N° 300. J25' Jaargang. 1882. Woensdag 20 December. Een licht in de duisternis. NATIONALE MILITIE. FEUILLETON. Middelburg 19 December. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. MIÜDKLBlIUiSIM COURANT. De burgemeester en wethouders der gemeente Middelburg gelet hebbende op de bestaande wettelijke be palingen betrekkelijk de nationale militie; brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijving van alle man nelijke ingezetenen, welke op den len Januari aanstaande hun 19d0 jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen, welke in 1864 zijn geboren, zal gereed liggen op de gemeente-secretarie van den len tot en met den 31en Januari 1883, des voor middags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 uren, met uitzondering van den Zondag dat voor ingezeten wordt gehoudi n 1°. hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder of, zijn beiden overleden, wiens voogd, in gezeten is volgens de wet van den 28eB Juli 1850, (Staatsblad n°. 44) 2°. hij, die geene ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden vooraf gaande aan den len Januari van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, hehoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861, Staatsblad n°. 72); dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch voor het volbrengen van zijn 20ste, inge zeten wordt, verplicht is zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij burgemees ter en wethouders der gemeente, waar de inschrij ving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 dei- wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1°. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wet); 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezit tingen of koloniën woont; dat de inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waai de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beide overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont; 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft (art. 16 der wet) dat elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, verplicht is zich daartoe bij burge meester en wethouders, ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd, aan te geven, en dat, bij diens ongesteldheid, afwezig heid of ontstentenis, zijn vader, of, is deze over- 6 Novelle van RICHARD WEITBRECHT. l il liet dag-boek van Siegbevt. VI, Dan heb ik ook zoo'n verlangen om den tempel van Paestum te zien, wellicht ook den Vesuvius te beklimmen Hij hield eensklaps op, als vreesde hij te verte gaan. »En wanneer keert gij terug Vraagt gij dat nog? Als het nacht ge worden is Dan leef ik van mijne herinneringen en ik weet reeds vooruit dat het mij nooit zal be rouwen dat ik hierheen gekomen ben. Maar waar gaan wij van daag nog heen Waar be ginnen wij onze afscheidsbezoeken en waar hou den wij op Graat gij mee naar het Vatikaan?" »Om den Apollo, den god des lichts te dan ken zei Siegbert in een opwelling van bitter heid, die hjj in de laatste dagen, als hij met leden, zijne moeder, of, zijn heide overleden, zijn voogd, tot het doen van die aangifte verplicht is (art. 1.8 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hen rustende verplichting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de' aandacht gebracht, dat bij bovengemelde wet, onder meer, is bepaald; dat met boete van ƒ25 tot ƒ100 wordt ge straft de overtreding van art. 18 en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens door den rechter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden nadat de veroordeelde is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zou kunnen voorwenden, is deze, ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Au gustus 1861, Staatsblad n°. 72), op heden voor de tweede maal afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Middelburg, den 18 December 1882. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Behendig politiek kunstenaar als de minister van financiën is, heeft hij gisteren in de tweede kamer zijn tafereel van hervorming der belastin gen op het juiste oogenblik en met fijne berekening ten toon gesteld. De kamer had reeds dikwijls op mededeeling van 's ministers stelsel" aange drongen. Zij heeft het gekregen, nu er geen tijd is om het te beoordeelen, noch te bespreken. Het vermoeden ligt voor de hand, dat het verbazing wekkende plan in de eerste plaats dienst heeft moeten doen «m de begrooting van graaf Van Lijnden erdoor te halen. Teekenen wij nog even aan dat de minister verklaard heeft, dat de hervorming van het kies stelsel aan de orde komen zal na de aanneming van dit financieel hervormingsplan. De census verlaging is dus weder in de doos gegoocheld. De heer Pijnacker Hordijk zal zeker doen, alsof hij van den „toer" niets merkt. Eenige toelichting van ons kamer-telegram van gisteren is niet overbodig. 