Laatste Berichten. BUITENLAND. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Thermometerstand. 60,000 is in de zitting van den gemeenteraad van gisteren vastgesteld, nadat door gedeputeerde staten was goedgekeurd dat de aflossing in 37 jaren zou plaats hebben. Ook is de goedkeuring van de onderhandsche aanbesteding van de 1' gemeenteschool blijkens ingekomen missive van genoemd college verleend. Killauit-Bntli, 31 Dec. De opbrengst der nieuwjaars-collecte is ditmaal merkelijk minder dan verleden jaar Toch beloopt ze nog de niet onaanzienlijke som van 500 Oostlturg', 30 Dec. Het fonds, dit jaar in deze gemeente op de sedert vele jaren gebruike lijke wijze te zamen gebracht als nieuwjaarsgift voor de behoeftigen, bedraagt ruim 280. Slechts een zestal inwoners onttrok zich aan deze zaak, en weigerde de van hen gevraagde kleine bijdrage. Heden namiddag geschiedde de uitdeeling dier nieuwjaarsgiften en geld, aan de verschillende behoeftigen, zoodat het gewone nieuwjaarwenschen (of vragen om nieuwjaarsgiften) ook weder op 1 Jan. alhier niet zal plaats hebben, tenzij wellicht bij diegenen, welke zich aan de algemeene zaak onttrokken hebben en misschien liever hunne giften persoonlijk uitreiken, dan die aan de com missie uit de burgerij toe te vertrouwen. De heer J. C. Kromwijk, gezagvoerder van het stoomschip Prins Hendrik is door de directie der kon. stoomvaartmaatschappij Zeeland, op zijn ver zoek, met 1 Januari eervol uit den dienst dei- maatschappij ontslagen en in zijne plaats is als gezagvoerder benoemd de heer S. Brouwer, le officier bij dezelfde maatschappij. De heer Kromwijk treedt alsnu in dienst van de Rotterdamsclie Lloyd en zal worden belast met het gezag over het stoomschip Utrecht. De burgemeester van 's Hage, hoofd der ge- meente-politie, heeft bepaald, dat voortaan op de publieke bals personen beneden 21jarigen ouderdom, van beiderlei kunne, niet zullen worden toege laten. Naar het W. v. li. Regt verneemt, heeft mr J. A. Van Emden, president van het hof van justitie in de kolonie Suriname, eervol ontslag verzocht. Het wordt thans officieel bevestigd, dat Z. M. den koning besloten heeft, geen gevolg te geven aan zijn voornemen om het Baarnsche Bosch voor het publiek te sluiten. H. K. H. prinses Hendrik legde gisteren te 12 uren een nieuwjaarsbezoek ten hove af. Daarna ontvingen hunne majesteiten de leden van het civiele on het militaire huis des konings, van den prins van Oranje en van prinses Hendrik, zoo mede de ministers, den vice-president van den raad van state, den president der tweede kamer, den directeur van 's konings kabinet, en den secretaris voor de Luxemburgsche zaken, graaf De Villers. De berichten omtrent den waterstand op onze bovenrivieren zijn alweder zeer ongunstig. Waar het land niet rechtstreeks door het rivierwater onderloopt, veroorzaken de kwellen en de zware regens grooten overlast. Uit Grave wordt geseind: Noordoostelijk Noord-Brabant is geheel onder water gezet. Te Katwijk staan 22 woningen tot de nokken onder water. Een honderdtal menschen zijn zonder dak. De ellende is groot. Aan alles is behoefte. Het vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in 't klein heeft voor het gansche land aanvankelijk 867,003.96$ opgebracht, ter wijl het aantal vergunningen 33,021 bedroeg. In Zeeland zijn 1629 