12 5e Jaargang. 1882. Donderdag 9 November. N° 2fo,. Een kalm toeschouwer. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hooldagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 8 November. TWEEDE DEEL. MIDDËLBIRGSOHE COIJRAIVT. w De heer Gareel, reeder van de Deensche stoom boot Dymphna, wien het Handelsblad om inlich tingen gevraagd heeft, antwoordde den 7en November per telegraaf uit Kopenhagen»Ik heb geseind aan den Deenschen consul te Archan gel Sein mij alles wat gij weet over pool- stoombooten Dymphna en Varna. Hij antwoordde «Hier te Archangel zijn in het geheel geen tijdingen" here no tidings at all.) De heer Volck meldt ons Op het telegram aan den consul der Nederlanden te Archangel werd het volgende draadbericht ont vangen, hetgeen ik mededeel om te laten zien, dat van het gerucht omtrent het vinden van een wrak bij Yaigatz niets naders bekend is. Secretary polarcommittee Utrecht. Regret no news whatever about expeditions in Karasea. Lindes. (Tot mijn leedwezen is er geen tijding hoege naamd van de expedities in de Karazee.) De minister van financiën, graaf Van Lijnden van Sandenburg, is thans in zooverre hersteld, dat hij gisteren van zijn buitenverblijf te Neer langbroek naar de residentie is teruggekeerd. De heer d' H. J. A. M. Schaepman, lid der tweede kamer, heeft gisteren te Rotterdam iu de afdeeling der Af" van fr.,K.en W. eene voordracht gehouden over Michel-Angelo en Rafaël. Wanneer d' S. niet te IJzendijke komt, is het dus niet, gelijk gemeld werd, wegens eene keel-ont- steking, maar mogelijk wel uit vrees van er eene te krjjgen. Daartoe bestaat hij een tocht door het westelijk deel van Staats-Vlaanderen, in dit jaar getijde, alle kans. De dezer dagen medegedeelde regeling met H. K. H, prinses Hendrik betreffende den afstand van het domein Soestdijkis, volgens een in hof stijl vervat communiqué in het Dagbladnog niet verder gevorderd dan tot het voeren van onder handelingen en het beramen van schikkingen. Dat alles kenmerkt zich, zegt deze diplomaat- journalist, «door edelmoedigheid en kieschheid." 't Is alsof men vreest, dat er voor 't publiek reden bestaat om daaraan te twijfelen Hansweert, 7 Nov. Voor het bergen der lading ijzerdraad uit bet in bet Nauw van Bath gezonken Belgische Rijnschip Gent, is met duikers een accoord getroffen. Maandag morgen werd begonnen de lading op te sporen. Eerst beden middag mocht men die vinden. Indien het weêr gunstig is hoopt men nog veel te redden. Zaterdag avond werd door de rijkspolitie hier aangehouden de 17 jarige M., die sedert een paar dagen het weeshuis te Vlissiugen was ontloopen 13 Door B. H. BUXTON. HOOFDSTUK V. Kekrenkt. Eensklaps werpt hij zich voorover op de canapé, die canapé waarop hij haar zoo behoedzaam had neergelegd, op dien avond toen hij haar zoo ver kleumd vond, arm kindl arm kind! Hij snikt luid en geeft zich niet eens rekenschap van de aandoening die hem doet schreien. IIjj is een halve Franschman en bijgevolg leven diger, vatbaarder voor indrukken en luidruchtiger dan een echte Brit ooit kan zijn. Hij stelt ont zaglijk veel belang in zijn eigen aandoeningen en ontleedt en overpeinst die op alle manieren; ma.a.r hierin verschilt hij van den Galliërhij bluft nooit op zijne avonturen met d'ames. Maud behoeft dus niet te vreezen dat hij ooit en hierheen de wijk had genomen. Den volgen den morgen is hij naar Vlissiugen teruggebracht. Omtrent den. staat van [zaken betreffende het onderzoek der militie- en schutterij wetten ver neemt het Vaderland het volgende Door de commissie uit de tweede kamer, die met het maken van een zelfstandig verslag over die wetsontwerpen is heiast, is den 19en Juni jl. een verslag aan de regeering gezonden, waarinde algemeene beginselen en bet stelsel dezer ont werpen worden beoordeeld, en waarin verschil lende vragen om opgaven zijn gedaan. Den 24eB October jl.. is hierop het antwoord der regeering ingekomen. De commissie zal alsnu dit antwoord onderzoeken en daarna de eigenlijke artikelen der