N° 26. 126e Jaargang. 1883. W oensdag 3L Januari. FEUILLETON. Bickers, de Orgeltrapper. Middelburg 30 Januari. .1 Nieuwe Uitgaven. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger cd o Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: J. C. Tielrooit en te Goes: A. A. W. Bolland. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. Berlijn, Weenen, Zurich enz. Veemarkt te Middelburg, MIDDELBURGSOH COURANT. Donderdag den len Februari 1888, van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, den 80en Januari 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, D. A. DRONKERS, L. B. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Naar wij vernemen is de heer C. W. P. Mieling, districts-inspecteur bij de staatsspoorwegen alhier, als zoodanig overgeplaatst naar Breda. Vlissingen, 30 Jan. Alweder hebben twee loodsen den dood in de golven gevonden. Den 10en dezer met de kof De Hoopvan Delfzijl, naar zee gaande, konden zij door slecht weder niet worden afgehaald en moesten dus medevaren. De kof was bestemd naar Southampton, doch is daar niet aangekomen, terwijl te Harwich gedeelten van het schip en zijn lading zijn aangespoeld. De loodsen laten weduwen en zeven kinderen na. Kierikzee, 28 Jan. Er bestaat hier sedert eenigen tijd eene rederijkerskamer Concordia, waar van de leden voor 't grootste gedeelte leerlingen der hoogere burgerschool zijn. Onlangs gaf zij eene opvoering die zeer druk bezocht werd en op verzoek van het bestuur van Volksbelang voerde zij Zaterdagavond weer een drietal tooneelstukjes op. Zij slaagde erin om hun, die men doorgaans »het volk" noemt, een zeer aangenamen avond te bezorgen, getuige de opgewekte stemming die in de zaal heerschte. De leden dezer kamer komen eiken Zondag avond bij elkaar en oefenen zich onder goede leiding in het tooneelspel. Op deze wijze ver schaffen zij zich een onschuldig vermaak, dat ook anderen ten goede komt. De kamer van koophandel en fabrieken te Zie- rikzee heeft voor het jaar 1883 benoemd tot voorzitter den heer C. van der Vliet Dz., en tot plaatsvervangend voorzitter den heer W. A. Ochtman. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft met algemeene stemmen besloten aan te nemen de overeenkomst met het provinciaal bestuur, be treffende de uit te keeren subsidie van 41.760 voor de verbetering van de Zoom. Als tegenhanger van de herhaalde Machten over de inhumane wijze, waarop ouders van mili tairen, die voor vorst en vaderland het leven lieten, bericht van het overlijden hunner zonen kregen, deelt het Dagbl. de ervaring mede van een vader die, na in de courant gelezen te hebben dat zijn zoon, fuselier bij het Ind. leger, aldaar gewond EEN BEKENTENIS door ROBINSON. »Het verwondert mij, Bickers, dat gij, toen gij jong waart, niet naar Londen gegaan zij t," zei zij eens tot mij, »gij zoudt het ver hebben kunnen brengen in de wereld, met uw algemeene kennis." Ik had een paar kleine veranderingen in de kerk voorgesteld welke, naar ik meende, voordeelig zouden zijn. »Ja mevrouw, dat is misschien wel waar. Maar ik heb nooit zin gehad om Whahgdale Scar te verlaten," >Nu. dat was heel braaf van u, Humphrey, zei zij lachend, »en wij zouden uw trappen zeer gemist hebben. »Ik trap met uitdrukking al zeg ik het zelf ik geloof, mevrouw Tyke, dat ik met uit drukking trap." »Ik zou niet gaarne willen dat iemand anders voor mij trapte dan gij, Bickers; ik zou niet op hen kunnen vertrouwen. »Gij zijt wel goed." Als gjj een uurtje voor rajj over hebt." werdonderzoek deed aan het ministerie van koloniën en van een der ambtenaren op allerbe leefdste wijze mededeeling kreeg dat zijn zoon op het slagveld een lichte wond bad bekomen. Eenige dagen later deelde een ambtenaar van bet zelfde departement hem het