N° 14. 126® J aargang. Woensdag 17 Januari. Uit het water gered. Middelburg 16 Januari. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 4,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. MIDDELBIIRGSCHE Ook de Standaard heeft thans haar gevoelen doen kennen over de voornemens der regeering tot wijziging van het kiesstelsel, zooals die nu in hun geheel te overzien zijn. Het anti-revolu tionaire hoofdorgaan doet dat onder den titel Harde Teleurstelling. Deze titel zegt genoeg doch wij moeten er onze lezers indachtig op maken, dat in de betoogen der anti-revolutionairen het spreekwoord der diplomaten, dat het woord den mensch geschonken is teneinde zijne gedachten te verbergen, niet zeldzaam toepassing vindt. Wij houden het dus voor in 't geheel niet onwaar schijnlijk, dat de Standaard de politiek der regeering alleen openlijk afkeurt, teneinde aan de liberalen een rad voor de oogen te draaien en hen te doen gelooven, dat de wetsontwerpen, welke de Stan- daard-partij wel degelijk voor zich voordeelig acht, door haar afgekeurd en voor de liberale zaak onschadelijk geacht worden. Met deze waarschuwing, laten wij hier een overzicht van het anti-revolutionair betoog volgen. De Standaard zegt, met de wetsontwerpen tot censusverlaging en tot wijziging der kiestabel op zichzelf wel mede te kunnen gaan. Wel acht zij de classificatie van het eerste wetsontwerp «te splinterig" en de verlaging niet doortastend ge noeg; maar dit zou hij amendement verbeterd kun nen worden zonder de economie der wet aan te tas ten. Ook de verdeeling in enkelvoudige districten, welke de minister Pynacker Hordijk, even sterk als de anti-revolutionaire partij, heette voorte- staan, vond van het begin af instemming bij de Stand. Maar er is eene reden waarom haar partij „in" geen geval met de reformbill van <3it ministe rie kan of mag medegaan", en die reden is, dat de partij door den minister Van Lijnden bedrogen ,-is. Er heeft, zegt de Stand., eene «mystificatie" plaats gehad, nog veel ergerlijker dan die van het kabinet Heemskerk-Van Zuylen, in zake het gouverneur-generaalschap van den heer Mijer. Waarin bestaat die mystificatie Hierin, dat in het eerste ontwerp tot wijziging van het kiesstelsel eene uitbreiding van het kiesrecht wordt voorge spiegeld door verlaging van den censusmaar dat tevens door de plannen van den heer Van Lijnden, tot wijziging van het belastingstelsel, die uitbreiding weer tot een wassen neus zal wor den gemaakt. "Niet in de .enkelvoudige districten, zegt de St. .lag voor ons het skibbole'h. De enkelvoudige districten waren onzerzijds eer een concessie, om aan de Roomschen en conservatieven beter kans op eigen candidaten te geven, terwijl wij krachtens ons beginsel steeds veel krachtiger ons getrokken gevoelden naar een stemwijs in den trant van Haré's stelsel. "Neen, hoofdzaak was en bleef voor ons de censusver laging, de uitbreiding van het kiesrecht, het stuiten van de plutocratie, en de mondigverklaring van die breede klasse der burgerij, die deels radicaal, deels anti-revoluti- Novelle van Jean Marie van Gayette. Tegen den stam van een lindeboom, waaronder des zomers in den avond de vroolijke dorpsjeugd bijeen kwam, stond een jong mensch geleund, van wien men bij den eersten oogopslag moeielijk kon zeggen tot welken stand in de maatschappij hij be hoorde. Hij was, naar zijn kleeding te oordeelen, evenmin van geringe als van aristocratische af komst en zag er in zijn fantasiepak uit als een figuur uit een maskerade; op zijn krullend haar zat een kleurige schippersmuts, dien Redi, zoo had hij zich zelf genoemd toen hij zijn naam Fre- derik nog niet kon uitspreken, en zoo heette hij nog heden bij jong en oud zelf geknoopt had., Zijn slanke leest was gehuld in een kleedingstuk dat meer op een blouse dan op een kaftan geleek, maar eigenlijk geen van beiden was. Redi, die het zelf geknipt en gemaakt had uit een lichte zomerstof, met donker veterband afge zet, noemde het zijn kielverder had hij eigen gemaakte kousen met klinken, schoenen met gespen en een korten broek aande kiel werd met een ^quw vastgehouden, in welks einden ïtedi drie onair, tienmaal meer politiek leven toonde te bezitten, dan