BUITENLAND. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. het bij dit feest aan stichtelijke woorden niet ontbreekt. Immers wij vieren eerst ons kerkelijk feest, waar een tiental voorgangers het woord voeren. Men meene echter niet, dat men deze komedie als een tegenstelling van het kerkgaan be schouwt, integendeel het is er een voortzetting van. In de jongste zitting van den gemeenteraad van Nijmegen heeft de heer Berends zijn voorgenomen interpellatie omtrent de opvoering van Margaretha Gauthier in den schouwburg aldaar tot den burge meester gericht. Hij noemde dat stuk een vloek tegen de welvoeglijkheid, kwetsend voor de zeden en in strjjd met de waarachtige edele kunst, in éen woord een vuil stuk, en betreurde het dat de burgemeester de opvoering daarvan niet heeft ver boden, toen hem dit door een groot aantal leden van den raad was verzocht. Ook het stuk De Oude Vrijers, dat onlangs door het gezelschap van den heer W. van Zuylen werd opgevoerd, vond groote afkeuring in sprekers betoog. De burgemeester verklaarde, dat hij geene ter men had gevonden om de opvoering van Marga retha Gauthier te verbieden. Hij geloofde niet dat hjj van de reden der toelating aan den gemeen teraad verantwoording schuldig was, maar alleen aan de boven hem gestelde machten, wanneer deze hem daarover rekenschap mochten vragen. (Arnh. Ct.J Costa-Rica zal met 1 Januuri aanstaande deel uitmaken van de algemeene post-vereeniging. Het bjj axt. 1 van het kon. besluit van 14 Maart 1879 Stbln°. 45) vermelde tarief wegens de brie ven en verdere stukken in het verkeer met de sub. 1° c van dat artikel bedoelde landen is dien tengevolge van toepassing in het verkeer met Caste-Rica. belastingen. Benoemd tot betaalmeester te Al melo J. H. A. Modderman, thans ontvanger der directe bel. en acc. te Twello c. a. ridderorden. Ter zake van den tocht naar Moeroe-ë XXII Moekim (Atjeh) op den 15en April 1882: benoemd tot ridder 4-e kl. van de Militaire Willemsorde, de majoor der infanterie S. J. E. J. V. Barthelemy, en de fuseliers B. Verheul en M. N. Vercruysse, de laatste sedert bevorderd tot korpo- raal-stokkenknechtbij afzonderlijke dagorders, zoo in Indie als in Nederland, zullen eervol worden vermeld de kapitein der infanterie J. C. Schmidt en de 2ett luitenant van dat wapen S. A. Rissink- Het verslag over 1882, betreffende de fabriek- school te Enschedé, die geheel door de leden wordt bekostigd, wijst aan, dat het aantalkinderen, werkzaam voornamelijk in fabrieken, van 12 tot en met 17 jaar, die de school bezoeken, 692 be draagt; voor de meisjes is er tevens een naai- en breischool aan verbonden, terwijl van de ruime bibliotheek zeer veel gebruik wordt gemaakt, ook door hen, die niet meer school gaan. De even eens bij de school bestaande spaarbank blijft voortdurend nuttig werken. In de zaak van het Egmonder oproer werd gisteren door het gerechtshof te Amsterdam een uitvoerig arrest gewezen. Op de bewezen ver klaarde feiten oordeelde het hof toepasselijk de artikelen betreffende vernieling van eetwaren ge- meenerhand en in samenrotting en feitelijk en gewelddadig verzet door meer dan 20 gewapende personen gepleegd tegen bedienende beambten, handelende tot uitvoering der bevelen van de openbare macht. Twee der dertig beschuldigden werden geheel vrijgesproken. De drie belhamels, beschuldigd van den aanval op de rijksveldwach ters, kregen celstraf, de eerste beschuldigde van 1 jaar en 6 maanden, de tweede en derde be schuldigde van 1 jaar en 3 maanden. De 25 overige beschuldigden werden tot gemeenschappe lijke gevangenisstraffen van 8, 7 en 6 maanden veroordeeld, terwijl bovendien aan allen geldboe ten met subsidiaire gevangenisstraffen werden opgelegd. Eergisteren namiddag had een werkman op de werf der kon. maatschappij De Schelde te Vlissingen het ongeluk met zjjne rechterhand in aanraking te komen met de raderen der machine, waaraan hij werkzaam was, tengevolge waarvan hem drie vingers werden afgesneden en de ove rigen deerljjk werden gekneusd. Gisteren middag viel een jongen van boven het in aanbouw zijnde stoomschip tot op het zaadhout, doch kwam gelukkig met den schrik vrjj. Door