Laatste Berichten. B U ITENLANDT Kerknieuws. Gemengde Berichten. Gmestiiiie raai m ZeelaiÈ Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Weerkundige waarnemingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. 757.1 ZO 1 757.0 O 1 756.1 ozo 1 1 755.0 ozo 0 2 756.2 zzw 1 de gehouden winkelvisitatiën te Goea de apotheek van den heer Adam zeer net en in orde is be vonden, en deelde voorts mede dat de levering der geneesmiddelen aan den heer Adam tegen woordig onder de apothekers-ingezetenen wordt aanbesteed en deze niet meer door elders wonende leveranciers geleverd worden. Hiermede was de bespreking der „Mededeelin- gen" geëindigd. Thans was de oude vraag aan de ordezullen de verslagen der gecommitteerden voor de win kelvisitatiën in de openbare of in eene gesloten zitting behandeld worden. Met 7 tegen 6 stemmen werd tot openbare behandeling besloten. Tegen stemden de heeren dr Keijzer, dr Boom, Yan der Harst, dr Dobbelaer de Wind, Nauta van der Grijp en dr Hazenberg. De verslagen der drie verschillende ringen uitgebracht door de heeren Van der Grijp, dr Keijzer en dr Kosten de Bruijne luidden allen, op eene enkele uitzondering na, gunstig. In den 1" ring moest slechts éene apotheek van een onlangs ge vestigd geneeskundige als slecht gequalificeerd worden, en tot dezen werd door den inspecteur eene vermaning gericht. In den 2" ring werden, naar aanleiding van den uitslag van het onder zoek, drie geneeskundigen aangemaand, om te zorgen binnen vier weken hunne apotheken in goeden staat te hebben. In den 3" ring was de indruk mede gunstig én was merkbaar vooruitgang bij vroeger te bespeuren. Vervolgens werd door dr. Yan Berlekom, mede namens dr. Dozy en dr. Keyzer, rapport uitge bracht omtrent den uitslag van het hun in Juni jl. opgedragen onderzoek naar den toestand der bewaarscholen in Zeeland, waarbij zij zich in ver band hebben gesteld met de tot dat doel benoemde commissie in Noord-Holland. De gecommitteerden hebben de vruchten van hun onderzoek neerge legd in een tabel, voor welker samenstelling zij gebruik hebben gemaakt van persoonlijk onder zoek en van de bereidvaardige medewerking van de leden, plaatsvervangende en correspondee- rende leden van den raad en van enkele burge meesters. De uitslag van dat onderzoek is uit een sanitair oogpunt over het algemeen zeer be vredigend. Vele scholen zijn zeer doelmatig inge richt zeer vele zijn kleine breischooltjes, waarin de kinderen alleen 's avonds worden bezig gehou den bij anderen (bijv. school Pottemarkt te Middelburg) wordt de min gunstige toestand door het bestuur der school, dat steeds op verbetering der localiteit bedacht is, ten volle erkend, terwijl eindelijk mag verwacht worden, dat in enkele be paald ongunstige toestanden (bijv. te Ter Neuzen, bij school A te Vlissingen, school C te Zierikzee enz.) verbetering zal kunnen gebracht worden, zonder dat daartoe ofïicieele maatregelen zullen noodig blijken. Op voorstel der gecommitteerden is daarom zonder beraadslaging besloten, zich betreffende deze aangelegenheid niet tot de regeering te wen den, maar alleen afdrukken van hun verslag te zenden aan de verschillende geneeskundige raden en inspecteurs en aan de afgevaardigden der in Juli te Amsterdam gehouden vergadering. Met betrekking tot een rapport omtrent de ziekte-statistiek, mede door dr. Van Berlekom uitgebracht, is beslotenalle geneeskundigen in deze provincie uit te noodigen maande- 1 ij k s hun toe te zenden kaarten in te vullen. Na de gewone samenstelling der commissiën voor de resumtie der notulen, het nazien der reke ning en het geven van advies aan den inspecteur, kwam in behandeling een voorstel van den voor zitter, om eens na te gaan op welke plaatsen in Zeeland geen geneeskundige of geen