N° 20. 126e Jaargang. 1883. W oensdag 24 Januari. Uit het water gered. Middelburg 23 Januari. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer ƒ0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: J. C. Tielrooij en te Goes: A. A. W. Bolland. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Rechtbank te Middelburg. COURANT. Op goeden grond "kunnen wij verzekeren dat onze koning en onze koningin kun reis naar Engeland znllen nemen over Ylissingen. In het laatst van Maart moet de Valk daartoe in ge noemde plaats gereed, liggen. Op uitdrukkelrjken last van Z. M. zal het stoomschip, evenals in het vorige jaar, gecomman deerd worden door Zr Ms adjudant in buitenge wonen dienst, den schout-bij-nacht J. W. Binkes_ Opgave van brieven, geadresseerd aan onbeken den, verzonden door het postkantoor Middelburg a gedurende het 4e kwartaal 1882. Naar Belgie: C. van Langenhooi, Antwerpen Malcamp, Gent uit Domburg: mej. Yan der Heyden, Antwerpen; naar Oost-Indië: J. H. van Duiken, Batavia; b gedurende de 2e helft van December 1882: J. Rijkse, BorsseleJ. Roöze, Grijpskerkemej. M. C. Esink, Utrecht; J. Balje Kroon, Vlissingen. Met 1 Febr.a. zullen de heeren Nunkman, stationschef te Arnemuiden en Tismeer, stationschef te Wouw, onderling van standplaats verwisselen. Borssele, 22 Jan. Sedert eenigen tijd vertoeft alhier een civiel-ingënieür voor het in kaart brengen van den toestand der zeewering en oeververdedi ging van den polder. Voor een voldoend over zicht van het geheel der verdediging van den onderzeeschen o.ever, die hier nog al wat beteekent,/ in verband met de werking van het zeewater door éb' en vloed en andere factoren, mag een kaart, waarop alle kunstwerken zijn aangeduid onmisbaar geacht worden. Wolfaartsdijli. 22 Jan. De geneeskundige armenpraktijk alhier is tijdelijk opgedragen aan dr J. Kooman Azn. te Goes. *11 iicilcLeitslit'rke, 22 Jan. Verleden Don derdag had alhier, in ..eene openbare raadszitting de opening en inwijding plaats van het in 1882: nieuw gebouwde raadhuis met secretarie: De architect, de heer J. H. Hannink van Goes, de aannemer J. F. Chamelean, de gemeente-ontvan ger en het hoofd der openbare school waren bij die plechtigheid tegenwoordig. Het gebouw, uit twee verdiepingen bestaande, waarvan het Onderste tot raadkamer en het bo venste gedeelte tot secretarie en bergplaats voor archieven „is ingericht, ziet er, zoowel in- als uit wendig, keurig uit en is zoo doelmatig mogelijk ingericht. Architect en aannemer werden dan ook eene rechtmatige hulde toegebracht. Goes, 28 Jan. Aan de heden gehouden her stemming voor een raadslid werd door 304 van de 423 kiezers deelgenomen. Aan de eerste stemming op Dinsdag 19 Jan. namen 252 kiezers deel. Novelle van Jean Marie van Gayette. Alarik had drie kaartjes eerste klasse genomen en gravin Elfride had daar in zoover vrede mee, als zij vond dat men den nieuweling in dewereld op deze eerste reis niet uit het oog mocht verliezen maar zij verzuimde toch niet er haar gemaal in het voorbijgaan opmerkzaam op te maken dat zulk een gelijkstelling op den duur niet volge houden mocht worden. »A1 zegt gij in stilte tot uzelven dat gij een schuld aan hem hebt af te doen," zei zij, »mag dit toch niet geschieden door hem te verwennen, dan zou hij allicht op het denkbeeld komen dat er iets anders achter steekt en wie weet of hij dan niet, in plaats van in te zien hoe goed men het met hem meent, het gevoel zou krijgen dat hij te kort gedaan is en u zou verwijten dat er verzuimd werd vroeger nasporingen naar hem te doen. Wij kennen hem nog te weinighij heeft een eigenaardig karakterhij is niet gemakkelijk om mee om te gaan en moet langzamerhand van zyn boersch omhulsel ontdaan worden. Even on- Tot president van de afd. Goes der M''. t. b. v. Toonkunst is gekozen de heer mr J. W. C. de Jonge van Ellemeet en tot bestuurslid van het Goesche IVwfs-departement de