N° 4. 126® J aargang. 1888. Vrijdag 5 Januari. l Middelburg 4 Januari. FEUILLETON. HET HORLOGE. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. ZIEKENVERPLEGING. EEK VERHAAL VAN EEN OUD MAN MIDDELBURGSCHE COURANT. Men heeft ons verzocht het volgende op te nemen In 1859 werd door de vereeniging van genees- en heelkundigen in deze gemeente eene inrichting tot stand gebracht, die ten doel had een behoorlijk aantal ziekenverplegers en verpleegsters, uit de burgerij zelve gekozen, voorhanden te hebben. Deze poging werd door het publiek gesteund en achttien jaren heeft deze inrichting getracht in de behoefte te voorzien. Toen moest men de' taak opgeven, om redenen in de verslagen der zieken verpleging gemeld. Onlangs heeft eene commissie uit de faculteit we der een beroep op het publiek gedaan en opnieuw is het gebleken, dat de Middelburgsche burgerij met het voornemen sympathiseert. Het is er nog wel verre van af, dat men het zou kunnen wagen een zoogenaamd „verpleeghuis" op te richten, waar voor trouwens in Middelburg, dat een ruim gast huis met kamers voor private zieken bezit, minder behoefte schijnt te bestaan dan in menige groote plaatsmaar toch kan ertoe worden overgegaan otn, al zij het maar voor een jaar, eenige vaste ver pleegsters aan te stellen, teneinde binnen Middelburg en later ook buiten de stad, diensten waar te nemen. Half Januari zullen er twee, in Maart drie ver pleegsters aanwezig zijn. Het bestuur der Gods huizen, dat van deze inrichting ook voor zijne behoeften hulp verwacht, heeft voor die verpleeg sters in het Gasthuis eene vrije woon- en eene flinke slaapkamer in orde gemaakt en zal volgens gemaakt contract voor voeding en zoo meer zorg dragen. De verpleging zal, evenals in Haarlem en meer andere plaatsen, niet gratis geschieden, volgens een tarief, zooals later uit de regle menten blijken zal, met dien verstande evenwel, dat de verpleegsters, wanneer zij niet in dienst zijn, ook diensten zullen kunnen waarnemen bij behoeftigen. Intusschen hebben de geneeskundigen gemeend dat het bestuur over de inrichting, die natuurlijk later, zoo mogelijk, uitbreiding moet erlangen, en als het kan tot de oprichting van een verpleeghuis moet leiden, minder goed op den duur aan hen kon worden overgelaten. Evenals elders hebben zij daar toe eenige dames uitgenoodigd, met het doel om zelve zich te blijven belasten met, wat men zou kunnen noemen, het practisch toezicht op de verpleegsters. De dames, die de goedheid willen hebben deze taak over te nemen en in deze dus ook op de sym pathie der burgerij meenen te mogen rekenen, zijn mevr. J. E. van Citters, geb. Ermerins, mevr. J. A. Keyzer, geb. van Sonsbeeck, mej. A. M. Sprenger en mej. A. M- de Man. De eerstgenoemde zal als presidente, de aanvragen te haren huize Lange Delft afwachten. Deze commissie zal de vrijheid nemen om in DOOK IWA1Ï ÏURdElïIEFF. Ér kwam dit van. Zoodra na het eten die warme, slaperige stilte begon, die zich nu nog even als toen, eiken namiddag, als het middagmaal gebruikt is, als een zacht dons over een Russisch huis en alle Russen uitstrekt, begaf David zich naar de be diendenkamer (ik volgde hem met een beklemd gemoed op de hielen) en riep Wassil. Deze wilde in het eerst niet komen, maar eindelijk gehoor zaamde hij toch en volgde ons in den tuin. David ging vlak voor hem staan. Wassil was wel een hoofd grooter. Wassil Terentien begon mijn vriend met een vaste stem, »gij hebt omstreeks zes weken ge leden een horloge opgegraven dat wij onder dien appelboom verborgen hadden Gij hadt volstrekt geen recht om dat te doen, want het behoorde u het begin van Januari bij de inschrijvers te be schikken over de gelden, die tengevolge van de circulaire der geneeskundigen zijn toegezegd, en op het eind des jaars in een verslag den uitslag van hare bemoeiingen mededeelen. M en meent zich te