N° 279 125e Jaargang. 1882. Zaterdag 25 November. Middelburg 24 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, ^Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. MIDDELRIIRGSCHE COURANT. ___j In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd in de eerste plaats behandeld de Heerengracht-quaestie. Na langdurige beraadslagingen werden achtereen volgens verworpen 1° het voorstel van burg. en weth. om in beginsel te besluiten tot het nemen van eene proef met het tonnenstelsel, volgens het plan van dr Van Berlekom, ten opzichte van de perceelen, die thans op de Heerengracht en die op het gasthuis-kanaal sueeren 2° het voorstel van de commissie van fabricage3° dat van de gezondheids-commissie en 4° het plan van den heer Van V Scheld. Daarna werd met 10 tegen 6 stemmen aange nomen een voorstel van den voorzitter, dat de raad, na kennis genomen te hebben van de adressen der heeren Brandt en Van der Harst, houdende klachten over den toestand der Heerengracht, besluite aan de adressanten te kennen te geven, dat er op dit oogenblik geene afdoende redenen bestaan om met groote kosten ten laste der ge meente of door het veroorzaken van groot onge rief aan andere ingezetenen hunne grieven weg te nemen doch dat de gemeenteraad de middelen daar toe zal onderzoeken en aanwenden, zoodra die bewoners zich van behoorlijke beerputten zullen voorzien, of op andere behoorlijke wijze voor de verwijdering hunner faecaliën zullen gezorgd hebben. De rekening der Concertzaal over het afgeloo- pen jaar, in ontvang en uitgaaf 766.52^ bedra gende, werd goedgekeurd. Tevens werd besloten een kwaad saldo van f 187.07§, uit buitenge wone omstandigheden voortgesproten, voor reke ning der gemeente te nemen. Goedgekeurd werden staten tot teruggaaf van betaalden hoofdelijken omslag en van oninbare posten, respectievelijk 6.58 en 1812.23 be dragende. Aan den heer J. van Rossum du Chattel werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar in de wis- en natuurkunde aan de middelbare meisjesschool. Aan den heer J. F. de Fremery, die om ge zondheidsredenen eervol ontslag had gevraagd als lid van het burgerlijk armbestuur, werd dit ver leend. Op voorstel van burg. en weth. werd goedge vonden aan den heer D. G. Kröber Sr. het terrein aan het Veersche Bolwerk, waarop thans zijn buitenverblijf staat, te verkoopen voor 1000 aan C. Boel een deel van het overige terrein al daar in koop en een ander gedeelte in huur af te staan aan J. A. W. dn Bois. In een volgend nommer geven wij het gewone verslag. Morgen (Zaterdag) middag te 12 uren zal op de Groote Markt alhier de installatie plaats heb ben van de bevorderde of nieuw benoemde offi cieren der schutterij. De bevorderden zijn de kapitein A. A. Haman en de le luit" J. Borsius en W. A. M. Verheijen, de benoemden de 2eluit' na" F. J. Sprenger, D. F. M. du Celliee Muller, en m' B. H. Carp. 's Namiddags wordt het korps officieren dooi den majoor-kommandant in de sociëteit St Joris 'j een diner aangeboden, waartoe ook de burgemees ter is uitgenoodigd. Vlissingeii, 24 November. Het stoomschip Prinses Elisabeth, van de maatschappij Zeeland, kwam heden eerst na den middag alhier aan, zonder mail of passagiers, zijnde de trein, waar mede deze te Queenboro moesten aankomen, op gehouden door (naar naen zegt) het instorten of, in elk geval, in het ongereede raken van een spoorbrug tussehen Bromley en Bickley, twee stadjes ongeveer drie uren beoosten Londen ge legen. Bij het vertrek van de Prinses Elisabeth heden morgen, was in den dienst van den spoorweg reeds weder zoo ver voorzien, dat de trein met de van hier te Queenboro aangekomen mail passagiers niet meer behoefde te wachten. en «Soes, 23 October. Het besluit, in de jongste Vergadering van de Vereeniging tot weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland genomen om de contributie van 10 op 2.50 te brengen, heej het bestuur aanleiding gegeven, om opnieuw, in het belang der arme weezen, een beroep op de meewarigheid van Zuid- en Noord-Bevelands ge goede ingezetenen te doen en hun bij circulaires, welker verspreiding geschiedt door de, welwillende tnsschenkomst der burgemeesters, te verzoeken, tegen deze verminderde contributie als lid toe te treden. De wenschelijkheid, dat de Vereeniging financieelen en moreelen steun ontvange, wordt in bedoelde circulaire uitvoerig betoogd. «Lang," aldus