N° sa 126® Jaargang. 1883. Donderdag 8 F ebruari. Middelburg 7 Februari. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger Rechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Kantongerecht te Middelburg. MIDDELBURG COURANT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: J. C. Tielrooij, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl en te Zierikzee: A. C. de Mooij. Hootdagenlen voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Dr. R. Sr. Coronel schrijft in het Handelsblad, naar aanleiding dei adressen in zake den kinder arbeid Twee adressen van steenfabrikanten in Neder land zijn nog bij de kamer ingekomen. Men weet, dat de steenfabricage aan een be paalden tijd gebonden is. Een goed deel van 'tjaar wordt de arbeid in het open veld, waartoe ook kinderen gebezigd worden, verricht. Maar dan moet met alle inspanning van kracht gewerkt worden, niet alleen om de voorhandene hoeveel heid klei af te werken, maar ook om in geval van ongunstig weer op den bepaalden tijd aan de bestellingen te kunnen voldoen. De campagne duurt gewoonlijk 5 a 6 maanden. Maar, zooals we zagen, kan niet altijd doorgewerkt worden. De weersgesteldheid noopt nu eens tot tijdelijken stilstand dan weder tot verhoogde werkzaamheid. In dit laatste geval duurt echter het dagwerk voor kinderen (volgens opgaven destijds van de rijks commissie, belast met het onderzoek naar den toestand der kinderen in fabrieken arbeidende) 16 tot 17 uren, met slechts twee schafttijden van 1 en J uur, en wel van 's morgens 4 tot 's avonds 9 uur. Dan wordt in groote gejaagdheid een altijd bewegelijke arbeid (dragen en bukken) verricht. Men zou nu meenen, dat juist hier termen aan wezig zijn, om de wettelijke bepalingen, zij 't ook gewijzigd, toe te passen. Neen, zeggen de onderteekenaars van het eene adres (8. van Velzen c. s., elf ten getale). „Om aan de buitenlandsche concurrentie het hoofd te kunnen bieden, moeten de Nederlandscke fabri kanten goedkoop kunnen produceeren." »In het belang der nationale nijverheid achten de onder- geteekenden (daarom) een zoodanige (art. 7) ver bodsbepaling nadeelig." Redenen waarom adres santen uwe vergadering eerbiedig verzoeken in het bedoeld ontwerp de bepaling op te nemen, dat artikel zeven, waarin de duur van den werktijd van twaalf- tot vijftienjarige arbeiders wordt vast gesteld, niet van toepassing is op steenfabrieken." Het andere adres, behalve door de firma P. Schelling en Zoon nog door 28 steenfabrikanten geteekend, gaat veel verder en verzoekt, dat de kamer het ontwerp, zooals het daar ligt, in zijn geheel afstemmedat zij bewerke, dat een deug delijke en onpartijdige enquête worde ingesteld naarhet aantal kinderen (naar de verschillende jaren) die arbeid verrichten in iederen tak van industrie of broodwinningden aard van den arbeid, die aan deze kinderen is opgedragenden intellectueelen en physieken invloed van dezen arbeid (naar zijn onderscheiden aard) op de kin deren de invloed, dien beperking van den kinder arbeid zal teweegbrengen voor industrie, nering en landbouw»Om uit de enquête te kunnen resulteeren, of het wenschelijk kan worden geacht allen fabrieksarbeid gelijk te stelleneene nieuw te ontwerpen wet in haar geheel daadlrjk ver bindbaar te verklaren, om zoo noodig doeltreffen de overgangsbepalingen te niaken." Deze conclusiën worden uitvoerig gemotiveerd. En welke zijn nu die motieven? Vooreerst de sterke concurrentie met het buitenland. Ten an deren, dat de arbeid in de open lucht geschiedt, gedurig afgebroken door kort opvolgende rusturen met werkschaften van ten hoogste drie uren. Het werk is gezond; men treft weinig zieken onder de steen werkers aan en de gemiddelde levensduur is veel langer dan op eenige andere fabriek. Dit alles wordt wel beweerd, maar niet bewezen. Vervolgens wordt een staat geleverd van de werktijden aan de fabrieken van den eerstonder- geteekende, waaruit we moeten afleiden dat in de laatste vier jaren gemiddeld elk jaar op 120 dagen of 49£ volle dag is gewerkt. In 1882 werd op dezelfde fabriek gevormd, zonder de Zondagen, 145 dagen, met een aantal werkuren van 1036, hetgeen gemiddeld zou zijn ruim 7 uren daags. Daargelaten nu het verschil van de eerste op gave, waarin van 120, en de tweede waarin van 145 dagen sprake is, mag