N° 25. 126e Jaargang. 1883. Dinsdag 30 Januari. Nationale Militie. FEUILLETON. B i c k e r sde Orgeltrapper. Middelburg 29 Januari. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dit blad zijn te Ylissingen: J. G. Tielrooij en te Goes: A. A. W. Bolland. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daubb Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. GEMEENTERAAD. MIDDELBURGSC De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 31™ Januari 1883des namiddags te half twee uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 29™ Januari 1883. De burgemeester voornoemd D. A. DRONKERS, L. B. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op art. 28 en volgende der wet van den 19en Augustus 1861 (Stbl. n° 72); brengen bi] deze ter kennis van belanghebbenden dat de loting der in het vorige jaar voor de militie ingeschrevenen zal plaats hebben op de boven-voorzaal van het raadhuis, Woensdag den. 7 Februari 1883, te beginnen des voormiddags te 10 uren dat gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad tegen de wijze waarop zij is geschied, bij gedeputeerde staten bezwaren kunnen worden ingebracht" door belanghebbende lotelingen, of door hun vader of voogd dat de bezwrrren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt, welk verzoekschrift bij den burgemeester moet worden overgebracht, tegen bewijs van ontvang dat op Dinsdag den 20en Februari 1883, des voormiddags van 10 tot 12 uren, in de boven- achterzaal van bet raadhuis zitting zal worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoming van vrijstelling wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, be doeld in de 2e eri 3e zinsnede'van art. 53 dei- bovengenoemde wet dat zij, die op zoodanige vrijstellingen aanspraak maken, op gemelden tijd ten raadhuize zullen moeten verschijnen, vergezeld van twee bij den burgemeester bekende meerderjarige ingezetenen. Middelburg, den 29™ Januari 1883. De burgemeester en wethouders voornoemd, D. A. DRONKERS, l. b. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Dé Standaardop 's lands budget willende be zuinigen, raadt aan éen rijksuniversiteit op te heffen. En daartoe valt de keuze der redactie op Utrecht, dat op drie kwartier afstands van Am sterdam ligt en op een uur afstands van Leiden. Hoe ondankbaar jegens een hoogeschool die zooveel Siandaard-mtmnen leverde. Of zon de redactie van genoemd blad een stille hoop soms koesteren dat er door die opheffing iets zou afdruipen op de Vrije Universiteit 4 EEN BEKENTENIS DOOK ROBINSON. Mijn naam is Bickers-Humphrey, Bickers van Whangdale Scar. Ik ben orgeltrapper aan de St. Simonskerk te Whangdale drieenzestig jaar lang ben ik dat als jongeling en als man geweest en zal het wel blijven tótdat zij mij er onder stoppen." Ik heb er in mijn leven al heel wat zien onder stoppen en mijn tijd zal even goed komen als die van een ander, ofschoon ik nog gezond en sterk genoeg ben voor mjjn achtenzeventig jaar. Een mooie leeftijd, maar nog geen hooge ouderdom, weet dat wel. Mijn vader werd vierentachtig en ging toen plotseling heen. Sommige menschen zeggen dat hij uit eigen beweging heen ging, omdat hij genoeg had van het leven en zich liever in de oude schacht van de zwarte mijn liet neêr- glijden, dan gebrekkig te blijven voortleven maar het was niets dan een ongeluk, in verband met rum. Vader hield veel van rum en die bracht hem ontijdig aan zijn einde, 't geen voor mij een waarschuwing is geweest om mjj aan den jenever De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag, den 31 Januari a. des namiddags te half 2 uur een openbare vergadering houden, ter be handeling der volgende zaken. Ingekomen stukken rapport commissie strafverordeningen, bedenkingen ged. staten gewijzigde politie-verordeningsnp- pletoire kohieren n° 2 inkomsten- en honden belasting 1882 staat van vernieuwing van eenige vervallen erfpachten, met voorstel tot verkoop of verhuring van enkele perceelen gemeentegrond af- en overschrijving