125e Jaargang, 1882. Donderdag 23 November. Een kalm toeschouwer. N° 2 Middelburg 22 November. FEUILLETON. Dit blad verschijnt d a ge 1 ij k s, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. GEMEENTERAAD. TWEEDE DEEL. MIDDELBllRGSCHE COl ISAM. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Vrijdag den 24»<V November 1882, des namiddags te een uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 20en November 1882. De burgemeester voornoemd PICKÉ. De gemeenteraad van Middelburg zal, op Vrij dag 24 November a., des namiddags te een urn-, eene openbare vergadering houden, ter behande ling van de volgende zaken voorstel van burg. en weth. omtrent de Heerengracht, met de daartoe behoorende stukken (waaronder een paar die nog niet aan den gemeenteraad bekend zijn) en tee- keningenvoorstel betreffende het terrein aan het Veersche bolwerk, in erfpacht bij den heer Kröberde rekening en begrooting concertzaal de oninbare posten en restitutie inkomsten-belas ting 1882 het eervol ontslag van den heer Van Ros som du Chattel; af- en overschrijving begrooting 1882missive van het burgerlijk armbestuur, eervol ontslag van den heer J. H. de Fremery. Vlissingeu, 22 Nov. Bij de verkiezing van leden der kamer van koophandel alhier zijn de vijf aftredende ledeiq herkozen, en welde heeren J. Verkuijl Quakkelaar en P. J. Siegers ieder met 36, M. Pot met 35, C. V. Riemens met 29 en J. Dommisse Cz. met 24 stemmen. Bovendien werden uitgebracht 12 stommen op den heer S. Alter, 4 op den heer Jo" van Raalte en 14 op andere personen. 'fiues, 22 Nov. De wjjze, waarop de justitie dr A. W. van Renterghem „gesnapt" heeft, is hier the topic of conversation. Dat het detective-systeem, zoo uitnemend tot het opsporen van min of meer zwaarwichtige misdrijven, dienst moest doen om, zonder dat er vrees behoefde te bestaan dat de feiten zouden worden ontkend, eene door een geacht geneesheer uit averechtsche wetsopvatting begane overtreding te constateeren, doet u meesmuilen en strekt niet om het prestige der justitie te verhoogen. Verblijdend mag het echter heeten dat einde lijk door den rechter zal worden beslist, in hoe verre de door sommige, zoo niet door alle, Goesche geneeskundigen gevolgd wordende manier van handelen, wat het leveren van geneesmiddelen be treft, al dan niet in strijd met de wet is. Naar onze meening kan ten deze geen twijfel bestaan. Levering van geneesmiddelen, door een apotheker aan hen afgeleverd, zooals de Goesche dokters plegen te doen, is slechts in éen geval toegestaan. Dat is bij geheime ziekten, ingevolge art. 10 der wet van 1 Juni 1865 (Stbl. n°. 60) als uitzondering op den regel„de geneeskundige levert S4 Door B. H. BUXTON. HOOFDSTUK Xf. .Haurits spreekt. «Dat zal ik u zeggen, kindlief; het is niet meer dan billijk dat gij eens een andere meening hoort dan die van lord Kempton, over een onder werp dat voor u beiden van zoo overwegend belang is. Elke quaestie heeft twee zijden. Gij kent alles wat hij te zeggen kan hebben van buiten." Suzie legt onwillekeurig de hand op haar rech terzijde. Dat gebaar mag theatraal zijn, maar het is tevens lief en aandoenlijk. Maurits vervolgt na eenige aarzeling: «De andere, moeilijker zijde van de quaestie die gij niet kent is dezelord K*empton zal nooit de toestemming zijner ouders krijgen voor een huwelijk met iemand die maatschappelijk niet grijns gelijke is. Voelt gij u in staat om dien geen geneesmiddelen." Eene uitbreiding der hij de wet bepaalde categorie van geneesmiddelen, die „leverbaar" zijn, levert dus, o. i. eene overtre ding op. De bewering, dat de heer Van Renter ghem niet geleverd heeft in den zin van de wet, is niet houdbaarhet criterium van levering toch is niet, of aflevering door een apotheker aan die, welke door den geneesheer geschiedt, al of niet is voorafgegaan. ^Zaamslag, 21 Nov. Doordat een der drie onder wijzers, die zouden deelnemen aan het vergelijkend onderzoek