Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Weerkundige waarnemingen. i 1 Verkoopingen en aanbestedingen. Staten-generaal. benoemd de heer jhr. J. H. Reigersberg Versluis, directeur der Zuider-Stoomtramwegrnfi te Breda. Het comité van uitvoering van de internationale tentoonstelling te Amsterdam heeft aan de fabri kanten van verduurzaamde levensmiddelen, die voornemens zijn hunne artikelen te exposeeren nadat deze de reis heen en terug naar Indië ge maakt hebben, kennis gegeven, dat voor de ver zending naar Java gelegenheid zal bestaan om die onder controle van het comité te doen plaats hebben per stoomboot Prins Hendrik van de maatschappij Nederlanddie 27 December naar Indië vertrekt. De goederen worden dan geadres seerd aan de commissie der tentoonstelling te Batavia, met verzoek de terugzending aan het comité te Amsterdam te doen plaats hebben per boot die einde Februari '83 weder van Batavia vertrekt. De tijdige terugontvangst is echter buiten ver antwoordelijkheid van het comité. Bij terugont vangst hebben de fabrikanten aanspraak op een certificaat van het comité, dat onder diens controle de expeditie enz. heeft plaats gehad. De op de verzending vallende onkosten worden door het comité van uitvoering gedragen. Men gelieve tjjdig de goederen te adresseeren aan de heeren De Vries C°, cargadoors van de my Nederland jen die te merken naar verkiezing, doch met bp voeging der woorden: Tentoonstelling Amsterdam 1883. De heer Rust is te Kopenhagen aangekomen, waar hij een onderhoud heeft gehad met den heer Gamèl, reeder van de Dymphna en met leden van het Deensche ministerie. Hp is heden vertrokken naar Christiania. Voorts wordt nog aan den Standard uit Kopen hagen gemeld, dat het wrakhout door de Samo- jeden gezien, afkomstig zou zijn van de Oscar Dickson, welk stoomschip verleden jaar op de kust van Nova-Zembla door de bemanning ver laten werd. Hbl Naar men verneemt, is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoor weg van Haarlem naar Utrecht, door Haarlemmer meer, Aalsmeer, enz. Er bestaat gelegenheid om met het stoomschip Utrecht, van de Rotterdamsche Lloyd, dat 18 dezer van Vlissingen naar Batavia zal vertrekken, recht streeks brieven en andere stukken te verzenden naar Nederlandsch Indie, met inbegrip van Atjeh en Padang. De laatste buslichting voor de verzending met het gemelde stoomschip zal 18 dezer plaats hebben te Amsterdam 6.30, te 'sGravenbage 8.15, te Rot terdam 8.55 's morgens. Het Handelsblad geeft van den huidigen staat dei- werken voor de internationale tentoonstelling te Amsterdam de volgende beschrijving. Recht achter den gewelfden doorgang van het nieuwe rijksmuseum, schiet over weide en sloot de breede galerij van driehonderd meter, aan beide zijden begrensd door ruime zalen. Reeds is alles door lichte, zacht gewelfde kappen van hout, ijzer en glas gedekt. De eerste twee zalen, links en rechts van de middengalerij gelegen, zullen de Nederlandsche afdeeling vormen. Dan volgt België met acht zalen en verder de verschillende landen. Heeft dus ieder land zijn afzonderlijke ruimte, de middengalerij zal het gemeenschappelijk terrein en tevens den onderlingen band vormen. Datgene wat van elk land den hoogsten trap der volma king heeft bereikt, zal uit de rij treden en in de galerij een plaats vinden. Op de linkerzijde van het terrein staat een gebouw in wording, van 10,000 vierkante meters. Dat zal de plek zijn, waarin de vele producten onzer overzeesche gewesten een plaats zullen vin den. Daarachter zal de machinegalerij verrijzen. In het midden van de rechter helft van het terrein (aan den kant der P. C. Hooftstraat) zullen de afzonderlijke gebouwtjes, als paviljoens, restau rants en kiosken een plaats vindenterwijl de rechterhoek wordt ingenomen door het tweehon derd meters lange gebouw van fraaie kunsten. Yan dit gebouw is het grove werk bijna afge- loopen. Over den aanleg van