heer J. J. Ochtman. Bruinisse heeft een verdienstelijk burger verloren door het overlijden van den heer Jan van Beveren, baken- en tonnenlegger en havenmeester in die gemeente. Overbekend is het dat van Beveren bij storm en noodweer, als iedereen versaagde, gevaar, leeftijd en huisgezin vergat om hulp te vevleenen waar die werd gevraagd. Voor zijn menschlievend hulpbetoon mocht hij verschillende eervolle onderscheidingen ontvangen en behalve eenige getuigschriften eene gouden medaille van Z. M. den koning van België, een zilveren medaille van Z. M. den koning der Neder landen, een van de Zuid-Holl. reddingm1, en een van de tot Nut van V algemeen. SclioonAijke, 23 Jan. De gemeenteraad heeft aan den diligence-dienst IJzendijkeSchoon- dijkeBreskens, ondernemer J. C. Aerts te IJzen dijke, een subsidie toegestaan van 25 'sjaars Dit bedrag zal verhoogd kunnen worden, indien het blijkt dat de dienst met zorg wordt uitge voerd en de vervoermiddelen aan billijke eischen voldoen. Biervliet, 22 Jan. Zondag avond werd door onze kiesvereeniging met bijna algemeene stemmen als candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad geproclameerd de heer S. van der Hooft, landbouwer. .Werden geen tegencandidaten genoemd, een trouwe opkomst van 33 kiezers, d. i.j meer dan een derde der Biervlietsche kiezers, tot eene voor- loopige vergadering, geeft het beeld van een opge wekt kiezersleven in deze gemeente. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 26 dezer niet plaats hebben. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Ct van heden. De gemeenteraad van Groningen heeft Zaterdag jl. de voordracht aangenomen van burg. enweth. tot invoering eener nieuwe plaatselijke directe belasting bij wijze van hoofdelijken omslag, waar bij in plaats van het stelsel van eigen aangifte, dat daar tot dusver gold, ambtshalve aanslag door burg. en weth. met medewerking van eene com missie uit de ingezetenen, door den raad te be noemen, wordt ingevoerd. Een voorstel, om de belasting progressief in te richten, werd verworpen. Er werd bepaald, dat van de werking der com missie aan den raad mededeeling zal worden ge daan, om dezen de controle gemakkelijker te maken. In de kweekschool voor zeevaart te Leiden kunnen geplaatst worden jongens van 13§ tot 16 jaren, die een verbintenis in 's rijks zeedienst wertschen aan te gaan. Behalve, lichamelijke ge schiktheid moeten zij een lengte van 1;4 meter tot den 15jarigen en 1,45 tot den 16jarigen leef tijd hebben, en een weinig lezen en schrijven kunnen. Nadere inlichtingen zijn, op franco aan vraag, te bekomen bij dendirecteur der kweek school. De rijkscommissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aanvangende den 13en Febr., zitting houden in hetYachtclubgebouw te Rotterdam. Zij, die tot een dier examens wenschen toege laten te worden, moeten hiervan vóór 6 Febr. schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der commissiemet overlegging van geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woon plaats. beholpen als hij zich in die nieuwe kleeren be weegt; even weinig op zijn gemak als hij zich in dezen salonwagen gevoelt, die hem een groote kooi toeschijnt, waar hij aan elk station even uitwipt om op het perron te wandelen, even onaangenaam zou het hem zijn om den graaf te moeten spelen met al diens verplichtingen en het in acht nemen der vormen. Wij hebben alle reden om hem te bewaren voor al te veel van die uiterlijkheden, opdat hij niet wezenlijk ziek en ijlhoofdig wordt door zulk een plotselingen omkeer. De armoedige, eenvou dige kost, welken hij jaren lang gebruikt heeft, heeft, uiet weinig invloed op zijn gestel gehad en dat hij er, ondanks alle ontberingen, gezond en frisch uitziet, zal wel voornamelijk te danken zijn aan het leven in de gezonde Friessbacher buiten lucht." Graaf Alarik, die zijn vrouw het medaillon met het portret uit de