wetsontwerpen. Niet zonder reden hebben wij gisteren een vraagteeken geplaatst achter den ons geseinden voornaam (N.) van den kooper der Amsterdamsche Courant. Het blijkt nu te zijn de bekende uit gever D. Noothoven van Goor, to Leiden. Naar men van goederhand verneemt, heeft de ontworpen sluis in de nieuwe Keulsche vaart te Nigtevegt geene genoegzame ruimte voor het door varen van oorlogsbodems, en bestaan er hij het departement van marine ernstige bezwaren tegen de voorgestelde afmetingen, welke nocb wat breedte, nocb wat diepte betreft, aan de vereisehten voldoen. Daar bet voor 's rijks verdediging gebiedend nood zakelijk is, dat sommige marineschepen onbelem merd van het nieuwe kanaal kunnen gebruik maken, is het te hopen dat alsnog eene wijziging in het plan gebracht worde, en dat dit niet af- stuite op tegenwerking der verschillende takken van bestuur, welke in dergelijke gevallen niet zeer geneigd zijn een gemeenschappelijken weg te bewandelen. "Wordt de sluis niet grooter dan ze thans is aanbesteed, dan is verandering in de toekomst onontbeerlijk en zullen de nu uit te geven gelden blijken in het water te zijn geworpen. Het verdrag tot regeling van het eigendoms recht van wetenschappelijke en letterkundige wer ken op 31 December 1862 met Spanje gesloten en blijkens mededeeling in de Staatscourant van 4 Februari jl., n°. 30, laatstelijk tot 4 October jl. verlengd, heeft met dien dag opgehouden van kracht te zijn. In de St. Ct. is opgenomen een staat van buit gelden, die door de daarin genoemde personen of hunne erfgenamen kunnen worden ontvangen. De St. Ct. bevat de akte van wijziging der statuten van de naamlooze vennootschap Zeeuw- sche stoombootmaatschappij te Middelburg'. Omtrent den inhoud der te Parijs tusschen de vertegenwoordigers van 31 staten gesloten conventie tot bescherming der onderzeesche telegraafkabels kan worden medegedeeld, dat strafbaar is verklaard over haar zal spreken, 1t zij goed of kwaad. Men zal hem misschien heel veel vragen doen, natuur lijk, zoodra die schilderij voor den dag komt. Men zal hem plagen met het geheimzinnige model, dat niemand kent en de dames zullen heel wat te zeggen hebben over deze onbekende schoonheid. Lady Annette en dat Amerikaansche meisje, met haar scherp tongetje, zullen hem natuurlijk honderd vragen doen. De heele geschiedenis staat hem reeds verschrikkelijk tegen. Waar is zij heen wat is zij begonnen Zal het hem baten of hij haar spoor tracht te volgen Neen! Laat haar loopenVolgens haar eigen bekentenis heeft zij zich vroeger voor anderen verborgen gehouden. Waarom was hij zoo'n idioot om dadelijk medelijden met baar te hebben Hij is op dit oogenblik zoo boos op haar, dat hij haar bijna haat. Hij denkt aan een volzin in een Franschen romanhoe meer men van zijn liefje houdt, des te eerder kan men haar haten. Zij wilde zijn liefje niet zijn, die dwaze meid, laat haar gaan en zien of zij beter terecht kan Hjj heeft haar hartstochtelijk bemind en zij heeft hem schandelijk behandeld. Helaas zoo gaat het in de wereld. Het is zeker heel verkeerd zich veel aan iets of iemand te hechten. De vrouwen houden de mannen altjjd voor den gek. En toch Maud is eene vrouw die een man zou kunnen liefhebben en oprecht ook. Beminde zij dan dengene terwille van wien zij altijd dien raadselachtigen ring droeg? Wat een bespottelijk inschrift stond daarop: Voor immer! het opzettelijk of door grove nalatigheid vernielen of beschadigen, buiten de territoriale wateren, van kabels, die twee der tot de conventie toegetreden staten onderling of ook een dier staten met een anderen staat verbinden. De beschadiging is slechts dan strafbaar, wanneer zij stoornis der telegrafische gemeenschap ten gevolge kan hebben. De conventie bevat voorts bepalingen omtrent de vergoeding der schade, door het leggen van een nieuwen kabel aan vroeger gelegde kabels toe gebracht, omtrent de signalen en seinlichten ter onderscheiding van de met het leggen of herstellen van kabels belaste schepen, omtrent de boeien, die