35. 12Ge Jaargan 1883. Zaterdag 10 Februari. Het paradebed. Middelburg 9 Februari. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: J. G. Tielrooij, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij en te Ter Neuzen: A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. (Een schets van het leven te Bergen in vroeger tijd) O AIDDELBURCSC (M ItAM. De Standaard en de Tijd zijn aan het onder handelen over de te verleenen samenwerking bij de behandeling der kieswetontwerpen. De Tijd heelt in verband met de ingediende kiestabel de kansen der Roomsch katholieken eens nagegaan en op grond daarvan uit het blad den wensch dat de antirevolutionaire partij de Roomsche kamerleden helpen moge om de voor gedragen kiestabel te helpen invoeren. De Standaard wil daarvan nog niet hooren. Om Rome te believen mag de antirevolutionaire partij bare eigen geesteskinderen niet prijsgeven. Maar nu zouden de antirevolutionairen wel willen belpen wanneer slechts de katholieke kamerleden meewerkten om hun den laagsten census van 20 te verschaffen. En de Standaard vreest dat zij daartoe niet bereid zullen worden gevonden. „De Roomschen zegt het blad zijn-in het algemeen en stellig voor een goed deel in de kamer niet zeer warme voorstanders van census verlaging. Hun welbegrepen belang raadt in dien zin. simmers in Noord-Brabant en Limburg hebben ze wat ze wenscheneen census zóo laag, dat die niet wel lager kan, en daardoor een stel afge vaardigden naar zij het wenschen. En in het overige land behooren de Roomsche burgers als neringdoenden en industriëelen meest tot die meer gegoede klasse, die, om kiezer te worden, geen zoo lagen census behoeft. »Voor zichzelven winnen ze dus weinig met censusverlaging, en de uitwerking ervan zou licht zijn, dat juist die volkselementen wonnen, die zij het minst gaarne tot macht zien komen. »Hoogere census maakt de staten-gëneraal con servatief. Nu niet in den zin van 't Dagblad- conservatismemaar conservatief in den geest der satisfaits. »Rome nu is conservatief bij uitnemendheid. Wel kan het ook tijdelijk met de sociaal-democraten meegaan, gelijk in Yon Ketteler en Moufang te Mainz gezien ismaar haar instinct zegt toch, dat de conservatieve elementen in de maatschappij op den duur bet naast aan Rome staan. ,We durven dan ook voorspellen, dat meer dan éen Roomsch kamerlid tegen elke beduidende censusverlaging zal stemmen, en dat, drie leden misschien uitgezonderd, alle Roomsche kamerleden stemmen zullen tegen amendementen om lager te gaan dan Pijnacker en misschien zelfs voor amen dementen om den 3prong van den minister te temperen." Maar het is een ander geval met de kiestabel, zooals die thans wordt voorgesteld. Daarmêe hebben de katholieken kans een 4 a 5 tal zetels te winnen, en zoo Amsterdam en Rotterdam ook eens in enkelvoudige kiesdistricten werden gesplitst dan zouden zij nog grooter winste kunnen behalen» Maar laat dit alles zoo wezen, dan nog zou de 2 naar het Noorsch door Elisabeth Weihaven. Jannetje had veel gezag over de bewoonsters van het hofje de zwakken van geest vreesden en ont weken haar en de dapperen zochten haar in het schemeruur op, ten einde het genoegen te smaken van te huiveren bij hare vertellingen over rouw kamers en gezichten, zooals zij er zoo velen gezien had; want zij was in de stad bekend als een zienster. Iedereen op het hofje geloofde stellig en zeker dat zij het gescheeuw van den roofvogel en het gehuil van een hond kon verstaanzat er een uil op een dak, dan beweerde Jannetje dat daar in dat huis iemand was opgeschreven ten doode. Wanneer zij de wacht bij een lijk ging houden, keek zij op de daken van rijke lieden, teneinde een voor haar veelbelovende voorspelling waar te nemen. Men vertelde in de stad dat zij eiken nieuwjaarsdag 's avonds laat uitging om bij de welgestelden in de ramen te kijken daar wilde zij zien of er ook iemand zonder hoofd zat. Me- pigeen was overtuigd dat zij op nieuwjaarsavond Standaard de getalsterkte der katholieken in de kamer nog veel te klein achten. „Geheel anders daarentegen staan de belangen der antirevolutionairen. Voor