N° 18. 126e Jaargang. 1883. Maandag 22 Januari. Middelburg 20 Januari. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: J. C. Tielrooij en te Goes A. A. W. Bolland. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL, j Ramp te Muiden. MIDDELKIIRGSCHE Prov. blad n° 6 bevat de bepaling van de plaatsen waar, en van de dagen en uren waarop de loting voor de nationale militie in 1883 zal geschieden. Te Middelburg, den 7 Febr., te 9 uren voor Amemuiden en Nieuw- en St. Joosland, te 10 uren voor Middelburg. Te Vlissingen, den 8 Febr., te 9§ uren voor Vlissingen, te 11 uren voor Westkapelle en Big- gekerke en te 1J uren voor Koudekerke, Oost- en West-Souburg, Ritthem en Zoutelande. Te Hulst, den 10 Febr., te 9 uren voor Hulst, Ossenisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boscbkapellé, Stoppeldijk, Grauw, Clinge en St. Jansteen. Te Axel, den 12 Febr., te 9 uren voor Axel, Zuiddorpe, Overslag, ZaamslagWestdorpe en Koewachtte 11 uren voor Ter Neuzen Hoek Sas van Gent en Philippine. Te IJzendijke, den 14 Febr., te 9 uren voor Nieuwvliet, Groede, Breskens, Schoondijke, Hoofd plaat, Biervliet, Waterland kerke en IJzendijke. Te Sluis, den 16 Febr., te 9 uren voor Sluis, Aardenburg, Eede, St. Kruis, te 10£ uren voor Oostburg, Cadzand, Zuidzande en Retranchement. Te Veere, den 19 Febr., te 10 uren voor Seroos- kerke, St. Laurens,Veere, Vrouwepolder en Grijps- kerke; te 11 uren voor Aagtekerke, Domburg, Meliskerke en Oostkapelle. Te Zierikzee, den 21 Febr., te 9 uren voor Zie- rikzeete 10y uren voor Bruinisse, Oosterland, Ouwerkerk, Dveisehor en Nieuwerkerk. Te Brouwershaven, den 22 Febr., te 9 uren voor Brouwershaven, Burgh, Haamstede, Duivendijke, Elkerzee, Ellemeet, Noordwelle, Serooskerke, Re- nesse, Kerkwerve, Zonnemaire, Noordgouwe. Te Cortgene, den 24 Febr., te 10 uren voor Cortgene, Cats en Coljjnsplaatte 11 uren voor Wissekerke. Te Tholen, den 26 Febr., te 9§ uren voor Tholen, Oud Vosmeer, St. Pbilipsland, Stavenisse, St. An- naland, St. Maartensdijk, Scherpenisse en Poort vliet. Te Goes, den 28 Febr., te 9 uren voor Goes; te 10§ uren voor Borssele, Ellewoutsdijk, 's Heeren- hoek, Heinkenszand en 's Heer Arendskerkeden 1 Maart, te 9 uren, voor Kloetinge, 's Gravenpolder, 's Heer Abtskerke, Kattendijke en Wolfaartsdjjk te 10| uren voor Baarland, Oudelande, Nisse, Ove- zand, Driewegen en Hoedekenskerke. Te Kapelle, den 2 Maart, te 10j uren voor Kapelle, Wemeldinge, Yerseke en Kruiningen te 1 uren voor Krabbendijke, Scbore, Waarde en Ril- land-Bath. Ter bepaling van het aandeel, door de gemeenten te dragen in het gedeelte hetwelk door de pro vincie in de lichting voor de nationale militie van 1883 moet worden geleverd, worden samengevoegd de na te melden gemeenten 's Gravenpolder en 's Heer Abtskerke Baarland en Oudelande Dom burg en MeliskerkeZoutelande en Ritthemen Noordwelle en Serooskerke (S.). Van de directie van den stoomtram tusschen Middelburg en Vlissingen ontvangen wjj bet vol gende overzicht van de exploitatie in het afgeloopen jaar. Maand. Aantal reizigers. Opbrengst. Gemid. per dag. Jan. 5948 1073.01 34.71 Febr. 6038 800.21 28.84 Maart 9338 1163.04 37.97 April 14513 2142.42 70.37 Mei 16820 2332.68 74.24 Juni 15397 1936.77 64.31 Juli 20700 3141.91 101.35 Aug. 22456 3509.85 113.22 Sept. 16052 2121.95 72.664 Oct. 13640 1753.94 56.58 Nov. 9315 1387.55 46.25 Dec. 9189 1275.98 41.16 Gemiddeld was de opbrengst per dag alzoo 62.024, Vlissingen, 20 Januari. Heden middag te 2 uren zijn op het raadhuis alhier de biljetten geopend, die ingezonden zijn ter deelneming aan de uitgeschreven 4 leening groot 45,000. Er is als volgt ingeschreven. De Zeemans- en Visschersbeurs te Vlissingen, yoor 26 obligatiè'n van/ 1000 a 100- .T, Zip, Door het overlijden van den heer G. H. Kake- beeke te Goes zijn de betrekkingen van gemeente ontvanger van Nisse en secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur aldaar vacant ge worden. Ellewoutsdijk. Sedert eenige dagen is het bestek der grondboringen in het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk in uitvoering. De aan