BUITENLAND. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. justitie. Benoemd tot subst. off. van justitie bij de arr. rechtbank te Assen, xnr W. C. J. Al pherts, thans subst.-off. van just, bij de arr.-recht- bank te Tiel. gemeentebesturen. Goedgekeurd de benoeming van den burgemeester van Ellewoutsdjjk tot tijdeljjk secretaris dier gemeente. belastingen. Benoemd tot contr. der dir. bel. enz., te Leeuwarden, J. H. Drielsma, thans in dezelfde betrekking te Hoogezand. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Eysden (land) c. a. A. P. van der Schoot, ontv. te St. Odi- lienberg c. a.; tot ontvanger te St. Odilienberg c. a., J. Blok, surn. in de inspectie Rotterdam. polderbesturen. Aan B. Verroste, eervol ont slag verleend als gezworene van den Clarapolder, en benoemd in het bestuur van den Oostpolder tot gezworenen A. De Kok en C. G. Kolff. consuls. "De heer H. B. De Waal, benoemd tot consul der Nederlanden te Durban, is in die hoe danigheid door de Britsche regeering erkend. Met 's konings machtiging is de heer FG. Langenbach erkend en toegelaten als vice-consul van Columbia te Amsterdam. Bij ministerieele beschikking zijn de onder wijzeres, mejuffrouw T. C. E. Olivier en de hoofd onderwijzer J. J. F. Krugers ter beschikking gesteld van den gouv.-gen. vanNederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzeres en onderwijzer voor den dienst daar te lande. Te Kattendijke is beroepen de heer J. A. Van Tuinen, cand. te Goënga. De paardenarts 2' kl. L. A. F. Quadekker, 1" luit., is overgeplaatst van het 1" reg. veld-artill. te Utrecht, naar het 3e reg. te Breda. In de zitting van den hoogen raad heeft de proc.-gen. tot verwerping geconcludeerd in de zaak van J. de Decker Gz. tegen F. H. van Leeuwen, handelende ten name van en onder de firma Van Zeylen en Decker, in liquidatie, waarbij het betreft eene oppositie tegen de uitvoerbaarverklaring van een uitspraak van scheidsmannen omtrent het aandeel, door eerstgenoemden te voldoen in de rekening eener reederij. De uitspraak is bepaald op 16 Maart. Te Apeldoorn is een kindje van 4 jaar, dat onbewaakt- in de ouderlijke woning was ach tergelaten, met vuur in aanraking gekomen en zoodanig met brandwonden overdekt dat men voor haar leven vreest. Te Utrecht viel iets dergelijks voor; men liet daar twee jonge kinderen onbewaakt achter, en dezen trokken al spelend de brandende kachel om. Gelukkig werd hier spoe dig hulp verleend. Een visscher, te Nieuwediep thuis behoorend, is op de hoogte van het Westgat overboord geslagen en verdronken. Hij laat eene vrouw met drie jonge kinderen onverzorgd achter. In Friesland was een kind betooverd, iets wat tegenwoordig nog al eens voorkomt. Het betjoende schaap kon volgens een tuinman alleen genezen worden volgens een recept, dat men vindt in Deut. 23, vers 13, laatste gedeelte. „Neem die stof," zeide deze man, »leg haar in een bordje en braad haar. Dan zal de tjoenster eruit vallen en tot asch verbranden. Echter moet gij zorgen, dat de schoorsteen, de deuren, zelfs de sleutel gaten en alle andere kleine openingen gesloten en gestopt worden. Niemand der aanwezigen mag gedurende het braden de kamer verlaten". Zóó gezegd, zóó gedaan. Het spel begon en twee guiten, die van de zaak wisten, begonnen buitens huis een kattengeluid te maken. Reeds toen kregen de onderzoekers het zoo benauwd, dat de vrouw van angst naar bed vluchtte, de man de tang greep en een ander van angst over de kachel sprong. Men ging nog voort met braden, maar de tjoenster is tot dusver niet verschenen Een der zwaar gekwetsten bij de ramp te Muiden, Jan Rujjzendaal, is overleden Hij laat een vrouw en vier kinderen na. De burge meester van Oldehoven waarschuwt het publiek tegen de handelingen van het Generaal correspon dentie bureau te Amsterdam. De loodskotter n° 3 van het loodswezen van Goeree en Maas is te Hellevoetsluis tegen het Westerhavenhoofd aange varen en brak den kluiverboom. Uit Zwolle meldt men aan de Amst. De drinkwaterquaestie houdt ook hier burgerij en gemeenteraad bezig. Reeds sedert eenige jaren prijken, tengevolge van scheikundig onderzoek, verschillende