vergunningen verleend, met eene opbrengst van 33,103.75. De gewone audiëntie van den minister van oor log zal op Donderdag den 4en Januari a. niet plaats hebben. Gambetta's dood is, gisteren middag, bij bul letin aan onze geabonneerden in Zeeland bekend gemaakt. De tijding kwam zeer onverwacht. Na het be richt van vóór eenige weken, dat hij zich bij ongeluk door het afgaan van een revolver aan de hand bezeerd had, vernam men af en toe, dat hij aan eene ingewandsziekte leed. De berichten waren echter zeer uiteenloopend. Wilde men de République frangaise gelooven, dan verkeerde de lijder volstrekt niet in gevaardoch aan den redacteur van de Constitutionnel werd medegedeeld, dat aan het bureau van Gambetta's blad groote verslagenheid heerschte en het ergste gevreesd werd. Ook de Liberie, Gaulois en Figaro verwachtten geen gunstigen afloop der ziekte, en de Telegraphe meldde, dat hoewel eenige verbe tering merkbaar was, de toestand zorgwekkend bleef. Vrijdag namiddag werd consult gehouden door zes artsen. Volgens de diagnose van zijn ge wonen geneesheer, leed Gambetta aan een ontste king van den blinden darm. De berichten waren blijkbaar zoo gekleurd door de staatkundige richting van de redacties dei- verschillende dagbladen, dat het publiek niet wist wat te gelooven. De lijder is tot zjjn laatste oogenblikken bij volle kennis gebleven. De doodstrijd duurde twee uren. De heeren Spulier, Etienne en dr Fieural waren bij zijn verscheiden tegenwoordig. De ge- neesheeren verklaren, dat eene ontsteking, welke niet naar buiten kon afgeleid worden, eene ont binding van het bloed heeft veroorzaakt, waar door zich in de hartstreek eene vlok vormde, welke den bloedsomloop verhinderde. Een correspondent der N. Rott. Ct te Parijs meldt nog: »De ziekte is voor drie vierden het gevolg van de behandeling der wond, die hij aan de hand gekregen heeft. Gambetta was gewend alle dagen veel lichaamsbeweging te nemen, om zijne groote zwaarlijvigheid tegen te gaan. Daarbij voedde hij zich tamelijk sterk. Toen nu de wond genezen moest, heeft men hem plotseling drie weken achtereen volkomen rust voorgeschreven, zonder te letten op de overige eischen van zijn gestel. Het gevolg daarvan is geweest, dat de lijder zware verstoppingen heeft gekregen, die geëindigd zijn met een ontsteking in de ingewanden. Voegt men daarbij, dat de lijder voorheen zwaar geleefd heeft, dat hij bij zijn zwaren staatkundigen arbeid zich nooit de noodige rust gegund heeft, en dikwijls, zooals men zegt, de kaars aan de beide einden heeft doen branden, dan ligt daarin verklaring genoeg. Het zijn vooral de staatkundige teleur stellingen van het laatste jaar, die Gambetta's lichaam geknakt hebben. Op het gestel van een redenaar als Gambetta, die vooral zijn kracht vond in zijn improvisatiën en in de opwellingen van zijn geest, zijn die teleurstellingen van merkbaren invloed geweest." ridderorden. Benoemd tot kommandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw jhr G. J. G. Klerck, minister van waterstaat enz. (Zie laatste belichten van Zaterdag marine. Benoemd tot adjunct-commies de klerk bij de directie der marine te Amsterdam M. H. van Hengelaar. notarissen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend aan J. C. de Graaf, als notaris te Utrecht. onderwijs. Voor het jaar 1883 benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Leeuwarden, J. van der Wijk, te Veendam. posterijen. Bepaald dat de navolgende ambte naren bij de administratie der posterijen hun functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten a de comm. 3e kl.J. A. K. van Hasselt, te Win schoten N. J. van Aken, te Leeuwarden W. F. L. Oudenhoven, te Haarlem; P. J. Th. Voet, te 's Gravenhage J. F. Ooms, op het spoorwegpost kantoor n° 1 J. C. de Vulder van Noorden, te 's Gravenhage H. W. Tydeman, te Zutfen J. S. Parker, te Rotterdam H. Houwink te Amsterdam A. de Kok, te Gorinchem W. F. van Oldenborgh, te TielJ. Post, te Amsterdam F. H. Croes van Thielen, op het spoorwegpostkantoor n° 1b de comm. 4ekl.J. Wol tersom, te Groningen H.van der Wiel, te Gorinchem M. J. de .Tongh, te Goes H. J. Lettink, te Amersfoort; P.F.Vos, te Dord recht D. J. H. van Tussenbroek, te Zwolle D. J. Hofsommer, te Tiel; A. J. Terweer, te Utrecht; H. W. Heyman Jr, te Amsterdam A. J. v. Wijk, te Rotterdam; C. J. B. Nierstrasz v. Tienhoven, te 's HertogenboschC. M. Engelenburg, in de bureaux van de afd. posterijen bij het dep. van waterstaat enz.A. W. Kijmmell, te ZwolleU. P. van der Tuuk, te RoozendaalF. H. H. Bosch, te Wageningen; F. M. van de Velde, te Amster dam W. van der Heide, op het spoorwegpost kantoor n° 2 c de surn. A. Wjjchel, te Bolsward; M. L. Pleyte, te Bergen op ZoomA. G. v. Olde- barneveld, gend Witte Tullingh, te's Gravenhage J. W. Nortier, te GoudaJ. A. Janssen, te Sche- veningenJ. W. Krol, te Zwolle; E. van der Wal, te BalkP. G. Koeken, te Amsterdam J. C. Sin gels, te PrincenhageJ. J. Bijsterus Heemskerk, te Amsterdam J. J. van Houweninge, te Gouda D. Zwaanshals, te Breda; J. A. de Bruyn, te Bergen op Zoom J. Mouljjn, te NijmegenJ. J. van Munnekrede, te Delft; J. van Nijmegen Schonegevel, te Den Helder; J. H. M. Beuning, te Almelo. Bergen op Koom, 31 Dec. Benoemd aan de school voor kosteloos lager onderwijs alhier tot onderwijzer de heer Engelvaert te Tholentot onderwijzeres mej. Gombert te Bodegraven. I Jzeiidijke30 Dec. De jaarwedde van den hulponderwijzer, J. Ten Berghe is door het gemeentebestuur van 700 tot 800 verhoogd. Aan den hulponderwijzer Ch. Cruijsbergs is eene gratificatie van 100 verleend. Vzendijlie, 30 Dec. Aangenomen het be roep bij de N. H. gemeente alhier door d' H. Vermaas te Numansdorp. In 1883 zullen de volgende troepengedeelten van het leger worden verplaatst Op 1 Mei: van het le reg. inf., het 5e bat. van Hoorn naar Helder; van het 2e reg. inf., het 6e bat., staf, le en 4e courp. van Grave naar 's Boschen van het 5e bat., 2e en 3e comp. van Nijmegen naar 's Bosch van het 5° reg. inf. het 5e bat. van 's Bosch naar Utrechtvan het 6e reg. inf. het 3e bat. van Geertruidenberg naar Breda, en het 5e bat. van Breda naar Geertruidenberg; van het 7e reg. int. het 2e bat. van Amsterdam naar Hoorn, en het 4e bat. van Helder naar Amsterdam. Op 1 Jan. van het 2e reg. huz., de hoofd- adm. van Venlo naar Haarlem. Op 1 Mei van het 3e reg. huz. de hoofd- adm. van 's Hage naar Leidenvan het 2e reg. vest.-artill. 