N° 2 126e Jaargang. 1883. Zaterdag 3 Februari. Middelburg 2 Februari. FEUILLETON. Bickers, de Orgeltrapper. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Kantongerecht te Goes. MIDDDU OURANT Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: J. C. Tielrooij, te Goes: A. A. W. Bolland en te Zierikzee: A. C. de Mooij. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. De adjunct-ingenieur H. E. Beunke, van het hoofdbureau te Utrecht, is met prima Maart be noemd tot sectie-ingenieur bij de staatsspoorwegen alhier. Xierilizee, 31 Jan. In eene op heden alhier gehóuden vergadering van aandeelhouders der Zierikzeesche stoombootmaatschappij is mede- deeling gedaan van de ontvangen aanbiedingen voor den bouw eener nieuwe stoomboot, waartoe in eene vorige vergadering besloten was. Voor het onuitgegeven bedrag der aandeelen is de directie gemachtigd tot het sluiten eener geldlee- ning, waarna zij bevoegd zal zijn zoo mogelijk eene overeenkomst tot levering eener nieuwe stoomboot te sluiten met de heeren C. en J. van Lindern, te Alblasserdam. De boot zal 77,000 kosten. Bergen op /.oom, 1 Feb. In eene heden avond gehouden vergadering van de »verbruik's- inrichting" der vereeniging Eigen Hulp werd door het bestuur mededeeling gedaan, dat besloten is, zoo spoedig mogelijk eene melkinrichting in deze gemeente te vestigen. De voorloopige maatregelen zijn reeds genomen. Met algemeene stemmen werd door de aanwezige leden het voorstel van het bestuur, om ook aan niet-leden melk te leveren, goedgekeurd. De regeering heeft ter voldoening aan haar toezegging hij de staatsbegrooting (na aanneming van 't amend.-Bichon) een wetsontwerp ingediend, strekkende om den termijn van 5 jaren, in art- 126 der wet van het H. O. gesteld voor het ver vullen van alle leerstoelen aan de rijksuniversi teiten, te verlengen tot tien jaren. In de nota, door den minister van koloniën, naar aanleiding van het verslag der commissie, in wier handen de stukken betreffende de over eenkomst met de Billitonmaafcschappij gesteld waren, overgelegd, wordt een beroep gedaan op de verschillende adviezen der directeuren en van den raad van Indië, aan de Indische regeering ingediend. Opdat niet bij de openbare beraad slaging de bedenking van onvolledige aanhalingen worde geopperd, heeft de commissie het wensche- lijk geoordeeld, alsnog die verschillende adviezen in extenso te doen drukken en als bijlagen van hun rapport, op den 6den December 1882 inge diend, over te leggen. In de St. Ct. brengt de minister van oorlog, krachtens machtiging des konings, ter algemeene kennis: dat aan het garnizoen te Naarden en in het bijzonder aan het det. vest. art. te Muiden en aan zijn kommandant, den tweeden-luit. jhr F. W. A. baron Van Asbeck, H. D. bijzondere tevreden heid kenbaar zal worden gemaakt over -den ijver, EEIST BEKENTENIS door ROBINSON. Met dien laatsten uitroep liep Clara weg, meer als een razende, dan als de dochter van den molenaar en ik zag dat zij niet langs den straatweg ging, maar het pad naar de rivier in sloeg. Zij was dien avond geheel buiten zichzelven. Ik ging naar huis met een geheel verward hoofd. Dus was Clara ook verliefd op den organist en .beschouwde zich als veronachtzaamdEn dat een vrouw die tot zooveel kwaads in staat wasZij zon geen geheim bewaren; zij zou den vicaris alles vertellen wat zij, jaloersch en achterdochtig als zij was, zelf ontdekt had, en dan zou het treur spel beginnen. Het was beter dat ik haar alles vertelde wat ik wist en met haar overlegde hoe wij Marson konden verwijderen, misschien zou zij tegen dat zij thuis kwam een weinig bedaard zijn, en dan kon ik alles kalm met haar bepraten. In alle geval kon ik haar laten merken dat ik niet zoo geheel onkundig was van alles, als zij scheen je denken, de voortvarendheid en het overleg, waarmede zij, bij de ramp te Muiden, tot wering van verder onheil, bijstand hebben verleend dat aan den luit. baron Yan Asbeck, die zich, bij de gelegenheid' bovenbedoeld, bijzonder heeft