N° 125* Jaargang. 1882. W oensdag 22 November. Een kalm toeschouwer. Middelburg 21 November. FEUILLETON. Benoemingen en besluiten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. TWEEDE DEEL. -Ms*. iiiddelbcrgschë courant. Wij hebben onder onze Laatste Berichten van gisteren de besluiten medegedeeld, welke op de te Amsterdam gehouden vergadering der Ned. Zuid- Afr. Vereeniging genomen zijn. Die besluiten, welke de handhaving der uitzen ding van dr. Jonkman in zich bevatten, zijn het voornaamste wat er van deze bijeenkomst te mel den viel. De gevoerde beraadslagingen toch, heb ben in ons oog geen bijzonder belang. De gronden voor en tegen het afvaardigen van dr. Jonkman, waren vóór de vergadering reeds ge noegzaam uiteengezet. Dat gisteren cle belange loosheid van dezen geleerde opnieuw in een schit terend licht verscheen, door zijn aanbodjom, zelfs zonder vergoeding van reiskosten, de hem gegeven opdracht te gaan uitvoeren, is niet in staat iets toe te voegen aan de achting, welke dr. Jonkman reeds, bij allen die hem kennen, geniet. Over de doelmatigheid der zending van een afgevaardigde in 't algemeen en over de wenscheljkheid om tot dien afgevaardigde te kiezen dr. Jonkman, daar over liep het geschil, dat door geen stemming noch discussie meer uit den weg te ruimen was. Er werden, zooals altijd in dergelijke geschillen, pogingen tot concilia tie" aangewend. In dien zin het voorstel van den heer Beelaerts, om niet het afvaardigen van dr Jonkman, maar het besluit van 23 Mei jl., tot bet afvaardigen van iemand, wien dan ook, ondoelmatig te verklaren. In dien zin ook, eenigszins, prof. Lasonder's motie om te verklaren, dat hetgeen door het bestuur verricht was, in overeenstemming was met het besluit van 23 Mei, dat dit besluit gehandhaafd en »de verdere leiding der zending aan de prudentie van het bestuur overgelaten bleef." Of in deze laatste woorden oorspronkelijk een wenk lag opgesloten cm, alvorens dr. J. werkelijk te laten vertrekken, alsnog met de omstandigheden hier en in de Transvaal te rade te gaan, kunnen wjj daar laten. De wateren der verbolgenheid kwamen spoedig opzetten en verzwelgden de uit gestorte olie der coneiliatie tot den laatsten drop pel. Prof. Spruijt droeg eene motie voor, om eerst en vóór alles dr. Kuijper's houding (d. i. diens openlijk verzet tegen en beschuldigen van het bestuur) „onverantwoordelijk" te verklaren. Toen prof. Buijs Ballot en de heer Krelage tegen dit voorstel be zwaar maakten, als te persoonlijk, en prof. Fruin, als lid van 't bestuur, het beneden zijn waardig heid verklaard had om over collega Kuijper's „agitatie" verder te spreken, werd aan het voor- stel-Lasonder een punt geslepen. Er werden n. 1. in opgenomen de woorden„met afkeuring van de wijze, waarop het bestuur in deze is ten toon gesteld." Aldus, van verzoenend in veroordeelend veranderd, werd deze motie met groote meerder heid aangenomen. Wij herhalen, dat dit debat ons van weinig sa Door B. ff. BUXTON. HOOFDSTUK XI. Maurits spreekt. De twee meisjes lachen hartelijk over die ver onderstelling want behalve de oude dokter Ber lin is er, zoolang Clara daar aan huis is, nog nooit eenig bezoeker geweest. De oude markiezin heeft aan Suzie den waren naam van Clara mede gedeeld en zooveel zij noodig vond van haar ge schiedenis verteid, maar zij heeft haar kleindoch ter ook de stipste geheimhouding opgelegd. »Spreek nooit over onze arme jonge vriendin ih den schouwburg," heeft zij gezegd, »wij moeten altijd de wenschen en geheimen van anderen eer biedigen." Suzie spreekt in den schouwburg zeer weinig met iemand en hare gesprekken met haar min naar draaien alleen over hunne persoonlijke be langen. beteekenis lijkt. Dat prof. Kuijper een „tentoon- steller", een agitateuv, een opruier zoo men wil is, was in Nederland reeds zóo goed bekend en aan den „schuldige" zóo veelmalen onder het oog gebracht, dat de verzekering ervan door de leden der Z. Aft. vereeniging vermoedelijk hem niet méér koud kan laten dan ze ons overbodig voor komt. Anderen zal ze echter meer