pompen met het opschrift: voor de gezondheid schadelijk drinkwater." Sedert dien tijd is de toestand er natuurlijk niet beter op gewor den. Een pomp in de Diezerstraat, die weinig jaren geleden door een deskundige zeer goed werd genoemd, is thans volgens denzelfden chemicus belangrijk achteruitgegaan. Toen voor eenige maanden deze toestand in den raad ter sprake kwam, wenschten sommigen mid delen in 't werk te stellen om de pompen te ver beteren. Na lange discussie werd echter besloten een onderzoek te doen instellen naar de hoedanig heid van Vecht- en IJsel water, met het oog op den eventueelen aanleg van een waterleiding. Het resul taat dier onderzoekingen is neergelegd in een voor- loopig rapport, dezer dagen den raad aangeboden. Het blijkt, dat in verreweg de meeste Zwolsche watersoorten en bp verscheidene zelfs in veel te hooge mate, worden aangetroffen: keukenzout, ammoniak, nitriten en vaste stoffen, welke alle wijzen op vervuiling van den bodem, terwijl het Vecht- en IJsel-water daarvan geheel of bijna geheel bevrijd is. De reden ligt voor de hand de onzuiverheid, die deze rivieren op haar weg opnemen, wordt verdeeld over de verbazende hoeveelheid water, die zij afvoeren. Bij den aller- laagsten stand bedraagt de waterafvoer van den I.Tsel 4 j millioen kub. meters per etmaal, bij den hoogsten in denzelfden tijd 346 millioen kub. meters; terwijl voor de Vecht deze getallen kun nen gesteld worden op 130.000 en 1\ millioen kub. meters. In het rapport wordt aan het IJsel-water de voorkeur gegeven. Men ziet met belangstelling uit naar de handelingen van den raad in deze belangrijke zaak. Men is in Hamburg druk bezig met de instructie van de zaak der beide stoomschepen Sultan en Cimbria. Op het eerste schip is beslag gelegd en het wordt eerst tegen een borgtocht van 500.000 marken vrijgelaten. De geredde passagiers der Cimbria zijn naar Amerika vertrok ken, na door de overheid onder eede gehoord te zijn; evenzoo is kapitein Cuttill van de Sultan met zijn eersten stuurman en twee der twaalf passagiers in vrijheid gesteld. De kapitein heeft zich Zondag morgen aanstonds naar den Engelschen consul be geven om te vragen wat hem te doen stond. Zijne verklaringen kwamen op het volgende neer. Op de treurige laatste reis had de Sultan 20 manschappen en 12 passagiers aan boord, en voor dezen moest op het noodlottige oogenblik het eerst gezorgd worden. Terstond na de aanvaring waren alle handen noodig om het lek te stoppen, dat grooter was dan men eerst meendedaarna heeft hij uitgezien, zoover 't mogelijk was, of hij ie mand of iets ontdekte om optenemen. Voortdurend had hij signalen met bel en vuur gegeven, doch door den dikken mist had hij niets kunnen zien noch hoore». Ook waren om dezen nevel geene booten uitgezonden, daar de richting niet was aantegeven en de manschappen toch niet op goed geluk in de open zee konden gezonden worden. Hoe zou men hen hebben teruggevonden Onder de in Cuxhaven aan land gezette 39 geredden bevond zich ook een zekere Pfeifenkopf met zijne vrouw. Hij deed het volgende verhaal. Omstreeks twee uur 's nachts werd ik wakker in het tusschendek door het schrille fluiten der Cimbria en oogenblikkeljjk daarna voelde ik een hevigen stoot. Daar een woest tumult erop volgde be greep ik dat er iets vreeselijks gebeurd was. Snel sch»»l ik in de kleeren, en bedacht mij met schrik dat mijne vrouw den vorigen avond wegens eene ongesteldheid aan den voet in het scheepshos- pitaal was gebracht. Angstig vloog ik de deur uit, maar een opeengedrongen hoop passagiers belette mij verder te gaan, en ik dacht dat wel velen daarvan moesten dood gedrukt worden. Mijn angst nam van seconde tot seconde toe, want reeds voelde ik het schip zinken en het hospitaal lag nog zoo ver af. Toen gelukte 't mij eene opening te vin den en met veel moeite kwam ik in de zieken kamer. Doch hoe ik ook zocht in de duisternis, ik vond mjjne vrouw niet, en met veel krachts inspanning bereikte ik het dek. Daar keek al mijne vrouw jammerende naar mij uithet geheele achterdek lag reeds onder water en elk oogenblik konden wjj zinken. Zij lag