overlijden op de meest kiesche wijze mede. De ambtenaar voegde er nog den raad bij, per brief om nadere berichten te vragen aan den opperbevelhebber van het leger in Atjehdeze raad werd opgevolgd en binnen betrekkelijk korten tijd werd daarop een in aller- hümaanste termen vervat uitvoerig antwoord ont vangen waarin omtrent de wijze waarop een „braaf en oppassend soldaat" was verwond en met welke vrome gevoelens hij het leven verlaten had, alle mogelijke bijzonderheden werden medegedeeld. Ook bij de bemoeiingen voor het ontvangen van de nalatenschap, werd de vader aan het ministerie toegesproken met een »innige, welwillende, har telijke deelneming, welke zelfs dergelijke betui gingen van familieleden overtrof, en werd hem ook daarbij alle hulp verleend." Wij twijfelen geen oogenblik aan de waarheid van deze mededeeling, maar vermoeden toch dat hier van eene uitzondering sprake isdie den regel niet ontzenuwt. En dan is het contrast nog stuitender. De minister van financiën maakt bekend, dat van 1° Februari a. af zal worden voortgegaan met de uitgifte van schatkistbiljetten, krachtens de kon. besluiten dd. 22 Dec. 1881 St.bl. na 241 en 20 Jan. 1882 St.bl. n° 15. In de St. Ct maakt de opper-ceremoniemeester bekend dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den 31en Januari den rouw zal aannemen voor den tijd van twee weken, te weten vier dagen hal ven en de overige lichten rouw, wegens het overlijden van Z. K. H. prins Frederik Karei Alexander van Pruisen. Volgens gerucht zal Z. M. de koning de interna tionale tentoonstelling openen, en zullen de koning van Italië en de prins van Wales dan eenigen tijd verhipt houden in 's konings paleis te Amsterdam De ontwerp-onteigeningswet voor den aanleg van een 12 meter breede straat te 's Gravenhage van den Princessewal tot aan het Kerkplein is thans bij de staten-generaal ingekomen. Het plan is, zooals men weet, de Prinsenstraat aan de oost zijde te verbreeden en van de Molenstraat tot aan het Kerkplein door te trekken. De St. Ct bevat de statuten van de 's Graven- hadgsclie Markim,H, gevestigd te 's Gravenhage en ten doel hebbende het bouwen en exploiteeren van eene overdekte markt met bijgebouwen aldaar. Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op ƒ210,000 en is verdeeld in 420 aandeelenaan toonder, ieder van 500, uit te geven na vol storting. »0 zeker, mevrouw, zeker." Dan gingen we altijd naar het orgel ofschoon dit eigenlijk mijn werk niet was en ik er niet voor betaald werd, en al had ik mij van te voren voorgenomen om dien dag in mijn tuin te werken en dan speelde mevrouw Tyke uren achtereen. Niet dat mevrouw Tyke iets te maken had met het orgel, gedurende den Zondagsdienst, maar het was altijd goed dat zij voorbereid was als den organist eens iets overkwam. Want er gebeurde altijd iets met den organist der St. Simonskerk. Dat was een naar, onstandvastig, trekvogelachtig soort van menschen, die komen en gingen net als de zwaluwen, nog erger dan de vicarissen voor Sextos Tykenooit tevreden, nooit voor goed ge vestigd en daarbij, opgeblazen, verwaand, onhan delbaar, altijd aan het haspelen met den dominé over de kerkmuziek en de vrijwilligers, altijd vuur en vlam tegen het koor, zoodat het mij steeds verwonderd heeft dat er geen moord en doodslag van kwam. En zelfs de goedige organisten gedurende veertien dagen zijn er zoo ook wel eens een of twee geweest waren niet te vertrouwen en mevrouw Tyke was altijd klaar om op een gegeven oogenblik de plaats van den afwezige te vervullen. Ik kan niet zeggen dat zij het instrument ooit geheel kon beheerschen, of dat het gezang niet erg onzeker ging, maar zij hield van het orgel en ik hielp haar zoo goed als ik kon. Wat ik deed, deed ik met hart en ziel; nooit