6® comp., van Naarden naar Amster dam en de 9e comp. van Amsterdam naar Naarden. De luit. t/z le kl. J. J. de Bruijne, die der 1® kl. J. Wentholt en H. O. W. Planten, en de off. van adm. 2e kl. F. W. Sprenger, allen die nende aan boord van Z. M. schroefstoomschip Marnix, eerstgenoemde als le off. en de luit. t/z 2" kl. F. E. baron Mulert, dienende a/b van Z. M. schroefstoomschip Bonaire, worden op nonactiviteit gesteld Voorts worden geplaatst a/b van Z. M. schroef stoomboot Marnix, de luit. t,z 1° kl. W. E. Ha- is zenberg, als le off., die der 2° kl. G. J. Sluyter- man, J. J. Hissing, P. Scholten en de off. van adm. 2® kl. J. Vasseur, en aan boord van Z. M. schroefstoomschip Bonaire de luit. t/z 2e kl. J. Hartog Wij herinneren onze lezers aan de voorstel ling in de goochelkunst enz., welke morgen avond door de heeren Henry en Winter in het Schutters hof alhier gegeven zal worden. Naar al wat wij daarvan vernomen hebben belooft deze voorstelling iets buitengewoons te zien te geven. Dat de beide heeren gewoon zijn in de eerste kringen hunne talenten te vertoonen, blijkt o. a. hieruit dat zjj voor heden avond eene representatie ten huize van den commissaris des konings alhier op zich genomen hebben. De gewezen onder-adjudant der veldartille rie Holst, die, wegens het ongeval hem bij de exercitiën dezen zomer overkomen, gepensioneerd werd, is thans onder behandeling van professor Donders, in het gesticht voor ooglijders te Utrecht opgenomen. Er bestaat hoop, dat het éene oog zal behouden blijven. Kllemeet, 30 Dec. De gebouwen van het onbewoonde hoefje der wed. J. Jonker, onder deze gemeente, werden heden nacht door brand vernield. Aan zelfontbranding is met dit voch tige weer moeilijk te denken. Zaterdag heeft de overdracht plaats gehad van de hofstede Frankendaal (Linnaeus), met den geheelen opstand, ook heesters en planten, aan de gemeente Amsterdam, voor de som van 3.500,000. De tuinbouwschool blijft daar gevestigd, en alles wat er voortgebracht wordt komt ten bate der stad, die daardoor hare eigen kweekerjjen heeft. Er is een aanzienlijke oppervlakte van het terrein voor bouwgrond bestemd. Volgens de Indische bladen zal de sultan van Djokjokarta een prachtige collectie oude wapenen naar de koloniale tentoonstelling te Amsterdam inzenden. Te Amsterdam waren op Oudejaarsdag bij de brievenbussen politie-agenten geplaatst, die de brieven en drukwerken in ontvangst namen welke de bussen niet meer konden bevatten, en tevens waakten dat niets verloren ging. Te Rotterdam is een man aangehouden, die verdacht wordt eergisteren avond, .in zijne woning, zijne schoonmoeder te hebben mishandeld, tenge volge waarvan zij onmiddellijk is overleden. Te Rotterdam zijn in de afgeloopen week 113 gevallen van mazelen voorgekomen. De heer Cd. Busken Huet meldt in zijne correspondentie uit Parijs in de Haarlemsche Ct., dat hij, in navolging van hetgeen onlangs door Victor Cherbuliez geschied is, bezig is stappen te doen bij de Fransche regeeringten einde de erkenning te verkrijgen van zijne Fransche bur gerschapsrechten, als afstammeling vaneen réfugié van 1685. Een treurige oudejaarsavond was aan een jong paar in Den Haag beschoren. Op de groote Markt struikelde de jonkman, in zijn val zijne gezellin medesleepende, juist op 'toogenblik dat een tweespan in hunne nabijheid was, dat beiden overreed. Den jongeling werden dientengevolge beide beenen gebroken, terwijl ook het meisje werd gewond. - Omtrent den diamanten-roof vernemen wij nog het volgende. Vrijdag werd door mr. Crooc- kewit, rechter-comrnissaris