vroedvrouw aanwezig is, en welke maatregelen ter voorziening door combinaties van gemeenten zouden kunnen genomen worden. Daartoe is het meest dienstig het benoemen eener commissie, verdeeld over de geheele provin cie, teneinde van hare bevinding rapport uit te brengen en naar aanleiding daarvan te beramen wat te doen, bijv. aandringen op subsidieeren. Na eenige discussie waarbij door sommige leden de vrees werd geuit, dat gepromoveerde geneesheeren toch bijna nooit bereid zullen bevon den worden om zich op het platteland te vestigen vereenigde de vergadering zich met het voor stel en werd voorts aangenomen het denkbeeld van dr. van Berlekom, om de volgende twee vragen aan de commissie ter beantwoording voor te leggen a. Hoe is het met de actueele verdleling der genees kundige hulp in deze provincie? b Kan het op deD weg van den raad liggen, omtrent deze aangelegenheid eenig oordeel uit te spreken Tot leden der commissie werden vervolgens door den voorzitter aangewezen de heeren dr. Kosten de Bruijne, d'. Boom, dr. Verschoor, dr. Callenfels en d'. Janssen, met toevoeging van den voorzitter en den secretaris van den geneeskundigen raad. Ten slotte deed de voorzitter aan den heer Van der Grijp op diens verzoek de toezegging, dat hij voortaan zoo mogelijk wat ditmaal niet mogelijk was de najaarsvergadering van den raad in de maand November zal beleggen. Hiermede waren de werkzaamheden in de openbare vergadering afgeloopen. voor onderwijzers te Haarlem, R. Broere, hoofd eener openbare school te Tholen. Beroepen tot predikant bij de N. H. gemeente te Baarland de heer W. J. Wouters, predikant te Midsland op Ter Schelling. Heden middag omstreeks twee uren is nabij Duiveland een geladen tjalkschipgevoerd door schipper Joh' Hogelaar, bestemd naar Antwerpen, gezonken. Een deel van den inventaris en het huisraad, benevens de schipper en diens knecht werden door de equipage van het op de plaats des onheils aanwezige stoomschip Zeeland, gezagv. P. D. de Vries, gered. In verband met het proces tegen Jannetje Struik zijn ook te Gorinchem eenige huiszoekin gen gedaan. Van het resultaat is nog niets bekend. Omtrent de huiszoeking bij den kruier v. d. P. te Amsterdam, deelt men nader mede, dat ge wichtige papieren de »millioenen-juffrouw" rakende, bij hem gevonden zijn. Men kwam tevens tot de wetenschap, dat bij dien kruier een koffer is ge borgen geweest, waarin vele zaken van waarde waren, en die door hem naar elders werd ver zonden. Naar dien koffer wordt thans onderzoek gedaan. Te Almkerk is een 3jarig jongentje, tijdens de moeder een praatje fiield met een buurvrouw, verbrand. Te Voorst is een boerenknecht over leden en een ander tenauwernood den dood ontkomen, tengevolge van het op hunne slaap kamer zetten van een pot met gloeiende kolen. Gisteren eindigde de advocaat-generaal in de zaak Peltzer zijn requisitoir. Het openbaar mi nisterie is lang aan het woord geweest, maar men moet bedenken dat er nog vele onbekende stukken moesten worden voorgelezen, andere reeds bekende moesten worden herhaald, en de advocaat-gene raal sprak langzaam. Maar hij sprak met over tuiging, helder en logisch. In den aanvang van de zitting van gisteren was hij zelfs ironisch en legde op bijna spottenden toon de daden en bewegingen van Vaughan tot den dag van de misdaad uit. Maar 's middags welk een veranderde stemming Het verhaal van den moord was eenvoudig, zonder ophef, maar aangrijpendhet maakte een diepen indruk. »Hier was niet van ongeluk sprake", aldus was het besluit van het openbaar ministerie, »maar van moord." Heden vangt de advocaat Edmond Picard aan met zijn pleidooi. Sarah Bernhardt heeft hare meening mede gedeeld over het nieuwe stuk van Sardou »Fedorci dat in de vaudeville te Parijs is