laat het bestuur zich uit, «lang heeft de Vereeuiging gedobberd tussehen de verschillende stelsels van verpleging in het huisgezin en dat van ver pleging in een vanwege de Vereeniging te stichten weeshuis en zulks heeft ontegenzeggelijk verlammend gewerkt. Nu in zooverre eene keuze is gedaan, dat voorshands van het plan tot stichting van een eigen in richting is afgezien en de inkomsten, die de Vereeniging uit haar kapitaaltje, groot ƒ6200, en uit de contrihutiën barer leden jaarlijks geniet, zullen gebezigd worden om de aan hare zorg toevertrouwde kinderen, in te goeder naam en faam hekend staande huisgezinnen, zooveel moge lijk van dezelfde godsdienstige gezindte als waartoe de ouders der kinderen behoorden, te doen verplegen, mag met grond verwacht worden, dat krachtiger dan ooit zal kunnen gehandeld worden, om in den toestand der weezen op het platteland van Zuid-en Noord-Beveland verbetering te brengen. Dat op dit gebied nog veel te verrichten valt, wie, die op het platteland geen vreemdeling is, wie, die kennis nam van de geschriften van ons bestuurslid, den heer Geill, of van het rapport door den heer A. A. van Meurs in September 1879, na een door hem, op verzoek van de algemeene Vereeniging in het belang der Weezenverple ging, ingesteld onderzoek, vervaardigd, kan dit loochenen en wie onderschrijft niet volgaarne de slotwoorden van dit rapport: «Ook bij voorloopig gemis aan een wees huis, kan Beveland voor zijn weezen nog veel doem en verbeteren. "Warme belangstelling en goede wil is daartoe noodig" 1 Moge de goede verwachting, die het bestuur van zijne pogingen koestert, niet beschaamd wor den en het van warme belangstelling en goeden wil" vele blijken ontvangen. Samenwerking voor dit belang geen partijzaak, maar een zaak van menschelijkheid, zooals het bestuur het juist aan duidt is in deze van het hoogste gewichthier ook geve het woord van den dichter «Bij 't maatschappelijk hetlbedoelen Bindt de mensch zich aan den mensch Wil en krachten vloeien t'zamen In den algemeenen wensch." Dat de «algemeene wensch" van alle welden- kenden is, den treurigen toestand van onze plat- telandsweezen te verbeteren, "blijke uit de in vulling der circulaires op schitterende wijze. Kierikzee, 23 Nov. Op de voordracht voor deurwaarder bij de rechtbank alhier is alleen ge plaatst de heer W. Timmermans, notaris-klerk te Rotterdam. Botterdam, 23 Nov. Eindelijk is dan nu de groote quaestie van «plan C", die hier zoolang en zoo hevig de gemoederen beroerd heeft, voor goed beslist. Burgemeester en wethouders had den eene uitbreiding van het plan voorgesteld, de verbreeding namelijk van de Geldersche kade, en van deze gelegenheid had de heer Van Stolk, de groote anti-planceeman, gebruik gemaakt om te trachten een spaak in het wiel te steken. Hij had namelijk uitstel voorgesteld, om eerst eenige andere werken te maken. In de zitting van den gemeenteraad van heden bleek echter, dat deze poging om indirect op een vroeger gevallen besluit terug te komen, slechts bjj twee medeleden in stemming vond. De heer Van Stolk, die indertijd door de anti- plancee'isten in den raad werd gebracht en tegen zijn zin geprest werd om het mandaat der kiezers aan te nemen, teneinde den strijd dien hij buiten den raad voerde, in den raad voort te zetten, kan mi heengaan. Eer Van Stolk hat seine Sclmldiglceit gethan. Ook de verbreeding van de Geldersche kade is door den raad met groote meerderheid goedgekeurd Het gevolg der beslissing van den raad zal nu zijn, dat wij in onze door het spoorwegviaduct, het postkantoor en de spoorweghalte uit het oog punt der schoonheid bedorven stad, een fraai kwar tier zullen krijgen in het centrum van het verkeer. Het denkbeeld om dat kwartier nog mooier te maken dan het op zichzelf reeds zal zijn, door er beelden te plaatsen, is tot later aangehouden. Een der leden, de heer Veder, wilde de bepaling opge nomen zien, dat een groot deel der nieuwe ter reinen zou worden bestemd voor een groot koffie huis met «Vergunning," doch dit denkbeeld (waarbij de drankwet in haar strekking geïgno reerd werd) wist de voorzitter dadelijk te écarteeren met de opmerking, dat de uitgifte der terreinen nu niet aan de orde was. Mocht de heer Veder later nog op zijn voorstel terug willen komen, dan zou het misschien overweging verdienen het Amsterdamsohe Panopticum aan plan C