N° 16. 126e Jaargang. 1883. Y rijdag 19 Januari. Uit het water gered. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nönimers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Agenten voor dil blad zijn té. Vlissingen: J. C. Tielrooij en te Goes: A. A./'W. Bolland. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londenf Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 18 Januari. FEUILLETON. Jean Marie van Gayette. 'v. MIDDELBllRGSCHE COllANT. Wij houden ons overtuigd dat velen, na afloop der voorstelling, Woensdagavond in onzen schouw burg door de Amsterdammers gegeven, teleurge steld huiswaarts keerden. En kon het ook anders? In de eerste plaats was het de voordracht van Coppée's Werkstakingdie niet voldeed aan veler hoog gespannen verwachting. En toch, kon die verwachting na al hetgeen er over Bouwmeester's talent in het voordragen van dat, bij het lezen zoo aangrijpend, vers was geschreven te hoog gespannen zijn Wij meenen van niet. Er was ons gezegd, en meer dan eens verkondigd, dat de heer Bouw meester onovertrefbaar was in het weergeven van het karakter van dien ongelukkigen werkman, den held van Coppée's vers. En wat wij zagen was een eenvoudig werkman, juist zooais wij dien ons hadden voorgesteld, doch wat wij hoorden kon ons geen meelij doen ge voelen met zijn toestand, greep ons slechts een enkel oogenblik aan. Zou iemand, in de positie, waarin die werkman zich bevond, staande voor de rechtbank, gesproken hebben op de wijze als de heer Bouw meester deed, zoo rad, vaak zoo onverstaanbaar Yooral in het begin was dit het geval. Was het geheel gevolg van de opvatting, die de heer Bouwmeester van deze rol heeft, dan be staat er slechts meening-verschil daaromtrent; maar- anderen, die hetzelfde vers vroeger hem hoorden voordragen, verzekerden dat hij bij vorige gelegen heden dit beter deed. Het spijt ons voor allen, die er waren, en voor hemzelven, dat Woensdag avond het heilig vuur voor de kunst bij hem ge louterd scheen en wij hem dien avond niet in zijne volle kracht hebben leeren kennen. Toch zou het ondankbaar wezen als wij niet erkenden hoe het verhaal van het duel en de smeekbede aan de rechters om hem ter dood te veroordeelen met talent werden weergegeven; maar zou een acteur als de heer Bouwmees ter ons iets kunnen laten hooren of zien zonder éen sprankje van dat talent ten beste te geven? Von Moser 's Bibliothecaris miste voor ons het vermogen om tot het laatste toe onze lachspieren in beweging te brengen. Zulk eene opeenstapeling van absurditeiten, als Von Moser daarin ons te aanschouwen geeft, kon alleen den toeschouwers door het uitstekende spel der vertooners worden smakelijk gemaakt. Voor dat spel rest dan ook een woord van lof. Een enkel acteur bracht ons zoo nu en dan het Amsterdamsch accent in herinnering. Het geheele stuk deed ons denken aan eene vermeerderde editie van Von Moser "s Zieke familie met nog iets meer goedkoope aardigheden, maar toch ook weer met eenige geestigheden. Von Moser heeft zich door de voordeelen, welke st Novelle van Kort na St. Jan brak zulk een toestand in het Nederdal aan en men verzamelde zich in de Kur- zaal omte spelen, te praten en des avonds te dansen. Doch daar men niet voortdurend kon dansen en toch gemeenschappelijk iets wilde uit voeren, waardoor men den regen, die volgens de voorspellingen van alle weerglazen nog een gerui- men tijd zou aanhouden, kon vergeten, kwam men tot het besluit om een tooneelstuk op te voeren. Terstond spoedden eenige jonge heeren zich naar Friesbach, om de leesbibliotheek te doorsnuffelen, waarbij de dames hun tot taak ge steld hadden geen stukken te kiezen, die op alle liefhebberijtooneelen afgespeeld waren, maar iets geheel nieuws, dat nog niet bekend was, of iets zoo ouds dat het reeds lang vergeten was. Op dit laatste viel het meest te rekenen en de achter- blijvenden, vooral de jonge dames, bekeken haar garderobe en overlegden welke van hare zomer- ^Qiletten op het tooneel het best zou uit zijne stukken hem opleveren, laten verleiden om steeds meer te schrijven. Zijne