opgevoerd. Dit is de eerste maal, zegt zij, dat zij un vrai role had tot nogtoe had zij alleen roles épisodiques maar nu heeft zij een volmaakte, die haar in staat stelt om in alle sleutels te zingen en haar gelegenheid geeft om de ut de poitrine te grijpen. Verder beschrijft de groote artiste Fedora als een tweede vrouwelijke scheppingEva, de schepping van God, is de vrouwFedora, de schepping van Sardou, is toutes les feinmes. Het karakter van Fedora vcreischt van de actrice de coquetterie van eene Slavonische, de hartstocht van eene Spaansche, de opvoeding van eene Engelsche in het kort Fedora is een gevallen engel met blanke vleugelen. En, zoo besluit mevrouw Damalas bescheiden, ik tracht dit alles te zijn. Vreemd is het, dat in den lijkstoet die Louis Blanc Dinsdag ten grave bracht, de socialisten niet waren vertegenwoordigd. De eerbied van allen, zelfs van de tegenstanders van den staatsman, volgde hem naar zijn rustplaats, maar de socia listen der nieuwere school meenden zich te moeten onthouden. Waarom? Het is gezegd in den Parijschen gemeenteraad omdat Louis Blanc in 1871 weigerde zich te voegen aan de zijde der commune tegen de algemeene vergadering. Wat men hem dus verwijt is, dat hjj na alle middelen tot verzoening te hebben aangewend, in de alge meene vergadering is gebleven, welke de nationale souvereiniteit vertegenwoordigde tegenover de muiterij. Het oud-lid van het provisorisch be wind, wien Frankrijk het algemeen stemrecht verschuldigd is, wilde geen opstand tegen den nationalen wil. Dit is dus zijn misdaad. De hou ding der socialisten stelt weer ten duidelijkste in het licht, dat een staatsman zich geene illusies moet vormen van de dankbaarheid van hen, voor wier zaak hij arbeidde. Louis Blanc gaf zijn leven geheel aan zijn volk, en zij, die beweren de be hoeften en het streven van het volk te vertegen woordigen, zijn de eersten die zich ondankbaar toonen. Gelukkig, dat de ondankbaarheid, welke den mensch bedroeft, geen vat heeft op de ideën. Het onrecht gaat voorbij, maar het werk blijft. structie, in Februari 1874 met 'skonings goed keuring uitgevaardigd en welke nog engere grenzen aan de uitbreiding van ons gezag op Atjeh stelde dan zelfs generaal Van Swieten wenschelijk oor deelde. Sedert 1875 is van die gedragslijn afge weken en steeds moeite gedaan om Atjeh, gelijk het heette, te onderwerpen. Daartoe heeft men herhaaldelijk op bloedige wijze oorlog gevoerd en expeditiën op touw gezet. Maar met welk gevolg? De twee pogingen, op groote schaal, om Atjeh te onderwerpen hebben tot niets geleid. Noch het bekende plan van generaal Pel om Groot- Atjeh af te sluiten van de zee, noch de tochten van generaal Van der Heyden hebben blijvende uitkomsten opgeleverd. „Kenmerkend is de volgende mededeeling in het Koloniaal verslag van 1879. In den strijd tegen den bekenden Habieb kwamen 27 Juli 1878 Ana- galoeng en 28 Juli Montassik in ons bezit. »Van de vermeestering van Montassik," zegt het Verslag, .hadden Atjehsche berichtgevers veel te verwach ten gegeven. Daardoor zeide men - zou de tegenstand gebroken worden." En dan volgt .Intusschen volgden geene teekenen van onder werping, maar integendeel nestelde de vijand zich weder in de streek welke onze troepen waren doorgetrokken en trachtte hij langs beide oevers de communicatie tusschen het hoofdkwartier en tie bivouaks te Montassik en Anagaloeng te be- moeielijken." »Zoo was het in 1878. Maar teekenen die woorden niet met volkomen juistheid ook den tegenwoordigen toestand? Wat toen geschiedde, geschiedt het niet ook nu nog Is het niet een soort van gueriila-oorlog, die tegen ons gevoerd wordt Het volk van Atjeh is een zuiver militair volk. Ieder Atjeher is als het ware een geboren krijgsman, of, wil men liever, een