N° 32. 126® Jaargang. 1883. Woensdag 7 Februari. Middelburg 6 Februari. Benoemingen en besluiten. Marine en leger Landbouw. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor diTbiadrijn te Vlissingen: J. C. Tielrooij, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul en te Zierikzee: A. C. de Mooij. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Arr. rechtbank te Middelburg. MIDDELBURGSE COIJ Vlissiag-en, 5 Febr. Ter aanvulling van het bericht van 81 Jan. omtrent den vrijdom van heffing van kaai- en liggeld, gedurende 1883 dooi de m*J De Schelde te verleenen aan de zeeschepen, die van en naar Rotterdam zullen varen, kan nog gemeld worden, dat die schepen, zoowel als alle andere, welke van de terreinen van de binnen- en buitenhavens en andere terreinen van De Schelde gebruik maken, ook door het rijk zijn of worden vrijgesteld van schut- en havengeld. (Zie laatste berichten van gisteren.) Men schrijft ons In de laatste vergadering, door ingelanden der Breede Watering bewesten Yerseke te Goes gehou den, is door den staat der Nederlanden, bij monde van zijn vertegenwoordiger, een motief aangevoerd tegen het oprichten van het stoomgemaal, dat wel de moeite waard schijnt vermeld te worden. De spoorweg doorsnijdt deze watering en de staat, die deze ettelijke hectaren oppervlakte zijne voornaamste bezitting in den polder noemt, zegt, dat hij door de hooge ligging van den weg nim mer last van het water zal hebben, dat hij daar om geen belang bij het stoomgemaal heeft en zijne stem daartegen zal uitbrengen Alzoo: laat alle omliggende gronden en lande rijen verdrinken, laat er geen korreltje graan groeien en geen wei door eenig vee kunnen be treden worden, mijn spoorweg, zegt de staat, is veilig. Alzoo ieder ingeland, wiens gronden toevallig hoog genoeg liggen, bekommere zich niet over de afwatering der overige poldergronden. Dergelijke theorie wordt verkondigd door den staat, door de Res Publica zelve. Gelukkig dat zij op de vergadering slechts laat kon verkondigd worden, anders hadden misschien vele eenvoudige en minder eenvoudige ingelanden haar evenals de staat in praktijk gebracht en tegen het stoomgemaal gestemd. Immers allen, wier gronden gelegen zijn in de watering aan gene zijde van het kanaal door Zuid Bevelandhebben geen direct belang bij het stoom gemaal; de afwatering hunner gronden wordt daar door misschien niet gebaat. Verblind door de schitterende theorie van den staat, zouden zij waarschijnlijk tegen gestemd hebben, als zij daarbij dan nog hadden kunnen vergeten, hoe door de gemeenschappelijke krach ten van den geheelen polder hunne gronden zoo kort geleden eene schoone afwatering verkregen hebben. Nu het stoomgemaal er toch komt denkt de staat der Nederlanden misschien wel met weemoed aan »het zoo schoone restitutie-stelsel,'1 zaliger gedachtenis. Wisseherke, 5 Febr. De nol, die de westelijke zijde Van de jongste dijkbreuk aan den Sophia-polder voor verdere afbrokkeling moet be hoeden, is sinds eenige dagen afgewerkt. Hiermede is voorzien in den meest dringenden nood. Toch blijft de toestand van dezen polder, tengevolge der zwakheid van den inlaagdijk, die het inge- loopen gedeelte afsluit, nog zeer zorgwekkend. Als men verder bedenkt, dat dit gedeelte van den Sophia-polder gescheiden is van een veel grooter ingeloopen deel des Thoornpolders door een dijkje, welks zandige oostzijde over een lengte van 40 a 50 M. een aanzienlijken afslag vertoont, zoodat het te voorzien is, dat misschien spoedig reeds de Roompot over een lengte van ongeveer 1000 M. zijn golfslag uit het N. W. op de inlaagdijken zal doen gevoelen, dan zal men moeten toegeven, dat de toestand van Noord-Bevelands noordzijde op deze hoogte verre van rooskleurig is. De nieuwe dienst HulstYlake is thans op alleszins voldoende wijze geregeld. Tusschen Hulst en Walsoorden en tusschen Hansweert en Vlake wordt hij verricht met goed ingerichte, aan alle eischen van het publiek be antwoordende omnibussen. Door de concessionarissen zal te Hansweert een ponton gebouwd worden, teneinde het aanleggen van de booten, die de vaart tusschen die plaats en Walsoorden verrichten, bij