in mijn leven heb ik den wind laten ontsnappen of den organist Er heeft zich bij de kon. ned. marine eene com missie georganiseerd, met het doel gelden in te zamelen tot bijdragen voor het oprichten vaneen standbeeld van Hugo de Groot. Omtrent een journalisten-comité te Amsterdam, waarvan wij op gezach van Le Siècle onlangs melding maakten, deelt thans het Utr. Dagblad mee dat Zondag te Amsterdam een syndicaat tot stand gekomen is van Amsterdamsche journalisten, tot ontvangst der collega's van nabij en van verre, bij gelegenheid der tentoonstelling. Ofschoon dit doel slechts van voorbijgaanden aard is, verwacht men wel, dat het een blij venden band zal doen geboren worden. De Unie, te Amsterdam, heeft een spreker gevonden, die de gasthuis-quaestie zal inleiden. Prof. Snellen heeft aan de Utrechtsche univer siteit het portret van wijlen prof. Mulder, namens eenige vrienden en vereerders, aangeboden. De uit voering door den kunstschilder Neumann is volgens het eenstemmig gevoelen uitnemend geslaagd en biedt een treffende geljjkenis. In een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal, van 27 dezer, wordt bericht dat op 4 Jan. onze troepen in Atjeh eene ontmoeting hadden met de bende van Toekoe di Tirou, waarbij zij een verlies bekwamen van vijf gesneuvelden en acht gekwetste mindere militairen, terwijl de vijand is afgetrokken. (Zie laatste berichten van gisteren In den staat New-York zijn onlangs nieuwe wetboeken van strafrecht en van strafvordering ingevoerd. Eerstgemeld wetboek stelt o., a. strafbaar eiken (ook buitenlandschen) scheepsgezagvoerder die, wetende dat een der opvarenden in den vreemde is veroordeeld ter zake van een feit dat, in gemel- den staat gepleegd, aldaar als misdrijf zou worden beschouwd, dezen, zonder kennisgeving aan de bevoegde plaatselijke autoriteitdaar te lande aan wal zet of aan wal laat gaan. De aarde en haar volken. Per jaar f 5.20. De natuur. Per jaar f 5.20. De huisvriend. Per jaar 3.60. Yan bovenstaande tijdschriften is de eerste af levering voor den jaargang 1883 verschenen. Het eerstgenoemde is een zeer goed bekend werk, dat geen aanbeveling noodig heeft. Keurig uitgevoerd als het steeds wordt handhaaft het zijn ouden roem en is het een der degelijkste en leerzaamste periodieke werken in ons land. De natuur treedt zijn 3en jaargang in, en wij vinden dit een gelukkig teeken. Zoo menig tijd schrift gaat reeds na een eersten of tweeden in den steek gelaten, wie er ook voor het instru ment zat, 't zij man of vrouw. Nu dan, de organisten kwamen en gingen vrij regelmatigniemand bleef langmevrouw Tyke bleef studeeren en was tamelijk wel voorbereid en ik bleef bedaard trappen. Gaandeweg werd me vrouw Tyke moeder van drie lieve kinderen, twee meisjes en een jongen, en die jongen was lastig, maar toen zij ongeveer acht en twintig jaar was, zoudt gij gezegd hebben dat zij nog geen twee maan den ouder was dan toen zjj trouwde, zoo mooi en jong was zij gebleven. En haar man, de vicaris, dien we allemaal den ouden Tyke" noemden, zag er verbazend oud uitnog nooit was iemands haar zoo gauw grijs geworden en toen weer van grijs wit als het zijne, en hij had, geloof ik, wel duizend rimpels op zijn bleek, mager gelaat. En hij werd nog veel meer verstrooid ookhij was niet in staat om een minuut lang naav u te luis teren, als gij met hem aan het spreken waart, of zelfs terwijl ik met hem over zaken sprak. Het was een gelukkig paar, ten minste dat dach ten wij en ik geloof niet dat wij het erg mis hadden, daar zij zoo te midden van ons leefden en ik dikwijls onder een kopje thee met juffrouw Jodson over hen praatte. »Gij wilt toch wel een kopje thee, eer gij heengaat", placht mevrouw Tyke altijd te zeg gen, als ik de sleutels van de kerk