BUITENLAND. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Burgerlijke stand. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. hetzelfde te doen. Indien alles nu goed afloopt, hetgeen men wel voorziet, dan heeft de resident Tobias ontegenzeggelijk zich weder zeer verdienste lijk gemaakt door zijne bemoeiingen in deze zaak. Zelden heeft de invoering eener wet tot zooveel klachten aanleiding gegeven, als bij de nieuwe zegelwet. Immers in 5§ maand tijds, kon de regeering nog niet zorg dragen dat de plakzegels algemeen verkrijgbaar werden gesteld. Te Amsterdam waren zij even voor de invoering der wet op het zegel verkrijgbaar, maar te platten lande zijn zij heden op zeer veel plaatsen nog niet te bekomen en zal, volgens het zeggen dei- ontvangers, nog wel de maand Januari verloopen, vóór zij algemeen voorhanden zullen zijn. Het is daarom van het hoogste belang om te constateeren op welken datum de plakzegels in iedere gemeente van rijkswege werden verkrijgbaar gesteld, opdat men, eventueel voor het gebruik na 1° Januari van ongezegelde quitantiën bekeurd wordende, zich op force majeure kunne beroepen. De Neder landsche Spectator geeft als Nieuw- jaarsnommer een Panoptikon met daarbij behoo- rende Gids. Een van de best geslaagde afbeel dingen is ongetwijfeld dat onder n°. 29 »Een plakzegel, dat op zijn tijd is klaar gekomen." Te Maasland, waar ook het verkrijgen van plakzegels tot de vrome wenschen behoort, tele- grapheerde iemand aan den minister van finan ciën „Plakzegels niet voorhanden. Is gebruik postzegels vjjf cent „strafbaar Zoo ja hoe te handelen Onmiddellijk kwam antwoord terug Wel strafbaar, maar onder deze omstandigheid voor kwijtschelding vatbaar." Hansweert, 8 Jan. Gedurende maanden werd hier de Fransche taal niet onderwezen, deels door gebrek aan belangstelling, deels door gemis aan bevoegd personeel. Verleden week werd dat onderwijs met 9 leerlingen door het nieuw benoemd hoofd der school begonnen. Ook wordt weder avondschool gehouden met een voor deze gemeente zeer gering getal leerlingen. Klaagde men vroeger dat de gelegenheid tot het verkrijgen van voldoend onderwijs zoo schaarsch was, men zou nu uit de flauwe belangstelling moeten op maken, dat die klachten nooit ernstig gemeend zijn geweest. Of zou men nu dat onderwijs kun nen ontbeeren Nog kan van hier worden gemeld dat ernstige pogingen worden aangewend tot het bouwen van een nieuw evangelisatiegebouw, na verkoop van het tegenwoordige, dat voor de steeds grooter wordende menigte, die het komt bezoeken, reeds lang te klein is. De Haagsche briefschrijver van de Arnh. Ct deelt omtrent den Haagschen boekenkoopman Blok, dien de heer Veegens, griffier der tweede kamer, voor schuld heeft doen gijzelen, de volgende per- soons- en karakterschets mede. David Blok behoort tot de vermaardheden van Den Haag, zoowat in denzelfden kring als de bekende Toon Tetteroode en dergelijken-Hij heeft de meeste Haagsche opstootjes en ruzies van de laatste veertig jaren meegemaakt, en is altjjd naar 's mans eigen getuigenis alweer, »een steunpilaar geweest van de zaak van vooruitgang," die hij echter met zijne vreemd gekozen middelen en lang niet fijne vormen zelden gediend heeft. Reeds in 1848, in de dagen die aan de grondwets herziening voorafgingen, behoorde hij tot de ru- moermakers, die Adriaan Yan Bevervoorde in tri omf door Den Haag en voor het paleis van