N° 266. 125e Jaargang. 1882. Yrijdag 10 November. Een kalm toeschouwer. FEUILLETON. Middelburg 9 November. Dit blad verschijnt dagelijks, met, uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van f -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland; de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Kleinhandel in sterken drank. TWEEDE DEEL. MIDDELBllRGSCHE COllRA^IT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen, ingevolge art. 5 der wet van den 28 Juni 1881 Staatsblad n°. 97), ter openbare tennis, dat bij hen zijn ingekomen van de navolgende perso nen verzoekschriften, waarbij vergunning wordt gevraagd om met den len December 1882 in het bij iederen naam vermelde perceel den kleinhandel in sterken drank te mogen voortzetten. Volg- Naam van den Aanduiding nummer. Verzoeker. van het perceel. 1 J. H. Goor Krommeweele L 32. 2 C. van der Plank, Vlasmarkt L 22. Middelburg, den 8 November 1882. De burgemeester en wethouders van Middelburg, P I C K De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. In de onlangs te Groningen gehouden vergade ring tot gedachtenwisseling over het algemeen stemrecht, heeft de heer Van Houten de Groning- sche stellers van een rapport over noodige veran deringen der kieswet welk rapport alleen tot verlaging van den census conchrdeerde van gebrek aan moed beschuldigd. »Het zou te betreuren zijnzegt naar aanlei ding hiervan de N. Gr on.Ct als het liberale Groningen achteruit was gegaan, maar wij moeten de vrijheid nemen de juistheid der bewering te bestrijden, gelijk zij met zooveel grooter kracht is bestreden ;door den hoogleeraar Teilegen, zoo lang niet het liberalisme een dogma, een onverdraag zaam leerstuk is, dat slechts de ware priesters wijdde in den kring der voorstanders van 't algemeen stemrecht. «Tot een conclusie is de vergadering," aldus vervolgt het blad, «niet gekomen en wij hebben die niet voor haar te trekken, maar dit meenen wij gerust te mogen eonstateeven, na dit debat en op grond van 't geen onder ons omgaat, dat de heer Van Houten, voorstander van algemeen stemrecht, in strijd is, op een hoofdpunt van onze staatkunde, met de denkbeelden van de groote meerderheid zijner kiezers. Het is mogelijk dat hij gelijk heeft; groote mannen, hun tijd vooruit, hebben wel meer gelijk gehad tegenover de meerderheid, maar de onderstelling van die mogelijkheid schijnt ons, onpartijdige toeschouwers, op vrij lossen grond te berusten." «Nog een opmerking ten slotte. Het is deze, dat in een meeting, waar iedereen was die belang stelt in de openbare zaak, de arbeiders, in wier naam op algemeen stemrecht werd aangedrongen, zeer slecht waren vertegenwoordigd. Wij zagen den president en den secretaris van de Groninger Werkliedenvereeniging, van welke de laatste moeilijk kan gerekend worden tot den arbeidenden stand in den gewonen zin van 't woordmogeljjk waren 44 Door B. H. BUXTON. HOOFDSTUK VI. Een nieuwe -vriendin. Clara maakt beleefd hare verontschuldiging en de andere lacfitmaar die lach is niet kwetsend, hij is natuurlijk en onbedwingbaar. De beide meisjes sijn alleen. Clara gaat tegenover baar reisgenoot zitten, wier open blauwe oogen en opgeruimd, gezond gelaat den indruk bevestigen dien baar kinderlijke lach reeds gemaakt beeft. Clara is zeer vatbaar voor indrukken en ter stond voor of tegen iemand ingenomen. Gewoon lijk is baar gevoel juist, zooals meestal bij brave menschen bet geval is. Bedreven fouten kweeken een verkeerd oordeel een oprecht gemoed zoekt geen kronkelende paden. r- ?Jk ben niet gewoon aan die haastige manier er nog enkelen, maar velen waren er zeker niet." De beer Heldt, een der sprekers, licht in zjjn blad, de Werkmansbode, de klacht dat er zoo weinig arbeiders waren, als volgt toe: «Ofschoon er zeker veel te weinig ar beiders waren, waren er, naar wij gelooven, toch meer die zich voor deze gelegenheid in bun Zondagspak hadden gestoken, dan er door de redactie van de courant schijnen te zijn opgemerkt. Maar wat zou men gezegd hebben indien die