bracht, »juf- frouw Jodson is beneden." En het is niet meer dan billijk dat ik vermeld boe dit thee drinken met juffrouw Jodson, jaarkring ten onder. Nu De Natuur nog leeft hopen wij dat het tijdschrift met moed de toe komst kan ingaan en blijven bewandelen. Het verdient zulk eene ondersteuning, want op onder houdende en bevattelijke v; ij ze licht het ons in omtrent de geheimen der natuur en de verschijn selen, die waar te nemen zijn op dat uitgestrekt gebied. De huisvriend geeft in de eerste aflevering van dit jaar een paar goed geslaagde gravures. Billijk in prijs als het is zal het zeker wel hier en daar zijn weg vinden. Van De Nederlandsclie koopman zijn afleveringen 25 en 26 verschenen. Nieuw woordenboek der Nederlandsclie taal door J. H. van Dale. Derde geheel nieuwe druk, be werkt door J. Manhave. 1' afl. Dit uitstekende boek bevelen wij met aandrang en vertrouwen aan. Het is een onmisbare gids en vooral thans, nu overal zooveel mogelijk de nieuwe spelling verplichtend gesteld wordt, kan het niet anders of de nieuwe uitgaaf van dit werk zal velen welkom wezen en den uitgever zoowel als den bewerker beloonen voor de door hen daaraan bestede moeite. In 25 afleveringen a f --.40 zal het compleet zijn. notarissen. Benoemd tot notaris binnen het arr. 's Gravenhageter standplaats 's Gravenhage, inr A. F. A. Leesberg, candidaat-notaris en advo caat aldaar. koloniën. Op verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, J. H. van der Kley, laatstelijk kom- mandeur voor het vak van scheepsbouw bij de bosch-exploitatie te Parengan, thans met verlof hier te lande. Naar wij vernemen is van wege het college van diakenen bij de Ned. Herv. gemeente te Middel burg een verzoekschrift gezonden aan den minister van financiën, ten einde ontheven te worden van de verplichting tot het betalen van zegelrecht bij de voldoening der rekeningen, ten laste der ad ministratie van hun college. Adressanten drukken daarin het vermoeden uit, dat het niet in de bedoeling van den minister kan liggen, voor de schatkist een deel te eischen van de gelden door de christelijke liefdadigheid geschon ken tot leniging van den nood der armen. Z D" H. W. Brandt, te St. Kruis, is beroepen te Oudenhoorn. D" E. A. Lasonder, te Zegveld, staat op het tweetal naar Lienden. De luit. t/z le kl. J. E. Sickens, dienende als len oftcier aanboord van Zr Ms schroefstoomschip Grietje, de tweede meiden Suzanna, de werkmeid, vrouw Bickers zoo uit haar humeur bracht en zoo vinnig maakte, ofschoon zij het toch wel prettig vond om nieuwtjes over de Tykes te hooren, als er nieuwtjes waren. Zij zijn zoo gelukkig als twee tortelduifjes in een kooitje." Juffrouw Jodson zei altijd tortel-" duifjes, >ik heb mijn beer nog nooit boos gezien." »Hjj is altijd heel koel en kalm," ant woordde ik. »En zij houdt van hem, mijnheer Bickers." »Ja het is wonderlijk dat Waarom is dat wonderlijk?" vroeg zij bij de hand. »Ik kan niet inzien, ronduit en in vertrouwen onder ons gezegd, juffrouw Jodson, wat er aan hem is om van te houden," zei ik. „Hij is een goed man, maar dat is zijn plicht als vicaris van Whangdale Scar, doch daar hij nooit een woord spreekt buiten den preekstoel, en al hetgeen, hij daar zegt niets anders uitwerkt dan dat het u slaperig maken, vraag ik waarin zit dan toch zijn beminnelijkheid »Gjj hebt nooit van mijnheer Tyke gehouden", zei juffrouw Jodson met een zuchthij is een engel." »Dat is zijn vrouw ook." Welnu als twee engelen het dan niet met elkaar eens kunnen zijn en samen leven zonder elkaar de oogen uit te krabben, wie kan het dan?" zei juffrouw Jodson. Wij spraken er niet meer over, ofschoon er een afkeer bjj mijnheer Tyke jegens mjj bestond, diq

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1