N° 285. 125* Jaargang. 1882. Zaterdag 2 December. Een kalm toeschouwer. Middelburg 1 December. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. TWEEDE DEEL. (notarissen. Op verzoek eervol ontslag verleend als notaris te Japara aan den heer L. C. Filz. MIDDELBURGS» (COURANT. Bij de heden gehouden herstemming voor een lid van de kamer van koophandel en fabrieken alhier, werden uitgebrachtop den heer J. F. van Leeuwen 41, op den heer P. de Bruijne 13 en op den heer C. Yerhage 11 van de 65 uitgebrachte geldige stemmenzoodat de heer Van Leeuwen is verkozen. In de heden namiddag gehouden zitting van den Vlissingschen gemeenteraad werd de heer A. Loois, onlangs tot raadslid gekozen, geïnstalleerd. Be geloofsbrieven van den heer jhr W. Laman Trip werden onderzocht en goedgekeurd, zoodat tot zijne toelating als lid van den raad besloten is. Tot lid van het algemeen armbestuur werd be noemd de heer C. F. Maenhout. Aan den heer J. Verhage Mz. werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzer aan school E. Tot lid der commissie van financiën werd be noemd de heer J. Verkuyl Quakkelaar en tot voor zitter dier commissie de heer J. C. Ockers. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot het aanstellen van een 2e gemeente-vroedvrouw, op eene jaarwedde van 200. Met 11 tegen 3 stemmen werd het huis in de Lange Zelke, wijk E n° 132, onbewoonbaar ver klaard. Zooals wij gisteren hebben gemeld heeft de tweede kamer het ontwerp der overeenkomst met de Maatschappij De Schelde, omtrent de exploi tatie der Vlissingsche havenwerken, aangenomen. Deze voor Vlissingen, naar wij hopen, zeer belang rijke beslissing werd genomen, zonder voorafgaand debat, met algemeene stemmen. De Fransche regeering heeft, volgens den Parij- schen correspondent van de Köln. Zeit. aan de Nederlandsche regeering te kennen gegeven, dat Frankrijk alleen dan weder de onderhandelingen over het handelsverdrag wil hervatten, wanneer de Nederlandsche kamers het beginsel en de hoofd bepalingen hebben aangenomen. Goes, 1 December. Sedert meer dan een kwart eeuw heeft hier met Nieuwjaar eene be deeling van brood, spek en brandstoffen plaats. Mild droegen de ingezetenen bij, om de commis sie in staat te stellen, haar zoo nuttige taak op onbekrompen wijze te vervullen. In de laatste twee of drie jaren is echter de opbrengst der inschrijvingen verminderd, zoodat bij de bedeeling op Nieuwjaarsdag in '82 de commissie te kort kwam. Naar wij meenen, heelt zij toen de edel moedigheid gehad, zelve bij te springen. Wil de commissie hare bedeelingen niet verminderen, dan 62 Door B. ff. BUXTON. HOOFDSTUK XVI. Een liefhebbende vrouw en een arg-listig-e vrouw. «Hetheringham— Lee, bij bijzondere vergun ning aan de ambassade te Romede voornamen zijn Percy, Olympia enz. «Wat doen verdere bijzonderheden ertoe de zaak is duidelijk genoeg «Dus heeft hij dat Amerikaansche meisje, dat hem op het denkbeeld van Maud Muller gebracht heefttoch gehuwdroept Clara met groote voldoening uit en geeft hem glimlachend het papiertje terug, - „Zijt gij daar waarlijk blij om?" vraagt hij in groote spanning. r- «Ja zeer blij," zegt Clara schielijk, »het eenige zullen de giften ruimer dienen te vloeien. Waar aan die achteruitgang moet worden toegeschreven onderzoeken wij niet do mededeeling, dat het gevaar van vermindering der bedeeling dreigt, zij voldoende, om de ingezetenen op te wekken, goed in de beurs te tasten. De naamdag van den man die door weldadigheid uitblonk, het feest van den kinderheilige, is op handen; vergeten wij, waar wij onze kleinen gedenken, onze behoef tige medemenschen niet en zijn wij, waar wij het meisje onzer vereering heimelijk eene verras sing bereiden, indachtig dat in stilte weldoen de meeste waarde heeft. UzendijUe, 30 Nov. Teneinde de bloei van den handel in granen op de markt alhier des Zaterdags te bevorderen, is door het gemeente bestuur bij verordening vastgesteld, dat geen han del in granen voor 10 uren mag plaats hebben; de markt eindigt te 12 uren. Tevens is aan den minister van waterstaat, enz. ontheffing gevraagd van de jaarlijksche uitkee- ringssom aan het rijk, wegens te geringe opbrengst van het telegraafkantoor, in onze gemeente. Ge lijkstelling met gewone rijkstelegraafkantoren wordt verlangd. De oud-strijders van de Citadel waren gisteren in grooten getale vereenigd op de beurs te Amster dam. 