N° 295, 1882. Donderdag 14 December. Een licht in de duisternis. 125° Jaargang. Middelburg 13 December. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. MIDDELRllRGSCHE COURANT. Onder leiding van den inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezicht in Zeeland, had gisteren avond alhier de gewone najaarsvergadering van den geneeskundigen raad in deze provincie plaats. Na de mededeeling van den voorzitter, dat de heer J. B. van Kalmthout Pz., te Goes, op ver zoek eervol ontslagen is als plaatsvervangend lid van den geneesk. raad, en na de goedkeuring dei- gedrukte notulen van de vorige vergadering, werden verschillende ingekomen stukken ter tafel gebracht. Uit deze laatste bleek o. a., dat de heeren Ste- ketee en Arends hunne benoeming tot correspon- deerende leden van den raad hebben aangenomen. Op een ingekomen adres van de Goesche gym nastiek- en schermvereeniging, houdende adhaesie aan het bekende adres van v. Kerkhoven, tot in voering van gymnastiek-onderwijs op alle lagere scholen, is door den secretaris van den raad, in overleg met den voorzitter, geantwoord dat hij zich niet bevoegd achtte zonder machtiging van den raad een dergelijk adres van adhaesie aan den minister op te zenden, maar bovendien dat het ook niet noodzakelijk wordt geacht op alle plattelands-scholen gymnastiek-onderwijs te doen geven. Yervolgens waren aan de orde van behandeling de gedrukt aan de leden rondgedeelde »mededee- lingen van de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland over het tijdvak van 15 Mei tot 1 December 1882." Wij stippen hieruit eii ook uit de daarover ge voerde beraadslaging het volgende aan. Uit het medegedeelde omtrent het personeel der geneeskunstoefenaren enz. blijkt: dat is over leden dhr J. Persant Snoep, te Wolfaartsdijk dat vertrokken "Mjn uit Arnemuiden dr Munting, uit Kruiningen dhr C. de Jong, pl. heel-en vroedm. uit Yerseke dhr J. den Dooren van Rooijen, idem uit Stoppeldijk dhr C. J. Rademakers, idem; en dat zich gevestigd hebben te Kruiningen de arts G. J. Rinkelte Hoek dhr G. H. Jonker, pl. heel- en vroedm.te Middelburg de arts H. Riedel, offic. v. gez.te Ouwerkerk dhr J. den Dooren van Rooijen voornoemdte Westdorpe dhr C. J. Rademakers voornoemd, en te Eikerzee A. Tryze- laar, vroedvrouw. De ziektetoestand in de provincie was over het algemeen gunstig. Pokziekte kwam niet voor. Aan roodvonk overleden te Brouwershaven 6 per sonen. Overigens kwamen gevallen voor te Vlis- singen, Middelburg, Brouwershaven, St. Maartens dijk, Duivendijke. Te Brouwershaven kwam de ziekte het eerst voor hij een loods, die Helle- voetsluis bezocht. Te Middelburg, Brouwershaven en Duivendijke werd aangedrongen op ontsmetting. Aan mazelen stierven 2 kinderen. Gevallen werden gemeld te VrouwepolderSerooskerke (Walcheren), Goes, Hoedekenskerke, Breskens, St. 2 Novelle van RICHARD WEITBRECHT. Uit liet dag-boek van Siegbert. 27 Maart. »Dat denkbeeld vervolgt mij nog maar altijd. Telkens als ik het fluitje van een loco motief hoor, is het alof ik van verre een licht straal in mijn oog voel dringen. Elk geraas van een voorbijrjjdend rijtuig klinkt mij als muziek in de ooren? »0, als ik toch mee kon reizen!" En zou het dan zoo onmogelijk zijn een paar weken de wereld in te gaan, de oogen op te slaan voor het schoonste wat de aarde oplevert, mij als een dorstige aan alle heerlijkheden des levens te laven, en dan voor eeuwig te versmachten! Maar wat weerhoudt mij Het denkbeeld be gint tastbare vormen aan te nemen. Daar stijgen reeds voor mijn verbeelding de verleidelijkste vizoenen op, vizioenen uit het wonderland, dat reeds door zijn toovermacht de Duitsche keizers in het verderf lokte, dat thans jaarlijks duizenden naar het zuiden doet trekken die het niet kun- Jansteen, Middelburg en Vlissingen. In laatstge noemde gemeente deden zich in October en No vember 293 gevallen voor en werd de ziekte epi demisch verklaard. Aan typhus overleden 10 personen en werden de volgende gevallen gemeldte Clinge, Middel burg Tholen Koudekerke