BUITENLAND Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Mirabeau en Gambetta. Belgische brieven. aamengaan met de bijzondere belangen van onder geteekenden. »'tWelk doende enz." Op dit adres werd afwijzend door den minister beschikt, op grond dat het goedkeuren van be stekken voor den bouw van lagere scholen, waar onder ook de hoedanigheid der te bezigen bouw stoffen begrepen is, bij de wet is opgedragen aan de districts-schoolopzieners. Adressanten hebben, na het ontvangen dezer afwijzende beschikking, een gelijkluidend adres gericht aan den districts-schoolopziener, den heer W. J. van Govkiun, te Goes, die echter, ver klaren zij in hun verzoekschrift aan de Kamer, ,zich de moeite niet heeft gegeven hun in be leefde termen gesteld adres te beantwoorden." Zij brengen alsnu verder ter kennis van de kamer „dat adressanten nochtans de billijke verwach ting koesterden, dat in het vervolg de reden van hun bezwaarschrift zou worden weggenomen, en dat zij dienovereenkomstig meenden alstoen geene verdere stappen te moeten nemen; „dat hun nu echter gebleken is, dat voor het dezer dagen aanbesteede schoolgebouw te Schore in Zuid-Beveland wederom gebiedend is voorge schreven het gebruik van Belgische (ook wel ge naamd klamp-) steen „dat zelfs voorgeschreven wordt de privaatpat en rioolbemetselingen te vervaardigen van Belgi sche (ook wel genaamd klamp-) steen „dat ondergeteekenden ten volle overtuigd zijn, dat 's lands belangen door dit voorschrift, in strijd met alle saniteits-regelen, worden geschaad, zoowel als dat hunne industrie op voor Nederlanders stuitende wijze wordt uitgesloten „en om feerbiediglijk en met aandrang te ver zoeken, dat de tweede kamer der staten-generaal thans zich deze zaak ter harte neme, nu het gebleken is, dat alle pogingen, die ondergetee kenden hebben aangewend om in deze zaak eene goede oplossing te verkrijgen van de regeering of van de door haar aangestelde ambtenaren, schip breuk lijden. ,,'tWelk doende enz. De Londensche correspondent van de N. R. Ct. schrijft van eergisteren Yan middag heb ik uit den mond van den di recteur der Great Eastern spoorwegmaatschappij de bevestiging gehoord van de tegenspraak der mededeeling door de Scheepvaart gedaan, dat de Great Eastern spoorwegmaatschappij van plan zou zijn twee nieuwe booten in de vaart te brengen om te dienen tot vervoer van passagiers en goede ren tusschen Harwich en Amsterdam, bij gelegen heid der aanstaande koloniale tentoonstelling aldaar. De maatschappij zou wel gaarne een dergelijken dienst openen, maar zij mag niet. Haar charter noemt uitdrukkelijk de havens, tusschen welke de booten der Great Eastern spoorwegmaatschappij mogen varen. Amsterdam komt daaronder niet voor. Het openen van een dienst tusschen Harwich en de Nederlandsche hoofdstad ware derhalve onwettig. Wat juist is en wat vermoedelijk aanleiding gaf tot het bericht in de Scheepvaart, is dit, dat twee booten inderdaad voor de Great Eastern spoor wegmaatschappij in aanbouw en welhaast voltooid zijn. De bouw geschiedt ingevolge besluit der aan deelhouders om de vloot te versterken. De directie verwacht dat de booten met Maart a. gereed en in de vaart zullen komen. Een daarvan is voor den dienst op Rotterdam, de andere voor dien op Antwerpen bestemd. Voorzeker zullen vele reizi gers naar ons vaderland, ook die naar de Amster- damsche tentoonstelling gaan, gebruikmaken van de nieuwe gelegenheid, welke de Great Eastern spoorwegmaatschappij hun zal bieden. Ik wil hier bijvoegen dat, naar ik verneem, de onderhandelingen tusschen