BUITENLAND. Benoemingen en besluiten, Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Rnsland in 1882. Uit Maastricht van gisteren avond 7 uurHet water is 10 eM. gevallen. De stand is 46. Uit België wordt aanhoudende val geseind. Uit Venloo van gisteren avond 6 i uur. De Maas is 1.9 cM. gevallen sedert heden ochtend, zoodat de stand is 7.48 M. boven nul, of 7 M. boven den normalen stand. De toestand begint iets te ver beteren. Uit Lith wordt van 5 Januari gemeld De toestand is hier allertreurigst. De Maas blijft tot heden steeds wassende. Het water loopt op enkele plaatsen reeds over den dijk. Slechts enkele woningen zijn thans watervrij gebleven. In het gesticht van liefdadigheid zijn ruim zestig personen geborgen, en in het gemeente-raadhuis zijn er p. m. twintig opgenomen. De laatsten kunnen slechts tijdelijk daar verblijven, waarom voor hen aanvraag is gedaan tot het verkrijgen van linnen tenten. De bewoners der binnendijks gelegen huizen zijn niet zonder reden bevreesd voor een mogelijke doorbraak van den dijk te Oijëh. De dijk te Lith verkeert in een goeden staat. Uit Deventer van gisteren middag 12 uren Men ziet nog voortdurend personen de wijk naar deze stad nemen. Het getal noodlijdenden, hier in 2 schoolgebouwen gehuisvest, bedraagt ruim 200. Alle fabrieken zijn ondergeloopen. Alleen de fabriek van de firma Nourry en Van der Lande is nog in werking. De IJsel blijft nog steeds wassen. Het water staat tot op het begin van de Nieuwe Markt, Kerkhof en Brink. De peilschaal teekent reeds 7.24 M. boven A. P (N..JI. Ct.J pensioenen. Pensioen verleend, ten bedrage van ƒ1352 's jaars, aan den eervol ontslagen commies ter provinciale griffie van Drente O. Sluis, en ten bedrage van 509 's jaars aan F. B. van den Eeckhout, gewezen hoofd eener openbare lagere school te Overslag. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leemo de officier van gezondh. 1® kl. bij de marine F. H. L. Roessingh van Iterson, arts. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Doorn, W. Hovens Gréve, thans comm. der poster, 3® kl.tot comm. 4® kl. D. van der Hoek, thans 4® kl.tot commies 4® kl. E. W. M. Lagerwey, thans surnumerair. Voor de betrekking van directeur der stedelijke muziekschool te Maastricht, waaraan een jaarwedde van 1200 a 1400 is verbonden, hebben zich 36 sollicitanten, meerendeels Duitschers, aangemeld. Ter voorziening in den onderwijzersnood is te Rolde in Drente als zoodanig een vrij bejaard man benoemd, die vanwege de gemeente in het armen-werkhuis werd onderhouden. Xaamslag, 5 Jan. Morgen heeft alhier plaats het vergelijkend examen voor hoofd der nieuw gebouwde openbare lagere school in den Grooten Huissenspolder, waaraan zullen deelnemen de heeren Schouten, van Hontenisse, Onnekes, van Bruinisse en Odin, van Oudewater. Boraele, 4 Januari. Bij de hervormde ge meente alhier ia beroepen de heer J. M. Conradi, predikant te Hontenisse, classis IJzendijke. Zaamalag, 5 Januari. Tot predikant bij de hervormde gemeente alhier is heden beroepen, de heer G. A. van Langeraad, candidaat bijhetprov. kerkbestuur van Gelderland, te St. Maartendijk. Naar men verneemt is de heer J. A. Jochems, gepensioneerd kap. der inf., voorgedragen tot kapitein-adjudant bij het regiment schutterij te Amsterdam. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft op een appèl, ingesteld tegen een vonnis dei- rechtbank te Maastricht, in zake de drankwet, arrest geveld. In deze zaak was een slijter in sterken drank beklaagd van als verkooper van sterken drank, terwijl hij was in de uitoefening van dat beroep, aan een lOjarigen knaap een halven liter bitter- jenever, zijnde sterke drank, te hebben toegediend en verkocht. Uit de verklaringen der getuigen was gebleken, dat een vader zijn lOjarig zoontje met een leêge flesch en geld had uitgezonden om in een drankwinkel bitter-jenever te koopen, hetgeen de knaap had gedaan, waarna hjj de flesch, gevuld met