's Ministers plan komt hierop neder herziening van de belasting op het personeel. In die belasting zullen vier, in plaats van zes grondslagen worden opgenomen; de grondslagen van de deuren en vensters en de haardsteden zullen verdwijnende belasting zal in zoover wor den ingekrompen, dat zij zal geheven worden naar 6/10 van het tegenwoordig bedrag; invoering van eene belasting op het roerend vermogen, op den grondslag van lj pet. van het kapitaal opheffing der patentbelasting en hare vervanging door eene bedrijfsbelasting herziening der grondbelasting, in diervoege dat de Hilda was, slechts zelden gevoeld had. Haar stem had haar toovermacht van het eerste oogenblik behouden en als hij met bedekte oogen zat, zoo dat hij te nauwernood de omtrekken van haar gelaat kon onderscheiden, was het steeds alsof hem een zacht, weldadig licht omstraalde. Hij had een zwaren strijd gehad of hij in Rome zou bljjven of heengaan en eindelijk had hij be sloten heen te gaan. Want hij voelde dat die stem hoe langer hoe meer macht over hem kreeg; hij betrapte er zich op dat hij van een heerlijke toekomst begon te droomen en was op het punt van te vinden dat hij heden het gezelschap van Hilda niet meer ontberen kon. Maar bij kalm nadenken moest hij erkennen dat al zijne droomen ijdel waren en nooit vervuld konden worden. Hilda had hem nooit anders dan op de meest kiesche wijze medelijden met zijn toestand betoondmaar juist dan, als zij zoo voor hem zorgde en zich over hem ontfermde als hij hulpeloos was, werd zijn hart het meest getroffen; hij durfde echter niet hopen dat zij geneigd zou zijn haar jeugdig, gelukkig leven te verbinden aan dat van iemand die zoo vroeg oud zou wezen. Zij wilde leven en genieten met den man dien zij lief had, door zijn sterken arm geleid en gesteund worden. Aan zijne zijde kon het leven immers geen genot zijn Zij zou hem moeten leiden en steunen, uiterlijk althans. Het was bepaald beter dat hij zich die dwaze denkbeelden uit het hoofd zette en dus had hij Hilda zijn besluit medegedeeld) belasting zal geheven worden naar een vaste per centage van 6 pet. wijziging der zegelbeJasting in dien zin, dat van de bnitenlandsche effecten, welke in Nederland verhandeld worden, een zegel zal worden geheven, terwijl het zegel, dat van de binnenlandsche effecten geheven wordt, zal worden gewijzigd; herziening der successie-belasting, waartegen over staat de afschaffing van het eerst onlangs aangenomen recht van vijftien cent op de akten van scheiding wijziging in de wetgeving van sommige accijn- sen, doch van gering belang opheffing van rijks-opcenten op alle directe be lastingen. De minister schat dat door deze herziening het rijk eene jaarlijksche koogere belasting-opbrengst zal verkrijgen van minstens vier millioen. Aan de gemeenten zal de bevoegdheid worden toegekend om, als equivalent voor den afstand van 4/5 van het personeel, te heffen a 150 opeenten op de belasting op het perso neel, welke heffing niet te bovenmatig moet worden geacht, omdat het bedrag van het personeel, ge lijk gezegd, tot 6/10 van het tegenwoordig bedrag wordt ingekrompen b bevoegdheid tot heffing van opcenten tot onbepaald bedrag op de rente- en bedrijfsbelasting c bevoegdheid tot heffing van 60 op de grondbelasting voor de gebouwde en van 50 voor de ongebouwde eigendommen. Het voornemen bestaat, de nieuwe personeele belasting op 1 Mei 1884 en de belasting op het roerend vermogen op 1 Januari 1884 in te voeren. De N. R. Ct meldt dat door het centraal-comité in zake de Adder beslist is, dat er geen blijvend fonds zal worden gesticht, maar al de ingekomen gelden voor de nagelaten betrekkingen bestemd blijven, voor zoover door de subcommissiën en gevers geen beperkende bepalingen zijn gemaakt. Wie dus nog mocht willen voorkomen dat de nationale ramp voor enkele personen een buiten kansje" worde, kan daartoe alsnog bij de hoofd commissie het noodige verrichten. Vlissingcii, 19 Oct. De aanbieding van een geschenk door 43 burgers onzer gemeente aan den heer Arie Smit, burgemeester, eeft bij de groote meerderheid der overige burgers ontevredenheid verwekt, daar deze zich miskend achten, dat hunne medewerking niet was ingeroepen voor een doel waartoe zij zoo gaarne bijgedragen hadden. Dientengevolge heeft gisteren avond in het Grand Café van den heer Breder eene talrijk bezochte vergadering plaats gehadwaarin met algemeene stemmen werd besloten dat ook van de zijde der burgerij in ruimer kring een aandenken als blijk van dankbaarheid en waardeering aan het hoofd der gemeente zal aangeboden worden. In de commis sie tot uitvoering van dit plan zijn benoemd de keeren J. Le Sage van Hoeve, J. Harder, C. M. Dommisse, Joh. Ceulen, George van Dalsum, C. J. Rekkers en K. de Jager. »Nu, waar gaan wij heen vroeg deze op staande. sNaar den Stervenden Galliër op het kapi- tool Siegbert was vertrokken. Hilda en haar vader hadden hem naarhet station gebracht en keerden naar het hotel terug- Mijnheer Müller had zich aan den jongeren man gehecht, wiens ongelukkig lot hem zeer ter harte ging, en hij sprak onder het gaan zeer veel tot zijn lof. Hilda liep zwijgend voort en luisterde slechts met een half oor. Trok zij zich het ver trek van dien vriend, zoo kon zij