de South-Eastern en Londen, Chatham Sf Dover spoorwegmaatschappijen betreffende een gemeenschappelijke exploitatie van den Vlissingschen dienst nog voortduren. De South- Eastern spoorwegmaatschappij schijnt daarbij geen -haast te hebben. Trouwens is zij nog niet zooverre dat een dienst op eene Belgische of Nederlandsche haven van Port Victoria reeds zoude kunnen aanvangen. De ljjn naar Grain (Port Victoria) is gereed, maar de haven zelve niet. Wat gereed is, is de steiger voor de booten die de reizigers en goederen tusschen Port Victoria en Sheerness vervoeren, voor het verkeer vanhier naar Sheerness, en omgekeerd, is, op dit oogen- blik, de concurrentie tusschen de South-Eastern en de London, Chatham Sf Dover spoorwegmaat schappijen allergeweldigst. Voor een bagatel komt men naar-Sheerness; de lijnen naar de Medway moeten, dunkt me ernstige verliezen berokkenen. onderwijs. Benoemd tot schoolopziener in het district Heerenveen, met toekenning van eervol ontslag als schoolopziener in het arrondissement Kampen, m' Th. Ruys J.Pzn. belastingen. Benoemd tot prov. inspect, der dir. belastingen enz. te Zutfen, jh' T. H. Kraijen- hoff, thans insp. te Groningen; te Groningen, B. K. Boom, thans contr. te Njjmegen. Met 1 Maart 1883 wordt opgeheven het ont vangkantoor der dir. bel. enz. te Oegstgeest c. a.; de gemeenten Oegstgeest en Warmond toegevoegd aan het kantoor te Leiden (buitengemeenten), onder voortdurend beheer van den ontv. P. W. J. H. Tengbergen de gemeente Rhjjnsburg toegevoegd aan het kantoor te Katwijk c. a., onder voort durend beheer van den ontv. F. H. Thorbecke; de gemeente Sassenheim toegevoegd aan het kan toor te Lisse c. a. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, jhr mr W. G. Hovy, laatstelijk tijdelijk administrateur der domeinen, behoord hebbende tot de dotatie van wijlen prins Frederik der Nederlanden. posterijenBenoemd tot dir. van het postkan toor te Cuyk, PJ. de Haan, assistent ten post kantore te Oss. vereenigingen. Op zjjn aanvrage eervol ontslag verleend aan den geps. vice-admiraal jhr F. de Casembroot, als lid van het hoofd-commité der Nederlandsche vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieken en gewonde krijgslieden in tijd van oorlog, onder dankbetuiging. In den nacht van 11 op 12 dezer werd J van Maldegem, die alleen met zijné vrouw een huis te Schore bewoont, opgeklopt met de woorden: „Izak kom spoedig naar je moeder, want die lijdt aan kramp; ik moet naar den dokter." Onmiddelljjk gingen man en vrouw naar het ouderlijke huis, waar zij tot de ervaring kwamen dat hun een leugen op de mouw gespeld was. Treuriger ervaring echter deden zij op bij hunne terugkomst, toen zij bemerkten dat dieven van hun afwezigheid gebruik gemaakt hadden om een aantal gouden en zilveren voorwerpen, bene vens kleedingstukken te ontvreemden. Bij nader onderzoek bleek dat gestolen zijn: een bloedkoralen halssnoer met gouden slot en zeug, een dito van zwarte koralen met enkel gouden slot, 3 bijbels met zilveren haken, waar van een op de hoeken beslagen is, 4 gouden rin gen, 1 dito broche, 1 paar gouden spelden, 1 paar dito met parels, een zilveien schaar met dito scheede, 1 zilveren dubbelen knip met koralen beursje, 1 zilveren pepermuntdoos, 1 klein gouden slot met bloedkoralen, 1 zilveren naaldenkoker; voorts de volgende vrouwenkleederen: 1 moiré rok, 1 zijden jak (mantel), 1 satijne schort, 1 kinderjurkje (wit met zwarte moesjes) en 12 manshemden. De politie doet onderzoek. De treinen uit België en Zeeland, die aanvankelijk ten gevolge van het