MertaMe lortpool-Eipiitie. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. gaf hij ook den gezagvoerder, omdat de plaats geen gevaren aanbiedt. B. bracht 30 brieven mede en een photographisch portret van den kommandant Hovgaard, waaronder deze eigenhandig geschreven had: alles wel Alt vel). Babikoff had voor zijn tocht van 800 werst meer dan twee maanden noodig, omdat hij trekken moest door onbewoonde streken en eindelooze moerassen." De Petersburgsche correspondent van de Deen- sche National Tidende telegrafeerde de Dymphna kruiste van 15 tot 27 Augustus in het ijs op de Zuidkust van Nova-Zembla, Een visscher, Babikoff genaamd, bracht her, schip naar het winter ver bljjf bij Yaigatz. Dezelfde correspondent seinde iets laterbij Vaigatz ankerden nog twee schepen. Dit kunnen niet anders zijn dan de Varna en waarschijnlijk een Noorsche walvischvanger. Daar de beloofde tijdingen mij wat lang uit bleven, telegrafeerde ik even voor het ontvangen van het Petersburgsche telegram aan onzen consul te Archangel, en vernam van hem dat Babikoff geen brieven voor Nederland had medegebracht. Uit alles blijkt nu, dat de Dymphna de Varna en Louise eerst ontmoette nadat Babikoff reeds vertrokken was. Het is nu zoo goed als zeker dat de twee eerst genoemde schepen (de Louise wist zich toch los te werken en vertrok naar Europa omdat haar geen andere belangen beheerschten) in de nabij heid van Yaigatz overwinteren, als zij tenminste met het ijs niet om de Oost zijn gezet. Het on derzoek nopens hun zetelplaats blijft dus zeer ge- wenscht en dat men ijverig bezig is een onder zoekingstocht te organiseeren blijkt reeds uit een vroeger bericht en nu weder uit een aan mij ge richt schrijven van den heer Gamel uit Kopenha gen, waarvan ik den hoofdinhoud laat volgen. De heer Normann, kapitein ter zee onzer marine, die door het gouvernement naar St Petersburg gezonden werd om onderhandelingen aan te knoo- pen over het uitzenden van een onderzoekings tocht naar de verblijfplaats der schepen, keerde gisteren terug. De minister van marine zond mij zijn rapport, dat bijzonder lang was en waarin hij de wenken beschrijft hem gegeven door ver schillende personen, die uitstekend met de Sibe rische wintertoestanden vertrouwd zijn. Hoofd zakelijk komt het hierop neder, dat het wensche- lijk is een expeditie uit te zenden, verdeeld in twee takken, waarvan de een in de richting van Yaigatz, de andere in die van .Jalmal een onder zoek instelt langs de kusten van de Karische zee. Een ieder is overtuigd dat de schepen veilig zijn. Ik (Gamél) zond het rapport gisteren avond (8 December) aan Z. Exc. terug en voegde daarbij de volgende nota „Als het gouvernement nu goedvindt, dat een onderzoekings-expeditie worde uitgerust om te onderzoeken waar zicb de stoomschepen Dymphna en Varna bevinden, ben ik bereid om op eigen kosten dit te doen plaats hebben en wijs alsdan als chef van de expeditie den heer Larsen aan, die gereed staat om elk oogenblik te vertrekken. «Zoodra de zaak geschikt is, zal ik u zulks me- dedeelen. Mij dunkt dat ik zooveel doe als ik kan om ons te vergewissen van den toestand waarin zich beide schepen bevinden. Herinner u echter wat ik gezegd hebik zend in elk ge val een expeditie uit, vertrouw mij nu ook uw belangen toe, het belang van de Dymphna zal dat van de Varna zijn en omgekeerd. «De kosten van de expeditie zullen zoowat 7000 a 8000 roebels 8400 a 9600) bedragen, name lijk 3 a 4000 roebels voor de Samojeden en 4000 roebels voor de uitrusting." Het plan voor de expeditie, voorkomende in het verkort verslag van den heer Normann, luidt als volgt Hij kwam te St Petersburg in kennis met den minister Tolstoi, den vroegeren gouverneur van Archangel Katsjaloff en den bekenden Siberischen koopman Ssidoroff. Deze heeren gaven aan om twee expedities uit te zenden1° van Obdorsk naar de Karische zee en de Westkust van het schiereiland Jalmal en 2° van een plaats aan de Petsjora hetzij Isjma, hetzij Oestj-Zilma (te bereiken over Archangel en Pinega) naar den mond