125e Jaargang. 1882. Maandag 20 November. N° 2 Middelburg 18 November. Rechtszaken. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. GSCHE COURANT. Aan een brief van den heer B. J. G-. Volck, te Utrecht, ontleenen wij het volgende Heden kwam het bericht in bij professor Buys Ballot van de regeering, dat men een schrijven had gericht tot onzen minister te St. Petersburg, om aan het Russische gouvernement de noodige hulp te vragen tot opsporing van de zetelplaats der expeditieverder dat onze gezant bij het Deensche hof, resideerende te Stockholm, was uit- genoodigd de Deensche regeering aan te zoeken tot de noodige samenwerking. Dat dit aanzoek tot medewerking niet ijdel zal zijn, blijkt nog uit een schrijven aan mij van den heer Gamel, waarvan een uittreksel volgt »Ik verzoek u het instituut mede tedeelen.dat ik onzen minister van marine gesproken heb en, ingevolge uw aanwijzing, beb gevraagd ondersteu ning te zoeken bij het Russische gouvernement, en wel in combinatie met uw regeering. In het daarop door mij aan ZExc. gerichte schrijven, heb ik aangeboden al de kosten te dekken van een expeditie, dienende om het verblijf van de DympJma en Varna op te sporen. „De minister van marine kwam juist heden hij mij en deelde mede, clat de noodige aanzoeken reeds op weg waren naar St. Petersburg. Zooals de zaken nu staan, kan het zijn dat de Russische regeering op eigen rekening de zaak wil ondernemen, of wel dat ik ze betaalin elk geval zal het wel eenige weken duren voordat wij iets te weten komen omtrent de nadere plannen. »Ten overvloede heb ik als chef van de Samo- jeden-expeditie een Deensch ingenieur, in Noord- Rusland wonende, aangewezen. Hij is de geschiktste man, die ik zon kunnen bedenken en bekend met de ijstoestanden gedurende den winter in de arcti sche zeeën. De minister van marine was met het aanwijzen van dezen persoon bijzonder ingenomen." We zien dus, dat al het mogelijke zal gedaan worden om uit te maken waar de expeditie is en of zij vroeg of laat eenig gevaar te dachten heeft. In elk geval stel ik aan,,familie en bekenden der poolvaarders voor, op mijn eerste aanzoek eenige brieven (geen groote pakketten, doch zoo beknopt mogelijk schrijven) gereed te hebben. ZExc. onze minister te St. Petersburg, die zoo vriendelijk is geweest met mij in correspondentie te willen treden en alle hulp te beloven, zal zich gaarne heiasten ze mot de Samojeden-expeditie mede te geven, op hoop levende dai; ze onze vertrokken poolreizigers aantreft. Zoo even ontving ik nog het volgende telegram van onzen gezant te St. Peterburg Je m'occupe activement en ce moment pour avoir si possible nouvelles du Varna. Mazel. (Ik "ben op het oogenblik ijverig bezig om, zoo mogelijk, iets van de Varna te weten te komen.) Het intrekken der aangekondigde interpellatie in de tweede kamer over den toestand van den Rijnspoorweg, naar aanleiding van het ongeval op den len dezer, is velen onbegrijpelijk voorge komen. De heer Yan Nispen, aanvrager der interpellatie, heeft in de zitting van 15 dezer zijn besluit aldus gemotiveerd „De reden waarom ik mijn verzoek intrek is, dat de rechterlijke macht te Arnhem (de recht bank), die eveneens gelet had op dezelfde brieven in Het Nieuws van den Dag, die mijne aandacht getrokken hebben, met een ijver, die allen lof verdient, harerzijds een onderzoek op de lijn heeft ingesteld. Dat onderzoek schijnt zich zelfs te hebben uitgestrekt over een afstand van wel twintig minuten, en de uitslag is geweest, dat de dwars liggers daar in het algemeen in een zeer voldoenden toestand bevonden zijn; dat het hout hard en de zaak dus in orde was. „In dien stand van zaken vind ik geen vrijheid om de kamer met deze quaestie langer bezig te houden. Het is waar dat het onderzoek niet heeft plaats gehad door speciaal deskundigen, maar om te weten of hout zich in een behoorlijken en ge noegzaam gezonden toestand bevindt, behoeft men niet zoo bijzonder deskundig te zijn. Dat onder zoek heeft, naar ik vermeen, niet kunnen leiden tot het verkrijgen van zekerheid omtrent de oorzaak yan de bewuste ontsporing op 1 November jl. Maar dat is eene zaak, die