Nieuwland Hoek, Oudelande, Arnemuiden, Ritthem, Kerkwerve, Co- lijnsplaat, Baarland, Wolfaartsdjjk en Zierikzee. Te Ritthem kwamen 6 gevallen voor op eene zindelijke hofstedeachtereenvolgens werden de man, vronw en drie kinderen aangetast, nadat een zoontje, dat te Middelburg school ging, in lichten graad aangetast en hersteld was. Demoe der en dochter zijn overleden. Een broeder, die daar gewaakt had en te Welsinge woonde, werd in November door typhus aangetast en is over leden. Te Clinge, te Tholen en te Ritthem wer den de kleederen en het beddegoed van de typhus- lijders ontsmet en de faecalien onder den grond gebracht. Te Borsselen werden de goederen onteigend en vernietigd. Aan diphtheritis stierven 8 personen. Gevallen kwamen voor te Overslag, Zoutelande, Meliskerke, Grijpskerke, Oostkapelle, Ritthem, Arnemuiden, Ter Neuzen en Koudekerke. Aan kroep overleden 6 personen. Aan kinkhoest bezweken 63 personen in 24 ge meenten. Te Hulst en te Hontenisse werd ver zocht kinderen, die aan kinkhoest lijden, uit de school te weren. Aan puerperalis stierven 5 personen in 5 ge meenten, aan continua 24 personen, aan inter mittens 12. Uit de mededeelingen betreffende het plaatselijk onderzoek en handelingen ter bevordering der volksgezondheid vernemen wij onder meer, dat de toestand van de stoeten te Nieuwdorp (Arends- kerke) veel te wenschen overliethet privaat van de openbare school loosde door middel van een overlaat uit den beerput op de sloot, en de ge meente-vuilnisbakken gebruikt werden voor ver- gaderbakken van faecalien. De burgemeester en ook het polderbestuur, dit laatste voor zooveel de slechte afwatering van den Westkraaiert-polder betreft, zijn verzocht de noodige verbetering aan te brengen. De gemeenteraad van Ter Neuzen was niet te bewegen de gemeente-reiniging in eigen beheer te nemen, waarop door den inspecteur was aange drongen. De zindelijkheid op Java, een achter- huurt aldaar, is zeer verbeterd. De toestand der buurt Java te St. Annaland laat veel te wenschen over. Op verbetering is ernstig aangedrongen. Bij den burgemeester van Ellewoutsdijk werd aangedrongen op beter toezicht op het veront reinigen van het terrein achter de school. Aan den heer Nauta van der Grijp werden op zijne vraag door den voorzitter eenige nadere inlichtingen gegeven omtrent de volgende in de Mededeelingen" voorkomende zinsnede nen begrijpen of waardeeren. O hoe zou ik dat alles in mij opnemen, hoe zou ik mijne vermoeide oogen dwingen alles te zien en mij alles in de ziel te prenten. Men zegt, wie eenmaal daar geweest is kan nooit meer geheel en al ongelukkig worden. Geldt dat ook voor mij Wat blijft mij in het vervolg over om op te teren, behalve de herinnering, en hoe mager zal die zijn, als ik niets meer krijg dan ik nu bezit 28 Maart. »Het is buiten echt Aprilweder. De regen klettert tegen de glazen, de stormwind giert door de straten en zingt een noordsch lied, waarbij men zoo heerljjk van het zuiden kan droomen. Ik heb het koud, hoe helder ook het vuur aan den haard brandt. Ik geloof dat mijn besluit thans vaststaat. Men zal er wel om lachen als men den Duitschen dweper met een kap voor de oogen over de Alpen ziet trekken. Wat wil die toch Maar als hij dan de kap wegrukt o 1 dan ziet hij zoo goed als ieder ander al is het ook slechts voor korten tijd. Ik moet, ik wil weg". 31 Maart. »Het is een uitgemaakte zaakik ga op reis. Er mag van komen wat er wil Morgen avond ga ik naar het zuiden. Den eersten AprilEen goede dag voor een dwaas, zullen zij zeggen. Laat mjj dan mjjn dwaasheid, ik vind haar zeer wijs. Niets kan mij weerhou den. Ik vertrek. Advies werd uitgebracht ten opzichte van het plan der commissie van fabricage te Middelburg, om de Hee- vengracht in verbinding te brengen met het riool, ten efnde periodiek het water te kunnen aftappen. De inspec teur vreesde, dat die groote hoeveelheid instroomend water de rioolgassen zou terugdringen in de huizen en straten, hetgeen intusschen kan worden voorkomen door die gassen in lantarens te