der gemeentebegrooting 1882 idem begrooting der schutterij 1882begrooting van den straatweg MiddelburgVlissingen 1883; verzoek van den heer G. Alberts Lz. gebruik van terrein op de Loskaai, voor tijdelijken opslag van hout. De velen, zoo in onze gemeente als daar buiten, die aan den heer A. Gouka hunne opleiding te danken hebben, zullen met leedwezen het overlij den vernemen van den man, die gedurende ruim 40 jaren zijne beste krachten aan het onderwijs wijdde en sedert 1 Nov. 1875 eene welverdiende rust genoot. Van 1884 af tot laatstgenoemden datum stond de heer Gouka aan het hoofd eener openbare school in deze gemeente, terwijl hij daarnevens van 28 Januari I860 tot het jaar 1873 de betrek king van directeur der normaalschool ter oplei ding van onderwijzers bekleedde. Voorts had de overledene geruimen tijd zitting in de commissie voor het examineeren van stuurlieden en maakte hij meermalen deel uit van de onderwijs-examen- oommissiën. In vereeniging met zijn broeder, den heer M. Gouka, schreef hij eene serie'rekenboekjes, die vele jaren met vrucht werden gebruikt, terwijl ook van zijne hand een kaart van Zeeland verscheen. Zijn advies omtrent zaken, het onderwijs betref fende, werd steeds op hoogen prijs gesteld, waar van hij herhaaldelijk welsprekende bewijzen mocht ontvangen. Ook Z. M. de koning beloonde de verdiensten van den overledene door hem als broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw op te nemen. De brigadier-majoor der rijksveldwacht albier, D. J. de Leeuw, vierde heden zijn 25jarig jubilé als brigade-kommandant. Zoowel van zijne superi euren als van zijne kameraden en ondergeschikten vielen hem vele blijken van waardeering ten deel. De officier van justitie vereerde den wakkeren jubilaris een sigaren stel met zilveren beslag, de substituut-officier bood hem een zilveren inktstel aan, terwijl zijne onderhebbende manschappen hem een portefeuille met zilveren beslag en zilveren potloodpen schonken. Ook van andere brigades ontving de heer De Leeuw geschenken en geluk- wenschen. Naar wij uit goede bron vernemen zal er a. s. zomer eene uitbreiding worden gegeven aan den stoombarge-dienst Middelburg-Vlissingen. In plaats van met éen zal dan met twee booten worden gevaren. Daartoe is een nieuwe stalen boot be te houden, die is klaarder en minder koppig. Sedert heb ik nooit anders dan jenever geproefd en ook nooit te veelbehalve 's Zaterdags avonds, Of als mijn vrouw aan den gang is. En daar mijn vrouw een prikkelbaar gestel heeft, omdat zij sedert tien jaar het gebruik harer ledematen mist en zij bovendien jaloersch van aard is en denkt dat ik het gezelschap der meiden in de pastorie boven het hare verkies het gezelschap van juffrouw, Jodson bijvoorbeeld en dat is bepaald belachelijk is zjj nog al dikwijls aan het door slaan. »Ik weet dat alles in orde is tusschen u en juffrouw Jodson," zegt ze op klagenden toon, »en ik zal u niet lang meer in den weg staan, Hum phrey. Maar haast mij niet." Dit is allemaal gekheid en dat weet iedereen behalve vrouw Bickers. Indien de voorzienigheid vrouw Bickers vandaag weg nam, geloof ik niet dat ik aan hertrouwen zou denken. Juffrouw Jodson is vier en zestig en dus de eerste jeugd te boven. Zij is keukenmeid in de pastorie. En dat was zjj ook in den tijd van dominé Sextus Tyke vicaris der St Simonskerk, te Whangdale Scar en zij heeft twee duizend gulden opgespaard. Maar dat is een tusschenzin, zooals men zegt, en het heeft niet veel te maken met de geschiedenis die ik vertellen wil. Een geschiedenis, die ik voel dat ik vertellen moet want ik zou niet gerust kunnen heengaan als ik moest sterven met dien geheelen last op mijn ge moed. Een geschiedenis,welke gjj moogt gelooven stfld die grooter is dan de thans in de vaart zijnde. Het Middelburgsch publiek kan zeker niet klagen dat'het in de aanstaande maand geen kunstgenot kan smaken. Het concert der zangvereeniging, de tooneelvoor- stelling, waarvan wij in ons vorig nommer melding