arbeiders in zoo grooten getale waren opgekomen, dat zij door een oorverdoovend gejuich en gesis voortdurend van bun sympathie of antipathie met bet gesprokene hadden blijk gegeven Dan voorzeker zou. er gezegd zijn ge worden, dat de geest die er beerscbt, niet zuiver was te toetsen. «Dat er echter niet meer arbeiders waren, schijnt eerstens te mogen worden toegeschreven aan een misverstand, ten tweede aan het dubbeltje entree dat werd gevorderd, en ten derde aan den te laten werktijd en de ongewoonte van de arbei ders om in een werkpak, een zaal als de Harmonie is, binnen te treden. »En bovendien, de meeting was niet voor de arbeiders, die in dit opzicht de gezonden en allen natuurlijk voorstanders van algemeen stemrecht zijn, maar voor de andere burgers, die de zieken, de tegenstanders zijn. Zij waren er noodig en zijn gekomen, bun is^ waarlijk veel te denken en te overwegen gegeven." In de beden namiddag gehouden buitengewone vergadering van bet polderbestuur van Walcheren werden de beeren M. Bakker en D. Coppoolse, tot wier toelating als commissaris in de vorige ver gadering besloten werd, beëedigd en geinstalleerd. Door den beer J. J. I. Sprenger werd aan zijne medecommissarissen dank gebracht voor bet vertrou wen in hem gesteld door zijn candidaat-stelling voor de betrekking van raad van den polder, waarop zijne benoeming door Z. M. den koning is gevolgd. Hij gaf de verzekering alles te zullen aanwenden om zich dat vertrouwen waardig te toonen. Eindelijk werd op voorstel van bet dag. bestuur besloten tot wijziging van art 6 der overeenkomst van 3 Sept. 1880 met de gemeente Ylissingen, be trekkelijk den te maken Spuiboezem in de voor malige vestinggracht aldaar. Dat de goede harmonie, die tusschen de burgerij en het vroeger bier garnizoen houdende 5e batal jon van bet 3e reg. infanterie bestond, ook met het thans bier verblijvend 2e bataljon van dat reg. zou worden bestendigd, bleek al spoedig na zjjn aan komst uit de vereeniging van de schutterij-socie- teit Door de Wapens vrienden met de sociëteit van de onderofficieren der infanterie. Duidelijker nog. bleek bet echter uit bet talrijk publiek dat zich gisteren avond in de groote zaal van het Schuttershof vereenigd bad om de soiree, door de vereenigde sociëteiten gegeven, bij te wonen. Of schoon de keuze van bet blijspel Wie is t niet van reizen, zooals gij ziet", zegt zjj, „dank u dat gij mij zoo handig hebt opgevangen." «Dat kwam omdat gij zoo handig gevallen zijt", zegt de andere. »Men zou zeggen dat gij voor bet effect op bet tooneel gerepeteerd bad." Daarop vervolgt zij met een vragenden blik. «Misschien zijt gij gewoon alles te repeteeren, net als wij »0 neen volstrekt niet; ik heb nooit iets gerepeteerd in mijn leven", antwoordt Clara schielijk. Zij is nog altijd gewoon alles wat er tot baar gezegd wordt ernstig op te nemen. «Des te beter voor u", merkt de ander aan en baalt de schouders op. «Ik voor mij, ik heb nu vooreerst genoeg van bet tooneel, want ik heb van morgen vier uren aan een stuk gerepeteerd en ik zakte bijna in elkaar, toen bet uit was. En toen moest ik naar bet Victoria-station, om een meisje af te halen, dat in Londen terug komt, nadat zij door een directeur in de provincie leelijk bedrogen is, arm kind 1 Haar moeder was ook aan bet station, dus die reis bad ik kunnen uit sparen; maar ik bad zoo met Nora te doen, zij is zoo'n eenvoudig, goed schepsel en die leelijke directeur heeft daar zeker misbruik van gemaakt. Meisjes kunnen op bet tooneel nooit genoeg van zich afspreken en worden öf door den directeur of' door de commissarissen genegerd. Toen Nora met baar moeder verder ging, besloot ik met den onder- aardscben naar buis te gaan. Dat vind ik zoo prettig. Meestal loop ik, maar van daag was ik te moede." «Ik ben blij dat gjj met dezen trein gaat", bijzonder gelukkig was, komt den vertooners lof toe voor de wijze waarop zij 't vertolkten en doet betgeen deze eerste voorstelling te booren gaf, bij voortgezette oefening goede verwachtingen