Laatste Berichten. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Staten-generaal. Marine. tusschen 7 en 14 jaar, en de duur van de leaaen ia voor iederen leerling meestal 2 uur per week. Rilland-Batli. Bedankt voor liet beroep naar de N. H. gemeente alhier door den candidaat Van Langeraad, te St. Maartensdijk. Xaamalag, 6 Dec. Heden is tot predikant alhier beroepen d" G. Hopster, te Baartwjjk (N.-Brabant). l'lissin^en, 7 Dec. Door den kerkeraad der N. H. gemeente alhier, is gisterenavond tot predi kant beroepen de heer P. J. Moeton, thans te Jutrjjp c. a. In zake de drankwet, waarin door verschillende rechterlijke colleges reeds afwijkende beslissingen zijn genomen, heeft het gerechtshof te Den Bosch bjj twee arresten, in de vorige maand gewezen, een belangrijk punt uitgemaakt. Het betrof twee appellen van vonnissen der arrondissements-recht- bank te Maastricht, waarbij de beklaagden waren gedagvaard ter zake van in hun herbergen aan een persoon, die in kennelijken staat van dronken schap verkeerde, een glas bier, zijnde een be dwelmende drank, te hebben toegediend. De eerste rechter overwoogdat het in casu niet wettig en overtuigend bewezen was, dat de be klaagden op het oogenblik van het toedienen van het bier, met den kennelijken staat van dronken schap van den persoon aan wien zij het bier overgaven, bekend waren en sprak de beklaagden vrij. Het gerechtshof voornoemd heeft in hooger be roep deze leer bevestigd en uitgemaakt dat het in het algemeen niet voldoende is, dat een her bergier aan een persoon, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeert, bedwelmenden drank toedient, maar dat de rechter ook dë overtuiging moet hebben, dat de herbergier, die den bedwel menden drank toedient, wist of althans moest weten uit de gedragingen van zijn klant, dat deze beschonken was. Tevens maakte het hof uit, dat het den hove uit eigen wetenschap bekend is, dat bier als bedwelmende drank te beschouwen is. Door dr Th. Persant Snoep is ontslag ge vraagd als gemeente-geneesheer te Wageningen, op grond van verschil van gevoelen met den raad omtrent de naleving zijner instructie. Een voor stel van den geneesheer om de betrekking waar te blijven nemen zonder bezoldiging, meende de raad niet aan te mogen nemen. - - Te Utrecht was het op het feest van den heiligen Nicolaas zeer druk langs de straten en wérd men door vroolijke groepen gecostumeerde studenten prejttig bezig gehouden. St. Nicolaas, met zijne beide zwarte knechts in open rijtuig met vier paarden, was bijzonder kwistig met sigaren en lekkernijen voor de grabbelende straat jeugd, en tal van dames zag men met een bouquetje, dat haar door den heilige was aangeboden. Een troep Tyrolers gaf een liefdadigheids-concert voor den watersnood" op een kar, en de lieve Tyro- lienne, die bij het gezelschap behoorde, had zich niet over de galanterie harer mannelijke collega's te beklagen. Een dikke dame van twee duizend pond schoon aan den haak," Arabi, MepMsto en Fausl, Don Quichotte, een Jan Pleizier" vol vergunningsneuzen, enz. enz., reden in volle vaart door de straten en werden overal met gejuich begroet. Tusschen drie en vier uren was, als gewoonlijk, het Rijnspoorstation weer het vereenigingspunt, en daar was men getuige van een niet onaardige dwaling der rechterlijke macht. Onder de bonte groepen in de restauratie bewoog zich een drietal zeer gewoon gekleede heeren met eene evenmin opzichtig gekleede dame. Niemand zou onder dat lieve hoedje het van studeeren moede hoofd van een jongeling vermoed hebben, als de dame niet met een grog-stem vrij luidruchtig een glas klare besteld en in éen teug naar binnen gewipt had. Daarna wandelde het gezelschap over het perron, bewoog zich onder de talrijke reizigers en stapte ten slotte eene plaats binnen, waarboven met groote letters het woord „heeren" stond. Op dat uur is het in die plaats altjjd zeer druk, en onder de daar