verzocht eene bijdrage van 6000 's jaars gedurende 10 jaren voor een stoomtramweg van Breskens, niet alleen naar Maldeghem, maar ook'naar Slnis. Door gemeenten en polders zijn daarvoor mede tienjarige bijdragen toegezegd, te zamen tot een be drag van 5445.90, te wetendoor de gemeenten Breskens 700, Schoondijke 400, Oostburg f 750, Zuidzande f75, Aardenburg 1250, St Kruis ƒ25, SIhïs ƒ1000, Nieuwvliet ƒ100, IJzendijke ƒ125, Mal deghem ƒ375; totaal /4800; door de navolgende polders 30 cent per hectare Willem Leopoldpolder (Nederlandsch gedeelte) over 114, Mariapolder (bij Sluis) over 12, Kleine Lodijk- polder over 11, Austerlitzpolder over 88, Stampers - hoekpolder over 40, Van der Linge-polder over 39, Jong Baarzandepolder over 96, Nieuwerhavenpolder over 138, Lapschuurschegatpolder over 95, Isabella- polder over 1025 en waterschap Groote Boom en Goodsvliet over 495: totaal 2153 hectaren. De kosten van aanleg worden begroot op f 528.200, uitmakende met 6 maanden rente van het aanlegka- pitaal tijdens den bouw, kosten der leening, bedrijfs kapitaal enz. f 550.000. De jaarlijksche exploitatiekosten worden geraamd op 40.000. De jaarlijksche ontvangst wordt geschat op 52.060, te verhoogen voor postvervoer met ƒ4500, samen f 56.560, waar af voor kosten van!exploitatie en vernieuwing en voor amortisatie f 42.630, blijft f 13.930 voor jaarlijksche rente van ƒ550.000 wordt tegen 4§ ten 100 echter vereischt 24.750, en alzoo berekent men een tekort van 10.820. Neemt men in aanmerking dat voor een stoomtram weg van Breskens naar Maldeghem, lang 28.600 M., door u eene tienjarige bijdrage van 5500 is toege zegd, zoo kan het geen bevreemding verwekken dat, nu daarbij zal worden gevoegd een zijlijn naar Sluis, lang 3585 M., eene bijdrage van ƒ6000 wordt verzocht. Van het groot belang dier zijlijn in ver band met het kanaal van Sluis naar Brugge is uwe vergadering zonder twijfel evenzeer overtuigd als van dat der hoofdlijn. Ook de gemeenten en polders hebben van hunne belangstelling doen blijken, en wel in ruimer mate zelfs in evenredigheid tot eene hoogere provinciale bij drage, dan bij uw besluit van 27 Mei 1881 werd verlangd. Ons verder voor zooveel noodig gedragende aan het toen door ons medegedeelde, meenen wij derhalve u te mogen voorstellen het verzoek in te willigen onder gelijke voorwaarden als bij dat besluit werden gesteld, en daartoe thans het volgende besluit te nemen De staten der provincie Zeeland besluiten aan de Maatschappij voor den aanleg en de exploi tatie van een stoomtramweg van Breskens naar Mal deghem met een zijtak naar Sluis, in 't leven te roe pen door het aanvragend comité, gedurende tien jaren eene jaarlijksche bijdrage te verleenen van zes duizend gulden, onder voorwaardedat de weg uiterlijk 15 November 1883 in exploitatie kome en onafgebroken blijve; dat door de belanghebbende gemeenten, colle- giën en personen worden verstrekt subsidiën gedurende 10 jaren tot een gezamenlijk bedrag van ƒ5445.90; dat op eiken weg dagelijks ten minste drie ritten heen en weder tot vervoer van personen worden volbracht dat niet hooger vracht voor vervoer van personen en goederen worde gevorderd, dan zal zijn vermeld in door ons college goedgekeurde tarieven; dat de dienst voor het personenvervoer worde uitge oefend overeenkomstig de door ons college goedge keurde dienstregeling dat de voorschreven jaarlijksche bijdrage het eerst vorderbaar zal zijn den achtsten dag na den aanvang der exploitatie en daarna ge durende negen jaren telkens een jaar laterdat voor eiken niet overeenkomstig de goedgekeurde dienst regeling en voor eiken minder dan drie per dag heen of weder volbrachten rit tot vervoer van personen 50 zal worden gekort, tenzij overmacht hebbe bestaan Het algemeen verslag der afdeelingen wordt uitgebracht door den heer Lanfslieer. Aan het onderzoek in de afdeelingen hebben deelge nomen 35 leden, waaronder 6 leden van gedeputeerde staten. Op eene enkele uitzondering na, kon men zich in al de afdeelingen vereenigen met het voorstel van gede puteerde staten in twee afdeelingen echter ver klaarde zich een lid tegen het verleenen eener subsi die, omdat de gemeente Groede door algeheele ont houding en buitendien vele polders achter waren ge bleven, van hunne belangstelling in deze te doen blijken; buitendien kwam het éen dier twee leden voordat het niet genoegzaam bleek dat er behoefte aan een tramweg bestond; ware het nog dat er eene groote gemeente, met tamelijken handel in de lijn voorkwam, dan althans zou er grond kunnen bestaan, om het ge vraagde subsidie toe te staan; in het onderhavige ge val echter maakt hij bezwaar daaraan zijne stem te verleenen. Naar aanleiding dezer zienswijze echter meende een lid dierzelfde afdeeling, dat de staten zich aan incon sequentie zouden schuldig maken, zoo door hen het voorstel van gedeputeerde staten verworpen werd. Immers door het toestaan der aanvraag in de laatste zomervergadering, door de heeren Boers en Lebaigue gedaan, om eene subsidie van 5500 voor daarstelling van de lijn in quaestie, werd uitgemaakt dat men voor de daarstelling ervan geporteerd was, en aangezien het hier dezelfde zaak geldt, komt het spreker voor, dat men voor een verschil van 500 zijne principe niet kan prijs geven, te meer daar er nog eene gemeente meer; in het project is opgenomen. Nog werd in eene der afdeelingen door de meer» derheid der leden te kennen gegeven dat zij aan het verleenen der subsidie de voorwaarde verbonden wenschten te zien, dat de Belgische regeering de ver gunning zal gegeven hebben om de lijn door te leggen tot Maldeghem. De voorzitter deelt mede dat ook dit verslag aan gedeputeerde staten geen aanleiding gegeven heeft tot wijziging van hun voorstel. De heer Van der Have verklaart dat, hoe gaarne bij anders medewerkt tot verbetering en uitbreiding der middelen van communatie, hij evenwel in deze bezwaar moet maken met het voorstel van gedeputeerde staten mede te gaan en zulks tengevolge van de betoonde wei nige belangstelling door de daarbij betrokken polders, als mede door de gemeente Groede, die dan toch ook kan ge acht worden belang bij deze zaak te hebben. In stemming gebracht, wordt het voorstel aange nomen met 37 tegen twee stemmen, die van de heeren Yan der Have en Vader. De heer van Waesberghe- Janssens was bij deze stemming afwezig. g. Voorstel tot het beschikbaar stellen van eene som nit de provinciale fondsen voor het verleenen van rentelooze voorschotten tot -wegsverbetering, in verband met de inge komen aanvragen van de gemeentebesturen van St. Kruis en Kattendijke en de nadere adressen van in gezetenen van St. Laureyns, Eede en St. Kruis. Het voorstel met de toelichting luidt: In de najaarszitting van 1874 werd door uwe ver gadering besloten, vooreerst geene gelden meer be schikbaar te stellen voor de verbetering van wegen. Wel werd de wenschelykheid van verbeterde comma-

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 12