het park valt natuurlijk nog weinig te zeggen. Wel is men hier en daar reeds bezig met den grond te bewerken, doch een weiland in een park om te scheppen vereischt tjjd. De hoofdingang komt door het nieuwe rijks museum. Yan de twee bij-ingangen komt er éen in de P. C. Hooftstraat, de andere door de Jacob van Campenstraat. Dat er koddige inzendingen zullen komen, be- wjjst het plan van iemand uit Zuid-Afrika, die met een geheele menagerie van vogels, katten, apen, misschien ook wel menschen, de tentoon stelling zal bezoeken. Het aantal Nederlanders, die plaatsruimte aan vragen, neemt nog dagelijks toe. Het moet erkend worden, dat de Nederlandsche nijverheid zich thans krachtig weert en men mag verwachten, dat de eerste zalen van het hoofdgebouw, een goed denk beeld zullen geven van de groote energie, die door een klein volk kan worden ontwikkeld. mabine. Op verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen de luit. t/z 2« kl. G. D. Sangster en de scheepsklerk G. J. H. Ferguson, dienende bjj het eskader in Oost-Indie. belastingen. Op verzoek aan R. L. Fruitier de Talma eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel. enz. te Hilversum c. behoudens aan spraak op pensioen. geneesk. dienst. Voor drie jaren gedetacheerd bij het pers. van den geneesk. dienst der land macht, de off. van gezondh. le kl. (arts) dr J. R. H. van Son, van het leger in N.-I. telegraphie. Ingetrokken, op verzoek, de be noeming van den directeur van een der rijkstele graafkantoren H. J. Massink Wz., tot onderdi- recteur bij den rijkstelegraaf. De door de regeering op de staatsbegrooting voor 1883 uitgetrokken post van 8500, als rijkssub sidie ten behoeve der hoogere burgerschool te Zierikzee, heeft bij de commissie van rapporteurs geen gunstig onthaal gevonden. In het Voorloopig Verslag leest men daaromtrent »De verhooging van het subsidie aan Zierikzee, op grond dat wegens de afgezonderde ligging der gemeente de meeste leeraren slechts door verhoogde jaarwedden daarheen kunnen worden getrokken, scheen bedenkelijk. Men oordeelde dat aan der- gelijken aandrang door de regeering niet behoort te worden toegegeven." Als predikant bij de Waalsche gemeente te Rotterdam is beroepen de heer J. J. L. Luti, pre dikant bij die gemeente te Middelburg. Teylers Godgeleerd Genootschap bericht dat als schrijvers van de twee onlangs bekroonde verhan delingen zich hebben bekendgemaakt de heeren Otto Zur Linden, Gymnasiallehrer in Bern, enW. S. Leendertz, predikant bij de doopsgezinde ge meente te Veenwouden. Aan 's rjjks werf te Amsterdam is gisteren te water gelaten het schroefstoomschip 4e klasse Sommelsdijk. Onmiddellijk daarna werd de kiel gelegd van den kruiser le klasse Kortenaer. De luit. t/z le kl. J. H. Wouters, geplaatst bij het korps torpedisten der marine, en die der 2e kl. K. J. Bal, behoorende tot de rol van Zr Ms wachtschip te Willemsoord, worden op non-acti viteit gesteld. Eerstgenoemde off. wordt vervangen door den luit. t/z le kl. J. Haremaker, De off. van adm. le kl. E. H. W. Wjjnmalen wordt geplaatst in de rol van genoemd wachtschip Blijkens aanschrijving van het dep. van oorlog bestaat het voornemen het regiment gre nadiers en jagers en de verschillende regimenten infanterie successievelijk, overeenkomstig de sterkte bij mobilisatie, te voorzien van de zg. Linnemans- schoppen (een kleine stalen schop, aan den eenen kant zaag, aan den anderen kant bijl, welke dooi de manschappen aan den koppel gedragen wordt.) De politie alhier zet met ijver den strijd voort tegen hen, die zonder vergunning huizen van on tucht houden. Zaterdag werd o. a. te dier zake weder procesverbaal opgemaakt. In den afgeloo- pen nacht werd opnieuw een verdacht huis, be woond door vrouw P. in de Lombardstraat, afge zet en de bewoonster gesommeerd de politie toegang te verleenen; dit werd geweigerd en eerst toen de inspecteur van politie last gaf met geweld