aanwezigen bevond zich nu een rijksveldwachter, die zóo verontwaardigd was over de weinig passende houding, welke het jonge meisje aannam, dat hij haar bij een arm uit het lokaal verwijderde en proces-verbaal tegen haar zou hebben opgemaakt, als een spoorwegbeambte er hem niet op had gewezen, dat art. 3 van het algemeen reglement voor het vervoer op de spoor wegen alleen verbiedt aan mannen, zich in de vertrekken of lokalen, uitsluitend voor vrou wen bestemd, te begeven. NR. Ct.) Het departement van het Nut te Noordgouwe is ijverig voor het algemeen werkzaam. Zaterdags wordt er onderwjjs gegeven in handenarbeid, waar voor de kerk gratis een lokaal afstond. De leer lingen zijn verdeeld in twee klassen. In de laagste klasse wordt 0,05 per les betaald en in de hoogste 0,10, terwijl eenigen gratis dat on derwijs genieten. Ook worden eiken Zondag boeken uit de volksbibliotheek ter lezing afgege ven. Eenige leden schaften zich een dubbel sciopticon aan met dissolving views, wadrmede 11. Zaterdag een volksvoorstelling is gegeven, die zeer goed voldeed en door andere zal gevolgd worden. De Amsterdamsche correspondent der Pr. Gr. Ct meent te weten, dat de Amsterdamsche Courant weldra in verkleind formaat, doch met een ochtend- en avond editie en in gematigd liberalen geest, verschijnen zal. In de in aanbouw zijnde 11. K. kerk te Vught is Dinsdag middag eene stelling ingestort, waardoor vijf werklieden zijn omgekomen en twee zwaar gekwetst. In den Krimoorlog werd op zekeren dag de kolonel van het 27e regiment der Fransche linie troepen schijnbaar doodelijk gewond. Na afloop van den strijd bood een sergeant, van een vurig maar tenger uiterlijk, zich met nog twee kame raden aan om het lijk van hun dood gewaanden overste op te zoeken. Van die drie helden vielen ras twee door vijandelijke kogelszoodat de ser geant, onmachtig alleen het lijk te dragen, eraan dacht onverrichter zake terug te keeren, toen twee kozakken kwamen aanrijden, die hij toe wenkte als of hij voornemens was zich als ge vangene over te geven. Hij had het geluk beiden neder te schieten. Fluks laadde hij nu het lijk op een der paarden, en snelde triumfeerend naar de zijnen. Bij het onderzoek der wonden bleek de kolonel nog adem te halen. Hjj werd zorgvuldig behandeld, en herstelde. Inmiddels evenwel t^as ook de sergeant gebleken gewond te zijn; doch deze weigerde zijne uniform, waar het bloed door heen gudste, af te leggen, totdat hij, overmand, zich als eene vrouw bekend maakte. Zij heette D en was afkomstig uit Delimont, een dorp in het departement Du Nord. Toen haar jongere broeder in de loting viel, had zij behendig haar geslacht onder manskleederen verborgen, en hem in den dienst weten te vervangen, aanvankeljjk als soldaat, later als korporaal, fourier en eindelijk als sergeant. De brigade-generaal, hiermede in kennis gesteld, bracht hulde aan haar moed en geestkracht, en zij werd gepasporteerd met het Legioen van eer. Deze heldhaftige vrouw is dezer dagen in haar 79e levensjaar, in het gasthuis te Issy, een uur ten zuiden van Parijs, overleden. In de zaak Peltzer werd gehoord de heer Stienen, de geneesheer, die belast is geweest met de lijkschouwing van den heer Bernays. Hij ver klaarde dat de dood is veroorzaakt door een schot en meende dat de bloedvlek op het tapijt twintig uren na den dood van het slachtoffer daar ont staan is Het lijk was volgens zijne overtuiging koud geworden in eene horizontale ligging, en viel en twintig uren na den moord op de plaats ge bracht waar men het heeft gevonden. Ook dr. Laroche houdt vol, dat het lijk niet verplaatst is op het oogenblik, dat door Leon Peltzer is opge geven. Omtrent liet verplaatsen van het lijk werd door dr. Vlemminck hetzelfde getuigd, en deze overeenstemmende getuigenissen lieten niet na een grooten indruk te weeg te brengen. In de zitting van gisteren hebben het hof en de jury zich gezamenlijk in rijtuigen begeven naar de plaats van het misdrijf, n°. 