van de Petsjora en langs de kust, oostwaarts in de richting van Vaigatz. eener moeder, die haar schreiend kind in slaap zingt en telkens was het hem als of de volzin juist voor hem bestemd was, totdat hij eensklaps ontgoocheld werd door het orgaan van den ouden heer, die met een afschuwelijke uitspraak las: non amo il segato di vitello, commandero un cer- vello fritto, «ik houd niet van kalfslever, ik zal gebraden hersenen bestellen". Dat kon hij onmogelijk op zich zelf toepassen en hiermede was ook de taalstudie ten einde want het begon duister te worden en door de open vensters woei een zuideljjk koeltje naar binnen. IV Thans zijn al de Toendra 's door de Samojeden verlaten, die 18 Dec. te Pinega op de groote Nicolaasjaarmarkt te zamen komen. Op deze jaarmarkt moeten de consuls van Archangel be looningen doen uitloven voor het brengen van berichten en brieven van de expedities. De 2e expeditie zou bestaan uit 20 sleden, elk met 3 rendieren en met 3 als reserve, te zamen dus 120 beesten. Aan het hoofd zou staan iemand die Russisch en Samojeedsch verstaat. Het slot luidt Nadat de heer Gamél gisteren met het rapport in kennis was gesteld, heeft hij zich bereid ver klaard, overeenkomstig zijn vroeger aanbod, de expeditie voor eigen rekening te willen uitzenden onder hoofdleiding van den heer Axel Larsen. Men ziet het besluit van den minister te gemoet. Van de zijde der Nederlandsche regeering zullen noch te Petersburg noeh hier nader stappen ge daan worden om een afzonderlijken tocht te orga niseeren, daar de heer Gamél zich belast heeft de belangen der beide schepen te behartigen. Voor zoover ons bekend is, heeft onze regeering het plan toegejuicht en zal waarschijnlijk niet nalaten zich er mede te vereenigen als het voor goed vastgesteld is. Men houde zich gereed mij, op eerste aanvraag en binnen 24 uren, enkele brieven voor de expe ditie op te zenden deze zullen met den onderzoe kingstocht worden medegegeven. Men waehte zich echter voor groote pakketten. De brieven, die ik vroeger ontving voor onze landgenooten en afzond naar Jenisseisk, zullen van daar naar St Petersburg worden teruggeexpedieerd, om nu of later aan het adres bezorgd te worden, het is dus aan te raden om belangrijke bijzonderheden, in die brieven voorkomende, nog eens te herha len in de eerstvolgende, die met den onderzoe kingstocht zullen medegaan. Utrecht. B. J. G. Volck. verbetering. In het gisteren vermeldde adres van den keer P. A. Janssen staat in den 19en regel van de tweede kolom, „met uitzondering van het ver meld laten," dit moet, zooals uit den zin blijkt, zijn „onvermeld laten." belastingen. Op verzoek aan M. Bruining eer vol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel. invoerr. en acc. te Groenlo c. a., behoudens aan spraak op pensioen. posterijen. Benoemd tot surnumerair bij de posterijenA. G. van Oldenbarneveld genaamd Witte Tullingh, J. W. Nortier, J. A. Jansen, J. W. Krol, E. van der Wal, P. G. Koeken, J. C. Singels, J. J. Bijsterus Heemskerk, J. J. van Hou- weninge, D. Zwaanshals, J. A. C. de Bruyn, J. Moulijn, J. J. van Munnekrede, J. van Nijmegen Schonegevel en J. H. M. Beuning. waterstaat. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan P. de Kiewit opzichter van den waterstaat 3e kl.benoemd tot opzichter 3e kl. J. Bos, thans 4® kl. en tot opzichter 4e kl. J. Bouterse, thans buitengew. opzichter. Benoemd tot leeraar in de wiskunde en cosmo- graphie aan de H. B. S. voor jongens te Deventer, F. B. van Wettum te Breda. Dr. F. G. B. Bleeck van Rijsewjjk, rector aan het gymnasium te Harderwijk, neemt met Mei a. zijn ontslag. De 2e luit. kwartierm. W. F. de Vulder van Noorden, van het 8® regt inf., is bij het 3® reg' inf. overgeplaatst, en ingedeeld bij het 2* bat. te Middelburg. G. K., boerenarbeider te St. Maartensdijk, stond gisteren voor het gerechtshof te 's Gravenhage in hooger beroep terecht en verklaarde aan den hem bij dagvaarding te laste gelegden diefstal van een bankbiljet van 25 onschuldig te zjjn. Adv.