Wil lem II droegen. Steeds is Blok bij Haagsche verkiezingen tot kamp bereid, en zou hij zonder twijfel de partij waaraan hjj zijn diensten wijdde, heel wat stemmen kunnen bezorgen, wanneer ons vaderland de zegeningen van het algemeen stemrecht genoot. Want bij het volk dat tegenwoordig achter de kiezers staat, zou 's mans vorm van overreding waarschijnlijk op den grond; doch zjj herstelde zich spoedig. Het arme doofstomme zusje staarde alles met hare groote, eenigszins verwilderde oogen aaneens klemde zij zich aan Raissa vast, maar men kon toch niet merken dat zij bang was.Oom Grego- rius, die volgens hetgeen ik er van merkte, niet met ledige handen uit Siberië kwam, gaf het geld voor de begrafenis en beloonde den redder van David rjjkeljjk, maar niets vertelde hij van zijn leven daar, ook niet over zijne plannen voor de toekomst. Oom Gregorius verklaarde den tweede dag na de begrafenis onverwachts aan mijn vader dat hij niet dacht in Rjasan te blijven, maar met zijn zoon naar Moskou wilde gaan. Mijn vader betuigde fatsoenshalve zijn leedwezen en trachtte zelfs—zeker niet met over- grooten aandrangom oom op dit besluit te doen terugkomen, maar in zijn hart was hij er, geloof ik, blijde over. De tegenwoordigheid van zijn broeder, met wien hij zeer weinig punten van overeenkomst had, die zich niet eens verwaardigde om hem iets te ver wijten, ja hem eenvoudig verachtte, drukte hem en het speet hem evenmin, dat hij afscheid van David kon nemen. Mij maakte dit natuurlijk diep ongelukkig en ik was in den eersten tijd in de volste beteekenis van het woord vader- en moederloos. Ik had allen levenslust en allen steun verloren. Zoo vertrok oom en nam niet alleen David mee, maar tot de grootste verbazing en erger-nis der geheele buurt ook Raïssa en haar kleine zusje- Toen tante dat hoorde, noemde zij hem terstond den invloed hebben, dien zij jbij de tegenwoordige, vóór alles deftige en fatsoenlijke, Haagsche kiezers mist. Eenige jaren' geleden™ wasfhjj"gewoon bij verkiezingen als voorlichter op te treden in strooi biljetten, waarvan niemand^begreep door wie ze betaald werden, en die, al mochten ze een soort van aangeboren vernuft bevatten, toch geen argu menten behelsden, die op de stem van een kiezer van invloed konden zijn. Zoo herinner ik mij dat er bij eene verkiezing voor de provinciale staten, toen onze tegenwoordige wethouder, baron Du Tour van Bellinchave, decandidaat was van de antirevolutio nairen en conservatieven, een strooibiljet uitging van David Blok, dat tot tekst en inhoud had: »Wat is Bellinchave Geen enkel Hagenaar weet wat dat is. We kennen een Ammunitiehaven, een Schedel- doekshaven, bekende straatnamen, maar een Bellinchaven kennen we niet". Het gebeurde in dien tijd dikwijls dat deftige Haagsche heeren, die zich schoorvoetend eene liberale candidatuur lieten welgevallen, het bestuur van de vrijzinnige kiesvereeniging met aandrang verzochten dat ze David Blok toch het zwijgen zouden opleggen; zóo compromitteerend achtte men zijne warme aanbevelingen. Alsof het bestuur eener kiesveree niging eenig gezag had over Blok Er is echter een oogenblik in het leven van den Haagschen boekenkoopman geweest, waarin hjj werkelijk het middelpunt was van strijd tusschen twee politieke grootheden. In 1865, toen de-- spanning tusschen de ministers Thorbecke en Van de Putte reeds aanwezig was, stond David Blok met een