nemer heeft, naar de bepaalde volgorde, een aan vang gemaakt met de boring op de Oosthavennol. Hét. resultaat van het onderzoek tot 40 M- diepte constateert dat de grondlagen uit zand bestaan. Mansweert, 19 Jan. Tengevolge van dikke mist geraakte heden voormiddag, omstreeks 11 uren, tusschen de le en 2e zwarte boei in bet Zuidergat omhoog de Belgische stoomboot Waas land der Red Star Line, met stukgoederen ge laden en een 70 tal passagiers aan boord, opreis van New York naar Antwerpen. Nadat elf sleepbooten gedurende een 4 tal uren hunne beste krachten beproefd hadden om de boot af en in vlot water te brengen, mocht men eerst te middernacht hierin slagen. De Waeslandhad oogenschijnlijk niet geleden. Vrjjdagavond had te Rotterdam eene bijeen komst plaats, uitgeschreven door de kiesvereeniging Burgerplicht, teneinde van gedachten te wisselen over grondwetsherziening in verhand met kies- wetswjjziging. De opkomst was vrjj talrijk. Inleider van het debat was de heer Goeman Borgesius, die, na een historisch overzicht van de feiten, welke de grondwetsherziening van 1848 vooraf gingen, het standpunt aanwees waarop wjj thans staan. Hij verlangde grondwetsherzieningop den be- staanden grondslag kan hier kieswetregeling niet goed en gelijktijdig grondwettig zijn. Grondwets herziening is noodzakelijk omdat de constitutie door te veel details een keurslijf is geworden, en omdat op bijna elk gebied van wetgeving de belemmering van de grondwet sterk wordt gevoeld. Dat zjj onmogelijk zou wezen is niet bewezen; de proef is nog niet genomen. In 1848, toen er eene meerderheid van 3/4 noodig was, is het er wel toe gekomen. Ook de quaestie van art. 194 der grondwet bracht hij ter sprake. Hij gelooft dat de kerkeljjke partijen zich nog wel eens zullen bedenken voor zij daarvan wjjziging eischen, maar al ware het ook anders, concessiën mogen niet gedaan worden; doch als het bewezen wordt dat het artikel in den geest der grondwet wijziging behoeft, dan zou de heer Borgesius daarvan niet alles afhankelijk willen maken. Aan het debat namen o. a. deel de heeren m' Van Gilse, Hoos, Spliethoff, Heldt enWittop Koning. De beer Heldt bracht het algemeen stemrecht ter sprake, en beval dit aan. Daartegen kwam de heer Denekamp, voorzitter der vergadering, op. Volgens hem werkt dit niet zoo uitstekend, wat hij met een beroep op Frankrijk bewees. Over het geheel leverde het debat weinig belangrijks op. Volgens Le siècle heeft zich te Amsterdam, met het oog op de internationale tentoonstelling, onder de Nederlandsche pers eene commissie gevormd, ten einde aan de vertegenwoordigers der buiten- landsche pers bjj die gelegenheid een waardige ontvangst te bereiden. Die commissie koos tot voorzitter den heer A. G. C. Van Duyl, hoofd redacteur van Het Handelsblad, en tot viee-pre- sidenten de hoofdredacteuren van Het Nieuws van den Dag, De Tijd en De Standaard. De heer Van Duyl zou voornemens zjjn zich naar Parijs te begeven ten einde op officieele wijze van dit plan kennis te geven en met het syndicaat der Parijsche pers en het Letterkundig genootschap aldaar zich verder in contact te stel len. Aanleiding tot dit plan is de herinnering aan de hoogst aangename wijze, waarop in 1878 het comité der Parijsche pers zijn buitenlandsche col lega's ontving en hun behulpzaam was. Donderdag had te Zevenbergen de installatie plaats van den nieuwen burgemeester, den heer J. Van der Minne, die Vrijdag als zoodanig te Zevenbergschenboek werd geïnstalleerd. Er had te Middeldurg, voor 6 a 99 en 10 a 98%; J.' C. de Koster, te Vlissingen, voor 2 a 95 J. A. Tak, te Middelburg, voor 3 a 98j A. J. Siegers, te Vlissingen, voor 10 a 96 Spoors en Sprenger, te Middelburg, voor 3 a 95 en 3 a 92 C. R. C. Wibaut, te Vlissingen, voor 1 a 97 en 1 a 94%. Fr is alzoo voor 65,000 ingeschreven. een optocht plaats, terwijl overal eerepoorten waren opgericht. Onder algemeene vreugde liep dit 'féést af. Natuurlijk zjjn de groote bladen gevuld met nadere berichten omtrent deze ramp. Wij ont- leenen aan het Handelsblad de volgende bijzon derheden daaromtrent. Te 