N° 286. 125e Jaargang. 1882. Maandag 4 December. NATIONALE MILITIE. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Middelburg 2 December. MIDDELBIIRGSdE 01It t\T. en wethouders der gemeente De burgemeester Middelburg gelet hebbende op de bestaande wettelijke be palingen betrekkelijk de nationale militie brengen bij deze ter kennis van een iegelijk dien zulks zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijving van alle man nelijke ingezetenen, welke op den len Januari aanstaande hun 19de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen, welke in 1864 zijn geboren, zal gereed liggen op de gemeente-secretarie van den len tot en met den 31en Januari 1883, des voor middags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 uren, met uitzondering van den Zondag dat voor ingezeten wordt gehoudt n 1°. hij wiens vader, of, is deze overleden wiens moeder of, zijn beiden overleden, wiens voogd, in gezeten is volgens de wet van den 28en Juli 1850, Staatsblad n°. 44) 2°. hij, die geene ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden vooraf gaande aan den len Januari van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplich tigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861, Staatsblad n°. 72); dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20"te, inge zeten wordt, verplicht is zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bp burgemees ter en wethouders der gemeente, waar de inschrij ving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1°. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezetene, die geen Nederlander is; 2°. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezetene (art. 17 der wet); 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezit tingen of koloniën woont dat de inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beide overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar, in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd huiten 's lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont 4°. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland ge woond heeft (art. 16 der wet) dat elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, verplicht is zich daartoe bij burge meester en wethouders, ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd, aan te geven, en dat, bij diens ongesteldheid, afwezig heid of ontstentenis, zijn vader, of, is deze over leden, zijne moeder, of, zijn beide overleden, zijn voogd, tot het doen van die aangifte verplicht is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hen rustende verplichting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebracht, dat bij bovengemelde wet, onder meer, is bepaald; dat met boete van 25 tot 100 wordt ge straft de overtreding van art. 18 en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens door den rechter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden nadat de veroordeelde is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zou kunnen voorwenden, is deze, ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Au gustus 1861, Staatsblad n°. 72), op heden voor de eerste maal afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Middelburg, den 1 December 1882. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKE. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De minister van waterstaat zegt in zijn ant woord op het voorloopig verslag, dat door de maatschappij de Schelde aanvrage is gedaan om de Voormalige Marine-sluis te Vlissingen voor droog dok iu te richten en haar op eerste aanzegging weder voor het algemeen bruikbaar terug te leve ren. Gewichtige bezwaren van technischen aard en de belangen der scheepvaart, die het behoud der sluis als reserve vorderen, hebben tot een af wijzende beschikking geleid. Voorts deelt de minister onder meer,mede: te gen kwijnende toestanden op het gebied onzer nijverheid het geneesmiddel niet te willen zoeken in beschermende rechten op den invoer of bij aan bestedingen te meenen dat bij een octrooiwet de voordeelen door de nadeelen worden