voor hoofd der nieuwgebouwde openbare lagere school in den Grooten Huisenspolder onder deze gemeente, zich teruggetrokken heeft, zal dit onderzoek op den daartoe vastgestelden dag, zijnde 26 dezer, niet kunnen gehouden worden, maar moet ingevolge de wet eene nieuwe oproeping geschieden, weshalve ook de school oj? 2 Januari a. niet voor het onderwijs zal kunnen geopend worden. De verleden week alhier gehouden aanbeste ding van werken aan den onderzeeschen oever van de kleine Huissens- en de beide Eendrachtspolders is door het bestuur nietig verklaard, omdat de minste inschrijving de raming ver overtrof, en is besloten tot eene nieuwe aanbesteding over te gaan. In het naburige Westdorpe is een man door een vermoedelijk dollen hond gebeten. Die persoon is nu door het gemeentebestuur van genoemde plaats ter genezing opgezonden naar de Ardennen, waar de ziekte door het aanraken van den sleutel van St Hubert en onder het uitspreken van een formulier bezworen wordt f i Moge de nieuwe oproeping betere vruchten op- j leveren. MelislterUe. 21 Nov. Door den gemeente raad is tot secretaris dezer gemeente benoemd, de heer L. Bosselaar, en tot ontvanger de heer E. J. Vader. IJerseke» 21 November. De heer Z. R. Bouwens, hoofd der school op het dorp, heeft Maandag eene school-spaarbank opgericht. Een vijftal kinderen heeft onmiddellijk van deze gele genheid tot sparen gebruik gemaakt. Op de andere school bedraagt dit getal op 't oogenblik 77. Na herhaalde oproepingen hebben zich voor de drie vacante onderwjjzersbetrekkingen in deze gemeente drie sollicitanten aangemeld. Niet veel, maar toch genoeg, als zij bruikbaar zijn namelijk. Dit is nu ongelukkig niet het gevaltwee hunner kunnen om gegronde redenen niet in aanmerking komen. Om de ramp te voltooien, is ons ook de derde, door eene benoeming in eene andere ge meente, ontvallen. Vooral voor de school op het dorp is de nood daardoor hoog geklommenwant den len December, wanneer de heer Pas te Big- gekerke in functie treedt, staat het hoofd dier school geheel alleen voor 230 kinderen. Daar bij zulk een hoog getal zelfs niet van behoorlijk bewaren, laat staan van behoorlijk onde rwijzen, sprake kan zijn, is het, ook in het belang der jeugd, te wenschen dat het plaat selijk schooltoezicht om beurten hoogstens de helft der leerlingen te gelijk late onderwijzen. jongen man, dien eenigen zoon, den trots en de vreugde zijner familie ertoe te brengen om zich tegen hen te verzetten, om te breken met de overleveringen zijner voorvaderen en alles te trot- seeren wat voor hen van het grootste gewicht was? Kunt gij u een oogenblik verbeelden dat gij, hoe lief gij hem ook hebben moogt, lord Kempton kunt schadeloos stellen voor het gemis van de toestemming zijner ouders, voor het ver- ies van zijn maatschappelijke positie? Kunt gij, die zoo verstandig zjjt, u vleien dat uw genegen heid hem zal verzoenen met de verijdeling van al zijne vooruitzichten, die op dit oogenblik zoo schit terend en schoon zijn »0, nog nooit,nog nooit heeft iemand op zulk een akelige manier tot mij gesproken," roept zij wanhopig uit. Zij bedekt haar gelaat met hare handen en weent bitter. Goede hemel! Maurits, hoe durft gij? Wat zegt gij toch in 's hemels naam tegen dit arme kind? Suzie, lieveling, zie eens omhoog. Wat is er gebeurd? vertel mij alles, alles." Het is Kempton die spreekt. Hjj kijkt verwoed en zjjn toorn is, behalve als hij tot Suzie spreekt, dreigend en verontwaardigd. Suzie kjjkt op. Hare oogen zijn vol tranen, maai er komt een vriendelijke glimlach op haar gelaat om hem te verwelkomen. „Wees niet boos op mijnheer Steele, mijn beste lord. Hij bedoelde geen kwaad. Als wij comedie speelden zou ik zeggen Hij is alleen wreed uit goedheid," maar dit is nu geen tjjd voor comedie- 'Jlansweeri, 20 Nov. Heden werd door den waterstaat met den heer J. van Gelder te Middel burg een contract gesloten tot opruiming van het