159 in de rue de la Loi. Op het oogenblik van vertrek werd het raam van Armand's rijtuig door een steen verbrijzeld. Overigens was er rust onder de honderden menschen, die in de beruchte straat waren samengestroomd, behalve wat gefluit en gesis. De beide broeders hielden zich volkomen kalm. Het bezoek heeft niet langer dan een uur geduurd. Leon Peltzer heeft aan de jury verkla ringen gegeven, doch hem is geen enkele vraag voorgelegd. Onder de getuigen, die daarna gehoord worden, was ook Colon, restaurateur te Antwerpen, bij wien Armand Peltzer den 7ca Januari ontbeten had. Groote aandacht wekte het optreden van den getuige dr. Lavisé, die een omstandig verhaal deed wat er in den nacht van 4 op 5 Maart ten zijnent gebeurd was. Armand was zeer zenuwachttg bij hem komen zeggen, dat er een vergissing had plaats gehad, dat Leon dien nacht uit Keulen zou komen hij vroeg den heer Lavisé om zijn broeder bij hem te mogen brengen, waarop de dokter verzekerde dat hem dit onmo gelijk was. Getuige begreep deze houding van Armand nietde terugkeer zijns broeders was zijn verlangen en dat van al zijn vrienden geweest, en thans heette 't een ongelukDen volgenden dag was Armand's moeder hem komen vragen naar haren zoon, dien zjj sedert een paar dagen zocht. Bergen op Zoom, 6 Dec. Bij de heden gehouden herbesteding van spek voor het garnizoen alhier, gedurende 1883, was de laagste inschrijver de heer Zadelhoff, te Zutfen, tegen 787,0 cent per kilogram. Bij de eerste aanbesteding was de laagste inschrijvingsprijs 0.84 per kilogram. 7 December des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind- Toe Tem BES rora. stand pera PLAATSEN. stand. richt. kracht. tucht. tuur. Cels. Delfzijl 748.2 zzw 3 betr. 0 Groningen 745.5 O 1 betr. 0 Den Helder 743.8 0 3 betr. 1 Vlissingen 741.2 ONO 1 betr. 3 Maastricht 742.1 NO 2 betr. 3 Eene depressie bevindt zich vrjj nabij en Z. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is ongeveer 740 m. m. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 6 V. heden morgen 8 H. 2.7 V. Het afwijkingsverschil werd grooter. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 742.4 m. m. Verwachtkrachtigen NO. wind, buiig weder en sneeuw. Thermometerstand te Middelburg. 6 Dec. 's avonds 11 uren 38 gr. 7 11 's morgens 8 uren 35 gr. 's middags 1 uur 38 gr. 's avonds 5 uren 33 gr. 1'. Ten zuiden van Hammadah had zich een vrjje stam der Jhaggaren gevestigd. Rijke tenten, talrjjke kameelen, prachtige Nubi- sche paarden en groote kudden schapen verrieden den rijkdom van dien stam, die tot de aanzien lijkste der Tuaregs behoorde en heinde en ver gevreesd en geducht werd. De tent van den Sheikh was getooid met struis- vogelvêeren en lansen, waaraan zware tapijten hingen die haar in verschillende vertrekken ver deelden. In een van die vertrekken vertoefde Moïra, de jonge gade van den Sheikh en Zaïda, de met haar ontvluchte slavin, zat aan hare zijde. Zij zijn omringd door de grootste weelde grootendeels de vrucht van rooftochten en plun deringen, ten nadeele van voorbijtrekkende kara vanen gepleegd. Haar kleeding is van kostbare zijde, haar sieraden zijn kunstig bewerkt door Indische goudsmeden en waren voor de rijke harems van Tombuctu bestemd. Moïra en Zaïda bevinden zich alleen; in een andere tent in haar nabijheid zijn nog eenige vrouwen aan het werk, maar al de overige tenten zijn verlaten door de mannen, die uitgetrokken zjjn ter begeleiding eener karavaan, welke met een rijken last ivoor, struisvederen en edelgesteenten uit het zuiden kwam en niet zonder bescherming der machtige Tuaregs de Sahara durfde doortrekken. Slechts enkele oude mannen en jonge knapen zijn in het kamp achtergebleven. Men had gemeend dit veilig te kunnen wagen, daar Ilamandah alleen door Jhaggaren bewoond was en dus geen vijandige invallen te duchten had. Eer een vijandige stam