maakten, zal nu gevolgd worden door een zeker eigenaardig concert, te geven door het Praagsche dames-trio, gezusters Worlicek. Yan dit drietal speelt mej. Ludnülla viool, Hermine altenBozena cello. Ook dit concert hebben wij te danken aan de vereeniging die ons zulke goede tooneelvoorstel- lingen verschaft, en wij willen hopen dat Se lijst, welke in omloop is, voldoende ondersteuning vindt om het plan te laten doorgaan. De toe gangsprijs is op 1 per persoon en de datum op Maandag 12 Febv. bepaald. Arneinuiden, 29 Jan. Men is hier zeer ongerust ovër een der vischkötters De Vooruitgang van Yeere, schipper Blaas Grootjans, met manschap pen uit deze gemeente. Door de andere visschers, die Donderdag middag reeds binnen waren, is het vaartuig op zee niet gezien, zoodat men met het oog op den sneeuw storm van 24 en 25 dezer het ergste begint te vreezen. Een andere vischsloep, die Zaterdag niet is aan gekomen, liep te Brouwershaven binnen. fitoes, 29 Jan. De Vereeniging tot Weezen- verpleging in Zuid- en Noord-Beveland hield jl. Zaterdag in het koffiehuis de Prins van Oranje alhier eene vergadering. Yan het bestuur waren tegenwoordig de keeren jli' M. J. de Marees van Swinderen, voorzitter, Z. D. van der Bilt La Motthe, secretaris, J. A. Geill, lid, benevens de directrices Mevr. J. E. van der Mandere, geb. de Laat de Kanter en E. van der Bilt La Motthe, geb. La Motthe. Onder de aanwezige leden waren meerdere burgemeesters en predikanten van gemeenten ten platten lande en enkele uit de stad. De vergadering was hoofdzakelijk belegd tot wijziging van het reglement. Volgens de statuten was de zetel der vereeniging te Kloetinge, met het oog op het te stichten weeshuis, waartoe in der tijd bereids een gebouw aldaar was aangekocht, en het doel de verzorging en opvoeding van wee zen Afgescheiden van het verschil in gevoelen, welke verzorging den voorrang verdient, die in een ge sticht of in het huisgezin, had de ondervinding bewe zen dat er tallooze bezwaren aan de verwezenlijking van het denkbeeld tot stichting van een weeshuis verbonden waren, waarom het gebouw te Kloetinge weder was verkocht, en thans door het bestuur werd voorgesteld in het reglement op te nemen dat de vereeniging gevestigd zal zjjn te Goes en ten doel heeft de verzorging en opvoeding van ouderlooze kinderen. Deze laatste wijziging vond hare oorzaak in de omstandigheid dat ook voor of niet, zooals gij wilt dat is mijn zaak niet. Gij kunt er precies mee doen wat gij verkiest. Hier is zij. Een aantal jaren geleden was dominé Sextus Tyke vicaris van mijn kerk. Ik herinner hem mij nog toen hij pas kwam, een klein nietig man netje, bleek en fletsch én eenigszins ouderwetsch, trotsch als een pauw en verstrooid als een uil en met even veel bloed in zijn aderen als een groote kikvorsch. Ik kan niet zeggen dat ik in het eerst met hem ophadik ben zelfs niet zeker of ik wel ooit met hem opgehad heb en ik weet dat hij mij nooit mocht lijden. Ik geloof dat hij ook verwaand was en ik kan geen verwaande menschen uitstaan. Hij heeft mij driemaal in mijn leven een hand gegeven eens op den dag van de begrafenis van mijn zoon Tom, eens toen ik van de koorts hersteld was een heel koude, klamme handdruk, dien ik niet licht zal vergeten. De derde maal brengt mij vrij dicht bij het einde van hetgeen ik te vertellen heb en zal dus ter plaatse aangebracht worden. Ik houd van de dingen met orde te behandelen. Ik ben altijd ordelijk en netjes geweest en daaraan heb ik voor een groot deel het aanzien te danken dat ik, niet alleen in Whangdale Scar, maar nog bovendien in Taxby, de marktstad, geniet. Er waren een. menigte dominé's geweest voor mijnheer Sextus Tyke; zij waren de St. Simons kerk in- en uitgegaan alsof het een tentoonstelling was. Niemand vond heter heel prettig, en ieder een deed zijn best om er weer gauw vandaan te zoogenaamde halve weezen de hulp der vereeni ging was ingeroepen en verleend. Het bestuur meende door de uitdrukking ouderlooze