vele vloeiwater in den omtrek van Roosendaal slechts zeer lang zaam laatstgenoemd station konden binnen komen, kunnen thans weder zonder gevaar doorrijden. De verzakkingen die op vele plaatsen vrij belangrijk waren zijn weder hersteld. Een Reuter telegram meldt dat de Bey van Tunis voor 300,000 fr. heeft ingeschreven ten be hoeve van de deelneming der ingezetenen aan de tentoonstelling te Amsterdam. In het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zijn aan alle bedienden vilten schoenen verstrekt om gedurende de muziekuitvoeringen hun geloop niet meer hinderljjk te doen zijn. Voor en achter de buffetten zijn tapijten gespreid, om ook daar meer stilte te verkrijgen. Amsterdam. In de heden gehoudene, bui tengewone algemeene vergadering der Noord- en Zuid-Hollandsche stoomtrammu zijn als oorzaken van den slechten gang der zaken genoemd de wanverhouding tusschen commissarissen en direc teur en de onvoldoende steun der aandeelhouders. De commissarissen hebben gezamenlijk hun ont slag genomen. Door de eigenaars van ruim een derde van het aandeelenkapitaal was ook het ontslag der commissarissen gewaagd en eene voor dracht van nieuwe gedaan, die bjj stemming met groote meerderheid werden gekozen. De keuze van een nieuwen directeur werd aangehouden. "De nieuwe commissarissen zijnmr De Haan Hugen- holtz, te Haarlem, Van Heekeren, te Sassenheim, Watering, Van der Tak en Fock te Amsterdam. 13 Januari des morgens te 8 uren. NAMEN mi PLAATSEN. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Wiurt- Ba- roin. stand. rioht. kracht.; 753.3 O 4 752.2 O 1 765.2 O 2 747.3 O 2 749.0 NO 1 Toe stand betr. bow. bew. z. bew. 1. bew. Tem pera tuur. Gels. 6 6 2 8 0 Eene depressie bevindt zich ver en ZW. waarts van ons. De laagst bekende barometerstand is ongeveer 735 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en NO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 6.5 V. heden morgen 8 G. 4.7 V. Het afwijkingsverschil werd grooter. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 743.6 m. m. VerwachtO. wind. Th er mo me t. e rst and te Middelburg. 12 Jan. 's avonds 11 uren 36 gr. - 13 i, '8 morgens 8 uren 3+ gr. 's middags 1 uur 38 gr. avonds. 5 uren 34. gr. F, De tweede stemming in de Fransche kamer van afgevaardigden heeft de verwachtingen van hen niet teleurgesteld, die wenschen dat eene politiek van orde en eendracht het verlies van Gambetta zal vergoeden. Zij heeft aan de republikeinsche unie een goed deel harer vertegenwoordiging in het bureau verzekerd. Er waren groote pogingen in het werk gesteld om den candidaat der uiterste linker- en der rechterzijde te doen zegevieren maar toch is de heer Spuller als vierde vice- president gekozen. Deze verkiezing is te danken aan de stemmen der republikeinsche en der demo cratische uniesen dit is een gelukkig verschijn sel, waaruit men kan opmaken dat langzamerhand de algemeene meening streeft naar eene homogeene meerderheid. Indien men toch tot een zuiveren toestand wil komen moet men ophouden met eene verdeeling der meerderheid in vier groepen, zoo als thans. In alle parlementaire landen heeft men de verdeeling in twee partijen de gouvernements partij, de meerderheid, en de oppositie. Mag deze laatste zich verdeelen en onderverdeelen zooveel zij wil, de eerste houdt met eene splitsing op te bestaan. Het woord meerderheid beteekent niets, indien er niet eene in hoofdzaken althans éenige verzameling mede bedoeld wordt van allen die haar vormen. In den senaat konden de stemmingen voor den vierden vice-president niet plaats