N° 28. gang 1883. V rijdag 2 Februari. 126' Middelburg 1 Februari. FEUILLETON. Bickers, de Orgeltrapper. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dit blad zijn te. Vlissingen: J. G. Tielrooij, te Goes: A. A. W. Bolland en te Zierikzee: A. C. de Mooij. Hoofdagenten voor het. Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Rijks-belastingen. Kadastrale metingen en schattingen. MÏDDËLBll De burgemeester van Middelburg, ontvangen hebbende eene opgave der uitkómsten van de metingen en vastgestelde schatting van eenige in deze gemeente gelegen eigendommen gelet op artikel 15, 2e lid der wet van 26 Mei 1870 Staatsblad n° 12), brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat gemelde opgave gedurende dertig dagen ter secretarie dezer gemeente voor ben ter inzage is nedergelegd. Hiervan is af kondiging geschied waar het behoort. Middelburg, 81 Januari 1883. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. Bij de beraadslagingen over de staatsbegrooting in de eerste kamer werd door mr Borsius eene zaak ter sprake gebracht, waarop door alle be langstellenden in en belanghebbenden bij onze scheepvaart reeds lang de aandacht was gevestigd en die ook in ons blad reeds meermalen werd besproken. Wij bedoelen de geheel noodelooze verzwaring der loodsgelden tengevolge van het niet altijd aanwezig zijn van eene loodsboot op de hoogte van Dungeness, zoodat, als bij ontsten tenis van een Vlissingschen loods, een loods van een ander district is genomen, bij latere noodza kelijke vervanging door een Vlissingschen loods, anderhalf maal het loodsgeld moet worden be taald. Toen ple aan dien bestaanden toestand verbon den bezwaren door mr Borsius nader waren uit- QGngQ7.P-tr vorlrloavrlo rif» mini qF.pt* vrnu maj'iuft flfl.F, hij die bezwaren „rijpelijk zal overwegen'. Indien de minister >an marine zich met die overweging gaat bezighouden, verdient het aanbe veling daarbij ook de quaestie van „bet wachtschip te Vlissingen" eindelijk en eindelijk eens in ge zonden zin op te lossen. Sedert jaren en jaren wordt gewezen op de noodzakelijkheid dat te Vlissingen een wachtschip worde gestationeerd, waarmede kan worden voldaan aan de bestemming van een dergelijk vaartuig. Opnieuw te betoogen dat daaraan dringend behoefte bestaat is vrij onnoodig. Ieder is daar van overtuigd en in de tweede kamer werd zelfs, eenige jaren geleden, door den minister van marine de toezegging gedaan dat in die behoefte zou worden voorzien. Wanneer zal dit nu toch eens geschieden In een der zalen van de sociëteit Sint Joris alhier waren Woensdagavond een aantal dames en heeren vereenigd om een voorlezing te hooren over Egypte. In het Zeeuwsch genootschap had nl. de heer mr. Gr. N. de Stoppelaar, secretaris van Middelburg, onlangs zijne hoorders hekend 4 EEN BEKENTENIS door ROBINSON. gemaakt met eenige losse aanteekeningen, door hem gemaakt bij zijn bezoek aan Egypte. Die mededeelingen vonden eenige vrienden zoo belangrijk dat zij den heer De Stoppelaar nitnoo- digden die voor een talrijker publiek te herhalen waardoor dan tevens ook aan dames gelegenheid zou gegeven worden ze te hooren. Aan dat vriendelijk verzoek meende de beer De Stoppelaar te moeten gehoor geven en de tal rijke opkomst van Woensdagavond heeft hem zeker wel bewezen op welken hoogen prijs zijne welwillendheid werd gesteld. Slechts losse aanteekeningen waren bet, die de de heer De Stoppelaar ten beste gaf. Hij zelf deelde dit mee, omdat hij niet meer waarde wilde zien toekennen aan hetgeen hij ten gehoore bracht. Een tocht naar de pyramiden en een naar de overblijfselen van het oude Memphis waren de twee hoofdpunten uit zijne lezing, terwijl een verzameling schoone photographieën, hoewel velen hekend, het hare ertoe bijbracht