kinderen" ook de zoodanige daaronder te begrijpen. Deze wijziging vond echter tegenkanting. Er ging eene enkele stem op om zich uitsluitend tot weezen te bepalen, doch een amendement van den heer J. H. Gunning Jr., pred. te Wilhelminadorp, om als doel der vereeniging te verklaren verpleging in de eerste plaats van geheel ouderlooze kinderen, zoo mogelijk o°k van half verweesden vond meer deren bijval. Een sub-amendement van d" P. Huet, predikant te Goes, om hieraan toetevoegen „en verlaten kinderen" werd met 17 tegen 8 stemmen en het voorstel van d' Gunning zonder stemming aangenomen. De overige artikelen van het gewijzigde of eigen lijk nieuw ontworpen reglement, werden meestal onveranderd en met weinig of zonder beraadsla ging goedgekeurd. De contributie zal nu, zooals vroeger reeds gemeld is, voortaan bedragen 2.50 per jaar, echter met vrijheid aan de leden om eene hoogere contributie; tot ƒ10 'sjaars te verstrekken, terwijl ook begunstigers met afzon derlijke giften van hunne belangstelling in de vereeniging kunnen doen blijken. Te Goes werden in 1882 aan het telegraafkan toor verzonden 8365, ontvangen 9083, doorgeseind 2194 en dus in het geheel behandeld 19642 tele grammen. l1 erseBe, 29 Jan. De rijksveldwachter- brigadier-titulair D. Buurman alhier, en de rijks veldwachter Riemens te Krabbendijke zullen dén 7™ Februari onderling van standplaats verwisselen. 'FSiolen* 29 Jan. Albier zijn in 1882 ge huwd 19 paren. Geboren zijn 57 mannen en 43 vrouwen, samen 100 personen. Overleden 26 m. en 24 vr., samen 50. Er hebben zich van elders gevestigd 136 en vertrokken zijn 141 personen. De bevolking, die den 31™ Dec. i881 2634 personen bedroeg, is alzoo gestegen tot 2679, namelijk 1341 m. en 1338 vr. Door de ingelanden van den polder Zonnemaire is, voor de door het bedanken van den heer Fr. Van den Bout Cz. vaceerende betrekking van dijkgraaf, een drietal opgemaakt, bestaande uit de keeren Fr. Van den Bout Az., J. M. Van den Bout Mz. en C. F. Van den Bout Cz. Men schrijft ons uit Rotterdam Na Goeman Borgesius, bij wijze van tegenhanger, Haffmans. Eerstgenoemd kamerlid trad in eene vergadering van Burgerplicht op, om de noodza kelijkheid van grondwetsherziening te betoogen de heer Haffmans trad op in een vergadering van de »katholieke" kiesvereeniging de Grondwetom het denkbeeld van grondwetsherziening te be strijden en dat van hervorming van het kiesrecht te verdedigen. Er was echter een klein verschil. De heer komen. Het was dan ook geen vroolijke kerk ofschoon zoo oud en groot en deftig als de beste in het graafschap. Wij hebben haar tot nogtoe nooit met gas verlicht, omdat er in Whangdale geen gas is en er waarschijnlijk ook nooit komen zal, met een bevolking van drie honderd zeventig zie len mijzelven niet meegerekend. Wij branden kaarsen en een menigte kaarsen ookdaar de kerk groot genoeg is om achttien honderd men schen te bevatten en men veronderstelt ten minste de reisgids zegt het dat er eenmaal een groote bevolking te Whangdale Scar geweest is en een klooster en wat al meer. Ik kan niet zeggen dat ik er een woord van geloof. Toen mijnheer Tyke vijftig jaar oud was en hoe langer hoe verstrooider, maar ook meer en meer bemoeiziek werd, kreeg hij het in zijn hoofd om Mary Purkiss, de dochter van een advocaat in Taxby, te huwen. Zij was op zijn minst dertig jaar jonger dan hij. Iedereen zei dat het geen gelukkig huwelijk kon worden, daar Mary een levendig meisje was, de jongste der zeven doch ters van Purkiss, altemaal levendige, jolige schep seltjes, dol op bloemententoonstellingen, bals en paardrijden en gewoon om de heuvels op en af te klauteren, met lange stokken in de hand en hee- renhoeden op het hoofd, een echte jolige troep, die op de jacht achter de honden aan liep en praatte als mannen. De menschen trouwen dikwijls met contrasten en juist met degeen die gjj gedacht hadt dat zij niet zonden nemen. Ik ben ook met een contrast v i

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1