N° 17. 126e Jaargang. 188?,. Zaterdag 20 Januari. Uit het water gered. FEUILLETON. Middelburg 19 Januari. Benoemingen en besluiten, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: AdveUentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: J. C. TTelrooij en te Goes: A. A. W. Bolland. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Dadbe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. MIDDELBURGSGHE COURANT. Ook het Vaderland heeft zijn gevoelen meege deeld omtrent het tweede ingediende ontwerp van den minister Pijnacker Hordijk tot herziening dei- kieswet. Het kan zich daarmee niet vereenigen. De bedoeling van den minister om de partyen in de gelegenheid te stellen zich in het parlement te laten vertegenwoordigen naar haar getalsterkte in het land, noemt het blad werkelijk liberaal, en in die richting mee te werken plicht. Doch de weg, dien de minister daartoe wil in slaan, keurt het ten sterkste af', en het maakt er den heer Hordijk een verwijt van dat hij in zijn memorie van toelichting zoo kort en schraal zoo weinig aandacht schonk aan het stelsel Hare, dat door hem met een enkele zinsnede, als minder gelukt wordt op zij gezet, om dan te verklaren dat er niets anders overschiet dan enkel voudige districten. Op dien weg durft het Vaderland den minister niet volgen, want naar zijne overtuiging zal men door het land in tairjjke districtjes te verknippen, en overigens alles bij het oude te laten, den toe stand niet verbeteren maar nog verergeren. Het blad grondt zijne meening op Thorbecke, die een beslist tegenstander van kleine districten was. Hét voert eenige gronden aan, waarop de mee ning van dien staatsman rustte. De thans inge diende voordracht brengt plaatselijke eenzijdigheid en bekrompenheid weder op den voorgrond zij ver groot het gevaar van afhankelijkheid der gekozenen; zij heft bijna overal de samenwerking tusschen verschillende deelen weder op; zij wijkt af van de hoofdgedachte van het vroeger aangenomen stelsel, dat de volksvertegenwoordiging zooveel mogelijk de uitdrukking moet zijn van de een heid der natie. Ook met het oog op de tegenwoordige regeling, waarbij bepaald is, dat de kiestabel om de vijf jaren moet worden herzien, teneinde te kunnen voldoen aan het grondwettig voorschrift, hetwelk wil, dat er op elke 45000 zielen éen lid van de kamer zal zjjn, heeft het blad bezwaar tegen enkele districten. Telkens toch zal bij toeneming der bevolking de indeeling der kiesdistricten moeten worden herzien, ten einde plaats te maken voor nieuwe afgevaardigden. En nu heeft de ervaring geleerd dat er voor de regeering en vertegenwoor diging geen demoraliseerender werk is dan die herhaalde districts verknipping, waarvan elke partij voordeel tracht te hebben. Bij een stelsel van groote districten is daaraan te gemoet te komen, terwijl men-tevens aan het grondwettig voorschrift kan voldoen door telkens, wanneer zij 45000 of bijna 45000 zielen meer hebben gekregen, een nieuwen afgevaardigde aan die districten toetevoe- gen. Volgens het stelsel van den minister zouden de kiezers in de helft van het land slechts om de Novelle van Jean Marie van Gayette. Dus was de ongeduldige genoodzaakt wederom te wachten en zijn ontroering te verbergen maar hij verzuimde niet den sleutelbewaarder op te zoeken. Hij vond hem bij een glas bier. Het was een man die in Friesbach en in het bestuur van het weeshuis grijs geworden was. Hij zag den voornamen heer, met zijn zonderlinge wensch, zeer verbaasd aan, doch spoedig werd hij spraakzaam en deelde hij den graaf alles mee wat bij van de ontwikkeling van Eedi gemerkt had. Over zijn kindsheid wist hij wel is waar niet veel te zeg gen. De kleine vondeling voor wien niets be taald werd kwam naar oud gebruik in Friess- bach bij een familie in huis, waar hij later door handenarbeid de gemaakte onkosten moest ver goeden. Guntrud, de weduwe van den wijngaar denier Hammer, nam het verlaten weesje opdie zou meer weten te vertellen van den knaap en hoe hij voor zijn werk was. Het was met dat al laat