126e Jaargang. N° 19. 1883. Dinsdag 23 Januari. Uit het water gered. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels ƒ1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: J. C. Tielrooij en te Goes; A. A. W. Bolland. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 22 Januari. Jean Marie van Gfayette. Op de tentoonstelling van aquarellen. MIDDELBIJRGSCH Vlissingen, 22 Jan. In de heden gehouden raadszitting zijn voor de geldleening de inschrij vingen van 98% en hooger goedgekeurd. Tot hoofd der o. 1. school is benoemd de heer B. J. F. Op den Zieke, te Dordrecht. In ons volgend nommer geven wij het gewone verslag. *IJzendijke, 21 Jan. Een ingezetene dezer gemeente, de heer J. A. Heinmekam, heeft zich met een bezwaarschrift tot ged. staten gewend. In Jan. 1882 was liij door den burgemeester en een wethouder te Biervliet tot schatter der lokaliteiten enz. drankwet benoemd, omdat het lot ten zijnen voordeele besliste, nadat hij en zijne mede-sollicitant-, de heer A. O. Rijnberg te Biervliet, elk eene stem hadden verkregen. De jaarwedde bedraagt 40 en van tijdelijke benoeming was in de aanstelling geen sprake. De heer Hemmekam deed zijn plichtgeen enkele reclame is na het schattingswerk inge komen. En toch heett men kunnen goedvinden, om "Woensdag zijn vroegeren mede-sollicitantden heer Rijnberg, als schatter aan te stellen, zonder zelfs den heer Hemmekam ontslag te geven. Biervliet, 20 Jan. De verkiezing van een x aadslid ter vervanging van den heer Cornelia, het eenige lid, dat geen deel nam aan de demonstree- rende partij, is vastgesteld op 13 Febr. a. Dan zal wel weder een raadslid gekozen worden, die zijne geloofsbrieven niet zal indienenwant niet alleen bleef »het verzet" gedurende de twee j aren onverzwakt, maar die partij is thans mach tiger dan ooit, zoodat strijd bij de stembus gansch niet te wachten is. Axel, 20 Jan. In de raadsvergadering van Vrijdag werd voorlezing gedaan van een brief van den raad van state, houdende uitnoodiging tot het inzenden van stukken en memorie in zake de door ged. staten van Zeeland uitgesproken vervallen verklaring als lid van den gemeente raad van den heer Oggel. Ofschoon er aan het feit, den heer Oggel ten laste gelegd, door geen der leden werd getwijfeld, besloot de raad het navolgende aan den raad van state als memorie in te zendenDe gemeente raad van Axel is van oordeel dat art. 24 der gemeentewet door ged. staten in te ruimen zin is toegepast, omdat de gemeente door de hande ling van den heer Oggel niet is benadeeld, en meent dat er termen aanwezig zijn om het besluit van ged. staten te vernietigen". De burgemeester van Oostburg heeft tegen 1 April a. zijn ontslag aangevraagd. Dagblad Novelle van Redi ontstelde. Hoe kw^m de graaf tot dit besluit? Wat wilde hij van hem maken? Moest hij een betrekking als bediende bij hem vervullen, of wilde hij hem tot zijn reisgenoot of iets der gelijks verheffen Hij kon zich dat aanbod niet verklarenElfride zette hem de reden uiteen hij geleek zooveel op een broeder van den graaf, die gestorven was, zei zij, en haar gemaal wilde diens nagedachtenis in eere houden door datgeen, wat hij niet meer aan zijn eigen broeder kon doen aan een vreemde, die hem diens beeld voor den geest bracht ten deel te laten vallen. Redi kon zich dit wel begrijpen en voor het eerst in zijn achtienjarig leven kwam er een ge voel van dankbaarheid en warmte in zijn gemoed. Totnogtoe had hij nooit liefde ondervonden, nooit gevoeld wat het zeggen wil deelneming op te wekken, en het was alsof er een zonnestraal op een marmeren steen viel en hij eensklaps bezield werd. Alarik reikte hem de hand, die Redi wilde In haar verslag over hoofdstuk IX, (waterstaat enz.) een betere regeling van de spoorwegaan sluiting vragende, wees de eerste kamer als voor beeld op het feit dat trein n°. 