geboren marau- deur. Moet die toestand niet het leger in erge mate verzwakken, zoodat, wanneer eens elders in onze Oost-Indische bezittingen zijne hulp vereischt werd, wij deerlijk verlegen konden zijn De kamer dringt er, op grond van deze opgedaen ondervinding, met kracht op aan, dat de regeering terugkeere tot het oorspronkelijk doel onzer ves tiging. Dat doel is alleen geweestte voorkomen dat vreemden zich in Atjeh zouden vestigen, en voorts ons meester te maken van den kraton, van eenige bentings en van de rivier, teneinde aldus op de Noordpunt van Sumatra onze vlag te planten en den sleutel van straat Malakka in handen te houden. De slotsom van het betoog der afdeelingen is, dat de regeering een kloek besluit nemen, alle gedachte aan een verdere politiek van aanval op geven en onze tegenwoordige, meer schijnbare dan wezenlijke macht inkrimpen moet. Het tijdstip wanneer en de wijze waarop de terugtrekking moet plaats hebben, kan alleen op het. oorlogsterrein zelf worden beslist. Over de grenzen, die men bij eene beperkte vestiging zou moeten aannemen, bestond ecbter eenig verschil van meening. »Met het bezet houden van Kotta Radja, goed verbonden met de kust, zou men volgens eenige leden kunnen volstaan, om ons prestige in den Indieschen Archipel te handhaven, terwijl het kruisen van eenige oorlogsschepen voldoende zou zijn om de zeeroovers in toom te houden. Bepaalt men zich uitsluitend tot de militaire bezetting en tot verdediging van enkele punten niet ver van de kust, dan is daardoor van zelf de quaestie omtrent militair en civiel bestuur beslist. „In de afdeeling, waarin deze zienswijze werd geopperd, werd zij intusschen niet door alle leden volkomen gedeeld. Eenige leden toch waren van oordeel, dat onze waardigheid eischte meer dan twee of drie punten bezet te houden, in de hoop gaandeweg onzen invloed en ons gezag uit te breiden en later in Atjeh een geregelden en orde lijken toestand in het leven te roepen. .Echter is dit slechts eene quaestie van mate. Hoofdzaak is, dat het beginsel eener aggressieve staatkunde voor immer verworpen worde, een be ginsel, dat in de afdeelingen der eerste kamer door niemand werd in bescherming genomen." (Vervolg.) D' Berdenis van Berlekom vestigde de aandacht op de mededeeling, dat een geneesheer te Goes tot 2 boeten van 5 is veroordeeld, wegens het onbevoegd afleveren van geneesmiddelen. Deze quaestie is dus eindelijk door de rechtbank eens uitgemaakt. Dr Goemans deed de vraag, of de veroordeelde in hooger beroep is gekomen. Het antwoord luidde ontkennend, daar de advocaat, mr De Witt Hamer, het gaan in appèl ontraden heeft. «Denbeer Adam te Goes werd voor een jaar vergnnning verleend, de apotheek der diaconieën tegelijk met de zijne waar te nemen." Deze mededeeling leidde dr Keyzer tot de vraag, met het oog op art. 18 der wet op de veeartsenij kunde, wat met het woord .tijdelijk" wordt be doeld en wanneer de bevoegdheid van den heer Adam, hem reeds jaren achtereen verleend, op houdt? Spreker zou meenen dat öf eene aanbe steding der geneesmiddelen door de diaconieën zou behooren te geschieden, öf een eigen apotheker behoorde aangesteld te worden. De voorzitter merkte op, dat het woord .tijde lijk" alleen voorkomt in de le alinea van art. 18, doch niet in de 2e. Daar wordt gesproken van .jaarljjks" te geven vergunning, om te voorkomen dat de inspecteur, als de apotheek niet in orde was of om andere redenen, aan de gegeven ver gunning geen eind zou kunnen maken. Te Goes is de zoogenaamde gemeente-apotheek eigenljjk eene diaconie-apotheek. De opheffing daarvan zou veel bezwaar opleveren voor de armlastigen en ook veel last voor de besturen veroorzaken. Als de wet het toelaat, acht hij verlenging der vergunning op de bestaande