overtroffen, doch aan de zaak niettemin zijn aandacht te blijven wijden. Aan het nieuwe gebouw voor het dep. van jus titie is besteed 883.428. De minister van justitie heeft aan zijn ambt genoot medegedeeld, dat wat in het voorl. verslag wordt opgemerkt omtrent den onuitstaanbaren tocht en de moeilijkheid om sommige vertrekken te verwarmen, volkomen juist is, dat de voor den minister bestemde kamer des winters genoegzaam onbewoonbaar is en men zal trachten daarin zoo veel mogelijk te voorzien door het aanbrengen van een verwarmingstoestel. Het zou intusschen voorbarig zijn, zegt de minister van waterstaat, om uit de voorgekomen ongerieven tot een on gunstig oordeel over de doelmatigheid van het gebouw te besluiten. Dergelijke ongerieven wor den in een nieuw en zoo groot gebouw aanvanke lijk veelal ondervonden en moeten, wanneer zij blijken, worden weggenomen. De heer Bahlmann, de ultra-protectionist in de tweede kamer, spreekt zoo dikwerf van zijn Til- burgsche vrienden als geestverwanten, dat Tilburg allengs in een reuk van ultra-protectionisme zou komen. Doch dit is onverdiend. De jongste ver kiezing van een lid van de kamer van koophandel, aldaar heeft Uen heer Bahlmann een démenti van beteekenis gegeven. Er moest een herstemming plaats hebben tusschen den heer Van den Berg, candidaat der vrijhandelaren, en den heer Pessers, candidaat der protectionisten. Alles was in de weer, en terwijl er anders niet veel meer dan 50 kiezers voor deze verkiezing opkwamen, zijn er nu van de 400 stemgerechtigden 300 naar de stembus gegaan. Met 143 stemmen werd de can didaat der vrijhandelaren gekozen, terwijl de candidaat der protectionisten 134 stemmen ver kreeg. (Vad.) Na de behandeling der gisteren in ons kamer telegram genoemde zaken, werd aan de orde ge steld de conclusie van 't rapport in de zaak van den luit.-gen. Van der Heyden. De heer De Vos van Steenwijk, een der leden van de commissie, welke de minderheid uitmaakten, las het eerste deel eener uitvoerige rede voor, welke als eene akte van beschuldiging luidde tegen den door deze zaak befaamd geworden heer Kaufmann. Heden zou de heer De Vos zijne rede besluiten. Bij uitzondering houdt de kamer op Zaterdag zitting, tot verdere behandeling dezer zaak welke, naar de voorzitter opmerkte, niet bijzonder ge schikt is voor eene avondzitting. Met het lamp licht zijn de gemoederen te veel verhit. De minister van binnenlandsche zaken heeft de gemeentebesturen verzocht de navolgende vra gen te beantwoorden 1° Hoeveel gegoede personen hebben in de laatste tien jaren hun hoofdverblijf in uwe ge meente opgeheven om zich elders te vestigen 2° Waar hebben zij zich gevestigd? 3° Hoeveel betaalde ieder hunner in het laatste jaar vóór zijn vertrek: a aan hoofdelijke omslag b aan opcenten op de grondbelasting? c aan opcenten op het personeel 4° Meent uw bestuur dat het vertrek van som migen dier personen geschiedde teneinde te ont komen aan de druk der belastingen Zoo ja, hoeveel van de bedoelden vertrokken naar uwe meening om deze reden? Het antwoord op deze vragen wordt ingewacht vóór Januari a. s. Woensdag jl. werd door het departement Zie- rikzee der M'' van Nijverheid feest gevierd, ter gelegenheid van zijn 25jarig bestaan. De voorzitter schetste het ontstaan, de geschie denis en den werkkring van het departement en wees op hetgeen in het verloopen tijdvak is tot stand gebracht. De feestviering werd met een gezellig aamenzijn en een souper besloten. Bij het aanbreken van den 30en Nov. werd een toost gewijd aan de oud strijders der Citadel en eene collecte gehouden ten behoeve van twee behoeftige oud-strijders, die wegens lichaamsgebreken zich niet naar Amster dam hadden kunnen begeven en aan wie op deze V'ijze ook een aangenamen dag bezorgd werd. Aan den Anna-Prisopolder heeft den 18en No vember eene oeverafschuiving plaats gehad van weinig omvang, doch op Woensdag 11. had er bij vernieuwing eene plaats, die van meer beteekenis was. Bij herstemming tusschen de heeren M. de Yo» en J. van den Ende, is eerstgenoemde tot lid van den