hebben wegens onvoldoend aantal tegenwoordige leden. De drie gekozenen zijn de heeren Peyrat, Humbert en Cal- mon. Dit lichaam heeft eergisteren in graaf Rampon een zijner verzoenende leden verloren, die steeds zijn best deed de liberalen en, onder de republiek, het linker-centrum met de meer ge avanceerde groepen in vrede te doen leven. Hij was onder Louis Philippe generaal der nationale garde, in 1836 afgevaardigde behoorende tot de oppositie, in Februari 1871 lid der nationale ver gadering, later leider der conservatieve republi keinen tot Mei 1872, toen hij tot het linkercen trum overging en Thiers ondersteunde. Van 1876 af was hij senator. Nu wij toch van het verschei den van een hooggeplaatst persoon gewagen, kun nen wij tevens melden dat eergisteren het stoffe lijk overschot van generaal Chanzy met groote plechtigheid in het familiegraf te Buzancy is bij gezet én dat Gambetta's ljjk van Père Lachaise is vervoerd, heden morgen in Nizza zou aankomen en heden middag begraven zou worden. Behalve met de voornaamste ontwerpen van wet, waaronder, gelijk wij zagen, de hervorming van het rechtswezen, de wet op het recht van veree niging en de opheffing der faculteiten van katho lieke theologie een groote plaats bekleeden, heeft de ministerraad zich tevens bezig gehouden met het Egyptische vraagstuk, nadat de minister van buitenlandsche zaken het bericht van het gege ven ontslag aan sir Colvin, het Engelsche lid der controle, had medegedeeld. Het bljjkt nu duide lijk, dat aan dit ontslag geheel het karakter moet gegeven worden van opheffing der contröle. Lord Dufferin had voor de aanvrage van sir Colvin eene nota tot den khedive gericht, waarin ver klaard werd dat het Britsche gouvernement be sloot de financieele functies te laten varen die behoorden bij de instelling der contröle. De Fransche controleur werd terstond er mede in kennis gesteld. Hoe dit door Frankrijk zal worden opgenomen? Kalm zeker; want indien iets niet onverwacht kwam dan was 't deze opheffing. En buitendien zal Engeland nu genoegen nemen met de Fransche plannen in Tuniswaar een der gelijk werk wordt verricht als in Egypte. De waarschuwingen voor eene mogelijk minder vriendschappelijke verhouding met Frankrijk wor den door de Engelsche bladen beantwoord met de verzekering, dat indien het Engelsche gouverne ment slechts een weiuig voorzichtig is in den loop der zaken, die door plicht en belang geboden wordt, er geen werkelijk gevaar voor eenige vij andelijkheid kan bestaan. De conferentie, welke zich met het Donau- vraagstuk zal bezig houden, zou den 19en Januari te Londen worden gehoudendoch Oostenrijk wenscht zich eerst met Rumenië te verstaan, zoodat de bijeenkomst tot het einde dezer maand zal worden verschoven. De verhou ding van Oostenrijk tot Italië laat door de revol verschoten en de dreigende aanplakbiljetten van Oberdanks geestverwanten en door de niet zacht zinnige uitingen der Irredenta wel een weinig te wenschen over. Het Tageblatt liet zich heftig uit over de Irredentisten, die een schande zijn voor het Italiaansche volk. Toch doet men verkeerd, door het uitstel van het bezoek van keizer Frans Jozef aan den Italiaanschen koning te laden op den rug dezer partij, al is die dan ook breed genoeg. Koning Humbert heeft het bezoek niet ontvangen, omdat het Italiaansche gouvernement verlangde, dat de bijeenkomst plaats zou hebben te Rome. De Norddeutsche Allgemeine is met het bericht gekomen, dat er eene briefwisseling heeft plaats gehad tusschen Leo XIII en den keizer van Duitsch- land, doch wat de