91 van Rotterdam te 3.3 te Roosendaal aankomt, terwijl die van Roosendaal naar Vlissingen reeds te 3 uren ver trekt. Door eenige minuten vertraging zouden de reizigers naar Zeeland zeker zeer gemakkelijk ge baat worden. Voorts werd ook de vraag gedaan, of de bezwaren, die leidden tot afwijzing van het verzoek der maatsch. De Schelde om de voormalige marine- sluis te Vlissingen voor droogdok te mogen in richten, niet uit den weg zouden zijn te ruimen, waardoor de kostbare sluis ten nutte der scheep vaart zou komen. Thans wêer wordt beweerd dat er geen verga dering is gehouden door eenige liberale leden der eerste kamer om te beraadslagen over de houding, die zij konden aannemen tegenover de begrootingswetten. Er heeft alleen eene bijeen komst plaats gehad tot regeling van het diner, dat men heden den president zou aanbieden. De zaak wordt nog onschuldiger dan zij was. De audientien van de ministers van financien en waterstaat zullen Donderdag a. niet plaats hebben. In de Staatscourant van heden is opgenomen een koninklijk besluit, waarbij de eerste oefenings- tijd voor de militie-plichtigen, die voor de lich ting van 1883 worden ingelijfd, op twaalf maanden wordt bepaald. Voor hen, die blijken geven vóór hunne inlijving reeds eenige oefening verkregen te hebben, wordt die tijd tot negen maanden verminderd, wanneer zij zich dat voorrecht waar dig maken door goed gedrag en een voldoenden graad van geoefendheid. Dezelfde vermindering van oefeningstijd kan ook worden toegestaan aan miliciens, die ten genoegen van den minister het bewijs leveren, dat hunne tegenwoordigheid in het gezin, waartoe zij behooren, noodzakelijk is, mits zij hunne verplichtingen als miliciens in alle op zichten kennen. Verder worden in dit besluit weder bepalingen gemaakt ten gunste van miliciens, die vóór hunne inlijving aan een examen voldoen, dat hun recht geeft te worden ingelijfd bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuzeen zooveel moge lijk bij elkander in de kazerne te worden gehuis vest, waar zij desverkiezende gezamenlijk menage kunnen houden. Eindelijk worden de voordeelen geregeld, die aan miliciens worden toegekend, die tot de graden van milicien-korporaal en milicien- ergeant bevorderd worden. De gemeenteraad van Delft heeft 3000 toege staan voor een huldeblijk aan de nagedachtenis van Hugo De Groot. De vereeniging V. W. te Amsterdam heeft be sloten eene openbare uitvoering te geven tot leni- kussen, doch hij trok hem aan zijn bart en zei Vervul de plaats mijns broeders." Nu was Elfride niet bezorgd meerwant haar echtgenoot had thans zelf de houding aangenomen, waardoor hun omgang natuurlijk werd en de jonge man zou, meende zij, spoedig vorderingen maken, nu hij opgenomen was in een familie, waarin hij niet het gevoel had van geduld te worden maar die hem tot haar eigen rang wilde opheffen. Het afscheid van de plaats, waar wjj onze kinds heid en eerste jeugd doorbrachten, zal iedereen moeielijk vallen, wiens innigste gevoelens en ge waarwordingen op die plek ontkiemden en wortel schoten. Dit was echter met Redi te Friessbach niet het geval geweest; hij had zich altijd als een verlatene in het dorp gevoeld. Overal was hij te veel, een onnut meubel, een dood kapitaal, en hoe de fraaie uitdrukkingen meer luidden, die den armen wees naar het hoofd gegooid werden, en daar hij reeds als kind alles opving en onthield was hij in het bewustzijn van zijn on rechtmatig bestaan in die gemeente, er steeds op uit geweest om zich zooveel mogelijk nuttig te maken. Zijn eenig levensdoel was nuttig zijn, daaraan alleen dacht hij, wijl hij alleen door arbeid tot zelfstandigheid kon geraken. Hij stak dus reeds als klein kind de bandjes uit de mouwen en hielp waar hij kon en toegelaten werd, en daarbij leerde hij allerlei dat hij in andere omstandigheden nooit zou geleerd hebben maar die leertijd der ruwe praktjjk nam al de jaren in, ging van den nood der slachtoffers van de ramp te Muiden. De verblijfplaats van den secretaris van het Oostenrijksche gezantschap 's Gravenhage is, naar het D. v. Z.