het groot verschil van waterstand te vergemakkelijken. Tevens zal door het rijk een straatweg van deze ponton J:ot aan den kant worden aangelegd, zoodat de omnibus de boot kan bereiken, zonder dat hij ifoor het zand behoeft te rijden. [G. Ct.) De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 9 dezer niet plaats hebben. Volgens mededeeling van de sub-comités beslaat op de Internationale koloniale en uitvoerhandel tentoonstelling te Amsterdam de Nederlandsche afdeeling, uitvoerhandel, eene oppervlakte van 6360 M2 in het hoofdgebouw en 1500 M2 in de machine galerij. Alleen aanvragen om plaatsruimte in de open lucht en in de neven galerijen, die overdekt maar niet gesloten zijn, kunnen nog voorloopig worden ingewilligd. Voor de afdeelingen moderne en oude kunst is eveneens de inschrijving nog niet gesloten. Nog wordt gemeld aan de inzenders, die voor uitstalling hunner goederen kamers in het hoofd gebouw besproken hebben, dat de inrichting en versiering daarvan uitwendig en aan den voor kant door en voor rekening van het comité, maar inwendig door en voor de exposanten zullen ge schieden. Hun wordt daarom aanbevolen een plan of schets van hunne te maken inrichting in te dienen, teneinde daarop bij het opmaken van het algemeen plan zooveel mogelijk te beletten. Voor hen, die plaatsruimte in de open lucht hebben aangevraagd, is de bedoelde inzending bepaald noodzakelijkterwijl van de ijzer-industrieelen gelijke plannen worden ingewacht, met vermelding tevens van het gewicht hunner te stellen machi nerieën. De heer P. M. Montijn, notaris te Gouda, doet een beroep op alle Nederlanders, die belang stellen in de toekomst van Transvaal, om aan de Boeren als blijk van hulde eenige kanonnen aan te bieden. Hij acht den toestand van Transvaal nog steeds duisteren daar de onweerbaarheid dei- Boeren het eenige motief was voor de annexatie van hun land, wil hij hun helpen zich weerbaar te maken. Alle hulde dan ook doende aan de leden van Het Groene Kruis voor het initiatief, dat zij na men door het aanbieden van een album", als huldeblijk van Nederlanders aan dappere stam verwanten in Transvaal", is evenwel volgens hem, een meer tastbaar, meer hoorbaar, meer zichtbaar, en wellicht later meer bruikbaar huldeblijk gansch niet overbodig te achten. Volgens inlichtingen, door hem ingewonnen, is, wat de opportuniteit betreft, geen doelmati ger huldeblijk te bedenken. Naar aanleiding van de discussie, die in de tweede kamer der staten-generaal heeft plaats ge had over het regeeringstoezicht op de statuten en tarieven der levensverzekering-maatschappijen heeft prof. Van Geer, van Leiden, tot dusver regee- rings-adviseur in zake levensverzekering aan den minister van binnenlandsche zaken verzocht in het vervolg niet weder met het geven van advies belast te mogen worden. Vad Volgens de Portefeuille heeft Richard Hol het onlangs door mej. L. Stratenus vervaardigde volks lied op muziek gezet. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Vorden, J. H. Gallée, secretaris dier gemeente van Hoogkarspel, K. de Jong, secretaris dier ge meente; van Geulle, H. J. Vijgenvan Beets en Oudendijk, J. Daalwijk, secretaris dier gemeente en van Besoijen, J. Verwiel. onderwijs. Op verzoek, aan m' A. J. Kronen berg eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arr. Arnhem. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Wieringen G. Hoitingh, commies-verific. der eerste cat. voor den dienst der dir. bel. enz. te Amsterdamtot ontv. te Groenlo c. a. J. M. Rueb, ontv. te Hasselt c. a. minist. departem. Benoemd tot adj .-commies bjj het dep. van koloniën de heer mr R. T. Mees. De minister van marine brengt, krachtens machtiging des konings, ter kennis van belang hebbenden dat in dit jaar bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, na afgelegd examen, kunnen geplaatst worden 30 jongelieden als adelborst voor den zeedienst en 4 jongelieden als adelborst voor de mariniers. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct van heden. *Stoorct-Revela.itd, 3 Febr. De toestand van clsn landbouwer wordt ook hier met den dag treuriger. Vrij algemeen acht men den oogst van 1882 nog slechter dan zijn voorganger. Het graan, waarvan de dorschtijd zijn einde nadert, bljjft in beschot tegenvallen; de aardappelen zijn duur, en nagenoeg niet meer voor den handel beschikbaar. Van ajuin zijn nog al partijtjes aanwezig, doch de prjjs is zoo gering dat deze geen geld opbrengen van eenig belang. Suiker - peenen worden hoe langer hoe meer geteeld, doch, behalve door enkele landbouwers, in geen over dreven mate. Dat het verfoeielijk voorschotstelsel hiertoe het zijne bijdraagt, behoeft wel geen be toog. Suikerpeenen matig te teelen en dan op sterk land is wel winstgevend en verarmt den landbouwer niet, als ten minste door hem de grond als werkplaats en niet als magazijn wordt beschouwd. In de afgeloopen campagne werd van twee stukjes grond, samen groot een hektare, de kolossale opbrengst van 68,000 KG. geoogst. Dit bracht op 816, berekend a 12 per duizend KG. Dat dit eene uitzondering isspreekt van zelf. Het wintergraan staat hol. De veestapel is ge zond men begint, hoewel schoorvoetend, ook een beetje meer zorg aan het rundvee te besteden. Vroeger gold dit alleen de paarden, doch dank zij de landbouwleeraars, die telkens erop wezen dat goede verzorging van het vee dubbel beloond wordt, komt daarin verbetering. De hooge prijzen die voor het vee besteed worden, bewijzen de waarheid dier stelling; zij schenken den land bouwer een aanmerkelijken steun en het is alleen te bejammeren dat uit geldgebrek allicht te veel, en wel meest jong vee, wordt verkocht. Aan het klaverland wordt ook hier en daar meer zorg besteed door het te bemesten met superphosphaat, dat na voldoende bemesting zeer goede resultaten oplevert. Aan het weiland wordt altijd nog maar hoegenaamd niets gedaan, en mocht menzooals de heer Corten aanraadde, maar met proefnemingen beginnen, dan zou men van zelf de goede uitkomsten wel zien. Dat de landeigenaars, al zijn zij daarop niet gesteld, nu en dan een boompje zouden moeten rooien en vooral de zoogenaamde kapboomen, spreekt van zelf. Door de rechtbank alhier is heden in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van C. van B., J. T., M.M., enM. H. allen te Krabbendijke, ge- appelleerden van een vonnis van het kantonge recht te Goes, in eersten aanleg beklaagd van op den 29 Augustus jl. op een oesterperceel, gelegen in de Ooster-Schelde in de gemeente Krabbendijke te zamen en in vereeniging, oesters te hebben ge- vischt, zonder voorzien te zijn van het vereischte consent. Zij waren door het kantongerecht te Goes ver oordeeld ieder in eene geldboete van 10, met subs, gevangenisstraf van 1 dag en solidair in de kosten der procedure, welk vonnis door de recht bank bevestigd is. Eveneens werd bevestigd het vonnis gewezen door denzelfden rechter tegen J. v. d. M., te Yerseke, in eersten aanleg beklaagd van op den 30 Augustus jl., op een oesterperceel onder de ge meente Yerseke, met oesters voorziene pannen te hebben opgevischt, zonder voorzien te zijn van het vereischte consent, waarvoor ook zij tot dezelfde straf als evengemelde personen werd veroordeeld. Voorts werden nog de volgende vonnissen ge wezen tegenP. J. v. d. B., 53 j. werkman te Vlissingen, wegens bedelarij veroordeeld tot 15 dagen cel; J. J. Z., 26 j. zonder beroep te Mid delburg, wegens oplichting tot een maand cel; J. L. de G., 36 j. vrouw van W. v. d. D., te Middelburg, wegens beleediging tot 8 boete C. V., 22 j. sigarenmaker te Middelburg, wegens beleediging van een bedienend beambte, tot 8 dagen cel en twee boeten van 8 en 3 E. v. d. H., 32 j., vr. van A. v. d. W., te Mid delburg, wegens diefstal, tot eene maand celP. P., 54 j., arbeider te Goes, wegens bedelarij en op lichting, tot eene maand cel; J. H., 32 j., sjouwer te Vlissingen, wegens mishandeling, tot eene maand cel en twee boeten van 8. Allen tevens in de kosten. Rilland 5 Feb. Werd in het najaar met zeer veel moeite het winterkoren gezaaid, 'tbljjkt thans dat de slakken er zoo in huis hielden dat het door vele landbouwers wordt omgeploegd en overgezaaid. Het dorp Serooskerke (Schouwen) heeft Vrij dagavond gevaar geloopen geheel te verbranden. Ten half 9 ontstond er brand in een