de klasse der saiisfaits." Hoe komt 'diet nu, dat juist deze „hoofdzaak" door de plannen van graaf Van Lijnden verijdeld zal worden Ziehier hoe de St.. dit uiteenzet "Kiezer is, wie zekere vaste som in directe rijksbelas ting betaalt. «Directe rijksbelastingen zijn grondbelasting, personeel en patent, van welke drie de eerste en de derde slechts door een betrekkelijk klein getal burgers wordt betaald terwijl alleen het personeel de directe rijksbelasting is, die ten laste van alle burgers komt. "Geen quaestie dus, of verreweg de groote meerderheid der kiezers is alleen kiezer, omdat men personeel betaalt. »En wat verklaarde nu de minister Van Lynden eerlang te zullen voorstellen «Niets meer noch minder, dan dat de belasting op bet personeel eerlang voor een goed deel zou worden afge- schaft en vervangen door een belasting op bet papier in portefeuille «Het onmiddellijk gevolg van deze plannen zal zijn: Ten eerste dat minstens een tien duizend kiezers, die na invoering van deze censusverlaging op den kop af den census haalden, na een blauwen Maaodag kiezer te zijn geweest, opeens weer hun kiesrecht zullen verliezen. Ten tweededat stellig een vijf duizend, die nu reeds kiezers zijn, door die verlaging van het personeel, weer onder den census dalen zullen. En ten derde: dat door de komende rentebelasting weer heel wat renteniers, en dus mannen wier belang op de geldmarkt schuilt, kiezer zullen worden. Feitelijk komt dus de goocheltoer hierop neer: In Maart '83 zal men u twintig duizend nieuwe kiezers uit de door- u gewilde klasse der maatschappij aanbieden, ter wijl men reeds zwanger gaat van bet voornemen, om u in November '83 weer bijna evenveel kiezers te ontnemen De schuld voor deze mystificatie geeft de St. alleen aan graaf Van Lijnden, als kabinetsfórmeer- der en leider van den algemeenen gang der poli tiek. Den minister Pijnacker Hordijk, ofschoon mede verantwoordelijk, laat zij er liefst huiten. Zij verklaart ten slotte alleen te kunnen mede-' werken tot de voorstellen der regeering, indien men tot een algemeenen census van 20 daalde. Dan toch ware de uiterste grens bereikt, die de grondwet toelaat, en kon latere belasting-hervor ming op latere verlaging geen invloed meer uit oefenen. Onder herinnering aan hetgeen wij in den aan hef van dit overzicht opmerkten, willen wij hier nog bi] aanteekenen, dat de Stand, de onoprecht heid van hare «harde teleurstelling" op enkele punten niet geheel onduidelijk laat doorscheme ren. Om er slechts éente noemen veronderstel, de beide wetsontwerpen worden aangenomen, de census wordt verlaagd en het land in kleine, enkelvou dige kiesdistricten verdeeld. Er zal dan eene ka mer samengesteld worden door die «breede klasse der burgerij", naar welke de St. zoo verlangend is, omdat zij «tienmaal meer politiek leven toont dan de klasse der satisfaits". Welnu, de ze kamer zal het dan zijn, die over het plan van den heer Van Lijnden en over het ministerieel leven van dezen zei ven te beslissen zal hebben. Veel kans op aanneming van het eene én op verlenging knoopen gelegd had, die voor hem de beteekenis hadden van "werk nog eens werk en wederom werkdaar hjj van gevoelen was dat een arbeid zaam mensch alles kan bereiken waarnaar hjj streeft. In de loterij speelde hij niet, zooals andere jongens van zijn leeftijd; dat noemde hij: «de golven najagen in plaats van visschen te vangen," maar hij was ook niet gierig als hij iets verdiend had. Terwijl hij zoo tegen den boom stond te peinzen hadden zijne handen altijd iets te verrichten. Zoo knoopte hij heden 'van roode wol die hij zelf geverfd had een bouffante voor den winter en hij rolde zijnfwerk zorgvuldig in elkaar vóór dat de bal- en hoepelspelers op het plein kwamen, daar zij hem gewoonlijk plaagden of zijn werk bedierven. Hij wilde van avond nog fluitjes maken, daar het riet nu juist sappig en vol was en hij verstond de kunst om fluitjes met' galmgaten te boren en te snijden, waarop men eenvoudige melo dieën kon blazen. Het snijden was een van Redi's liefhebberden, die hem reeds vaak in ongelegen heid had gebracht, daar hij niet kon nalaten om, als hij zich verveelde, zijn mes te nemen on allerlei uitgravingen