boekenstalletje in de nabijheid van - het ministerie van koloniën. Van wien hij daar toe vergunning had, en of hij die in het geheel wel bezat, wëet ik nietzooveel is echter zeker dat Thorbecke, wien de niet altijd bescheiden koopman misschien met het aanprijzen zijner boeken in 't voorbijgaan gehinderd had, op zeke- ren dag hem den last gaf met zijn handel op te breken en den door hem ingenomen rijksgrond te ontruimen. Maar de koopman, lang niet dom, maakt gebruik van de spanning die de twee toen malige groote mannen van het liberalisme ver deeld hield, beweert dat hij wel innam rijksgrond, maar grond die tot het departement van koloniën behoorde, dat de minister van binnenlandsche zaken hem dus niets te verbieden en niets te bevelen had, maar dat hij zich stelde onder den vermogenden invloed van den minister van ko loniën. Werkelijk werden er over deze hoogst gewichtige zaak tusschen de twee departementen missives en nota 's gewisseld, en het einde was dat David Blok en Fransen van de Putte victorie kraaiden tegenover Thorbecke en dat de koopman iederen ochtend met een stralend gelaat zeer be leefd zijn petje afnam wanneer de minister van binnenlandsche zaken op weg naar zijn torentje het boekenstalletje voorbijging. »Want ik ben ommers maar 'n arme Jood mijnheer Licht mogelijk dat deze simpele boekenstalletjes geschiedenis de droppel was in den emmer, en aan leiding gegeven heeft tot die treurige scheuring van 1866, die de liberale partij zooveel kwaad gedaan en langer nagewerkt heeft dan men wel zou zeggen, ls dit het geval, dan heeft de Haagsche boeken koopman aan de vrijzinnige zaak zooveel goed niet gedaan als hij schijnt te denken. Hij toch schrijft den tegenspoed der liberalen aan andere oorzaken toe, De liberalen die uit de hofstad in 't bijzonder, zjjn hem te lauw en te flauw, te voorzichtig en te diplomatiek en lang niet warm genoeg voor zjjne Oostersche begrippen. Wat praat ge hem van Gleichman, Tak en dei-gelijkenVan Houten, Borgesius, Kerdijk, Veegens dat waren de mannen naar zijn hartdie wisten hoe 't zijn moest, die durfdenHelaas, helaas, ik vrees dat dezer dagen een dezer politieke afgoden met ge weld van het voetstuk is gestort, waarop de politieke ijver van den papierkoopenden zeloot hem met zooveel liefde eenmaal had neergezet. Het is onzen Blok niet altijd zoo slecht ge gaan als op dit oogenblik. Ik heb voor rnjj liggen twee catalogussen de eene in 't Hol- landsch en de andere in 't Fransch, van boeken, tegen de achter de titels vermelde prijzen te be- kemen in den boekwinkel destijds (in 1877) op den een Turk en bleef hem zoo haar geheele verdere leven noemen. En ik bleef geheel alleen. Maar ik vertel niet van mij zei ven. XXV Dit is het einde van mijn verhaal van het horloge. Wat zal ik u, nog meer zeggen? Vijf jaar later trouwde David zijn zwartlipje en in 1812 viel hjj als luitenant van de artillerie op het veld van eer, in den slag bij Borodina, ter wijl hij de schans van Schewardinski verdedigde. Sedert dien tijd is er heel wat water naar de zee gevloeid en menig horloge door mijne handen gegaanik werd zelfs zoo rijk dat ik een prachtig repetitiehorloge, met secondewijzer en datumwjjzer kon koopen. Maar in een geheim laadje van mijn schrjjftafel bewaar ik een oud zilveren horloge, met een rozentakje op de wijzerplaat, dat ik eens van een joodschen marskramer gekocht heb, om dat ik getroffen