-gen. mr. Bjjleveld achtte evenwel, na het houden van een getuigenverhoor, de schuld van bekl. wettig en overtuigend bewezen en requi- reerde bevestiging van het tegen dezen door de rechtbank te Zierikzee gewezen vonnis. De uitspraak is bepaald op Dinsdag a. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den 15jarigen Ru dolph Wettstein, Pruisisch cadet aan de militaire school te Oranienstein bij Dietz. Het hof heeft bevestigd het vonnis der rechtbank, wat betreft zjjn schuldigverklaring aan moedwilligen doodslag van den logementhouder J. P. Y. Bontekoe, doch de opgelegde straf met een jaar verminderd en hem mitsdien tot een celstraf van éen jaar ver oordeeld. Te Sas van Gent is plotseling overleden de heer J. Stevens, lid van de provinciale staten van Zeeland, voor het kiesdistrict Hulst. Biervliet, 12 Dec Met het oog op het te groot getal leerlingen, 130, dat's winters de school te Driewegen bezoekt, en met het oog op de be perkte ruimte er zijn'nauwelijks 100 zitplaatsen, is door burgemeester en wethouders den onderwij zer verlof gegeven om de leerlingen beurtelings voor en namiddags tot primo Maart de school te laten bezoeken. Bij de aanbesteding van eene nieuwe school op genoemd gehucht was de laagste inschrijving, ruim f 19000, f 400 boven de raming. Eene onder- handsche besteding mocht niet naar wensch slagen, zoodat nu de heer Hannink te Goes met het opma ken van een nieuw plan belast is geworden. Ged. staten van Zeeland hebben afwijzend be schikt op het beroep van den koffiehuishouder J. F. W. v. d. D. te Goes, van een besluit van burg. en weth., waarbij de hem verleende ver gunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank is ingetrokken. Wat de heer Wintgens bedoelde met zijne «eenheidsschool tusschen lager en hooger onder wijs," zooals in ons kamer-telegram gisteren ge seind werd, was ons alles behalve duidelijk. In 't verslag van het Dagblad vinden wij dezelfde uitdrukking maar de verslaggever van de N. R. Ct heeft verstaan: «de eenheidsschool, de vereeniging van gymnasiaal en professioneel onderwijs op dezelfde school, zooals men ook in Frankrijk in 1863 de splitsing heeft laten varen." Meer begrijpelijk wordt de zaak hierdoor niet, want hoe wil men b. v. jongelieden die voor den handel of de nijverheid bestemd worden, dezelfde opleiding geven als hun, die zich aan academische studiën zullen wijden De heer Wintgens zal echter wel geweten heb ben wat hij wilde en in 't Dagblad vinden wij dan ook nog opgeteekend«hjj wil terugkeer tot vroeger, behoudens de noodzakelijke veranderingen." Nu eindelijk wordt het geval ons helder. Waar was men ook conservatief voor, indien men niet in ieder opzicht „terugkeer tot vroeger" verlangde Ook de „noodzakelijke veranderingen" zijn de gewone rhetorische figuur van den conservatief. Stelt iemand voor om iets te veranderen, dan stemt hij tóch tegen. In de gister avond gehouden zitting der tweede kamer is het algemeen debat over het onderwijs gesloten na een korte repliek van den heer Bor- gesius en een zeer belangrijke rede van den minister. De heer Borgesius betuigde zijn leedwezen er over, dat verscheiden leden der liberale partij hem des namiddags niet als hun tolk hadden er kend. Hij deed echter opmerken dat des ministers raadselachtige houding alleen bij de rechterzijde steun en bescherming heeft gevonden en dat de heer Lobman speciaal heeft erkend dat de mi nister van zienswijze is veranderd. Hij vroeg nadere opheldering van den minister. Daarop hield de minister zijn rede, die in hoofd zaak het volgende bevatte Omtrent het hooger onderwijs. De wet van 1876, die een transactie was, heeft niet aan aller ver wachting beantwoord. Maar de wezenlijke grieven zijn niet zoo gemakkelijk weg te nemen. Het aantal hoogleeraren en het aantal universiteiten is niet zoo gemakkelijk allerminst bij motie te verminderen, ook niet omdat het medisch on derwijs dan een geheele verandering zou moeten ondergaan. Met de vier nieuwe hoogleeraren, thans voorgedragen, zal het wettelijk personeel echter voltallig