raad der gemeente Heinkenszand gekozen. De Citadelfeesten zijn gisteren met eene voor stelling in den stadsschouwburg te Amsterdam ge ëindigd. Zij werden gekenmerkt door eene goede inrichting en een opgewekte n, kameraadschappe- lijken geest. Een zeer klein publiek woonde gisteren avond alhier de schouwburgvoorstelling bij van het Rot- terdamsch tooneelgezelschap onder directie van den heer Willem van Zuijlen. De ighoud van het eerste stuk dat gegeven werd, De Grafsteen van Al. Dumas, komt ongeveer hierop neer. Mevrouw Gervais heeft, terwijl haar man op zijn terugkeer uit Indie was, haar eenige dochter verloren, die met den zoon Edmond het geluk van het echtpaar uitmaakte. Juist een paar dagen voor Gervais'1 aankomst krijgt zij een toevallig bezoek van een jong meisje dat met een aanbevelingsbrief bescher ming komt zoeken. Deze jonge dame is even oud als de overleden dochter en heet eveneens Clotilde. Door den van niets wetenden vader wordt zij bij zijn komst natuurlijk voor zijn wezenlijke Clotilde aangezien, en mevrouw en Edmond hebben de zwakheid hem in dien waan te laten, wijl hij harts tochtelijk veel van zijn kind hield en de tijding van haar dood hem zoude doen «sterven." Als Edmond >Pj zijn „zuster" verliefd wordt, en tevens een vriend van Gervais eerst voor zijn zoon en daarna voor zichzelf om de hand van het schoone meisj e komt vragen, wordt de toestand, gelijk men begrijpt, wel wat gespannen. Nog steeds aarzelen mevrouw en Edmond en de aangenomen dochter om te spreken, totdat eindelijk gelukkig de steen houwer met de quitantie komt voor den gelever- den grafsteen. Nu begrijpt Gervais alles en in plaats van uit verdriet te sterven, is hij gelukkig met de nieuwe Clotilde, die tevens zijn Edmond een vrouw heeft geschonken. Van dit stuk het moet gezegd worden was niet veel te maken. De rol van Gervais geeft, al spant men al zijne krachten in, gelijk de heer Moor deed, weinig gelegenheid tot wezenlijk spel, met uitzondering wellicht van het oogenblik, waarop de vader den broeder van iets afschuwelijks verdenkt. Daarin was de heer Moor gelukkig. Mevrouiv Gervais (mevr. Kley) moest, tengevolge van de lijdelijke positie die zij moest volhouden, eene matte figuur op 't tooneel zijn. Toch was haar spel niet onverdienstelijk, De heeren Chrispijn en Alex. Eaassen Edmond en de vriend Fielding voldeden wel. In Clotilde (mej. Kley) waren een weinig meer leven en meer losheid niet onge- wenscht geweest. Het nastukje Eene Beleediging van Labiche en Dumoustier, door zijn Parijschen geest zoo heel weinig strookend met onze zeden en gewoonten, werd ving gespeeld, 't Gaf den heeren Van Ollefen, Chrispijn en Sprinckhuizen gelegenheid om hun losse actie te doen waardeeren. Ook mej. Kley was als kamenier hier heter op haar plaats. Over 't geheel genomen zouden de talrijke af wezigen zeer om hun wegblijven te beklagen zijn Onder de vele werken, welke dezer dagen dooi de Bossche firma Nederveen voor weinig geld worden aangeboden, kwam ons ook onder de oogen Erinnerungen an Amsterdam, 58 groot formaat houtsneden naar penteekeningen van Friederich Wittig. Men vindt er de meest kenmerkende stadsgezichten van Amsterdam in en een aantal echt Amsterdamsche typen, die voor het meeren- deel zeer goed gelukt zijn. Zoowel de teekening als de houtsnede zijn goed, zoodat de nette portefeuille met prenten voor velen werkelijk eene aangename herinnering aan Amsterdam kan zijn. De Nederlandsclie Almanak van Tjeenk Willink behoeft eigenlijk geene aankondiging meer. Als hij niet op zijn lijd zijne welkome verschijning op onze tafel maakte, zou men geneigd zijn het den uitgever kwalijk te duiden. Zijn lieve plaatjes om en bij den kalender, zijn portretten van overleden Nederlanders van naam, zijn overvloed van nuttige, ieder oogenblik te pas komende opgavenalles beveelt dit nette boekje aan. Bijzonder goed ge slaagd onder de portretten is de merkwaardige kop van den hoogleeraar Goudsmit. Voor directeur van het openbaar slachthuis te Rotterdam zijn aanbevolen de heeren D. E. F. Dhont, militair