N° 275. 125e Jaargang. 1882. Dinsdag 21 November. Een kalm toeschouwer. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 20 November. TWEEDE DEEL. f !UIDDELBIJRGS€ COtlRAl\T. Op 18 dezer heeft te Amsterdam eene vergade ring plaats gehad van het nitvoerend comité voor de internationale landbouw-tentoonstelling te Amsterdam, in 1884, en van de commissie van vertegenwoordiging der verschillende landbouw- m aatschapp jj en De vergadering werd gepresideerd door den heer mr C. J. Sickesz, die o. a. mededeelde dat het comité aan al de burgemeesters in Nederland circulaires met inteekenlijsten had verzonden en dat tot heden slechts 200 hadden geantwoord, terwijl van nog meer dan 900 met verlangen be richt werd ingewacht. Uit de toegezegde bijdragen, die reeds een aan merkelijk kapitaal vertegenwoordigen, bleek dat het doel sympathie in Nederland vindt en wanneer het ontbrekende nu nog door de vele gemeenten, die nog niet bericht hebben, waaronder zeer be langrijke, wordt aangevuld en bovendien ook eene rijkssubsidie mag worden verwacht, dan koestert de voorzitter met vertrouwen de hoop dat de tentoonstelling op ons vaderland waardige wijze zal kunnen worden gehouden. Daarop werd besloten nog eene circulaire aan die burgemeesters te zenden waarvan nog geen antwoord is ingekomen, terwijl aan de landbouw- maatschappijen zal worden medegedeeld welke gemeenten nog niet van hare belangstelling deden blijken, met verzoek ook hare medewerking te verleenen. Op voorstel van het comité werd besloten dat de geheele tentoonstelling een internationaal karak ter zal dragen, zoodat, ieder op alle nommers van het programma kan mededingen; zijnde hiervan natuurlijk uitgezonderd die inzendingen waarvan de producten op bepaalde plaatsen, bijv. Delf- landsche en Kamper boter, moeten zijn ver vaardigd. Breedvoerig werd daarna het programma be sproken en commissiën benoemd om de verschillende afdeelingen werden nauwgezet te overwegen en dienaangaande voorstellen te doen voor eene vol gende vergadering, waarop men vertrouwt dat door aller medewerking het geheele programma zal worden vastgesteld. *Goes, 20 Nov. De leden der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord- Beveland zijn tot eene buitengewone vergadering opgeroepen tegen Donderdag 23 Nov. a. des mid dags te 12 uren in het lokaal der sociëteit Eens gezindheid aan de markt te Does, ter bespreking van de circulaire van ged. staten nopens de tram wegen. Het is te verwachten dat zulk eene belangrijke zaak eens talrijke opkomst zal uitlokken, terwijl het misschien voor hoofden en leden der besturen van gemeenten huiten den kring der vereeniging S3 Door B. H. BUXTON. HOOFDSTUK VIII. Verzoening. Zijn vertrouwen in haar was met de jaren toegeno men, evenals zijn liefde. Het was slechts een quaes- tie van tijd en geduld maar het was een moeie- lijke tijd. Hij verbeeldde zich dat hij een heelen stap verder zou komen als hij dien leelijken Hethe- ringham slechts kon ontmoeten en hem desnoods door lichamelijke kracht de eene of andere beken tenis afpersen; hij was overtuigd dat de schil der hem zou voorliegen en toch verlangde hij naar hem, alsof die alleen in staat ware om alles te onthullen, wat hij zoo vurig wenschte te weten. Het was inderdaad een wijze voorzorg van Maurits geweest te maken dat zijn broeder een plaatsing kreeg, die hem aan het vlaggeschip te Portsmouth hond. JEngeland verwacht dat ieder zijn plicht doet. zijn nut kan hebben, te vermelden dat deze, vol gens de statuten der vereeniging, op de vergade ring kunnen worden geintroduceerd. Goes, 19 Nov. Het concert, door het muziek korps van het 3e reg. inf., Zaterdag in de nieuw geschilderde, fraai gedecoreerde societeitszaal ge geven, heeft goed voldaan. N° 7 van het pro gramma, Ein Albumblatt, van Richard Wagner, vond veel bijval. Een paar opmerkingen moeten ons uit de pen. De eerste betreft het programma. Pleit het voor den ijver van een directeur, dat hij door hem zeiven gearrangeerde stukken ten gehoore brengt, hij vergete niet, dat men daar mede te