hen ligt het zwaarte punt juist in de censusverlaging en is de enkel voudige districtsverdeeling slechts een inschikkelijk heid, om tot een reformbill te kunnen geraken. Zij toch verliezen bij enkelvoudige districtsver deeling stellig 6 a 8 zetels, waarvoor ze hoogstens 2 a 3 andere in steê zullen krijgen, en met de nu ontworpen kiestabel zelfs dat niet eens. Hun cijfer zou dus zonder afdoende censusverlaging al licht op 12 a 13 slinken." Te recht zegt de Standaard dat de beide par tpen in dezen tegenstrijdige belangen hebben. Het voordeel voor Rome zit in de kiestabel, voor Dordt in de c e n s u s-v e r 1 a g i n g. De Standaard wil nu Rome wel helpen, maar omge keerd moeten in de kamer de katholieke leden den anti-revolutionairen een dienst bewijzen. En vooraf herinnert het blad aan de onderlinge verhouding tusschen de anti-revolutionaire en de Roomsche partij. Enkel in de school wetquaestie gaat zij samen, al beoogen beiden ook daarbjj nog niet hetzelfde. Alleen dr Schaepman maakt hierop uitzondering; maar, die éene specialiteit uitgenomen, is geen der overige 16 Roomsche kamerleden principieel een staatsrecht toegedaan, dat den wortel van onge loof en revolutie aandurft. De Roomsche staatspartij in ons land is volgens de Standaard »niet evenals in Duitschland princi pieel antirevolutionair, maar eer integendeel." Bij verkiezingen vloeit deregel voort dat onze stem op geen Roomschen candidaat gaan mag, tenzjj de politieke opinie van dezen candidaat, als in beginsel tegen de revolutie gekant, ons op goede gronden bekend zjj." De laatste beschouwing kunnen wij laten voor hetgeen zij is. De verkiezing voor een lid dei- provinciale staten, onlangs in Den Haag gehouden, bewees voldoende dat de Standaard met zijne waarschuwing tegen of zijne aanbeveling voor een Rooinscben candidaat niet altijd juist op tijd is. Wellicht dat het onderzoek naar de goede gronden, waarop eene eventueele aanbeveling of bestrijding zou kunnen rusten, wel eens te veel tjjd kost om nog op het juiste oogenblik invloed te kunnen uitoefenen. Van meer belang is hetgeen het blad schrijft omtrent de houding der anti-revolutionaire en katholieke partijen tegenover de aanhangige kies wet-ontwerpen. Er zal dus tusschen beiden een accoord gesloten moeten worden. Er zal moeten worden gegeven en genomen. Waar winste te behalen valt zal men met poli tiek overleg tewerk gaan om de andere partij niet te veel te ontstemmen. Dan kan men iets verkrijgen. Zou de heer Hordijk nog kans hebben op suc ces met zijne kieswet-plannen Het is meer gezien dat harde stormen veel schade brachten, maar geen boomen ter aarde zulk een gezicht zou zien, wanneer iemand daar in huis spoedig sterven moest. Jannetje was de schrik van alle kinderenkindermeisjes gebruikten haar om de kleinen bang te maken en dezen vreesden haar meer dan de roede achter den spiegel. Hoe veel zij op het hofje in te brengen bad, bleek bet best wanneer het tijd van koffiekoken aan den gemeenschappelijken haard was. De keuken was in den regel de kampplaats der oude vrouwtjes hier keven en kibbelden zij om het hardst, wie haar ketel het eerst over het vuur zou hangen maar zoodra Jannetje met haar koffie kwam maakte iedereen eerbiedig plaats voor haar. Jannetje zat in haar net kamertje, met haar vriendin en helpster Petronelle, omringd van groote manden vol papier. Zij waren beiden bezig met repen papier te krullen voor de kist van den Majoor. »Hij is goed om voor te werken," zei Pe tronelle, »maar dat is altijd met alle goede men- schen. Zie eens hoe mooi die repen omkrullen Ja," zei Jannetje, »ik zal wel zorgen dat hij goed in de kist komt te liggen en er zal geen statie voor hem gespaard worden. Hij kan het betalen en bij zijn leven wilde hij ook altijd alles fijn hebben hij zal liggen als een bruidegom, wat hij hier op aarde nooit geweest is. Gierig op zijn geld was hij nooit en daarom gun ik hem de vrede in de andere wereld. Ja, het zou zonde en schande zijn als zoo'n man een kale begrafenis kreeg. Al zijn aardsche goederen moet die oude wierpen. Zoo kan de nieuwe kieswet, zij