mogen vleien dat deze rege ling de algemeene goedkeuring zal wegdragen, en dat zij, die door onbekendheid met het doel der inrichting tot nu toe geaarzeld hebben deze nuttige zaak-behoorlijk te steunen, bereid zullen zijn ook van hun kant daartoe, naar vermogen, bij te dragen. Naar aanleiding van het nog altijd voortdurend gebrek aan plakzegels, schrijft men ons uit Vlis- singen het volgende, dat wij gaarne aan onze lezers ter overweging geven. Bij den heerschenden »plakzegelnood" is, er een middel, dat bijna geheel over 't hoofd wordt gezien en velen uit de moeilijkheid zal kunnen helpen. »Men heeft slechts de gewone quitantiën, wis sels, nota's en soortgelijke stukken, die men voor de zegelwet denkt te gebruiken, bij den ontvan ger van het buitengewoon zegel in uwe woon plaats van den natten zegelstempel a 5 cent te laten voorzien. Hiertoe bestaat eiken dag, voor elke hoeveelheid, gelegenheid. Op deze wijze is men voor alles klaar, veel gemakkelijker dan met over een plakzegel te moeten teekenen. »Ook hier was nog geen enkel plakzegel te bekomen, doch door de toepassing van het voren genoemde, is men althans met eenige moeite ge reed om de wet haren eisch te geven, zelfs voor nog die ongelukkige plakzegels in genoegzaam getal zullen aangevoerd zijn. In 1882 werden alhier 124 huwelijken gesloten nl. tusschen jonkmans en jongedochters 97, jonk mans en weduwen 5, weduwnaars en jongedochters 14, weduwnaars en weduwen 7, gescheiden man en jonge dochter 1. Geboren werden 469 kinderen, waarvan 253 van het mannelijk en 216 van het vrouwelijk geslacht. Daaronder behoorden drie tweelinggeboorten. Buiten echt werden 27 levende kinderen en 4 levenloos aangegeven. Buitendien werden nog 17 aangiften van levenloos ter wereld gebrachten gedaan. 304 personen zijn-in den loop van het jaar over leden, waarvan 151 tot het mannelijk en 153 tot het vrouwelijke geslacht behoorden. Yan de over leden mann. waren 86 ongehuwd, 50 gehuwd en 19 weduwnaars van het vrouw el. geslacht waren 78 ongehuwd, 40 gehuwd en 34- weduwen. In de gemeente overleden 7 personen die elders woonachtig warenelders overleden 4 ingezetenen dezer gemeente. Drie echtscheidingen werden in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven. Veere, 3 Jan. In het afgeloopen jaar werd de oudheidskamer alhier door 398 vreemdelingen bezocht, waaronder 26 Engelschen, 5 Franschen en 13 Belgen. niet toe. Kom er oogenblikkelijk mee voor den dag." Wassil was eerst ontdaan, doch herstelde zich terstond. Welk horloge Wat is dat, waarvan spreekt ge God zij met u Ik weet van geen horloge »Ik weet wat ik zeg en wees zoo goed niet te liegen. Gij hebt het horloge. Voor den dag er mee »Ik heb geen horloge »Maar hoe kondt gij dan in de herbergt zitten. begon ik, maar David liet mij nie uitspreken. »Wassil Terentienzei hij dreigend, »wij weten met zekerheid dat gij het horloge hebt. Men zegt dat gij eergevoel bezitgeef het oogen blikkelijk over. Want doet gij dat niet Wassil lachte uitdagend. En wat wilt gij mij dan doen? Zeg?" »Wat? dan zullen wij zoolang vechten totdat gij of ik overwint." Wassil barstte in lachen uit. Moeten wij vechten Dat is niet voor fijne lui! Vechten met een knecht!" David greep hem onmiddellijk bij zijn buis. »Ja, ik laat mij ook niet in een vuistge vecht met u in" stootte hij tusschen de op elkaar geklemde tanden uit, »dat moet gij niet gelooven! Maar gij zult een mes krijgen en ik neem er zelf een.Nu, en dan zullen wij zien, wie van ons beiden Alexeï beval hij, »haal mijn groot mes, dat met den knop op het hecht het ligt op tafel, het andere heb ik in mijn zak." De voornaamste bijgekomen voorwerpen in 'ge noemd tijdvak zijn de volgende Oudheden. Het rood fluweelen kussen met gouden kwasten, waarop Willem IV knielde op de pui van het stadhuis bij gelegenheid van zijne 'inhuldiging; een been van een