N° 21. 126p Jaargang. 1883, Donderdag 25 Januari. Uit het water gered. Middelburg 24 Januari. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws Marine en leger. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: J. C. Tielrooij en te Goes: A. A. W. Bolland. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. MIDDELBURGSS 8 b\ va is to an is aa? in; dr Door de in deze gemeente aanwezige leden van den raad van commissarissen der vennootschap De Middelburgsche Courant werd Maandag aan den .afgetreden directeur-hoofdredacteur dier courant, den heer H. L. F. Pisrrisse, een afscheidsdiner aan geboden. Ook bij die gelegenheid werd hem nogmaals hulde gebracht voor de talentvolle wijze waarop hij zich van zijne dikwijls zoo moeilijke taak steeds heeft gekweten en voor de vele diensten, welke hij in zijne betrekking aan de vennootschap heeft bewezen. Rmiiem, 24 Jan. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier, in plaats van den heer Jac. van den Broecke, naar Oost- en West-Souburg vertrokken, is met 24 van de 32 uitgebrachte stemmen ver kozen de heer Pieter de Pagter. *C*oes, 24 Jan. De uitslag der herstemming is dat van de 304 uitgebrachte stemmen er 9 van onwaarde waren. Gekozen is de heer H. de Wilde (a) met 163 stemmen. De heer D. Hildernisse bekwam er 132. ^lllewoiitsclijU, 23 Jan. De grondboring op de -Jioi der haven alhier, waarvan sprake was in een vorig notnmer, is ten einde gebracht op eene diepte van 50 M. Yan de sedert dat bericht volvoerde daling van 10 M. vertoont de uitkomst geene verandering in de samenstelling der grond stoffen. Thans is de boring aan de beurt, die voorge schreven is in de nabijheid van de onlangs ver zakte steenglooiing. De St. Ct. bevat het door den min. vanbinnenl. ■zaken uitgebracht rapport aan den koning omtrent den afloop van de lichting der nationale militie van 1882. Volgens den Haagschen correspondent der Zutf. Ct zal de minister van binnenlandsche zaken waar schijnlijk nog een derde wetsontwerp indienen tot wijziging van enkele bepalingen der kieswet. O. a. zou dit strekken om de kunstmatige kiezersteelt voor 't vervolg tegen te gaan. H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar, zuster des konings, heeft aan de Prins Hendrik stichting te Egmond aan Zee 15.000 ten geschenke gegeven, als bewijs harer ingenomenheid met die stichting. In de volgende maand wordt ten voordeele van den heer Jac. de Jong, solo-fluitist van Z. M. den koning, een concert gegeven in het Volkspaleis, ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig jubilé Novelle van Jean Marie van Gayette. En nu hij, die, zonder het zelf te weten, haar verbeelding zulk een rijke stof had geleverd, ver trokken was, voelde zij een leegte in haar droo- men. Waar zou hij thans zijn en hoe mocht het hem gaan Zjj had er over hooren spreken dat hij van hooge geboorte was, de zoon van een graaf, en zij twijfelde er geen oogenblik aan of hij zou in het rechtmatig bezit zijner goederen ge komen zijn. Maar niemand wist er iets zekers van te zeggen. Of die jonge, dame met wie hij op het feest op den .berg verschenen was, zijn zuster of een vreemde zou geweest zijn Gaarne zou zij in het weeshuis gevraagd hebben of men daar iets naders van Redi's lotgevallen wist, maar een maagdelijke schroomvalligheid hield haar daarvan terug. De directeur van het weeshuis was een jong, ongehuwd man, die haar, als zij hem toevallig ontmoette, meer oplettendheden bewees dan haar lief was. Tot hem kon zij zich het minst van gillen wenden. Eindelijk besloot zij Kiliaan in het van dezen te recht algemeen om zijne talenten gewaarcleerden kunstenaar, als fluitist te Amster dam. De heer De Jong maakt sedert de oprich ting van het paleis-orkest daarvan deel uit, en zal zich zeker niet over gebrek aan belangstelling van het publiek hebben te beklagen. Als solisten treden voorts op de heeren Bosnians, violoncellist, A. de Jong, violist uit Middelburg, en G. H. J.Von Brücken Fock uit Berlijn, pianist.