was door de overeenkomst die het had met het horloge, dat i) eens van mijn peetoom had gekregen. Van tijd tot tijd, als ik alleen ben en niemand verwacht, haal ik het voor den dag en herinner mij, terwijl ik het bekijk, mijne jonge dagen en alle menschen uit dien tijd, die heen gegaan zijn om nooit terug te keeren EINDE. Stationsweg gevestigd. In de voorrede aan heeren liefhebbers, boekverzamelaars enz." waarmede de eerste catalogus wordt aangevangen, uit de koop man onder ander de volgende Captatio benevolentiaei »Mogt ik in deze catalogus de zaken niet allen op de regte plaats gebragt hebben, zooals het behoort, gelieve dan in aanmerking te nemen dat ik geen braspenning aan onderwijs gekost heb en hetgeen ik weet zelf geleerd heb en daarenboven dezen catalogus in twee dagen en twee nachten in het leven heb geroepen." adel. Erkend als te behooren tot den Ned. adel en als gerechtigd tot het voeren van den titel van baron of barones A. A. van Neukirchen, ge naamd Nijvenheim, te Oisterwjjk, met zijne wet tige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen. leger. Voor twee jaren gedet. bjj het leger hier te lande, 6C reg. inf., de 2e luit. A. Nijenhuis; van het wapen der inf. van het leger in N. I. Op verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan den le* luit. op nonactiviteit C. A. Cikot, van het wapen der genie. koloniën. Op verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst aan mr A. J. van Emden, pre sident van het hof van justitie in de kolonie Suri name, laatstelijk met verlof hier te lande, behoudens aanspraak op pensioen, en aan G. A. Hoogenstraten, laatstelijk hoofdingenieurchef der afdeeling stoomwezen bij het dep. der burg. openb. werken in Ned. I., thans in Europa aanwezig, met toe kenning van pensioen. Door de politie alhier is proces-verbaal opge maakt tegen zekeren P., die op 1 Januari, onder voorgeven lantaarnopsteker te zijn, de deze per sonen toegedachte nieuwjaarsgiften in ontvangst nam. Ook heeft hij zich schuldig gemaakt aan het verkoopen van het hem door het armbestuur toevertrouwd touw. *£!oes, 7 Jan. Heden morgen 7 uren had het 13jarig dochtertje van J. F. R., koopman alhier, nabij Dordrecht het ongeluk van de stoomboot de Valk, varende tusschen Middelburg en Rotter dam over boord te vallen en te verdrinken; spoedig aangewende hulp tot redding kon niet baten. Het aantal papierfabrieken over de geheele aarde bedraagt 3985, die te zamen jaarlijks 725 millioen kilogram papier produceeren. Daarvan gebruiken de couranten-druk erijen 300 millioen, de regeeringen voor administratieve doeleinden 100 millioen, de scholen en de industrie elk 90 millioen, en de handel 120 millioen; terwijl 25 millioen kilogram voor particuliere corresponden tie gebezigd wordt. Het aantal der arbeiders in papierfabrieken beloopt 192,000, waarvan een derde gedeelte mannen, een derde gedeelte vrouwen, en een derde gedeelte kinderen. In den nacht van den 6en dezer heeft er een vrij aanzienljjke oeverafschuiving plaats gehad bij het dorp Neerijnen. Zij ontstond 2§ meter onder de djjkkruin en nam de helft van de kruin weg. Daar er gebrek was aan bazalt, werd een om de kerk staande muur omgehaald en tot dichting gebruikt. Op den kerktoren werd het noodsein geplaatst. Niet minder dan zeven heimachines zjjn nabjj het centraal station te Amsterdam in werking, teneinde een drieduizendtal palen in den grond