en insnijdingen op de schooltafels en banken te doen, waarmede hij zich heftige uit vallen en kastijdingen met de roede van den meester op den hals haalde. Bij zulke betraffin- gen kon Redi den strengen rechter noch bij een rechtvaardigen vader, noch bij een liefhebbende moeder aanklagen, want «hij had in het geheel geen ouders," ten minste hjj kende hen niet. Hjj van het andere zal er wel niet bestaan, wanneer j de St. met reden daarvan zulk een gevaar voor j de kiezers uit deze «gewilde klasse der maat schappij" voorziet. In 't voorbijgaan merken wij ook nog op, dat de St. verklaart in beginsel niet tegen een belas ting op het papier in portefeuille te zijn. De plannen daartoe zal zij beoordeelen, wanneer die voor haar liggen. Uit vroegere ervaring weet echter ieder, dat wanneer er een ontwerp tot be lasting der effecten aanhangig is, het antirevolu tionaire hoofdorgaan wel altijd een reden, van beginsel, van uitvoering, of van opportuniteit, weet te vinden om er zich zoo fel mogelijk tegen te verzetten. Tot adjunct-commies le klasse ter provinciale griffie alhier is bevorderd de heer C. J. Luyk, thans adjunct-commies 2e klasse, terwjjl tot 2en klerk is benoemd de heer J. P. Ilmer, thans buitengewoon beambte. Vlissing-en, 15 Jan. Het door ons overge nomen bericht dat het Duitsche expeditiehuis Fr. Naumann twee booten gecharterd heeft, die ieder tweemaal in de week zullen varen tusschen Vlis- singen—Londen en YlissingenHuilvereischt wijziging. Yolgens vertrouwbare informatiën doet genoemde firma al haar best om het vervoer van vee en goederen van het vasteland naar Engeland over Ylissingen te leiden,, en is zij zeer bereid daar voor niet alleen twee booten in de week te ge bruiken, maar als het mogeljjk is een geheele vloot van stoom- en zeilschepen. De waarschijnlijkheid, dat die geregelde dienst reeds in de. volgende week zal geopend worden, behoort echter, even als het gerucht, dat de boo ten van de firma Krupp hare ladingen weder te Vlissingen zullen komen lossen, tot heden toe on der. de rubriek der racontars. Voorbarig moet ook het bericht genoemd wor den, dat e.enige dagen geleden de ronde deed, volgens hetwelk de datum van het afloopen van het op de werf der kon. maatschappij De Schelde in aanbouw zijnde stoomschip voor de Rotterdam- sche Lloyd reeds op den 15eB Febr. a. vastgesteld zou zijn. Er wordt met alle- kracht aan het schip gewerkt; maar dat men op den 15en Febr. i-eeds gereed zal zijn, kan niemand op het oogen- blik nog verzekeren. Er is meer kans dat het tegen 't begin van Maart, dan omstreeks half Februari gebeuren zal. Benoemd tot rijksveldwachter 3e klasse (jacht opziener), standplaats Kouter, gemeente Clingy de heer F. Boone, onbezoldigd rijksveldwachter alhier. Kaamsiag-, 15 Jan. In eene Maandag alhier gehouden buitengewone vergadering van ingelan den van den Zaamslagpolder is o. a. besloten, tot het aanleggen van een grintweg van den grint weg bjj het gehucht Othenelangs de zoogenaamde was een zoogenaamd «korfjeskind", dat bij een overstrooming uit de Pitch was opgevischt en op de hofstede van den rijken Büfer, te midden van kippen en ganzen en later tusschen rijkbeladen wjjngaardstruiken, was opgegroeid. Het schoolgeld voor Redi werd uit het weezen- Ipnds betaald, ook al bleef hij van school weg, 't geen inderdaad gebeurde zonder dat de school- potentaat het bij de bevoegde autoriteiten aangaf. Ghmtrud, de weduwe van den wijngaardenier, aan wier zorg Redi werd toevertrouwd en die den knaap een hoogen hoed met veêren opzette en hem tot vogelverschrikker aanstelde, leerde het kind des winters avonds netten knoopen, om er vogels in te vangen. Als zij hem dan 's zomers weder met pauwenveêren en vossenstaarten tooide en op de druiven liet passen, nam hij hetgeen hij 's win ters geleerd had weer ter hand en terwijl hij langs de wijngaarden slenterde, maakte hij allerlei soort van knoopwerk, dat een nuttige bestemming vond. Toen Redi van daag naar de rivier ging, waar het hooge riet uit het oeverzand opschoot, kwam hij "Walrade, de eenige dochter van den land bouwer Rüfer, tegen met een grooten bos groen in den arm. Zij bleef staan toen zij hem ont waarde en ging met haar