onderscheiden, door hem, minister, namens Z. M. eene beschikking zal worden uitgereikt, waarhij hem, onder erkenning van de door hem bewezen diensten, ter zake van die diensten 's konings tevredenheid wordt kenbaar gemaakt dat aan de onderofficieren en mindere militairen van het garnizoen te Naarden en van meerbedoeld detachement, die op 19 Januari jl. ter voorschre ven plaatse dienst hebben verricht, eene nader door Z. M. te bepalen geldelijke belooning zal worden toegekend. De Staats-courant bevat de akte van vennoot schap van Het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Dagblad, aangegaan voor 50 jaren. Het maat schappelijk kapitaal is bepaald op 425,000, ver deeld in 85 aandeelen, elk van f 5000, totdat het krachtens besluit der algemeene vergadering van aandeelhouders zal zijn vergroot. Alle aandeelen zijn geplaatst. De vennootschap heeft ten doel de exploitatie van genoemd dagblad, van het weekblad liet Nieuws en van de aan beide die bladen verbonden drukkerij. Van de winst, die bljjkens de winst- en ver liesrekening zal zijn behaald, wordt eerst 5 over het gestort kapitaal aan de aandeelhouders uitgekeerd. De centrale vereeniging van liberale kiesveree- nigingen in het hoofd kiesdistrict Sneek hield Dinsdag te Sneek een vergadering, die ook werd bijgewoond door de drie leden der tweede kamer voor dat district. Na uitvoerige bespreking werd het regeerings- voorstel tot censusverlaging, dat aan de grondwets herziening zal voorafgaan, door al de afgevaar digden der kiesvereenigingen als verwerpelijk beschouwd, omdat het niet kan geacht worden in het belang van het land te zijn, maar de kerkelijke invloeden zou vergrooten. Een motie dat het censusstelsel als maatstaf voor kiesbe voegdheid moest veroordeeld worden en dat het liberale beginsel het medebrengt om door grond wetsherziening tot een beteren grondslag voor het kiesrecht te komen, werd door den voorzitter niet ontvankelijk verklaard. De gemeenteraad van Rotterdam heeft Donder dag aangenomen de verordening op den afslag van visch op de Vischmarkt, zooals vroeger ge meld, uitgezonderd dat thans éen gulden in plaats van drie gulden zal worden geheven voor aanvoer per schuit. De verordening op het beheer der waterleiding is aangenomen. De geneeskundige raad van Zuid-Holland heeft, door tusschenkomst van dr J. F. van Hengel, te Hilversum, verkrijgbaar gesteld- een lijst van voor schriften tot voorloopige hulpverleening bij alle Zij kon langs de rivier gauwer thuis zijn en ik dacht dat ik haar daar zou vinden, maar dat was niet zoo. Ik praatte een half uur met Eggleton altemaal verloren tjjd want na donker was hij altijd beneveld, en toen gaf ik het op en begaf mij naar mijn vrouw, denkende dat het op een anderen dag even goed kon. Maar dat was mis. Den volgenden dag wist ik dat er des nachts iets in Whangdale Scar gebeurd was. Ik geloof dat ik wist dat het gebeurd was, voordat ik het eerste ontdane gelaat zag want er had dien ge heel en nacht in de verte een hond gejankt, en ik stond met het krieken van den dag angstig op. Mijn vrouw zei dat ik heel welgemoed was ge weest totdat ik op den straatweg kwam en dat ik mij dit alles later maar verbeeld hebmaar vrouw Bickers was altijd in de contra-mine. Ik weet dat ik een angstig voorgevoel haden dat was ook heel natuurlijk, met het oog op het gedrag van Clara den vorigen avond toen zij daar over dat kerkhof stoof. En toen ik de dorpsstraat langs zag, wist ik dat mijn voorgevoel bewaarheid was. Het regende hardmaar de menschen stonden altemaal blootshoofds, alsof het in het hartje van den zomer wasen de vrouwen maakten nog meer misbaar dan de mannenzij staken de armen omhoog en wilden allen tegelijk vertellen wat er gebeurd was. En wat was er gebeurd? Ach, ik wist het spoedig genoeg. De eerste die naar mij toekwam was Sprinks, een arme kleer maker, wiens haren van schrik steil overeind stonden. Hjj vertelde mjj dat Alfred Marson dood mogelijke plotselinge ongevallen. De billijke prijs van dit biljet die 10 cent per stuk is, terwijl 100 stuks 6, 50 3.50 en 25 stuks 2 kosten en het formaat ervan, uitnemend geschikt om in lokalen op ';c hangen, mogen ertoe meewerken om de algemeene verspreiding van deze nuttige wenken te bevorderen. Vereenigingen, die iets doen willen in het alge meen belang, kunnen door aan die verspreiding te helpen een goed werk verrichten. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, mr A. Telders, officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Amsterdam, en de majoor A. Greve, van het 2e reg. vest.-art., garnizoens-kommandant te Naarden. burgemeester. Benoemd tot burgemeester van Hummelo en Keppel, C. W. Vrijland, secretaris dier gemeente, en van Kamerik en Zegveld, m' J. P. De Koek, secretaris der gemeente Kamerik. belastingen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend als ontv. der dir. bel. enz. te Twello c. a. aan J. H. A. Modderman. thelegraphie. Benoemd bij den rijkstelegraaf tot onderdirecteur J. Leverland, Gr. De Vries, Gr. Welter, E. A. Bergsma, C. H. Hasselkus, D. J. Goedhart en H. Vizjévene, allen thans telegrafist le kl.tot telegrafist le kl. A. Kollingh, C. Koorn Jbz", W. K. Kuiler, R. J. A. Rust, W. Smits, R. Van der Vecht, F. I. Schotel, J. C. Wannée en H. G. Ieke, allen thans telegrafist 2e kl. Mej. M G. De Vries, directrice der jonge dames kostschool in Warnsveld, heeft zich met eenige dames, directrices van scholen, tot den koning gewend met het verzoek om art. 65 der wet- van 1878 in dier voege te wjjzigen, dat onderwijzè- ressen ook zonder hoofdakte bevoegdheid kunnen krijgen om Fransch, Engelsch of Duitsch aan scholen, vallende onder die wet, te onderwijzen en tevens zoodanige veranderingen te willen uitlokken dat het ook vreemdelingen, die geen kennis van de Nederlandsche taal hebben, mogelijk worde gemaakt om bevoegdheid tot het geven van onder wijs in talen aan scholen van m. u. 1. o. te krijgen. Degemeenteraad van Alkmaar besloot tot het verleenen van eene jaarlijksche bijdrage van 500 aan den aldaar op te richten cursus tot op leiding van onderwijzers tot hoofd eener school. D' E. F. Lasonder, pred. te Zegveld, is beroepen te Klaaswaal. Eerstdaags is de nieuwe regeling van de soldijen der onderofficieren, schrjjvers en werklieden te wachten. uit de rivier was opgehaald, terwijl de molenaars hond op den oever stond te janken, zooals hij reeds uren achtereen gedaan had. De menschen in het dorp hadden zich verwonderd erover, had den, net als ik, zonder te weten wiens hond het was, zich verbeeld dat er ergens iemand stierf en dat de hond dat wist, zooals de honden het altijd weten en deze vooral, want hij had Marson zien sterven, daar hij den heelen dag zijn metgezel was geweest en, ik ben er zeker van, ook getuige van zijn dood. Men had het lijk van Marson naar den molen gebracht, waar Clara er als een waanzinnige bij jammerde en weende. Aan het postkantoor zei men dat men haar dui delijk kon hooren, en dat was er een half uur van. daan. Er was een vreeselijke opschudding in Whangdale Scar, dat kunt gij begrijpenwant wij waren een rustig volkje en hadden sedert menschen geheugenis niet zulk een »zaak" in de gemeente gehad. In geen dertig jaar was er bij ons iets voor gevallen dat naar een ongeluk geleek. Destijds was er een reiziger van den Grijzen toren gevallen en had ons allen teleurgesteld door slechts zijn heen te breken en den volgenden morgen in een kar te ver trekken; maar dit geval met Marson was zonder twij fel een echte moord. Zij mochten trachten het uit te leggen als een ongeluk, alsof hij in het donker gestruikeld en gevallen was, ongelukkig op een plaats waar de oever vijftien voet hooger was dan de rivier en waar de stroom gebroken werd door groote steenen die er eea watervat van maakten De benoemde 2e luit'.-kwartiermeester L. Van Olst en J. F. Eichholtz, van het O.