bet nog gewijzigd, wellicht nog tot stand komen. De liberale kamerleden dienen voorzichtig te wezen, want al die kansberekeningen der tegen partijen zijn slechts ten hunne nadeele. Als zoodanig is de beschouwing van de Stan daard eene goede vingerwijzing. De Londensche correspondent der N. Ti- Ct seint »Naar ik verneem bestaan er oneenigheden tus schen de stoombootmaatschappij Zeeland en de directie van den Chatham-STpoorweg, naar aanlei ding van de haven te Queensborongh. De si oom- bootmaatschappij Zeeland wil de maatschappij van den Chatham-spoorweg een proces aandoen wegens contractbreuk." Volgens door ons ingewonnen inlichtingen vin den de bovenbedoelde oneenigheden hun grond hierin, dat de pier te Queenboroughna den plaats gehad hebbenden brand, hoogst onvolle dig is ingericht. Krachtens het bestaande contract tusschen de maatschappij Zeelandde m$ tot Expl. van Staatsp. en de London-Chatham-Dover-railway Cr moeten bjj de pier te Queenborough door laatstgenoemde maatschappij de noodige inrichtingen voor reizigers eerste en tweede klasse worden gemaakt, en aan gezien dit veel te wenschen overlaat, hebben de rrfi Zeeland en de t. Expl. v. S-s-, herhaaldelijk, doch te vergeefs, op naleving van het contract aangedrongen. Mocht de London-Chatham-Dover Gi onwillig blijven, dan zullen de andere contractanten ver plicht zijn de rechterlijke tussclienkomst in te roepen. Het gisteren ook door ons medegedeelde bericht dat het op de werf van de heeren Joh. Elder en Co. te Glasgow voor de m® Zeeland in aanbouw zijnde stoomschip Prinses Wilhelmina half April afgeleverd en 1 Mei d. a. v. in de vaart komen zou, is niet geheel juist. Bedoeld stoomschip zal, overeenkomstig het contract, eerst op het einde van Mei worden afge leverd en alzoo niet vóór Juni in dienst komen. fiioes, 9 Febr. Er heerscbt alhier een streven om het gezellig verkeer te bevorderen, welke vooral in eene kleine plaats toejuiching verdient en zeker ook ondersteuning, zoolang de financieele zijde der quaestie voldoet aan de draagkracht der ingezetenen. Of dit het geval is met het aangekon digde bouwplan tot restauratie der schouwburgzaal van de Sociëteit van Ongenvchten Vrij zal blijken als dit bij de leden in behandeling komt. Dit ontwerp zal bij uitvoering 14 mille vorderen, be halve onkosten voor ameublement enz. A priori mag worden gezegd, dat twee schouw burgzalen in Goes onmogelijk met voordeel te exploiteeren zijn; immers de reeds bestaande in I)e Prins van Oranje is opgericht omdat pogingen, ja zelfs ernstige aanbiedingen, gesteund door kapitaal, zijn afgestuit op gebrek aan medewer king van den kant der societeits-directie, die telkens beweerde dat een bouwplan onderhanden madam Ollegaard erven. Geld zoekt geld. Op de geldkist van de rijken hoopt het zich genoeg opmaar de arme moet zwoegen en sloven om den bodem bedekt te krijgen. Als het die heks van een madam Ollegaard was, die daar met haar neus in de lucht lag, zou ik dolblij geweest zijn, maar onkruid vergaat niet. Zij stond al met haar eene been in het graf en niemand dacht dat zij er boven op zou komen, zoo ziek was zijmaar ja wel, Petronella, zij zit op haar geld te broeden, als een kip op hare eieren. Maar ik zal wel wat van haar geld weten machtig te worden en ge plukt zal ze worden, die taaie roofvogel, en zij moet stevige klauwen hebben, als ze het kan vasthouden. Zij moet er voor bloeden, dat zij ons zoo teleurgesteld heeft met haar lijk. Wilt ge wel gelooven dat ik een stijven nek heb gehad van het kijken naar den doodsvogel op haar dak, toen ik dacht dat zij het hoekje omging, maar ik zal het nog wel beleven dat de uil zijn vler ken over haar schoorsteen uitspreidt." »Het is toch verwonderlijk," zei Petronella, »dat zoo'n man als de majoor nooit getrouwd is; hij heeft toch met zijn mooi postuur zeker in zijn jeugd menig meisje het hoofd op hol gemaakt." »Daar kan je zeker van zjjn," antwoordde Jannetje, »maar het heeft nu eenmaal niet zoo moeten wezen. Het zou echter veel beter geweest zijn, indien hij getrouwd waswant dan was zijn erfenis niet in zulke handen