paardenarts te Breda, D. H. van Oyen, gemeente-veearts te Haarlem en A. Frede- rikse, gemeente-veearts te Gorinchem. Nadat reeds dr Van Vloten in de Haarl. CV had medegedeeld dat een der schilderijen van Frans Hals door regenten van het Haarlemsche hofje van Beresteyn was te gelde gemaakt, wordt dit bericht door den heer Victor de Stuers in de N. R. Ct bevestigd, onder het opschrift„het verkwanselen van Emerentia van Beresteyn". „De regenten van het hofje van Beresteyn, te Haarlem, schrijft de heer De Stuers, geven te vergeefs ontwijkende antwoordente vergeefs hebben zij aan het vrouwtje dat de deur van het hofje bewaakt, de consigne opgelegd, dat zij moet zeggen „van niets af te weten." «Het is een feit dat de baronesse Mathilde von Rothschild, uit Frankfort, sinds eenige maanden in onderhandeling was over den aankoop van het portret van Emerentia van Beresteyn. De regen ten beproefden haar ook de drie andere schilde rijen van Frans Hals te doen koopen, en dit heeft de onderhandelingen vertraagd, want mevr. Von Rothschild wilde uitsluitend het portret van Emerentia. Zij is in persoon overgekomen om het doek te zien, en door bemiddeling van de bekende firma E. L. van Gelder en Zoon, te 's Gra- venhage, heeft zij het doek gekocht, nadat op haar verlangen de regenten een verklaring had den afgelegd ten bewijze dat zij tot den verkoop gerechtigd waren, alsmede een afschrift van het testament van den stichter van het hofje. „De bedongen prijs is f 100,000, welke betaald 'is met een wissel op het huis Lippman en Ro senthal. „Het portret bevindt zich thans te Frankfort." Het Correspondentie-blad van het Ned. Onder wijzers-genootschap vestigt de aandacht der militie- plichtige onderwijzers op een kon. besluit van 22 Februari 1879, waarbij aan onderwijzers welke in betrekking zijn aan eene lagere school, verkorting van den tijd van eerste oefening wordt verleend van 12 tot 6 maanden. Dewijl in de uitvoering van dit besluit niet de gewensehte eenparigheid van handelen bestaat, geeft het blad den onder wijzers die bij de militie zijn ingelijfd, den raad tijdig bij de militaire autoriteit het verzoeksehift in te dienen, waarbij zij de toepassing van het hun bij kon. besluit verleende recht vragen. Uit de laatste berichten betreffende den water stand op de jVlaas blijkt dat het water te Maas tricht zeer merkbaar valt en dat ook verder op de boven-Maas hèt water vallende is, zelfs nog te Grave, tot de Blauwe Sluis. Verder is de rivier- wassende tengevolge van het door de overlaten binnenstroomende Waalwater. De dorpen Oijen, Lithoijen, Kessel, Maren en Alem zijn overstroomd. In 's Hertogenbosch was gisteren nog 7 centimeter was, en de Maas was aan de sluis te Crèvecoeur nog 29 cm hooger dan de Dieze, die het Bra- bantsche hemelwater in de Maas moet voeren. Op verschillende plaatsen hadden afschuivingen plaats, die met kracht worden bestreden. Nabij Deventer is een zomerdijk van den IJsel doorgebroken, waardoor eene groote uitgestrekt heid lauds is ondergeloopen en vele personen hunne woningen moesten verlaten. Ook in de omstreken van Doetinchem blijft het water was sende. De audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 5 December niet plaats hebben. De eerstvolgende afvaart uit Amsterdam naar Batavia van een stoomschip der maatschappij Nederland zal in plaats van op 6, op 9 dezer plaats vinden. In verband daarmede geschiedt de verzending van brieven enz. naar Nederl. Indie over Marseille en verder met het gemelde stoomschip op 19 Dec. a. Wij ontvangen van den heer Volck de volgende mededeeling aangaande de Nederlandsche Noord- pool-expeditie. De volgende berichten dienen tot nadere om schrijving van het telegram, dat ik onlangs uit Petersburg van onzen gezant kreeg, en waarin vermeld werd, dat de Varna, het schip met onze pool-expeditie aan boord, op Nova-Zembla over winterde. De heer Kramp, te Amsterdam, was zoo vrien delijk ze voor ons te vertalen. De Petersburgsche Novoje Wremja van 13)25 Nov. schrijft s-r -

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1