- Aan dr. J. A. Fles, te Utrecht, is door 87 oud-leerlingen een antiek meubelair ten geschenke gegeven. Prof. Mac Gillairy, uit Leiden, voerde uit aller naam, bij gelegenheid der aanbieding het woord en bracht hulde aan den verdienstelijken leermeester, die tot veler leedwezen den dienst had verlaten. leger. Overgeplaatst in rang en ancienneteit bij het wapen der inf. van het leger in N.I. de 2e luit. H. M. Koolhoven en H. Jacobs, respectie velijk van het 4e en van het 7e reg. inf. en de le luit. P. Wiersma, van het 6e reg. inf. Bij min. beschikking zijn de onderwijzers F. W. Krüss, C. A. van der Reest en B. de Vries gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3e kl. voor den dienst daar te lande. Sint Maartensdijk, 23 Jan. Door den raad is benoemd tot onderwijzer de heer F. W. de Groot, te Herkingen. Benoemd tot hoofd der school te Kladde, gemeente Steenbergen, de heer H. I. Klink, te Empel. Te Utrecht heeft zich eene commissie ge vormd om op het graf van wijlen den hoogleeraar dr J. J. van Oosterzee een gedenktéeken te plaatsen. Een en vijftig oud-leerlingen van de H. B. S. in Den Haag hebben zich met een adres tot den gemeenteraad gewend. Zij verzoeken daarin den raad om de bezwaren, die dr Koppeschaar genoopt hebben zijn ontslag als directeur te vragen, uit den weg te ruimen, om zoodoende hem als directeur van de H. B. S. te kunnen behouden. Sint Maartensdijk. Bedankt voor het beroep naar Zaamslag door den heer L. A. van Langeraad alhier. De luit. t/z. 2e kl. B. Nierstrazs, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. t/z. 2e kl. G. Fabius jr. vertrouwen te nemen en hem met een boodschap naar den onder-directeur Stromer te zenden. Het antwoord dat hij haar bracht zou haar St. Jans vreugde zijn en met ongeduld, vol verlangen zag zij de boodschap tegemoet. Kiliaan bracht de tijding dat Redi een voorna me opvoeding genoot bij een graaf Markloro, die in hem zijn broeder herkend had, welke bij de over strooming in het Nederdal vermist was; en dat hij later zeker een gravin zou huwenwant zoo als de onder-directeur verzekerde, had de graaf besloten, zijn vaderlijk erfdeel, dat uit fraaie land goederen en huizen in de hoofdstad bestond, eerlijk met zijn broeder te deelen en hem ook de achter stallige renten van zijn kapitaal, zoodra hij meer derjarig zou zijn, uit te betalen. Dat was ongeveer hetgeen Walrade met stuk ken en brokken, door vragen en nog eens vragen, van Kiliaan te weten kwam. Hare verbeelding had daardoor nieuwe stof om te verwerken ge kregen. Wat zij vermoed had, was geschied, maar aan een huwelijk van den jongeling met een dame uit zijn stand had zij totnogtoe niet gedacht. Dit huwelijksplan wierp een sombere tint over hare bespiegelingen. Wel is waar mocht zij nooit aan een verbindtenis met den graaf denken, maar zij wilde toch in eenige betrekking tot hem blij ven en dat kon volgens haar meening zeer goed door den directeur van het weeshuis te Friessbach. Tot zijn groote verrassing vond de heer Korn- feld de jonkvrouwdie totnogtoe steeds zoo preutsch tegen hem geweest was, bij zijn eerst Eilaiul Tliolen. Ook het afgeloopen jaar was zeer ongunstig voor den landbouwer, en van zelf rijst meer en meer de vraag waar dit heen moet, vooral hier, waar landbouw het hoofdmiddel van bestaan is, en alles lijdt onder de slechte opbrengst van de landerijen. De granen, zooals tarwe, rogge, haver enz. bleven ver beneden de gemiddelde opbrengst in vorige jaren, waarbij nog komt dat de marktprijzen van de meeste dier gewassen een veel lager cijfer aangaven dan de landbouwer, afgaande op vorige jaren, verwachtte. De uienteelt, hier betrekkelijk nog al op groote schaal toegepast, in vergelijking met andere streken onzer provincie, bracht, in weerwil dat er 100 gemeten meer