-H. meldt, bekendhij is naar zijne familie vertrokken tot herstel van gezondheid en ook tot regeling van zijne financieele aangelegen heden, die door zijn ziektetoestand in de laatste weken zeer schijnen te hebben geleden. Hij leed namelijk aan vlagen van zwaarmoedigheid, zelfs zoo, dat hij niet altijd meester was van zijne daden. Volgens de British Medical Journal bevindt de hertogin van Albany, de zuster onzer koningin, zich in gezegende omstandigheden. De inzending uit Transvaal voor de internatio nale tentoonstelling te Amsterdam zal binnen en kele dagen worden verzonden. Uit een schrijven van de regeering' blijkt dat er vele belangrijke zaken zullen worden gezonden, trots de vele moeie- lijkheden, waarmede men heeft te kampen, o. a. den oorlog met Mapoch en Mampoer, die alle bur gers van hunne plaatsen wegnam. Aan onzen koning zal door de regeering uit het door haar aangekochte goud van de nieuw ontdekte goudvelden »de Kaap", een stuk, we gende 10 onsen, ten geschenke worden gegeven. De Transvaalsche Volksstem gelooft dr Jonkman een hartelijke ontvangst te mogen beloven, in weerwil van de verdenkingen, die tegen hem worden uitgestrooid. »Toen zoo schrijft bet blad gedurende onzen worstelstrijd de Neder- landsche natie voor ons in de bres sprong en met woord en schrift en beurs onzen strijd medestreed en onze smarten lenigde, toen vroegen wij niet naar de geloofsovertuiging of de politieke inzich ten onzer wapenbroeders in zedelij ken zin daar ginds in het oude moederland. En zullen wij dan nu den man verstooten, die door een invloed rijke Vereeniging, en met zulk een aanbeveling als die van den waardigsten onzer vrienden in Nederland, tot ons gezonden wordt om den band tusschen de beide stamverwante volken nauwer toe te halen, omdat hij andere godsdienstige en politieke overtuigingen toegedaan is, of gezegd wordt te zijn toegedaan dan wij Zulk een be krompenheid en ondankbaarheid in ons volk te vooronderstellen, zou beleedigend zijn. De man, die uitgezonden wordt, heeft zelf veel voor ons gedaan. Hij komt niet om zich in te laten met onze geloofsovertuiging of onze politieke inrich tingen daarvoor hebben wij het woord van onzen warmsten vriend in Nederland en vol mondig beloven wij dr Jonkman een hartelijk welkom, wanneer hij onze Republiek komt bezoe ken". Ieder, die de Camera obscura gelezen heeft, kent Hildebrand\s vriend Baculus. Baculus had een waarin bij anderen door de stelselmatige aankwee king van grondige, degelijke kennis, de grondslag gelegd wordt voor een beroep, voor een bescha ving overeenkomstig rang en stand. Men had Redi om zoo te zeggen op school en in het leven »laten loopen," daar hij niemand eenig kwaad deed en men niemand rekenschap behoefde af te leggen over zijn gedrag of zijn vooruit komen in de wereld, zooals met andere weeskinderen het geval was, welke voogden of bloed verwanten hadden, die hen bezochten of uitnoo- digden. Nu zou er plotseling een groote omkeer in zijne omstandigheden plaats grijpen. Het be zoek van graaf Markloro bij den directeur van het weeshuis was reeds algemeen hekend. De boer van de groote hoeve had er reeds tegen Wal rade, iets van gezegd en er de schoone dame op den Holmkogel mede in verband gebracht, zoodat zij begon te denken dat de voorgevoelens, die haar zoolang bezig gehouden hadden, thans vervuld zouden worden. »Ik kom afscheid nemen," zei Redi, toen het meisje plotseling voor hem stond, terwijl hij langs het huis van den boer naar Kiliaan in den stal wilde gaan. Gij gaat met rijkelui mee," antwoordde zij, vindt wellicht uwe ouders terug, wordt een groot heer en denkt nooit meer aan Friessbach." »'k Zou er ook niet veel reden voor hebben," bromde Redi, »boomen en water vind ik overal en nog wat meer," trekje gemeen met den bekenden aangenamen neef in den Haarlemmerhouthet zwak van een weinig te knorren was hem namelijk niet vreemd, en de kunst moest het ontgelden. Hij schreef boekjes over haar verval en ijverde