voor de toekomst koesteren, De reis naar Jeruzalem en de daarop gevolgde quadrille vielen, blijkens de toejuichingen, zeer in den smaak van bet publiekde uitvoerders kweten zich dan ook uitstekend van hunne taak. Met een opgewekt bal werd deze eerste bijeen komst besloten, welke allen die ze bijwoonden met verlangen naar eene tweede doet uitzien. Men verneemt, dat de poging om te dezer stede, op eene kleine schaal, als proeve voor éen jaar, eene inrichting voor ziekenverpleegsters tot stand te brengen, als gelukt mag beschouwd worden, zoodat daarmede waarschijnlijk in bet begin van bet volgende jaar zal kunnen worden aangevangen. Hoedekenskerke, 8 Nov. De beer F. L. Arentz, arts te Oudelande, die sedert 1878 in de gemeenten Oudelande, Baarland en Hoedekens- kerke belast was met den doodschouw en de ar menpraktijk, beeft, tengevolge zijner benoeming tot plaatselijk geneesheer te Ouder-Amstel, tegen 1 Januari 1883 uit die verschillende betrekkingen eervol ontslag aangevraagd. Zoowel de ingezetenen der genoemde drie ge meenten als die van Ovezand, Driewegen, Elle- woutsdijk en 's Gravenpolder, zullen den kundigen, ijverigen en bumanen geneesheer met veel leed wezen zien beengaan. Bij de verkiezing van een raadslid te Brouwers haven beeft de beer J. van der Bent 28 en de beer J. W. Gast 22 stemmen verkregen van de 58 kiezers die hun biljetten hebben ingeleverd. Er moet dus herstemming plaats hebben. Door tusschenkomst van den minister van wa terstaat enz. beeft de Vereen, van lokaal en tram spoorwegen zich in verbinding gesteld met den heer W. te Gempt, te Hoedekenskerke, omtrent den door hem uitgevonden »Menschenredder" voor tram- en spoorwegen. De beer T. G beeft zich bereid verklaard, zijne denkbeelden dienaangaande op de algemeene ver gadering der vereeniging, dezer dagen te Breda te houden, bekend te maken. (G. Ct). De bijzondere commissie uit de prov. staten van Noord-Brabant, belast met bet onderzoeken van een door bet heemraadschap van De Mark en Din- tel ontworpen plan tot verbetering van de rivieren De Mark en Dintel en bet graven van een uit wateringskanaal naar den Amer, van groot belang voor den waterafvoer van Breda en de scheepvaart op de genoemde rivieren, beeft thans haar verslag uitgebracht en aan de staten voorgesteld, in de kosten van die werken, geraamd op 686,000, uit de provinciale kas eene bijdrage te verleenen tot een derde gedeelte van dat bedrag, onder zegt Clara hartelijk, want zij vindt bet gelaat barer nieuwe vriendin even aangenaam als haar stem. »En ik ben ook blij", zegt de ander, «want ik zie graag mooie menschen. Ik meen menschen die wezenlijk mooi zijn want met verf, poeder en moesjes kan iedereen er goed uitzien." Clara zegt met een glimlach„Gij schildert u toch nooitHet denkbeeld van blanketsel, poeder en moesjes is baar onverdragelijk in verband met dat triscbe, jonge gelaat tegenover baar. Clara is buiten groot gebracht in de oude school, waar alle zoogenaamde «kunstmiddelen" als slecb en zondig beschouwd werden. De watertjes en zalfjes, die mevrouw Steele en Cecile gebruikten, bad zij altijd gehouden voor een bewijs van be drog en leugen en dus ontstelt zij nu niet weinig nu de andere, haar vraag ronduit beantwoor dende, zegt «Natuurlijk moet ik mij 's avonds blanket- ten en bijschilderen voor bet voetlicht, anders ziet men er zoo spookachtig uit. Maar ik leg het er niet dik op, zooals sommige meisjes, en overdag gebruik ik nooit anders dan water en zeep. «Voor bet voetlicht?" herbaalt Clara. «Zijt gij dan wezenlijk tooneelspeelster?" Het meisje knikt en zegt lachend «Nu tooneelspeelster niet bepaald; ofschoon ik bet eenmaal hoop te worden; tot nogtoe ben ik slechts danseres." He onsteltenis op bet ernstige gelaat van Clara voorwaarde o. a., dat gelijke som als subsidie door het rijk worde toegekend. Ons kamer-telegram van gisteren moet op eene onjuiste opvatting berust hebben, of door ons ver keerd begrepen zijn (wat wij echter niet kunnen ver klaren). Wij vinden in de verschillende