genoegen doen, want voor het groot aantal personen in Neder land, wier oordeel over de publieke zaak be- heerscht wordt door hun godgeleerde meeningen, bestaat er misschien niets gewichtigere noch doel treffendere dan een theologischen tegenvoeter, bij iedere mogelijke gelegenheid, de onpleizierigst mo gelijke dingen te zeggen. Voor ons is echter de vraag niet of prof. Kuijper, prof. Fabius en d". Lion Cachet iets meer of minder leelijks gedaan heb ben maar of hun bezwaar tegen het zenden van dr. Jonkman al dan niet op goede gronden be rustte. Van het tegendeel heeft noch het gisteren te Amsterdam gesprokene, noch het vroeger schrif telijk aangevoerde ons kunnen overtuigen. Eene vraag, die ons onwillekeurig uit de pen vloeit, is Wat zal er nu van de Z. Afr. Ver eeniging worden Onder groote verwachtingen opgericht, werd ze door ons verwelkomd (M. Ct van 14 Mei 1881) als een van de zeldzame geval len, die in Nederland aan te wijzen zijn, waarin verschil van godsdienstige of wijsgeerige denkwijs geen gemeenschappelijk streven naar een lofwaardig doel belet. De namen der oprichtersHarting, Fruin, Jonkman, Wertheim, Kuijper, Perk, schenen een symbool dier boven partijschap verhevene geestes-gemeenschap. Wat de vrucht van hun streven zijn zou, was ons onverschillig, indien slechts dit éene doel bereikt werd, in art. 1 der statuten omschreven: »de banden met onzestam- genooten in Zuid-Afrika nauwer toe te halen." Of de Vrije Universiteit of het Nut, de unie der School met den hijhei, dan wel de vereeniging Volks onderwijs mettertijd in Zuid-Afrika haar beginsel wortel zou zien schieten, was ons om het even. Een orthodoxe Transvaal ware ons even lief geweest als een moderne, wanneer het slechts een Neder landsch-gezinde Transvaal geweest ware, en wij hadden der Vrije Universiteit gaarne de haar in Nederland onthouden wordende studenten zien toestroomen uit Afrika, indien zij ze als orthodoxe Hollanders derwaarts teruggezon den had. Anderen, de N. Rott. Ct o. a. hebben deze hoopvolle verwachting nooit gedeeld. Ze hebben voorzien dat het tot eene scheuring komen zou, en zij hebben gelijk gehad. Na nog geen ander half jaar samenlevens, hebben de orthodoxe hestand- deelen der Vereeniging zich uitgescheiden. Wat er overbljft maakt zeker geen aanspraak op den partijnaam »modern," maar kan aan de qualifieatie »niet-orthodox" niet ontsnappen. Wij ontveinzen ons niet, dat het werk, waarvoor de Vereeniging werd opgericht, hierdoor in Afrika zelf kan stuiten op bezwaren, die het comité der oprichters toonde te begrijpen, toen het uit z ij n naam, door prof. Kuijper, in de vergadering van Mei '81 liet Sedert lord Kemptontot haar terug gekeerd is» is hij veel mededeelzamer geworden dan vroeger en het openlijk verzet tegen zijn ouders, waar door de huiselijke vrede, dien hij altijd zoo op prijs gesteld heeft, verstrooid is, noopt hem om zich veel meer bij zijn aangebedene aan te slui ten. Zij ontmoeten elkaar veel vaker dan vroe ger, want Clara is altijd thuis om voor grootmoe der te zorgen en Suzie weet ook die geheime bijeen komsten zoo handig te verbergen dat Kempton menigmaal 's morgens een wandeling met Suzie kan doen, terwijl grootmama zich verbeeldt dat deze naar de markt is. Ziende dat Clara niet te bewegen is om haar te vergezellen, trekt Suzie er alleen op uit, en denkt bij zich zelf: n'tls misschien wel zoo goed dat ik maar alleen ga, want ik heb waarschijnlijk wel wat tijd over en als Clara dan bij mij was kon ik het park niet ingaan, daar hij mij toch niet zou aan spreken als ik iemand bij mjj had." Suzie ziet er dien dag bjzonder lief uit en Clara heeft zeker de hand gehad in het maken van dat katoenen japonnetje, dat haar volmaakt zit, zonder eenigen strik of opschik. Het kleedje heeft rosé streepen en haar stroohoedje is met een rosé lint vastgestrikt. Zij lijkt net een porseleinen poppetje in de sombere straten der Londensche achterbu*rt en zelfs de zon doet haar Vest om over de oude daken heen te gluren en hare stralen op het bevallige figuurtje te werpen. Menig