doen opzuigen en verbranden." Bij de gemeentebesturen van Hansweert en Yer seke is door den inspecteur aangedrongen op compostbereiding in eigen beheer, waardoor de verontreiniging der slooten belet zou worden. Te Noordwelle loosden vele privaten op de sloot. De burgemeester aldaar werd verzocht de noodige maatregelen te nemen teneinde dit te kunnen tegengaan. Te Vlissingen werden de 90 nieuw gebouwde arbeiders-woningen bezocht. De inrichting van die woningen, elk voorzien van eene open plaats, is zeer voldoende. In de privaten bevinden zich tonnen. Het dak is voorzien van goten, die het water leiden in regenbakken, waarop zich pompen bevinden. Op hetere ventilatie-middelen op de slaapzaal voor meisjes in het burgerweeshuis te Zierikzee werd hij de regenten aangedrongen. Het onderzoek van het water uit de gemeente- put te Zoutelande gaf beter resultaat dan de vorige maal, hetgeen waarschijnlijk is toe te schrij ven aan de overvloedige regens gedurende dezen zomer. Te Oostkapelle zijn eenige personen ziek ge worden na het eten van vleesch van eene koe, die aan kalverziekte was gestorven. Volgens me dedeeling van den districts-veearts, ziet men van het gebruik van dergelijk vleesch zelden nadee- lige gevolgen, indien het slechts goed gekookt wordt. Omtrent de geneeskundige armverzorging wordt medegedeeld, dat de gemeenten Eikerzee, Ellemeet en Duivendijke eene vroedvrouw hehbeu benoemd op een traktement van f 300 en vrije woning te Eikerzee. Dr. Kosten de Bruijne gaf aan de vergadering zijn genoegen over deze mededeeling te kennen, en deelde voorts een onderhoud mede dat hij ge had heeft met den burgemeester van Zonnemaire, die hem, als lid van den geneeskundigen raad, klaagde over gebrek aan verloskundige hulp in die gemeente, en het ongerief en de duurte om een verloskundige van elders te laten komen. Spreker de duurte 10 was door een geneesheer bere kend) in het midden latende heeft den burge meester aangeraden een overeenkomst met de ge meenten Noordgouwe en Kerkwerve, om voor ge zamenlijke rekening zich verloskundige hulp te verschaffen. Het is maanden geleden zonder dat hij er verder iets van gehoord heeft. Hij vroeg daarom, of de inspecteur soms ook inlichtingen gegeven heeft Het antwoord van laatstgenoemde luidde ont kennend, doch ging gepaard met de toezegging eener aansporing in bedoelden zin. III. De sneltrein stoomde met vele kronkelingen den Brenner op. Reeds bij Insbrück waren de bergen met sneeuw bedekt, een ijskoude wind drong dooi de vensters van den coupé en joeg er sneeuw vlokken tegen aan. Maar binnen in den wagen was het warm en vol reizigers, die in allerlei talen met elkaar spraken. Het meest hoorde men Duitsch en slechts een enkele maal Pransch of Engelsch. Behalve Duitsch was Italiaansch de taal die het meest voorkwam. Welk een zonderling gevoel voor ons als wij voor het eerst naar Italië stoomen en nu die klanken, die wij in het taalboekje gespeld hebben en hoogstens door spoorwegarbeiders hebben hooren radbraken, in het zuiverst toskaansch, of romeinsch dialect hooren uitsprekenDat klinkt als engelenmuziekMaar wanneer een vriende lijke Italiaan met zijn welluidende taal het woord tot ons richt, dan vinden wij haar lang niet meer zoo onvoorwaardelijk schoon, om de eenvoudige reden dat wij er in moeten antwoorden. Daar schiet ons de eene regel voor en de andere na door het hoofdwij bezinnen ons op verbui gingen en naamvallen en hoe voortreffelijk wjj het thuis bij den haard geleerd hebben, thans weten wij er niets meer van. Wij stamelen met moeite eenige volzinnen, vergissen ons terstond met u en g eh schamen ons voor ons zeiven, dat wij die heerlijke taal zoo mishandelen. Dan is de voorzienigheid toch eigenlijk heel goed voor de Engelsch en geweest, toen zij hun het trotsche Ook dr. Goemans was van oordeel, dat eene combinatie der gemeenten Kerkwerve, Zonnemaire en Noordgouwe voor verloskundige hulp prachtig zou genoemd worden, daar alleen in de laatstge noemde gemeente een geneesheer gevestigd is, die oud is