4 uren Vrijdag morgen waren de 60 werk lieden van de buskruitfabriek de Krijgsman, gelegen tusschen de Papelaan en Muiden, aan de overzijde van den openbaren weg, naar hun werk gegaan, en om half acht begon als gewoonljjk de schafttijd. Tien minuten later werd een ver schrikkelijke slag gehoord, een oogenblik later nog een, toen weer een, en volgens enkelen nog drie, volgens anderen nog vier kleinere slagen, en in dat korte tijdsverloop van wellicht ander halve minuut, waren alle gebouwen van de fabriek, behalve het groote kruitmagazijn vernield, waren elf menschen gedood en twee gekwetst, waren in geheel Muiden alle glasruiten verbrijzeld en de daken of geheel weggeslagen öf gedeeltelijk ver woest, was in WeespAbcoude en Ouderkerk groote schade aangericht en waren zelfs te Amster dam eenige glasruiten door de ontzettende luchtver plaatsing verbrijzeld. Ongeveer tot in de omstre ken van den Dam werden alle drie slagen duide lijk gehoord, terwijl in de buurt van de Muider- en W eesperpoorten het geluid nog genoeg hevigheid had om de lieden verschrikt te doen opspringen. Compagniën infanterie en veldartillerie met zeven brandspuiten uit Naarden kwamen spoedig in den looppas aangesneld. Twee spuiten uit Muiden waren reeds in werking. Van den weg af was niets anders te zien dan eer; stuk of zes flinke gebouwen, enkele van hout, andere van steen, zonder dak en nagenoeg in elkander gedrukt. Dieper in op het terrein was de eigenljjke verwoesting. Te Muiden aangekomen deed zich een tooneel voor, dat niet gemakkelijk is te vergeten. Alle bewoners op straat, de onbestemdste geruchten omtrent het aantal dooden en gewonden, geen huis zonder schade, jammerende moeders en hui lende kinderen, groepjes hier, groepjes daar, voor vernielde gevels, uit elkander geslagen kozijnen met de gordijnen in flarden er achter. In de straat, de smalle hoofdstraat, waar de kracht der luchtverplaatsing dwars doorging, al de schade meestal ter zjjde, de daken opengescheurd, of de huizen zonder dak. Op de straat dakpannen en glasscherven, puin en stukken meubilair; in de huizen ineengeslagen bedsteden, inboedels door elkander gesmeten. Maar erger is de verwoesting op de grachten, waar de huizen en face de kracht der slagen ontvingen. Is in een straat ten minste nog een enkel venster, een raam, een hekje ge spaard gebleven, daar is letterlijk in den voor gevel niets heel. Doch merkwaardig genoeg is in de huizen geen enkel ongeval van ernstigen aard te betreuren, en liep alles met een schram of een kleine kwetsuur af. Geen enkel perceel is er zonder schade afgekomen. Op het Muiderslot is in het woonvertrek van den slotbewaarder geen ruit heel, en zjjn de spon ningen en kozijnen vernietigdin de ridderzaal zijn de pas door de zorgen der restauratie-commis sie geplaatste ruiten stuk, de nieuwe luiken uit hunne voegen geslagen en is het nieuwe metsel werk ontzetin de jachtkauier is de schade niet minder, terwjjl in alle bovengelegen vertrekken de ruiten zjjn vernield. Dit oude slot, dat zoo menigen storm heeft doorstaan, en waarvan Hooft reeds schreef, dat 't bij hevigen wind schudde, heeft nu ook aan de kracht van een geweldige ontplof fing weêrstand geboden. De kruitfabriek is al ruim een eeuw haar overbuurman. De aanblik, die de uitgestrekte terreinen dei- vernielde fabriek aanbieden, waarop zich de tien a twaalf gebouwen bevinden, die deze met hare werkplaatsen uitmaakten, kan niet beter worden vergeleken dan met die van een slagveld in de onmiddelljjke nabjjheid van een gebombardeerd dorp. Men bereikt de terreinen over een pad langs de vaart. Eerst treft men vier huisjes, die door werk lieden met kunne gezinnen worden bewoond. De daken zjjn vernield, het huisraad verplaatst, maai de vier vrouwen en dertien kinderen, die op het oogenblik der ontploffing in huis waren, zjjn niet gedeerd. Wat verder heeft men weder een der gelijk huisje, dan een groote loods en nog wat verder een bergplaats. Alles hangt daar als 't ware door een toeval nog in elkander. Op de eigenlijke fabriek staat nog alleen het uitgestrekte gebouw, waarin