302. 125e Jaargang. 1882. V rijdag 22 December. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel» Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 21 December. O IDDELBEJ COIIRA De tweede kamer heeft, in hare gisteren gehou den avondzitting, de vesting-begrooting met 57 tegen 9 stemmen en de begrooting van oorlog in haar geheel met 39 tegen 26 stemmen aangenomen. Vooraf ging nog eene uitvoerige gedachten- wisseling 1°. Over het dezen zomer gebeurde in het kamp te Milligen en bij de manoeuvres, waarom trent de heer Viruly zoowel uit een militair als uit een constitutioneel oogpunt verschillende vragen aan den minister stelde. Deze antwoordde zeer uit voerig en uit dat antwoord bleek, dat, blijkens de door hem ontvangen rapporten, van de oefe ningen in het kamp zooveel nut is getrokken als onder de bestaande omstandigheden mogelijk was; dat geen overschrijding van het grondgebied van het kamp heeft plaats gehaddat daaren tegen vrije bewegingen aan de troepen buiten diensttijd niet verboden warendat de minister, bij uitzondering, had toegestaan de door den kom- inandant gevraagde manoeuvres in het kampdat in tegenwoordigheid van Z. M. den koning, op diens last, door de troepen eenige bewegingen zijn uitgevoerddat er slechts éen marsch (volgens den minister te vermoeiend voor de jongere soldaten) uit het kamp naar Nederpelt en terug heeft plaats gehad voor 19 Augustus dat de groote manoeuvres zijn gelast bij konink lijk besluit, door den minister gecontrasigneerd en onder diens verantwoordelijkheiddat de ook door Z. M. zeer aanbevolen zorg voor de ge zondheid der troepen, na lang aarzelen, heeft doen besluiten de manoeuvres de drie laatste dagen op te schorten en eindelijk af te kommandeeren, en dat dit hoog noodig was om ziekten en zelfs sterfgevallen te voorkomen. De minister deelde later mede dat in het vol gende jaar geen kamp te Milligen zal plaats heb ben, maar dat in overleg met kolonel Kromhout een uitgebreid plan van gecombineerde manoeu vres van zee- en landmacht, in het Gooi en de Vecht-stelling te houden, is ontworpen. De minis ter gaf daarvan een uitvoerig relaas. Verder is nog gesproken o. a. over de leveran- ciën bij het leger, waaromtrent de minister de overweging van gewijzigde voorschriften toezegde. Bij de vesting-begrooting werden door de hee- ren Van der Schrieck en Kool belangrijke be schouwingen geleverd over de draagkracht der torpedo-granaten, die bij de onlangs beproefde mortieren van 21 c. M. zijn gebruikt en waarop de minister beloofde zijn aandacht gevestigd te houden, bij de beslissing omtrent de bewapening van de Amsterdamsche linie. Naar wij vernemen is in eene gisteren met ge sloten deuren gehouden zitting van den gemeente raad van Middelburg, de bij voortduring deels ergerlijke, deels belachelijke exploitatie van den stoomtram naar Vlissingen ter sprake gebracht. Er moet besloten zijn tot het doen van stappen, die öf de concessie, öf den tegenwoordigen onhoud- baren toestand een einde zullen doen nemen. Vlissirog-eii, 21 Dec, Het groote nut der dooi de Nederlandsche en Belgische regeeringen ten nutte der scheepvaart geplaatste sirenes (misthoorns) bij de Nieuwe sluis (Breskens) en aan den ingang der Wielingen, is gedurende de in de laatste dagen geheerscht hebbende zware mist ten volle aan het licht gekomen. Ofschoon het »onvaarbaar" weder was, konden evenwel de stoombooten van Harwich op Antwerpen, alsmede die van Queen- boro op Vlissingen behouden binnen komen. Zonder deze werktuigen ware het bevaren van den mond der Schelde ondoenlijk geweest. Als een bewijs van het vermogen der Sirene van de Nieuwe sluis kan dienen, dat bij de genomen proeven, onder gunstige gelegenheid, het geluid tot op een afstand van elf duizend meter goed werd waargenomen Aardenbnrg, 20 December. Gisteren werd alhier door de vereeniging Welbegrepen Eigen belang aanbesteed de levering van 65100 K. G. superphosphate, minstens bevattende 14% phos- phorzuur oplosbaar in water. Laagste inschrijver was de heer Standaert van Waerschoot (Belgie) voor 6.07 per 100 K. G. Tot leden van het bestuur van bet waterschap •Voor de uitwatering door de sluis aan den Ooster- landpolder zijn benoemd G. J. van den Bosch en J. J. van Weel; tot dijkgraaf