wrak van het in het nauw van Bath gezonken tjalkschip, dat reeds geruimen tijd de vaart zoo zeer bemoeilijkt. Spoedige uitvoering van het contract wordt in het belang der scheepvaart ge- wenscht. Tliolen, 21 Nov. De laatste suikerpenen zijn nauwelijks van 't veld, de fabrieken pas goed aan den gang, en reeds reizen de agenten 't land rond, zoekende naar bouwgrond, die met suiker penen zal worden bezaaid. Of de grond tijd tot rust hebben moet, of het niet beter ware de vruchtwisseling toe te passen, daarnaar wordt niet gevraagd. Slechts het aantal gemeten telt voor den agent en voor den verhuurder, die per gemet zijn voorschot ontvangt. En dit laatste komt goed te pashet kan dienen om achterstal lige pacht te betalen en zoo al. Zoo wordt een toestand bestendigd, die wellicht te laat onhoud baar zal blijkende toestand, dat de landbou wer geld ontvangt voor een vrucht, waarvan het zaad nog niet in den grond is. Het wetsontwerp tot verlegging van de uitmon ding der Maas, waarmede de verbetering van den waterstaats-toestand in Oostelijk Noord-Brabant ten nauwste samenhangt, werd aan de tweede kamer ingediend bij koninklijke boodschap van den 27en Mei 1881. Er werd voorloopig verslag over uitgebracht den 3e* Januari 1882de memo rie van antwoord van den minister van waterstaat volgde spoedig en den 19eB April van dit jaar werd het eindverslag vastgesteld. Wij hebben in onze nommers van 12.en 14 Juni jl. eenige beschouwingen over het ontwerp gegeven. Thans is de openbare behandeling in uitzicht gesteld, na de staatsbegrooting altijd, - - en komen de bezwaren en voorstellen tot wijziging opdagen. Teneinde deze laatsten te kunnen volgen, her halen wij hier het éenig artikel van het ontwerp De uitmonding van dp rivier de Maas zai worden ver legd naar den Amer. Daarvoor zullen de Volgende werken worden gemaakt a een riviervak, aanvangende in de Maas aan het Hel einde, benoorden Hedikhuizen, ten Noorden langs Heus- den, door het onbedijkte gebied van het Oude Maasje, langs Keizersveer, tot de vereeniging met de Donge het normaliseeren van den Amer- b het afsluiten van het gedeelte van de rivier de Maas heneden Heusden c de kanalen en andere uitwateringswerken, noodig voor de afwatering van de landen gelegen langs de nieuwe rivier en in bet inundatie-gebied van de Dommel en de Aa, nabij 's Hertogenbosch d die tot irrigatie, tot behoud van de gemeenschap met en tot herstel van de gemeenschap over de nieuwe rivier. spelen en ik moet dien heer slechts dankbaar zijn dat hij u van dienst heeft willen zijn. Ik weet dat hij uw vriend is en voor zoover ik er toe in staat ben, wil ik zijn achting zoowel als de uwe verdienen." Zij aarzelde een oogenblik eer zij het woord vond, dat zij met zooveel nadruk uitsprak en zag daarbij mijnheer Steele vlak in het gelaat. En eensklaps, eer een van de beide heeren begreep wat zij wilde, was zjj opgestaan en-snelde een oogenblik later de steenen trappen op die uit het Park leidden. «Schenk mij vijf minuten eer gij haar volgt, Kempton", zegt Maurits en legt zijn hand op den arm van zijn vriendmaar Kempton staat be sluiteloos en ongeduldig. «Zij is zenuwachtig, het arme kind", voegt de gewezen leermeester er waarschuwend bij. «Spreek nu niet met baar. Als gij het doet zal het u berouwen. Het is altijd het best heftige tooneelen op straat te vermij den." Ware zulk een betoog onder dergelijke omstan digheden tegen Harold gehouden, dan zou hij dien welmeermden raadgever een gevoelige kastijding hebben toegediend. Maar Kempton is altijd bereid de vormen in acht te nemen en duidt die tijdige waarschuwing volstrekt niet euvel. «Wacht en bedenk wat de wereld ervan zegt I" is een woord dat bij Kempton evenveel weegt als by Suzie het persoonlijk welzijn van haar minnaar. De lieer Heydenrijck heeft nu bij amendement voorgesteld het artikel te lezen als volgt 1. Het normaliseeren van den Amer, daaronder begre pen bet aanleggen