-I. leger, zullen 10 Maart a. per stoomschip boenda naar Indië vertrekken. De boekdrukkersknecht L, die beschuldigd wordt van bigamie, is van Breda naar Den Haag over gebracht. In 1868 is hij te Schoonhoven in het huwelijk getreden met zijn derde vrouw, niettegen staande zijn tweede wederhelft nog in leven is. In 1869 werd hjj in het Politieblad gesignaleerd, doch niet opgespoord, tot dezer dagen zijn ver blijfplaats bekend gemaakt en hij gearresteerd werd. Boos opzet schijnt hier niet in het spel te zijn; want is het waar, wat de overigens zeer oppassende man beweert, dan zou hij indertijd echtscheiding hebben aangevraagd. In de veron derstelling dat dit voldoende was om van zijn vrouw voor altijd af te zijn, huwde hij ten derde male en bezit thans een vrij talrijk kroost. In de zitting van heden zijn de volgende vonnissen gewezen tegen A. G., te 's Heer Arendskerke en G. van W., te Wol- faartsdijk, beklaagd van 't vervoer van rundvee, zonder vergunning of voorafgegane keuring, daarvan vrijgespro ken. J L te Goes, wegens 't rijden over een overweg van den spoorweg nadat die gesloten was, veroordeeld in eene boete van ƒ10, subs. 1 dag gevangenisstraf. J. van H., L. R. en C. van B., allen te 's Heer Arendskerke, wegens 'tgaan over iemands in den oogst staanden grond zonder daartoe eenig recht te hebben, veroordeeld in eene boete van ƒ3, subs. 1 dag gev.straf. L. B., te 's Heer Arendskerke, wegens jagen zonder akte of vergunning, veroordeeld in twee boeten elk van 10, subs. 3 dagen gev. voor elke boete. J. L. B., Wm. M., J, K. en C. de K. te Camperland, wegens 't rapen van scbelpviseh aan den voet van een zeedijk, veroordeeld in eene boete van ƒ10, subs. 3 dagen gev. M. M., A. K. en P. van der W., allen te Georsdijk, wegens als voren, de le en 3e ieder in eene boete van ƒ10, subs. 3 dagen gev., de 2e in eene "boete van ƒ4.50, sub». 2 dagen gev. P. den B. te Goes, wegens 't rijden door de straat te Kloetinge, op eeu hondenkar gezeten, veroordeeld in eene boete van ƒ10, subs. 1 dag gev. H. M. aldaar, we gens 't bevisschen der Zeeuwsche atroomen zonder consent, veroordeeld in eene boete van ƒ10, subs. 1 dag gev. M. van de K, te Bnrghsluis, wegens 't bevaren van een rijkskanaal zonder voorzien te zijn van een exemplaar van het algemeen reglement van politie voor de rijks kanalen, veroordeeld in eene boete van ƒ10, subs. 1 dag gev.straf. Allen tevens in de kosten. Tot waarschuwing voor anderen. Aan ons bureau is een valsche rijksdaalder met het jaartal 1873 in betaling gegeven. Vooral aan het rand schrift God zij met ons is de valschheid duidelijk zichtbaar. Door de politie alhier is gearresteerd en naar het huis van arrest overgebracht M. K., dienstbode alhier, verdacht van misbruik van vertrouwen. maar ik wist het wel beter ofschoon ik oud en wijs genoeg was om mijn mond te houden. Ik kan niet zeggen dat ik erg begaan was met den vroegtijdigen dood van Alfred Marson. Ik had nooit van hem gehouden en ik was getuige ge weest van het kwaad dat hij in den zin had en zoo mogelijk wilde doen. Hij zou een huiselijken vrede verwoest hebben en ik voor mij was niet bedroe fd dat hij uit den weg geruimd was. »Het is zijn verdiende loon," mompelde ik, toen ik op mijn beurt naar hem kwam kijken. Het heele dorp liep naar den molen om hem te zien en Clara zag eensklaps op en balde haar vuist tegen mij, alsof ik geen recht had om mijn meening over het geval te zeggenofschoon ik eigenlijk niet bedoeld had, dat iemand zou ver staan wat ik zei. Ik was even de deur uit toen zij mij achter na liep en bij den arm greep, waardoor zij mij ge weldig deed schrikken, daar ik haar niet had hoo ren aankomen. Het was weer avond. Ik hond er niet van om dooden bij daglicht te zien, zij zijn mij op mijn leeftijd te geel en te strak, maar met een kaars er boven vind ik ze wel interessant; waarom weet ik niet, maar ik vind het. Humphrey, Humphrey Bickers 1" gilde Clara aan mijn oor, »ik heb een woordje met u te' spreken." »God beware mijWat doet gij mij schrikken »Ik geloof dat gij hem vermoord hebt hoort gjj siste zij nijdig, gij hebt hem altijd

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1