den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht is verklaard dat de mazelen te Vlis singen niet meer epidemisch heerschen. Bergen op Xooin, 20 Dec. De suiker fabriek van de firma Wittouck alhier heeft hare winter-campagne geëindigd. De beide andere fa brieken zullen nog werken tot omstreeks Nieuw jaar. Gisteren namiddag is de stal van den land bouwer BogerB, in het Halstersch Laag, door brand vernield. Het vee werd gered. Twee jaren gele den is de hoeve van denzelfden landbouwer ge heel afgebrand. Wlssenkerke, 20 Dec. Maandag 11., een kwartuur na zonsondergang, werd hier het vol gend natuurverschijnsel waargenomen. In het Zuiden, op omtrent 60° boven den horizont, deed zich een lichtbeeld voor, cilindervormig, omtrent 3.5 M. lang en 0.08 M. in doorsnede. Met een snelle vaart, gedurende welke het een kegelvorm aannam, naderde het tot 25° boven den horizont. Daar splitste het zich in tweeën. Een gedeelte, ringvormig en met een diameter van omtrent 13 centimeter, liet zich los en daalde snel. Het overblijvende, trechtervormig, veel lichter dan te voren, bleef' op dezelfde plaats en verbleekte spoedig, tot het niet meer zichtbaar was. Te Amersfoort is een driejarig kind, dat zonder opzicht gelaten was, overleden tengevolge van het drinken van kokende koffie. -- Een paar weken geleden stond in sommige bladen eene advertentie van een e firma te De venter, die voor de som van f 0.75 een geheel compleet schaakspel aanbood. Dat was met recht een koopje, doch, wanneer men nagaat, wat de bedoelde firma toezond, dan was de helft van 75 cent toch nog te duur. Na toezending van het bedrag ontvangt men nl. een gewoon, opgevouwen papieren bord en op papier gedrukte figuren, die op 4 smalle houtjes geplakt zijn. Tevens ont vangt men het beleefd verzoek, deze laatsten door een timmerman te doen doorzagen, aangezien ze anders onbruikbaar zijn. Te Amsterdam is een man aangehouden, die verdacht wordt zijne vrouw zoodanig mishandeld te hebben dat zij aan de gevolgen ervan overleed. Een man, die verdacht wordt voor ruim drie jaren een nachtwacht in de Looiersgracht te Am sterdam te hebben geworpen, ten gevolge waar van deze verdronk, is opnieuw in hechtenis ge nomen. Een sjouwerman moet voor hem zeer bezwarende mededeelingen hebben gedaan. Voor de betrekking van directeur der ge meente-reiniging te Utrecht moeten zich ruim 90 sollicitanten hebben aangemeld. De coöperatieve vereeniging Eigen Ilnlp te 's Gravenhage heeft besloten tot den aankoop van een pand in de Nobelstraat aldaar, grenzende aan haar tegenwoordig perceel, teneinde te voor zien in de zich reeds openbarende behoefte aan meer ruimte. Tot betaling van den koopprijs van 24,000, met de onkosten, zal eene leening van 25600 gesloten worden. Het te Nieuw Helvoet onlangs aan het kanaal gestichte stoomgemaal voldoet niet aan de ver wachtingen die men er van koesterde. Bij een enorm verbruik van steenkolen is de massa water, die het verplaatst, zeer gering te noemen. Alge meen gelooft men, dat èn het groote verval van 't water in de verschillende deelen van den polder, èn de onvoldoende afvloeiing daarvan de oorzaak zijn. Bovendien staat volgens velen de machine ook niet op de geschiktste plaats. Het gevolg van dat alles is, dat de waterstand nog altijd te hoog is. De proefmaling heeft plaats gehad van het tweede stoomgemaal in den Oudlandschen polder, bij Zevenbergen. In de zaak van de Union générale te Parijs is uitspraak gedaan. Boutoux en Feder zijn ieder tot vijf jaren gevangenisstraf, 3000 francs boete en in de kosten veroordeeld. Zij zijn schuldig ver klaard aan het geven van valsche verklaringen in de vergaderingen, het overleggen van valsche rekeningen en van beursspeculatie met geheime fondsen der maatschappij. Het pleidooi van den heer Yan Calster voor het hof van Brabant is een meesterstuk geweest. Vol gloed en kleur, levendig uitgesproken, heeft het een diepen indruk gemaakt op het publiek en waarschijnlijk ook wel op de jury. Na hem, die voornamelijk de onmogelijkheid aantoonde dat Armand aan zijn broeder geld had gegeven voor het bedrjjven der misdaad, kwam de heer Robert weer aan het woord. Deze ging de