strekking daarvan is weet men nog niet. Misschien wordt spoedig de quaestie van de betrekkingen der katholieke kerk in Duitsehland weder ernstig opgenomen. Het debat in den rijksdag, waar het voorstel van den socialist Liebknecht in behandeling kwam, had geen enkel resultaat, doch was eenigszins be langrijk omdat de leiders van alle partijen in het parlement er door op de tribune verschenen. De heer Liebknecht stelde voor afschaffing van alle buitengewone wetten, te beginnen met de wet tegen de jezuïeten tot en met die door welke Elzas- Lotharingen wordt bestuurd. Het doel was alleen eene opheffing der wetten tegen het socialisme, maar met zijn voorstel, meende de afgevaardigde, moesten al de groepen der oppositie gebaat zijn. Het middel lukte echter niet. De eenige die met den voorsteller medeging was de heer Peyer, leider der volkspartij. Doch al de anderen, Polen en Elzassers, vereenigden zich met den heer Windt- horst, die namens het clericale centrum verklaarde niet met de socialisten mede te kunnen stemmen, al erkende hij ook de onregelmatigheid der bui tengewone wetten, en al verlangde hij naar eene mogelijke afschaffing der wetten tegen de geeste lijkheid. Hoe verder men eene vergelijking trekt tusschen de loopbaan van Gambetta en die van Mirabeau, des te meer punten van overeenkomst zullen zich voordoen. De overeenkomst valt niet alleen op te merken in de werkelijke trekken van beider leven, maar is eveneens zichtbaar in een aantal omstandigheden van geheel toevalligen aard. Beiden waren geboortig uit het zuiden van Frank rijk, en beiden waren van Italiaansche afkomst de Riquetti's waren oorspronkelijk uit Florence, de Gambetta's uit Genua. Beider aard is doordrongen geworden van het zuideljjk vuur en de Italiaansche fijnheid, welke zich zoo gelukkig in hun karakter vertoonden. Beider jeugd was een contrast niet hun rijper leeftijd. Mirabeau, die begon met niet te slagen in de militaire zoowel als in de diplomatieke loopbaan, was een tjjdlang in den toestand van twaalf ambachten, zooals het spreek woord zegtmaar de grootheid van zijn karakter redde hem van schipbreuk, en dwong hem te breken met wat hij zelf noemde de schande zijner jeugd." En Gambetta leidde vele jaren een leventje van genoegen in het Quartier Latin, waar hij enkel bekend stond als een koffiehuis-politicus en als een knap spreker in débatings. Hij werd zelden in het Palais gezien, en verzuimde de kleine zaken, waar mede een advocaat gewoonlijk begint. Eerst de groote politieke zaak Baudin gaf hem de gelegen heid, welke hij zocht. Een revolutie was de oorsprong van Gambetta's grootheid, gelijk van Mirabeau. Beiden werden aan den aanvang van hun loopbaan beschouwd als revolutionairen van de ergste soortmaar vóór het einde er van hadden de gematigden geleerd op hen te vertrouwen als op bolwerken tegen wanorde en anarchie. Mijn taak" zeide Mirabeau »is de orde te herstellen, al is 't niet de vroegere orde van zaken." De monarchie vestigde hare hoop op Mirabeau, evenals de middelklassen haar ver trouwen geplaatst hadden in Gambetta maar hier is een groot verschil tusschen beiden. Gambetta was democraat uit overtuiging, Mirabeau uit wrok. Deze was afgewezen door de noblesse, met wie hij had gepoogd te zitten en te stemmen, gene had de zaak der democratie omhelsd met een in 't hart gevestigd geloof in hare rechtvaardigheid. Het zou moeilijk zijn uit te maken wie de grootste leider geweest is. Gambetta's loopbaan geeft mis schien niet eene zoo treffende epizode te aan schouwen als de beroemde apostrophe van