gezaaid werden dan het vorige jaar, nog 8000 HL. minder op, en de prijs per heet. beliep tot op heden gemiddeld nog niet de helft van dien in het vorige jaar. Het vlas, middelmatig op den akker, valt bij velen zeer tegen bij de bewerking, zoowel wat het winnen van zaad betreft als het gehalte en de hoeveelheid lint (gezwingeld vlasOok hierbij komt nog dat de prijzen, zoowel van het lijnzaad als van het lint, aanmerkelijk minder zijn, dan vroeger. Alleen de suikerbieten vergoedden nog eenigszins, voor sommigen, het groote nadeel door de geringe op brengt der andere gewassen geleden. Wij kunnen niet anders wenschen tot heil van den landbou wer, tot heil van de geheele bevolking dezer streek, dan dat de groote en kleine grondeige naars zich over hunne arme pachters ontfermen, en er spoedig eene vermindering in de hoog op gevoerde pachtsommen ontstaat, aangezien uit alles blijkt, hoe de waarde der landerijen, steeds ver mindert. *S"tresUens, 24 Jan. Dinsdag vierde de zang school De muzikale kweekhof, onder directie van den heer P. van Santen alhier, haar zesde jaarfeest. In het, door de zorg van den directeur, fraai versierd lokaal werden de nummers van het feest programma, bestaande uit solo's en koorzangen, benevens toepasselijke voordrachten, door de leer lingen uitstekend uitgevoerd. De uitvoering getuigde van den gewenschten voor uitgang der zangschool. De kleinen werden tevens door den directeur ruim onthaald. Wolfaartsdijk, 22 Jan. De vereeniging Landbouw en Veeteelt alhier hield Maandag avond eene openbare vergadering, ter vergoeding voor bet gemis van eene landbouw-voordracht, waarop men gehoopt had. In plaats dus van een landbouw-leeraar, hadden zich vier leden beschik baar gesteld tot het doen van een voordracht op landbouwkundig gebied. De voorzitter, G. de Jager, deelde zijne gedachten mede, zoowel over de eischen als over den tegenwoordigen toestand van den landbouw; het bestuurslid, C. P. Lenshoek, ont wikkelde de wijze voor het aanleggen van gras landen de penningmeester, C. Zuijdweg, schetste een gesprek tusschen een landbouwer op Zuid-Beve land en een notaris-klerk uit Goesterwijl de secretaris, J. van der Baan, de gunstige, maar vooral volgend bezoek op de hofstede zeer vriendelijk en spraakzaam, en haar huishoudelijkheid, haar muzikaal talent en hare vooruitzichten als eenige dochter van Rüsser, maakten haar voor hem tot een begeerlijke partij. Hij mocht ook niet te lang met zijn aanzoek talmen, want zonder ze te kennen had hij voorzeker medeminnaars, die hij voor moest wezen. Hij nam dus zoo vaak mogelijk de gelegenheid waar om de groote hoeve te be zoeken en daar hij Walrade altijd in dezelfde stemming, dat wil zeggen vriendelijk en welwil lend, jegens hem vond, hoopte hij stellig haar ja woord te krijgen, maar telkens als hij op een liefdesverklaring zinspeelde, kwam er iets in haar wezen, een vreemde koude trek, die hem het spre ken deed uitstellen. Zoolang de directeur Kornfeld de hoeve bezocht, was 'er nog geen woord van Redi gewaagd. Ein delijk kwam als bij toeval het gesprek op den jongeling, naar aanleiding van een doorbraak van de Pitch, zoo ernstig als men in jaren niet be leefd had. Walrade wist behendig het gesprek zulk een wending te geven, dat men als van zelf op de reeds geschiedkundig geworden overstroomingen en de door haar veroorzaakte verwoestingen kwam. De landbouwer Rüsser somde al de verliezen op, die hij daardoor geleden had, en Walrade begon van de wonderbaarlijke reddingen van menschen- levens en hoe daardoor ook het weeshuis in Redi een kind te verzorgen had gekregen, dat( het nu, ook de ongunstige gevolgen van de aardappelteelt aantoonde. Na de pauze werd de gelegenheid opengesteld tot het houden van voordrachten over vrije onderwerpen. ÜSatli, 23 Jan. De werkzaamheden lot ber ging der lading van het schip Gentzijn gestaakt tot tijd en wijle het