vanBorrenbrood- £>older C. van Schelven. In de gisteren gehouden vergadering van den raad van state zijn o. a. ingekomen konink lijke besluiten, houdende beslissing in zake het beroep van 0. Risseeuw, te Goes, van een besluit van gedeputeerde staten, waarbij is gehand haafd het besluit van den raad der gemeente Goes om hem niet als raadslid toe te laten. Met handha ving van het besluit van ged. staten is het beroep ongegrond verklaard. (Vroeger reeds gemeld), het beroep van G. E. de Leeuw, huisvrouw van J. Visser, te Goes, van eene uitspraak van gede puteerde staten, waarbij de aanwijzing tot den dienst der nationale militie van haren zoon uit vroeger huwelijk, H. Stijger, is gehandhaafd. Met vernietiging van het besluit van gedep. staten is H. Stijger, wegens broederdienst, van den dienst der nationale militie vrijgesteld. Rotterdam, 20 Dec. Waaraan denkt men dat wij onzen nieuwen schouwburg te danken zullen hebben Aan een bloot toeval. Aan de gelukkige omstandigheiddat de koopers der schouwburgloten ongelukkig genoeg zijn geweest om niet de anderhalve ton te trekken. In de heden gehouden vergadering der Schouwburg- vereeniging bleek uit de mededeelingen van het bestuur, dat wanneer niet de vereeniging zelve had deelgenomen aan het syndicaat, hetwelk de loten aan den roan heeft gebracht, en wanneer niet dat syndicaat zelf de anderhalve ton had ge trokken, van den heelen schouwburgbouw niets had kunnen komen, want de loterijleening heeft niet genoeg opgebracht en de overgebleven loten zijn natuurlijk in langen tijd om zoo te zeggen geen cent meer waard. Onze nieuwe schouwburg zal dus in waarheid zijn een lot uit de loterij. De financieele specialiteitdoor het bestuur geraadpleegd, had verklaard, dat de loten »er als vet zouden ingaan", en het bestuur had daaruit opgemaakt dat de loten gemakkelijk te plaatsen zouden zijn. Dat was een fout van het bestuur, want vet wil er niet altijd goed in. En zoo ook bleken deze loten er niet goed in te willen, al kwamen ook zelfs Bolle en Gebr. Koster te hulp. Al werden wij ook dezer dagen weder in de tweede kamer afgeschilderd als een volk van spelers, deze 400,000 loten hebben wij niet verorberd. Zóo weinig loten zijn er verkocht, dat terwijl de berekening was dat er 600,000 zou beschik baar zijn voor den bouw van den schouwburg, en volgens het oorspronkelijk plan die som ook zon besteed worden, thans het bestuur schoorvoetend kwam verklaren, dat er, ondanks het meevallertje van anderhalve ton, slechts 350,000 aan den schouwburg zal kunnen verbouwd worden. Wij moeten dus 50 van onze illusiën prijs geven. De schouwburg zal heel wat minder grandioos worden dan ons was voorgespiegeld Troosten wij ons met de gedachtedat wij althans de reputatie verworven hebben van niet zulke erge loterijspelers te zijn, als waarvoor men ons heeft uitgemaakt. Ten slotte een. curiositeit. De voorzitter be loofde, dat hij voor de leden der Schoutuburgver- eeniging zou zien te verwerven een paar vrij-entrées voor een voorstelling. Wij doen hier niets voor het tooneel, of wij moeten een paar vrijkaartjes hebben. Zoo het Tooneelverbond, en zoo ook weder deze Schouwburgvereeniging. Wij willen kunstbe schermers zijn, als wij van de diaconie kunnen trekken. Volgens het Bat. Handelsblad is er sprake van geweest om de nieuwe haven te Tandjong Priok in de nabijheid van Batavia te noemen Prins- Hendrik-haven, maar zou de minister van koloniën bezwaar hebben gemaakt tegen dien naam. Het Handelsblad dringt erop aan, dat bij de behandeling van hoofdstuk X der staatsbegrooting den minister van koloniën worde gevraagd, op welke gronden bezwaar is gemaakt tegen den naam, waarin een welverdiende hulde ware gele gen aan de nagedachtenis van den prins, die zoo veel tot de ontwikkeling der stoomvaart op Indië heeft bijgedragen. De tweede kamer heeft op hoofdstuk V (binnenl. zaken) der staatsbegrooting dit jaar ƒ83,390 uit gewonnen, maar tevens heeft zij 125,650 meer toegestaan dan de minister gevraagd had, zoodat de bezuiniging ten slotte neerkomt op een v e r- hooging van ƒ42,260. De St. Ct. behelst het kon. besluit waarbij be paald wordt dat voor den vorm van het voor quitantien en handelspapier, behouden blijft de vorm, bij kon. besluit van den 8e December 1869 (Stbl. n°. 