te annexee- ren. Men had dan het «groote koffiehuis" met de «heelden" erbij. Nu eenmaal het plan er door is om de Hoofd- steeg te verlengen tot de Geldersche kade en aan den omtrek van de voormalige kleine Draaisteeg een fatsoenlijk aanzien te geven, zal ook dat andere plan wel volgen om, recht tegenover de Korte Hoofdsteeg, van de Hoogstraat tot de Vest tegenover de Jonker Fransstraat, eene nieuwe straat aan te leggen, zoodat men éen fraaien weg zou verkrijgen van den oever der Maas (Willems brug) tot het (thans verlaten) Feestgebouw, dat is door de geheele breedte van de stad heen. Dat ook dit grootsche denkbeeld nog niet is opgegeven, bewijst de aankoop nu onlangs door de gemeente van een huis aan de Hoogstraat vlak tegenover de Korte Hoofdsteeg. De commissie van rapporteurs over de verslagen omtrent den staat der hooge, middelbare en lagere scholen in de jaren 187980 en 188081, maakt in haar rapport aan de tweede kamer de volgende, alleszins juiste opmerking »Met belangstelling nam uwe commissie kennis van het feit dat in Utrecht eene dame als stu dente de lessen der geneeskundige faculteit volgde. Het bevreemdde haar daarentegen ten hoogste in het verslag de opmerking te lezen »dat de tegenwoordigheid dezer dame in de collegiezalen niet tot stoornis of ongeregeldheden aanleiding had gegeven." Het komt haar voor dat van be schaafde jongelieden als de Nederlandsche studenten niet anders verwacht kon worden." Men leest in het overzicht van het Alg. D. Op groot-Atjeh blijft het vooreerst rustig. De henden schijnen zich in de staatjes van de noord kust op te houden. De Java-Bode bevatte dezer dagen een zeer uitvoerig verhaal van de belege ring en het ontzet onzer benting te Samalangan. Omtrent het sneuvelen van den adelborst Gips hij het aanhouden van een prauw bij de blokkade der Indragirie-rivier meldde dit blad, dat dit on geluk wellicht vermeden ware geworden, zoo het bevel van de sloep, die het Indragiriesch vaartuig aan moest houden, niet ware opgedragen geworden aan een officier, die nog pas uit Holland gekomen, geen maleisch verstaan noch spreken kon. De cholera steekt weer langs Java's noordkust eenigszins het hoofd op. Op Atjeh is de ziekte, daar voor eenige weken uitgebroken, naar wij vernemen, nog toenemend. Ook op Borneo's zui- derafdeeling heerscht zjj. Het gisteren vermelde omtrent het Utr. Ebl. wordt in dat blad zelf als volgt medegedeeld «Het Utrechtsch Provinciaal en Stedelijk Eagblad en het weekblad het Nieuws, in zijne 15 plaatse lijke uitgaven, met de daaraan verbonden druk kerij enz. enz., tot nogtoe in "t bezit van en be heerd door de firma L. Bosch en zoon, gaan met primo Januari e. k. in eigendom over aan eene te Utrecht gevestigde naamlooze vennoot schap. «Het bestuur van deze vennootschap is opge dragen aan een raad van beheer, bestaande uit de heeren J. D. Gerlings, president, mr. W. Dolk, secretaris, Heni'i Boers, J. W, R. Gerlach, mr. L. van Lier. «Wij..zullen er niet behoêven hij te voegen, dat de richting van het Edgblad en van de 15 JVeek- bladen geheel dezelfde blijft, en dat de zaak ih haar geheel op den tot dusver gevolgden voet en onder dezelfde firma wordt voortgezet." De próv. staten van Groningen hebben hun be sluit tot oprichting van een algemeen waterschap ten behoeve van de veenkoloniën, ingetrokken op grond van het daartegen, zoo in als buiten de vergadering, zich openbarend verzet. Aan de tweede kamer wordt het nemen eener beslissing ten aanzien tan het wetsontwerp tot verlegging van den Maasmond niet gemakkelijk gemaakt. Wij hebben reeds melding gemaakt van het daartegen, ter elfder ure, door 23 leden der staten van Noord-Brabant gericht protest. Ook hebben wij opgegeven de amendementen van de heeren Heydenrijck en Seret, welke hierop neder- komên, dat het dichten van de Heerewaardsche overlaten niet zal plaats hebben, alvorens gezorgd zal zijn voor de verzwaring der Waaldijken. Dit vordert eene afzonderlijke wet en is dus eene aanleiding tot bijna onbepaald uitstel. Daarentegen is nu weder door de Landbouw- cn Handelssociëteit te Grave een adres ingediend, waarin de dichting der overlaten voor en boven al het andere yer- a ngd wordt. „Sinds onheugelijke jaren," aldus beweren de adressanten, „is in deze streken de overtuiging gevestigd een overtuiging trouwens door de droevige feiten der laatste jaren versterkt dat