hulpeloos bij de brug waar zij zich trots onbeschrijfelijke pijnen heen gesleept had. Plotseling kwam een stortzee over boord, en beiden werden wij in zee geslingerd. Ik zwom vlug naar een boot der Cimbria op 200 pas afstands en werd opgenomen mjjn arme vrouw hield ik voor verloren. Doch een gezegende pels mantel hield haar boven water en vriendelijke golven joegen haar naar onze boot. Zjj klampte zich daaraan vast en werd zoo mede voortgesleept. Van opneming kon evenwel geen sprake zijn, want het lichaam was door den doorweekten pels zoo zwaar geworden, dat de reeds overladen boot zeker zou zijn omgeslagen. In dezen vreeseljjken toestand bleef de ongelukkige vrouw twee volle uren. Toen zag men kans haar optenemen en na lange bange uren onder de zitbanken te hebben doorgebracht werden wij door de Theta gered. Onder de geredden was ook een tienjarig meisje dat met hare tante aan boord der Cimbria was. Deze kwam in de golven om, maar het kind werd door een stortzee juist in een boot geslingerd. !'Het - heeft nu alleen de reis naar de nieuwe wereld, waar hare ouders wonen, aanvaard onder de hoede van den kapitein der Westphalia. De bekende luchtreizigers Pierre Crommelin en Eugène Godard, die tijdens de aanstaande ten toonstelling te Amsterdam luchtreizen zullen onder nemen en waarschijnlijk ook een vastgelegden ballon op het tentoonstellingsterrein zullen hebben zijn voornemens om gedurende den zomer ook in Utrecht, Arnhem, Rotterdam en Den Haag op te stjjgen. De heer A. J. Abspoel te Amsterdam leidt namens hen de onderhandelingen met de verschillende ondernemers en met hen die eventueel eene reis willen medemaken. Ten bate van den zesden tocht van de Willem Barents zal te Amsterdam door mejuffrouw Anna Kluit, wier pianospel in Felix Meritis on langs zoo bijzonder gewaardeerd werd, met mej Anna Witsen, den heer Joseph Hollman, violoncel list te Londen, en den heer Johannes Wolff, een gunstig bekend vioolspeler te Parjjs, een concert gegeven worden. De toegangsprijs is op 5 be paald. Te eigenaardiger is dit concert, wijl de beide broeders van mej. Kluit, de luit", ter zee J. M. P. en M. E. B. J. Kluit, den zesden tocht met het poolschip hopen mede te maken. Een der Londensche theaters heeft de man nen uit het personeel verbannen. De muzikanten zjjn vrouwen, de acteurs zjjn vrouwen, de direc teur is miss Lila Clay. Tegen haar zin hebben zjj een uitzondering moeten maken met de schrij vers, die wel van het mannelijk geslacht mogen zjjn. De troep van miss Clay heeft met succes een gelegenheidsstuk gegeven (geschreven door twee mannen getiteld „Een Eden zonder Adam." 's Gravenltage. De Tweede kamer is opgeroepen tegen 12 Februari. Eerste kamer. In de heden gehouden zit ting zjjn aangenomen de spoorweg-begrooting en de begrooting voor waterstaat. Talrijke bijzondere punten werden behandeld, waarbij de minister o. a- verklaarde dat het plan tot verbetering en uit breiding der haven van Stavoren thans is goed- gekeifrddat de Rotterdamsche waterweg thans de diepte van 40 decimeter heeftdat men nog dit jaar den Dordtschen waterweg hoopt te vol. tooien om daarna te overwegen wat tot verbete ring van het Hellegat kan geschieden, en dat plannen tot verbetering der havens van Harlingen en De Lemmer thans in handen van den water staat zjjn. De overige zaken leverden geene nieuwe gezichtspunten op. De West-Indische begrootingen zijn zonder dis cussie aangenomen. Bjj de behandeling der begrooting voor koloniën uitte de heer De Vos de Waal den wensch tot beperkte vestiging in Atjeh, doch de minister achtte het thans niet mogelijk om zich terugte- trekken uit het zeer beperkt gebied. Omtrent de reden tot ontslag van den heer Prujjs van der Hoeven is niets naders bekend. De minister vermoedt dat de heer Prujjs van der Hoeven is teruggetrokken voor de oppositie om de regeering het terrein te vergemakkelijken. In beginsel is de minister voor geleideljjke inkrimping van de bezettingsposten in Atjeh, maar het zou een ge vaarlijken indruk maken om nu reeds overtegaan tot eene beperkte vestiging in den zin zooals de heer Fransen van de Putte dit wenscht. Deze