Laatste Berichten Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Verkoopingen en aanbestedingen. gevende leden in koloniale zaken tal van jaren aan de taak der wetgevende macht heeft deel genomen wanneer men tot het invoeren van alle nieuwe regelingen, werken en instellingen heeft medegewerkt, altijd door toestemming en niet zelden door drangoefeninggaat het dan aan op eenmaal eene begrooting, die slechts eene vrucht is van alles wat vooraf is gegaan, zijne stem te weigeren Is het eene ernstige oppositie, die tot deze slotsom voert aanwijzen welke cijfers geschrapt moeten worden is niet mijne taak maar het totaal is mij te hoog en daarom stem ik tegen Sober, maar afdoende was het oordeel, door den heer Mees over het betoog van zijn mede-afgevaardigde uitgesproken: „ik vrees dat de heer Mirandolle den schijn niet zal kunnen ontgaan van de verantwoordelijkheid te schromen voor hande lingen, die hij mede heeft verricht, of terug te schrikken voor geestendie hij zelf heeft opgeroepen." Scherper van toon voegde de andere Rotterdamsche afgevaardigde, de heer Van Gennep, daarbij „het middel van herstel (verwerping der begrooting), dat de geachte afgevaardigde aanbiedt, is negatief, een middel waardoor men zich aan het regeeren onttrekt en het voor alle ministers onmogelijk maakt. Die regeering zou wellicht mogelijk zijn voor hem, die beweert dat men op die wijze kan regeeren maar wij hebben het indertijd van den hèer Fransen van de Putte gehoord, dat wanneer bij den heer Mirandolle daarvoor wordt aangeklopt, hij niet thuis geeft." Gaven de andere sprekers nog regelingen in 't verschiet, denkbeelden waarvan de vrucht baarheid in 't vervolg te overwegen was, van den voornaamsten opposant ontving de minister alzoo niet veel beters dan de dorre verzuchtin gen en vrees-aanjagingen der conservatieven. Het einde was te voorziende begrooting is gebleven wat zij was en gaat, door wat klach ten begeleid en met wat wenschen geballast, naar Indië, waar men aan beide ongeveer zóóveel zal hechten, als de bevoegdheid van den gou- verueur-generaal om credieten boven de begrcoting te openen, ook dit jaar weder goed zal doen vinden. Bij kon. besluit is aan de nagenoemde officieren der land- en zeemacht, die tijdens het beleg der Citadel van Antwerpen in 1882 en ter zake van wapenfeiten, daarmede verband houdende, in de Militaire Willemsorde opgenomen of wel eervol vermeld werden, verhooging van rang verleend, te rekenen van 30 dezer. Dientengevolge wordt toegekend de rang van luit.-gen. aan M. D. graaf van Limburg Stirum en F. van Exter; die van gen.-maj. aan A. C. Camerlingh: die van majoor aan E. J. A. Timmerman, en die van kapitein aan D. A. Hendriks. Aan de kapiteins ter zee J. Schroder en W. A. de Gelder wordt de rang van schout bij nacht verleend. De gisteren door de diakenen der Nederduitsche hervormde gemeente alhier gehouden wintercol- lecte heeft opgebracht 2518.02j. Ten vorigen jare was de opbrengst 2849.50 Met den leB December wordt aan de redactie der Middelburgsche courant verbonden de heer W. H. F. Sibmacher Zijnen, tot vervulling van de door het vertrek van den heer P. L. Tak ont stane vacature. Aan de N. Rott. Ct wordt gemeld dat de direc tie der Rijnspoorivegmaatschappij den verkoop van het Nieuws van den Dag op alle stations aan hare lijnen verboden heeft, op grond dat de redactie dezer courant geweigerd heeft, plqats te verleenen aan den brief van den minister van waterstaat, waarin deze een gunstig oordeel uitspreekt over den toestand van den Rijnspoorweg, welke, in ge noemd blad, in ingezonden stukken enz. als zeer ongunstig was voorgesteld. Wij veronderstellen dat de redactie van het Nieuws een eigen onderzoek instelt, naar de waar heid of onjuistheid van de haar door inzenders en berichtgevers medegedeelde ongunstige bijzon is Maurits ook wat zachter geworden in zijn oor deel over menschen en zaken, zoodat hij zich nu heel goed kan voorstellen dat men als koopman rijk kan worden en toch een eerlijk man blijven. Harold is zoo gelukkig dat hij in alles