mild kan zijn. Ook hier geldt het surtout pas trop de zèle. Jammer is het, dat sommige instrumenten, de violen b. v., te zacht wareneene betere bezetting van deze zou een schooner ensemble hebben gegeven. Het babbelen op concerten te Hoes is eene onhebbelijkheid, waartegen reeds vroegerdoch te vergeefs, zooals weder Zaterdag bleek, is te velde ge trokken. Na afloop van de muziekuitvoering had een geanimeerd bal plaats. Het laatste nommer van het Ma fonniek Weekblad bevat een zeer lezenswaardig artikel van de hee- ren J. C. Dominicus van den Bussche, L. M. van Campen en J. L. van de Pauwert, door de loge de Opgaande Ster uitgenoodigd om een levensbe richt van haren overleden Regeerend Meester te gevenwaarin wijlen de heer Persant Snoep wordt geschetst als iemand die in de maijonnieke wereld met woord en daad de vrijzinnige begin selen voorstond en deze in de profane wereld" tot richtsnoer zijner handelingen koos. Wij laten deze foutieve aanhaling voor rekening van onzen correspondent, dewijl zij zeer dikwijls aldus opgegeven wordt. De vermaning, die de prins De Tal leyrand gewoon was w e r k e 1 ij k tot zijn ondergeschikten te richten, wasSurtout, Messieurs, pas de zèle. Zij kenschetst den koelen, cynischen diplomaat veel beter dan het pas trop de zèle, waarmede hij een gemeenplaats gezegd zou hebben. (Bed.) Axel, 19 Nov. Naar aanleiding van een m de gemeente Westdorpe voorgekomen geval van hondsdolheid, is door den burgemeester alhier af gekondigd, dat de honden gedurende 4 maanden zullen moeten worden vastgelegd, of van een muilkorf voorzien. In de gemeente Zuiddorpe zijn honden afgemaakt, die door een dollen hond zijn gebeten, terwijl op den Zwartenhoek een boerenknecht mede een beet heeft gehad. Naar men verneemt zijn bij gedeputeerde staten van Zeeland bezwaren ingebracht, tegen de be noeming van twee onderwijzers aan de openbare school alhier, als zou die geschied zijn in strijd met art. 28 der wet op het lager onderwijs. Hansweert, 19 Nov. Van Zierikzee wordt verplaatst naar hier de heer J. de Beer, commies 4e klasse bij 's rijks belastingen. Hansweert, 20 Nov. Woensdag jl. werd de kleine sluis na een stilstand van 3 maanden weder En Harold was diep doordrongen van die leer ofschoon het hem vaak hard vielmaa.t zij hield hem op zijn post en belette hem toe te geven aan den lust om uitstapjes naar de Mid- dellandsche zee te doen, of nog verder, om de Zee- Leeuwerik op te sporen en achter het geheim van dien passagier te komen. Nu hij niet tot zulke verre reizen in staat was, moest hij zich verge noegen met af en toe een verlof van vier en twintig uren, dat hij zoo vaak mogelijk vroeg, zonder zich somtijds door een weigering te laten afschrikken. Hij bezigt steeds het voorwendsel dat hij voor dringende familiezaken naar de stad moet. Zoo dra hij verlof heeft, begeeft hij zich dan per snel trein naar Londen en vindt altijd nog dat die te langzaam rijdt. De zaken, die hij er te doen heeft betreffen stellig geen enkel lid zijner familie, want hij brengt minstens elke maand een dag in de stad door, zonder ooit naar het Hyde-Parkplein te gaan. Neenzijn eenige behoefte is in Londen alle straten te doorkruisen, waar hij vroeg of laat de verlorene hoopt te vinden. Somtijds doolt hij doelloos door publieke tuinen en parken, en bij andere gelegenheden heeft hij een voorgevoel dat hij haar in de drukste straten moet vinden. Op zekeren Zaterdag was hij weer in grooten haast aangekomen en had de uren in den trein verwenscht. Eindelijk betreedt hij het welbekende plaveisel weer. Terwijl hij door Piccadilly slen tert treft hem een denkbeeld. Haar portretZou in gebruik genomen en konden met de beide sluizen de 125 schepen, die hier in het kanaal verwaaid lagen, uitgeschut worden. Het onder zoek door duikers ingesteld naar den toestand van den sluisbodem, voornamelijk of de ingespo ten cement verhard was en alzoo de onderloopsheid kan tegengaan, moet tot bevredigende uitkomsten geleid hebben. Nauwelijks echter is deze sluis hersteld, of men verneemt weder dat de kleine sluis te Wemeldinge aan hetzelfde euvel lijdt en dezelfde middelen zullen beproefd worden om dit gebrek tegen te gaan. Het opduiken der lading uit het wrak der Gent te Bath gaat niet naar wensch. Het voortdurend ongunstige weder is hiervan oorzaak. Nog slechts 2J last ijzerdraad van de 220 ton, die het schip had geladen, is opgehaald. Worden de pogingen tot berging met geen beteren uitslag bekroond, dan zal men verplicht zijn de zee in het onge stoorde bezit harer prooi te laten en zal de aan nemer geldelijk verlies lijden. De St.