hoofd wordt omgedraaid orn haar na te oogen en als verklaren, dat de ontwerpers wilden voorkomen, »dat aan de Transvalere dezer zijds iets opge drongen zon worder, waarvan zij niet gediend wilden ziin." Aan dit beginsel vasthoudende, had men, bij het zich openbarend verschil over den persoon van den afgevaardigde, beter gedaan met te wachten totdat van de Transvaal zelve het verzoek ware gekomen zend ons een afgevaardigde! Reeds sedert lang was het bekend dat de ver standhouding tussehen den commissaris des konings in Zuid-Holland en gedeputeerde staten dier provincie veel te wenschen overliet; maar voor eenige weken is het tot een breuk gekomen. Alle leden van gedeputeerde staten en met hen de griffier, hebben aan den minister van binnenland- sche zaken geschreven, dat zij eenstemmig van meening waren onder leiding van m' Fock niet meer met vrucht in het belang der provincie werkzaam te kunnen zijn, en dat zij daarom in de eerstvolgende vergadering van de provinciale staten hun ontslag zouden nemen. Hun voor naamste grief tegen den commissaris was hierin gelegen, dat deze het gezag van gedeputeerde staten ondermijnde door dc gemeentebesturen tegen de besluiten der staten op te zetten. De minister van binnenlandsche zaken heeft echter den commissaris weten te bewegen tot verklaringen, waarmede gedeputeerde staten en de griffier genoegen konden nemen, en dienten gevolge is aan het plan om ontslag te vragen geen uitvoering gegeven. Dat echter na een der gelijk voorval de toestand gespannen blijft, spreekt wel van zelt. (Zutf. Ct). Het plan om aan de overgebleven verdedigers van de Citadel van Antwerpen op 30 Nov. a. te Amsterdam een feest aan te bieden is door Z. M. den koning goedgekeurd. Alien, die tot het dragen der citadel-medaille gerechtigd zijn, wor den opgeroepen daaraan deel te nemen. De Rijnspoorweg zal de onbemiddelde dragers van de medaille gratis vervoeren. De provinciale staten van Zuid-Holland hebben gisteren aan de in 1884 te Amsterdam te honden internationale landbouw-tentoonstelling eene toe lage van 5000 toegekend. Maandag 28 dezer zal te Breda eene bijeenkomst gehouden worden van tramwegdirectenren, ten einde te beraadslagen over de oprichting van een onderling fonds ter verzekering tegen ziekte, ouder dom en invaliditeit van het personeel. Den volgenden dag zal aldaar een algemeene vergadering der Vereen, voor locaalspoor- en tram wegen gehouden worden, in welke het door de heeren N. H. Nierstrasz, C. M. Yaillant en H. A. Perk opgemaakt concept-reglement voor den aanleg en de exploitatie van locaalspoorwegen en staats spoor- of tramwegen zal behandeld worden. In diezelfde vergadering zullen voordrachten gehouden worden door den heer W. Te G-empt, te Hoedekenskerke, over het door hem uitgedacht zij in het drukker gedeelte van de stad komt, denkt menige opgeschikte vronw, hoeveel men doen kan met een eenvoudig katoentje, als het maar netjes zit. Suzie bekommert zich weinig om de bewonderende of naijverige blikken, die haar treffenzij is te veel met hare eigen gedachten vervuld'. Zij heeft hare boodschappen voor Clara gedaan en nu is het éen uur. Zij moet de voormiddag- voorstelling in den Kaleidoscoop bijwonen, maar er gaat een tooneelstuk vooraf, zoodat zij een uur vrijen tijd heeft. Wat zal zij in dien tijd doen? Zij heeft honger en koopt een saucyzenbroodje en een krentenbroodje voor haar middagmaal. Zij zal onder een boom in het Park gaan zitten en in de open lucht dineeren, dan heeft ze altijd de kans om haar besten lord te zien aankomen. In dit blijde vooruitzicht loopt zij Piccadilly langs en hoort eensklaps een stem, zeggende Juffrouw Delane, niet waar?" Zij ziet verschrikt op en daar staat mijnheer Steele, met den hoed in de hand, naast haar. »Wilt gij mij vergunnen een eindje met u mede te gaan?" vraagt hij heel beleefd. Suzie bloost erg, maar antwoordt niet. «Die zwijgt, stemt toe", denkt Maurits, vast besloten om van deze gunstige gelegenheid ge bruik te maken. Hij was op weg naar het huis van Kemptonmaar een kalm onderhoud met