N° 289. 125e Jaargang. 1882. Donderdag 7 December. Middelburg 6 December. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 6. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. M1RDELBIJRGSCHE COURANT. Aangezien den lcn Januari 1883 de wet van den llen Juli 1882 (Stbl. n° 93), tot wijziging der wet op het recht van zegel in werking treedt, is het misschien niet ondienstig hier een kort uit treksel te geven van de bepalingen, waaraan qui- tanties, wissels, assignaties en alle ander han delspapier dan onderworpen zullen zijn. Aan een vast recht van 5 cent zijn onderhevig (onverschillig het bedrag) a alle wissels, assignaties, orderbriefjes en ander handelspapier binnen het rijk betaalbaar (alsmede de duplicaten of kopieën), betaalbaar betzij op ver toon of zicht, hetzij uiterlijk drie dagen na zicht of vertoon, of uiterlijk acht dagen na de dagtee- kening b alle wissels en alle ander handelspapier bui ten het rijk betaalbaar c alle quitanties bevattende de erkenning door of namens den. schuldeiscker van bet geheel of ge deeltelijk te niet gaan eener geldschuld, onver schillig in welken vorm die stukken overigens zijn opgemaakt, al ware het in dien van berich ten of brieven d de kassiers-quitanties. Aan een evenredig recht zijn onderworpen alle wissels, assignaties, orderbriefjes en ander han delspapier binnen het rijk betaalbaar, getrokken op andere termijnen dan sub I aangegeven. Dit evenredig recht bedraagt: tot ƒ100 5 cent, bovèn ƒ100 tot ƒ200 10 cent enz., voor elke 100 vijf cent meer. Quitanties niet meer dan 10 bedragende en niet strekkende op rekening of tot geheele vol doening van eene grootere som, zijn vrijgesteld van zegelrecht. Een boete van honderdmaal het niet overeen komstig de wet betaalde recht, doch minstens van 25, is verschuldigd door ieder die een dei- bovenbedoelde stukken heeft geteekend, verhan deld, geaccepteerd, geëndosseerd, betaald, gequi- teerd of voor aval geteekend, of wel wegens non acceptatie of non-betaling van zoodanig stuk een akte van protest heeft doen opmaken. Is een aan evenredig recht onderhevige, in het buitenland getrokken wissel, in meer dan éen exemplaar opgemaakt of zijn daarvan kopieën vervaardigd, dan zijn de andere exemplaren en kopieën vrij van het recht, mits a op den prima of den oorspronkelijken wissel het recht behoorlijk voldaan zijen b de houder of de acceptant, die binnen het rijk op een der niet gezegelde andere exem plaren of kopieën het eerst zijne handteekening zet, aan die handteekening de daardoor tevens bekrachtigde verklaring doe voorafgaan »Het zegelrecht is op den prima (of oorspron kelijken) wissel behoorlijk voldaan." Hij die deze verklaring in strijd met de waar heid onderteekent, beloopt duizend gulden boete. Het zegelrecht (waarvan geen opcenten ver schuldigd zjjn) kan worden voldaan: a door gebruik van het van rijkswege verkocht wordend handelszegel b door de formulieren vóór de onderteekening te doen zegelen aan het kantoor van buitengewoon zegel c door opplakking van een plakzegel, en d wat betreft wissels uit bet buitenland ge trokken, door een plakzegel of wel door de wissels te doen zegelen door den ontvanger der registratie voor de burgerlijke akten. Bij bet gebruik maken van plakzegel moet dit, voor de onderteekening, geplakt worden: op quitanties en brieven ter plaatse voor de onderteekening bestemd j op wisselbrieven, assignaties, orderbriefjes en ander handelspapier door de trekkers, ter plaatse voor de onder teekening bestemd; door de acceptanten, op de voorzijde ter plaatse waar gemeenlijk een acceptatie gesteld wordt; door endossanten, op de plaats waar zij bun endossement of blanco endossement moeten stellen. Het plakzegel wordt vernietigd, door de hand teekening voor de trekking, de acceptatie, bet endossement of de kwijting met inkt daarop of overheen te stellen en door op het zegel eveneens met inkt in te" vullen den datum (desverkiezende verkort) waarop het gebruikt wordt. met primo Januari. 