toestemt, ofschoon hij bij zichzelf besluit om Clara in alles over zijn toekomst te laten beslissen. Zij heeft hem vroeger altijd geraden en geholpen en zij was altijd zoo verstandig en bezadigd. Zij zou hem nu ook weer met raad en daad bijstaan en den goeden weg doen inslaan. »0! Clara!" roept hij en strekt de armen uit als om haar aan zijn hart te drukken. Maurits is naar bed gegaan en zeker reeds gerust in slaap. Dat is goed en wel voor Maurits, die, zooals hij zegt, zich niet veel bekommert om de zaken van anderen en de comedie des levens slechts »van achter de schermen, als een kalm toeschouwer" gade slaat. Maar Harold kan op dit gewichtig oogenblik niet aan slapen denken. Hij ziet de zon reeds vroolijk over de daken der groote stad schijnen en nu is het hem ook onmo gelijk stil in huis te blijven zitten en af te wachten tot het uur voor zijn bezoek slaan zal. Als hij eens zachtjes naar beneden ging en een wandeling in de frissche lucht maakte (Wordt vervolgd.) derheden aangaande den toestand van de dwars liggers op den Rijnspoorweg. Is dit het geval, dan kan het Niéuws op den steun van de geheele pers tegen de RijnspoorwegmN rekenen, ook wanneer het onderzoek in het na deel zijner berichtgevers mocht uitvallen. Tegen onjuiste opgaven is geen enkele courant gewaar borgd evenmin is eene courant verplicht de op gaven harer correspondenten als onjuist aan te merken, zoodra de onjuistheid ervan op een stuk officieel papier verzekerd wordt. Alleen het weigeren van nader onderzoek en het niet bekend maken van den uitslag daarvan, zou strafbaar geacht kunnen worden. Door de directie van den spoorweg Mechelen Ter Neuzen wordt, te beginnen met 1 December a., de gelegenheid opengesteld, om rechtstreeks van Ter Neuzen naar Antwerpen plaats te nemen. Het voor velen lastige om te St. Nicolaas van spoortrein te verwisselen en het overvaren van het Ylaamsche hoofd naar Antwerpen wordt hierdoor vermeden. Door een aantal belanghebbenden bij de tele- graphische gemeenschap tusschen Engeland en Nederland is een adres aan den minister van water staat verzonden, waarin op den gebrekkigen toe stand dier gemeenschap gewezen wordt. Volgens inlichtingen van bevoegde zijde moet deze toestand te wijten zjjn aan den voortdurend gebrekkigen staat, waarin de beide kabels van Lowestoff naar Zandvoort reeds sedert jaren ver- keereneen staat die meermalen per jaar reparatiën vereischt, welke niet zoo herhaaldelijk op andere onderzeesche telegraafkabels voorkomen, en zou volgens diezelfde inlichtingen daarenboven het bedienen der toestellen te Londen veel te wenschen overlaten. Van deze beide kabels is de eene reeds sedert 30 Sept. 11., de andere sedert den 15 Nov. gebro ken, zoodat rechtstreeksche verbinding tusschen beide landen thans niet meer bestaat. Sedert den 14e* Nov. lijdt door het totaal on bruikbaar zijn der genoemde kabels, het verkeer met het buitenland algemeen, en komen nog steeds de Engelscke telegrammen zeer ongeregeld aan. Door dien toestand nu wordt aan handel en nijverheid, en niet minder aan de dagbladpers, groote schade toegebracht. Redenen waarom adressanten verzoeken 1°. Met de Engelsche regeering de noodige maatregelen te beramen, opdat eene rechtstreek sche gemeenschap, behoudens force majeuresteeds gewaarborgd worde, desnoods door het leggen van twee nieuwe kabels. 2°. Nadrukkelijke vertoogen in te dienen bij de Engelsche regeering, opdat een betere bediening der toestellen verkregen worde. »Waar gaan wij heen1" zucht een inzender in het Dagblad, na medegedeeld te hebben dat Zon dag morgen, bij het uitgaan der Nieuwe Kerk, op de straat door een man strooibiljetten aan de kerkgangers werden uitgedeeld, bevattende eene réclame voor de lezing van Louise Michel. Wat moet iemand weinig vertrouwen stellen in zijn eigen beginselen, om zóo bang te zijn voor zulk een papiertje De heer G. Van Peseh, thans redacteur der Prov. Overijs. en Zwolsche Ct, zal met 1 Jan. te Amsterdam aan het nieuwe dagblad De Amster dammer verbonden worden. Het voorstel, door den heer Van Hees in de prov. staten van Overijsel gedaan, om aan de in ternationale tentoonstelling te Amsterdam eene toelage van ƒ1500 te verleenen, is door de staten niet definitief verworpen. Het daarop betrekking hebbende adres is in handen gesteld van het gede puteerd college, tot het doen van een nader voorstel. Eene verbetering van het eerste bericht, door de Zwolsche Ct gegeven, was aan onze aandacht ontsnapt. Volgens Figaro zou de Fransche regeering 200.000 franken bestemmen, om de deelneming van Fransche industrieelen aan de internationale tentoonstelling te Amsterdam te bevorderen. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 1 December niet plaats hebben. Van gisteren avond 8 uren seint men uit Maas tricht de Maas is 5 cM. gevallenstand 46.50. Uit Luik wordt ook val geseind. Te Venloo was gisteren middag half vier de stand der, Maas 17,28 M. boven A. P of 4 cM. val sedert gisteren ochtend. De toestand is daar zeer treurig. Men meldt uit 1s Hertogenbosch dd. 27 dezer. Het water is alhier sedert gisteren 20 cM. gewas sen, de stand bedraagt 5,65 M. boven A. P. De gisteren ochtend ontvangen berichten luiden iets gunstiger. Van gisteren avond 11 uren meldt men uit Gravewaterstand 10,98, was 0,06. Omtrent den Diemer-polder wordt gemeld De Dieme, die reeds lang dreigend hoog had gestaan, woelde Zaterdag een stuk van de Die- merkaai los en met onstuimige vaart schoot het water den binnenpolder in. Gelukkig bleef de dijk weerstand bieden, het gat werd niet bijzonder groot en door vereende krachtsinspanning slaagde men er spoedig in, met zakken zand het gat te stoppen. Overal buiten Amsterdam staat het water zeer hoog. De Keulsche vaart treedt op sommige plaatsen, zooals in Diemen, buiten haar oevers. Uit Nijmegen meldt men, dat, vermits de Waal het noodpeil heeft bereikt, alle stoomvaart ge staakt is moeten worden. Ook te Arnhem is de buitengewone riviercor respondentie ingesteld. Geschut is ter waarschu wing opgesteld, en de klokken mogen niet meer luiden. Van gisteren ochtend 10| uur meldt men uit Renkum: de Rijn blijft aanhoudend wassen. Het water begint reeds de kelders in het lage gedeelte van het dorp te vullen. Eenige aan de rivier gelegen woonhuizen zijn overstroomd en door de bewoners verlaten. Het verkeer met de Betuwe is geheel verbrokenstoom- en scheepvaart staan nagenoeg geheel stil. Uit Doetinchem, 27 NovemberHet water op den Ouden IJsel blijft steeds wassende, sedert gisteren 11 cM. Uit Deventer seint men van gisteren avond 8 urenWas per uur 2 cM. Het gemeentebestuur neemt voorzorgsmaatregelen om bij eventueele overstrooming vluchtelingen in de gemeentege bouwen te huisvesten. Uit SchoonhovenDe Lek is sedert eergisteren circa 4 cM. gewassen, zoodat het peil gisteren morgen te 8 uren reeds 3,48 M. -}- A. P. teekende. (N. R. Ct.) pensioenen. Pensioen verleend aan mr P. C. Visser, gewezen officier van justitie bjj de arr.- rechtbank te Haarlem, ten bedrage van 2017 'sjaars. Pensioen toegekend aan den kap.-luit. ter zee G. C. C. Thierens, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, ten bedrage van 1800, met eene verhooging van ƒ900 'sjaars. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Ellewoutsdijk, A. Fonteinvan Franeker, mr A. Ferf; en van Hennaarderadeel, mr E. de Grave. marine. Bevorderdtot kap.-luit. t/z., de luit. t/z. le kl. W. A. Arrienstot luit. t/z. le kl., de luit. t/z. 2e kl. L. J. K. Jeekel. leger. Benoemd tot 2e" luit. bij het wapen der inf. van het leger in Ned. Indie, de sergeanten A. W. van Buuren, van het le reg. inf.H. A. D. Koedijk, van het reg. gren. en jagersD. L. de Rochemont, van het 2e, èn C. van Assendelft, van het 3e reg. inf.W. P. van Haasbergen en J. H. H. Dommers, van het reg. gren. en jagers K. M. de Jager, van het 3e reg. inf.J. Chr. Smits, van het reg. gren. en jagersJ. A. Oude mans, van het instr.-bat.Ch. A. L. Marchant, van het 7e en J. D. H. Janssen, van het 6e reg. inf., benoemd bij het wapen der art. van het leger in N.