Susie kan de moeilijkheden van zijn gesprek met zjjn gewezen leerling aanmerkelijk verminderen, veiligheidstoestel, waardoor mensehen, steenen, balken enz. van de spoorstaven worden verwijderd, en door den heer D. Van der Linden te Hoorn over een door hem uitgevonden nieuwen remtoestel. Men zal zich misschien herinneren, dat vóór eenige maanden in het Haagsche Daghlad eene polemiek gevoerd is over de al of niet doelmatig heid van onder den tegenwoordigen minister van justitie gebrachte veranderingen in het besturend personeel der strafgevangenis voor vrouwen te Montfoort. Thans blijkt uit een bericht in het Utr. Daghl. dat onder de dames-bewaaksters van dezen vrouwen-kerker nog alles behalve eendracht heerscht. De adjunct-directrice, mevrouw Werd- muller von Elgg, heeft tegen de directrice, mej. Boon, rechtsvervolging aangevraagd wegens het wederrechtelijk in bezit nemen van een brief. Terwijl dit geschil nog hangende is, heeft de minister beide dames verplaatst, mej. Boon met eene nog niet bekende bestemming, mevr. Werd- müller met het minder aangename vooruitzicht om öf eene mindere betrekking te Dordrecht aan te nemen, óf ontslagen te worden. Welke goede gevolgen voor de zedelijke ver betering der misdadigsters het gesticht te Mont foort op moge leverenin eensgezindheid met elkaar te leven, schijnen zij er niet van de met hare bewaking belaste dames te kunnen leeren. Uit het verslag der keurmeesters van voedings middelen te Amsterdam over October blijkt dat gemalen zwarte peper bij gemengd zand te veel peperschillen bevatte. Bij verbranding liet zij 13 pet. asch achter. Gebrande stroop was vermengd met 15 pet. fijn gemaakte roode steen. In bessensap werd salicylzuur als conserveer middel gevonden. Het bedrag der vaste stof was 6 tot 9 pet. dat aan zuur, 1.2, tot 1.8 pet. Cognac verkocht voor ƒ1.15 per flesch, bleek een kunstmatig mengsel te zijn. Witte portwijn (verkocht voor ƒ0.95 per flesch) evenzoo, van glucose, spiritus, enz. Roode wijn (verkocht voor 0.55 per flesch) had een wrangen smaak; het aschgehalte na verbranding van het overblijfsel der verdamping was grooter dan dat van goeden wijn. Uit 's Hertogenbosch, uit Deventer en uitHeus- den melden de laatste berichten van de N. R. Ct nog steeds wassenden waterstand. Te 's Bosch 5.35, te Heusden 4.95 boven A. P. Te Maastricht is echter de Maas binnen hare oevers teruggekeerd en het grootste gevaar voor de omliggende dor pen geweken notarissen. Benoemd tot notaris te Roermond W. H. A. Enter, cand.-notaris te Maastricht. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Gouda, H. van Steel aldaar. belastingen. Benoemd tot ontvanger der dir. »Ik zou u gaarne eens over een zeer ge wichtig onderwerp willen spreken, juffrouw De lane", zegt hij ernstig, „en ik zal u heel dankbaar zijn als gij mij een oogenhlik wilt aanhooren. Zullen wij hierover in het Park gaan en plaats nemen Daar kunnen wij gemakkelijker pra ten." De arme Suzie staat even stil en ziet Maurits met blijkbare ontzetting in het ernstige gelaat, »Is het iets, iets over dien heer, die u in den Kaleidoscoop gebracht heeft, mijnheer ?'1 Zij kan er niet toe komen om voor een vreemde den naam uit te spreken van den man, dien zjj lief heeft. „Ja; wat ik te zeggen heb, betreft lord Kempton, zoowel als u," zegt Maurits. »Hebt gij een paar minuten tijd Zeker," zegt zij, maar zj vertelt hem niet dat zij van plan was in het Park te gaan zitten eten. En als haar minnaar nu eens toevallig daar langs kwamJa dat moet zj wagen. Zij heeft mijnheer Steele niet gevraagd haar aan te spie ken. Zj steken naast elkaar den weg over en even daarna zet hij een stoel voor haar op het gras neer. Zij i3 nu geheel op haar gemak en het is thans aan hem om verlegen te worden. Hij heeft zoo weinig omgang met dames gehad. Meisjes zijn voor hem een geheel onbekend slag van wezens en hjj weet volstrekt niet hoe die behandeld moeten worden. Maar dat aardige ding naast hem maakt hem in het minst niet bedeesd, ja hjj vqelti

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1