'tWas den oudjes aan te zien, zegt het Handelsbladdat ze goed en hartelijk waren ont vangen, en al was er menigeen die moeilijk voort kon, er heerschte onder allen een vroolijke, opge wekte geest. Generaal Engelvaart, eertijds luite nant in de Citadel, woonde in groot uniform de feestelijke ontvangst bij en de eerste luitenant Zencker droeg de uniform uit die dagen. Ook merkte men op generaal van Limburg Stirum, die in de Citadel een been verloor en hier hartelijk werd begroet, ook om de omstandigheid, dat hij juist heden zijn vijf en zeventigsten verjaardag viert. Voorts waren er de generaal Exter en Kamerlingh, benevens Hobein, aan wiens roemrijke daden we niet behoeven te herinneren. Van de vereeniging Het Metalen Kruis, van die voor gepensioneerde officieren, waren afgevaardig den verschenen. Het feestcomité was voltallig en, heure militaire, elf uren precies, waren de deel nemers aan den te vormen optocht op de beurs vereenigd. Daartoe behoorden- ook de wakkere jongens van de Wassenaar en de muziek van de artillerie. Kolonel Hardenberg heette de feestgenooten har telijk welkom in eene toespraak, waarin hij de van den koning en van andere zijde aan dit feest ondervonden medewerking herdacht en welke met een «Leve de Koning 1" werd besloten. Generaal Engelvaart bedankte namens de oud-strijders,waarop de jongens van de Wassenaar een lied zongen.dat met een flinke toespraak van kolonel Hardenberg beloond werd. Daarop begon de optocht door de Kalverstraat naar de Plantage, waarbij de Citadel-vlag door konstabel-majoor Kriens werd gedragen. In de wat er noodig was om mijnheer Hetheringham tot een zeer aangenamen kennis te maken, was dat hij een lieve, knappe vrouw vond. Nu hoop ik hartelijk dat wij, gij en ik, dit gelukkige paar eenmaal zullen ontmoeten en dan zult gij moeten erkennen dat mijn oordeel over Hetheringham juist is en hem gaarne de hand drukken." -»Dat geval dat hoogst onwaarschijnlijk is moesten wij maar liever buiten quaestie laten," zegt Harold scherp. »Ik voor mij heb geen haast om iemand de hand te drukken, dien ik meteen hartstocht, welke gij niet beseffen kunt, heb wenschen te vermoorden." Hij huivert bij de herinnering aan alles wat hij ter wille van Het heringham uitgestaan heeft. „Zulke afschuwelijke denkbeelden gaan na tuurlijk mijn begrip te boven," zegt Clara, haar best doende om te glimlachen, 't geen haar echter niet geluktwant het gelaat van Harold is veel te toornig om een lach te gedogen. Indien gij beproeven wildet om even rechtvaardig als sterk te zijn, Harry," zegt zij, vast besloten om haar aandoening te onderdrukken en haar zelfvertrou wen te herwinnen, teneinde invloed op hem uit te oefenen, „dan zoudt gij uw woede bepalen bij dien ouden booswicht, die inderdaad uw vijand en de mjjne is geweest en dan zoudt gij iemand, die ons nooit een van beiden kwaad gedaan heeft, van allen blaam vrijspreken." «Mettertijd wellicht," zegt Harold en wendt het hootd af om haar sprekende oogen te ont wijken. Plantage hield het garnizoen met eene compagnie schutterij parade, welke door vier muziekkorpsen werd opgeluisterd. Om drie uren werd in Artis de feestrede uitgesproken door den heer M. A. Perk. Des middags had de groote feestmaaltijd plaats in Artis, waar 536 personen aanzaten. Een