208) bepaald voor bet plakzegel voor handelspapier. Het plakzegel wordt op het aan zegelrecht on derworpen stuk geheel en al vastgeplakt, gaaf en ongeschonden, zooals het van rijkswege wordt uit gegeven en zonder dat papier of eenige andere stof tusschen het stuk en het zegel aanwezig zij. Het wordt vastgeplakt daar, waar het stuk moet worden onderteekend door hem, die het zegel ge bruikt. Deze schrijft zijne onderteekening met inkt, op of over het zegel. Hij vermeldt tevens, op het zegel, en mede met inkt, het tijdstip waarop het wordt gebruikt, door aanduiding van den dag, de maand en het jaar. De commissaris des konings in Noord-Holland is gemachtigd tot het bijeenroepen van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op Donderdag 4 Januari 1883, om daarin aan de orde te stellen de verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaal, in plaats van wijlen jhr mr C. J. A. den Tex. De heeren Léon Estor en Michel Mortier, direc teuren van het Franselie agentschap voor de internationale tentoonstelling te Amsterdam, be richten in de Figaro dat zij reeds van meer dan 500 Fransche huizen aanvragen hebben ontvangen voor inzendingen, en op dit oogenblik zijn zij met bijna duizend huizen in briefwisseling voor inzendingen. Bij de tweede kamer is ingekomen een wets ontwerp tot onteigening voor het maken van eene nieuwe verbinding van den Hollandschen IJsel met de Gouwe. De regeering verklaart dat geheele afsluiting van den waterweg tusschen Amsterdam en Botterdam onvermijdelijk in het verschiet ligt, indien daarin niet spoedig op afdoende wijze wordt voorzien. Dientengevolge is thans een plan ontworpen voor een nieuwe sluis met een verbindingskanaal van den Hollandschen IJsel naar de Gouwe, met hand having der algemeene beginselen, die aan een deugdelijken vaarweg van zoo groote beteekenis als die tusschen Amsterdam en Rotterdam ten grondslag moeten liggen, zoodat deze werken als begin van uitvoering voor de verbetering van dien vaarweg kunnen worden beschouwd. De heer C. de Groot, gepensioneerd hoofdinge nieur, chef van het mijnwezen in Indië, die in vroeger jaren ook aan de Billiton-Maatschappij verbonden was, heeft te 'sGravenhage in het In disch Genootschap eene voordracht gehouden waarin de verlenging van de aan genoemde maat schappij verleende concessie in een geheel ander licht gesteld werd dan tot dusverre in de tweede kamer geschied is. De vier stellingen, welke door den heer De Groot breedvoerig ontwikkeld en tegen andere sprekers verdedigd werden, luidden als volgt 1. De Billiton-Maatschappij heeft aanspraak op verlenging der concessie, wat reeds in 1864 door de regeering werd erkend; en de goede trouw eischt dus zich aan de nu gesloten overeenkomst te houden. 2. 's Lands belang is door het slui ten van het nieuwe contract behoorlijk bevorderd, vooral als men in aanmerking neemt, dat in een mijnonderneming de opbrengsten de waarde van de zaak verminderen, zoodat als de concessie af- geloopen is, de mijn wellicht niets meer waard is. 3. Op het rapport der commissie van rapporteurs der tweede kamer is veel aan te merken, vooral dat zij uit het oog heeft verloren, dat er geen sprake is van vernieuwing van het contract, maar eenvoudig van aanvulling. Veel wat niets ter zake doet, wordt in het rapport aangehaald, ter wijl de geschiedenis der zaak en de adressen der Billiton-Maatschappij niet worden medegedeeld. 4. De cijns, door de Billiton-Maatschappij betaald, is niet het eenige, waardoor de mijnonderneming den staat ten goede komtbuitendien heeft de staat nog veel voordeelen in de verpachte middelen, het vendu-salaris, de uitgaande rechten en de patent belasting. De quaestie der rechtsgeldigheid van het con tract liet de heer De Groot buiten beschouwing, omdat de goede trouw de contraets-verlenging gebiedt. In eene vergadering van de afdeeling Amster dam der Maatschappij van Nijverheid heeft de heer J. H. Rovers, uit Groningen, de noodzake lijkheid betoogd van de oprichting van een Crédit maritime in ons land. Het doel eener dergelijke inrichting moet zijn het bevorderen, van alle zaken, die betrekking hebben op den scheepsbouw, in den ruimsten zin van het woord, mits op eene zoodanige wjjze, dat ook den aandeelhouders ruime en