-Ct. bevat een kon. besluit regelende de voorwaarden, waarop vreemde geneeskundigen tijdelijk als officier van gezondheid 2a kl. bij de Nederlandsche zeemacht in dienst kunnen treden. Drie en twintig leden der prov. staten van Noord-Brabant hebben bij de tweede kamer een adres ingediend tegen het wetsontwerp tot verleg ging van den Maasmond. Zjj verklaren, wel voor de provinciale bijdrage voor de werken van het Oude Maasje te hebben gestemd, maar thans in te zien, dat door het wetsontwerp, zooals het daar ligt, de belangen van een groot deel der provincie in hooge mate worden benadeeld, zoodat een provinciaal subsidie voor de door de regeering voorgestelde werken hun niet gerechtvaardigd schijnt. De Prov. Noordbr. Ct komt, in een afzon derlijk bulletin, met warmte tegen dat adres op en betuigt o. a. zijne groote verbazing, «dat dit adres tegen 't Oosten eerst komt nadat, en onmid dellijk nadat, het Westen zoo machtig is geholpen." Wij zullen ons wel wachten, ons in dezen strijd tusschen het «Oosten" en het Westen" te mengen, evenmin als wij de namen van de 23 protesteerende staten-leden hier op zullen nemen. Dit slechts willen wij opmerken, dat wanneer, nu eindelijk de «verbetering van den waterstaatstoestand in Oostelijk Noord-Brabant" in de verre verte aan den horizont der kamerberaadslagingen komt opdoemen, Oosten West elkaar in't haar gaan vliegen, en een deel der gewestelijke vertegenwoordiging gaat protesteeren, dat dan Noord-Brabant nog zéér, zeer lang onder water kan zitten. De begrooting van het domeinfonds voor 1883 bedraagt in uitgaaf 665.240. Met de vroegere saldo's ad 168.840 worden de ontvangsten tot gelijk bedrag geraamd. De ontmanteling van de vestingwerken te Breda en Delfzijl zal in 1883 ten einde worden gebracht. Voor Bergen op Zoom zal de slechting der noorder fronten met aanleg van wegen en van een water leiding nog eenigen tijd vorderen. Dat werk zal hij zich nog eens in de academie wagen, om de bekoorljjke Maud Muller te aanschouwen? Zou hij sterk genoeg zijn om een herhaling te doorstaan van den schok, dien hij de eerste maal ondervonden heeft, toen hij in die droevige oogen staarde Neen. Hij durft die hevige aandoening niet opwekken en wandelt door naar de arcades. Daar wemelt het van sierlijk gekleede dames, die de winkels bezoeken en waarvan sommige een oogenblik al haar aandacht wijden aan dien knap pen, jongen officier; maar bjj let er volstrekt niet op en staat verdiept in de beschouwing van een speelgoedwinkel, waar hem een prachtig uitge doste pop in het oog gevallen is, die wel het evenbeeld lijkt van een, die Clara indertijd voor een bazar in Forchester gemaakt heeft. Harold herinnert zich nog al de loftuitingen die Clara, die knappe Clara, daarmede verworven had en de vreugde waarmede hij daarin gedeeld had. Mis schien had zij die pop in den winkel ook wel gekleed. Natuurlijk werkt zij op de eene of andere manier voor haar brood. Zij was altijd zoo onaf hankelijk, zoo knap, zoo moedig. Zij zou hier heel wat geld mee kunnen verdienen en als zij voor zulk een grooten winkel werkt wordt zij zeker goed betaald. Zijne denkbeelden over enkele onderwerpen zijn nog zeer eenvoudig en wat wereldwijsheid aan gaat is hij nog maar een schoolknaap. Zal hij den winkel binnen gaan en de geschiedenis van die pop en hare vervaardigster vragen? in den aanstaanden winter worden aanbesteed. Tot dusver is een som van f 756.684.984 voor- deelig saldo voor den staat verkregen uit de baten en lasten van de in 1874 