aantal toosten werden uitgebracht en 't ging er recht vroolijk toe. Bij het begin van het dessert was er reeds zooveel beweging in de oude heeren, dat zij met genoegen het oogenblik zagen aanbreken, waarop de rijtuigen der Rijtuigvereeniging hen naar het Paleis van Volksvlijt zouden brengen. Daar was het klassiek concert. Zoo klassiek dat de muziek niet alleen bij het binnentreden der feestgenooten geen volkslied kon spelen, maar dat ook na de pauze, ja zelfs niet tot slot van het programma, een Wilhelmus of Wien Nêerlandsch bloed de oude krijgers begroette. En dat terwijl het orchest gekleed was in de weinig klassieke, maar den feestgenooten zeker aangename uniform der schutterij. Laten wij ons haasten erbij te voegen dat niet de heer Coenen, de orkestdirec teur, maar de directeur van het Paleis, deze zeer weinig klassieke zonde der onhartelijkheid op het geweten heeft. Tot directeur der handelsinrichtingen op Feijen- oord is benoemd de heer L. J. Hudig. In de gisteren gehouden vergadering der Gooi- sche Stoomtramwegmaatschappij werd aan den directeur C. Bok eervol ontslag verleend en in zijn plaats benoemd de heer jhr J. H. van Rei gersberg Versluijs, op een traktement van 5000. Naar de N. R. Ct. verneemt, zullen de retour- biljetten tusschen stations van den staatsspoorweg en van den Hollandschen spoorweg, welke tot dus ver tegen zeer verlaagde prijzen werden uitgegeven, na den maatregel van den Rijnspoorweg, om door restitutie van het verschil de vrachten over hare lijn aan die lagere prijzen gelijk te maken, worden ingetrokken. Aan een commissie uit den geneeskundigen raad voor de provinciën Friesland en Groningen was opgedragen, bij alle rectoren van gymnasia, direc teuren en directrices van de H. B., krankzinnigen artsen en medische leden van de geneeskundige raden in Nederland, onderzoek te doen naar het geen de ondervinding hun had geleerd ten aanzien van eene vraag, die thans algemeen aan de orde is, nl. de vraag van de overlading der schoolgaande jongelieden, ten nadeele van hunne lichamelijke en geestelijke ontwikkeling. Thans is het rapport van die commissie ver schenen en daarvan een afdruk gezonden aan allen, die het der commissie hebben mogelijk ge maakt, haren arbeid tot stand te brengen, benevens aan enkele autoriteiten en andere bijzondere per sonen. Het algemeene resultaat van het rapport komt hierop neder, dat ook in ons land het ge vaar in deze schromelijk wordt overdreven, en dat hetgeen over de zaak pleegt gezegd en geschreven «Wij hebben nu waarlijk geen reden om kwaad te spreken of te denken," zegt Clara feeder en driester wordende; daarbij legt zij haar hand op zijn arm, dwingt hem met zacht geweld zijn gelaat weer naar haar toe te keeren en ziet hem open in de oogen. Er is iets in dien blik dat hem treft, zoo dat hij eensklaps uitroept. «Ik dank God, voor mijn schatEn laten wij nu alle oneenigheid en vijandschap naar de maan laten loopen Hij lacht hartelijk en de rimpels zijn verdwenen. »Als gij mij met die ondeugende oogen zoo blijft aankijkenClara," zegt hij, hare beide handen vattende, dan omhels ik u hier midden op de straat, zonder eens uw permissie af te wachten." Die bedreiging doet Clara zoo ontstellen dat zij haastig voortlooptwant in den ijver van hun gesprek zijn zij tegenover elkaar stil blijven staan, op een stil hoekje van het Norfolkplein. Nu loopen zij met nieuwen moed voort en daar het ijs der onuitgesproken gedachten nu geheel gebroken is, praten zij ongedwongen en met de grootste vertrouwelijkheid door. Clara kent den weg in deze huurt veel heter dan Harold en weet het behendig zoo aan te leggen dat zij in het Hyde-Park komen, 't geen hij niet merkt voordat zij een bank onder een groote beuk bereikt hebben en plaats nemen. «Maar hier zijn we in den tuin, Clara," zegt hijdenkende dat zij zich