J N° 301. 12 5e J aargang. 1882, Donderdag 21 December. Een licht in de duisternis. BURGERLIJKE STAND. Middelburg 20 December. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Puhlicité G. L. Baube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. MIDDELBURGSCHE COURANT. De wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand te Middelburg, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat op den 25 en 26 December en 1 Januari a. s. het bureau zal geopend zijn van 12 tot 1 uur des namiddags, tot het doen van aangiften van geboorten en overledenen. Middelburg, den 20 December 1882. De wethouder voornoemd, A. J. VAN EEKELEN. Het onverwacht bericht der pensioneering van den beer Pruijs van der Hoeven, als gouverneur van Atjeh, verdient in niet geringe mate onze aandacht. Met recht mag het onverwacht genoemd worden, want nog niet lang geleden werd door den minister van koloniën en door den heer Des Amorie van der Hoeven, een bloedverwant des gouver neurs, in de tweede kamer eene in bet Handels- ilad voorkomende bewering, als zou de gezondheid van den heer Pruijs van der Hoeven te wenschen overlaten, gelogenstraft. Er moet dus eene andere, onbekende reden bestaan. Welke die reden zijn moge, de regeering had nu eene uitstekende gelegenheid gehad om het bestuur over het wingewest, indien zij dat raad zaam geoordeeld had, weder aan militaire handen toe te vertrouwen. Zij zou, nu er eene bepaalde aanleiding voor het aftreden van den civielen gouverneur bestond en dus genoemd kon worden, niet aan den aandrang van onbevoegden hebben toegegeven, wanneer zjj een officier tot zijn opvol ger benoemd had. Niemand had haar van zwak- Aeid kunnen beschuldigen, wanneer zü bfj het. bezetten van de openvallende waardigheid, te rade was gegaan met betgeen de ervaring, opge daan onder bet burgerlijk bestuur, baar had kunnen leeren. Nu de regeering dit niet gedaan heeft, is er geen andere gevolgtrekking mogelijk, dan dat diezelfde ervaring baar van de verkieslijkheid van bet civiel boven het militair bestuur overtuigd heeft. Hierdoor wordt de afgetreden gouverneur-gene raal, de heer Van Lansberge, die de vervanging van generaal Van der Heyden door den gouverneur Van der Hoeven voor zijne verantwoordelijkheid genomen heeft, in dit opzicht volkomen in 't gelijk gesteld. Wij voegen erbij, dat bij eene benoeming van dit gewicht, de verantwoordelijkheid van den minister van koloniën van die des opperlandvoogds niet af te scheiden is. Het is niet denkbaar, na alles wat er voorgevallen is, dat de heer 's Jacob tot deze regeeringsdaad zon zijn overgegaan, indien hij had kunnen vermoeden dat die geen volledige instemming bij bet opperbestuur zou hebben ontmoet. Aannemende alzoo, dat de benoeming van een Novelle van kichabd weitbrecht. llit liet dag-boek van Siegkert. X Het gezelschap dat in het hotel Pagano logeerde had besloten de blauwe grot te bezoeken en met fakkels te laten verlichten. Een deel van 'het gezelschap voer er met bootjes heen, de an deren wilden eerst naar Anacapri wandelen en dan het steile rotspad afdalen dat van daar naar den ingang der blauwe grot leidt. Siegbert behoorde tot de laatsten en Hilda tot degenen die liever per bootje gingen- Tot nog toe waren die twee niet nader tot elk- 'rider gekomen. Hilda deed haar best om te erbergen wat er in baar hart omging en boe meer zij de overtuiging kreeg dat zij Siegbert beminde, des te minder wilde zij het laten mer ken. Zij vermeed dus zorgvuldig met hem alleen te zijn en als hij zich een hartelijk woord Jiet ontvallen, beantwoordde zij het met een on- militairen gouverneur niet in 's lands belang zou zijn geweest, kan de vervulling der vacature, zoo als zij heeft plaats gehad, niet anders dan een goeden indruk maken. De heer Laging Tobias heeft zich, gedurende zijne geheele loopbaan, doen kennen als een ambtenaar van groote bekwaam heid, moed en vastberadenheid. Aan zijn beleid is het te danken geweest dat nog onlangs, in de residentie Palembang, de kiemen