zjjn. De verplichte dissertatien voor juristen wil de minister afschaffen. Het eind-programma van de gymnasia vereischt wijziging. Daartoe zal de minister overgaan. Nog in dit zittingjaar hoopt de minister met de kamer te behandelen de herziening van de wet op het middelbaar onderwijs, in den zin van vereenvoudiging zoowel wat het getal vakken als wat den omvang der examens betreft. gescheiden was, klonk. Het waren slechts de eenvoudige woorden Hier Papa, hier in!" Maar voor Siegbert staken zij bijzonder af bij alles wat hij gehoord had. Er was iets in den toon van die stem, dat hem onwillekeurig boeideevenals wanneer te midden van een dilettanten-concert plotseling een viool-virtuoos optreedtdan verneemt het oor de andere instrumenten nog slechts als een verwjj- derd gegons en luistert met aandoening alleen naar de tonen van dien meester. «Daar is het alleraangenaamst vol", hernam een tweede, minder welluidende stem, «Genoegen nummer éen". »Dat doet er niets toe Papa", zei de eerste stem weder, «wjj gaan immers naar Italië?" „Ja dat merk ik, Hilda, en ik merk het met schrikverbeeld je, daar heeft mij zooeven zoo'n afschuwelijke kevel in het Italiaansch aan gesproken". «En wat zou dat, Papa?" «Hij heeft mij in het Italiaansch aangesproken". «'tis inderdaad vreeselijk, Papa!" zei het meisje en men hoorde aan haar stem dat zij moeite had om haar lachen te bedwingen, »maar dat zal u in de eerstvolgende maanden wel meer overkomen" «Genoegen nummer twee!" bromde de vader, insgeljjks lachende, «ik ben maar blij dat gjj op school die barbaarsche taal ten minste geleerd hebt". Voorrecht nummer éen van de kostschool- De neutraliteit, zoowel van het middelbaar als van het lager onderwijs, zal de minister steeds zoo strikt mogelijk handhaven. De minister is van plan te overwegen of het besluit omtrent den schoolbouw niet nog nadere wjjziging, in den zin van vereenvoudiging behoeft, vooral wat de verplichte overdekte speelplaatsen betreft. Aan art. 49 der wet van 1878 (subsidiën aan de gemeenten) blijft de minister eene uitgebreide beteekenis hechten. Ook ten aanzien der schoolgeldheffing zal de minister toonen dat de liefde die hij voor het bijzonder onderwijsook het kerkelijke, steeds heeft getoond, onverflauwd is. Met een driemaal herhaald beroep op Thorbecke verklaarde hij, dat het bijzonder onderwijs nooit mag wordefr bena deeld ten behoeve van het openbaar onderwijs. Dat was ook steeds het beginsel van het Nut en in dien zin heeft de minister zich in 1877 en reeds vóór dien tijd herhaaldelijk uitgelaten. Het open baar onderwijs moet bestaan, ook voor de rechterzijde, als zij misschien over eenige jaren aan het bewind zal komen zoo lang 400,000 kinderen die school bezoekenmaar het openbaar onderwijs mag nooit strekken, zooals de heer Van Houten het eens genoemd heeft, als wapen tegen de kerk. En wat de wet van 1878 betreft, hoe wel deze regeering daarin geen belangrijke wijzi ging kan brengen, meende de minister toch, dat zij thans geen 20 stemmen meer zou krijgen, zelfs in deze kamer De St. Ct. bevat een kon. besluit, waarbij be paald wordt dat de herijk, waaraan de maten en gewichten in 1883 onderworpen zullen zijn, zal geschieden binnen het tjjdvak, dat aanvangt op 1 Januari en eindigt op 1 October van dat jaar. Dr. G. Doyer van Cleeff zet in Eigen Haard het verhaal voort van zijn belangrijk bezoek in een steenkolenmijn, waarbij eenige gravures den tekst aanschouwelijk voorstellen. Eene gravure naar eene schilderij van Oppenoorth komt in deze aflevering voor. Dr. E. van der Ven geeft een populaire beschrijving van den overgang van Venus voorbij de zon, mede door figuren verdui delijkt. Voorts bevat zij het slot der novelle Eene wispelturige vrouw. XIII. Tot mijn leedwezen moet ik mededeelen, dat de gekoesterde hoop omtrent het eerstdaags ontvan gen van berichten onzer overwinterende lands lieden in rook vervlogen is. Een paar dagen geleden ontving ik van den Nederlandschen gezant te St. Petersburg het vol gende telegram „Confusion de