zich te Hamandah ver toonde zouden alle naburige stammen reeds ter Londen. Het Alhambra-theater alhier is gisteren na afloop der tooneel-voorstelling afgebrand. Tweede kamer. Ingekomen een voorstel van den heer Buma, om een onderzoek in te stellen omtrent de afsluiting en drooglegging van het Zuidelijk deel der Zuiderzee. Tweede kanier. Een amendement-Viruly c. s., op de begrooting van buitenl. zaken, strek kende om het geven van bijslag op de traktemen ten der ambtenaren voortaan onmogelijk te maken, werd ingetrokken naar aanleiding der door den minister gisteren gegeven verklaring en op raad van de heeren Cremers en Yan der Hoeven. De begrooting werd daarna aangenomen met 65 tegen 12 stemmen. Met 56 tegen 22 stemmen werd verworpen, de conclusie, voorgesteld door de minderheid dei- commissie van onderzoek in de zaak van generaal Van der Heyden en met 64 tegen 12 stemmen aangenomen de conclusie van de meerderheid der commissie. Door den heer Mirandolle werd rapport uitge bracht over de Billitonzaak. De commissie stelt voor te verklaren: dat aangezien de overeenkomst, van den 7 Januari 1812 is aangegaan met terzij destelling der wettelijke bepalingen van 1873, door welke overschrijding harer bevoegdheid, de Indi sche regeering het landsbelang niet op den voor grond heeft gesteld, het noodzakelijk is dat het opperbestuur niet beruste in deze handeling der Indische regeering, maar zijn volle vrijheid hand- have om bij het einde der oorspronkelijke conces sie, voor de naleving der bestaande bepalingen en de behartiging van het landsbelang naar eisch te waken. Bij het hoofdstuk justitie werden vervolgens over tien onderwerpen, die allen reeds in de stukken waren behandeld, door tien sprekers algemeene beschouwingen gehouden. Morgen voortzetting, terwijl gedurende de ge- heele maand December des Zaterdags zitting zal gehouden worden. Amsterdam. De Koloniale Bank, opge richt in Maart 1881 met een kapitaal van 5 mil- lioen, heeft in het eerste jaar van voorbereiding reeds vrij gunstig gewerkt. De winst bedroeg 269.000. Na afschrijving van de onkosten, waaronder die van oprichting ad 59.388, blijft er 97.494 over, waarvan 75.000 of 15 per aandeel voor de aandeelhouders en f 19.498 voor reserve enz. bestemd wordt. Op eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Hollandsche spoorweg maatschappij is de overeenkomst met de Nijmeeg- sche spoorwegmü goedgekeurd, betreffende de over name van hare aandeelen in die maatschappij tegen 110 pet. met bijbetaling van 4 pet. rente van April af. Amendementen van den heer De Casembroot. I. Met de opleiding van de scheepsjongens is een dienst aan de marine bewezen, maar zij kost te veel (ƒ264,637). De kweekschool te Leiden kostte slechts 44,200; voor 60,000 ware er- dus een te stichten te IJmuiden of Vlissingen, en dan zou 150,000 's jaars worden bespaard, de opleiding even goed zijn en de onmensch- kundige fout vervallen om de jongelui te veel op de schoolbanken te plakken. II. In plaats van 20 zijn 12 adjunct-administrateurs ruim voldoende. Daarentegen zijn er 5 in plaats 4 hoofdofficieren noodig. Het korps administra teurs der mariniers dreigt uit te stervenmen lijve het bij de marine-administratie in en make door dien band tevens de mariniers tot een inte greerend deel der marine. De 5e inspecteur worde belast met het beheer der afd. kleeding en levens middelen, welke thans, zonder de vrjjwillige han delingen van den magazijnmeester van kleeding, verdediging zijn toegesneld men had dus niets te vreezen. Maar wat een schaar van krijgsknechten niet vermocht, dat kon een enkele volbrengen, al was die ook voor den geheelen stam niet gevaarlijk; maar hij zou het hoofd van den stam kunnen treffen en verpletteren, evenals de bliksem den palmboom treft. Zoo naderde hij, die sedert maanden Moïra's spoor gevolgd was, Akbar. Uitgeput door den langdurigen tocht, door hon ger en dorst, vervolgt