meer speciaal deskun digen aangaat, en waaromtrent de minister de gelegenheid zal hebben om later aan het publiek of aan de kamer inlichtingen te geven." Een merkwaardig adres is den Duitschen rijks kanselier door de gezamenlijke „vereenigingen tot bescherming van den handwerksstand" aangeboden. Zij vragen hem, „met zijne bekende wijsheid en geestkracht" het daarheen te leiden dat1°. eene vak-kundige grensbepaling voor ieder handwerk in 't leven worde geroepen2». verplichte bijdra gen worden voorgeschreven ter oprichting van practische kamers van handwerkslieden3°. de arbeid in de gevangenissen voor rekening van den staat gedaan, of aan de verschillende beroepen overgelaten en de militaire werkplaatsen zooveel mogelijk ten voordeele der handwerkslieden be perkt worden4°. voldoende tollen op vreemde handwerksartikelen geheven worden5°. het zeer onzedelijke stelsel van uitbesteding, waardoor een monopolie voor kapitalisten geschapen, de kleine bazen sterk benadeeld en in de meeste gevallen de werken veel slechter uitgevoerd worden, afgeschaft en de bestellingen, voor zoo ver ze door ambachten uitgevoerd kunnen worden, rechtstreeks aan deze op gedragen worden6°. bij de wet bepaald worde dat niemand een handwerk mag uitoefenen clan na het afleggen eener proef7°. wettelijk verbod van allen handel in artikelen van handenarbeid, door reizende marskramers. Hierdoor alleen, beweert het adres, kan men het „verkoopen voor een appel en een ei" den kop indrukken, waartegen geen handwerks man mededingen kan en dat tot het bekende oordeel over de Duitsche nijverheid„goedkoop maar slecht" aanleiding gegeven heeft. Men ziet waartoe de belofte van „bescherming," waarmede de Duitsche regeering nu eenmaal het volk met politieke doeleinden te gemoet is ge treden, haar voert. Men begint met de landbou wers en de fabrikantende handwerkslieden vol gen en ten laatste moet de geheele natie „be schermd" worden. Tegen wie, is moeilijk te zeg gen, daar ze het eindelijk alle tegen elkander worden. Maar aangezien geene macht ter wereld in staat is deze reuzentaak gelijkmatig uit te voeren, is het gemakkelijk te voorzien dat de eene beschermeling onevenredig bevoordeeld, een ander ongelijk gedrukt en geplukt, het geheel in zijn bewegingen belemmerd en verlamd moet worden. Men verneemt dat Z. M. de koning thans zoo goed als hersteld is. Door den raad der gemeente Koudurn is be sloten een adres aan den koning in te dienen, om te wijzen op het onbillijke, dat personen, welke in eene andere gemeente wonen dan die waar hunne vaste goederen zijn gelegen, niet in de plaatselijke uitgaven dezer laatste gemeente bijdragen, terwijl toch hunne eigendommen door het aanleggen van wegen enz. verbeterd worden en in waarde toenemen. Het adres verzoekt, dat een wetsontwerp worde ingediend, waarhij in dien toestand verbetering wordt aangebracht. Uit de discussie bleek, dat in genoemde gemeente 80 boerenplaatsen zijn gelegen, waarvan de eigenaars elders wonen. Op uitnoodiging van het hoofdbestuur der Ned. maatschappij tot bevordering van geneeskunst, heeft het uitvoerend comité der internationale tentoon stelling te Amsterdam besloten, aan de koloniale tentoonstelling eene afdeeling voor koloniale ge neeskunde toe te voegen, die tegelijkertijd met de eerste zal worden geopend. Terwijl de koloniale afdeeling in het algemeen ten doel heeft de ver spreiding van kennis der koloniën en overzeesche gewesten, heeft deze geneeskundige tentoonstelling eene meer beprekte, geheel wetenschappelijke beteekenis. Zij stelt zich ten taak, onze kennis van den openbaren gezondheidstoestand, van den geneeskundigen dienst en van de ziekenverpleging in de koloniën te vermeerderen. Zij zal in drie klassen verdeeld zijn. In do le klasse zal al datgene worden opgenomen, wat betrekking heeft op de zorg voor de openbare gezondheid in de koloniën en overzeesche gewesten. De 2e klasse zal gewijd zijn aan de kennis dei- regeling van den geneeskundigen dienst in de koloniën. In de 3e klasse zal alles worden opgenomen wat op verpleging en vervoer van zieken en gewonden in de koloniën en overzeesche bezittingen, en op hunne behandeling door inlanders betrekking heeft. Het voornemen bestaat, om ter gelegenheid dezer tentoonstelling in September 1883 een internatio naal congres voor koloniale geneeskunde te houden, waarvan het programma nader zal worden bekend gemaakt. Vlissing-en, 18 Nov. Heden middag kwam hier, per extra-trein, te 2 u. 40 m. een detache ment troepen aan, bestaande uit 4 officieren, 1 onderofficier en 44 minderen, die met de Utrecht de reis naar Ned.