hooiberg achter de woning van C. Stoel in de kom van het dorp Nauwelijks was de«e gebluscht of er stond een andere berg hooi in vlam achter de woning van P. Verboom, in het tegenoverstaande gedeelte van de dorpskom. Nog een derde berg had evenzeer moeten bran den, naar het schijnt. Den volgenden morgen werden daarvan de sporen ontdekt, lucifers enz. De daders zijn tot heden onbekend. De politie doet ijverig onderzoek. Stoppeldijk, 5 Febr. Zondagavond, om streeks halfzeven, begaf zich J. L. van E., van het gehucht Patrijsje naar Hulst. Onverwachts werd hij aangevallen, door iemand, die zich achter een boom had verscholen, hem zijn jas van het lijf scheurde, en eene diepe en groote snede met een mes over zijn rechter wang toebracht, waarna de dader spoedig over het land de vlucht nam, met achterlating van zijn pet en een stuk mes, welke voorwerpen zich in handen der justitie be vinden. Het is te hopen, dat men daardoor den dader spoedig op het spoor kome. De daders van den diefstal van tamme lok ganzen te Sinoutskerke zijn opgespoord. De gebroeders De W., te Goes, hebben den diefstal bekend en hadden de ganzen gedood en aan een poelier te Goes verkocht. De storm, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag woedde, heeft te Rilland-Bath nog al wat schade veroorzaakt. In de Drie Haasjes, even buiten de kom dier gemeente, stortte een zijgevel met donderend geraas ineen. De oorzaak van het spoorwegongeluk te Veenenburg moet deze zijn dat de van Den Haag komende goederentrein, die te Veenenburg de sneltrein, uit dezelfde richting komende, moest laten voorbjjgaan, op een wissel te veel vooruit was gereden tot op het hoofdspoor, waarvan hij was ge komen om plaats voor den goederentrein te maken. Daardoor raakten de locomotieven elkander. Die van de goederentrein ging uit het spoor, die van de personentrein reed door, maar moest stoppen, omdat al de treeplanken van de waggons door een vooruitstekend deel van den ontspoorden loco motief werden afgescheurd, waardoor de blokkade ontstond en stilstaan noodzakelijk werd. Te Sassenheim is Zaterdag avond een oppas send jongmensch bij het afspringen van een tram wagen tusschen de rijtuigen gevallen en door het laatste rijtuig overreden; hij bleef onmiddel lijk dood. In Januari kwamen te Rot terdam niet minder dan 229 gevallen van mazelen voor. Te Zwolle is gevankelijk binnen gebracht een dienstbode uit Avereest, verdacht haar pasgeboren kind vermoord te hebben. Goedkoope assurantie. De deelhebbers in de on derlinge brandwaarborguN te Deventer moeten over 1882 voor brandschade niets bjjdragen. Een meisje aan den Overtoom te Amsterdam is gestikt, doordien het bij het soepeten een beentje in de keel kreeg. De gemeente-ontvanger van Putten wordt vermist, en met hem een aanzienlijk bedrag. Vrijdag nacht is tengevolge van den hevigen storm te Roozendaal een suikerfabriek ingestort. In hettkéater Van Lier te Amsterdam wordt eerstdaags verwacht Léon Gambetta. Of dit een tooneel-, blij- of treurspel is, wordt daarbij niet vermeld. Uit het jaarverslag der Vereeniging tegen de Kwakzalverij bljjkt o. a. dat in 1882 haar ledental met 45 percent is aangegroeid, dat ruim 94000 stuks drukwerken door haar gratis onder het volk zijn verspreid, dat 12 leden-chemici belangloos scheikundige onderzoekingen voor de vereeniging hebben verricht en daardoor van 22 middeltjes, die nog niet onderzocht waren, de samenstelling is bekend geworden. Het stoffelijk overschot van Gambetta rüst niet in zijn geheel te Nizza. De heer Paul Bert toch bewaart het hart, de geneesheer Duval de hersenen en de geneesheer Cornil de ingewanden. Op de spoorlijn Lyon heeft een ongeluk plaats gehad, doordat een alleen terugkeerende locomotief vergat aan een tusschenstation te wachten, zooals gewoonlijk, op het voorbijgaan van den aanko menden trein. De schok was hevig. Drie personen werden gedood en velen zijn zwaar gekwetst. De machinist van de alleenrijdende machine is de eenige verantwoordelijke persoon in dit onheil. Eene epidemie woedt onder vorsten en staatslieden in Europa. De ministers GW*

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1