de plaats van ligging der kabels aanwijzen en omtrent de verplichtingen, die de nabijheid dier schepen aan andere vaartuigen oplegt. Eene bijzondere bepaling regelt de voorwaarden, waaronder zij, die een anker of viscbnet hebben opgeofferd, om een kabel niet te beschadigen, recht op schadevergoeding kunnen doen gelden. De conventie regelt eindelijk, behalve de com petentie van den rechter, ook den procesvorm, de bewijsmiddelen, enz., terwijl iedere staat zich ver bindt de noodige strafbepalingen (gevangenis of boete, of beide te zamen) bij wet vast te stellen De gemeenteraad van 's Gravenbage heeft op verzoek van den prins van Oranje besloten, het nieuwe aanbod van den prins, strekkende om Z. K. H. het paleis aan den Kneuterdijk over te dragen voor 227.000, te verdagen. De Haagsche correspondent der Zutf. Ct heeft een gesprek gevoerd met een ni et-militair per soon. die dezer dagen uit Atjeh teruggekeerd was. Wij deelen zijne woorden mede, niet omdat wij aan het oordeel van dezen onbekende b ijzondere waarde hechten, maar omdat er alweder uit blijkt hoe uiteenloopend de zienswijzen, zelfs van hen die met eigen oogen hebben kunnen oordeelen, zijn. «Het is buiten kijf, zeide hij, dat de onveilig heid toeneemt, en dat men die in het leger vrij algemeen aan de invoering van het civiel bestuur toeschrijft. Naar zijne overtuiging zijn er echter andere redenen, die in den laatsten tijd onze positie verzwakt hebben. Als zoodanig noemde hijde weinige vriendschappelijke verhouding tusschen den civielen gouverneur eu den mili tairen kommandant (thans vervangen) en de weinige populariteit die de tegenwoordige gouverneur in militaire kringen geniet. «Toen ik hem vroeg of ook naar zijn meening de toestand niet verbeterd zou worden, indien men met behoud van het civiel bestuur aan het hoofd der zaken weder een generaal plaatste, gaf hij ten antwoord, dat hij daarvan wel verergering maar geen verbetering verwachtte. Vooreerst, zeide hij, is er in het geheele Indische leger nie mand aan te wijzen, die zoozeer de qualiteiten van uitstekend krijgskundige en voortreffelijk civiel- bestuurder in zich vereenigt, dat men hem als aangewezen zou kunnen beschouwen om datgene te doen, waarvoor men generaal Van der Heijden niet geschikt achtte. Maar al ware een in alle Niets kan altijd durennoch liefde, noch haat, zelfs geen goede sigaar. Percy werpt er de asch van weg, draait het gas op en gaat het beeld op het doek zitten bekijken. Hij peinst over de wisselvalligheid van menschen en zaken en komt van lieverlede zijn ontstemd- beid te boven. Hij is er de man niet naar om lang onder iets te lijden. Verandering was een behoefte voor zijn bestaan. De eenige geliefde wie bij tamelijk trouw bleef was de kunst, maar die beeft hem dan ook nooit teleurgesteld. Wat Maud betreft«beminnen zonder bemind te worden is tijd en moeite verloren!" roept hij uit en werpt zjjn nieuwe sigaar, die uitgegaan is, weg. «Steek nooit een sigaar ten tweeden male op en knoop nooit weer een oude liefde aan, vaarwel Maud. Gij hadt gelijk met te handelen zooals gij gedaan hebthet is zeker het beste voor ons beiden. De hemel weet waartoe mijn verblin ding en baar trots mij geleid zouden hebben. Ik kon baar natuurlijk niet trouwen en ik begin te be grijpen dat alleen een huwelijk die dame gepast zou hebben. Als ik haar nog veel gezien bad, ben ik volstrekt niet zeker dat ik dien maatschap- pelijken zelfmoord niet om harentwil zou begaan hebben. Zij is mooi en lief genoeg om iemand het hoofd geheel op hol te brengen. Maar mijn romaneske tijd moet nu voorbij zijn en ik mag baar wel dankbaar zijn dat zij zoo verstandig is geweest om mij niet in verzoeking te brengen." Een plotselinge omkeer van gedachten brengt opzichten geschikt officier te vinden, dan zou toch nog een dergelijke regeling niet zijn aan te be velen, want onder een militair- zou het civiel- bestuur toch slechts in schijn blijven bestaan. Naast de aanvoerders van het leger zouden de controleurs en andere civiele