de voorraad kruit wordt bewaard. Van het overige staat letterlijk niets meer dan ruïnen. De boomen zjjn neerge veld als riet, geheel ontworteld of stuk geslagen, de dikste steenen muren als deeg vaneen gereten, tot zelfs de fundamenten zjjn uit den grond ge scheurd. Men weet niets te verklaren omtrent de oorzaak en hoe verder het ongeval is geschied. Eerst ging de een, en toen ging de andere en toen vloog alles door elkaar. De militaire macht moet vooral een uitsteken den indruk gemaakt hebben. Het waren de militairen uit Naarden die door- hunne tegenwoordigheid van geest grooter ram pen voorkwamen, want een 200tal bakken, elk met 30 kilo kruit gevuld, werden van uit eene gevaarlijke plaats, terwijl de brand in de nabij heid woedde, door hen in een sloot geworpen. Ook uit Amsterdam was het geheele garnizoen ongewapend ter hnlpe gesneld, en behalve de bur gemeester van Muiden, de procureur-generaal bjj het gerechtshof in Noord-Holland, de officier van justitie, waren ook de hoofdcommissaris van po litie en de directeur der brandweer van Amster dam op de plaats des onbeils aanwezig. Ook de commissaris des konings jhr Schorer spoedde zich, zoodra hij van het ongeval hoorde, naar de plaats van het onheil. Een werkman, zwaar gewond aan gelaat, arm en been, sleepte zich naar een sloot en liet zich te water vallen. Hjj werd nog gered. De z. g. kruitbaas moet zich in zeer hacheljjke positie hebben bevonden, doch is alleen bedwelmd. In het bosch lag een gedeelte van een lijk, een klomp vleesch, afgrjjseljjk om aan te zien, en dat dan ook spoedig is weggebracht. Een der werklieden verhaalde dat hij aan een boom het vest had zien hangen van een vriend van hem, die nog steeds vermist werd »en die dns ook wel dood zou zijn" en die stoere kerel, zelfs slechts licht geschramd, snikte het uit. Een der gedooden laat eene vrouw met elf kinderen na en eene vrouw, die haar man en haar broeder verloren heeft, is enkele dagen geleden bevallen. Tal van menschen stroomden natuurlijk naar de plaats van het onheil. Eenige beambten van den Gooischen stoomtram hebben zich, naar men zegt, niet zeer menschlievend gedragen. Een dokter was van meening dat de zwaar gekwetsten beter in het gasthuis te Amster dam zouden verpleegd kunnen worden en vroeg daarom vervoer voor 2 gekwetsten, hetgeen een voudig geweigerd werdmen floot en reed door. De buskruitfabriek is het eigendom van de ver- eenigde buskruitmakers van Noord- en Zuid-Hol land en Zeeland, directeur de heer Bredius. Diens kamers en inboedel zijn, evenals die van den hoofdopzichter, totaal vernield. Volgens de Amsterdammer heeft vier en dertig jaren geleden in dezelfde fabriek een groote ont ploffing plaats gehad, welke echter lang zoo nood lottig niet was als die van thans. Voor zes of zeven jaren ontploften een paar ovens toen was de verwoesting betrekkeljjk gering. Wat thans heeft plaats gehad is een ramp, die zich nog jaren lang in het stedeke Muiden «al doen gevoelen. Materieel is de schade onberekenbaar groot; maar grooter nog is de rouw, waarin ver scheidene gezinnen gedompeld zijn. Te Weesp sprongen aan het station niet minder dan 70 ruiten door de schokken der ontploffing te Muiden; de muren van het gebouw zijn ge scheurd. In de roomsch katholieke kerk was het juist dienst. De kapelaan hield onmiddelljjk op en de menigte ontvluchtte het kerkgebouw, daar het plafond gedeeltelijk naar benedenkwam. Alle glasruiten waren gesprongen. burgemeestersBenoemd tot burgemeester van Wijdenes, K. Zijp, en van Edam, H, J. Galkoen, onder toekenning van eervol ontslag als burge meester van Ilpendam en Landsmeer. koloniën. Eervol uit 's lands dienst ontslagen, op zjjn verzoek, W. G. Leembruggen, gewezen con troleur 1' kl. bij bet binnenlandscb bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, met toekenning van pensioen. Vlissing-en, 20 Jan. Door den kerkeraad der' Evang. Luth. gemeente alhier is ter voorziening in de vacature ontstaan door de intrekking van het bereids aangenomen beroep van D' Q< W,

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1