men aan dit »gemiddel- de" niet veel waarde hechten, want juist bij deze industrie zijn de uitersten zoo groot die tot het gemiddelde kunnen leiden. En tegen die uiter sten wil de wetgever waken. Wij hebben er reeds op gewezen, dat het rap port der toenmalige regeeringscommissie gewaagt van 16 a 17 uren werktijd, met slechts IJ uur schafttijd. Datzelfde wordt ook getuigd door de commissie uit het voormalige Nederlandsch school verbond, naar aanleiding van een deswege ingesteld tpiiderzoek in 1872. Nu verzekeren adressanten, dat voor 5 uur 's morgens of na 's avonds 8 uur nooit wordt gewerkt. In de eerste en laatste we ken van de campagne vangt men zelfs later aan en eindigt men vroeger. Wij meenen grond te hebben, de juistheid dezer opgaven in twijfel te trekken na een deswege persoonlijk ingesteld onderzoek. De adressanten voeren voorts aan, dat de jeug dige arbeiders, tot den veldarbeid gebezigd, niet zoo gelukkig zijn als die voor den steenarbeid ge bruikt deze toch zouden, volgens het getuigenis der adressanten, 30 vrije weken in het jaar heb ben, waarop men bij den veldarbeid moeielijk zal kunnen wijzen. Maar zij vergeten, dat de kinderen, voor den veldarbeid gebruikt, niet aan een stuk bezig wor den gehouden en dat deze niet zoo afmattend is als het aandragen van steenen over een terrein, waar geen schaduw hen tegen de felle zonnestra len kan beschutten. Wie een beeld van de overspanning wil lezen, waaraan deze jeugdige arbeiders op de steenplaat sen blootstaan, hij sla de verslagen op van de Children's Employment Commission 1863'66, waar van we in het bijblad van den Economist van 1867 een uittreksel hebben gegeven en van de meerge noemde commissie van het toenmalige Neder landsch schoolverbond. Mag hij deze getuigen gelooven, dan bestaat er niet de minste grond, waarom de wetgever de jeugdige steenaandragers niet en de jeugdige véld- arbeiders wel zal beschermen. Zooals het artikel thans geredigeerd is, komen mij de grieven van de adressanten niet ongegrond voor. Maar juist dit artikel, met de noodige lati tude gewijzigd, dient mijns inziens in de eerste plaats op de jeugdige werklieden in dezen tak van nijverheid toegepast te worden. Het verzoek van adressanten, om het ontwerp zooals het daar ligt, in zijn geheel af te stemmen alleen omdat art. 7 niet naar der adressanten smaak is, mag dus als meer dan een onredelijkheid moet als een ongerijmdheid worden beschouwd. o-> Als een bewijs hoezeer de voorstellingen van de afdeelingen van het Nederlandsch Tooneel hier ter stede worden gewaardeerd, kan dienen dat heden ter bespreking van plaatsen voor de voor stelling van Zwarte Griet reeds te 8 uren perso nen voor den schouwburg stonden, die dus ruim drie uren de nijpende koude en den vrij ijzigen wind trotseerden om zich een plaats te verzekeren. Met elk uur vermeerderde het aantal kaartjes verlangenden, waaronder 't behoeft niet gezegd de juiste volgorde waarin ze gekomen waren, niet was te bewaren, 't Gevolg hiervan was dat toen te 11 uren de met het uitgeven der kaartjes belaste persoon kwam, hij letterlijk bestormd werd en er om in het bezit te komen van een volgnom- mer bijna slag geleverd werd. Zooals veelal had den de meest brutalen de beste kans en kwamen ons gevallen ter oore waarbij zij, die om 9 uren op wacht stonden, van vrij wat slechter conditie waren, dan zij die eerst te 11 uren aan den schouw burg kwamen. Zouden wij, om aan dien onaangenamen en ook onbillijken toestand een einde te maken, het be stuur der Vereeniging t. b. v. g. v. o. fc. niet in overweging mogen geven om in 't vervolg te 12 uren de dan aanwezigen te laten loten, evenals dit bij het plaats bespreken van garanten geschiedt Zoodoende zou ook een eind eraan gemaakt worden dat de eerste nommers de helft der be schikbare plaatsen opkochten. Niet alleen te Vlissingen, wordt met belang stelling de nu aangevangen exploitatie der haven werken door de Kon. M" De Schelde gadegeslagen ook van buiten af wordt daarmede rekening ge houden, daar, naar men ons meldt, van Rotter dam uit een vasten lichterdienst wordt georgani seerd, terwijl door een paar nijvere industrieelen uit onze gemeente het denkbeeld is geopperd, om een tweetal pennybootjes in de vaart te brengen, voor een geregel den diénst tusschen de buiten-en de binnenhavens en de stad Vlissingen tot aan de Tonnenbrug. 