1883, tb ans reeds met bet buitengewoon zegel (blauwe stempel), volgens de nieuwe wet gezegeld kan worden. Tlioleiï, 5 Deo. Het kustlicht, dat sedert enkele weken ontstoken is aan den dijk langs de Ooster-Schelde, in de nabijheid van Nieuw-Streyen, voldoet goed. Yroeger was tusscben Gorisboek, bij Scherpenisse en het Tholensche gat geen en kele lantaren, die aan de schippers den weg wees. Deze verandering is dus een verbetering tegelijk. In verband tot bet in werking treden der gewij zigde zegelwet, kan het ook voor hetpubliek van gelang zjjn te weten dat het drukwerk, benoodigd Door het gedurig tappen door de beide sluizen van het kanaal te Ter Neuzen sedert 23 November 11. was de vaart, zooals wij reeds vroeger meldden, op Sas van Gent en Gent sedert dien tijd geheel gestremd. Ruim honderd vaartuigen wachten in eerstge noemde gemeente voor de sluizen om te kunnen geschut worden. Volgens een ontvangen order zouden gisteren te Gent en te Sas van Gent alle schepen worden geschut en - zal te Ter Neuzen in twee tijen geen water van het kanaal worden afgevoerd. Heden zal echter weder geregeld de tapping plaats hebben. Een niet alledaagsch geval heeft in de gemeente Axel plaats gehad. Op een aanklacht was het lid van den gemeenteraad, de heer D. J. Oggel, in die betrekking geschorst door den raad na gehoord te zijn door ged. staten is hij dezer dagen door dat college van zijn lidmaatschap ver vallen verklaard. De aanklacht betrof het leveren van petroleum aan de gemeente voor straatverlichting. Naar wij vernemen zal de heer Oggel bij Z. M. in be roep komen. TN. Ct Naar wij vernemen is de heer G. E. H. Tutein Nolthenius benoemd tot intendant en jager-meester van de groothertogelijke domeinen in Luxemburg. De thans door den heer Nolthenius bekleede be trekking van rentmeester van het paleis en kon. domein Het Loo is door den koning opgedragen aan den heer Van Stein, vroeger te Soestdjjk. HCt.). Op den Zuid-Oosterspoorweg is heden het ver voer van goederen in zijn geheelen omvang her vat. Voor personenvervoer blijft de dienst tusschen Ravestein en Oss voorloopig nog gestremd. Te Rijswijk is na een langdurige ziekte, in den ouderdom van 57 jaren, overleden de heer J. W. Straatman, wethouder der gemeente. De overle dene was rustend predikant der doopsgezinde ge meente te Groningen, en bekend door zijn theolo gische geschriften en als mede-redacteur van de Vragen des Tijds en het voormalige Noorden. Z. M. de koning en de koningin zullen, naar men verneemt, den 29en dezer van het Loo in de residentie terugkeeren. Te Bruchem in de Bommelerwaard is de Chris telijke school voor waterwacht ingericht en de onderwijzer is op reis. De gemeenteraad heeft, reeds vóór meer clan een jaar, de openbare school verchristelijkt, den hoofdonderwijzer op wachtgeld gesteld en een kamer in de pastorie voor openbare school bestemd, voor 't geval er, ondanks zijn eigen aardige bemoeiingen, leerlingen mochten komen. Er wordt nu in het geheel geen onderwijs gegeven, 't Is wel een bewijs van waardeeringdat de kamer in de nu ledig staande pastorie, die goed genoeg was voor openbare school, blijkbaar te goed is voor waterwacht en dat men liever de Christelijke school sluit, dan haar daarvoor te gebruiken. Vad De audiëntie van den minister van binnenland- sche zaken zal op Zaterdag 9 December niet plaats hebben. Door den minister van waterstaat enz. is bë- bepaald dat het goedkeuringsmerk voor de maten, gewichten en gasmeters gedurende het jaar 1883 te bezigen zal zijn bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter S in den gewonen druk vorm, schuin gesteldbij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon. Het merk van het kantoor waar de eerste stempeling heeft plaats gevonden, zal voor Middelburg bestaan uit het cijfer 12. Men is een nieuwe vervalsching van levensmid delen op het spoor gekomen, wel is waar als voeder voor dieren bestemd, maar het resultaat van de gepleegde bedriegerij komt toch ten nadeele van 'tgeen tot 's menschen levensonderhoud wordt ge bruikt. Raapkoeken worden op groote schaal vervalscht door middel van kalk, die er onder ge mengd wordt. Hierbij komt