constateerde echter dat de minister het in beginsel eens is met zjjn inzicht De begrooting is daarop aangenomen met eenparige stemmen, onder voor behoud nader aangaande het Billiton-contract een oordeel uittespreken. De kamer is op reces gescheiden. Amsterdam. De afdeeling natuurkunde van de Koninklijke Academie van Wetenschappen heeft de vragen van den minister nopens de vivisectie of deze bjj het hooger onderwjjs na gelaten kan wordenof daarvan hier misbruik gemaakt wordtof beperking noodig en mogelijk is, en welke de rechtmatige eischen der weten schap voor de vivisectie zjjn commissoriaal gemaakt en voorlichting verzocht van de profes soren Hejjnsius, Koster en Stokvis. De minister van marine heeft geantwoord dat waarnemingen met getjjmeters aan Den Helderj ook na de opheffing van het metereologisch insti tuut, zullen worden gedaan. 27 Januari des morgens te 8 uren. hamen Ba- Wind- Toe Tem d e e rom. stand pera plaatsen. stand. richt. kracht. lucht. tuur. Cels. Delfzijl 749.3 WZW 3 bew. 2 Groningen 749.8 ZW 3 hew. 2 Den Helder 750.4 W 5 z. bew. 3 Vlissingen 756.3 WZW 4 bew. Maastricht 758.4 ZW 3 z. bew. 2 Eene depressie bevindt zich ver en W. waarts van ons. De laagst bekende barometerstand is ongeveer 740 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en ZW. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 2.0 G. heden morgen 8 M. 5.3 G. Het afwjjkingsverschil werd ongunstiger en kleiner. Barometer-aanwjjzing te Utrecht te half éen 755.6 m. m. Verwacht: veranderl. ZW. wind, buiig weder en regen. Thermometerstand te Middelburg. 26 Jan. 's avonds 11 uren 36 gr. 27 a 's morgens 8 uren 38 gr. 's middags 1 uur 37 gr. 's avonds 5 uren 40 gr. F. Er is gisteren in Frankrijk geen ministerraad gehouden, niet zooals men denken zou wjjl de kabinetsleden hoopten dat de nacht raad zou brengen, maar omdat de minister-president Duclerc wegens ongesteldheid het bed moet houden. Dit komt nu al heel ongelegen, want de toestand van den zieke is zóo, dat hij zich niet met de zaken mag bezig houden. De minister Fallières is nu door de commissie gehoord, en hjj heeft aangedrongen op het maken van spoed met het rapport. De gevolgen van het votum der com missie kunnen ernstig zjjn wellicht een conflict met den senaat, indien deze den tekst niet goed keurt, zeker eene ministerieele crisis, wanneet- niet een voorstel van transactie wordt gedaan. Doch de stemming in de kamer is wellicht nog niet geheel tegen het uitsluiten der middelen tot ver zoening met het ministerie. Zou men dit althans mogen opmaken uit de toejuichingen, waarmede de redevoeringen der afgevaardigden Granet en Waldeck-Rousseau in de zitting van Donderdag zjjn ontvangen Het debat over de rechterljjke hervormingen werd toen voortgezet en deze beide sprekers hebben krachtig het beginsel van on- middeljjke benoeming der rechters door het gou vernement ondersteund. Doch de eerste heeft daarenboven erop aangedrongen om zich te vereeni gen met het ministerie in plaats van het te be strijden, terwjjl de andere afgevaardigde aan de republikeinen een lesje toediende door hun te zeggen, dat zij eene gouvernementspartij moesten zjjn en niet de houding van tegenstanders moesten aannemenvertrouwen in het gouvernement is plicht, zeide hjj, want dit is het uitvloeisel van eene algemeene stemming. De discussie over de hervorming van het rechtswezen is daarop verdaagd tot heden, indien zjj althans niet tijde lijk van de baan wordt geschoven door het wets ontwerp tegen de pretendenten. Het zou niet vreemd zjjn, indien men langzamerhand naar het einde der Plon-plon-zaak begon te verlangen. De behandeling der staatsbegrooting in den Duitschen rjjksdag gaat ditmaal vlug, al worden er ook vele redevoeringen gehouden, die beter hadden kunnen weg blijven. Steekt in het huis van afgevaardigden de begrooting-discussie, wat hare lengte betreft, wat sterk bjj die van den rijks dag af, dan ligt in de eerste plaats de schuld daarvan bij het centrum, dat in de behandeling der godsdienstige wetten eene wélkomë gelegen heid vindt tot het opperen van allerlei groote en kleine bezwaren, hetgeen geen