-Indië zullen maken. KieriBïcc, 17 Nov. Ter zitting der recht bank van heden leverde A. d. L„ geboren te Oud- Vosmeer, eene prachtige illustratie voor de voor genomen opheffing der gestichten Ommerschans en Veenhuizen. Deze 53jarige luiaard beweert blind en zenuwachtig te zijn en was den 20eB October jl. uit Veenhuizen ontslagen, waar hij, wegens bedelarij, een jaar gerentenierd had. Hij moest er niets doen en had het zeer naar zijn zin. Daarna kwam hij den volgenden dag in zijn geboor teplaats. Dadelijk zette hij daar zijn vroegere affaire op denzelfden voet voort, met het doel om gevat en andermaal opgezonden te worden. Het eerste gebeurde spoedig en het laatste zal weldra volgen, want hij erkende de hem opnieuw te laste gelegde bedelarij niet alleen volmondig, maar noodigde de rechtbank tevens, en wel tot tweemalen toe, uit hem »as je blieft weer zoo spoedig mogelijk naar de kolonie te sturen." Uit het genoegen, waarmede hij dit vroeg en andere dingen zeide, bleek ten duidelijkste dat de man Veenhuizen niet als een strafplaats, maal ais zijn buiten beschouwt, waar hij naar smacht als een paling naar den danw. Zoo de heer Oidenhuis Gratema hem genoten had, wijzigde hij mogelijk zijn bezwaren, bij afzon derlijke nota ingebracht tegen de aanstaande rijks werkinrichtingen voor bedelaars. Gisteren ochtend 8 uur teekende de peilschaal te Venloo 15.78 cM. boven A. P., of 40 cM. was sedert eergisteren avond 5 uur. Er is een noodpeil aangebracht, want de was houdt nog met dezelfde snelheid aan. De kelders van sommige huizen zijn reeds volgeloopen. Van gisteren middag 12 uur seint men uit Maastricht Waterhoogte 46.15was 20 cM. De Maas is buiten hare oevers getreden rijks- en buurtwegen zijn overstroomd en ook enkele dorpen zijn ge ïnundeerd. Uit Brakel meldt men De uiterwaarden en de veerdam zijn overstroomd en staan diep onder water. De buitengewone riviercorrespondentie is inge steld langs de Maas van Cuijk tot 's Bosch, als mede aan den Baardwijkschen Overlaat. De sluizen van 's Hertogenbosch zijn gesloten en het stoomgemaal is in werking buiten de stad teekent de peilschaal 4.84 M. of 2 cM. was sedert eergisteren; in de stad stond het water gisteren namiddag 2 uren aan 4.55 M. Te Crèvecoeur is de stand als volgtbuiten de sluis op de Maas 5.35 M. of 15 cM. was, binnen de sluis op de Dieze 0.81 M. of 1 cM. was. De Waal te Nijmegen is nog 14 centimeter ge wassen, zoodat de peilschaal gisteren middag te 12 uren 12 meter boven A. P. of 5.78 meter boven nulpunt stondde was is sinds gisteren ochtend 8 uren ruim 2 centimeter per uur. Het water stroomt tot in de Grootestraat en loopt in de met de Waalkade parallel loopende straat achter de Vischmarkt. Ook te Lexmond is het water sterk wassende, en te Wageningen zijn de uiterwaarden geheel overstroomd. NR. Ct.) Het heeft de aandacht van den minister van justitie, bij de onlangs gehouden inspectie der rijksgestichten Ommerschans en Veenhuizen, ge trokken, dat in de vrouwengestichten onderscheiden moeders met kinderen ver boven de twee jaren worden aangetroffen, welke kinderen ook bij hunne aankomst geen bijzondere zorg vorderden. Langs dien weg wordt de staat belast met armenzorg, geheel in strijd met de armenwet, terwijl er geen de minste reden bestaat, waarom met de kinderen van gearresteerde bedelaars of landloopers op an dere wijze zou gehandeld moeten worden dan met die van andere gevangenen. Ook is het verblijf in een bedelaarsgesticht allerminst aan een goede opvoeding van jonge kinderen bevorderlijk. De minister noodigt daarom de officieren van justitie uit streng toe te zien, dat bij de aan houding van ouders met kinderen boven den ge zegden leeftijd, wegens