te Rotterdam, gehoord mr. Rud. B. Benjamins, advocaat te Amsterdam, door de rechtbank benoemd tot een der bewind voerders van den heer Bosch en thans even als voorheen diens raadsman. Zooals indertijd ge meld is had mr. Benjamins het eerst, nu een jaar geleden, namens verscheidene dei- slachtoffers van de »millioenen-juffrouw" eene aanklacht bij de justitie ingeleverd, aan welke plainte ook thans veel gewicht wordt gehecht en welke zeer nauwkeurig wordt behandeld. Door mr. Benjamins zijn belangrijke inlichtin gen aan de justitie gegeven, en Jaantje Struik heeft den schijn aangenomen dat zij zich het, voor haar minder aangename, bezoek van dien advocaat in het Bible Hotel niet herinnerde en zich even als altijd zeer brutaal getoond. Door de justitie wordt op de ernstigste wijze het ver der onderzoek voortgezet. De aangehoudenen Mandel en Christie zijn uit de voorloopige hechtenis ontslagen. Op een der spoorwegperrons te Utrecht zijn ringen ge vonden, die vermoedeljjk tot het ontvreemde behooren. Het electrisch licht is op groote schaal inge voerd in de gouvernements gebouwen te Yoko hama in Japan. Dicht bij Salzburg in Oostenrijk is in een berg een mijn ontdekt, die waarschijnlijk een paar duizend jaren geleden is verlaten geworden. Men heeft er veel hout en gereedschap gevonden, houten schoppen en bijlen. Daar men ook versteende lichamen gevonden heeft,, vermoedt men dat de zout-mjjn is bedolven geworden. Het gevondene brengt men terug tot de vóorRomeinsche tijden. Volgens een der Engelsche bladen loopt in Egypte algemeen het gerucht, dat Arabi zich niet heeft ingescheept, maar onderweg naar Suez door een horde Bedouïnen is bevrijd geworden. Zij hebben hem medegevoerd naar de woestijn. Men doet wel aan dit gerucht niet veel geloof te slaan. Sedert de onderdrukking van den opstand loopen zoovele praatjes onder het Egyptische volk, die alle even weinig waarschijnlijkheid vertoonen. De Oosterseke phantasie zal er wel deel aan hebben. De Parjjsche diplomatieke wereld heeft een bekend lid verloren in den Oostenrijkschen gezant graaf Wimpfen, die zich zei ven op den openbaren weg heeft doodgeschoten. Graaf AVimpfen was eerste gezantschapssecretaris te Londen, in 1866 minister te Berlijn, daarna Oostenrijksch gezant te Rome en eindelijk de opvolger van graaf von Beust te Parijs. Met den tegenwoordigen gang van zaken in Frankrijk was hij minder ingenomen en van Gambetta was hij geen vriend. Men ver diept zich in allerlei gissingen omtrent de beweeg reden tot deze wanhopige daad: de een spreekt van krankzinnigheid, de ander van huiselijke onaangenaamheden. De omstandigheden waaronder de daad plaats greep geven aan het geheele geval iets stuitends. 's Gravenhage. Tengevolge eener verlaging der loonen op de scheepstimmerwerven hebben heden ochtend de meeste timmerlieden teScheve- nin en het werk gestaakt. De politie en maré- chaussées bewaken de werven. Men is niet zonder vrees voor mogelijke ongeregeldheden. 