kluchten vermenigvuldigen zich, maar of dé tooneelliteratuur ermeê verrijkt wordt is voor ons een vraag en voor hem misschien een bijzaak. Geen wonder dat in zulke stukken sprekend ge lijkende trekken voorkomen. Het op zichzelf zeer aardige tooaeeltje van de muziekles en de vrijaadjes was eene imitatie van het kaarsenopsteken in zijn Ultimo, dat in ieder geval verre hoven De bibliothecaris door ons ver kozen wordt. Het zou jammer wezen als de Amsterdamsche afdeeling nog niet in de gelegenheid gesteld werd, en zelve daartoe meehielp, om voor dit seizoen van het Middelburgsch publiek afscheid te nemen op degelijker wijze dan Woensdagavond het geval was. Men fluistert iets van nog éene voorstelling, waarbij Lady Tartuffe of Lodewijk XI van Schim mel zal worden opgevoerd. Het ware zeker te wenschen. Aan belangstelling zou het, dunkt ons, niet ontbreken, en het bestuur der vereeniging, aan wie het kunstlievend publiek in onze gemeente reeds zooveel verplichting heeft, zou te meer aanspraak op erkentelijkheid hebben. Maar aan den wil van dat bestuur zal het wel niet ontbreken. De quaestie van de mogelijkheid is hierbij alleen hoofdzaak. Te Goes overleed^heden de heer G. H. Kake- beeke, oud-wethouder en oud-griffier van de Breede Watering bewesten Yerseke. Hij was een algemeen geacht man, die in 'zijn tijd de belangen der gemeente naar zijn beste weten hielp bevorderen. De laatste jaren van zijn leven bracht hij in een welverdiende rust door. ^Verleden Woensdag hield de dijkraad voor de waterkeering van Ellewoutsdijk en Borssele eene vergadering ter behandeling van de omschrij vingen der uit te voeren werken in het dienst jaar 1883/84. De raming van kosten der voor zieningen van Ellewoutsdijk werd vastgesteld op 23960.34 en die van Borssele op 16183.04. Met ingang van 18 dezer zal het rijkstelegraaf kantoor te Yerseke op werkdagen open zijn van tot 11 uren voor- en van 2§ tot 4 en 5 tot 8 uren namiddags. De diensttijd op Zon- en feest dagen blijft onveranderd. *Aan den halte-chef te Rilland, den heer Monté, is tegen 1 Maart a. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking, met behoud zijner jaarwedde. Hoofdplaat, 17 Jan. In een gedeelte der scheepszate is eene verzakking ontstaan en dien- tenvolge is deze als ligplaats van schepen onbruik baar geworden. De burgemeester heeft die plaats in de haven dan ook als ligplaats voorloopig verboden. Spoedige voorziening is wenschelijk. In het najaar van 1882 werd door het hoofd van het bestuur reeds voorziening voorgesteld, doch het slot van komen. Men wist nog wel niet welke costumes er noodig zouden zijn, maar, ofschoon men anders gewoon is die naar de rollen in te richten, meende men in dit geval de rollen naar de voorhanden zijnde costumes te moeten kiezen. Vol ongèduld werden de afgezanten gewacht de'jonge leden van het gezelschap waren reeds zoozeer met het plan ingenomen en verlangden zoo vurig^öjn zooveel mogelijk te schitteren, dat 'bat een wareteleurstelling zou geweest zijn, indien de hemel eensklaps helder ware geworden. Hoe ijvrig er ook in de leesbibliotheek gezocht werd de oogst was zeer karig. De heeren brach ten niets mee dan een paar herdersspelen van Gessner. Er was bepaald niets anders te krijgen, dat te gebruiken zou geweest zijn. De heer Von Schnibber had nog heimelijk een rooversstuk medegebracht en verraste het gezelschap met het voorstel om dat op te voeren, doch weldra zag hij zelf in dat dit een te stoute onderneming zou zijn en vergenoegde zich met de belofte dat men het met rolverdeeling zou lezen. Hij was daar vooral zeer op gesteld, omdat hij met veel meer uitdrukking en veel harder kon lezen dan een dei- anderen. Voorloopig werd het ter zijde gelegd en alle aandacht aan de idylle gewijdde zomerkleedjes en hoedjes waren zoo gemakkelijk in herderinne- pakjes te herscheppen. De sleepen moesten er wel afgenomen worden, maar die waren toch ook eigen lijk lastig op de wandelingen en bij het bergen- klimmen. Als DorisChloë en Daphne moest men de rekening was uitstellen. Gelukkig dat het bekende spreekwoord van