buitendien geweldig tegen tentoonstellingen van hare voort brengselen. Ik geloof niet dat er vele geestver wanten van hem zijn geweest onder mijne stad- genooten, die in de laatste drie dagen opgegaan zijn naar £et raadhuismaar indien onder hen een Baculus was, die bij het binnenkomen der zaal »o, hoe koud!" een preek gehouden heeft over het tamme onzer kunst, over dat lieve in de schapen, dat droomerige in de koeien, dat welgedane in de paarden, over de alledaagsche voorstellingen van het leven der menschen, die allen wandelen, keuvelen, wijnproeven of zeilen ik zoude hem willen zeggen o Baculus, mis schien hebt gij gelijk, maar zie nu eens goed rond en tracht te waardeeren en te bewonderen, betaal dan uw tol der dankbaarheid aan de vereeniging, die wederom aan onze op dit gebied waarlijk niet verwende stad gelegenheid schonk een uurtje kunstgenot te smaken. Kunstgenot zegt Baculus met vuur terwijl hij mij, meetroont naar het einde der zaal, »zie dan eens deze jnffer iu het grijs half zittende op een tafeltje midden in het open veld en ruikende aan een boschje bloemen, 't Is, geloof ik. van D'Arnaud Gerkens (n°. 14) maar is 't niet om meê "te lachen?" Ja, kunstgenot, antwoord ik kalm, en breng mijn vriend langs het keurige Mane schijntje van "Witkamp (n°. 3) voor de gezonde, ftissche, natuurlijke bloemen van mej. Yan de Sande Bakhuyzen (n°. 58). Ons land misschien heeft meer dan een gevoel van hoffelijkheid het mistige jaargetijde er schuld aan dat ik de stukken dezer dames het eerst noem ons land beroemt zich reeds sedert eenigen tijd op een begaafd trio schilderessen, die het genre van bloemen en vruchten ter beoefening hebben gekozen. Met welk een uitslag weet ieder, die de smaakvolle kunst van rangschikken, welke de dames Bakhuyzen, Roosenboom en Haanen bezit ten, heeft bewonderd. Twee harer zijn vertegen woordigd, en nu mag mende Rozen van mej. Roo senboom (n° 22) verwijten dat zij wat erg bleek zjjn en dat de groene toon een weinig is over dreven, toch zal men niet aarzelen bij hare Drui ven (n° 23) hulde te brengen aan de teedere opvat ting. On veut avoir ce qui on n'a pas, zegt het spreek woord. Zou dit de eenige verklaring zijn van het feit dat wij aangetrokken worden tot de land schappen van Oppenoorth (n0! 34 en 35) en van Schipperus (n° 7)? Of zouden ook de helderheid van den eerste, het echt Hollandsche en de bewer king der détails van den andere het hunne daartoe bijdragen Frisch en helder is het groen dei- jonge bladeren; zonnig het verschiet op den krorn- menden landweghoe opwekkend is het inademen der lentegeur! Wat zouden de gevederde wiekjens boven elkaar te vertellen hebben Malle droomer", »En vindt gij hier anders niet?" vroeg zij scherp. Dat trof hem. Reeds den vorigen keer, toen hij haar sprak, had zij dien toon aangeslagen. Menschen zjjn er ook overal," vervolgde hij, »en veel erger zullen zij daar wel niet zijn dan hier." »Gij zijt ondankbaar!" riep Walrade, en toch joeg de smart bij de gedachte dat hij wel gelijk kon hebben haar tranen in de oogen sik heb het altijd goed met u voor gehad," zei zij, smaar gij waart trotsch en barsch." Omdat ik niet huichelen kan," zei hij, »waarom moest ik tegenover u veinzen? Ik ver lang geen nederbuigende goedheid." »Het is geen nederbuigende goedheid als men iemand gaarne lijden mag." »Dat is medelijden en dat wil ik ookniet.'1 Walrade zag voor zich en wist niet wat zij zeggen moest. Plotseling riep zijVaarwei verborg haar gelaat in haar boezelaar en liep in huis, de deur achter zich dicht slaande. Redi stond een oogen- blik als versuft, »Ik geloof dat het haar spijt dat ik weg ga; maar het is nu eenmaal beslist." En hij keerde zich om. Eer hij den hoek om sloeg zag hij nog eens naar het huis. Walrade stond aan het vensterhij wenkte met de hand tot afscheid, maar zij stond onbewegelijk, als versteend. Alarik bracht voor Redi een mooien reiskoffes

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1