bitter-jenever, aan zijn vader had ter hand gesteld. De eerste rechter besliste, dat bij art 17 der drankwet, waarbij de verkoo per van sterken drank met straf wordt bedreigd, die in de uitoefening van zijn beroep aan een kind beneden de leeftjjd van 16 jaren sterken drank toedient, het woord toedienen" in dien zin moet worde verstaan, dat de sterken drank aan het kind wordt terhand gesteld of verkocht tot eigen gebruik, doch dat noch volgens de letter en het spraakgebruik, noch volgens den geest der drankwet het woord «toedienen" wordt gebezigd als beteekenende: ter hand stellen of verkoopen ten gebruike van een ander. De eerste rechter sprak den beklaagde op voormelde gron den vrij van het te last gelegde toedienen van sterken drank en ontsloeg hem van alle rechts vervolging ter zake van het geïmputeerde ver koopen van sterken drank. Het hof, in appèl, aannemende de argumen tatie van den rechter a quo, welke met nog tal van andere gronden, aan de drankwet ontleend, werd versterkt, heeft gemeld vonnis bekrachtigd en den staat in de kosten van het proces ver oordeeld. Door de rechtbank te Breda is uitspraak ge daan in het proces van den staat der Nederlanden tegen den heer J. F. de Booij, te Breda, in zake leverantiën voor koloniën, en genoemden heer ver oordeeld tot betaling der hem door den staat opgelegde boeten, als in vereeniging met anderen, eene boete van ƒ5967,41, te verhalen bij lijfs dwang, ook al wordt daartegen in verzet gekomen of hooger beroep aangeteekend, en eene van 253,76, den heer De Booij geheel alleen betref fende. De hooge raad heeft verworpen de voorzie ning in cassatie van het O. M. bij het kantonge recht te Goes tegen een vonnis van dat gerecht, gewezen ca. J. F. W. Van den Dungen. De hooge raad overwoog o. m., dat artikel b der drankwet niet vordert dat in elk onderdeel der localiteit, in elke zaal of op de stoep, met de localiteit^ waarvoor de vergunning is verleend, een geheel uitmakende, exemplaren der wet en de vergunning moeten worden opgehangen. Te Bokhoven zijn in den avond van Nieuw jaarsdag enkele schoten gelost uit de woning van H. V. H. Door een dier schoten (vermoedelijk een revolverschot) is de landbouwer V. G. ge troffen; het schot drong bij het oor in en ging tot onder het linker ooglid. Hoewel men voor het ergste vreesde en reeds buitenaf verzekerd werd, dat de gewonde kort daarna wa3 overleden, bestaat nog hoop dat hij het leven zal behouden. Door de politie is voorloopig in arrest genomen, om ter beschikking van de justitie te 's Her togenbosch te worden gesteld, de huisvrouw van genoemden V. H., benevens J. V. G, die opdien avond mede in de woning verblijf hield. Naar wij vernemen is voor de exploitatie van den stoomtramdienst tusschen Middelburg en Vlissingen eene nieuwe locomotief aangevoerd, die belangrijk lichter is dan de thans gebruikt wordende. Heden en morgen wordt te Rotterdam de door de postduiven-vereeniging Pro Patria uit geschreven nationale tentoonstelling van reisduiven gehouden. Door de Dordtsche politie is de postbode op Alblasserdam gearresteerd, onder verdenking eene som van ruim 1000, in geincasseerde wissels, ten nadeel e van drie firma 's te Dordrecht ver duisterd te hebben. Z. M. de koning heeft door zijn hofmaar schalk aan den heer W. van den Berg, vleesch- houwer te 's Gravenhage, te kennen doen geven, dat Z. M. met welgevallen heeft aangenomen een hem door dien vleeschhouwer aangeboden zuiglam, onder opdracht tevens daarvoor 's konings dank te betuigen. Bij de overdracht van het Utrechtsch Dagblad enz. aan de nieuwe vennootschap, heeft de aftre dende chef der firma L. E. Bosch en zoon. mr. L. E. Bosch, behalve de vroeger vermelde 1000, aan de gezellen der drukkerij, een som van om streeks 7500 aan het personeel van redactie en administratie ten geschenke gegeven. Op éene uitzondering na zijn allen, omstreeks 90 in getal, in den dienst der nieuwe vennootschap overgegaan. Zelfs te Egmond aan zee, dat midden tus schen de duinen ligt, heeft men dit jaar een soort van watersnood, dewijl de grond niet in staat is al het regenwater te verzwelgen. 