liet dempen van don pot hiér nog geen toepassing heeft gevonden 't kan er van komen De tolquaestie is eene nieuwe phase ingetreden. Het polderbestuur wil de gemeente met tolboomen bedekkenwegens het aantal te benoemen tol gaarders, zal dit een nieuwe, ofschoon geen aan te hevelen, wijze van werkverschaffing zijn. Rotterdam17 Januari. De gemeenteraad zal zich binnen kort weder voor gelijke moeilijk heid geplaatst zien, als na het overlijden van den heer Hoffmann. Toen gold het de vervanging van een wethouder voor openbare werken, die, wat ijver, toewijding en bekwaamheid betrof, bijna ongeëvenaard mocht beeten. Thans heeft ook de heer Eicknia, sedert tal van jaren wethouder voor het onderwijs, zijD ontslag gevraagd, en ook van hem kan gezegd worden, dat hij zeer moeilijk te vervangen is. Even als de heer Hoffmann, kon ook de heer Eickma al zijn tijd en al zijne krach ten aan het wethouderschap wijden, daar hij niets anders om handen heefthij is hij uitnemendheid voor zijne taak bekwaam en vervulde die steeds met lust en ijver. Een aangewezen opvolger is er in den raad niet. Geen onzer raadsleden is zóo volkomen met de zaken van het onderwijs vertrouwd als de heer Eickma, en bijna allen zijn öf in een ambt buiten den daar werkzaam of hebben drukke handels zaken, zoodat zij moeilijk een wethouderschap kunnen aanvaarden, althans zich niet zóo geheel daaraan kunnen wijden als wenschelijk is. Het heeft dan ook bij den dood van den heer Hoffmann heel wat moeite gekost om ons dagelijksch bestuur aangevuld te krijgen, en met nog veel meer moeite zal het nu gepaard gaan de nieuwe vacature aan- tevullen. Wal mogeijC hij de aanstaande verkiezingen voor den raad de kiezers erop bedacht zijn, dat het wenschelijk is in dat college mannen te brengen, die eventueel als wethouder kunnen optreden. Te Rotterdam heeft Woensdag de inwijding plaats gehad van het nieuwe loge-gebouw De drie Kolommen, in tegenwoordigheid van de hoogere bestuurders en tal van afgevaardigden van ver schillende loges uit andere plaatsen. De prins van Oranje, die voornemens was ge weest als grootmeester-nationaal de inwijding bij te wonen, had per telegraaf kennis gegeven door ziekte daarin verhinderd te zijn. Tiel, 17 Januari. De heer Van Galen, direc teur van het postkantoor alhier, heeft eervol ont slag aangevraagd. Meer dan een halve eeuw was hij bij de posterijen werkzaam. De fraaie woning van den directeur met belendend kantoor zijn door den staat aangekocht en zullen eene belangrijke restauratie ondergaan. De minister van justitie brengt opnieuw in her innering, dat allen, die tot den Nederl. adel be korte rokken aan hebben en dat was zeer geschikt om de sierlijke schoentjes te laten zien. Het moderne moest bepaald voor het classieke wijken en na kort beraad werd er tot het herdersspel besloten. De heerenkleêren waren veel moeielijker in her derspakjes te veranderen dan die der dames. De rok, de jas, de hoögehoed, alles was in strijd met het ideaal. Hoe zou uit zulke voorwerpen ooit iets schilderachtigs te voorschijn kunnen komen, zonder de kleêren heelemaal te verknippen." Een modern, stuk in salon- of wachtkamer spelende, zou veel beter geweest zijn, meenden de heeren en stelden het een of ander stukje in éen bedrijf voor, dat echter door de meesten flauw, vervelend en afgezaagd gevonden werd en de jonge dames vonden zich zelf zoo allerliefst in hare her- derinnenhoedjes met veldbloemenruikers, met den herderstaf in plaats van zonnescherm ot waaier in de hand, -dat ei- aan geen wijziging van het repertoire te denken viel. De jonge gravin Markloco zou de rol van Elisa en Alarik die van Myrtüus vervullen. Te vergeefs verzekerde de graaf dat het hem onmogelijk was om in het bezit te geraken van een gewaad, of zich een costuum te verschaffen, zooals dat in herderspelen vereischt wordt, men wilde van geen bezwaren hooren. Er zou zeker in Friesbach wel een grijsachtig groen wollen stof te krijgen zijn, die op den voorgeschreven geleek, en de snit van zulk een kiel zou een van de dames of haar kamenier wel weten te bedenken. boo ren, gehouden zijn, overeenkomstig de bestaande bepalingen, aan het dep. van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfgevallen, en wel door de inzending van gelegaliseerde vol ledige afschriften van de in de registers van den burgelijken stand ingeschreven acten. De audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 19 Jan. a. niet plaats hebben. Door den min. van oorlog wordt in de St. Ct. ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat in den loop van 1883 8 studenten in de genees kunde aan de universiteiten hier te lande, op den voet der bepalingen van genoemd reglement, zullen worden toegelaten tot de verbintenis, be doeld bij art. 18 der wet van 2 Aug. 1880 fStbl. n° 145), om, na bet verkrijgen van den titel van arts, een benoeming tot off. van gez. 2e kl. bij het personeel van den geneesk. dienst der land macht aan te nemen. De toelating van vier dier studenten zal plaats hebben in de maand Maart, die der overigen in de maand Nov. Studenten, volgens art. 85 der wet van 28 April 1876 tot regeling van het hooger onderwijs (Stbl. n°. 102) niet bevoegd tot het afleggen van de examina, bij dat artikel bedoeld, kunnen, in ver band met den inhoud van voorschreven reglemêi»$, voor toelating tot de verbintenis niet in aan merking komen. In de St. Ct. van 18 Jan. worden de nadere voorwaarden van toelating opgegeven. Het tarief voor de vergoedingen wegens reis- en verblijf kosten, toe te kennen aan burgerlijke beambtenofficieren en mindere militairen en militaire beambten, vastgesteld bij koninklijk besluit van 14 Dec. 1849 Staatsbln°. 62), zal, volgens de N. R. Ct., worden vervangen door een ander tarief, dat met ingang van 1 Mei 1883 in werking zal treden. Daardoor zal zijn te gemoet- gekomen aan den aandrang tot herziening van het verouderd tarief, van de tweede kamer der staten- generaal uitgegaan. Graaf van Lynden van Sandenburg, minister van financien, is door den shah van Perzië benoemd tot ridder le kl. der orde van den I.eeuw en de Zon. Thans wordt weer gemeld dat de directie van het Amstel-hotel bericht zou ontvangen hebben dat de koningin van Zweden en haar zoon einde Maart daar zullen komen om er tot half Mei te verblijven. Eenige effectenfirma's te Amsterdam hebben een adres opgemaakt, houdende beswaren tegen een door de directie der Iiollandsche spoorwegmaat schappij aan de deelhebbers gedaan voorstel, om de in 1871 aangegane geldleening van ƒ11,000,000 nominaal voor den bepaalden tijd af te lossen. In dat adres wordt uiteengezet, dat dit voorstel in strijd is met art. 5 van de voorwaarden der -■ -- De regen hield een weinig op en Alerik moest bon gré, mal gré op een ontdekkingstoebt uitgaan Toen het huurrijtuig van Alarik de Kersenlaan doorreed, die op de groote hofstede van Friesbach uitloopt, trof hem onder de schaduw van een zwaren boom een gedaante, die hier geplaatst scheen te zijn als een modeplaat uit den tijd der herders spelen van Gessner. Wat was dat? Hij nam zijn lorgnet en liet het weer vallenwant hij had duidelijk gezien dat een jongeling in herders gewaad pal op die plaats bleef staan en, om de illusie nog te vergrooten, een herdersfluit aan de lippen bracht. Alarik liet in de nabjjheid van den boom ophouden en wenkte de raadselachtige ge daante. Zij wenkte terug. »Hier onder dezen boom staan wij droog," klonk het van de lippen van Redi, wil mijnheer niet hierheen komen?" Alarik sprong uit het rijtuig, zette zjjn para- pluie op en volgde de uitnoodiging doch toen hij voor dien schoonen, eigenaardig ontwikkelden en gekleeden jongeling stond en dezen vragend aan- zag, vond hij geen woorden, want dit gelaat in die lijst van bruin krulhaar, dit donker, denkend oog, die zwijgende, welsprekende mond, dit alles wekte zijn „idéé fixe", zooals Elfriede de hoop noemde welke hij steeds koesterde, weer op. Bijna verlegen vroeg de man van de wereld aan den jongen boer of men van hier rechtuit naar de markt van Friesbach ging en of daar goede klee» dingstoffen te koop waren.

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1