wjjze wenscheljjk. Dr Keijzer antwoordde, dat alle bezwaar ophoudt, nu de voorzitter zegt dat er geen strjjd is met art. 18 der wet. De heer Nauta v. d. Grjjp wees er op, dat bij geneesk. dienst. Benoemd bij het pers. van den gen. dienst der landmacht tot off. van gezondh 2e kl. de student voor den genoemden dienst, arts. J. -J. van Driél. Vergunning verleend de geneeskunst uit te oefe nen op Ned. zeeschepen, onder de gewone voor waarde, aan de K. R. Kiihne, geb. te Zörbig. pensioenen. Pensioen verleend aan mr W. van de Poll, gewezen rechter in de rechtbank te Tiel, ten bedrage van 1630 'sjaars. De onlangs voltooide nieuwe openbare lagere school op de Nieuwe Haven alhier zal in het begin der maand Januari a. in gebruik genomen worden. Het is een ruim en doelmatig gebouw, door den aannemer, den heer C. Maters te Vlissingen, in- en uitwendig met zorg afgewerkt. Het heeft 50 M. front, met vleugels van 15 meter, en bevat 8 schoollokalen. Vier dezer lokalen zjjn 7 x 6.50 M. groot en de vier andere 7 x 7 M., terwijl al de lokalen eene hoogte hebben van 5 M. Het afzonderlijk staand gymnastielokaal heeft eene grootte van 16 x 8 M. Voor licht en lucht is in alle lokalen uitstekend gezorgd en de rookleidingen zijn aangebracht door de ventilatie-toestellen midden in de plafonds. Het achtergedeelte der school is door een sierljjk ijzeren hek van de openbare straat afgescheiden. Benoemd tot onderwijzer bjj de rijkskweekschool Eerste kamer. Na goedkeuring der over eenkomsten met de Holl. spoorweg en met de Amst. Kanaalmaatschappij, werd het debat over de Indische begrooting aangevangen. Tweede kamer. Na langdurige beraadsla ging werden met 39 tegen 34 stemmen verworpen de amendementen-Bichon c. s. tot vermindering der subsidiën voor scholen van middelbaar onder wijs in de gemeenten Zierikzee, Leiden en Utrecht, alsmede tot inkrimping van verschillende nieuwe subsidiën. 14 December des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind- Toe Tem D K K rom. stand pera PLAATSEN. stand. richt. kracht. lucht. tuur. Cel 8. Delfzijl 0 betr. Groningen betr. 0 Den Helder 1. bew. Vlissingen z. bew. Maastricht mist. 1 Eene depressie bevindt zich ver en ZW. waarts van ons. Grootste verschil: gisteren avond 8 u. G. 3.7 V. heden morgen 8 G. 4.0 V. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 756.6 m. m. VerwachtZO. wind en goed weder. Thermometerstaud te Middelburg. 13 Dec. 's avonds 11 uren 33 gr. 14 's morgens 8 uren 35 gr. 's middags 1 uur 45 gr. h avonds 5 uren 40 gr. F. Bjj de verpachting van het buffet van het tram station te Vlissingen was de hoogste inschrijving die van mej. de Wed. Meskes, te Ter Neuzen, voor 250 'sjaars. Het buffet is haar toege wezen en de exploitatie ervan kan den 15" dezer aanvangen. Wij komen nog eens terug op de quaestie van een eventueel drielceizersverbondwaarover wij gisteren spraken, omdat er thans aanleiding be staat tot gewaarborgde mededeelingen. Het in het jaar 1879 gesloten verbond tusschen Duitsch- land aan den eenen en Oostenrijk-Hongarije aan den anderen kant, blijkt niet een bloot protocol te zijn geweest, onderteekend door de ministers Andrassy en Bismarck, maar een geheel in de vormen tot stand gekomen verbond, aangegaan tusschen de keizers Wilhelm en Frans Jozef. Zelfs wordt als de dag, waarop de overeenkomst geteekend werd, 15 October genoemd. Dit ver bond nu is aangegaan voor den tijd van vijf jaren, dus duurt tot 15 October 1884; maar het belooft voor de beide rijken een zoo goede waarborg van vrede te zijn, dat dit tijdstip wel verschoven zal worden. Het verbond draagt het karakter van een verdedigingsmaatregel, indien een van beide aangegrepen wordt van twee kanten tegelijk. Of men ook hulp verleent, wanneer de aanval van eene zijde