's Oravenhage, 6 Febr. Wegens strijd met de wet hebben curatoren van het gymnasium, na raadpleging met den minister, hunne goedkeuring onthouden aan de door de leeraren ontworpen gewijzigde regeling van het onderwjjs in den zin eener beperkte tijdruimte voor sommige vakken. De gemeenteraad heeft de voorstellen, betrekkelijk de overdracht der Gothische Zaal aan de groot hertogin van Saksen en betrekkelijk de plaatsing van een gemeente-museumgebouw op den hoek van de Korte Vijverberg, goedgekeurd. Zie laatste berichten van gisteren) Amsterdam, 6 Febr. Voor den bouw van een nieuw blinden-instituut, waarvan in uw nom- mer van 2 Febr. melding gemaakt werd, is een deel der verzonden inschrijrings-biljettenmet grootere of kleinere sommen ingevuld, bij de directie teruggekomen. O. a. is er een gift van ƒ25,000 ontvangen. H. K. H. prinses Marianne deed door een vorstelijke gift ook blijken van hare belang stelling in deze schoone en rijke zegeningen af werpende inrichting, die ook wel eens in de aan dacht der rijken buiten de hoofdstad mag worden aanbevolen, aangezien nog 150,000 voor het bewuste plan ontbreekt. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij zal, naar men zegt over het afgeloopen boekjaar 12% dividend uitkeeren. (tot nog toe was dit 11 waaruit sommigen, in verband met de opening der voordeelige lijn DamAmsteldijk, de plotselinge rijzing der aandeelen tot 230 meenen te moeten verklaren. Nader blijkt dat de heer B. H. Heldt in eene openbare vergadering van De Unie te Amsterdam het woord zal voeren over de thans aanhangige gasthuis-quaestie. Door de kiesvereeniging Burgerplicht te Amster dam zijn in eene Dinsdagavond gehouden vergade ring tot candidaten voor leden van den gemeen teraad, ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het overlijden der beeren Den Tex en Mendes, gesteld de heeren A. L. Yon Tienen en mr C. M. J. Willeumier. Aan dr Berns werd in dezelfde vergadering hulde gebracht voor zijne flinke houding in zake de gasthuis-quaestie. De minister van binnenlandsche zaken geeft Zaterdag a. geen audiëntie. De minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht, dat zonder voorkennis geen kopie mag genomen worden van kaarten, waarop be staande verdedigingswerken voorkomen op grooter schaal dan f :50,000, of van andere op de verde diging des rijks betrekking hebbende geheime Ook het op andere wijze verkrijgen en nog veel meer het verspreiden of in den handel brengen van deze en dergelijke gegevens omtrent verdedi gingswerken of verdedigingsliniën van het rijk is ten strengste verboden. Tengevolge van aan den minister van financiën gedane vragen betrekkelijk de toepassing van de zegelwet, zijn door den ontvanger der registratie en domeinen te Dordrecht de volgende inlichtin gen ontvangen Dat kwitantiën boven de 10, al zijn zij niet geschreven en de handteekeningen daaronder met een stempel gesteld, ja zelfs wanneer de naam er eenvoudig onder gedrukt staat, aan het zegelrecht van 5 centen onderworpen zijn, om reden art. 1 der wet van 11 Juli 1881 de kwitantiën aan dat zegelrecht onderwerpt, onverschillig in welken vorm de stukken zijn opgemaakt. Dat in de bestelboeken van schippers en bestel lers van publieke ondernemingen van invoer, waarin voor de ontvangst van gelden door de ontvangers wordt geteekend, voor iedere betaling boven de ƒ10 een plakzegel van 5 centen moet gebezigd worden. Wanneer de schipper of besteller geld voor een ander incasseert, is hij dat geld schuldig aan den geen voor wien hij de incasseering doet, en strekt de afteekening van dezen tot bewijs van het te niet gaan eener geldschuld. Betalen zij voor een ander eene rekening, dan zullen zij deze wel meestal voldaan geteekend terug ontvangen, zoodat de afteekening in het bestelboek niet te pas komt. Geschiedt dit toch of wordt geene afzonderlijke kwitantie afgegeven, alsdan bewijst de afteekening in het boek, dat hij, die de afteekening doet, het hem toekomende geld ontvangen heeft en dat er dus eene geldschuld is te niet gegaan, En eindelijk, dat de zoogenaamde chertepartij niet aan het zegel onderworpen is, op grond dat bij n°. 