van een gevaar lijken opstand in de geboorte verstikt zijn. De nieuwe gouverneur is bekend met bet iand en het volk welke hij gaat besturen en zijn naam zal vermoedelijk ook tot daar wel zijn doorge drongen. Zoo iemand, dan komt de heer Tobias met het noodige prestige, om eindelijk de over winning van het burgerlijk bestuur op de nog in Atjeh smeulende brandstoffen van verzet en oor logszucht tot eene waarheid te maken. In de heden namiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg werd op voorstel van burg. en weth. besloten aan den gemeenteraad van Ylissingen een adres van geluk- wenscbing te richten, naar aanleiding van de door de kamers der staten-generaal genomen beslissing ten opzichte van de overeenkomst met de De Schelde, tot exploitatie van de haven-terreinen aldaar. Aan den beer J. J. L. Luti werd, op zijn ver zoek, wegens vertrek naar elders, onder dank betuiging, eervol ontslag verleend als lid der commissie van toezicht over bet middelbaar on derwijs. Op voorstel van burg. en wetb. werd na dis cussie besloten het nog beschikbaar terrein bij het bolwerk aan de Veersche poort onderhands te verhuren aan W. van de Putte alhier, ten einde daarop eene boomkweekerij aan te leggen, tegen 66H6 D nV> VCffi tv» Tra n -f 7?> Jcu'agva Voorts werd besloten 39 boomen te roeien, waarvan de opbrengst op 134 wordt geraamd. In de verordening tot regeling van de exploitatie der gasfabriek, in de instructie van den directeur- boekhouder dier fabriek en in de verordening regelende de voorwaarden waarop gas door de gemeente Middelburg geleverd wordtwerden kleine wijzigingen gebracht. Naar aanleiding van een voorstel der gascom- inissie om den gasprijs tot September van het volgende jaar te behouden op 10 cent per kub. meter, doch aan de gasverbruikers die gedu rende het volle jaar 1882 gas gebruikten, voor bet getal meters dat zij in 1883 meer gebruiken dan in 1882, 9 cent te berekenen, deed de voor zitter eenige mededeelingen omtrent het gas verbruik in het loopend jaar door administratiën en particulieren. Dat bedroeg tot bet einde November 268,151 kub. meter en zal, wanneer in de maand December in dezelfde mate gas wordt gebruikt, tot 312,300 kub. meters klimmen. Ter wijl slechts gerekend is op 295,000 M8 zal dus ruim 17000 M3meer worden gebruikt. Wordt in 1883, zooals te verwachten is,'een even groot aantal meters gas gebruikt, dan zal in plaats van aangenaam gezegde, waarover zij berouw bad, zoo dra het over hare lippen was. Siegbert kon dit raadsel slechts ten halve op lossen. Hij had er zoo wat op vertrouwd dat Hilda's hart zich terstond voor hem zou openen, nu hij op genezing mocht hopen. Thans was dat volstrekt niet het geval. Het was niet in hem opgekomen haar minder lief te hebben, indien zijn blindheid haar een bezwaar was toe geschenen. Hij wist wel dat het besluit om de vrouw van een blinde te worden, zelfs meisjes met een ander karakter moeielijk gevallen was; hij was ook bescheiden en meende volstrekt niet dat hij haar al de ontberingen die uit zijn blindheid voortvloeiden, zou kunnen vergoeden. Toen hij nu zag dat hij niets verder met haar kwam, overviel hem vaak weer zijne droeve stemming. Zou het noodlot hem het geluk der liefde slechts van verre gewezen hebben, om hem daarna al het leed der liefde te laten gevoelen Dan wees het hem wel licht, ook slechts een zweem van licht, om hem later in des te dieper duisternis te dompelen. Indien Hilda den ziende niet be minde, hoeveel te minder dan nog den blinde Hilde had zich met opzet aangesloten bij de genen die in de boot gingen, maar nauwelijks was zij gezeten of zij had er berouw van. Zij keek stil voor zicb in de golven, terwijl de anderen vroolijk en druk praatten. Het was een heerlijke tocht langs die steile, roode rotsen van Capri, waar de zee zacht tegen aan klotst, terwijl omhoog in alle de geraamde som van 6800, 10,000 op de fabriek kunnen worden afgeschreven. Na discussie en nadat een voorstel van den heer Tak, om de zaak tot eene volgende vergadering aan te houden, was verworpen, werd overeen komstig het voorstel der gascommissie besloten. Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van het bestuur der Ambachtsschool alhier, hou dende bericht dat de heer D. Jeras uit het dooi den gemeenteraad opgemaakt dubbeltal, tot lid van het bestuur dier school gekozen is, werd door burg. en weth. machtiging gevraagd tot uitbeta ling van het subsidie aan die school, met toezeg ging van gelijk bedrag voor de drie volgende jaren. Ter vervulling der vacature van leeraar of leerares in de wis- en natuurkunde aan de mid delbare meisjesschool, op eene jaarwedde van 1800, werden door burg. en weth. aanbevolen mej. J. A. M. van Groningen te Deventer, de heeren L. van der Vegt te Zwolle, J. W. F. van Meegeren te Zwolle, G. F. J. de Bruijn te Arn hem en J. van Leeuwen jr. te Monnikendam. Hierbij werd door burg. en weth. opgemerkt dat wanneer de raad mej. Van Groningen of een der heeren Van der Vegt of Van Meegeren, die de bevoegdheid missen om onderwijs te geven in de natuurkunde, benoemt, de benoeming zal moeten geacht worden alleen te zijn geschied voor de wiskunde op eene jaarwedde van 1400. In dat geval stellen burg. en weth. voor dr H. Japikse, alhier, te benoemen voor bet onderwijs in de natuurkunde, op eene wedde van 400 's jaars. Mejuffrouw Van Groningen werd daarna met al gemeen e stemmen tijdelijk, voor éen jaar benoemd op eene jaarwedde van 1400. Nadat in de verordening op de middelb. meisjes school eenè wijziging was gebracht wat betreft het aantal leeraren, werd eveneens met algemeene jaarwedde van 400, benoemd dr H. Japikse, leeraar aan de R. H. B. S. alhier. Achtereenvolgens werden benoemd tot leden in het burgerlijk armbestuur de heeren jh' mr P. D. van Citters j*. en J. J. van der Harst Az., beide aan de beurt van aftreding, en ter vervanging van den heer J. H. de Fremery de heer L. L. Wou- tersen. In het bestuur der Godshuizen werden herbe noemd J. Fak Brouwer Mz. en mr A. P. Snouck Hurgronje. In de commissie van toezicht op het middelb. onderwijs werd herbenoemd m' W. A. van Hoek, terwijl ter vervanging van den heer J. J. L. Luti de heer jh* m' J. F. Schuurbeque Boeije benoemd werd. Als leden der gezondheids-commissie werden de heeren dr IJ. Keyzer en P. M. de Ligny herbenoemd. Tot lid der commissie voor de manege, werd, in plaats van den heer P. L. Tak,naar elders vertrokken, de heer A. W. Berdenis van Berlekom benoemd. Als gemeente-heelmeester werd de heer J. B. Haringuian herbenoemd. Tet leden van de commissie voor den hoofde- lijken omslag werden aangewezen de heeren J. J. reten en spleten groene planten en goudgele brem struiken bloeien. Zoo voer men een balt uur tot aan den lagen ingang der grot. Die van Ana capri naar beneden moesten komen waren er nog niet, maar er werd toch bijna eenparig besloten terstond de grot in te varen. Wie zou ook lang kunnen blijven wachten voor de poort, waar achter zooveel schoons verborgen ligtDaar ging het naar binnen Buiten nog bet heldere daglicht, dat op het blauwe water glinsterde, vroolijk gelach en gepraat der bezoekers en nu opeens duisternis en plech tige stilte als in een kerk. Eik meuschelijk woord verstomt daar als van zelf en men komt in de verzoeking om eerbiedig bet hoofd te ontblooten en de banden te vouwen. Men boort niets dan het gekabbel van het water tegen de blauwe rotswanden, en dat zingt een lied zoo wonderbaar als alleen de golven kunnen zingen. In alle bootjes heerschte plechtige stilte. Daar klinkt op eens buiten de grot een rauwe kreet, zoodat aller blikken zich naar den ingang wenden. Het gezelschap van Anacapri was op het steil naar de zee afloopend voetpad gekomen en wachtte nu op de bootjes, die evenwel reeds in de grot waren. Onder dit gezelschap bevond zich ook een dame met haar tienjarigen zoon; zij had er opge staan om den moeilijken weg, welke voor vrouwen die niet zoo vlug zjjn als de Caprische, zeer be- van der Harst, D. Jeras en J. H. Snijders en als hunne