jeugd van zijn vader liet zien, leverde haar daardoor juist het sprekendst bewijs voor hetgeen zij gezegd had. De gelijkenis tusschen Redi en graaf Markloro was zeer opvallend, niemand kon haar loochenen, doch hetgeen op het portret fijn en afgerond scheen, .was bij Redi wel niet plomp, maar toch onontwikkeld. Nog was het tijd om, zooals de gravin dit noemde, »den boer te verdrijven;" maar voor eerst was het van het grootste belang om oen ge- schikten leermeester voor Redi te vinden een man met gevoel, geduld, volharding en veelzij- Bij wetsontwerp tot bekrachtiging van een pro vinciale heffing in Groningen, heeft de regeering voorgesteldgoedkeuring te verleenen aan een wijziging van de regeling der rechten voor het gebruik van het Eemskanaal c. a. bij Groningen, waardoor bij de schutsluis te Farnsnm en de bruggen gelegenheid wordt gegeven tot abonne ment en het tarief voor houtvlotten wordt ver laagd. Op verzoek van Z. M. gezant te, Londen, graaf C. van Bylandt, ondersteund door sir Philip Cun- cliff Owen, directeur van het museum van South Kensington, heeft de prins van Wales, als een bewijs van sympathie voor Nederland, een gedeelte van zijne schoone collectie Indische voorwerpen voor dè te Amsterdam te houden internationale tentoonstelling afgestaan. Bij die collectie zal worden gevoegd die van Lord Lytton, vroeger gouverneur-generaal van Britsch-Indië en van andere hooggeplaatste per sonen. Eveneens wordt een gedeelte 'vim hét South Kensington Museum voor hetzelfde doel overgezonden. Het geheel zal worden geplaatst in een dei- vertrekken van het nieuwe rijksmuseum, door de Nederlandsche regeering aan de tentoonstellings commissie afgestaan, en zal volgens verklaring van sir Philip Cuncliff Owen de schoonste collectie vormen die ooit op dat gebied is tentoongesteld. (Hbl.) bubgemeestees. Op verzoekeervol ontslag verleend als burgemeester van Wonseradeel aan L. Britzel. huis des konings. Eervol ontslagen uit zijne betrekking van adj. des konings in gewonen dienst en benoemd tot Zr Ma adj. in buiteng. dienst de kap. t/z. W. H. baron Van Heerdt. pensioenen. Op pensioen gesteld, op zijn ver zoek, wegens langdurigen dienst., de kapitein t/z. W. H. baron Van Heerdt, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van 2100 en van eene verhooging van ƒ300 'sjaars. geneesk. dienst. Tijdelijk, voor 5 jaren, be- dige kenniseen zielkundige, geen schoolmeester, want de schooltucht was Redi ontgroeid en hij was oud genoeg om een eigen wil te hebben. De woning in de stad van graaf Markloro, waarin het jonge paar den winter zou doorbrengen, lag in het zoogenaamde oorname kwartier der residentie en alhoewel er voor het huis een tuintje lag, dat als een keurig desert geschikt was, en het ge bouw op verschillende verdiepingen door een menigte families bewoond werd, even als de paleisachtige villa's die er om heen lagen, kon men de buurt toch gerust doodsch noemen, terwijl een blik uit het venster zeer luttel genoegen verschaf te, want het magere waterstraaltje dat uit den bek van een dolfijn midden op het plein sprong, was eerder vervelend dan opwekkend. En toch had gravin Elfride haar man weten te overreden om reeds gedurende het stille seizoen deze woning te betrekken en niet eerst met Redi naar de gravelijke goederen te gaan, waar de jongeling maar al te licht weer in zijne oude ge woonten zou vervallen en ook om dat het hem in een landelijke omgeving nog veel moeielijker zou val len, zich in zijn nieuw leven te schikken. Alles wat hij hier zag en hoorde was in tegenspraak met het idyllisch buitenlevenmaar juist deze uiterlijke tegenstelling was noodig wilde Redi zijn eigen persoon wat minder vreemd voorkomen. De kamer, die hem aangewezen werd, was een vriendelijk, door de morgenzon beschenen vertrek: noemd tot off. van gez. 2e kl. bij het leger in N.