9*arij«. De begrafenis van Gambetta zal op staatskosten plaats hebben. Bjouden. Alle dagbladen betreuren Gambet ta's dood. De Times vreest, dat deze gebeurte nis het evenwicht van Europa zal kunnen schokken. Van 17 tot 31 December. Middelburg. Ondertrouwd: A. J. Levinson, jm. 33 j. met K. van der Plank, jd. 39 j. J. P. de Vries, jm. 26 j. met J. M. Muller, jd. 25 j. G. ATsscher, wed® 44 j. met J. Vrije, jd. 34 j. BevallenE. Hujjsman, geb. Douw, z. C. J. Geelhoed, geb. Wiessner, d. J. de Wijze, geb. Sturm, d. C. W. Pluijmers, ^eb. van Riel, d. C. A. J. Rademaker, geb. Kok, z. M. C. Papegaaij geb. van Heuven, z. S. A. Geldof, geb. van Veen, z. E. Vogelsang, geb. Hoevenagel, z. M. S. M. Ar- noldus, geb. Boon, z. M. van Dijk, geb. Boogaard, d. M. Pouwer, geb. Davidse,. z. D. J. de Jong, geb. Steketee, z. D. A. G. Kröber, geb. Bakels, z. J. Goethals, geb. van Melle, d. OverledenJ. L. van de Poel, d. 3 m. M. Ver flage, jd. 20 j. C. J. de Hees, vrouw van C. F. Grims, 63 j. A. van Kerkfort, vrouw vanP. Cense, 62 j. K. Sloover, z. 3 w. S. C. Blees, vrouw van M. Tujjter, 71 j. C. Willemse, wed® van C. Mida- vaine, 85 j. J. Vos, z. 8 j. M. Blonk, vrouw van A. Gouka, 73 j. J. P. Plankeel, man van J. C. Brakman, 68 j. P. Minderhout, wede vanP. Smal- legange, 83 j. M. Duburg, d. 22 m. Van 23 tot 30 December. Vlissingen. Bevallen: E. J. Felperlaan, geb. Goeman, d. S. Vis, geb. Koppejan, z. D. S. Jobse, geb. Willemse, d. E. M. Gezelle, geb. Marannes, d. P. H. J. Lagaaij, geb. Verbrugge, z. (levenl.) OverledenJ. Parent, z. 2 d. C. Kaashoek, z. 11 m. S. Otto, d. 5 m. A. M. Lefeber, d. 8 j. H. Vis, z. 1 d. J. J. C. Broeke, d. 6 j. Goes. GehuwdP. Buitendijk, wed' van L. Schrijver, 58 j. met E. Osseman, jd. 41 j. M. Goed hart, jm. 22 j. met M. Goedhart, jd. 21j.H.Pool- meijer, wed' van F. G. Aukes, 52 j. met M. de Jonge, jd. 45 j. Bevallen: K. Verheule, geb. Ossel, z. M. Meul- broek, geb. Zweedijk, z. A. den Herder, geb. de Jonge, z. J. de Beste, geb. Sinke, z. J. M. Arentz, geb. Arnoijs, d. P. Kaufmann, geb. Thewalt, z. J. Doornebos, geb. Ardon, z. Overleden: W. de Beste, z. 12 uren, J. den Herder, z. 2 d. H. Brouwer, d. 3 m. Zierikzee. BevallenJ. Quant, geb. Bogerd d. N. A. Risseeuw, geb. Snouck, d. 2 Jan. 's avonds 11 uren 53 gr. 3 ir 's morgens 8 uren 50 gr. 's middags 1 uur 50 gr. 's avonds 5 uren 48 gr. F. Gambetta overledenDeze treurmare dringt het weinige belangrijke nieuws der laatste dagen geheel op den achtergrond. Men had een zoo snellen afloop niet verwacht, de berichten van Zondag morgen althans waren nog niet zeer ver ontrustend. De geneesheer Lannelongue werd echter des avonds om 9 uur bij den staatsman te Ville d'Avray geroepen, daar in de laatste twee uren de toestand zeer verergerd was. Met zjjn ambtgenoot Siredey verklaarde hjj aanstonds dat de ontsteking zoover was gevorderd, dat de weten schap niets meer vermocht. De oorzaak van den dood schijnt aan bloedverdikking in de hartstreek te moeten worden toegeschreven. Om 10 uur begon de doodstrijd die vijf minuten voor den aan vang van het nieuwe jaar aan het werkzame leven een einde maakte. Gambetta scheidde met vol komen bewustzijn en dankte nog zjjn arts Lanne longue voor diens trouwe zorgen. Om 11 uur was reeds in deredactiekamer der République frangaise, zooals men weet het door Gambetta opgerichte dagblad, een bode verschenen met de mare dat alle hoop op behoud was opgegeven. Terstond verspreidde zich de tijding door de straten en de heeren Duclerc en Grevy werden er mede in kennis gesteld. Volgens den Parjjschen berichtgever der Kölnische Zeitung wordt Gambetta's dood door het Parjjsehe

Middelburgsche Courant | 1883 | | pagina 2