-I., tot 2en luitenant, de sergeanten H. J. J. Knibbeler, A. P. A. van Scheltema, H. W. J. Stroband, D. G. van Nieuwenhoven Helbach, D. L. van Asch, allen van het 2", en J. P. Mun ting, van het 4e reg. vest.-art.benoemd bij het pers. der mil. adm. van het leger in Ned.-I., tot 2eo luit.-kwart., de sergeanten J. F. Eichholtz, van het 3e reg. inf.; J. W. Brinkgreve, van het reg. gren. en jagers A. L. G. Visscher, van het instr.- bat. F. W. Arndt, van het 4e, en L. M. van Olst van het 6e reg. inf. registratie. Benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Oss, J. Brune, thans ontv. te Grave te Beetstérzwaag, A. van Drooge, thans surn. consuls. Erkend en toegelaten als Britsch vice- consul te Rotterdam, de heer Frederik Spencer Bird. Blijkens ontvangen telegram is Zr. M\ schroef- stoomschip Bonaire, onder bevel van den luitenant ter zee der le kl. jhr H. M. van der Wijck, in den namiddag van 26 dezer te Cadix aangekomen. Aan boord van dien bodem was alles wel. Te Veere heeft zich eene commissie gevormd met het doel om aan C. Jonasse, oud-verdediger der citadel van Antwerpen, die door hoogen leef tijd en huiselijke omstandigheden verhinderd wordt naar Amsterdam te trekken, op Donderdag a. een genoegeljjken dag te bezorgen. Reeds heeft de commissie de voldoening, dat de meeste ingeze tenen haar loffelijk voornemen steunen door gel delijke bijdragen, die dezer dagen o. a. vermeer derd zijn met eene gift van den generaal M. D. van Limburg Stirum. De afdeelingen voor vrouwen van de 3e klasse-rijtuigen op de lijn der M" tot Expl. van Stsp. worden gedurende het winterseizoen verwarmd. Door de prijsvermindering van 6 op ƒ3 per jaar is het aantal abonnementen op de „han delingen" der staten-generaal van 270 op 1 Jan. 1882 tot 422 op 1 September 1882 geklommen. Gisteren is gedurende den geheelen dag de woning en in het bijzonder de tuin van G. Struik, te Apeldoorn, de broeder van de zoogenaamde millioenenjuffrouw, door de justitie onderzocht. Het grootste gedeelte van den tuin werd omgespit. Eene openbare meisjesschool in de Boterin- gestraat te Groningen is gesloten moeten worden wegens ongesteldheden, die bij leeraressen en leer lingen voorkwamen. Het is gebleken dat onder den vloer een onbekende welwater- of andere put gelegen was, die na opening de walgelijkste uit wasemingen verspreidde. Daaraan wordt de onge zondheid van het lokaal toegeschreven. De eerste zitting van het hof van assisen in de zaak der beide Peltzers bood niet veel merk waardigs. De bladen beschrijven zorgvuldig de mise en scène, van de kleur van Leon Peltzer's overjas tot de splinters van Bernays' schedel, welke zich onder de overtuigingsstukken bevinden. De zitting was gewijd aan de samenstelling en beëediging der jury, het vaststellen der identiteit van de beschuldigden en aan het voorlezen der akte van beschuldiging en van de lange lijst dei- getuigen. Onder deze laatsten merken wij op dr Lavisé, de vriend van Armand Peltzer, die buiten zjjn vreten een tjjdlang als middel van gemeen schap tusschen de broeders diende en later de justitie op de hoogte stelde; de president van het hof van cassatie, De Longé, een tijdlang bemidde laar tusschen Bernays en zijne vrouw; Amelie Pfister, het meisje dat aan Bernays vertelde dat zijn vrouw hem bedroog; de Parijsche pruike maker DaumoucheEd. Pécher, de vader van me vrouw Bernaysmevrouw Julie Pécher, weduwe Bernays. Zooals wij echter gisteren reeds onder Laatste Berichten mededeelden, heeft mevrouw Bernays zich, namens haar zoontje, civiele partij gesteld in het geding. Zij stelt dus eene vordering in tot schadevergoeding aan haar kind wegens den moord op haar man gepleegd, tegen de gebroeders Peltzer, ook tegen Armand. Indien het verhaal der akte van beschuldiging, zooals wij het in onze vorige beide nommers weergaven, waar is, stel u dan die vrouw voor oogen, voor het kind van Bernays geldelijke tegemoetkoming vragende aan Armand Peltzer. Er is iets duivelachtigs in die kunstgreep om aan het afleggen van getuigenis te ontkomen, iets terugstootends, wijl het be lang van Bernays' kind het voorwendsel is. De heer Paul