Mira beau tot De Brève„Ga heen en zeg uwen meester, cfcit wij hier zijn door den wil van het volk, en niets als het geweld der bajonnetten ons kan verwijderenmaar Gambetta's sommatie »se soumettre ou se de'mettrezal wellicht niet minder lang in de geschiedenis bewaard blijven. Beiden waren redenaars van zeer hoogen rang. Indien het bewijs daarvan mag gezocht worden in de uitwer king op de toehoorders, dan moet Gambetta mins tens naast Mirabeau worden geplaatst. De groote Bonapartistiscke advocaat Lachaud was tegen woordig bij de zitting, waarin Gambetta gelegen heid vond tot eene verpletterende kritiek van den coup tTétat en het keizerlijk régime. Hoewel ge schokt door den aanval op een systeem waaraan hij vurig gehecht was, verklaarde Lachaud ronduit, dat hij als aan den grond genageld was door des sprekers taal en zoo medegesleept werd door den stroom zijner welsprekendheid, dat het eerste ge voel van verontwaardiging plaats maakte voor eene onweerstaanbare bewondering. „Hij zal groote dingen volbrengen" zeide eens Mirabeau van Robes pierre „want hjj gelooft vast in al wat hij zegt." Gambetta's oprechtheid van overtuiging was minstens zoo groot als die van Robespierre, en naar de kracht die van hem is uitgegaan kan men het succes berekenen van den leider en den orator. Dit de beschrjjving welke Dumont in zjjne ,Sou venirs de Mirabeaugeeft van diens levenswijze, ontwaart men, dat zjj op zeer vele punten met die van Gambetta overeenkomt. Beiden arbeidden van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zonder rust, beiden hadden steeds conferenties, spanden zich zeer sterk in, en streelden daarbij hun zeer fijnen smaak tot cverdrijvens toe. Beiden zjjn jong gestorven, Gambetta was 44, Mirabeau 42 jaren. Beider dood was terecht of te onrechte in een ge heimzinnig waas gehuld. De door de doodstijding veroorzaakte droef heid was in Frankrijk even diep gevoeld den l*n Januari 1883 als den 2en April 1791. Het ant? woord van het academie-lid De la Place op de opmerking dat het een schoone dag was, is ver maard geworden: Ja," zeide hij »het is een schoone dag, maar Mirabeau is dood." Menig Franschman heeft misschien hetzelfde gevoel ge had, zoo niet uitgesproken, toen de zon aan den onbe wolkten hemel verrees op den jongst en nieuw jaarsdag. Van Mirabeau's begrafenis beweert Mi- chelet dat geen meer prachtvolle in Frankrijk gezien werd vóór den dood van den eersten Napoleon in 1840, en zelfs vijandige bladen hebben verklaard dat Gambetta's uitvaart eenig is geweest. Na -Mirabeau's verscheiden, zegt De Ferri'ères, durfde niemand naar zjjn scepter grjjpen. Zjj die het meest er naar gestaan hadden, waren het hui verigst. Wanneer een gewichtig vraagstuk in de kamer kwam, keerden aller oogen als van zelf zich naar de plaats, waar Mirabeau placht te zitten, alsof men hem wilde uitnoodigen zijne ziens wijze aan de vergadering mede te deelen. Niet voor dat de parlementaire strijd in de Fransche kamers wederom is aangevangen zullen wij kunnen oor- deelen, of ook hier de parallel kan worden volge houden, en of Gambetta door zjjn heengaan onder de afgevaardigden eene even groote leegte achter liet als een eeuw geleden Mirabeau. Brussel, 12 Januari. Zooals de telegraaf reeds gemeld heeft, is de bisschop Du Rousseaux in hechtenis genomen als betrokken in de zaak van den millioenendiefstal uit de bisschoppeljjke kas van Doornik. Kort geleden schreef ik u, dat deze zaak groot opzien zou baren, en dat ik niet overdreven heb, hiervan

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2