aangezien ook .andere gemeenten verbetering vragen. Spreker wenscht echter een amendement in te dienen, waardoor die onbillijkheid zou worden weggenomen en St. Kruis geholpen. Dit amendement strekt: „dat een renteloos voor schot tot een bedrag van f 37,000 voor den aanleg van een keiweg van St. Kruis naar St. Laureyns verleend worde, onder voorwaarde dat het cijfer der gezamenlijke aanvragen op den door heeren gedepu teerde staten vast te stellen termijn ingekomen, de beschikbaar gestelde som van 100.000 niet te boven ga." St. Kruis zou hierbij een belangrijk tijdsverloop winnen en de onbillijkheid tegenover anderen opge heven zijn. Blijkt toch dat de aanvragen boven het voorgestelde cijfer komen, dan kunnen de staten be slissen welke verbeteringen het meest wenschelijk zijn; terwijl wanneer geen meerdere aanvragen komen, de beslissing omtrent St. Kruis niet tot de zomerver gadering behoeft te worden aangehouden. De voorzitter opent de beraadslaging over dit amendement. De heer J. C. B. van der Bilt vraagt het woord om te constateeren hetgeen de heer Hennequin ver langt. Als spreker het voorstel goed heeft begrepen, dan wenscht de heer Hennequin dat de staten op dit oogenblik het gevraagde renteloos voorschot reeds nu aan St. Kruis toekennen, onder voorwaarde dat, wan neer het door gedeputeerde staten aan te geven tijd stip voor aanvrage daar is, gebleken zij dat de som van 100,000 niet is overschreden. Hij kan namens gedeputeerde staten verklaren dat zij dit voorstel niet bestrijden, omdat door de gestelde voorwaarde de ge vreesde onbillijkheid weggenomen is. Gedeputeerde staten meenen aan de wijsheid der vergadering te kunnen overlaten of zij al of niet reeds nu eene be slissing kan nemen. De heer Moolenburgh vindt dat de vergadering voor een moeilijk dilemma wordt gesteld door dit amendement en de daarop gevolgde verklaring van het lid van gedeputeerde staten. Wanneer is de tijd tot beoordeeling der aanvragen daar? Immers in de zomervergadering. Nu komt het meermalen voor dat dergelijke aanvragen vrij laat, zeer laat, ja zelfs te laat inkomen. De correspondentie toch, die daarover gevoerd moet worden met verschillende corporaties en personen, geeft nog al eens aanleiding tot vertraging. Spreker meent daarom, dat een voorstel als het onder havige de vergadering in een moeilijk parket brengt. Schijnbaar zijn de bezwaren tegen eene dadelijke beslissing wel weggenomen, maar spreker kan toch niet toegeven dat dit in werkelijkheid het geval is. Spreker had daarom liever gewenscht dat het amendement in de pen ware gebleven, ook omdat zij die er zich nu tegen verklaren, den schijn op zich laden als zouden zij niet willen voldoen aan de be hoefte tot verbetering. De leden weten dat het niet altijd mogelijk is op den vereischten tijd met de aanvragen die hier bedoeld worden, gereed te zijn, en met die wetenschap is hg huiverig met het amendement mede te gaan. Hij ge looft dus daartegen te zullen stemmen, tenzij hij over tuigd worde dat hij ongelijk heeft. De heer Pompe wan Meerdervoort sluit zich gaarne aan bij den spreker uit Zierikzee. Ook nog om eene andere reden als door deze is aangevoerd. Hij toch ziet niet in dat belanghebbenden door aan neming van het amendement zoo zeer zouden gebaat zijn. Wat is het voordeel? De zekerheid, zegt de afgevaardigde uit Sluis; maar die heeft men toch niet vóór over de andere aanvragen beslist is. De spreker gelooft daarom, dat de vergadering zich aan banden leg gen zou, zonder dat de belanghebbenden ermede gebaat zonden zijn. Nog een ander bezwaar heeft