te heien. Daar ter plaatse wordt het hoofdgebouw van de Ho 11. IJz. Spoorweg-Maatschappij opgericht, dat veel overeenkomst zal hebben met dat van de Exp loitatie-Maats clfi aan de Moreelse-laan te Utrecht. Omtrent de millioenen-juffrouw wordt thans weer uit Rotterdam het volgende medegedeeld Van Zutphen, bij wien zjj in den laatsten tijd inwoonde en bij wien ook de brillanten in de bottines gevonden werden, moet ook al een oude kennis niet alleen van Jannetje Struik maar tevens van de justitie zijn. Toen Jannetje Struik nog een boerinnetje was zegt men was v. Zutphen veldwachter te Vuren en werd voor een paarjaar in het tuchthuis gezet, omdat hjj goederen van besmettelijke zieken, die hem waren toevertrouwd, te eigen bate had aangewend. Consenheim, de Amsterdamsche gearresteerde, heeft zooals men weet voor eenige dagen getracht zich van het leven te berooven. Thans is hem het recht van op pistole te zitten ontnomen en hij in een gemeenschappelijk vertrek geplaatst. Ook de millioenen-juffrouw zelve, die tot voor 14 dagen op pistole zat deelt nu den kost met de gevangenen, want sedert schijnt haar geld op te zjjn geraakt. Behalve Jannetje Struik en Consenheim zit thans nog in het huis van arrest zekere Jools, terwjjl de andere gearresteerden alle in de cel gevangenis bewaard worden. 's Cirttvenltage. De minister van koloniën heeft een uitvoerig antwoord ingezonden op het verslag der commissie van rapporteurs betreffende de Billiton-zaak. Het wetsontwerp bevattende de nieuwe indee ling der kiesdistricten, bepaalt dat het aantal leden der tweede kamer vermeerderd wordt met 7. Amsterdam bljjft met 8, Rotterdam met 4, 's Gravenhage met 3, Utrecht met 2 leden een meervoudig district Alle andere districten worden enkelvoudig. De kiesdistricten in Zeeland worden aldus ver deeld Middelburg, Yzendjjke, Goes, Kruiningen, Zierikzee. Die in Noord-BrabantBreda, Roosen daal, Zevenbergen, Tilburg, Oosterhout, Eindhoven, Helmond, 's Hertogenbosch, Veghel, Oss. Van 1 tot 8 Januari. Middelburg. Ondertrouwd: L. Riemens, wedr. 49 j. met C. Maljers, wed. 49 j. Bevallen: E. Kosten, geb. Fret, d. C. H. Waage, geb. Wiessner, d. F. P. Calliber, geb. Jongepier, d. H. P. de Vleeschhouwer Kroes, geb. Hulscher, d. L. R. Arense, geb. Huibregtsen, d. G. Ensing, geb. Baas, z. L. M. Meerman, geb. Cense, z. A. P. de Hooge, geb. van Fraejjenhove. z. E. van Maaren, geb. Arense, d. S. J. Back, geb. Versteeg, d. W. Bosdjjk, geb. van Liere, d. C. Kraak geb. Hendrikse, z. J. Crucq, geb. van Son, z. Overleden: W. van Valkenburgh, 83 j. wed. van J. Fons. P. G. J. Boon, jd. 28 j. J. Mallie, z. 13£ m. L. P. Goethals, jd. 20 j. J. C. Termjjn, d. 16 j. C. Cornelisse, 84 j. wed. van J. de Pagter. A Murk, z. 4 m. Van 30 Dec. 1882 tot 6 Januari 1883. Ylissingen. Bevallen: E. Hamme, geb. de Beer, d. A. J. Leenhouts, geb. Florschutz, d. P. Verharen, geb. Vijnek, z. E. H. Veekman, geb. van Deijek, z. A. M. M. Vanderputte, geb. Daele, d. R. P. P. Plaizier, geb. Schiffer, z. A. de Voogd, geb. Samuëlse, z. (levenl.) R. C. Timmermans, geb. de Kolf, z. Gehuwd: W. F. van Husen, jm. 23 j. met M- P. Schümaker jd. 23 j. J. P. de Vries, jm. 26' j, met J. C. Muller, wed; van F. W. Helm, -25 j. Goes. Bevallen: J. F. Cöuwenberg, geb. de Jonge, z. M. Kosten, geb. Schrijver, z. M. Booke- laar, geb. Franse, d. - Overleden: L. v. d. Mark, wed. van K. Rejjerse 56 j. M. J. de Joode, wed. van