geworden en Alarik vier jaren ter stembus worden opgeroepen, terwijl bij dubbele districten dit om de twee jaren ge- geschiedt, wat het Vaderland meer gewenscht acht, wijl dit het politieke leven onderhoudt, wat in ons land waarlijk geen overbodige weelde kan genoemd worden. Toch over al die bezwaren zou het blad nog kunnen heenstappen, indien de nieuwe regeling werkelijk een evenredige vertegenwoordiging van de minderheden gaf. Maar ook dat doel zal niet worden bereikt. In elk district, hoe klein ook, zal toch weder een minderheid buiten gevecht gesteld worden, en als, wat zeer goed mogelijk is, eenzelfde partij in tal van kleine districten in de minderheid blijft, dan is zij van even slechte en mogelijk van nog slechter conditie dan onder een stelsel van groote districten. Men kan dus alleen zeggen, dat de kans op eenigszins meer billijke vertegenwoordiging der minderheden bij het stelsel van den minister Pijn acker Hordijk iets grooter is, maar de nadeelen, aan dat stelsel verbonden, zijn zoo positief en zóo vele, dat daartegen die geringe kans niet kan opwegen. Het Vaderland verwijt ook den minister, dat hij niet consequent is, want de groote steden wil hij niet verknippen maar als twee-, drie-, of vier- en achtvoudige districten laten bestaan. Van zijn standpunt had de minister juist tot verdeeling van een stad als Amsterdam moeten overgaan. Waar hij dit niet doet bewijst hij dat zijn geloof aan de héilzame werking van het stelsel van kleine districten nog niet groot is. In elk geval is vol gens het Vaderland, de volksvertegenwoordiging, indien zij zich in beginsel met deze voordracht vereenigt, dan ook verplicht de toepassing alge meen te maken. Doch het gelooft niet dat dit beginsel zal wor den aangenomen, maar wel dat dit ontwerp, het welk volstrekt niet op een nauwkeurig onderzoek schijnt te steunen, zal worden verworpen. Wanneer zal men aan het departement van koloniën eens gaan bedenken dat ook de arme man een hart in de borst draagt en het ook hem niet onverschillig is te weten of zijn kind leeft of dood is? Wanneer zal aan de thans getoond wordende onverschilligheidonmenschelijkheid schreven we bijna, wanneer 'tden dood van een minder soldaat geldt, een eind komen Eenigen tijd geleden vernam iemand, die een zoon als fuselier bij het Indisch leger in dienst had, bij geruchte diens doodmaar 't gerucht werd door niets bevestigd. De man wendde zich tot het ministerie van koloniën en ontving op 30 December het volgende antwoord «Bljjkens ontvangen bericht uit Ned. Indië ia den 5eM Juni 1882 te M. als fuselier overleden." Den 5en Juni overleden en eerst 6 maanden later komt, in antwoord op eene vraag, het bericht van overlijdenMaar 't was ook slechts een fuselier Vlissing-en, 19 Jan. Naar wij vanverschil- moest naar huishij nam dus afscheid van den heer Lemmers, nadat hij van dezen de belofte verkregen had hem per ijlbode bericht te zenden van den terugkeer van den directeur. Gravin Elfriede had op het theeuur alles voor de ontvangst van haar echtgenoot gereed gemaakt, maar tevergeefs zong de theeketel, en de vlam metjes, die ondanks den komenden zomer in den haard flikkerden, schenen te vragen «Waar blijft hij?" Ongeduldig liep de jonge vrouw in de kamer op en neder en ofschoon het niet in haar aard lag om zich met denkbeeldige mogelijkheden te kwellen, was zij toch bezorgd over haar geliefden geestenziener", zooals zij Alarik nu en dan noemde. Eindelijk kwam hij en zij verborg hem de angst die haar bekropen had. Het verhaal, dat hij haar deed, klonk eenigszins als een sprookje en de jonge vrouw beantwoordde met eenige koelheid de on stuimigheid van Alarik, die, op de gelijkenis van een jongen boer met het portret uit de jeugd van graaf Eugeunis Markloco, een heele reeks van ge volgtrekkingen bouwde. «Wees voorzichtig, lieve Alarik," zei zij, »ik geloof dat gij hier veel meer onheil kunt stichten dan geluk aanbrengen. Is de jongeling, die zich Eedi noemt, werkelijk uw verloren broeder Felix, wacht dan met de onthulling, verstoor