'De duinwatermaatschappijen hebben dus in de eerst volgende jaren niet voor uitputting van haar voorraad te vreezen. De secretaris van het armbestuur te Yenlo heeft zijn ontslag ingediend, nadat de kas ledig was bevonden, die in handen van den gefailleerden penningmeester was. Het gemeentebestuur heeft het ontslag aangenomen, maar ged. staten hebben beslist, dat het ontslag niet verleend kan worden, zoolang de hangende geschillen niet uit den weg zijn geruimd. Ged. staten hebben voorts het gemeentebestuur, gelast een rechtsgeleerde aan te stellen, tot het. nazien van al de rekeningen en bescheiden be trekkelijk het faillissement-Wolters, welke stnkkén vervolgens bij de rechtbank te Roermond moeten worden ingediend. Omtrent de millioen?,n-juffrouw kan nog gemeld worden, dat zij tjjdens haar verblijf te Haarlem van iemand, in drie gedeelten, vier en twintig duizend gulden heeft weten ter leen te verkrijgen. De leener gaf het geld, zondereenigen waarborg, op eene gewone quitantie, waarin al leen stond vermeld, dat bij de ontvangst dei- erfenis 100.000 zoude worden teruggegeven. Om geld te krijgen had hij zijne vaste goederen met hypotheek moeten bezwaren. Bij de ontvangst van het Perzische gezant schap door Z. M. den koning gisteren namiddag had men verzuimd een rijtuig beschikbaar te stellen voor de secretarissen en verdere leden, toegevoegd aan prins Malcom Khan. Het viertal stond, nadat de gala-koets, waarin de gezant zat, was voorbijgegaan, in afwachting dat het voor hen bestemde rijtuig zou volgen in schitterende kostuums, bedekt met goud en ordeteekenen, in den voorgang van het hotel, Toen er geen rijtuig kwam, besloten zij te voet de koets van den gezant te volgen. Zij behoefden echter slechts weinige schreden te doen, daar inmiddels een huurrijtuig werd ontboden, het welk het gevolg naar het paleis bracht. De nieuwaangestelde kapelmeester van het muziekkorps der dd. schutterij te 's Hage heeft de hem tegelijkertijd met zijn benoeming ver strekte opdracht tot vorming van een nieuwe kapel, in plaats van het ontbonden korps muzi kanten, thans volbracht. De heer Bolten is er in geslaagd een goed muziekkorps saam te stellen, hetwelk versterkt is met bekwame elementen. Het vreemdelingenburau der internationale tentoonstelling te Amsterdam meldt, dat op 31 December 1882 te zjjner beschikking waren ge steld 860 kamers en 913 bedden. Vreeselijk zijn de berichten over de over stroomingen in Duitschland. Uit Ludwigshafen komen nadere berichten omtrent het ongeluk dat een schuit met 30 of 40 r-<«"onr beladen over kwam, toen zij de plaa an irbraak wilde passeeren om over den Rijn naar Sandhofen te komen. Ongeveer 40 meters van den dam ver wijderd zonk de boot. Er kon geen hulp verleend worden, zeven of acht personen redden zich in kleine bootjesal de anderen, waaronder vele kinderen, vonden hun graf in de golven. Geheel e streken zijn verwoestin Friesenheim zijn tot nu toe 80, in Qppau 175 gebouwen inge stort. Het dorpje Edigheim moest door de bewo ners geheel worden verlaten. Ieder bericht kan zeker wel besloten worden met de woordenhelpt veel, helpt spoedig De aangenomen zoon van den Mikado, ver moedelijk erfgenaam van den Japanschen troon, is te Parijs aangekomen. Prins Takahito heeft zijn studiën aan de militaire school te Greenwich volbracht. Hjj is twintig jaren oud en staat bekend om zijn scherpzinnig verstand. Den 3®" Jan. jl. is te Walsoorden aanbesteed het maken van eenige werken tot oeververdediging der waterkeering van het calamiteus waterschap Walsoorden, waarvoor het minst werd ingeschre ven door den heer D. de Jong Az., te Ter Neu zen, voor 5660. De begrooting beliep 5756. 6 Januari des morgens te 8 uren. namen der flaatsen. Ba- rom. stand. Wirnl- richt.. Toe- stand kracht.; lucht. Tem pera tuur. Cel s. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 771.5 771.5 770.1 769.6 770.5 ZO ONO ONO ONO ZZW bew. z. bew. z. bew. regen -j- betr. Van eene depressie valt weinig of niets te be speuren. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en O. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 3.3 M. heden morgen 8 G. 3.3 Y. Het afwijkingsverschil werd grooter. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 771.8 m. m. Yerwacht: O. wind, kalm weder en betrokken lucht. Thermometerstand te Middelburg. 5 Jan. 's avonds 11 uren 40 gr. 6 o 's morgens 8 uren 40 gr. 's middags 1 unr 42 gr. avonds 5 uren 41 gr. F. Heden is de begrafenisdag van Gambetta. De toebereidselen zijn vele en groot geweest. De ge- heele bezetting van Parijs, al de negentien com- mandeerende generaals van Frankrijk zouden er aan deelnemen, verder ontelbare deputaties en corpsen uit Parijs zoowel als uit de provincie. Men is een weinig beducht voor eene demonstra tie van den kant der patriotten-liga, aan wier hoofd zooals men weet ook de spreeklustige Paul Déroulède staat. Uit de groöte zaal van het Palais Bourbonwaar het lijk tot nu toe was ten toongesteld voor duizenden belangstellenden, zal het gebracht worden naar Père la Chaise over den Pont Royal door de Rue Royale en langs de groote boulevards. De Gambettistische bladen wekten de bewoners dier straten op om door het sluiten der vensters en het aanbrengen van rouw vlaggen hunne deelneming te toonen. Uverige vrienden van den overledene komen nu reeds met het plan voor den dag om een reusachtig ge- denkteeken voor Gambetta op te richten, en zjj willen de kamer doen besluiten het Pantheon aan te wijzen als de laatste rustplaats van den staatsman. Zeker echter is het, dat het lijk Woensdag naar Nizza zal worden vervoerd op uitdrukkeljjk verlangen van Gambetta's vader. Als redenaars aan het graf werden genoemd de minister van justitie Devès namens de regeering, president Brisson namens de kamer, uit naam van den senaat de heer Ueyrat, voor de liga der patriot ten de heer Henri Martin, en de staatsraad Chauffeur namens de afgevaardigden van vereenigingen uit Elzas-Lotharingen. Twee van dezen bevonden zich den laatsten nacht op uitdrukkelijk verlan gen der familie onder de bewakers van hetstoffe- ljjk overschot. Reeds heeft Frankrijk weer een zjjner histo rische figuren uit de dagen der volksverde diging verloren. Aan den avond van 4 Ja nuari bezweek te Chalons de divisie-generaal en senator Chanzysedert Februari bevelhebber van het zesde legercorps. Hij schreef een werk over zijn aandeel in de volksverdediging van 1871 La deuxiènie armee de la Loire. Na een loopbaan vol afwisseling hij maakte den veld tocht mede in Italië, daarna den tocht naai Syrië, was overste van het regiment dat in Rome stond en vertoefde in 1864 in Algerie kwam Chanzy naar Parijs terug bij het uitbreken van den oor log tegen Duitschland om een commando te er langen. Eerst 4 September 1870 evenwel werd hij door Gambetta tot divisie-generaal, spoedig daarop tot bevelhebber van het 16® corps benoemd dat een deel uitmaakte van het Loire-leger. La ter kwam hij zooals wij zeiden in de plaats van generaal de Paladines, die zich als bevelhebber van het tweede Loire-leger had teruggetrokken. Chanzy heeft in Februari 1871 zijn politieke loopbaan begonnen als afgevaardigde in de natio nale vergadering, waar hjj tegen den vrede sprak. In '73 was hij gouverneur van Algerië, in '75 se nator, in '79 gezant te Petersburg, in welke be trekking hij zeer verschillend werd beoordeeld, hoewel zijne terugroeping nog tot het einde van '81 werd vertraagd. Er was een tijd, dat men aan Chanzy een groote rol in de republiek toe dacht, al gold hij als politicus niet voor eene uitstekende persoonlijkheid, en al ging zijn roem van dapperheid als generaal gepaard met weinig vertrouwen aan den kant van vele republi keinen. Toch baart