houding van Leon na in de laatste dagen voor den 7en Januari, daarna de houding van Armand, die zeer kalm en zeer normaal was. Den 5" Januari woonde hjj heel rustig de vergadering van ingenieurs bjj. Is deze houding te begrjjpen in iemand, die vervuld is van de meest misdadige plannen Na den heer Robert, die aan het einde zjjner rede een beroep deed op het gemoed der jury leden, sprak nog de advocaat Lejeune in de zit ting van gister avond. Hjj wierp nog een blik op de elementen der beschuldiging, en besprak nog eens de brieven, de telegrammen en de bloed vlek. Hij spoorde ten slotte de jury aan zich niet buiten de akte van beschuldiging te begeven. Heden repliceert de advocaat-generaal. Lyon. De bekende socialist Krapotkin is gearresteerd. Tweede kamer. De minister van water staat deelde in antwoord op verschillende spre kers hoofdzakelijk het volgende mede. Over de spoorweg-aansluiting te Utrecht is eene scheids rechterlijke beslissing hangende. De verbinding van de eilanden van Zuid-Holland met het vaste land is in onderzoek. Herstel der octrooien is de minister in beginsel niet toegedaan misschien is echter eene internationale regeling mogelijk, waaraan Nederland zich niet zou kunnen onttrek ken. Een door den heer Tak beraamde her schepping der kamers van koophandel in handels syndicaten wordt door deze regeering niet goed gekeurd en heeft bjj de kamers van koophandel geen bijval gevonden. »s Gravenhage. In de heden gehouden zitting van het gerechtshof alhier werd door het O. M. gerequireeeerdIs. tegen J. C. v. E. we gens diefstal van 60 ten nadeele van een bediende van de sociëteit De Vergenoeging te Middelburg, 3 maanden celstraf; 2°. tegen C. v. E. wegens medeplichtigheid door heeling (verteren) 9 maan den celstraf; 3°. tegen L. C., dienstbode te Dom burg, wegens diefstal in dienstbaarheid, 3 maan - den celstraf. Uitspraak Zaterdag a. Heden middag werd aan het polderhuis in de Abdij alhier door het polderbestuur van Walcheren, in het openbaar, verpachthet recht van broed en mosselzaad weg te halen van de paalwerken, van het strand der Noordwatering gedurende het jaar 1883. Ingekomen waren 4 biljetten vanY. N. Voerman, te Philippine, voor 803W. Jume- let Mz., te Bruinisse, voor 1251J. Ockesse, te Bruinisse, voor 2190 en G. de Waal, te Brui nisse, voor 2250. De stichting van eene National League in Ier land gaat langzaam maar zeker vooruit. Voor zijne kiezers te Cork heeft de heer Parnell eene redevoering gehouden, waarin hij aanspoorde tot het vormen van een afdeeling van het verbond, dat een uitgebreider taak heeft dan de overleden Land League. Deze bezorgde den inwoners der Iersche steden voordeelen, het nieuwe bond zal zich toe leggen op het geven van steun vooral aan de land bouwers en arbeidersklassen, opdat men van hunne voortdurende hulp en steun verzekerd kan zijn. Een commissie van industrieelen is in verbinding met elke afdeeling teneinde de Iersche industrie aan te wakkeren, en in dit comité zullen land bouwers en werklieden naar evenredigheid verte genwoordigd zijn. Elke toekomstige wet zal, volgens den heer Parnell, in de hoogste mate af hankelijk zijn van de kracht waarmede het volk deze nieuwe regeling zal ondersteunen. Voordeel brengend aan Ierland, wordt deze League strikt gehouden binnen de perken der wet. Hevig is de toon, die de Engelsche pers aanslaat naar aanleiding dezer redevoering. Het eenige doel meent men, is om de verwarring te ver lengen de National League kan alleen leven in een atmospheer van opschudding en oproer en al wat aan deze omstandigheden vuur geeft is wel kom. Dit is nu de vaderlandsliefde, roept men, die uit het parlement in de stedelijke raden en de bureaux der beambten wordt overgebracht. Er moet een einde komen aan het denkbeeld, dat men door toegeven den politieken vrede koopen kan. Ierland heeft een onverzadeljjken muil en al wordt zitting na zitting aan de Iersche zaken gegeven, steeds vindt men de oude bereidwilligheid om officieele personen te vermoorden, en de ge wone weigering om de schulden te betalen. Na de uiteenzetting van de zelf-regeering, zooals die door de nieuwe League gevraagd wordt, wordt het