mammouthtwee oude flesschen, opgegraven in de steenfabriek Su- zanna Johanna-, een vork uit de 17e eeuw; drie zilveren penningen van Willem V, gegeven bij gelegenheid van zijne inhuldiging; eene portefeuille uit de 17e eeuw; proeven van inbinden, waaronder verschillende boeken zeer fraai; een brandijzer, bij terechtstellingen gebruikt; eenige oude charters. Zeldzaamheden. Een muziekinstrument van de Negers ter westkust van Afrika; een hunner afgodsbeelden; een olifantstand met draagmatjes (idem); klappernoot (idem); vlechtwerk (idem); twee Atjehsche zitmatjes; eene dito donderbus, een dito slot en sleutel, een dito lans; twee stukken koraal (uit Aden); veertien groote photographieën van de kanaal werken en den sluisbouw te Veere; elf afbeeldingen van den inwendigen bouw der groote kerk te Veere, door graaf Van Lijnden, burgemeester van Koudekerke, aan de oudheids kamer geschonken. Bovendien mag niet onvermeld blijven dat door een ruime gift van den commissaris des konings in Zeeland, de burgemeester in staat werd gesteld twee groote glazen kasten te laten maken ter be waring van de fraaie collectie charters, zegels en pen ningen. De heer H. Veder te Rotterdam heeft een sier lijk kastje toegezegd, waarin de beker van Maxi- miliaan zal geplaatst worden. Uit deze bijzonderheden blijkt, dat de oudheids kamer, met geringe krachten begonnen, voortdurend toeneemt. Moge daardoor dan ook de lust en ijver van den burgemeester aangevuurd worden, om er zijne beste krachten voor in te spannen, en dat vooral het Zeeuwsche publiek hem ieder jaar op nieuw moge bijstaan met voorwerpen, die, in bij zondere kringen blijvende, van minder belang zijn; terwijl zij in deze verzameling groote waarde zullen bezitten. Met ingang van 15 dezer treedt de heer M. J de Marees van Swinderen voorloopig als redacteur van de Goesche courant op en wordt daaraan de heer Ph. van der Mandere als vast medewerker verbonden, welke betrekking ook de heer B. C. van Driel blijft bekleeden. VII» injjen, 4 Jan. Het Engelsche 3/m schip Ruby, do aandrijving beschadigd, (zie het bericht in ons n° van gisteren), kwam gisteren hier in het dok om te repareeren. Te voren waren door een daartoe van Antwerpen overgekomen scheeps timmerman, wanhopige pogingen aangewend om het schip, voornamelijk onder voorgeven van betel en goedkooper werk, naar Antwerpen te doen gaan. Tliolen, 2 Jan. Sedert vele jaren bestaat ook hier de gewoonte, tot wering van het Nieuw- jaarwenschen aan de armen van alle gezind- Wassil was bijna buiten zichzelf van angst. David hield hem nog steeds bij zijn buis. Erbarming erbarming David Gregoritch" stamelde hij, met tranen in de oogen. »Wat wilt gij laat mij los". »Ik laat je niet losGij krijgt evenmin verschooning. Als gij mij van daag ontkomt, be gint het morgen opnieuw. Alex, waar blijft het mes David Gregoritch", jammerdeWassil »maak uzelven niet ongelukkig door mijwaar moet dat heen Maar het horloge ja zeker ik zei het maar uit gekheid ik zal het u terstond geven. Waar moet dat heen Eerst wilt gij Chrysantimus Lukitch den maag opensnijden en nu mijLaat los David Gregoritch Als gij het horloge hebben wilt, zal ik het geven. Als gjj er maar niets van tegen uw vader zegt". David liet zijn buis los. Ik zag hem in het gelaatWaarlijk Wassil behoefde niet alleen bang te zijn Zoo ernstig, zoo koud, zoo onheil spellend Wassil vloog in huis en kwam onmiddellijk terug met het horloge in de hand. Hij gaf het zwij gend aan David over en eerst toen hij weer naar binnen zou gaan, riep hij luid op den drempel: »Foeiwat een angst Hij zag er nog geheel ontdaan uit. David schudde het hoofd en ging naar onze kamer terug. Ik slenterde langzaam achter hem aan. »Suworow! Suworow op en top"! dacht ik. ten op onbekrompen wijze brood en kaas uit te deelen. De uitdeeling geschiedt op verzoek van het gemeentebestuur door