zijn vrede niet door voorbarige openbaringenhij heeft zich natuurlijk als een boer ontwikkeld, wiens erva- lende zijden vernemen, zullen de inschrijvingen op de 4% leening ten behoeve dezer gemeente, groot 45000, dat bedrag ruim overtreffen. De koer sen, waarvoor ingeschreven is, zijn evenwel nog niet bekend, daar de biljetten eerst Zaterdag ge opend worden. f>oes, 19 Jan. De kunstbeschouwing uit Artis portefeuille zal alhier plaats hebben van 22 tot 25 dezer, en wel, naar de commissie hoopt in een der zalen van het raadhuis. Op die tentoonstelling zal ook aanwezig zijn Naar huis, schilderij van Tony Offermans, bij de laatst door de Maatschappij Arti et Amicitiae te Amsterdam gehouden verloting ten deel gevallen aan den heer Z. D. van der Bilt La Motlie alhier. 1 Door het bestuur der vereeniging Help u zei ven te Goes, is aan den minister van financiën een verzoek gericht om evenals de spaarbanken, vrij te zijn van het plakzegelrecht, tot het uit betalen der spaargelden aan hare leden, aangezien de vereeniging hetzelfde doel beoogt als een spaarbank. GCt Op 31 December 1882 bedroeg de bevolking der gemeente Nisse 640, die van Driewegen 596, van Ovezand 908 en van 's Heerenhoek 969 zielen. In den loop van 1882 zijn uit Nisse 43 personen naar Noord-Amerika vertrokken. Te Amsterdam is op 70jarigen leeftijd overleden de heer W. A. Froger, oud lid der tweede kamer. Dinsdagavond had in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de contra partij plaats, door de Amster- damsche burgerij hel studentencorps aangeboden tot dank voor de feesten van den afgeloopen zomer. De dood van den oud-burgemeester Den Tex had dit., feest deen uitstellen. De Guides uit Brussel voerden een concert uit en er had een bal bene vens een souper plaats, waaraan omstreeks 900 feestgenooten deelnamen. Het te Eotterdam gegeven Wagner-concert heeft slechts matig voldaan. Alleen de ouverture- Jann- liauser werd onverbeterlijk uitgevoerd, en was onvergelijkelijk schoon. De uitgevoerde zangstukken voldeden niet. Daarbij kwam dat mevrouw Hieschmann ongesteld was. Te Utrecht had Donderdag eene bijeenkomst plaats van een dertigtal specialiteiten op het gebied van armenzorgdaartoe uitgenoodigd door de Vereeniging tot verbetering van armenzorg te Eotterdam. Door den heer Hintzen, voorzitter, werden de twee volgende stellingen ingeleid Het beginsel van particuliere armenzorg moet zijn 1° dat de onderstand moet beperkt worden tot gezinnen, die niet door gemis aan voorzorgsmaat regelen tot armoede zijn vervallen; 2° de onderstand mag aan de zorgeloosheid der bovolking geen voedsel geven. Bij de gevoerde discussiën openbaarden zich ringen en levensbeschouwingen zich bij dit dorp bepalen. Wilt gij hem aan zijn omgeving ontrukken, wilt gij hem opvoeden, hem laten leeren, doe het dan onder het masker van een weldoener, van een rijk man, die zich het lot van een verlatene aan trekt onderzoek eerst zijn aanleg, zijn karakter, zie hoe hij zich in de nieuwe omstandigheden schikt, of het inderdaad mogelijk zal zijn iemand die tot zijn achttiende jaar verwaarloosd werd, tot een maatschappeljjken rang te verheffen." Alarik zag droomerig voor zich. Alles wat Elfriede zei was hoogst verstandig, maar hoe zou hij het kind zijner ouders, in wien hij misschien overeenkomst van karakter met zijn grootvader, die nog in zijn herinnering leefde, zou vinden, jaren lang kannen verloochenen, totdat hij de zekerheid had dat hij zich zelf en Eedi niet be nadeelde door de onthulling der waarheid. Maai de jonge vrouw drong erop aan dat hij het haar beloofde, dan zou zij hare beste krachten inspan nen om tot de opvoeding van Eedi meê te werken; zij wilde hem als pleegzoon in huis nemen en geen moeite of kosten sparen om hem te be schaven, doch alleen onder voorwaarde dat hjj niet als haar zwager, als een soort van Casper Hauser, de nieuwsgierigheid opwekte en de men- scben aan het praten bracht; maar dat hij voor een talentvol jong mensch dus voor hetgeen hij werkelijk was zon door gaan, voor wiens verdere