Casimir Périer heeft in de Fransche kamer een wetsontwerp ingediend, met de strekking om aan ieder Franschman of aan zijne rechtverkrijgenden de keuze te geven tus schen begraven of verbranden der lijken. Ieder zal bij uitersten wil mogen beslissen, welke van beide behandelingen zijn ljjk zal ondergaan, en mocht dit niet zijn gebeurd, dan komt de beslis sing aan de erfgenamen toe. Bij geschil doet de kantonrechter binnen 24 uren uitspraak. Indien het openbaar ministerie dit eischt, is verbranding alleen geoorloofd na gerechtelijk-geneeskundig onderzoek van het lijk. Verzetten de betrekkin gen zich daartegen, dan moet het lijk worden begraven. De bepalingen schijnen rationeel en zullen waarschijnlijk worden aangenomen. Bij het Peltzer-proces zitten 14 verslaggevers van dagbladen aan eene tafel die 3.5 meter lang en 0.5 meter breed is. De tafel is aan beide zijden bezet, zoodat ieder eene plaats heeft, die hem ternauwernood gelegenheid gunt om een velletje postpapier onder zijne hand te leggen. De heer Gambetta is gisteren ochtend te Parijs bij het behandelen van een revolver ge kwetst, doordien de kogel hem in de hand trof. De wond is echter volstrekt niet gevaarlijk. In het graafschap Aberdeen is eene spoor wegbrug ingestort, terwijl een trein zich daarop bevond. Veertien menschen verloren bij dit on geluk het leven. Tweede kamer. Aanstaanden Maandag zal de beraadslaging over de staatsbegrooting aanvangen. Het wetsontwerp tot verlegging van den Maas mond werd krachtig verdedigd door de heeren De Bruyn, Van Kerkwijk enBorret. Geen gunst, be toogden zij, wordt hiermede aan Noordbrabant bewezen, maar herstel van een eeuwenoud onrecht tegenover een deel van het vaderland wordt be oogd. Dit moet geschieden, al is het met ophef fing van privilegiën voor enkelen. De heeren De Bruyn en Borret verklaarden dat ook de leden der provinciale staten uit het noord-wes ten der provincie gaarne dit wetsontwerp zullen zien aannemen als aan de voorwaarden voldaan wordt, die in het eerste gedeelte van het amen dementHeydenryck opgenomen zijn. Het dich ten der Heerenwaardensche overlaten behoeft niet in deze wet bepaald te wordendie is onafhankelijk van de heropening van het Oude Maasje, in zoover zij sedert 1876 behoorde tot het algemeene plan van rivierverbetering, waarvan dit ontwerp eene aanvulling en voortzetting is. De heer Van Nispen echter, hoe geneigd geheel Noord-Brabant te helpen, had ook een oog voor andere belangen, speciaal vöor de Heerenwaarden sche overlaten. Hij verlangde daarvoor strenge wettelijke waarborgen en tevens zekerheid voor liet subsidie van de provincie Noord-Brabant. De heer Wintgens bestreed het ontwerp als fi nancieel onraadzaam en technisch onuitvoerbaar. Hij verzocht daarom den minister het voorloopig terug te nemen en inmiddels, door aanleg van een kanaal boven Den Bosch langs de Oude Maas over het Keizersveer tegen den overlast van water in Noord-Brabant te voorzien. De heeren Lohman en Gratama bestreden de bewering van den heer Van Kerkwijk, dat er een onrecht, aan de katholieke bewoners der genera liteitslanden onder de republiek gepleegd, te her stellen viel. Er moet in niets anders voorzien worden dan in een water-onrecht. De' heer Keuchenius is tegen het ontwerp op grond van de bezwaren door den heer Seret ont wikkeld. De heer Van Asch van Wijk bestreed het technisch betoog van den heer Van Kerkwijk. Het debat wordt in eene avondzitting voort gezet. Dublin. De deurwaarder Mullins werd door drie mannen aangevallen en met dolksteken gewond. jflainz. Het water heeft hier hooger stand bereikt dan in deze eeuw nog voorkwam. Te Frankfort, Mannheim en Keulen is de toestand dreigend en het verkeer belemmerd. Ouwerkerh, 27 Nov. Door burg. en weth. dezer gemeente is heden, in het openbaar, bjj enkele inschrijving aanbesteed Het verbouwen en verlengen der openbare school met bijlevering der benoodigde materialen. Hiervan is aannemer geworden de heer H. C. van den Ende, te Zierikzee, voor 5647.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2