gekomen. Maar wij er met de begrafenis den, room vr el af» if^er was. Bevreemdend mag het worden genjoemd, dat men nu eerst het oogenblik gekomen acht om met de herhaaldelijk gevraagde restauratie voor den dag te komen, nu men eerst eer,1i concurrent in het leven heeft geroepen, een cojncurrent die zich vele onkosten getroostte, voor; eigen risico een tooneelgezelschap, voor zoover dit'te verkrijgen was, liet optreden, en het publiek een grooten dienst daardoor bewees, omdat bij hét langdurig aarzelen der societeits-directie om de tegenwoor dige schouwburgzaal te veranderen ingevolge de brandweer-verordening, er alle kans was dat ook in dit seizoen, evenals in het vorige, geene voor stellingen zouden kunnen gegeven worden. Zulk eene onderneming tegen te werken en te benadeelen valt zeker gemakkelijk, want een schouwburgzaal is voor de Sociëteit van Ongznnchten Vrij slêehts bijzaak en behoeft dus minder af te werpen, maar daartegenover staat dat de lasten dier sociëteit toch reeds hoog genoeg opgevoerd zijn om de leden weer niet opnieuw te bezwaren. En of onze gemeente de weelde van twee schouw burgen zal kunnen dragen valt zeker wel te be twijfelen, vooral wijl de gelegenheden, waarbij daarvan gebrnik wordt gemaakt, zoo zeldzaam zijn en het publiek, dat uitgaat, zoo beperkt is. Evenals Schouwen wil ook voornamelijk het westelijk deel van Zuid-Beveland zijn tienden- quaestie hebben, naar 't schijnt. Aldaar toch weigert een groot deel der landbouwers en huur ders of gebruikers van gronden alle smaltiend te betalen. Hier schijnt evenwel de naam quaestie aan de zaak niet gegeven te mogen worden. De ontkenning der schuldplichtigheid moet aan misverstand worden toegeschreven. De huurder der tienden, die de smaltienden zal innen, ziet tegen eene vordering in rechten op, omdat de bedragen meestal zeer gering en de procedures altijd kostbaar zijn. De schuldplichtige wordt dus bijna nooit ver volgd vandaar zeer waarschijnlijk de ge dachte aan 't niet verschuldigd zijn van smaltienden. Daarbij komt het gerucht der procedures, die eenige jaren geleden door tiendplichtigen in deze streken tegen tiendheffers gevoerd zijn. Men schijnt niet algemeen te weten, dat de heer W. in hoogste instantie in het ongelijk is gesteld. En dan be trof het daar nog alleen de vragen of de West- kerke-polder tiendplichtig was en of van suiker penen smaliiend kon geheven worden. De arrondissements-rechtbank te Middelburg heeft 11. Woensdag eene vordering tot betaling van smaltienden toegewezen. Drie andere tiend plichtigen zijn mede gedagvaard en vele anderen zullen nog volgen. De gezamenlijke tiendeige naars schijnen vast besloten alle smaltienden te innen, wat zeer noodig wordt, om deze tienden niet geheel waardeloos te doen worden. Het is te hopen, dat enkele voorheelden genoeg zullen zijn, want zeer hooge kosten vallen op deze vorde ringen van enkele guldens. Omtrent de toepassing van art. 1 der wet van 28 Juni 1876 (Sthl. n° 45), voor zooveel de Scheppen, ja uw hulp zal goed betaald worden, daar zal ik voor zorgenals het op den dominie regent, druipt het op den koster." »Het was ook volstrekt niet noodig dat hij voor die rijke moeder spaarde," zei Petronella, »het was een treurmare voor menigeen toen ze weer van het ziekbed opstond. Ja, gij hadt het ge zicht van den bidder moeten zien, toen ik hem vertelde dat zij ditmaal geen graf noodig had, bij keek zoo zuur als azijn maar het was ook be droevend, dat zoo'n vet boutje, waarvan hij den smaak reeds weg had, zijn neus voorbij ging. Maar gij weet niet welk een blijdschap het was, toen de aalmoezenier, die alle dag was gaan vra gen hoe het met den majoor ging, gisteren och tend heel in de vroegte kwam zeggen»Nu hebben wij hemIk hoorde in mijn kamer hoe verheugd de bidder was en toen hij van daag uitging blonk zijn gelaat als een altaar kaars maar dat is ook geen wonder. De majoor is het mooiste lijk dat wij in lang gehad hebben; want ik moet zeggen het is hier in de stad een slecht jaar voor de dooden geweest." (Blovolgt.)

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1