BUITENLAND. ADVERTENTIËN. Strandvonderij. J Wegen en Voetpaden. LI&GER DER WE&EN EN VOETPADEN Weerkundige waarnemingen. Burgerlijke stand. Algemeen Overzicht. Zeetijdingen. Réclames. Uit de hand te pachten: Aan het bureau der Middelburg- sche courant Opzending van Advertentiën i 2 2 ZENUWPIJNEN het Hofje genaamd ZUIDE BELAST MEN ZICH VOORTDUREND Binnen en bnitenlandsclie DaglDladen. maar zjjne houding ia f veroor- Ook Leon is blee) krachtig. Hij zegt: Het is eene gerechtelijke dwaling. Het is eene loochening der justitie. Eens de vormen vervuld voor de opsluiting, nadert Leon den wachtmeester der gendarmen, poogt hem de hand te drukken en zegt met bewo gen stem: »Ik dank u voor de goedheden die gij voor mij hebt gehad, gedurende de geheele zaak die zoo slecht is afgeloopen." Eenige oogenblikken later waren de deelden in hunne cellen opgesloten. In een belangwekkend boek over de Grands magasins de Paris vertelt de heer Giffard een en ander over de dames, die gedurende haar dienst tijd tot stelen worden verleid. De schrijver ver telt, dat niet minder dan 4000 vrouwen elk jaar wegens diefstal worden gevat. Het aantal dames uit hoogere kringen die door deze klepotenanie worden aangetast, is bijna ongeloofelijk. Onder de laatste die betrapt zijn waren, zegt de schrijver een Engelsche hertogin, een ftussische prinses, een Fransche gravin en de natuurlijke dochter van een regeerend souverein. Gewoonlijk worden der gelijke dieveggen vrijgelaten na betaling van een ronde som voor de armen, en zonderling genoeg, schijnt de politie met een zoodanige wijze van vergiffenis schenken vrede te hebben. Uit Bern komt het bericht van het verdwjj- nen van den administrateur der disconto-bank te Interlaken, Bürki genaamd. Verscheidene ge meenten uit den omtrek zijn geruineerd, en het deficit moet zeer belangrijk zijn. Bürki is de schoonbroeder van den ingenieur Ott, wiens ge- heimzinnigen dood men zich herinnert. Diens weduwe heeft de erfenis geweigerd te aanvaarden. i De maand November wordt in Berlijn be schouwd als de maand der zelfmoorden. In de vorige maand bereikte het aantal echter niet de gewone hoogteer waren veertig opgegeven, slechts zes meer dan in de maand October. De eenige dag, waarop geen zelfmoord plaats greep, was de 24e op den zevenden kwamen niet minder dan zes menschen door hun eigen hand om. Twaalf der zelfmoordenaars hingen zich op, tien kozen ver gif, vier gebruikten een revolver, zeven verdron ken zich, twee openden hunne aderen, en drie •sprengen uit het venster. Een zestigjarige vrouw legde zich neer op de rails, een jongen van zeven tien gebruikte een scheermes. Dit zijn slechts de gevallen, waarvan de politie in kennis gesteld is; hoevele zelfmoorden komen nooit op de offieieele ljjst Het zwaard, dat den bijna herstelden vorst van Zoeloeland boven het hoofd hing, is wegge nomen. Zooals men zich herinnert was door het Engelsche gouvernement bepaald, dat John Dunn, die geen groot vriend is van Cetewayo, het grond gebied zou behouden dat zijn deel was geworden. Lord Derby heeft bij zijn optreden in het kabinet het gevaar van eene dergelijke buurschap ingezien en terstond besloten tot John Dunn's verwijdering. De herstelling van Cetewayo is thans een quaestie vaji een paar dagen. Hij is nu op het punt van Natal te verlaten om met sir Theophilus Shepstoe •r Ullundi te vertrekken. 26 December des morgens te 8 uren. NAMEN DES FL A A T SE N. Ba- rom. stand. Wind- Toe stand lucht. Tem-j pera- tuur. Cels. richt. kracht. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 744.3 744.3 733.1 744.4 779.0 zzw zw w zzw zw 1 0 1 6 4 betr. mist. regen regen regen 4 s 0 S3 24 25 26 Thermometerstand te Middelburg. Dec. 's avonds 11 uren 38 gr. i, 's morgens 8 uren 38 gr. 's middags 1 uur 38 gr. ■s avonds 5 uren 34 gr. 's avonds 11 uren 34 gr. 's morgens 8 uren 35 gr. 's middags 1 unr 45 gr. 's avonds 5 uren 43 gr. 's avonds 11 uren 45 gr. e 's morgens 8 uren 47 gr. 's middags 1 uur 47 gr. •i avonds 5 uren 43 gr. F. Yan 3 tot 10 December. Vlissingen Gehuwd: J. J. Ylekke, jm. 34 j. met C. C. Pijl, jd. 33 j. BevallenE. Schot, geb. Scheijbeler, z. C. M. Robers, geb. Reins, d. H. M. J. Timmerman, geb. -Bljj, z. L. Meermans, geb. Zoeter, d. P. de Bakker, geb. van Wolffelaar, z. M. C. G. Fens, geb. Ster- zénbach, d. C. E. Verwaaijen, geb. Lucas, d. M, Delvoije, geb. de Ronde, z. M. C. Parent, geb. Vader, z. R. Paasse, geb. Sponsele, d. S. A. Viaene geb. Laplace, z. Overleden: C. P. H. Kortenbout, z. 8 w. J. de Jonge, 65 j. M. A. L. Kuiper, d. 9 w. J. Janse, man van M. A. M. Brandt. 77 j. M. C. Verplanken, d. 10 m. J. Schenkel, d. 15 m. A. J. Korff, z. 11 m. J. Adamse, vrouw van B. Maquelin, 71 j. Goes. Bevallen: J. v. d. Hiele, geb. Zeegers, z. J. A. Dronkers, geb. Moeliker, z. H. de Wolf, geb. Schrijver, z. M. de Witte, geb. Blok, z. J. Goeree, gb. v. d. Plasse, z. OverledenP. J. Sloover, z. 11 m. C. Rijk, d. 7 m,. C. Q. Dronkers, z. 1 d. J. Meijler, man van T. Breas, 69 j. ~j' zieitikzee. D. L. van Staaten, jm. 22 j. met C. C. Hansen, jd. 23 j. N. Goudswaard, jm. 25 j. met J. J. den Dekker, jd. 23 j. Bevallen J. P- Wisse, geb. Rombouts, d. N. de Waardt, geb. Paret, z. J. Quant, geb. van Damme, d. L. Koopman, geb. Keuvelaer, d. A. Schults, geb. van Espen, z. P. J. van Bloppoel, geb. Rinkier, z. O. M. Houdkamp, geb. Muste, d. P. van Maanen, geb. Duson, d. C. Joppe, geb. de Haan, d. OverledenM. Tromper, z. 5 w. P. Lokker, vrouw van G. van Meurs, 46 j. W. Anker, wedr 84 j. De zitting der Italiaansche kamer waar wij in het laatste nummer den draad lieten glippen nemen wij hem heden weder op leverde vóór de aanneming der wet op den parlementairen eed eene belangwekkende beraadslaging over dit bran dende vraagstuk. Het hoofd van het kabinet, de heer Depretis, liet zich verleiden tot het bespreken van den monarchalen regeeringsvorm, zooals hij dezen in Italië wenschte, eene monarchie rustende op een vasten basis en tevens bereikbaar voor alle sociale en politieke hervormingen. Het hoofd der linkerzijde, de heer Crispi, ging op dit punt met den heer Depretis mede, al wraakte hij eene inmenging van de politieke beschouwingen in de eedsquaestie. Wat deze zelve betreft de nuttigheid van den eed werd door hem hevig bestreden want hij is strijdig met de vrijheid van geweten des afgevaardigden, die, eenmaal wettig gekozen, meester bljjft van zijne eigen overtuiging. Den uitslag der stemming deelden wij reeds mede32 stemmen van de aan het kabinet absoluut vijan dige radicalen en 31 van da groepen die niet zonder reserve den heer Depretis steunen, «onder welke de heeren Gairoli en Grispi waren, ziedaar de minderheid tegenover eene meerderheid van 234 stemmen. Na het debat over den eed had er een inci dent plaats, dat uitgelokt was door de uiterste linkerzijde. Verscheidene steden hadden mani festaties gehouden ter wille van den opgehangen Oberdank, en nu wilde men van de Italiaansche regeering weten of het gouvernement iets ten voordeele van den jongeling uit Triest had gedaan. Doch de heer Depretis verklaarde èn om den aard der vraag èn om de beroering waarvan zij het voorwendsel is, het