hem toch noe men aan Zou zij in de eerstvolgende dagen alleen zijn aangenamen omgang missen, of nog meer Zij was het met zich zelve niet eens over die vragen en zocht juist nog een goede oplossing, toen haar vader, tot besluit van een langen vol zin, zei; »Zoo ongeveer stel ik mij voor dat de man moet zijn die mijn weerspannige Hilda eenmaal zal bedwingen, doch natuurlijk in het volle bezit zijner vijf zintuigen. Een blinde te beminnen, dat zou wel een overspannen, dweepziek Duitsch juffertje in het hoofd kunnen »Mij bijvoorbeeld, papa!" viel Hilda hem in de rede. »U zei hij lachend. »U Wat kunt gij toch grappig zijn, Hilda. Maar gij hebt misschien gelijkbeminnen dat kan, maar trouwen Kind dat is heel wat anders Baarland, 18 Dec. Burgemeester en wet houders hebben op 16 dezer de aan den herbergier J. de J. in Mei 1882 uitgereikte ver gunning tot verkoop van sterken drank in het klein, op grond van art. 9 n°. 1 der drankwet, ingetrokken. Gisteren had te Utrecht eene algemeene ver gadering van het Pensioenverbond plaats. Er waren 15 afdeelingen vertegenwoordigd. Arnhem, Den Haag, Deventer, Hoorn en Heereveen ontbra ken. Na breedvoerige gedachtenwisseling, voorna melijk loopende over de vraag of het al dan niet wenschelijk was een adres tot de regeering te richten, werd besloten »het hoofdbestuur uit te noodigen dat het zich wende tot de regeering en de staten-generaal en krachtig aandringe dat door haar, naar aanleiding van het rapport der staatscommissie, het noodige worde gedaan tot het tot stand brengen van een wet, gegrond op de beginselen neergelegd in het bedoeld rapport dier commissie, waarmede het ver bond zich in het algemeen vereenigt." Eergisteren werd te Utrecht de jaarlijksche alge meene vergadering gehouden van het Ned. Gym,' nastiek-verbond. 28 vereenigingen waren vertegen woordigd. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het verhond thans 3773 leden telt. Verge leken met het vorige jaar zijn 683 leden aange nomen, 11 nieuwe vereenigingen traden toe; 4 werden opgeheven of bedankten. Het verbond is thans samengesteld uit 61 vereenigingen. De twee antwoorden, die zijn ingekomen op de prijsvraag*tot het bekomen eener handleiding voor mannen-gymnastiek-vereenigingen, bevattende eene reeks vrije, orde- en toestel-oefeningen, zijn beide door de commissie van beoordeeling onvoldoende gekeurd. Zij bracht echter het eene antwoord, onder het motto Gut Heil ingezonden, wegens de vele zorg daaraan besteed, voor eene eervolle vermel ding en 50 in aanmerking. De vergadering schonk daaraan hare goedkeuring en besloot tevens de prijsvraag opnieuw uit te schrijven, maar dui delijker geformuleerd. Het werk zal moeten be vatten 1° eene inleiding, bevattende eene alge meene omschrijving van de plichten en vereischten der hoofd- en andere voorwerkers, met wenken, hoe zich in voorkomende gevallen te gedragen, hulp aan de oefenenden enz.2° bij het bewerken der stof de enkelvoudige vrije oefeningen als be kend aan te nemen en dus enkel op te geven en niet nader te omschrijven; 3° de indeeling der oefeningen op methodischen grondslag4° de gronden, waarop de samenstellingen bij de vrije oefeningen berusten5° de oefeningen aan de toe stellen met opklimming der moeilijkheid6° aan wijzing in welke volgorde deze oefeningen moeten worden verricht door den voorwerker met zijne afdeelingen. Voor het beste en voldoend gekeurd antwoord werd een gouden medaille met 250, voor het antwoord, dat daarna het meest voldoet, ƒ100 als premie uitgeloofd. »En toch zal ik nooit trouwen zonder te beminnen, dat weet ik zeker; en als ik eenmaal bemin vraag ik niet naar de vijf zintuigen") »Ei, ei, zie eens aan, mijnheer Werner schijnt u reeds goed gedresseerd te hebben Nog kort geleden heette hetgenieten wil ik met mijn aanstaanden man, de wereld rondreizen, leven, wat men waarlijk leven noemten daar voor heeft men toch al zijne zintuigen noodig om op een kamer te hokken, heette het immers, daarvoor ben ik niet geschikt Hilda zweeg en bleef den heelen avond stil. Toen zij den volgenden morgen hare wandeli ngen weer begon, en nu geheel alleen, voelde zij eerst goed hoe zij Siegbert miste. Nu eens wilde zij hem een vraag doen, dan weer zijn oordeel vernemen en in plaats daarvan moest zjj naar de stem van haar eigen hart luisteren. Daar werd hevige strjjd gevoerd. Een gedeelte van hetgeen zjj in den man verlangde vond zjj volkomen bij Siegberthij boezemde haar ontzag in, en zij kon vol vertrouwen en geloof tot hem opzien. En was dit dan niet genoeg Voor duizenden is het genoeg en zij vragen en verlangen niets hoogers. Maar Siegbert had gelijkiemand die zoo aan het groote en ruime gewend is kan zich moeielijk schik ken in kleine bekrompen omstandigheden. En hoe geheel anders zou de toekomst aan zijne zijd© wezen dan zij zich die altijd voorgesteld had" In plaats van te reizen, te zien en te genieten, steeds in kleine kamers zitten, uren lang voor lezen, en als zjj eens tot uitgaan kwam,

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1