om de belangstelling voor het door hem gekozen onderwerp te verhoogen. De heer E. J. W. Koch bracht aan het einde der lezing een woord van dank aan den heer De Stoppelaar voor de beleefde wijze, waarop deze aan den wensch zijner vrienden had gehoor gegeven en voor hetgeen hij had gelezen. De aanwezigen betuigden hunne instemming met deze woorden van dank. Het is onze bedoeling natuurlijk niet om over deze lezing uitteweiden. Hetgeen in het Zeeuwsch genootschap wordt meegedeeld, blijft, als vanzelf, in bepaalden kring besloten en het belangrijkste, het wetenswaardige uit zulke voorlezingen meer bekend te makende gelegenheid, ook aan dames te verschaffen om daarvan kennis te nemen, ver dient zeker aanbeveling. Het door den heer De Stoppelaar gegeven voor beeld verdient dus navolging en daarom meenden f! - - tot die navolging op te wekken. In verband met de reeds gemelde verplaatsing van den heer C. W. P. Mieling, districts-inspec- teur der staatsspoorwegen, naar Breda, zal met 1 Maart a. ook het alhier gevestigde bureau worden verplaatst. Waarschijnlijk zal dan hier het bureau van den sectie-ingenieur gevestigd blijven. De minister van financiën heeft afwijzend be schikt op het verzoek van de vereeniging Help u Zeiven te Goes, waarbij deze dezelfde vrijstelling van zegelrecht gevraagd had als voor de spaar banken is toegestaan. Deze weigering is hierop gegrond, dat bij de nieuwe zegelwet geene enkele philantropische of liefdadige inrichting vrjjdom heeft verworven aan de spaarbanken is dan ook hij de zegelwet van 11 Juli 1882 niet bepaald vrijdom verleend, doch is alleen de vrijdom, haar reeds geschonken bij de wet van 3 October 1843, niet ingetrokken. (G. Ct.) Itapelle, 1 Feb. Tot leden van het bur- Hij had zijn heele leven voortgesjokt, iedereen vertrouwd en het voor uitgemaakt gehouden dat men hem vertrouwde, en nu kon hij even goed een torpedo op het orgel hebben als Alfred Marson. Marson was een bedrieger hij was naar Whang- dale Scar gekomen om mevrouw Tyke het hof te maken of, indien hij het in zijn macht had, om haar in het. verderf te storten. Dat was zijn plan zijn wraak en het zou een mooie, ellendige, ouderwetsche, vreeselijke wraak wezen, tenzij ik den vicaris op zijn hoede deed zijn, zooals bepaald mijn plicht was. En toch, wat zou daaruit voor haar voortvloeien dacht ik, terwijl ik op zekeren dag den vicaris op het kerkhof opwachtte, in de hoop van hem daar in tijds te zullen zien voorbij gaan. Was het wel heel verstandig om het zulk een koelbloedigen man als hij was te vertellen Zou hij wel naar mij luisteren? Veronderstel dat zij mij uitlachten zijn vrouw en Alfred Mar son dat zij zeiden dat het mij in het hoofd geheelde, zou hij hen dan niet gelooven en mjj in een krankzinnigengesticht opsluiten Er waren al een paar lieden in het dorp, die zeiden dat ik aan het malen was, omdat mijne opinies van de hunnen verschilden en dit zou een bewijs voor kunnen zijn. Ik moest er nog eens over nadenken en ging op een grafzerk zittenen ik zat nog te peinzen toen mevrouw Tyke met haar oudste meisje aan de hand het kerkhof overstak. Zij zag zeer bleek; ik geloof dat ik haar nooit zoo bleek en betrok ken gezien had. .Goeden morgen, Bickers," zei zij op haar ouden, vriendelijken toon, .geniet gij van het enkele zonnestraaltje dat wij hier thans Whang- dale Scar krijgen?" »Ja mevrouw," zei ik en nam eerbiedig mijn hoed af. .Gaat het goed .Redelijk, mevrouw dat wil zeggen wat de gezondheid aangaat." »De geest dus niet vroeg zij schielijk en zag mij doordringend aan, »o dat is het ergst van alles, niet waar? Wat kan ik doen om u te helpen, Bickers?" »Ik heb mij juist afgevraagd of gij mij zoudt willen helpen?" prevelde ik. .Natuurlijk wil ik dat." »Of dat gij zoudt zeggen dat ik geen recht had om er mij mede te bemoeien, dat het mij niet aanging, en mij slechts moeielijkheden kon bezorgen." Zjj was bljjven staan en zag mij nu heel ern- gerlijk armbestuur zijn herbenoemd de heeren J. Van Strien en Th. De Klerk. Daar de heer J. Werstrate onze gemeente gaat verlaten, zal er spoedig in genoemd college een vacature ontstaan. Wol i'iiJi rKjl i j li31 Jan. In plaats van het aftredend lid, den heer C. Van Damme, is tot lid van het algemeen armbestuur benoemd de heer W. Van Strien Cz. De St.