standvastige dividenden worden uitgedeeld. De werkkring van het Crédit moet zijn twee ledig. Niet alleen is het eene maritieme bankin stelling, maar ook diene het tót het drijven van een maritiemen commissiehandel. Dat eene dergelijke instelling ook in ons land levensvatbaarheid zou bezitten, bewees de heer Rovers uit de gegevens betreffende de scheepvaart en scheepsbouw. De vaart met stoomschepen is nog voor aanzienlijke uitbreiding vatbaar, daar er dringende behoefte bestaat aan een geregelden maildienst tusschen Java en Australië, Java en China, en Amsterdam en de Kaapstad. Wat de zeilschepen betreft, kan ook de kust vaart, mits op goedgekozen terrein, goede winsten afwex-pen. Als voorbeeld deelde spreker mede, dat Engelsche zeilschepen den eigenaars jaarlijksche dividenden van 25, 314, 48? en 824 pet. opleve ren, terwijl enkele stoomvaartmaatschappijen slechts 9 pet. uitkeeren. Dat onze vaart met zeilschepen kwijntschreef spreker toe aan de geringe taal- en handelskennis onzer zeevaarders en aan hun gebrek aan onder nemingsgeest. De vooi'uitzichten voor de vaart met stoom- en zeilschepen, die elkaar moeten aanvullen, zijn dus gunstig, vooi-al aan vrachtbooten van 700— 1200 ton is groote behoefte. Zoo onze werven met geldelijke voorschotten worden gesteund, kun nen zij de concurrentie met Schotland zeer goed volhouden, daar de verhouding in vele opzichten vooral wat betreft de loonen in ons land veel gunstiger is. Dien geldelijken steun moet het Crédit maritime aan onze werven en reeders verleenen. Uitvoerig zette spreker uiteen hoe een dergelijke instelling, die als het ware de tusschenpersoon tusschen scheepsbouwmeester en reederijen moet zijn, dient te worden ingericht, waarna hij zijne redevoering besloot met een woord van opwekking tot allen die bij eene bloeiende scheepvaart en een qoed ontwikkelden scheepsbouw belang hebben, om de onderneming te steunen. Er schijnen bezwaren gerezen betreffende den verkoop van het paleis aan den Kneuterdijk te 's Gravenhage aan Z. K. H. den prins van Oranje, niettegenstaande de gemeenteraad het bod van den prins heeft aangenomen. Zeer waarschijnlijk zal van den verkoop niets komen. NR. Ct.) In eene gisteren avond gehouden vergadering van de vereeniging De Unie te Amsterdam, is na discussie het volgende besluit genomen »De vergadering machtigt het bestuur een adres te richten tot de tweede kamer, waarin De Unie zich beslist tegen censusverlaging verklaart en grondwetsherziening op den voorgrond stelt." In de jongste vergadering der kamer van koop handel te 's Gravenhage werd o. a. door de heeren Enthoven en Knuijver verslag uitgebracht omtrent het ontwerp van een spoorweg-waarschuwer an den heer IJserman. Daaruit blijkt, dat de minis ter van waterstaat enz. aan genoemden heer heeft te kennen gegeven, dat het ontwerp zoowel in beginsel als in samenstelling geacht wordt voor hoofdspoorwegen ongeschikt te zijn. Naar hun oordeel blijft thans niets anders over dan den heer IJserman in overweging te geven, zich tot de directiën der locaal-spoorwegen te wenden, met vei-zoek om op haar lijnen de deugdelijkheid van zijn ontwerp te doen onderzoeken. Alzoo werd besloten. De heer J. N. Wiersma, vroeger zendeling, thans hulppredikant in de Minahassa op Celebes, heeft sedert jaren bij zijn toespraken tot de inlanders zijn kracht gezocht in vertellen. Bruur Joapik van Cremer, De Framboozen van Schmidt, Nathan der Weise en vele andere verhalen strekken dan tot opheldering van de teksten, die hij behandelt. Mocht iemand vinden, zoo zegt hij in zijn jaarver slag, opgenomen in het weekblad De Hervorming dat dit verhalen ten slotte toch zal gaan tegen staan, dan kent hij de kracht nog niet die er in het verhaal gelegen is, vooral voor een Oosterschs volk. Als er iets is, zoo gaat hij voort, dat de men- schen hier nog meer aantrekt dan vertellen, dan zijn het de tooneelvoorstellingen, die eens in het jaar gegeven worden. Dit jaar gaven wij in de nieuwe ruime kei-k to Liwoetoeng Het Pauwen- veerke, door mij tot een Maleisch tooneelstuk omgewerkt. Mijn leerlingen speelden zeer aardig, en het was een genot al die menschen daar zod stralend van vreugd te zien zitten. Natuurlijk dat

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1