eene spijscommissie, die zich ook belast met de uitdeeling van voed zame soep gedurende eenige wintermaanden, 2 of 3 malen per week. De kosten voor de Nieuw- jaarsbedeeling vindt zij uit eene collecte aan de huizen op den 2611 Kerstdag en uit vrijwillige giften, die bij het voltrekken der huwelijken door de feestelingen in eene bus op het raadhuis worden geschonken; de kosten voor de soep- bedeeling uit giften bij inschrijving. Op de lijst, die daartoe jaarlijks circuleert, wordt over het algemeen door de landbouwers niet zeer mild geteekend, misschien wel omdat zij zich in beelden al genoeg aan hunne arme werklieden te doen, door hun een pover daggeldje van 60 cent tot éen gulden uit te betalen Dezen Nieuwjaarsdag is voor ruim 80 brood en kaas uitgedeeld. Tlioleii, 3 Jan. Na een onderzoek door een ambtenaar van het departement van justitie heeft de minister aan het gemeentebestuur doen weten, dat het vroegere weeshuis, laatst onder wijzerswoning alhier, niet geschikt geacht werd voor kantongerecht en dat dus de onderhande lingen over den verkoop aan het rijk waren af geloopen. Yerseke, 3 Jan. Het rijkstelegraafkantoor en hulp-postkantoor te Yerseke ontving en ver zond in het jaar 1882 4266 telegrammen, ruim 32,000 gewone brieven, ruim 30,000 drukwerken, 554 aangeteekende brieven, 1043 postwissels, 287 quitantiën en 40 uitbetalingen. In de postspaar bank hadden 326 inlagen plaats, de laatste tot een gezamenlijk bedrag van ƒ1787.13. Door den heer J. A. de Bergh, de Haagsche Penkrasser, is aan het licht gebracht dat de heer mr J. D. Veegens, griffier der tweede kamerj een Haagschen boekverkoop er, Blok genaamd, krach tens vonnis heeft laten gijzelen wegens een schuld van ƒ10. De schuld was ontstaan wegens den verkoop van een zekere hoeveelheid oud papier, en door de kosten der vervolging tot 140 gestegen. De heer De Bergh riep in eene advertentie in het Dagblad voor den gegijzelde de openbare lief dadigheid in. Daarop verantwoordde mr Veegens zich over zijne handelwijze als volgt "Ik meende, en meen nog, dat deze handelwijze van Blok hoorde te vallen in de termen van het misdrijf van oplichting, bij art. 405 Code Fénal strafbaar gesteld. Maar tevens was ik overtuigd dat Blok, althans onder de heerschappij van den Code Fénal, in geval van eene strafrechtelijke vervolging door de mazen der wet zou heenkruipen. »Ik heb mij daarom de moeite en de kosten getroost van Blok voor den burgerlijken rechter te doen vervolgen en te doen gijzelen, met het voornemen om hem weder los te laten, nadat hij een paar maanden in de gijzeling zoude hebben doorgebracht. De heer De Bergh antwoordde hierop «Ik heb akte enomen van de wijze waarop gij yer- Indertijd, in 1801 was Suworow onze groote nati onale held. XVII. David sloot de deur achter ziek dicht, legde het horloge op tafel, kruiste de armen over de borst en o wonderbêgon te lachenIk zag hem aan en lachte mee „Het is een prachtige historiebegon hij. „Wij kunnen maar niet van dat verwenschte horloge afkomen. Het is zeker betooverd. Waar om werd ik ook in eens zoo woedend 2 Ja waarom werdt gij zoo woedend "t her haalde ik. Had het Wassil laten houden." »Neen, neen", viel hij mij in de rede dat zou dwaasheid geweest zijnMaar wat zullen wij er nu mee doen »Ja wat zullen wij er nu meedoen?" Wij staarden beide op het horloge en dachten na. Versierd met een blauwen kralen ketting de arme Wassil had niet eens tijd gehad om die ér af te doen, deed het nog heel kalm zijn plicht: het tikte echter wel wat ongelijk en de wijzers bewogen zich heel langzaam. Als wij het nog eens begroeven of het een voudig in de kachel wierpen?" zei ik eindelijk, „of nog beterwillen wij het aan Latkin geven »Neen", zei David, »dat is niet goed. Maar luister men heeft aan de gouvernementskanselarij i JL,

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 1