ambtenaren machte loos worden en de verwikkelingen zouden allicht nog grooter worden dan thans. Neen, wordt werkelijk de tegenwoordige toestand onhoudbaar, dan moet men z. i. zonder eenig voorbehoud het militair bestuur herstellen, omdat elke tusschen- toestand al de nadeelen, zonder de daaraan ver bonden voordeelen, in zich vereenigt. Toch, meende hij, dat men alleen in den uitersten nood tot de weder-afschaffing van het civiel bestuur moet over gaan. Ik zelf, zeide hij, heb indertijd de invoering van dat bestuur betreurd, eu meen nog, dat men daarmede minstens nog een jaar had behooren te wachten; maar nu men eenmaal tot dien stap heeft besloten, moeten er a! zeer dringende redenen zijn om er nu op terug te komen. «Toen ik hem vroeg of het waar was, dat het leger zoo gedemoraliseerd was, ontkende hij dat ten sterkste. Het is mij onbegrijpelijk, zeide hij, hoe zij, die zich bij uitstek als vrienden en ver eerders van het Indische leger uitgeven, tevens met ophef den volke verbonden, dat het leger gedemoraliseerd is, omdat het door ons bestuur wordt miskend. Het zou werkelijk niet pleiten voor dat leger, indien tucht, discipline en toewij ding bij de minste miskenning plaats maakten voor wrok en onverschilligheid. Maar dit is ook geenszins het geval. De officieren zijn in den regel bij hun troep bemind en hebben over onwil van hun manschappen niet te klagen. Dat er, vooral door de afschaffing der oorlogstoelagen en door de meer lijdelijke houding, die in den laat sten tijd tegenover den vijand is aangenomen, ontevredenheid heerscht, is volkomen waar, maar desniettemin doet het leger zijn plicht en is niet gedemoraliseerd. «Over het geheel had mijn berichtger nog al vertrouwen in de toekomst. Wel zouden z. i. in den eersten tijd onze posten nog telkens worden bestookt, maar voor een aanval of een overrom peling van onze hoofdversterkingen koesterde hij geen vrees. Ernstig waarschuwde hij echter tegen het intrekken van versterkte stellingen, want onge twijfeld zouden de Atjehers dat aan vrees toe schrijven en de oorlogspartij zou daardoor weder in kracht toenemen." Tusschen de bestuurders van het Haagsche Concert Diligentia en den Nestor onzer Neder- landsche toonkunstenaars van naam, den heer "Verhuist, is een geschil ontstaan dat de belang stelling van alle liefhebbers en beoefenaars der muziek zal opwekken. Men weet dat Verhulst een kunstenaar is van de oude school. Yriend en tijdgenoot van Men delssohn en Hiller, is hij voor de jongeren, die met meer of minder vrijheid op de door deze meesters gebaande wegen voortgaan, zooals Brahms of Max Bruch, niet b ij zonder licht toeganke- hem op een nieuwen inval. Moet hij trachten haar te vinden? Geld kan veel, alles. Geld en politie zullen haar weldra bij hem brengen. Zal hij het beproeven Zal hij haar vragen om zijn vrouw te worden Zij is een damemen kan trotsch zijn op zulk een echtgenoot. En zij is zoo goed. Goed beter dan gond. Maar neen het is beter voor ons beiden zooals het is. Hij heeft de jaren der romantiek en der belangeloos heid ver achter zich. Hij heeft Clara zeer liefgehad, meer dan eenige vrouw in den laatsten tijdmaar toch een maand nadat zij hem verlaten had was hij vol hoop en blijde verwachtingen, waarbij eene andere vrouw de hoofdrol speelde. De reis in het jacht is nu bepaald vastgesteld en voor Percy is daarbij bet aangenaamste voor uitzicht dat juffrouw Lee, die hem het eerst op het denkbeeld van Mand Muller heeft gebracht ook medegaat. Als hij er goed over nadenkt, vindt hij dat hij alle reden heeft om haar dankbaar te zijn en hij neemt zich voor haar dit zooveel in zijn vermogen is te toonen. «Zou ik u Maud mogen noemen, juffrouw Leefluistert hij zacht, terwijl hjj 's avonds na de inscheping naast haar op het dek zit. «Het is zulk een mooie naam en ik kan nooit onder een anderen aan u denken De zilveren maan staat boven hen en Olly glimlachtzij huivert een weinig want de avop 4 lucht is koel.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1