komt, wordt in het midden ge laten. Groote moeite kostte het den Duitschen keizer tot de onderteekening over te halen, wijl deze vreesde, dat Rusland, waarmede Duitschland steeds in vriendschappelijke betrekking stond, het tot stand komen van dit verbond minder aange naam zou zijn daarom bepaalde keizer Wilhelm, dat de mededeeling aan het Petersburgsche hof vergezeld zoude gaan van een uiteenzetting van het doel, dat uitsluitend vredelievend was. Doeh het verdrag schijnt niet aan Rusland te zijn me degedeeld. Thans, nu de Russische gezant Giers, met welke opdracht dan ook, bezoeken aan Varzin en Weenen brengt, kan de verhouding met het rijk van czaar Alexander slechts vriendschappelijk zijn. Al is dus in het Duitsch-Oostenrijksche verbond voor eene derde mogendheid geen plaats, en kan der halve van een triple alliantie geen sprake zijn, de verhouding tusschen de drie keizers is goed het streven der panslavisten trouwens is even goed tegen Rusland gericht als tegen de beide andere rijken. De leden van den Duitschen rijks- en landdag be ginnen naar vacantie te verlangen, en dit zal zeker bevorderljjk zijn voor de beraadslaging over het voorstel der beursbelasting van den heer Wedell in het eerste, en voor het afdoen der nieuwe belasting wetten in het andere lichaam. Het cleric-ale cen trum schijnt meer en meer een aanvallende hou ding tegenover het gouvernement te willen aan nemen. Gisteren richtte het hoofd der ultramon- taansche fractie, de heer Windthovst, eene hevige interpellatie tot den staats-secretaris Von Bötticher. Zjj gold deze zaakin Januari van dit jaar was door den rijksdag een besluit genomen tot af schaffing der wet van 4 Mei 1874, welke gemaakt was op het onwettig bekleeden van kerkeljjke ambten. De bondsraad ecbter had geweigerd deze aangenomen wet aan des keizers bekrachtiging te onderwerpen. De afgevaardigde wilde nu de be weegredenen van den bondsraad vernemen, hij vroeg vrijheid van geweten, en uitvoering van het besluit, waarbjj aan den staat het politie toezicht in zake van godsdienst was ontnomen. Doch het antwoord van den staatssecretaris was lang niet afdoendehij weigerde eenvoudig eenige opheldering te geven. De zaak is dan ook deze, dat de bondsraad van het parlement niet afhankelijk is; de wetgevende vergadering kan geen controle uitoefenen op den bondsraad, en deze heeft de macht elk oogenblik de besluiten van het parle ment te weigeren. Zooals men weet hebben de Madagascarsche afgevaardigden Maandag een bezoek afgelegd bij sir Charles Dilke aan het Foreign Office, nu zijn zij ook door lord Granville ontvangen, wien zjj het verzoek, door het Fransche gouvernement geformuleerd, hebben medegedeeld. Frankrijk zou gevraagd hebben vooreerst het protectoraat over de noord-westelijke kust van Madagascar, dan gedu rende 99 jaren bergplaatsen voor het eigendom der vreemdelingen, en eindelijk algemeene vechten over het geheele eiland. De politieke wereld in Engeland vierde gisteren een merkwaardigen dag, namelijk het vijftigjarig jubileum van Gladstone als poli ticus. Den 13" December 1836 werd bij gekozen als afgevaardigde voor Newark in bet lager huis. Daily News wjjdt hem eene vurige lofrede, waarin de groote staatsman als een der weldoe ners van de menschheid wordt geprezen. De andere liberale bladen zullen natuurlijk in dezen zelfden geest spreken. Ook in Athene herinnert men zich de diensten, welke de zoo werkzame staatsman heeft bewezen in zake de Grieksche onafhankelijkheid: men zal er een standbeeld op richten voor den leider der Engelsche liberale party. Als van zelf slaan wij van Engeland nog steeds onzen blik naar Egypte. Arabi en de overige oproerlingen, die veroordeeld zjjn tot eeuwige

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2