Bijvoegsel van de Middelburgsche Courant van Zaterdag 18 November 1882. cicatie in onderscheidene deelen van de provincie erkend, doch de ongunstige toestand van de provin ciale geldmiddelen, gevoegd bg de groote offers, welke men zich in de laatste jaren voor dat doel had ge troost, gedoogde niet, dat daaraan voorloopig meer werd ten koste gelegd. Intusschen deed zich de behoefte aan wegsverbe- tering, bij het steeds klimmend verkeer in onzen tijd, voortdurend gevoelen, getuigen de aanvragen om hulp, welke in weerwil van genoemd besluit een en andermaal bij uwe vergadering of ons college inkwamen. Bij de conversie der provinciale schuld, welke in het afgeloopen jaar tot stand kwam, was dan ook een der motieven waarop het voorstel rustte, dat men daardoor weder in staat zou gesteld worden, om in de bestaande behoefte aan wegsverbetering te gemoet te komen. Eenige bij uwe vergadering en bg ons college inge komen aanvragen om renteloos voorschot geven ons aanleiding op dit onderwerp terug te komen. Ofschoon een der aanvragen op zich zelve beschouwd reeds genoegzaam voorbereid is voor eene eindbeslissing door uwe vergadering, zouden wij echter meenen aan de biligkheid tegenover andere belanghebbenden bij wegs verbetering te kort te doen, zoo wij u thans voorstel den, bij uitzondering, die aanvrage (van St. Kruis) in te willigen. Wordt door uwe vergadering in beginsel besloten op het besluit van 1874 terug te komen, dan behooren ook andere belanghebbenden, wier verzoek vroeger werd afgewezen, of die zich door dat besluit lieten weerhouden eene aanvrage in te dienen, gelijke lijk in de gelegenheid gesteld te worden om hunne belangen voor te dragen. Het heeft daarom een punt van overweging bij ons uitgemaakt, in hoever hot mogelijk zou zijn, op den zelfden voet, als bij uw besluit van 8 November 1862 n» 4 geschiedde, weder eene som uit de provinciale kas beschikbaar te stellen tot het verleenen van ren- telooze voorschotten tot verbetering of aanleg van wegen, en wij meenen dat thans zich de gelegenheid voordoet om, zonder verzwaring van lasten, zoodanige som beschikbaar te stellen als vermoedelijk in den eersten tijd voor de behoefte voldoende zal blijken. Het is u bekend, dat de rekening over het dienst jaar 1880 een aanzienlijk batig saldo opleverde, ten gevolge waarvan met 1 Januari 1883 van de provin ciale schuld een bedrag van f 43,000 meer zal afge lost worden dan waartoe men verplicht was. Daardoor wordt eene besparing aan rente verkregen en heeft men voor eenige volgende jaren meer de vrije hand met aflossing. Neemt men verder in aanmerking, dat ook over het dienstjaar 1881 een vermoedelijk goed slot van ongeveer f 50,000 te wachten staat, dan big kt dat, in verband met de verplichte jaarlijksche aflos sing van vijf ten honderd van de te verleenen voor schotten, uit de saldo's van 1880 en 1881, en, zoo noodig, uit een geldleening tot gering bedrag, de middelen kunnen gevonden worden om zonder ver zwaring van lasten een renteloos voorschot van f 100,000 beschikbaar te stellen. Voor die aanvragen en verstrekkingen zouden de vereischten en voorwaarden kunnen worden gesteld, welke zijn vermeld in uw besluit van 8 November 1862, Provinciaal blad n° 26 van 1863, onder nummers 2 tot ea met 10, 15 en 16, met dien verstande even wel, dat de derde zinsnede van nummer 10 aldus worde gelezen „Voor zoover vergunning tot aanleg of verbetering van den weg wordt vereisoht, doen de aanvragers blijken dat zy is verkregen." Wy hebben mitsdien de eer n voor te stellen, in beginsel te besluiten dat uit de provinciale fondsen eene som van hoogstens f 100,000 zal worden beschik baar gesteld voor het verstrekken van rentelooze voorschotten tot den aanleg of verbetering van wegen in dit gewest, en aan ons college over te laten een bekwamen termijn te bepalen, binnen welken de aan vragen behooren te worden ingediend, opdat daarover in de aanstaande zomervergadering door n zal kunnen worden beslist. Op de reeds aan uwe vergadering ingediende aan vragen der gemeenten St. Kruis en Kattendijke kan dan terzelfder tijd een eindbeslissing worden genomen. Het algemeen verslag der afdeelingen wordt door den heer Van Tetjllngen uitgebracht. Aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deel genomen 36 leden, waaronder 6 leden van gedeputeerde staten. Het voorstel van gedeputeerde staten, tot het be schikbaar stellen van 100.000 voor rentelooze voor- schotten tot verbetering van wegen vond in al de afdeelingen algemeene instemming. In twee afdeelingen werd door éen lid de wensche- lijkheid betoogd, om zelfs in deze vergadering de inge komen verzoeken van St Kruis en Kattendijke in behandeling te nemen en zoo mogelijk toe te staan. Voornamelijk werd door een lid eener af deeling op die wenschelijkheid gewezen, voor wat betreft het ver zoek van St Kruis, daar de weg vandaar naar St Laureyns op het oogenblik in onrijdbaren toestand ver keert, en toch dagelijks tot het vervoer van vrachten moet worden gebruikt. Mei dat gevoelen vereenigde zich éen lid in éene en twee leden in eene andere afdeeling. Een lid in een der afdeelingen gaf in overweging, om, voor het geval het voorstel tot het verleenen vau rentelooze voorschotten in beginsel werd aangenomen, aan gedeputeerde staten over te laten, de ingekomen aanvragen al dan niet toe te staan. De bezwaren van gedeputeerde staten tegen de ge opperde denkbeelden, gegrond op de onbillijkheid die misschien hierdoor tegenover eventueel later in te komen aanvragen zou worden begaan, werden door de overgroote meerderheid gedeeld, zoodat men zich ia de drie afdeelingen, op uitzondering van drie leden, ook met het laatste gedeelte van het voorstel veree nigde. De voorzitter deelt mede dat dit verslag aan gede puteerde staten geen aanleiding tot wijziging van hun voorstel heeft gegeven. De heer Hennegulo wenscht in de eerste plaats zijn warmen dank te brengen aan gedeputeerde staten voor een voorstel dat den weg opent voor groote ver betering der middelen van gemeenschap in de provincie, die, vooral wat het 4e district betreft, veel te wenschen overlaten. In de tweede plaats echter moet spreker zijn teleurstelling uitspreken over het laatste gedeelte van bet voorstel, waardoor de eindbeslissing over de aan vragen tot een volgende vergadering wordt uitgesteld. Vooral voor St. Kruis zou deze beslissing zeer nood lottig zyn. De geschiedenis van het tot stand brengen van een garantiekapitaal is reeds eenige jaren oud, en met veel moeite zijn de polderbesturen ertoe gekomen om 1 per hectare daarvoor te bestemmen, want de toestand van den landbouw is gedrukt en de termijn van 20 jaren vrij lang. Intusschen is men zoover ge komen, dat een kapitaal van f 37.000 bijeengebracht is. Die som is echter nog niet die waarop de raming steunt, nl. f 40.000. Ook het verschil daartusscben is echter gevonden uit vrijwillige bijdragen. Een deel dezer by dragen is echter toegezegd door menschen van hoogen leeftijd, zoodat, komt de weg niet spoedig tot stand, het lot ervan onzeker is. Nu reeds eene beslissing te nemen zou onbillijk zyn, 6 i

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 13