nog dat de op die wijze vervalschte raapkoeken cle fraaie groene kleur van het Fransche en Belgische artikel erlan gen. Dergelijk voeder is zeer gevaarlijk voor de ge zondheid van 't vee, want het heeft een hoogst schadelijken invloed op de maag, en daardoor op de spijsvertering, ten gevolge waarvan het vee sterk achteruit gaat. De grillige en schilderachtige gevels onzer oude Hollandsche huizen, wie heeft-ze niet lief? Wie zou zë niet gaarne zoo lang mogelijk in stand willen houden, om onze straten te bewaren voor de doodsche eenvormigheid en de logheid dei- rechte lijnen en vierkanten Ongelukkig zijn ook die oude gevels niet on kwetsbaar voor dqn tand des tijds en loopen ze gevaar, onder de werking van weer en wind, op een goeden dag naar beneden te komen. Dat is onlangs gebeurd met een oud perceel op de Heerengracht te Amsterdam, dat men bezig was te verbouwen. De bouwkundige P. F. Laar man deelt omtrent dit geval in het Handelsblad eenige bijzonderheden mede. Wij laten daarvan het een en ander hier volgen, tot waarschuwing niet alleen, maar omdat ze doen zien, dat slecht en insolide bouwen niet alleen een kwaad van onzen tijd is, maar ook in den hoog ge- roemden tijd onzer voorvaderen werd aangetroffen. De bewuste, op bet oog soliede en krachtige gevel, schrijft de architect, blijkt zoowel als de kroonlijst, geheel te bestaan uit eene dunne bekleeding van zandsteenen platen, waarachter eene óok dunne bemetseling van baksteen. Daar de gevel tot besparing van kosten behouden zoude bljjven, was zij zeer zorgvuldig, of liever angst vallig sterk, geschoord. De kroonlijst of borstwering, waarin zich lage kozijntjes bijna ter voller hoogte bevonden, was door middel van deze zelfs zeer soliede aan de zolderbalklaag gezwiept. Deze kozijntjes zijn onver- schoven hunne oude plaats blijven behouden. Genoemde bekroning vormde oogenschijnlijk met kozijnen en achtermetseling eene homogene massa. Echter blijkt, dat de sedert lang tot asch ver gane bouwondernemer, van dit zoogenaamd ouder- wetsch, hecht, sterk en weldoortimmerd huis, zich niet ontzien heeft, ter besparing van luttele kilo's ijzer, de geheele kroonlijst en misschien wel den geheelen gevel, zonder eenig verband of spoor van verankering op te stellen. Immers in de ten bodem gestorte platen werden de nog geheel schoone en ongebruikte dookgaten opgemerkt, welke nooit door eenig anker waren aangeraakt, zoodat zeer duideljjk bleek, dat er bier een groot verzuim was gepleegd. Het gevolg van deze onverantwoordeljjke han delwijze is dus, dat na wegruiming van de op de kroonlijst rustende getimmerten, waardoor het geheel balanceerende en alleen door wrijving werd staande gehouden, de kroonljjst ten onrechte werd beschouwd als in verband verankerd met de zich daarin bevindende kozijnen en werd gezwiept op de boven aangehaalde wijze. Door de noodzakelijke werken der afbraak en de daardoor ontstane trilling, blijkt de geringe samenhang alleen door middel van kalk, wellicht nog verminderd door het bevriezen van tusschen- beiden gesijpeld water, geheel verbroken te zijn, zoodat de aangeplakte last geen vasten voet meer hebbende, op de thans zichtbaar verweerde en met stopverf toegesmeerde voegen, haar evenwicht verloor en door niet een enkel anker tegen ge houden, voorover kantelde. De kozijntjes, waarop men kan veronderstellen dat de gootbodem rustte, blijken nu van boven geheel vergaan, zoodat zij niet de minste tegen stand of wrijving aanboden tegen het afsehuiven der boven ben liggende massa. Het gevaarlijk misbruik van vroeger dagen, de gevels sterk vooroverhangen, te bouwen, zal bij een dergelijken, met hoogedunne platen beplakten als de onderhavige, nog menig onheil kunnen stichten, wanneer de vroegere bouwers zich even gewetenloos van hun plicht hebben gekweten. De heer Ainersfoordt, op de Badhoevein de Haarlemmermeer, heeft eene proef genomen met de ensilage, het inleggen van groen veevoeder. Zij is echter niet goed uitgevallen. Hjj schrjjft aan het Nieuws v. d. Dag »Daar het natte najaar van 1882 het moeielijk maakte om