ontwikkeling zij vrijwillig de zorg op zich genomen hadden. Alarik zweeg nog steeds; Wat de menschen er twee richtingende eene die niet wilde gever, als eigen schuld oorzaak was, de andere die altijd wilde geven waar behoefte was. Ten slotte werd met groote meerderheid eene motie aangenomen, luidende: »de vergadering acht de nationale organisatie van de particulieren armenzorg wen- schelijk". Nadat nog verschillende denkbeelden om tot een practisch resultaat te komen waren geop perd, werd eindelijk besloten dat een comité van vier heeren zich zou constitueeren, terwijl de keuze dier heeren aan het bestuur der Eotterdamsche vereeniging overgelaten werd. Dat comité zal in een volgende vergadering voorstellen, die op een vasten grondslag rusten, indienen en aan de goedkeuring der leden onder werpen. 7 Febr. zal te Hoogeveen de jaarlijksche alge- meene vergadering der schippers-vereeniging Schut- tevaer gehouden worden. Volgens den beschrijvings brief zijn van 9 afdeelingen 31 nieuwe punten te1' behandeling ingezonden, o. a. een verzoek om beter licht op den hoek van Bruinisse. Verder zal be sproken worden de verbetering van het Zwolsche diep, waartoe krachtige aandrang bij de regeering zal worden aangewend. Met 1 Februari a. zal wederom een IVu/sspaar- bank, die te Ilpendam, worden opgeheven. Ook deze opheffing staat ongetwjjfeld in verband met het bestaan der rijkspostspaarbank en met de sympathie, waarin deze zoo weldadige rijksin stelling zich in toenemende mate mag verheugen. De voordracht voor gemeente-geneesheer te Wageningen, in plaats van den eervol ontslagen dr. Persant Snoep, bestaat uit de heeren dr. E. Ezn. Bijlsma te Lochem en P. Timmer te Leiden. Sedert eenige dagen heeft de secretaris van het gezantschap van Oostenrjjk-Hongarije te 's Graven- hage, de heer Eidder v. B. de Th., zijn post verlaten, zonder dat men weet waarheen hjj zich heeft begeven. De inwoners van de kolonie Suriname zullen den afgetreden gouverneur jhr. C. A. van Sype- tein een geschenk aanbieden. marine. Eervol ontheven van de waarneming der betrekking van directeur en kommandant dei- marine de vice-admiraal E. L. De Haes en de schouten bij nacht W. B. F. Escher en J. A. Vande- velde, respectievelijk te Willemsoord, te Amster dam en te Hellevoetslnis, onder dankbetuiging en van de betrekking van kommandant der zeemacht en chef van het dep. der marine in N.-I., de vice- admiraal J. van Gogh. Ter zake van langdiu-igen dienst op pensioen gesteld: de vice-admiraal J. Van Gogh, ten be drage van 3000, en de schouten bij nacht W. B. F. Escher en J. A. Vandevelde, ten bedrage van over zouden zeggen, vond hij geheel bjjzaakde hoofdzaak was voor hem hoe hij het arme kind het zoolang ontbeerde zou vergoeden hoe hjj zijn schuld aan dien armen Felix zou afdoen. Dat Elfriede niet zóo gevoelde als hjj lag zoowel aan haar fr el verschillend karakter als ook daaraan il geheele zaak haar vreemd was. Zjj had no ouders, noch de grootouders van haar man. ..end, ja Alarik zelfs eerst eenige maanden .- haar huweljjk leeren kennen. Voor het ïerst was zij het heden niet met hem eens, voor het eerst verlangde zij eene, zijns in ziens onnatuurijjke, zelfbeheersching van hem maar hij kon en mocht zijn huwelijksgeluk niet op het spel zetten, door te volharden bjj zijn voor nemen om zijn broeder openlük te erkennen. Hjj moest het aan Elfride overlaten om het goede tjjdstip daarvoor te kiezen en hjj hoopte dat zij dit uit eigen beweging meer zou verhaasten dan zjj nu zelf nog voor mogeljjk hield. Dus gaf hij haar eindeljjk zijn woord om zoó lang te zwjjgen totdat zij zelf het zegel der geheimhou ding zou opheffen. Tien Volgenden morgen was in het gezelschap der gasten te Nederdal van niets anders sprake dan van de opvoering van het herdersspel. Gravin Elfride was bezig om haar costmun met smaak in orde te brengen, maar Alarik dacht slechts aan Eedi, die elk oogenblik binnen kon komen. Hjj zag onophoudelijk over het boek, dat hjj in d§

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1