60 van art. 27 der wet van 3 October 1843 de vrachtlijsten, vrachtbrieven en connossementen zijn vrijgesteld en de chertepartij het contract zijnde, dat wordt opgemaakt ter zake van het geheel of voor een gedeelte bevrachten van een schip tot eene zeereis bij de 5s titel van het wetboek van koophandel, in eene adem wordt genoemd met de bevrachting en verhuring van schepen en connossementen en de billijkheid dus medebrengt, al zijn de chertepartijen niet in de zegelwet genoemd, als hetzelfde onderwerp betref fende, in die vrijstelling te doen deelen. Zondag is d' C. H. M. Fock overleden te Na gasaki, waar hij sedert eenige jaren aan het gou vernementshospitaal als superintendent en leeraar was verbonden, en, naast de vertegenwoordigers der meeste beschaafde natiën, waardig de Neder landscke wetenschap vertegenwoordigde. Kweeke- ling der Utrechtsche hoogeschool, heeft hij eerst als assistent van prof. Halbertsma in het zieken huis, daarna als practiseerend arts aan de Meern, niet alleen als man der wetenschap, maar ook door zijn edele hoedanigheden als mensch zich de achting, het vertrouwen en de dankbaarheid van zijne patiënten uit iederen stand weten te verwerven. (jy. De vijfde tocht van de Willem Barents zal onder bevel staan van den luit. t/z le klasse J. Dalen. notarissen. Benoemd tot notaris te Groningen G. J. Gerhard, cand. not. aldaar. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Etten en Leur c. a. J. A. Bentinck, thans ontv. te Willemstad c. a. te Drever c. a. J, Schuijleman, boekhouder ten kantore te Zutfen te Wommels c. a. J. J. G. van Wicheren, ontv. te Weert c. a. gemeentebesturen. Ontheffing verleend aan den secretaris der gemeente Ruwiel en Loener- sloot, G. Vor der Hake, van het bepaalde bij art. 74, alin. 1, der gemeentewet, ten einde te Loenen te kunnen wonen. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de H. B. S. te Leeuwarden F. Rochette te Deventer. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie bij het 2e reg. huzaren tot luit.-kol. de majoor W. Van Ling; tot majoor, de ritm. C. L. A. Schras- sert Bert, beiden van het korps. Bij het wapen der geniebij den staf, tot luit.- kolonel, de majoors 1. F. H. Boonacker A. J. Voorduin, hoofd der Ve Afd. van het Dep. van oorlog en K. Eland, directeur der IIe afd. van de krijgsschool; tot kapt. de le luit. C. J. Snijders, allen van het wapenbij het korps genietroepen tot luit.-kol. de majoor H. E. Beekman, komm. van het korps; tot maj., de kap. R. Sturms, van den staf van het wapen: tot ln luit., de 2eluit, G. C. Manninck, van het korps. geneeskundige dienst. Benoemd bij het pers, van den geneesk. dienst der landmacht, tot dirig. paardenarts, met rang van luit.-kolonel, de dirig. paardenarts met rang van majoor C. H. M. Houba van dat personeel, consuls. De heer Victoriano José de Sequeira, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te San Miguel (Azorische eilanden), is in die hoedanig heid door de Portugeesche regeering erkend, Biervliet, 6 Feb. Het salaris van den kweekeling E. Poucke is van 50 tot 100 ver hoogd. De heer Elfrink, onderwijzer aan de le gemeente school, zal met primo Maart werkzaam moeten zijn aan de 2e gemeenteschool. Hoogere bezoldiging gaf het gemeentebestuur vooralsnog niet, omdat de financieele schade van genoemden heer vooraf niet te bepalen valt. Eene herziening van onderwijzersbezoldiging is dus nog te wachten. Omtrent het plan eener nieuwe Nieuwlandseke school hoort men in den laatsten tijd niets. De scheepsklerk H. W. Bauer, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Ier terechtzitting van 6 Febr. zijn de navolgende personen veroordeeld: wegens overtreding der verordening op de publieke huizen te Middelburg: J. M., te Mid delburg, in zes boeten van 3 of een dag gev. voor elke boete. - M. v. d. V., te Middelburg, in eene boete van f 3 of een dag gev. T. C. G te Middelburg, in drie boeten van 3 of een dag gev. voor elke boete. C. F. G., te Middelburg, in eene boete van f 3 Of een dag gev. R. K., te Middelburg, in eene boete van 25. of drie dagen gev. en eene boete van 3 of een dag gev. Wegens overtreding der verordening op de publieke huizen te Vlissingen: G. v. d. B., te Vlissingen, in eene' boete van 3 of een dag gev. H. V wed. A. B., te' Vlissingen, tot eene gev. van drie dagen.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1