eene vrij groote partij nagras, dat ik te veld had, als droog nahooi (etgroen) te winnen, besloot ik dit als zuur gras in te leggen. Ik ging hij een bevriend landbouwer nog eens zien en goeden raad vragen, en legde mijn gras in bij, twee partgen, de eene groot 35 zware voeren onder dak, de andere, de oogst van 7 hectaren, in een kuil. Het noodige zout werd er tusschen gestrooid, het voedsel goed aangestampt met be hulp van een oud mak paard, alles zorgvuldig toegedekt met volkomen zuiver duinzand. »Toen, na den sneeuwstorm, die onlangs het vee uit de weiden verjoeg, de stal werd betrokken, werd de voorraad aangesproken, en uitgereikt aan bet jonge vee, de droge koeien en de stieren. »Het bleek spoedig, dat de bewerking goedge slaagd was, bet vee at het zure gras met graagte, bleef goede spijsvertering houden, en toonde zich gezond. Nu werd besloten het nieuwe voedsel uit te reiken aan vier melkkoeien, die nog slechts zeer weinig melk gaven, zijnde op het punt van droog gezet te worden, en wier melk bestemd was voor kalveren en varkens. Aan deze melk werd niets ongewoons bespeurd, de kalveren ge bruikten baar met de gewone graagte, de koeien gaven de voorkeur aan bet verzuurde boven het nagras. Men meende nu veilig te kunnen over gaan om aan de melkkoeien bet nieuwe voedsel uit te reiken, en zulks geschiedde voor bet eerst op Maandag morgen. Des avonds, toen mevrouw Amersfoordt de melk gebruikte, die zij gewoon is met Emserwater te drinken, bespeurde zij daaraan onaangename lucht en een stuitenden smaakden volgenden Dinsdag morgen kwam er een expresse van de melkinrichting te Amsterdam, met tal van klachten over gebrek aan de melk. Onmiddellijk werd bet nieuwe voedsel afge- commandeerd, en reeds des avonds bracht de melkboer de blijde tijding mede, dat de melk weder goed was. sTntusschen is men voortgegaan met proeven te nemen, met de melk van de vier koeien, die be reids gedurende langeren tijd bet zure voedsel ontvingen. Het is gebleken, dat de onaangename reuk en smaak moeielijk te bemerken zijn, als de koe pas gemolken isvooral moeilijk door per sonen die tabak rookentrouwens de reuk is als die van eenig brandend kruid, broeiend hooi, ver zuurde kool of iets dergelijks, de smaak is olie achtig en bitter." De heer Amersfoordt söhreef dit niet om van het gebruik van verzuurd voeder af te schrikken, maar om daarbij voorzichtigheid en nauwkeurige waarnemingen aan te raden. De Indische Gids over December bevatEen reisindruk, van Java meegebracht door C. E. van Kesteren. De politieke toestand van Halmahera in het begin van bet jaar 1881, II. Een paar opmerkingen over belastingen in Ned. Indië, door H. Koloniale literatuur. Correspondentie. Ma- leiscke Taalstudiën, door A. yon de Wall. Schet sen uit het Volksleven in Ned. Indië, door R. van Eek. Het bloemenverkoopstertje, door Jan Steen. ondehwijs. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan H. A. A. baron Collot d'Escury, te Honte- nisse, als schoolopziener in het arr. Axel. geneesk. dienst. Benoemd tot off. van gezondh, 2e kl. bij de zeemacht de mil. student voor den geneesk. dienst der zeemacht W. Blaakhert, arts. belastingen. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan P. J. K. Jansen, als controleur van het bui tengewoon zegel te 's Gravenhage en van het al gemeen zegelkantoor, behoudens aanspraak op pen sioen. Benoemd tot onderwijzeres aan de rijksleerschool alhier mej. J. Barends te Veendam. De heer G. C. R. Hoetink, leeraar aan de H. B. S. en burger-avondschool te Zutfen, heeft als zoodanig eervol ontslag gevraagd. Te Maastricht zal eene stedelijke muziek school opgericht worden. De kosten worden op 6600 's jaars begroot. Verseke, 6 Dec. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier d" H. Vermaas, te Numansdorp. De luit. t/z. le kl. jhr J. C. R. Westpalm vas Hoorn van Burgh, dienende als le officier aan boord van Zr. Ms. opleidingschip Anna Paulowna, wordt op nonactiviteit gesteld en vervangen dooï' den luit. t/z. le kl. J. R. Eek.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1