-Ct bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen der examens van vroedvrouwen in December 1882, te Amsterdam. Blijkens ingekomen ambtsberichten, is in het tijdperk van vier weken, dat op 27 Januari jl. is geëindigd, éen geval van longziekte waargenomen buiten het spoelingdistrict in de gemeente Vlaar- dingerambacht. In de slachterijen binnen het spoelingdistrict bleken de longen van 6 runderen van 4 veehouders door longziekte te zijn aangetast. Ter voorkoming van verdere uitbreiding dier ziekte, zijn 96 runderen, die met de zieke in aan raking waren geweest, na onteigëning afgemaakt. Het. bestuur van het instituut tot onderwijs van blinden te Amsterdam heeft dezer dagen een circulaire verspreid teneinde een beroep te doen op de algemeene ondersteuning. Er is geld noodig voor het bouwen van een nieuw blinden-instituut. Het gebouw, waarin de kweekelingen sedert 1823 verzorgd worden en dat algemeen bekend is, kan onmogelijk langer voldoen aan de steeds klim mende aanvragen om plaatsing. De inwendige inrichting daarvan laat, wat lucht en ruimte be treft, zeer veel te wenschen over, terwijl er veel ontbreekt van datgene, wat tegenwoordig voor dergelijke ee.stichten als rtnmisahani* KooniiAyT^-A dan het dubbele van dat, hetwelk er redelijker wijze slechts in zoude moeten gehuisvest worden. Het bestuur heeft daarom een bij uitstek geschikt terrein gekocht, aan den rand van het Vondels park, om daarop een nieuw gebouw te stichten, waarin de blinde kinderen alles vinden kunnen wat hun toestand vereischt. De onkosten voor aankoop van dat terrein en voor het nieuw te stichten gebouw worden geschat op een som van 150,000, wat de financieele krachten verre te boven gaatte meer daar steun en hulp zoo hoog noodig zijn tot instandhouding der be staande inrichtingen. Daarom wenden bestuurders zich met vrijmoe digheid tot alle Nederlanders met de bede, dat ieder naar zijne krachten een gift afzondere, opdat zij in staat gesteld worden een nieuw instituut te laten bouwen, ten einde aan zoovele ongelukkige blinde natuurgenooten eene behoorlijke opvoeding en voldoend onderwijs te kannen doen geven. Men vraagt ons een woord van opwekking te voegen bjj dat verzoek. Voor zulk een edel doel achten wij elke aanbe veling overbodig en meenen wij het voldoende stig aan, misschien reeds met een vaag vermoeden dat ik op de een of andere manier de lucht had gekregen van wat er gaande wasarm jong vrouwtje met haar gefolterd, gepijnigd, veront rust hartje. .Gij zult mij meer moeten zeggen eer ik u raden kan," antwoordde zij langzaam. »Ik kan het u nu niet vertellen, mevrouw Tyke. .Waarom niet." Ik antwoordde niet terstond, haalde diep adem en zei toen, naar het kind ziende. .Wat wordt zij grootWat moet zoo'n kind een steun voor een moeder zijn, hoeveel kracht moet zij haar geven en welk een troost als thuis de zaken verkeerd gaan of men niet over zich zelf voldaan is. Ik denk zoo dikwijls dat vrouw Bickers en ik veel gelukkiger zouden ge weest zijn, als zij een dozijn of zoo van dat goedje gehad had." .Heeft uw vrouw Mabel kijk eens, daar komt papa uit het dorp aan. Ga hem gauw vertellen dat ik hem hier wacht." Mabel spoedde zich naar haar vader. Hij kwam midden op den weg