nu zijn' onverwachte dood bij de heerschende stemming groot opzien. De bladen klagen over het noodlot, dat den burger, die de verdediging in massa eenmaal te voorschijn riep, zoo spoedig deed volgen door den soldaat, dien hij tot zijn zwaard had gekozen. Gambetta heeft namelijk in de Parijsche regeering op den 14®n December Chanzy «den waren, den door de om standigheden geopenbaarden, krijgsman" genoemd. Te midden van deze zenuwschokkende en harts tocht-opwekkende gebeurtenissen heeft de heer Duclerc, niettegenstaande zjjne nog niet geheel genezen ongesteldheid aan de knie, eene gedach- tenwisseling gehad met het Engelsche kabinet over het Egyptische vraagstuk. Den 2en Januari had lord Granville aan Frankrijk eene nota ge richt, welke in hoofdzaak hierop neerkwam, dat het Engelsche kabinet geene nieuwe voorstellen betreffende de Egyptische controle te doen had. Dit was het antwoord op het schrijven van den heer Duclerc, waarin zooals men zich herinnert het aangeboden voorzitterschap der commissie werd geweigerd, en de hoop uitgesproken, dat Engeland met voor Frankrijk meer aannemelijke voorstellen voor den dag zou komen. Nu heeft de Fransche minister-president, de onmogelijkheid van een vergelijk inziende, in hoogst beleefde woorden verklaard, dat de onderhandelingen tus schen de beide rijken als afgeloopen worden be schouwd. Zal lord Granville zich dus eindeljjk met zijne nota tot de mogendheden wenden Vooreerst wel niet, zooals men uit het volgende kan afleiden. Gisteren reeds maakten wij in de laatste be richten melding van Engeland's omzendbrief be treffende de vrije scheepvaart in het Suez-kanaal. Er wordt daarin op gewezen, dat Europa een ge meenschappelijk belang heeft bij eene voortdurende rust en eene goede regeering in Egypte. Maar van eene uitnoodiging tot de mogendheden, om hare denkbeelden over de toekomstige regeling der zaken te uiten, is geen sprake. De nota is meer van ophelderenden aard zij zal waarschijnlijk tot eene wisseling van vriendschapsbetuigingen aan leiding geven, en schenkt intusschen aan de En gelsche politiek de gelegenheid om zonder van de toekomst iets te onthullen de omstandigheden af te wachten, welke hare handelingen zullen be palen. De nihilisten hebben dit jaar niet zooveel van zich doen hooren als de vorige jaren. Er heeft ten minste geen aanval plaats gehad op een dei- leden van de keizerlijke familie. Wel hebben zjj den czaar dikwijls minder aangenaam verrastbjj voorbeeld door een bedreiging vaD brandstichting in hets ervet te verbergen dat hij aan den maal tijd zoude gebruiken, maar verder dan deze be dreigingen zijn de nihilisten toch niet gegaam Daarentegen is generaal Strelnikoff men weet maar niet waarom hun slachtoffer geworden, toen hjj den 31®n Maart op een boulevard van Odessa zat uit te rusten. Natuurljjk zjjn de moor denaars gehangen. Gedurende de andere maanden heeft men een groot aantal complotten ontdekt, zijn verscheidene geheime drukkerijen aan het licht gebracht, is men verzamelplaatsen van dynamiet op het spoor gekomen, en zjjn ontelbaar veel per sonen in hechtenis genomen, in de hoop dat onder dezen de misdadigers zich zouden bevinden. Alles wijst er op, dat de nihilisten nog volstrekt niet moede zjjn, en dat slechts voor hen eene goede gelegenheid voldoende is om het hoofd op- en de misdadige hand uit te steken. Meer nog dan zjj hebben de Joden in het afge loopen jaar de algemeene aandacht getrokken men kent het verwjjt dat men tot hen richt: dat zjj schelmen zijn en zich op slinksche wjjze ver rijken. Het is zeker opmerkelijk, dat dit verwjjt nergens scherper gehoord wordt dan iu de arme en verachterde landen, zoodat het moeilijk is uit te maken of het voortspruit uit een levendig gevoel van verontwaardiging of uit najjver, die den Joden hunne door stalen vljjt verkregen wel vaart misgunt. De Rus is over het algemeen niet

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2