bedelarij of landlooperij, deze voor zoover zij zeiven zich daaraan niet hebben schuldig gemaakt en van hunne ouders kunnen worden gescheiden, aan de betrokken arm of gemeente-besturen overgegeven worden. Een aantal steenfabrikanten hebben zich tot de tweede kamer gewend, met het verzoek om in het ontwerp, behelzende wettelijke bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en ver- waarloozing van kinderen, de bepaling op te ne men, dat artikel zeven, waarin de duur van den werktijd van twaalf- tot vijftienjarige arbeiders wordt vastgesteld, niet van toepassing zal zijn op steenfab rieken. De prov. staten van Groningen hebben zich vereenigd met het voorstel van gedeputeerde staten cm bij den eerstvolgenden afloop der pacht overeenkomsten de tollen, welker opbrengst niet boven 250 stijgt, niet weder te verpachten en de tolhuizen, zoover ze daarvoor geschikt zijn, te verkoopen en evenzoo te handelen met die tollen, die, hoewel thans meer dan 250 opbrengende, bij eene nieuwe verpachting niet hooger komen. De staten hebben besloten het door gedep. staten voorgestelde subsidie van 1000 ten behoeve van de internationale landbouwtentoonstelling te ver- hoogen tot 2000. De directeur-generaal der M® tot Expl. van Staats spoorwegen heeft aan de commissie van aandeel houders der Centraalspoonveg-mv te kennen gege ven, genegen te zijn de exploitatie van den Centraalspoorweg over te nemen op geheel gelijke grondslagen, als waarop de directie der Rijnspoor- weg-mdat zou willen doen, daar hij na bereke ning tot de conclusie was gekomen, alsdan jaarlijks minder huur en alleen meer voorschot te zullen behoeven te betalen. Hij verklaarde echter tevens verre de voorkeur te blijven hechten aan de op degelijker grondslag rustende oorspronkelijke voor stellen zijner maatschappij. Voor rekening van de Vereeniging voor Suriname is eene kaart van deze kolonie uitgegeven, welke zeer de aandacht verdient. Zij is door den heer J. Kuyper ontworpen, op viermaal kleiner schaal, naar de onlangs in tien bladen uitgekomen kaart yan de heeren Cateau van Rosevelt en Van Lans- berge. Alle plantages thans nog in exploitatie zijn aangeteekend met afzonderlijke vermelding van de namen aan den voet van de kaart. De heer Kuyper heeft bovendien de goudgron den volgens de officieele uitgifte aangewezen. Ook treft men op de kaart de centraal suikerfa briek van de Ned. Handel-Maatschappij aan met het spoorweglijntje, dat de fabriek verbindt met de plantages, die het riet zullen leveren De gravure werd toevertrouwd aan den heer D. Heyse, commies aan het topographisch bureau te 's Gravenhage en is uitmuntend geslaagd. Men schrjjft uit Zutfen aan het Vaderlanddat de heer jhr. mr. H. B. van Tets, lid van de pro vinciale staten van Gelderland en districts-sehool- opziener, zeer in aanmerking komt voor de in dat district bestaande vacature voor de tweede kamer. Burgemeester en wethouders van Winterswijk hebben een adres gericht aan den minister van binnenlandsche zaken, met verzoek de hoogere burgerschool op te heffen! Een der wethouders, de heer Willink, heeft een protest ertegen bij den minister ingediend. Het verzoek gaat uit van de richting, die, zoo de grondwet er zich niet tegen verzette, ook de opheffing zou vragen van de openbare scholen. Daar dit ook in den Haag wel bekend zal wezen, durven wij adressanten geen gunstige be schikking voorspellen. ACt) Voor de rechtbank alhier stond heden terecht de heer A. W. van R„ arts te Goes, beklaagd van op den 30 Mei 1882 aan personen, die zijne ge neeskundige hulp hadden ingeroepen, geneesmid delen afgeleverd te hebben, niettegenstaande te Goes verschillende apothekers gevestigd zijn. Het O. M. zag in deze feiten overtreding van de wet van 1865 (Stbl n° 60) en requireerde veroordeeling tot twee geldboeten van ƒ10 en in de kosten. De verdediger, mr M. J. de Witt Hamer, was van meening dat hier geene veroordeeling zal kunnen volgen, op grond dat geene aflevering in den geest der wet had plaats gehad. Uitspraak heden over 8 dagen. In een volgend nommer komen wij op dez-e zaak terug.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1