antwoord schuldig te zullen blijven. Elke oproerige beweging, voegde de minister er bij, zal door het gouvernement streng worden onderdrukt. Men behoeft er zich niet over te verwonderen, dat tegenover de socialistische bewegingen een dergelijke toon wordt aangeslagen, nu de in hechtenisneming van prins Krapotkine bij Lyon reeds wonderbaarlijke zaken aan het licht heeft gebracht. Men spreekt van zeer hooggeplaatste personen, die in het proces betrokken zijn, van een anarchistisch complot, dat overal zijne ver takkingen heeft, en waarvan prins Krapotkine en Elysée Réclus de hoofden zijn. Ook Krapotkine zou het geweest zijn, die onder den naam van Peter Levanow op het Londensche congres eene brand stichters-redevoering heeft gehouden. In de hoogste Fransche kringen brengt dit proces, dat 8 Januari te Lyon zal aanvangen, de gemoederen in onrust, want elk oogenblik vreest men voor compromit- teerende onthullingen. In den Franschen senaat is de beraadslaging over de begrooting voortgezet en die van buiten- landsche zaken aangenomen, nadat zij met een post voor de godsdienstige Fransche orden in het Oosten was vermeerderd. Doch vrij wat belang rijker was de zitting van het huis van afgevaar digden, waarin de schoolquaestie in behandeling kwam. Yoor ieder is het duidelijk, dat, wil men eenige uitwerking zien van het verplicht onder wijs, men behoort te zorgen voor een aantal scho len dat voldoet aan de eischen der wet, aan de eischen van het schoolbezoek. Men moet er dus vele bouwen, zelfs in de kleine dorpen, opdat een kind niet, zooals nu in verscheidene departe menten van Frankrijk gebeurt, vijf of zes kilome ters dagelijks moet afleggen om zijne nieuwe plichten te vervullen. De kas voor de scholen heeft reeds uitnemende diensten bewezen, doch eene vermeerdering der fondsen bljjft noodzakelijk. Be langrijk nu was de zitting voornamelijk door het op treden van den oud-minister van onderwijs, den heer Jules Ferry, die de ondergeschikte punten der wet ter zjjdelatende, beschouwingen aanroerde welke het de bat verhieven tot een nationaal belang. De verwijten der tegenstanders van verplicht onderwijs komen steeds hierop neergij bouwt te vlug en gij bouwt te duur. Welnu, de eerste beschuldiging nam de oud-minister aan, hij stelde er een eer in want gaat het aan, het goede streven te onderdrukken, dat zich overal bij het volk openbaart Men kan, zeide hijde posten voor spoorweg- en scheeps- bouwwerken verminderen, maar het zou een mis daad tegen den staat, zjjn de beweging, die zich bij de democratie op het land openbaart, tegen te houden, en aan haar zoeken naar licht en weten schap niet voedsel te geven. Dat de scholen meer kosten, men mag het toeschrijven aan het soliede bouwen, ook aan het veranderde gezichtspunt waaruit men de school is gaan beschouwen. Zjj heeft niet meer tot éenig doel het voorbereiden tot de eerste communievroeger leerde men er alleen de bijbelsche geschiedenis en men kwam toch niet verder dan de zondvloed, nu vormt de school de burgers der toekomst. Geen kinder bewaarplaats is zij meer, maar de zetel der nati onale opvoeding. De uitbundige toejuiching welke des heeren Ferry's rede verwierf, doet zien, dat de meerder heid in deze zaak met den redenaar volkomen instemt, al wordt een nieuw offer van de natie geëischt. Doch ook artikel 9 der nieuwe wet lokte een levendig debat uit, volgens hetwelk aan eiken prefect de macht wordt toegekend om scholen te doen bouwen tegen het advies van den stede lijken raad in. Een amendement van den heer Goblet wilde dit recht van den prefect