binnen te treden, werd de deur geopend. De politie heeft termen gevonden om proces verbaal op te maken wegens het zonder vergun ning houden van een publiek huis en zal tevens tegen vrouw P. eene vervolging instellen, wegens overtreding van art. 334 en 335 van het wetboek van strafrecht, ten opzichte van hare minderjarige dochter. Het hoofdbestuur van t Nut heeft aan Eli zabeth Goud te Brielle, die meer dan 40 jaren trouw en eerlijk in hetzelfde gezin heeft gediend, de zilveren medaille toegekend. Door de hevige sneeuwjacht zijn verschil lende treinen te Arnhem te laat aangekomen de stoomtram naar Wageningen is met de passagiers weder terug moeten keerende paardenspoor naar Yelp heeft voorloopig den dienst moeten staken. Aangemoedigd door de lezingen van den heer Marlet, van Hontenisse, over tuinbouwproductie, zijn verschillende Friesche landbouwers èr toe overgegaan zich toe te leggen op de uienteelt, met het gunstig gevolg dat kwaliteit en quantiteit over het geheel naar genoegen zjjn uitgevallen. De boeken van notaris De Haan te Amster dam zijn behoorlijk in orde bevonden. Zijn ver dwijnen kan dus veilig alleen aan familieomstandig heden toegeschreven worden. Uit Zalt Bommel wordt gemeld dat de Waal sedert Zaterdag opnieuw sterk gewassen is. Weder liepen de uiterwaarden in. De Veerdam aan den rechteroever staat onder. Wordt het water nog een voet hooger, dan mogen de stoombooten niet meer varen. Maandag kwam de Hamburgsche stoomboot Westphalia met aanzienlijke schade te Portsmouth binnen. Zij was des nachts om half twee bij hevigen wind voor Beachy Head in aanvaring gekomen met eene onbekende stoomboot, waar schijnlijk met barkstuig. Deze laatste boot werd niet meer gezien, hoewel de Westphalia nog eene boot uitzette. Een telegram van Lloyd, onder dagteekening van gisteren, zegt dat de derde officier en vijf man van de Westphalia te Newhaven zijn aangebracht door den Belgischen loodskotter n". 3 en opge zonden zijn naar Portsmouth. Zjj verklaarden dat zjj de aangevaren stoomboot met man en muis had den zien zinken. De Engelschen klaagden tjjdens den Trans- vaal-oorlog zeer over de Boeren in Natal, die natuurlijk op de hand waren van hunne Trans- vaalsche stamgenooten. Toen waren geen woorden te krachtig om op de Hollandsche bewoners der kolonie toe te passen. Dit kwam ons in de gedachten bij het lezen van eenige woorden door den heer Gallwey, procureur-generaal in Natal, eergisteren aan een diner te Londen uitgesproken. »Wjj hebben, zeide hjj, achttien of twintig man blanken en ongeveer tweehonderd Kaffers als politie om alle vonnissen en beschikkingen der rechterlijke macht in de kolonie uit te voeren, en de uitvoering is zoo volkomen verzekerd als hier in Engeland." Het schijnt dus met het rechts gevoel der Natalsche Boeren nog zoo kwaad niet te staan. In het Londensche Globe-Theatre had Dinsdag een voor een Engelschen schouwburg zeer onge woon tooneel plaats. Het nieuwe stuk van Ten nyson, The Promise of May, werd gegeven, waarin de dichter een vrjjdcnker en atheïst ten tooneele voert en deze zijne gedachten over het huwelijk laat zeggen. Lord Queensberry, de president der vereeniging van vrijdenkers British Secular Union, zat onder het publiek en protesteerde luide tegen wat volgens hem eene onjuiste voorstelling en eene kwaadaardige caricatuur van een vrijdenker was. Toen hij in de pauze aan het publiek de redenen van zijn protest wilde blootleggen, werd hij uit de zaal verwijderd. Wij kennen het stuk van Tennyson nog niet; doch heeft de dichter werke lijk eene verkeerde voorstelling gegeven van eene ernstige levensrichting, dan kan het openlijk pro test van een buiten kijf achtenswaardig man een heilzamen invloed op het anders licht medegesleepte publiek uitoefenen. Wij leven in een gevaarlijken tjjd; overal worden bommen gemaakt. Nu heeft men weer eene fabriek ontdekt in eene voorstad van Pesth. De bewoner