plaatsvervangers de heeren M. Volkrijk Liebert, F. Nagtglas en F. Ermerins. Met ingang van 24 dezer zal het rijkstelegraaf kantoor te IJzendijke op Zon- en feestdagen open zijn 9 van tot 12 uren voormiddags. De dienst tijd op werkdagen blijft onveranderd. *YerseIie, 19 Dec. Alle oesterhandelaren op éen na en andere belanghebbenden bij een goeden dienst op bet rijkstelegraafkantoor alhier, hebben den gemeenteraad verzocht ondersteuning te willen verleenen aan een verzoek aan den minister, tot wijziging van de diensturen op genoemd kantoor. Een der raadsleden, die bekende zelf nadeel bij de voorgestelde wijziging te hebben, heeft zijne medeleden weten te overtuigen, dat niemand er voordeel bij hebben zou en het verzoek is met 6 stemmen tegen 1 verworpen. Groede, 19 Dec. Bij beschikking van den minister van waterstaat enz. dd. 11 dezer, is aan den heerJ. G. Gerritsen, burgemeester alhier, de concessie verleend voor een stoomtramweg Bres- kensMaldegem. De correspondent vanhet Duy- blad, die zich blijkens zijne berichten in dat blad steeds zoo bezorgd toonde voor bet verleenen dier concessie, kan althans nu op dit punt gerust zijn. *Hreskeiis, 19 Dec. In de beden gehouden vergadering van den raad dezer gemeente is tot gemeente-secretaris en ontvanger benoemd de heer G. E. C. Ribbius te Leersum met den benoemde stond op de voordracht de heer R. Birza te Epe, die, even als de heer P. J. Glerum te Groede, éen stem verwierf, terwijl 5 stemmen op den benoemde Wjn koolot™ om in Januari a. s. te besteden bet verbouwen van het schoollokaal en onderwijzerswoning, bet bouwen van een raadhuis en bet verbouwen van bet gevan genhuis, alsmede het verbouwen van het school lokaal en onderwijzerswoning op het gehucht Nieuwe Sluis. De Standaard deelt thans de 25e of laatste lijst mede van de ingekomen giften bij de 4e jaarcol lecte voor de scholen met den bijbel. Het totaal bedrag van 614 locale comités is 104.577. De collecte bracht achtereenvolgens ophet eerste jaar ƒ42.188; het tweede ƒ80.970; het derde ƒ95.850. De Standaard laat op deze opsomming den uit roep Soli Deo gloria I volgen. Onder de later ingekomen giften bjj het comité te 's Gravenhage tot inzameling ten voordeele dei- slachtoffers van de Jodenvervolging in Rusland, komt voor eene bijdrage van Z. K. H. den prins van Oranje, groot ƒ300. Volgens het Nieuws v. d. Dag loopt er thans een vrij stellig gerucht, dat de Rotterdamsche Lloyd en de te Rotterdam gevestigde Amerikaansche zwaarlijk is, te voet af te leggen. Eindelijk waren zij gelukkig allen beneden, toen eensklaps de knaap, die zich te ver vooroverboog, uitgleed en vlak voor den ingang der grot in de diepte ver= dween. De moeder uitte een hartverscheurenden kreet. Siegbert stond naast haar. Zonder zich lang te bedenken gooide hij zijn jas uit en sprong den knaap na. In zijn jeugd bad bij leeren dui ken en al had bij bet ook in jaren niet gedaan, er was niet veel tijd tot beraad. Reeds begon het in zijne ooren te suizen en het scheelde niet veel of hij verloor zijn bewustzijn. Doch hij pakte een kleedingstuk van het kind eö werkte zich met veel moeite weer omhoog. Maar hoe gevoelde hij zich toen hij boven kwam Was hij weer op deze wereld of reeds in bet land der zaligen? Alles schitterde en glinsterde in een wonderlijke schemeringmaar niet die grauwe schemering van vroeger; alles fonkelde en tintelde met een blauw groenen glans en aan het hooge blauw achtige gewelf bewogen zich flikkerende lichtjes. Thans hoorde hij ook een stem, die even wellui dend klonk als het gezang der golven ach ja hij was op het Sirenen-eiland en de Sirenen zon gen haar hetooverend, zoet lied, dat den dood aanbrengt. Zijne krachten ontzonken hem, maar op hetzelfde oogenblik grepen hem krachtige armen en werd hij in een boot getrokken en de knaap, dien bij krampachtig vasthield, met hem. Nog eenmaal sloeg hij de oogen op en zijn blik ontwaarde een doodsbleek gelaat, om welks glaij*

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1