spreker. Het voorstel van gedeputeerde staten is in de afdeelingen onderzocht in de meening dat geen eindbeslissing genomen worden zou. Alleen is gevraagdwillen de staten f 100.000 beschikbaar stellen voor rentelooze voorschotten, zonder de vraag aan wien. De wegen in het bgzonder zgn niet besproken, en nn moge al waar zgn dat de weg van St. Kruis noodig verbeterd moet worden, onder zocht is dit niet. Daaromtrent nn eene beslissing te nemen acht spreker alzoo gewaagd en voorbarig. De beer Tan Teylingen vindt in de door hem aan het amendement verleende ondersteuning aanlei ding ook zijn gevoelen te zeggen. Hij betreurt het dat door den voorsteller geen termgn is aangegeven. De bedoeling is zoo spoedig mogelijk aan den weg te kunnen beginnen. Neemt men nu in beginsel aan om de f 100.000 toe te staan, dan kon men daarbij besluiten om gedeputeerde staten te machtigen, wanneer op een bepaalden termijn, bv. 1 Mei, bleek dat er geene aan vragers waren, of het cijfer van 100.000 niet was bereikt, de ƒ37.000 voor St Kruis toe te staan. Wanneer toch vóór 1 Mei die aanvragen niet ont vangen zijn, blijkt dat de sommen niet gewenscht worden. De heer Benaequln moet na deze toelichting van den spreker nit Middelburg, nog opkomen tegen de meening van den heer Pompe van Meerdervoort. Deze kan zich niet voorstellen dat verkorting van den ter mgn van zooveel belang kan zgn. En toch is dit het geval. Hoe meer tijd er verloopt, hoe grooter de kans is voor moeilijkheden. De polderbesturen heb ben sommige niet dan na groote overreding de sommen toegestaan; doch de tgd kan verandering brengen. Gedeputeerde staten knnnen den termijn zoo lang mogelijk stellen, maar voor St Kruis is het van belang dat de weg in den zomer van 1883 tot stand kome. Moet de beslissing tot 1 Juli of later hangen, dan loopt de verwezenlijking der verbetering gevaar. De heer Pompe van Meerdervoort verklaart door het nader aangevoerde niet overtuigd te zijn. De aanvraag van St. Krnis is, zooals uit de stukken blijkt, in onderzoek geweest bij het college van gede puteerde staten, echter niet bg deze vergadering. De staten hebben het voorstel alleen onderzocht met betrekking tot het beschikbaar stellen der som van f 100,000, doch de meerdere of mindere wenschelijk- heid van inwilliging van het verzoek van St. Kruis bleef buiten bespreking. Wat betreft het aangevoerde, dat wanneer geen an dere aanvragen inkomen, dan ook voor anderen geen bezwaar kan bestaan om het verlangen van St. Kruis in te willigen, wijst spreker erop dat hel bij de dis cussie gebleken is hoe moeilijk het dikwijls gaat de noodige garantie te verkrijgen. De geachte spreker uit Sluis wees er op hoe daarvoor voor den weg van St. Kruis jaren noodig zijn geweest. Bestond die moeilijkheid hier,, zeker zal dit ook voor andere be langhebbenden het geval zgn. Zoowel de een als de ander heeft tgd noodig, daarom moet ook hier de billijkheid in 'toog gehouden worden, en ook anderen de noodige tgd gelaten worden om in de garantie te kunnen voorzien. De heer Hnonek Hnrgronje wenscht de heeren Pompe van Meerdervoort en Moolenburgh erop te wij zen dat in het voorstel van den heer Hennequin ge sproken wordt van aanvragen, maar niet van gelgk- tijdige o?erlegging van al de stukken, welke tot het nemen eener beslissing gevorderd worden. De bezwaren, door de beide heeren gevreesd van de moei- lijkheid om die stukken, bg tgds gereed te hebben, vervallen dus. Het door St. Kruis gevraagde voor schot zal alleen dan kunnen worden toegezegd, wan-

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 14