aan, met de handen op den rug en zijn blik strak op de straatsteenen voor zich gericht. Het was alsof hij telde hoeveel er lusschen den molen en zijn huis lagen, zoo aan dachtig keek hij naar die steenen. .Wat hebt gij mij te vertellen?" vroeg zjj haastig. .Waar het kind niet naar luisteren Drag erop te wijzen dat men zijne giften kan zenden aan den heer J. H. Meyer, directeur van het ge sticht, Heerengracht KK 270 of aan den heer H. H. Beels, penningmeester. H. D. H. de vorstin van Waldeck-Pyrmont woidt Zaterdag namiddag te 1 uur te 's Graven- hage verwacht, om een drietal dagen bij H. M- de koningin te logeeren. De vorstin zal verge zeld zijn van eene hofdame en haren hofmaarschalk, benevens eenige bedienden. De vrijzinnige kiesvereeniging Burgerplicht te Drachten heeft besloten een adres van adhaesie te richten aan den heer Pické, wegens de door hem in de eerste kamer der staten-generaal uit gesproken rede in het belang der handhaving van art. 194 der grondwet. Het door ons op gezag van het Vad. medege deelde bericht, dat eergisterenavond aan mej. Beersmans, van het Ned. Tooneel, de groote gouden medaille namens Z. M. den koning zou worden overhandigd, is onjuist gebleken. Wel is reeds gerilimen tijd geleden van een zoodanige onderscheiding voor die artiste sprake geweest, doch tot heden werd hieraan geen uit voering gegeven. De heer C. E. van Kesteren, directeur van de Indische gids, is weer naar Java vertrokken om tijdelijk de hoofdredactie van de Locomotief te Samarang op zich te nemen. burgemeesters. Op verzoek, aan jhr m' P. A. G. ^e„^]yj?eryol^ ontsh^verleen.djils buraamaeeteï ontslagen P. A. De Feyfer, laatstelijk ingenieur 2e kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken in Ned. Indië, aan den kapitein der inf. van het leger in N. I. A. C. Steenhoven en den officier van gezondh. 2e kl. van het leger in N. II. J. B. van Delden, de twee laatsten wegens lichaams gebreken en allen met toekenning van pensioen. WolfaartsdijL, 31 Jan. Aan den heer M. Mieras Jz., onderwijzer aan de school in de kom dezer gemeente is, op zijn verzoek, tegen 1 April a., eervol ontslag verleend. Tltolen, 31 Jan. Heden werd alhier door den gemeenteraad benoemd tot hoofd der openbare school de heer Frijlink, onderwijzer te Kampen, welke N° 2 op de voordracht stond. Tot predikant te 's Heer Abtskerke c. a. is be roepen d' R. Bokma, te Zijderveld. .Wat heeft men gezegd .Niemand heeft iets gezegd, .Wat is er dan? .Want niemand weet het, behalve ik." .Weet het Wat Bickers Wat denkt gij te weten Gij kunt u vergissen gij vergist u waarschijnlijk in alles," zei ze ongeduldig, terwijl het bloed haar naar de wangen steeg. »Ik heb mij een weinig in u vergist, me vrouw," zei ik nu zeer kalm, ofschoon mijn oud hart heel schielijk klopte, .even als mijnheer Tyke, denk ik. Maar ik vergis mij niet als ik zeg dat het voor hem het beste zou zijn, indien mijnheer Marson hier van daan ging." .Bickers, durft gij denken »Ik durf weten, mevrouw. Ik denk niet." »Wat wat weet gij dat tegen mij getuigt?" riep zij uit. »De hemel is mijn getuige, dat gij geen recht hebt om te veronderstellen dat ef eenig kwaad in mij is, noch in hetgeen ik doe." .Neen mevrouw" maar bet zou tot kwaad kunnen leiden. En eer het zoover kwam zou ik liever alles aan den vicaris zeggenof ik zou Alfred Marson doodslaan als een hond, als ik de kracht ertoe had. En" voegde ik er bij .dat zou ik veel liever doen." »Gij zijt een nare, oude man," zei zij bevend »een man met akelige denkbeelden en vizioenen ik kan niet naar n luisteren." »Gij behoeft ook niet langer naar mij te luisteren," zei ik, .ik wil alleen dat gij hem weg zendt. Hjj zal om uwentwil gaan en als hij bs-

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1