verslagen nergens een spoor van eene verklaring, namens de meerderheid afgelegd, dat zij >in beginsel niet voor den inhoud van bet wetsontwerp tot wijzi ging der kieswet gestemd" zou zijn. Zoodanige verklaring zou dan ook in strijd met bet parle mentair gebruik en een ongepast voorloopen op de beslissing over het wetsontwerp zelf geweest zijn. De beer Van der Hoeven stelde voor, bet census- ontwerp niet in de afdeelingen te onderzoeken voor dat bet voorstel betreffende de kiestabel ingekomen zou zijn. Verschillende sprekers voer den vóór of tegen bet voorstel bet woord. De minister van binnenlandsehe zaken betoogde echter dat bet éene ontwerp zeer goed onafhankelijk van bet andere af te doen, althans te onderzoe- zoeken was en verzekerde tevens dat bet tabel- ontwerp zou inkomen voor dat de beraadslaging over den census zou aanvangen. Nu de kamer dus met eene groote meerderheid in den geest des ministers besloten heeft, zou dat besluit eerder in het voordeel van bet census-wetje uitgelegd kunnen wor den. Wij zonden echter denken dat de kamer bij dit votum over eene regeling harer werkzaam heden, niet bedoeld beeft eene politieke beslissing te nemen, maar de stemmen meerendeels uitge bracht zijn naar gelang van ieders persoonlijke meening omtrent de meest doelmatige wijze van werken. Met bet naderen van den Sinterklaas komen ook de nieuwe kinderboeken weder opdagen. Drie eerstelingen eener «geïllustreerde kinderlectuur" van de uitgevers J. van der Endt en Zoon te Maas sluis, trekken daaronder onze aandacht, door hun frisch, knap uiterlijk en goede platen. Het zijn Sprookjes en Vertellingen van Margaretha-, Liefde loont, een aantal korte verhalen door H. J. Bom- hoff, en Uit vreemde landen, vertaalde volksverhalen van Xavier Marmier.. Wij hebben de drie kloeke boekdeelen doorgebladerd en ze maakten op ons een gunstigen indruk. Ze mogen, naar 't ons voor komt, als gezonde kost voor kinderbersenen aan bevolen worden. Kinderkost is eigenlijk niet bet «groot fabelboek voor jong en oud, „door den beer M. Leopold voor Nederland bewerkt onder den titel De Nieuioe Aesopus. Fabelen toch hebben een diepen zin, waarvan bet opsporen voor bet volwassen verstand grooter genot moet opleveren dan de waarneming van het dieren-drama, dat aan de oppervlakte ligt, kan opleveren voor de kinderlijke verbeelding. Toch houdt deze er zich immer gaarne mee bezig en wat er van goede lessen en ernstige gedachten dan blijft hangen, is althans meegenomen. Dewijl nu De Nieuwe Aesopus eene ontelbare reeks fabelen van de maakt baar reisgenoot bjjna zenuwachtig; maar gaandeweg herkrijgt zij baar ongedwongenheid. «Het is niets om u over te schamen," zegt zij bij zichzelf, „die dame weet blijkbaar niets van bet tooneel af." Die gevolgtrekking is zeer juist, want niemand was minder op de hoogte van bet tooneel en de tooneelgebruiken dan Clara, die slechts driemaal in baar leven in de comediewas geweest. «Somtijds heb ik een paar regels te zeggen, maar meestal moet ik zingen en dansen," vervolgt de andere. «Ik heb een aardig rolletje in bet nieuwe kluchtspel dat we van morgen gerepeteerd hebben. Zaterdag is de eerste opvoering. Die laffe oude Proserpine is nu genoeg afgespeeld Drie maanden achter elkaar ochtend en avond. Het volgende zal Don Carlos zijn en dan ben ik inquisiteur-generaal. Ik moet altijd voor spion spelen, door vensters, deuren, gordijnen of schermen gluren. Ik heb een mooien dans met de Infante: en een groot dik kind ookwant mijnbeer Rol- lichs vervult die rol en bij is zoo groot en maakt zoo'n lawaai, dat bij alleen bet beele tooneel noo dig beeft. Clara bad jaren geleden Don Carlos gelezen en de grootschheid van dat treurspel bad een diepen indruk op baar gemaakt, zoodat bet geen zij nu boort van dit kluchtspel haar gevoel van betamelijkheid deerlijk schokt. «Wat gij vertelt klinkt als onzin," zegt zij,, «bedoelt gij dat men op bet Londenscb tooneel van dat mooie stuk zulk een prul maakt

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1