last op een hoogte in de nabjjlieid van het water zitten. De jonge man wilde het pad niet verlaten en ook niet het meisje zonder groeten voorbijgaan, daar haar vader hem veroorloofde om zich op zijn boerderij en in zijne stallen te verlustigen aan zijne vetge meste ossen en koeien, ganzen en eenden, al Val (Margareihapolder) en aansluitende aan den grintweg door den Grooten Huissenspolder. Ter IVeuzen, 15 Jan. De zware eb, die tegenwoordig van de bovenrivier afkomt, zoomede ook het langdurig aftappen van het kanaal alhier, moeten aan de oesterteelt in de hier aangelegde putten zeer veel nadeel toegebracht hebbeneene massa oesters zegt men dat onbruikbaar geworden zijn- De eerste kamer der staten-generaal heeft Maan dagavond hare werkzaamheden hervat. De voor zitter bracht hulde aan de nagedachtenis van den heer Yan Rijckevorsel «in wien de kamer zeker een gemoedelijk, ernstig medelid zal betreuren." De geloofsbrieven van den heer Visser van Hazerswoude werden commissoriaal gemaakt in handen van de heeren Pické, Regout en Van Swinderen. Voor het onderzoek van de begrootingswetten voor 1883 werden de afdeelingen hernieuwd. In den gemeenteraad van Groningen is rapport uitgebracht over het in de afdeelingen onderzochte ontwerp van burg. en weth. voor eene verordening op de heffing van den hoofdelijken omslag. Het voorstel om onderscheid te maken tusschen inko men, uit arbeid en inkomen, uit kapitaal voort spruitende, vond er niet genoeg bijval. De van vele zijden uitgesproken wenschen om niet het vermogen, maar de draagkracht der belasting schuldigenten grondslag te leggen, ongehuwden en kinderloozen zwaarder te treffen, en een flinke progressieve (belasting intevoeren, werden be sproken, maar ter zijde gelegd. Eene soort van progressie alleen werd wenschelijk gekeurd, name lijk deze, dat het inkomen voor de eerste elf klassen (inkomen van 40.0 tot f 4000) met driehonderd van het laagste cijfer hunner klasse verminderd zou worden, hij de berekening der belastingdat klasse 12 en 13 4000 tot 5000) naar het laagste cijfer worden aange slagen, klasse 14 tot 28 5001 tot 20,000) naar het middelcijfer, de hoogere klassen naar het hoogste cijfer der klasse, waarin zij ge plaatst zijn. De eigen aangifte blijft vervallen ambtshalve aanslag wordt hij allen toegepasteene commissi;? van ingezetenen zal burg. en weth. ter zijde staan bij het classificeeren der belasting schuldigen. Yolgens de Goesche Ct is de heer m* M. G. L. van Loghem, te Amsterdam, de dichter van Een liefde in het Zuiden, onder het pseudomien van. Fiora della Neve door hem in 't licht gegeven. Dit Paramaribo wordt bericht dat de heeren L. en F. de Jong het land behoorende tot hunne goudmijn-exploitatie, dat hun onder den gou verneur Yan Sypestein ontnomen is en waarover de tweede kamer herhaaldelijk uitspraak heeft gedaan, thans terug hebben gekregen. mocht hij er ook niet van eten, en de paarden te bewonderen, die onder de roskam van Kiliaan zulk glanzig haar kregen, alsof het geolied was. Hij maakte gaarne opmerkingen over dieren en waar kon hij dat beter doen dan op de hofstede van den rijken boer, die zijn mestvee en zjjne paarden met rechtmatigen trots naar de tentoon stellingen zond en overal den eersten prijs be haalde. Walrade wachtte hier tot Redi voorbijkwam; dat merkte hij wel en hij dacht welaan dan, ik heb nog tijd genoeg om fluitjes te snijden. Hij groette, door zijn rood en zwarte muts een weinig naar achteren te schuiven, «Hoe trotsch riep zij lachend. «Zoo gaat- iemand, die geen mensch behoeft te ontzien. Wat zal dat van daag nog geven «Ik wil fluitjes snijden," zei Redi. «Dat is zeker om mandjes van te vlechten ging hij voort en wees op het met een biesje saamgebon- den riet dat naast haar lag. «Wie heeft het gesneden «Ik zelf" gaf zij ten antwoord, «maar ik heb er mijn mes bij verlorenmisschien vindt een ander het, die op dezelfde plek gaat snijden." «Wel mogelijk" zei Redi. «Krijg ik het dan terug?" zei zjj op smee kenden toon. «Zeker, als ik het vind zal ik het aan Kiliaan brengen." «Hm, ja het is ook haast tijd voor de koe ken wjj bakken van daag in den grooten oveaj

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1