van nieuwe en het verhoogen en verzwa ren vau bestaande bekadingen langs die rivier tot voorbij Drimmeleu en langs de Donge, tot minstens 2.64 M. -f A. P. 2. Aan litt. c toe te voegen waaronder begrepen is het door stoombemaling op peil houden van de afwaterings kanalen, alsmede van Bleek en Oo9tkil, en zoo noodig ook voor de gronden langs den Amer. 3. Achter d te voegen -. tot de afsluiting der Heere waardensche overlaten wordt niet overgegaan alvorens, bij afzonderlijke wet, zij voorzien in de verhooging en verzwaring der Waaldijken, naar aanleiding dier afsluiting, en in de kosten der bedoelde dijkversterking. Ook de heet- Dirks heeft een amendement op het wetsontwerp-voorgesteld. Dit strekt om, even als in de concessie voor het Noordzeekanaal ge schied is, de regeering te verplichten overeen komsten aan te gaan met de polder- en gemeen tebesturen, tot beveiliging tegen mogelijke waarde vermindering hunner eigendommen. Eindelijk heeft nog de heer Seret voorgesteld de werken niet te doen uitvoeren, alvorens beslist zal zijn omtrent de dichting en afsluiting der Heerewaardensche overlaten. Bij een adres aan de regeering is door de prov. staten van Limburg verzocht jaarlijks 200,000 op de staatsbegrooting te brengen, tot verbetering van den waterafvoer op de Maas. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft andermaal aan den minister van waterstaat een adres ingediend, om zijne aandacht te vestigen op het feit dat de ill" tot Expl. van Staatsspoorwegen niet meer alle treinen aan het Rijnspoorweg station te Amsterdam doet aankomen en van die aansluiting juist uitgezonderd zijn die treinen, welke met het oog op hunne verbinding met het buitenland daarvoor het eerst in aanmerking be hoorden te komen. Een groot aantal ingezetenen van Amsterdam, wonende in de nabijheid van het Rijnspoorstation, worden nu gedwongen met het Oosterspoor te vertrekken, alleen om aan de Pajnspoorwegmaat- schappij een deel van haar vervoer te ontnemen. «Wij komen, zegt de Kamer v. K., hier volstrekt niet op voor laatstgenoemde maatschappij, maar gevoelen ons toch verplicht te protesteeren, dat dit geschiedt ten koste van het publiek. Con currentie is steeds het algemeen ten goede geko men thans is zij, terwijl zij kan bestaan, kunst matig uitgesloten met goedkeuring der regeering." De heer J. W. R. Gerlach, chef van het perso neel en de comptabiliteit bij de Mij. f. expl. van staatsspoorwegen, heeft met 1 Januari zijn ontslag gevraagd, met het voornemen eene betrekking in de dagbladpers te aanvaarden. Het Utrechtsch Daghlnd is namelijk door de eigenaars, de firma L. E. Bosch en Zoon, verkocht aan eene combinatie, bestaande uit de heeren J. WR, Gerlach, mr. E. van Lier; W. Dolk, Metzier HOOFDSTUK XII. (ievonden> «Is juffrouw Delane reeds teruggekeerd uit den schouwburg?" vraagt Maurits Steele, als de dikke hospita van het oude huis in de Deken straat hem, na zijn onstuimig kloppen, verschrikt open doet. «Ik kan het u niet zeggen", zegt de vrouw hijgende en den bezoeker achterdochtig aanziende j maar zijn deftige voorkomen stelt haar blijkbaar gerust. »Het spijt mij dat ik niet voor u naar boven kan gaan; maar mijn borst is zoo zwak dat ik geen trappen kan klimmen. De Delane's wonen op de tweede verdieping; de deur vlak tegenover u, als gij er niet tegen hebt om naar boven te gaan; er zal zeker wel iemand thuis zjjn." «O! Doe geen moeite, juffrouw, ik zal het wel alleen vinden," zegt Maurits beleefd. Hij loopt de nauwe trap op, klopt op de aan gewezen deur, die onmiddelljjk open gaat en staat als versteend. Clara! Maud Muller! Hoe is het mogelijk Hij raakt letterlijk buiten adem van verbazing en terwijl zij tegenover hem staat, begeeft haar hare zelfbeheersching en wijkt alle kleur uit haar ge laat. «Ik kwam juffrouw Delane spreken," zegt Maurits en zijn stem klinkt Clara hard in ooren.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1