vergist, «hier moeten wjj niet langs," te worden, al zeer weinig op positieve gegevens berust. Hbl. De minister van waterstaat, handel en nijver heid heeft vastgesteld de lijst der stations voor de beambten van den waterstaat voor den buiten gewonen dienst en de correspondentie langs de dijken, gedurende ijsgang en hoog opperwater op de rivieren, in den winter van 1882 op 1883, en daarbij onder anderen bepaald, dat zullen worden gestationeerd te 's Gravenhage, Gorinchem of elders, H. S. J. Rose, inspecteur; F- Doffegnies, aspi rant-ingenieur. Voor de ijsopruiming in de rivierente 's Gra venhage, G. van Diesen, hoofdingenieur; H. Wort- man, aspirant-ingenieurte RotterdamW. F. Leemans, ingenieur; C. C. Vermeer, rijks-haven meester, A. van Bloois, opzichter, H. N. Francois, buitengewoon opzichter, A. J. H. G. Bcheltema, idem, F. de Graaff, idem, J. van der Velde, idem te DordrechtG. de Bruijn, ingenieur, H. de Kie vit, opzichter, H. de Hoog, bakenmeester, S. G. W. van der Straaten, buitengewoon opzichter, ~W. J. C. Chevalier, idem, J. W. Weenink, idem; te Vianen: R. R. J. Tutein Nolthenius, ingenieur, J. H. Hougée, buitengewoon opzichterte Ameide H. J. G. van Lamoen, buitengewoon opzichterte SchoonhovenJ. G. Ermerins, ingenieur, A. Hou gée, hulpbakenmeesterte Krimpen a/d Lek, H. J. Weehuizen, opzichterte 's Gravenhage, Go rinchem of elders: L. H. J. J. Mazel, hoofdinge nieur, F. C. Brak, opzichterte Gorinchem W. H. Hubrecht, ingenieur, G. A. Escher, idem, C. J. E. la Fontijn, opzichter; J. J. Thoolen, buiten gewoon opzichterte Asperen J. Kooreman, op zichter te HardinxveldW. K. Behrens, aspi rant-ingenieur te SliedrechtJ. Bouterse, buiten gewoon opzichter te DordrechtO. A. Koorevaar, opzichterte AlblasserdamL. de Graaff Dz., bakenmeester. Men maakt zich te Vlissingen, en niet geheel ten on rechte, zeer ongerust over het daar thuis behoorende barkschip Carolina, kapt. I. I. Balk (tevens eigenaar), welk vaartuig op den 8"ten Octo ber jl. van Londen (Gravesend), met een lading krijt, naar Riga is vertrokken en waarvan men sedert niets meer heeft vernomen. Ook de stuur man is uit Vlissingen, terwijl de rest der equipage uit Engelschen en Duitschers bestaat. *I.VzendiJke. Benoemd tot kweekeling-on- derwijzer op eene jaarwedde van 300, P. Maar- leveld, te Biervliet. De heer Muller Massis predikant te Groen- «Neen", zegt zij schalksch. «Uw weg gaat daar langs dien weg en dan den hoek ommaar ik heb u een gunst te vragen, Harry. Ik geloof niet dat ik lafhartig ben en ik weet dat ik niets te duchten heb, als gij bij mij zijtmaar ik zou u zoo dankbaar zijn, als gij mij hier wildet laten wachten, terwijl gjj naar uw ouders gaat en ziet hoe de zaken staan, vóór ik met u meê ga." Zjj spreekt zoo nederig en smeekend, dat Harold terstond toegeeft, «Ik verfoei het denkbeeld om n een oogen blik uit het gezicht te verliezen, maar gij zult uw zin hebben", zegt hij. „Dien krijgt gij bij mij altijd. Beloof mij dat gij deze plek niet zult verlaten tot dat ik terug kom." Dat beloof ik u", zegt zij plechtig. »En ik zal wachten, al bleeft gij ook tot van avond weg." «Geen nood!" zegt hp lachend en gaat heem Zij ziet hem na en de tranen komen haar in de oogen van aandoening. Zij voelt zich de ge lukkigste onder de vrouwen, Zij blijft in het eerst heel geduldig wachten en luistert naar het luiden der kerkklokkendoch toen de laatste reeds sedert geruimen tijd verstomd was, begon zij ongerust te worden. Waar bleef hjj zoolang? Harry bevindt zich in groote moeilijkheid en heeft nog altijd niet gedaan dan luisteren naar de onsamenhangende uitroepen van zijn armen vader en de luide jammerklachten zijner moeder. Cecile is weggeloopen Die tijding vernam hij op den drempel der ouderlijke woning en na de haastige regelsj

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1