op de kamer overbrengen. Het werd verworpen. De kamer begreep waarschijnlijk, dat het haar taak niet was elk oogenblik in de twisten, die kunnen rijzen, tusschen beide te komen; en dat het amen dement, wel verre van moeilijkheden uit den weg te ruimen, nieuwe bezwaren zoude in het leven roepen, en in de praktijk onhoudbaar zou blijken. Recht wenscht men thans in Frankrijk voort te schrijden naar het doel, de spoedige invoering der nieuwe schoolwet, die het onderwijs ver plichtend stelt. Op de neutrale school moeten de kinderen leeren zelf te handelen, en het zelf- handelen is noodig om te komen tot een goede orde van zaken en inwendigen vrede. Laat niemand gewagen van een vreedzame stemming naar buiten, nu Frankrijk in niet minder dan vijf quaesties is gewikkeld: Egypte, Madagascar, Tunis, Tong-King en Congo. Wat het vraagstuk betreffende Egypte aangaat En geland schijnt, zooals wij in de vorige laatste berichten nog konden mededeelen, zich gereed te maken om aan alle mogendheden een nota te zendenwaarin de plannen ten opzichte van het Nylland zullen zijn uiteengezet. In af- wachting ..van deze nieuwe phase moeten wij ons vergenoegen met de openbaringen van Het Groene Boek, door het Italiaansche gouvernement uit gegeven, dat -389 stukken bevat over het jaar September 1881 tot September '82. Er blijkt o. a. uit, dat de collectieve nota, door Frankrjjk en Engeland 8 Januari 1882 aan de Egyptische re geering aangeboden, kon beschouwd worden als een voorbereiding op eene mogelijke tusschen- komst. En verder volgt uit de gedachtenwisselin- gen tusschen de kabinetten van Rome, Berlijn, 'Petersburg en Weenen duidelijk, dat de regee ringen het er over eens waren, om aan de Egyp tische quaestie een Europeesch karakter toe te kennen. In het begin van Mei is de houding van Frankrijk en Engeland een weinig veranderd, en in een nota van den vijfden geven zij aan de vier mogendheden te kennen, dat zij het noodig ach ten eskaders naar Egypte te zenden ten einde het gezag van den khedive te herstellen en alle inmenging van den sultan te verhinderen. Het laatste document van Het groene boek is een telegram van generaal Menabrea, waarin de ver klaring van lord Granville wordt meegedeeld, dat Engeland noch een protectoraat noch een souverein gezag in Egypte verlangt. Omtrent de expeditie naar Tongking kan alleen gezegd worden, dat zij waarschijnlijk volgens het oor- spronkelijk plan van den minister Jauréguiberry 3000 man sterk zal zijn, onder bevel van den vice-admiraal Duperré. En wat de Congo-zaak betreft, de zending van den heer De Brazza schijnt thans zeker. Men spreekt althans van eene crediet- aanvrage van 1.800.000 francs. Yan hier vertrokken het barkschip Walcheren, gezagv. Lindblad, naar Noorwegen. Van hier vertrokken het barkschip Rig agezagv. Petersen, naar Rotterdam om stukgoederen te laden. Het stoomschip Surrey van de kon. Ned. stoomv. mij, den 29 Nov. van Amsterdam vertrokken, is den 20 dezer te New-York aangekomen. (Prijs der plaatsing 30 cent per regel.) ZENUWZIEKTEN. SCHEEEE HOOFDPIJN TANDPIJN. Genezing door de ANISINE MARC GLD. 2,50 DE FLACON IN ALLE APOTHEKEN hoofd-depot 165, Rue Saint-Antoine, PARIJS De koude die wij ondervinden heeft eene ver meerdering van aandoeningen op de ademhalings werktuigen te voorschijn geroepen. Personen aangehaald met Asthma, Bezetting op de Borst, Catarrh, Bronchitis, Longont steking en aandoeningen der ademhalingswerk tuigen in het algemeen, lijden veel. Om deze aandoeningen met vrucht te bestrijden, raden de voornaamste Geneesheeren bijzonder aan de Antï- Jstlimatisclie Sigaren en het Papier van A. BICQJTKL, Apotheker le klasse te Bar ijs. Wij zijn overtuigd onzen lezers een dienst te bewijzen door op deze uitstekende bereidingen hunne aandacht te vestigen. Het PAPIER en de S1H A1UA'-CJ ÏCAMIK L zijn in alle Apothe ken verkrijgbaar. Heden overleed tot diepe droefheid van mij, mijne kinderen en behuwdkinderen, mijne geliefde echtgenoote LEUNTJE ADRIANA VERHULST, in den ouderdom van 53 jaren. Rotterdam, H. W. MESSER, 1 December 1882. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. De jongste onzer lievelingen werd ons heden door den dood ontnomen. Boxmeer, J. A. E)E MAN. 24 December 1882. S. J. DE MAN Salvador. Heden overleed in den ouderdom van 68 jaren, onze geliefde echtgenoot en vader de heer JEAN PIERRE PLANKEEL, in leven Apotheker. Middelburg, J. C. PLANKEEL— 26 December 1882. Brakman, en Kinderen. De familie verzoekt van visites van rouwbeklag verschoond te blijven. Hartelijk dank, voor de vele bewijzen van deel neming bij de ziekte en het overlijden van onze innig geliefde dochter JOSINA CATHARINA. Middelburg, C. C. DE KOSTER. 26 December 1882. C. DE KOSTER— van Hoorn. Bij vonnis der Arrondissements-Rechthank te ®s CrRAVEMHAOE, van 24 October 1882, is het huwelijk tusschen Jonkvrouwe JEANNE HENRIETTE VERSLUIJS, zonder beroep, gedomi cilieerd te Middelburg, en den heer HERMA THEODOR PRINS, zonder beroep, vroeger gewo hebbende te 's Gravenhage, thans wonende te Oir schot, op 14 Maart 1856 te Hattem geslo-- ten, ontkonden verklaard door echt- scheiding-. De Procureurs van partijen, Mr. GERARD YAN ROSSEM. Mr. H. GAADE. Bij den heer P. M. DE LIGNY zijn voor de armen te ARÜ'EMIJIMmi ontvangen de vol gende giften den 21en December '82 van M. U. (Nieuwe jaar) f 5. 24en N. NÏO* J. A. TAH Co., ontvangen gelden a deposito met rentevergoeding, thans 4 pet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WEMKlDIlI'tili, brengen ter openbare ken nis, dat de in deze gemeente, zooals die door den Raad in zijne vergadering van den 22en December 1882 voorloopig is vastgesteld, met de HAART, an dermaal gedurende veertien werkdagen, en wel van den 2Stn December 1888 tot den 8ea Januari 1883, tusschen des voorin. tot des nam. 1 nren ter Secretarie ter inzage zal liggen en aldaar kosteloos kunnen worden geraadpleegd en dat gedurende dien termijn door belanghebbenden eventueele bezwaren bij Gede puteerde Staten der provincie Zeeland schriftelijk kunnen worden ingebracht, terwijl voor recla manten en belanghebbenden ter Secretarie inzage kan genomen of tegen betaling der kosten afschrift of uittreksel der stukken kan bekomen worden. Wemeldinge, den 23en December 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, P. DEKKER Jz. De Secretaris, A. C. DE BLINDE. Op het strand te RITTHEM zijn aange spoeld: eenige eiken en 'grenen Planken en Bal ken benevens een Dekplaatje, lang 3 meters, voor zien van eenig Lood. Rechthebbenden kunnen zich vervoegen bjj den Burgemeester. groot ÏO hectaren, 3» aren, ©3 centia ren, gelegen in de gemeente OOST- KW IA EST-SOUBIJRfi. Voor gegadigden te bezichtigen den 3en en Aen Januari e. k. en gesloten biljetten in te leveren hij A. WlLLEBOORDSE te IVest-Sou- burg tot en met den 5'" Januari d. a. v. met Dl NAAR Yoor nauwkeurige afschriften en spoedige ver zending wordt de meeste zorg gedragen. De prijzen worden berekend volgens de prijs couranten der verschillende Dagbladenzonder eenige verhooging. Briefporten worden niet in rekening gebracht. m

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 3