-L, dr G. Salomon, geneesheer te Kopenhagen. De St. Ct bevat het door den min. van binnen- landsche zaken goedgekeurd programma voor het examen van' toelating tot de rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen, bedoeld in art. 24 der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. n° 127.) Vïsssiiig-en, 22 Jan. Beroepen tot predi kant bij de Ev. Luth. gemeente alhier de heer H. R. Snijder, predikant bij die gemeente te Me de mblik. Door de rechtbank alhier zijn op 23 Januari 1883 gewezen de volgende vonnissen tegen: J. P. van G., 30 jaren, machinist te Middelburg, veroordeeld wegens mis bruik van vertrouwen, tot 12,50 boete. P. van der Z. 42 j., koopman te Middelburg, wegens hoon, tot 8. boete. J. W. zr., 32 j. bakker, te Vlissingen, wegens openbare dronkenschap bij herhaling na vroegere veroor- deeliug voor gelijk feit, to' eene gev. straf van 14 dagen. M. L., 22 j. dijkwerker, te Westkapelle wegens mis handeling, tot 8 dagen cel. L. de S., veekoopman en Th. de S., beiden te Bassevelde in Belgie, wegens bet zonder vergunning invoeren van een stier uit Belgie, de eerste beklaagde in eene geldboete van 25, terwijl de 2e beklaagde van rechtsvervolging is ontslagen. Van de dezer dagen alhier tentoongestelde aquarellen is nog een derde, Erleman's Amazone aangekocht. Vlissingen, 23 Jan. Bij het sein, door de stoomfluit Maandagavond gegeven voor het eindi gen der werkzaamheden op de kon. maatschappij De Schelde, had de werkman De K., van Middel burg, het ongeluk van het bovendek door een der kolenstortkokers tot op het zaadhout van het n aanbouw zijnde stoomschip Batavia te vallen gelukkig bekwam hij bij dezen aanzienlijken val alleen eenige kneuzingen. - Tengevolge van het minder goed op diepte houden van de haven van Zierikzee, kon reeds meermalen de spoorboot tusschen die plaats en Middelburg niet op tijd vertrekken. Heden mor gen was dit weder het geval; in plaats van te half 8 kon de boot eerst te 10 uren afvaren. Omtrent het ongeluk, in Den Haag voorge vallen en waarvan wij onder onze Laatste berichten van gisteren melding maakten, lezen wij de na volgende bijzonderheden De zinkwerker Van Oijen was met zijne beide knechts op de stoep voor zijne werkplaats in de Kranestraat, en dus aan den openbaren weg, bezig met de herstelling van een bierperspomp. Plotseling en vermoedelijk: ten gevolge van den krachtigen luchtdruk sloeg het toestel uit elkander. Een der scherven vloog met zoodanige kracht tegen het aangezicht van een dat tot nogtoe slechts als logeerkamer gediend had Tot groote blijdschap van Redi vond hij er een ledige boekenkast met glazen deuren, waarin hij terstond al zijne fleschjes en retorten uitstalde een eigen gemaakt microscoop en een smeltkroes werden met groot welgevallen vooraan gezet, ten einde die steeds bij de hand te hebben. Alarik, die. nog altijd iets nieuws, iets moois wilde aanbrengen, stelde zich op aandringen van Elfride met een pendule tevreden. »Hij moet zich eerst thuis gevoelen in zijn nieuwe woning wij zullen hem eenige dagen met rust laten, maar dan moet het onderwijs beginnen en het allereerst zijn manier van spreken be schaafder worden ook moeten zijne bewegingen en zijn gang in dans- en gymnbstiekschool gewij zigd worden. Ziet gij niet^ Alarik, hoe zonderling hij aan tafel zijn lepel houdt en mes en vork hanteert? Alles, wat hij niet uit gewoonte kent, moet hem thans geleerd worden, eer wij hem onder de men- schen brengen. Gij zult u met deii dag kunnen overtuigen dat aristocratische manieren niet aan geboren zijn, maar alleen door voorbeeld en op voeding worden ingeprent." Er was een jaar verloopen, sedert dien bewusten St. Jansdag, waarop het vuur van Redi dat van alle anderen overtroffen had en waarbij hem, vol gens Walrade, de eerste prijs toekwam. Heden was zij thuis gebleven, hoe uitlokkend de heer lijke zomeravond ook was. Zjj wilde niets wetefij

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1