hij met twee kameelen zijn weg naar het kamp der Jhaggaren. Hij betreedt het echter niet, doch maakt op korten afstand halt, teneinde zijne kameelen te laten rusten en zich te goed doen aan de weinige planten, die hier gevonden worden. Akbar beveelt Chaamba, een slaaf dien hij uitgeput in de woestijn gevon den en zorgvuldig verpleegd heeft, waarvoor deze hem nu met hondentrouw volgt, bjj de kameelen te blijven en begeeft zich op weg om water te zoeken. Weldra ontdekt hij een heldere bron, doch die wordt door alle kampbewoners bezocht en wijl Akbar ongezien wil blijven, besluit hij er zijne kameelen eerst tegen middernacht heen te brengen. Hij beklimt een kleinen zandheuvel en overziet het kamp. Die tent met struisvogelvederen ge tooid, is zeker die van Moïra! (Wordt vervolgd.) vanen te plunderen en slavenhandel te drijven. Ben Nassar, vernemende dat de dag bepaald was waarop Akbar zijn bruid zou afhalen, besloot naar Rhadamès te gaan en al ware het ook slechts van verre, de feesten te zien die ter eere van Moïra zouden gegeven worden. Op weg naar de stad beklom hij des morgens vroeg een der hoogste heuvelen, van waar hij de palmhagen, die zijn geboorteplaats omgaven, dui delijk kon onderscheiden. Nog was de zon niet geheel opgegaan en een zware nevel bedekte de staddoch het geoefende oog van den woestijnbewoner doorboorde dien nevel en weldra rekte hij het bovenlijf uit, en boog zich voorover om beter te kunnen zien wat erin de vlakte voorviel. Op eens kromp hij ineen, als werd hij door een adder gestoken en met angatigen blik vorschte zijn oog in de nevelachtige ruimte aan zjjne voeten. Weldra echter herstelde hjj zich van zijn ontroering en zelfs de geoefend- ste opmerker zou niets meer van den storm ont dekt hebben, die den hartstochtelijken jongeling inwendig deed sidderen. Lang nog toefde hij op dien heuveltop, eer hij langzaam naar beneden daalde, terwijl zjjne door de zon gebruinde trekken tot een grijnslach vertrokken waren, die van gekoelde wraakzucht getuigde. Eenige uren later verspreidde zich in Rhada mès het gerucht dat Moïra en haar slavin Zaïda niet van den put terug gekeerd waren. Er werden naar alle zjjden ruiters uitgezonden, waarvan enkelen terugkeerden met het bericht dat men het spoor van twee kameelen gevonden had, die echter niet naar Derdji, maar naar het zuiden gegaan waren, naar de kampen der Tuaregs, en daar men van dien stam nooit anders dan kwaad ondervonden had en dus ook nu niet veel goeds van hen verwachtte, verspreidde zich weldra de mare dat Moïra door de Tuaregs was weggevoerd. Welk een vreeseljjk lot wachtte haar thans Zouden zjj haar als slavin verkoopen of indien zjj hen vrijwillig gevolgd was, welk een schande voor haar bruidegom en voor geheel Rhadamès Éen persoon slechts had hieromtrent met zekerheid inlichtingen kunnen geven. Ben Nassar, die van den heuveltop gezien had hoe Moïra vrijwillig een hoofdman der Jhaggaren gevolgd was. Maar zjjn haat tegen de Derdjis deed hem zwijgen en zoo was men spoedig het spoor der vluchtelingen bjj ster, wier kameelen reeds een voorsprong van drie uren op de paarden der Rhadameezen hadden. Ben Nassar smaakte een innige voldoening, dat zjjn bevoorrechte medeminnaar aldus door de Tua regs vernederd was. Hjj wist dat de Derdjis niet machtig genoeg waren om zich te wreken, te meer daar zjj geen bondgenooten tegen de Jhag garen zouden kunnen vindenwant in zulk een strjjd kon men alles, have en goed verliezen, ter- wjjl de zwervende Jhaggaren slechts het leven van eenige hunner krjjgsknechten op het spel zetten, die in den dood op het slagveld de vervulling van hun noodlot zagen. Zoo moesten de Rhadameezen en de Derdjis zich in het onvermjjdeljjke schikken en Moïra bleef verdwenen. Kort daarna verliet ook Akbar zjjn woonplaats en men zei dat hjj zich had aan gesloten bjj de roovera der woestjjn.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2