tijd voor de Engelsche liberalen, zegt de Times, om goed de beteekenis na te gaan hunner woor den telkens wanneer zij beweren, dat het streven van den heer Parnell in deze richting gematigd en redelijk is. Zoude werkelijk de zoo gewraakte rede eene oorlogsverklaring zijn aan het gouvernement Dit mag betwjjfeld worden. Want de heer Parnell, verre van zich van hevige en oproerige woorden te bedienen met de zekerheid van hartstochtelijk toegejuicht te zullen worden, heeft den moed ge had om de laatste voorvallen te Dublin te laken. Met de verdaging van eene nieuwe Iersche wet zal hjj verder genoegen nemen op éen voorwaarde, dat namelijk Engeland de arme klassen te hulp zal komen dezen winter hetzjj door gitten, hetzjj langs den weg van groote openbare werken. De Cork- sche meeting alleen wettigt dus de vrees niet voor herhaling van den strjjd, door de Land League tegen Engeland gevoerd. Dat het beroep van den heer Parnell op de hulp van Engeland zjjne redenen heeft alle bladen komen het ons eiken dag bewjjzen. Zoo deelt een correspondent van Daily News in eene beschrjjving der Iersche ellende mede, dat in de laatste jaren een bron van inkomen voor de kleine boeren bjjna geheel is uitgedroogd. lederen zomer gingen zjj naar Engeland en Schotland om aan den oogst deel te nemen, doch allengs nam het werk af door het gebruik der werktuigenvooral dezen zomer was de schade zeer groot. En som migen waren inderdaad te arm om het kanaal over te steken. Het voorstel van Engeland tot het houden van eene conferentie welke de Donau-quaestie zal rege len is door alle mogendheden, die het Berljjnsche tractaat geteekend hebben, aangenomen. Zjj zul len zich door de gezanten laten vertegenwoordi gen met toevoeging van eenige raadgevers, welke men zal kiezen uit de Europeesche Donau-com- missie. De conferentie zal zich niet alleen bezig honden met het plan tot varlenging van de be voegdheid der internationale commissie, maar ook met het vraagstuk omtrent de scheepvaart tus- schen den Donau-mond en Galatz. De Oostenrjjksche kamer van afgevaardigden heeft een nieuwe wet op de industrie aangeno men met groote meerderheid. Het debat was daarom zoo belangrijk, omdat er verscheidene vraagstukken bjj te pas kwamen, die ook in an dere landen de aandacht wekken. De nieuwe wet is een groote hervorming, waardoor men vooral de kleine industrie wil te hulp komen in den kri tieken tjjd, dien zjj nu doorstaat. De vraag bljjft ter verantwoording over of een wet alleen bjj machte is voor den kleinhandel de gouden eeuw te doen aanbreken. Men sprak over eene herstel ling der oude werkliedenvereenigingen; doch volgens veler meening was daarvoor de tjjd voorbjjde verdeeling van den arbeid en het bestaan van speciale industrieën zouden de verwachtingen die men van dergeljjke corporaties koestert niet verwezenljjken. Ook het socialisme kwam ter sprakede wet werd als een beschermmiddel daartegen voorgesteld. Het protectiesysteem is echter niet wenscheljjk. Geheele vrijheid is het eenige middel tot verzekering van geljjkwegende rechten voor alle takken der industrie, en tot het waarborgen van een evenredig deel in den alge- meenen voorspoed. De wet reikt getuigschriften van bekwaamheid uit. Ieder zal proeven moeten leveren, dat hjj als leerling, daarna als werkman zich zelfheeft bekwaamd in het vak, dat hjj wenscht uit te oefenen. Men verwacht van deze wet, niettegenstaande de huisindustrie en de handels- en fabrieksonder- nemingen niet onder de ambachten zjjn opgeno men, goede vruchten. Een kijkje in de toekomst. Toen meer dan twee duizend jaren geleden Xerxes den voet in Europa zette met den vasten wil om alles te veroveren, kwam hjj op het denk beeld zjjne duizenden voor zich voorbjj te laten trekken. Bjj het zien van deze menigte, zoo meldt ons de legende, weende de koning en aan iemand die hem naar de oorzaak dier tranen vroeg, antwoordde hjjik bedroef mjj er over, dat over honderd jaren geen enkele van al deze mannen meer leven zal. Deze sombere gedachte, wie kent haar niet En wie heeft zich niet vaak afgevraagd hoe onze wereld zich vertoonen zal over een eeuw, over vjjf eeuwen of later? Sommige