van het afgelegen" huis, Andreas Horvath, zeide dat hij bommen voor het leger maakte, doch kon dat niet bewijzen. Men vond er heel aardige bommetjes van nieuwe vinding, niet grooter dan een appel. Deze zullen waar- schjjnljjk door de nihilisten en anarchisten als »zakbommetjes" betiteld worden. Eergisteren is te Alexandrië een officieel telegram uit Mekka ontvangen, dat er geene ver dere gevallen van cholera zijn voorgekomen. De Iersche jury's krijgen moed. Patrick Joyce is gisteren schuldig verklaard aan den afschuweljjken moord op eene gansehe familie te Maamtrasna en zal den 15en December worden ter dood gebraeht. In Podolië, in het zuiden van Rusland, deed zich dezer dagen een zonderling verschijnsel voor, in die streken volkomen onbekend. Uit Yinitza schreef men aan de Golos, dat de vruchtboomen die nog volop in blad stonden, eenklaps met ijs kegels werden bedekt, die de takken van peren-, appel- en kersenboomen plotseling deden afkraken. Gedurende geruimen tijd bleef het ijs ongesmolten, terwijl de hitte ongeveer 70° Fahrenheit bedroeg. Duitsche reizigers klagen over onhebbelijke behandeling van de douane-beambten te Chiasso ondervonden. De wijze waarop deze Italianen hun onderzoek instellen, strekt, volgens de klagers, een beschaafden staat tot schandede dames blozen ervan. Daarbij komt nog dat deze grens wachters geen enkele vreemde taal verstaan. Zondag werd in de Parjjsche wijk Montmartre eene openbare bijeenkomst gehouden onder voor zitting van den heer Clémenceau, om de vraag te bespreken of het wenscheljjk is dat zal worden voortgebouwd aan eene kerk, welke men daar voor de congregatie van het Heilig Hart bezig is te stichten. Eenige legitimisten, ongeveer 150, waren ter vergadering opgekomen, onder aanvoe ring van enkele journalisten hunner richting. Overigens was er publiek van allerlei soort, repu blikeinen, radicalen, intransigenten, collectivisten, anarchisten enz. enz. De eerste spreker was de heer Lafont, die met den heer Clémenceau, Mont martre in de kamer vertegenwoordigt. Hij be sprak de geschiedenis van dezen kerkbouw, waar over reeds veel is voorgevallen, en las een brief voor, waarin de aartsbisschop de kerk eenteeken van beronw van het goddelooze Frankrijk heeft genoemd. Door de vele godsdienstige en naar den tegenovergestelden kant gerichte manifestaties, waartoe het gebouw aanleiding geeft, achtte hij het gevaarlijk voor de openbare rust. Toen beklom de vicomté Oscar de Poli de tri bune om de monarchie en den eeredienst te ver dedigen. Hij sprak niet handig voor zijn publiek en, toen hij al die radicalen herinnerde aan Vol taire's woord„Het volk heeft geen onderwjjs noodig," brak er een storm los, en de vicomte moest het opgeven. De royalisten namen hunne revanche en lieten den volgenden republikein- schen spreker, den heer Delattre, niet aan het woord komen. Toen werd er een half uur flink gevochten, en de rust was niet hersteld, eer eenige royalisten de deur waren uitgeworpen. Delattre kon zjjne rede voleindigen, en na hem volbracht André Barbès, de redacteur van de royalistische Clairon, het kunststuk om voor deze vergadering, bijna zonder in de rede te worden gevallen, den kerkbouw van zjjn standpunt te verdedigen. 'tWas intusschen donker geworden, en men eindigde met eene motie waarbjj de wenscheljjk- heid werd uitgedrukt, dat de wet van 1873, volgens welke deze kerk op de hoogten van Mont martre wordt gebouwd, door de wetgevende macht zal worden ingetrokken. Louise Michel zorgde ervoor dat de menschen vroolijk naar huis konden gaan. Bij het scheiden beklom zij de tribune om het kerkgebouw met dynamiet te bedreigen. Een Homerisch gelach begroette dezen uitval van de „bittere Louise." D Tweede kamer. Een persoonlijk feit had plaats tusschen de heeren De Casembroot, Keu- chenius en Van Wassenaar, over de beweringen gisteren door den heer Keuchenius geuit, dat de heer De Casembroot