bijna alle rampen, welke het noord-oostelijk gedeelte vanNoord-Brabant getroffen hebben, toe te schrijven zijn aan de noodlottige werking van de Heeren- waardsche overlaten. «Ook bij de opening van het Oude Maasje hoe nuttig dit werk ook op zich zelf moge zijn'-— is het te vreezen of bijna met wiskunstige zekerT heid te bepalen, dat dezelfde rampen Noord-Brabant zullen blijven treffen, indien niet ten spoedigste worde overgegaan tot de dichting van deHeeren- waardsche overlaten. «De groote ijs- en watermassa's, die toch over een lengte van bijna 7000 meters zich vaak met een verval van 60 a 70 oM. op de Maas storten heden werkt de overlaat te Rossum met een verval van 74 cN. stoppen de Maas op, die als het ware tegen deze ontzettende water-overstorting optornt, rijst en blijft rijzen, totdat zij eindelijk, den strijd moede, haar dammen verbreekt en Noord- Brabant in een zee herschept. De doorbraak te Driehuizen in het voorjaar van 1880 moet geheel en al aan de werking der Heerenwaardsche overlaat, vooral aan die hij Dreumel, worden toegeschreven. «Niettegenstaande de krachtige werking van de Beersche overlaat hoewel boven in de laatste drie dagen overal vallend water wordt gemeld, is te Grave weinig ot geen val te bespeuren en is de rivier heden gedurende de laatste negen uren staande gebleven en staat nog. «Wij kunnen dit alleen toeschrijven aan de werking der Heerenwaardsche overlaten. «Redenen waarom adressanten nwe vergadering beleefdelijk verzoeken aan het wetsontwerp om trent de opening van het Oude Maasje dan alleen uwe goedkeuring te hechten, wanneer daarmede gepaard gaat de gelijktijdige dichting van de Heerenwaardsche overlaten..' Volgens de Amsterdamsche bladen zullen, over eenkomstig het deswege voorloopig, door de feestcommissie vastgestelde programma, de oud verdedigers der Citadel op 30 November a., des voormiddags te 11 uren, bijeenkomen op de Beurs, waar zij door de genoemde commissie zullen ontvangen en hun na eene toespraak van den voorzitter, kolonel Hardenberg, door de jongens van 7/ M' opleidingsschip Wassenaer een wel komstgroet zal toegezongen worden. Hierna begeven zij zich, voorafgegaan en gevolgd door die jonge zeelieden,' als eerewacht, en met een muziekkorps aan het hoofd, in rijtuigen naar Artis, welks lokalen welwillend door het bestuur voor de feesten zijn afgestaan, en alwaar inmiddels de groote standaard, die op de Citadel wapperde, met militaire hon neurs van het paleis afgehaald, is heengebracht en waar den feestelingen een tweede ontbijt wordt aangeboden. Van Artis marcheeren zij, met den standaard, naar de plaats (waarschijnlijk op de hoogte van het Panorama), waar zij de te hunner eer te half twee te houden parade zullen bijwonen. Te drie uren heeft in Artis de samenkomst plaats, waarin de vice-voorzitter der commissie, de heer M. A. Perk, de feestrede zal uitspreken. Te vijf uren volgt in eene der benedenzalen de kameraad schappelijke maaltijd. Des avonds zullen de feeste lingen het concert in het Paleis voor Volksvlijt bijwonen. Den volgenden dag worden zij in de gelegenheid 'gesteld de beide Panorama's te bezichtigen en ook het Panopticum, waar te half éen de directie der inrichting hun een déjeuner zal aanbieden. Te twee uren matinee musicale in Artis. Des avonds gelegenheidsvoorstelling in den stads-schouw- burg, waar een der eerste kunstenaars een door den heer J. P. Hasebroek vervaardigd toepasselijk gedicht zal voordragen. De commissie ondervindt tot hare groote voldoening vele blijken van mede werking van de burgerlijke en militaire autoriteiten, en van de zijde der bovengemelde inrichtingen, genootschappen of vereenigingen. Aan den zoo noodigen financieelen steun zal het haar, naar men vertrouwt, niet falen. Voor de verplaatsing der oud-strijders naar andere gedeelten der stad zal ook gezorgd worden en daartoe zullen steeds de noodige vervoermiddelen gereed worden gehouden. De verschillende spoorweg-maatschappijen hebben gratis-vervoer aan onvermogende Citadelstrijders toegestaan. Bij het gemeentebestuur van Den Haag is inge" komen een aanbieding van eene combinatie voor de exploitatie van het Badhuis te Scheveningen. Het aanbod strekt om het Badhuis met de stallen in erfpacht te nemen voor 99 jaren, in de plaats van het Badhuis een Kurhuis en op de plaats

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1