vernuftige geesten hebben getracht deze zeer onbescheiden vraag te beantwoordenzoo verscheen in 1770 te Amster dam een curieus boek van Mercier, getiteld L'an deux mille quatre cent quaranteen thans heeft de Parjjsche boekhandel een pendant het licht doen zien in Le vingtieme Siècle door den heer Robida. Mercier schreef in een tjjd, waarin een harts tocht bestond voor de philosophie, waarin men zich ernstig begon bezig te houden met de sociale vraagstukkendie nu aller hoofden vervullen. Rousseau en Voltaire hadden de geesten wakker geschud voor de algemeene vrijwording, de revo lutie werd door allen voorzien, men voelde haar naderen met groote schreden, en ieder meende de juiste oplossing gevonden te hebben voor een nieuwen en duurzamen grondslag der maatschappjj Zooals men vermoedt is het boek van Mercier een terugslag op dezen tijdgeesthet geeft alle sociale vraagstukken opgelost, alle knoopen ont- ward, alle moeiljjkheden uit den weg geruimd, alle hoogten geëffend maar de schrjjver, die zooveel voorzagheeft niet gedroomd van stoombooten, spoortreinen, electriciteit, telegraaf, telephoon, stoomdrukkunst, photographie en lucht scheepvaart. En toch hing het laatste al in de lucht, en verkeerde de toepassing van stoom reeds in een embryonischen staat. Doch Mercier be kommerde zich niet om die vraagstukken, welker gevolgen hjj niet voorzag. De philosophisehe quaesties beheerschten hem zoo geheel, dat hjj verzuimde zjjne personen pruik en degen te ont nemenen de culotte te vervangen door den pantalon. In een anderen tjjd schrjjvende, behandelt de de heer Robida de duistere vraag naar de toe komst uit een geheel ander gezichtspunt. Bjj hem heeft de luchtscheepvaart in de twintigste eeuw zoo goed vele zwarigheden, waarop de uit vinders onzer dagen stuiten, overwonnen, dat Pa rijs krioelt van een vloot van aérocabs en aéronefs, die onze rijtuigen en omnibussen op doelmatige wjjze vervangen. Spoortreinen bestaan er niet meer, en de laatste locomotief wordt met bloe men versierd in het museum-Cluny bewaard. De reizigers hebben slechts drie kwartier noodig om van Saint-Malo naar Parjjs te komen. Door de nieuwe middelen van vervoer heeft Parjjs zich uitgestrekt tot Rouaan, en ook in de hoogte is de stad toegenomen. Een restaurant met vjjf ver diepingen is opgetrokken op een plat, dat de beide torens der Notre Dame verbindt. Op den top van de Saint-Jacques is het bureau van een luchtvaart- vereeniging gevestigd, terwjjl de ziener voor den triomfboog een kroon heeft gevonden in een reus achtige water-inrichting. Alles beweegt zich niet meer door stoom, maar door electriciteit; men gaat per eleetrische tramwagen door het Louvre, terwjjl de conducteur uitlegging verschaft van al de schilderjjen en beelden, welke photopeintres bezig zjjn weer te geven. Dan heeft men ook, dank zjj de telephonoscoop, den schouwburg bjj zich thuis. Het spel, de mise- en-scène, de zaal alles wordt op een lichtgevend en doorsehjjnend doek weergegeven, en de tele phoon brengt al wat er gezegd of gezongen wordt trouw over. En met dit werktuig geeft iederen tig avond na de voorstelling een bevoegd criticus aan zjjne abonné's rekenschap van de theater-gebeur tenissen van den dag. D^ schouwburg heeft verder een algemeen karakter ge. gen, waarvan wjj ons geen denkbeeld kunnen manen. Tooneelspelers uit Chicago geven les Horaces voorde Franschen. In de theaters van den tweeden rang is het tooneel in vier verdiepingen verdeeld, waar het zelfde stuk in vier verschillende talen gespeeld wordt. Alles is op verbazende wjjze vooruitgaan. Een reusachtige keuken dient voor gansch Parjjs. Huizen met achttien verdiepingen zjjn opgetrokken van buitengemeen dik papier. De politici staan aan de hoeken der straten alle waar te verkoopen, die in hun handel te pas komtredevoeringen, geloofsbrieven, wetsvoorstellen. Vrouwelijke ad vocaten pleiten, ook vrouwen vertegenwoordigen het volk, ook vrouwen zjjn leden van het instituut. Men ziet het, de stoutmoedige schrjjver heeft alles voorspeld, alles-behalve onze gewoonten, onze nooden en behoeften. Buiten den mensch is alles

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2