het militair gezag opgehitst en het Indische leger gedemoraliseerd genoemd had. Laatstgenoemde kenschetste dit als brutale onwaarheden, onwaardig iemand, die zich een Christen-staatsman noemt. Tegen deze spottende benaming kwam de heer Yan Wassenaar op. De heer Keuchenius ver klaarde niets kwetsends gezegd of bedoeld te hebben en betuigde zijne hoogachting voor den heer De Casembroot, wiens eervolle vijftigjarige loopbaan het geheele volk met vreugde herdenkt. Hiermede verklaarde de heer De Casembroot zich tevreden. Ook de minister van koloniën verklaarde in de vereering voor den held van Simoniseki, te deelen. Niet hem, maar zijn en andere zegslie den over Atjeh had de minister hard willen vallen. De minister noemde deze zegslieden demaraudeurs der pen. Hij hield overigens zijn zienswijze over de militaire politiek en den financieelen toestand in Indië vol. Wij moeten op de bestaande grond slagen voort-arbeiden, met de middelen die ons ten dienste staan. Geen herziening der suikerre geling noch terugkeer tot de differentieele rechten is noodigwel herziening der tarievenzon der verhooging van de uitvoerrechten. Meent de kamer dat de begrooting te hoog is, dan trachtte zjj die te besnoeien, maar verwerping en bloc komt niet te pas. Dat betoogde ook de heer Mees, die den heer Mirandolle onder 't oog bracht dat deze allerminst recht had over opdrjjving van uitgaven te klagen terwjjl ook afstemming der begrooting niets baten zou. De heeren Rutgers, Insinger en Wintgens beantwoordden den minister. Zjj sloten zich ge heel aan bjj het oordeel van de heeren De Casem broot en Kool, in overeenstemming met duizenden in den lande over Atjeh, dat ons de grootste ge varen dreigen. En wat het financieele stelsel betreft, kunnen het zelfvertrouwen van den mi nister en zjjn aansporing tot krachtsinspanning ons niet baten, wanneer nevens de hooge Indische budgetten, in Nederland voor handel en njjverheid nie^s gedaan wordt om die lasten te dragen. Het verdere debat is tot morgen verdaagd. Cairo. Een der getuigen in Arabi's proces, Suleiman David, verklaarde bjj zjjn verhoor, dat hjj van Arabi den last had ontvangen om Alexan drië in brand te steken en den khedive te ver moorden. De gezondheidstoestand der Engelsche troepen is ongunstig. 16 November des morgens te 8 uren. NAMEN DER P L A A T 8E N. Ba- rom. stand. Wind- richt. Toe stand Tem pera- kracht, lacht. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 748.5 747.2 744.6 739.4 741.6 O ZO O OZO ZW regen betr. betr. regen betr. 0 3 5 Eene depressie bevindt zich in 't Zuiden van ons land. De barometerstand in 't centrum ervan is 740 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en NO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 4.0 V. heden morgen 8 G. 4.0 V. Het afwjjkingsverschil werd kleiner. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 745.4 m. m. Verwachtkrachtigen NO. wind, buiig weder en regen. Thermometerstand te Middelburg. 15 Nov. '8 avonds 11 uren 35 gr. 16 I, 'sinorgens 8 uren 34 gr. 's middags 1 uur 40 gr. 's avonds 5 uren 37 gr. F. Heden werd door het polderbestuur van Wal cheren, in het openbaar aanbesteeda het leveren van 250.000 stuks straatklinkers, waarvoor de minste inschrjjver was de heer Van Lokeren Campagne te Zalt Bommel voor 3890. b het schoonmaken van de hoofdwatergangen des polders in 1883, '84 en '85, dat te zamen werd aange nomen voor 948. Oorlog. Voorloopig verslag.) Het onderwjjs bjj de korpsen werd door eenige leden in het algemeen slecht genoemd. Andere leden konden dit niet toegeven. Het kampeeren van troepen en de veld- oefeningen op groote schaal is in de meeste afdeelingen uitvoerig besproken. Men herinnerde daarbjj aan het daarop betrekking hebbende debat, bjj de beraadslagingen over het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede, en wees erop, da

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 12