dates semble devoir enlever valour a nouvelle donnée. (Verwarring in data schijnt het gegeven bericht van onwaarde te moeten maken.) En werkelijk bestaat hier vergissing in den datum, zoodat men in Rusland gedacht heeft, dat Babikoff de Dymphna had ontmoet na 22 Septem ber, d. w. z. nadat de Dymphna en de Varna, gezamenlijk ingevroren liggende, door de Louise verlaten waren. Daar Babikoff sprak van éen schip fde Dymphnabij Vaigatz en nog drie schepen bjj Nova-Zembla, meende men uit dit bericht te mogen opmaken, dat de Varna, los geraakt zijnde, koers had gezet naar laatstgenoemd eiland en daar het winterkwartier had opgeslagen. De Russische Golos deelt over een en ander het volgende mede Het Deensche ministerie ontving van den Deen- schen consul te Archangel het volgend telegram «Ik ontving van het districtshoofd te Oestj-Zilma, door den Russischen boer Babikoff, bericht van het stoomschip Dymphna. Op 4 Sept. verliet hjj (B.) het schip, de equipage bestond uit den gezag voerder, den arts, een particulier en 17 matrozen. De expeditie heeft voldoende levensmiddelen en voorraad en al de opvarenden zijn gezond. Volgens de meening van B. is de Dymphna in elk geval genoodzaakt bij Vaigatz te overwinteren, dien raad opleidingzei Hilda met een zilveren lach. «Maar Papaatje gij moet niet al te veel op mjjn taalkennis vertrouwenDoor al dat Fransch babbelen, is het Italiaansch er erg bjj ingeschoten en het is ook al eenige jaren geleden datSignora Ruhy ons inpompteio detesto, ik haat, tu detesti, gij haat, ella detesta, zjj haat, noi detestiamo, wjj haten natuurlijk het geheele mannelijke ge slacht, enz. enz." «Hoe goddelijk klinkt dat Italiaansch van hare lippen", dacht Siegbert in Zijn hoekje, «het mankeert er nog maar aan dat ik nu begin het werkwoord io amo, ik bemin, tu ami, gjj bemint, egli ama, hjj bemint, te vervoegen. Geen dwaze in vallen oude jongenOver een paar weken is alles uit." Hjj leunde achterover, doch betrapte er zich eensklaps op dat hjj bezig was te be. proeven of hjj uit de stem van het meisje kon opmaken hoe haar gelaat was en al deed hjj ook zjjn best om zjjne ooren dicht te stop pen, hoorde hjj tusschen het gedreun van den spoortrein en het gegons der andere gesprekken heen, telkens weer die liefeljjke stem, die bljjkbaar haar vader uit een Italiaansch leesboek voorlas en onderrichtteLascia il tuo dolore, laat nu smart mi dorrd sempre di esserne stato privato, ik zal het steeds betreuren, dat ik er van beroofd geweest ben.non vi lasciate smarir di corraggio, gij moet den moed niet laten zinken ella miaddormen ta cantando, zjj zingt mjj in slaap. Siegbert luisterde naar die stem, die waarljjk klonk als die Uit liet dagboek van Siegbert. Veroua. «O! dwaas die ik ben! Daar zit ik nu eenzaam en verlaten, ziek en ellendig in een vreemd land. Mjjne oogen branden als vuur, mjjn hoofd doet pjjn en geen mensch, ik bedoel geen enkele Duitscher, om mij heen O hoe snak ik naar het droge «goeden morgen!" van mjjn ouden dokter! Dat klonk veel aangenamer, dan het mooiste Buon mattinavan dien vervelenden kellner en dat wereldberoemdefelicissima notte Ja, als men den anderen morgen nieuwe genoegens wacht, mag het goed klinken, maar als men, zooals ik, in plaats van in een donkere kamer in Duitsch- land, in een dito dito in Italië zit te suffen, te morren en te mokken «Kinderachtig denkbeeld van mjj, of was het slechts kinderljjk Ik dacht mijzelven een ver rassing te bereiden, zooals de ouders hunne kin deren met Kerstmis. Die staan dan ook buiten in het donker voor de deur, waarachter de kerst boom aangestoken wordt en houden bevendien de oogen dicht, opdat het eerst des te donkerder en daarna des te lichter zjj, en zjj vertellen aan de kleinsten van al de heerljjkheden die hun te wachten staan. Daar gaat de deur open en ver blind door al het licht, begint de allerkleinste, die zoo iets nog nooit gezien heeft, te schreien en verschuilt zich in de armen zjjner moeder. Wordt vervolgd,)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2