tuig van het wrak, dat zoo danig in de lading verward zit dat het levensge vaarlijk en ondoenlijk moet geacht worden te duiken, zal opgeruimd en er minder opperwater zal zijn, waardoor het draad, dat reeds in het zand geschuurd is, weer te voorschijn zal komen. Als die hinderpalen uit den weg geruimd zijn, denkt de aannemer nog veelte kunnen redden. Van de 7774 ringen ijzerdraad, welke het schip in had, zijn tot heden 5526 stuks geborgen en naar Ant werpen vervoerd. Ten voordeele van de slachtoffers der ramp te Muiden zal te Bergen op Zoom op 19 Februari a. een gx-oot militair assaut worden gegeven door onderofficieren en minderen van het garnizoen. Dinsdagochtend had te Muiden de teraarde bestelling van 't overschot der slachtoffers plaats. Den geheelen dag luidden de kerkklokken. Met tusschenpoozen werden de lijken weggebracht. Te 9 uren trok de eerste stoet door de straten naar het kerkhof. Er werden een paar toespraken gehouden door den directeur der fabriek en den predikant, 's Namiddags werden de laatste lijben en een kist met onkenbare overblijfselen grafwaarts gebracht. De vijf gewonden, die te Muiden worden ver pleegd, zijn gelukkig beterende, en ook de vrouw van den kruitbaas is herstellende. Namens het Barents-comité is aan L. Bak ker, te Brielle, een zilveren tabaksdoos met inschrift uitgereiktals bewijs van waardeering zijner diensten als bootsman op de Noordpooltochten in 1881 en '82. Als een probaat middel om zoogenaamde stijve varkens te genezen bestaat de eenvoudige aanwen- diug van steenkolensintels enz. Men strooit deze, na flinke bevochtiging met water, op den mestput, waar de lijder zich moet bewegen, en het gebruik en de werkzaamheid, welke daarvan het gevolg zijn, leiden, volgens de ervaring, tot volkomen herstel. De Zwolsche politie heeft een bende jeugdige winkeldieven opgespoord en 6 jongens van 9 tot 15jarigen leeftijd aangehouden. - Een jager te Kampen, die zijn geweer uit een boot wilde nemen om wild te schieten, vatte het wapen verkeerd aan en wondde zich aan den voet. De man, nalatende eene weduwe met 4 kinderen, overleed aan de gevolgen. Te Tiel komen gevallen voor van diphtheritis, waarvan een met doodelijken af loop was. Een landbouwer uit Ilpendam, van de markt te Purmerende komende, viel met zijn rijtuig in het Kanaal. Een jongetje en een meisje, die met hem in 't rijtuig zaten, verdronken. Bij het blusschen van een brand te Venloo is een brandspuitmeester onder het brandende puin ge - raakt en aan de gevolgen der bekomen wonden bezweken. na zijn lange verwaarloozing, toch heel goed moest hebben. »Gij hebt zeker na zijn vertrek tijding van graaf Markloro gekregen zei het meisje op vragenden toon, zoo onverschillig mogelijk tot Kornfeld. »Mij is niets daarvan ter oore gekomen," zei de directeur e ven e ehi" önverseïiillig." Waar-- sckijnlijb zal die jongen nu wel moeten Jeerende dorpsschoolmeesters hier konden niet met hem klaar komen." Hij wilde niet gehoorzamen; de voorname aard stak er al in, zoo iets ligt in het bloed," merkte Rüsser aan, die zich veel op zijn menschen- kennis liet voorstaan. »Ik geloof dat de zaak anders is, mijnheer Rüfer, antwoordde Kornfeld. Redi moet van nature zeer traag zijn en daar men niet veel van hem kon verwachten, liet men hem loopen en be kommerde zich niet om hem." »Dat was misschien zijn geluk," viel Wal rade met veel meer levendigheid in dan zij ge woonlijk in een gesprek met de gasten van haar vader aan den dag le^de. -Hij was aan zichzelf overgelaten en werkte te midden van menschen, alsof hij op een onbewoond eiland leefde. Hij maakte alles zelf, ik heb hem nooit ledig gezien." -Waar hebt gij hem dan zoo dikwijls ont moet vroeg Rüsser, tamelijk verwonderd, doch met boos, zooals anders het geval zou geweest zijn, over d® raeer dan gewone deelneming, welke zjjn

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1