en 's nachts niet meer uitgaat, zoodat be langhebbenden genoodzaakt zijn hun toevlucht bij de geneeskundigen te Zierikzee te zoeken, doch deze zullen niet licht bereid bevonden worden de gevraagde hulp te verleenen. De zaak is z. i. dus zeer urgent. •De burgemeester van Ter Neuzen werd verzocht maatregelen te nemen tot beteugeling van syphilis, die aldaar, door sebepelingen van elders aangebracht, dreigde voort te woekeren. De burgemeester beloofde de aangetaste vrouwen te zullen doen opnemen en te doen behandelen in eene barak." Deze mededeeling gaf dr. Goemans aanleiding tot de vraag, of er te Ter Neuzen eene verordening op de publieke vrouwen bestaat, zoo niet, hoe kan de burgemeester dan aangetaste vrouwen ge neeskundig doen onderzoeken en behandelen? De voorzitter antwoordde, dat er volstrekt geen zoodanige verordening te Ter Neuzen bestaat, doch dat hij aan den burgemeester aldaar heeft voor gesteld eene verordening te maken, hetgeen even wel niet is gebeurd. Daarop heeft hij den burge meester in overweging gegeven, de besmette vrou wen, de syphilis wordt door schepelingen aan gebracht, te doen opnemen en dit is, met haar goedvinden altijd, gebeurd. Spreker hoopt even wel nog altijd op het tot stand komen eener ver ordening. Dr Hazenberg deelde ook zijne persoonlijke er varing mede over de overplanting van syphilis door zeelieden in zijne woonplaats (Vlissingen). (Wordt vervolgd.) In eene heden alhier gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders in de vennoot schap de Middelbargsche courant is, op voordracht van den raad van commissarissen, na het verleenen van eervol ontslag op zijn verzoek aan den heer H. L. F. Pisuisse, benoemd tot directeur-hoofd redacteur der Middelburgsche courant de heer Joh. L. van der Pauwert, thans redacteur der Goesclie courcmf. Yerteke, 12 Dec. Daar zich geene andere sollicitanten voor de drie vacante onderwijzers betrekkingen hebben aangemeld, heeft de gemeen teraad, door den grooten nood gedrongen, voor 3 maanden benoemd den heer J. Ball, oud 52 jaren, vroeger onderwijzer, catechiseermeester en evange list, tegenwoordig depothouder der Middelburgsche Broodfabriekte Middelburg. Door het steeds aangroeiend getal visschersvaar- tuigen is de haven, vroeger al eens vergroot, weder te klein geworden. Daarom heeft de gemeente raad gisteren besloten tot eene nieuwe vergrooting over te gaan en de bestaande beschoeiing te ver beteren. Beide werken, samen geraamd op 6000, zullen in eene groote behoefte voorzien. beginsel inprentte dat het geheel overbodig is om de taal te leeren van het land waarin men reist, daar het geld alle taalkennis vervangt. Welke denkbeelden mochten gindschen reiziger door het hoofd gaan. die daar in dien hoek gedoken zat, in zijn mantel gehuld, met den pet dicht over de oogen, waarvoor hij een donkeren bril droeg? Wij herkennen Siegbert Werner. Hij heeft zijn plan ten uitvoer gebracht. Toen de pro fessor hem den tweeden April kwam bezoeken, vernam hij met de grootste verbazing dat mijn heer op reis was. »r'aar welken oogheelkundige?" vroeg hij, »Naar Italië was het antwoord. »Is hij stapelgek?" bromde de professor en ging naar huis. Af en toe voelde Siegbert aan zijn hoofd om zich te overtuigen of hij waakte ot droomde. Het kwam hem bepaald als een droom voor, dat hjj op reis was en voor enkele oogenhlikken kon hij somtijds vergeten dat hij niet even veel recht op vroolijkheid had als de andere menschen om hem heen, waarvan hij wel is waar slechts de omtrek ken zag. Hij durfde zijn bril niet te vroeg afnemen, en hier vooral niet bij die sneeuwvelden, waar de zon op scheen. Hij zat stil in zijn hoekje en hoorde slechts ten halve wat er om hem heen ge sproken werdhij lette er niet op. Eerst in Sterzing hoorde hij eensklaps, hoven al' het gepraat uit, Duitsche woorden. Zij waren niet luider gesproken dan de anderen en het was ook niets bijzonders wat daar uit' de andere coupé,, die slechts met een half beschot y^h de

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1