M. Krijger, 84 j. W. den Boer, man van A. Muller, 82 j. C. v. d. Reyt, vrouw ven H. van Agten, 58 j. Zierikzee. Bevallen: M. A. O. ldeler, geb. Ermen, z. J. de Graaf, geb. Berrevoets, z. S. Olde- riks, geb. Prommel, d. Overleden: P. Baug, wed. van A. Rodoe, 67 j. J. van der Welle z. 6 m. J. van de Stolpe wed. van A. van Schelven, 70 j. F. H. J. Muller, jm. 26 j. Zitting van 6 Januari. Afwezig zjjn de heeren mr Moolenburgh, W. A. Ochtman en Zuurdeeg. Als regent van het burger weeshuis wordt her benoemd jhr mr M. J. Schuurbeque Boejje, die aan de beurt van periodieke aftreding was. Met hem was door regenten op het dubbeltal geplaatst de heer H. G. Mulock Houwer. Tot leeraar in de aardrijkskunde in de Ned. taal en letterkunde aan de hoogere burgerschool en in de aardrijkskunde, de geschiedenis en het Nederlandsch aan de burgeravondschool wordt be noemd de heer W. C. Seijl te 's Gravenhage, daar toe door burg. en weth. aanbevolen, op eene jaar wedde van 1800; deze jaarwedde zal verhoogd worden tot 2000, zoodra hjj de bevoegdheid voor de Ned. taal en letterkunde zal hebben verworven. Afschrjjving van hoofd, omslag wordt verleend aan K. B. van Diemen, wegens vertrek naar elders, ten bedrage van 7. De voorzitter deelt mede dat het aanvoeren van grond op het terrein der voormalige garancine- fabriek is aanbesteed aan P. Bakker voor 469, welke mededeeling wordt aangenomen voor ken nisgeving. Nadat het suppl. kohier van de hondenbelasting voor 1882 op een bedrag van 13,50 is vastge steld, wordt de vergadering gesloten. Thermometerstand. 6 Jan. 's avonds 11 uren 38 gr. 7 h 's morgens 8 uren 33 gr. 's middags 1 uur 37 gr. 's avonds 5 uren 35 gr. 's avonds 11 uren 31 gr. 8 o 's morgens 8 uren 30 gr. 's middags 1 uur 35 gr. 's avonds 5 uren 35 gr. F. Te midden der Parijsche plechtigheden, die de aandacht trekken van de geheele beschaafde we reld, valt slechts weinig voor, dat der vermelding waard is. Nauwelijks is aan Gambetta door het Fransche volk de laatste hulde gebracht, of reeds is besloten om ook generaal Chanzy op staats kosten te begraven. Zooals men weet moest de Fransche kamer den tweeden Dinsdag in Januari hare zittingen hervattendoch verscheidene leden koesteren het plan terstond na de opening der nieuwe zitting een voorstel te doen tot het verschuiven der bijeenkomst tot 15 of 16 Januari. Als beweegreden zou dan aangevoerd worden, dat door den loop der gebeurtenissen in de laatste dagen de meeste leden van het parlement in de onmogelijkheid zijn geweest zich in verbinding te stellen met hunne kiezers. In Engeland heeft men de gelegenheid daartoe in de vacantie-dagen niet verzuimd. Sir Charles Dil- ke, wiens verkiezing te Chelsea morgen moet plaats hebben, hield er wel zes toespraken. Nog voordat hij de Foreign Office verliet schjjnt de heer Dilke een maatregel voorgestaan te hebben, die den Engel- schen handel ten goede moet komen. Het Engel- sche gouvernement denkt er nameljjk over om het voorbeeld van Frankrjjk en van België te volgen, en de sedert den moord van keizer Maximiliaan afgebroken diplomatieke betrekkingen met Mexico weder aan te knoopen. Het ontbreken van elke officieele aanraken en de daaruit voortvloeiende uitsluiting van de Mexicaansche markten is onte genzeggelijk een nadeel voor den Engelschen handel. Lord Granville heeft den wenseh van

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2