opgeheven vestingen. Yoor de afdamming van het Slaak is op de domein-begrooting voor 1883 een som van 275.000 uitgetrokken. Misschien kan later ook de Eendragt worden afgedamd. Opheffing van de bezwaren tegen de bedijking van het Sassche gat mag weldra worden te gemoet gezien. Met de veiling van de domein-goederen, behoord hebbende tot de dotatie van Z. K. H. Prins Frederik, zal in het volgend jaar een begin worden gemaakt. Z. K. H. de prins van Oranje heeft Zaterdag de feestelijke viering van het 125jarig bestaan der vrijmetselaars-loge La Paix, in Odeon te Amsterdam bijgewoond. Behalve door den grootmeester-nati onaal, werd de plechtigheid bijgewoond door het college van groot-officieren, afgevaardigden en genoodigden van verschillende loges. De feestelijk heid bestond in het houden eener feestrede en de uitvoering van een hymne en feestcantate. Na afloop werd het woord gevoerd, namens den grootmeester-nationaal, door den groot-redenaar, alsmede door den 70jarigen redacteur van het ma^onniek orgaan te Parijs de Chaine d' Union, den heer Hubert, en door de afgevaardigden der verschillende loges die vertegenwoordigd waren. De Maas heeft, luidens bericht uit Yenlo, gisteren ochtend 74 uur de uiterste grens bereikt, en eene overstrooming is onvermijdelijk, doordat de was nog aanhoudt. De noodpeil, die nog slechts met moeite te hereiken is, wijst den buitengewonen stand van 16.35 M. hoven A. P. of 27 cM. was in het laatste etmaal. Er valt veel sneeuw. Uit Maastricht werd van gisteren middag 2 uur geseindstand der Maas 46.15 of 15 cM. val. De overlaat bij Heerderbrug werkt over 200 meter met 45 cM, Belgie seint val. N. R. Ct. G-oeverneur's Oude Huisvriend zal voortaan ver schijnen onder hoofdredactie van H. Van Roor- dahuizen. Na 40 welbestede dienstjaren meende de heer Goeverneur de hoofdredactie van dit tijdschrift aan jeugdiger banden te moeten overlaten. Toch blijft zijn naam, zijn geest aan het tijdschrift verbonden en het is ons aangenaam te kunnen meedeelen, dat de baten ervan tevens zullen strekken om den ouden en geliefden dichter een pensioen te verzekeren, zoo mogelijk tot het bedrag van het tot heden genoten honorarium. Portefeuille Zooals bekend is, wordt voor de stoomvaart maatschappij Zeelandvoor rekening der Mij. tot Expl. van St.-Sp., een vierde stoomboot gebouwd van het type der bestaande en zal deze van een electrische verlichting worden voorzien. Als de proef voldoet, bekomen de overige booten dezelfde verlichting. Men zegt dat de naam der nieuwe boot Koningin Emma zal zijn. (Vad.) Eensklaps herinnert hij zich dat hij ergens (hij meent in Dickens) gelezen heeft dat alle poppen op den "Waterloo Weg geboren worden. Dat is dus de plaats om inlichtingen te gaan vragen. In zijn vak heeft hij geleerd, dat het steeds het beste is zich tot de hoogste macht te wenden als het mogelijk is. Hij zal dien raad opvolgen en zich regelrecht naar de wieg en bakermat der wassenkinderen begeven. Dat was een ingeving Waarom heeft hjj die niet vroeger gekregen? Zeker; er moet geen tijd verloren worden eer hij er gevolg' aan geeft. Hij keert zich om, ten einde de arcades te verlaten en staat eensklaps voor twee dames, waarvan de eene op schellen toon uitroept «Gunst ma daar is Harold Die ontmoeting met Cecile en zijn moeder geeft aanleiding tot een zeer onaangename woorden wisseling, die op zulk een luiden toon van de zijde der dames gevoerd wordt, dat de voorbij gangers haar verbaasd blijven aanzien, totdat Ce cile een einde aan het gesprek maakt door haar moeder weg te voeren en Harold zich omkeert eis heen gaat. Dat is de tweede maal dat hij in toorn van zijn moeder scheidt en daardoor vergeet hij bijna zijn woede tegen Hetheringham. Was dat de vrouw, die hij eens bemind en geliefkoosd had Haar had hij Clara toevertrouwd en zij heeft hem bedrogen O hij verlaat met haastigen tred de ar- 'eades en loopt tegen iemand aan, die juist van den anderen kant den hoek omslaat. «Neem mij niet kwalijk, Maurits roept

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1