ander gevolg heeft dan dat de tjjd verpraat en aan het ultramon- taansche leger nieuw voedsel verschaft wordtde conservatief-clericalen, die als meerderheid dit lichaam beheerschen, zjjn oorzaak van de ver slapping van den arbeid. De rjjksdag zet meer door, en het heeft eergisteren het budget voor de spoor wegen aangenomen, waarbij het voorstel van den radicaal Goehler, om de zondagstreinen opteheffen teneinde aan de beambte zondagsrust te verzeke ren slechts kort besproken en afgestemd werd. Na de behandeling der staatsbegrooting gaat de rjjksdag waarschjjnljjk uiteen tot na Paschen, om dan de zoogenaamde poiitiek-sociale wetten en de wet op de industrie onder handen te nemen. Bjj deze laatste behoort het amendement tot het ver plicht stellen van werklieden-livretten, welke quaestie reeds bij eerste lezing, geljjk men zich herinnert, besproken werd. Hoewel de conserva tieven en het centrum dit voorstel krachtig on dersteunen, schjjnen toch de kansen van slagen te verminderen. Immers in de laatste zitting der- commissie verklaarde de president Freytag, van de centrumpartjj, zich na rjjp beraad tegen de hervor ming. In het centrum zelf is men dus oneenig over dit voorstel, en het gouvernement evenals de bondsraad zjjn er niet voor. De verwerping zou een gevoelige slag zjjn voor de concervatieven. Voor eenige dagen hebben wjj gesproken van het voorstel van den afgevaardigde Thilenius be treffende verbeteringen in de stroomverhoudingen thans is het, ondersteund door meer dan honderd leden van den rjjksdag ingekomen. Bjj de laatste overstroomingen heeft het door de zjjstroomen aangevoerde water bijzonder heillooze gevolgen na zich gesleept. Naar alle middelen moet daarom gezocht worden, om deze ontzettende verwoestin gen in de toekomst zooveel mogelijk te voorko men, terwjjl het goed zal zjjn om in deze quaestie ook met de eigenaardige weerverschjjnselen reke ning te houden. Daar het rjjk volgens art. 4 der wet het opper toezicht over de stroomen heeft stelt dr Thilenius thans aan den rjjksdag voor om den kanselier te verzoeken, eene commissie van deskundigen te benoemen, die met een rijkscommissaris de stroom verhoudingen van den Rijn en der zijrivieren zul len onderzoeken, en in overleg met de belangheb benden in die streken zullen raadplegen over het zoo mogeljjk voorkomen van toekomstig gevaar. Verder zal den rijkskanselier op het hart gedrukt worden, om van rjjkswege aan de oeverbewoners geregeld opgave te laten doen van den waterstand van alle rivieren in Duitschland. Als men de Duitsche bladen moet gelooven, dan zjjn Rusland en Oostenrijk bezig een schoon plan te beramen, dat niet minder zou bevatten dan eene verdeeling van Europeesch Turkjje, De beide keizers zouden ook trek gekregen hebben toen zjj het maal aanschouwden, dat Engeland zich voor zette in het Nijlland. Natuurljjk levert het be zoek van den Russischen diplomaat Giers, die uit Italië naar Weenen is gekomen, stof te over voor deze vermoedens. Doch het Fremdenblatt komt Duitschland omtrent de beweegredenen van deze visite gerust stellen. Het officieele orgaan ver klaart, dat men niet gaarne de volmaakte over eenstemming tusschen de kabinetten van Berljjn en Weenen zoude storenen er bestaat geen enkele reden, waarom, zonder het Duitsch-Oosten- rjjksche bondgenootschap in 't minst te cornpro- mitteeren, Rusland en Weenen niet op vriend schappelijke wjjze eenige quaesties zouden kunnen schikken en uit den weg ruimen. De heer Giers blijft maar twee dagen in Weenen en wjjdt deze aan het ontvangen van bezoeken en het brengen van visites aan graaf Kalnoky, en aan den keizer, die te zjjner eer een feesteljjken maaltjjd heeft aangerecht. Wat bljjft er over van Duitschland's zwarte vermoedens Dé verhouding van het Weener kabinet tot dat van Bucharest in zake het Donau-vraagstuk wordt er niet eenvoudiger op. Het voorstel Barrère, dat de in de Europeesche commissie vertegen woordigde mogendheden beurtsgewjjze deel wil doen uitmaken van de commissie van toezicht op het riviergebied, terwjjl Oostenrijk steeds zitting zal

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2