N° 264. 125e Jaargang. 1882. Woensdag 8 November. Een kalm toeschouwer. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën; 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich Middelburg 7 November. TWEEDE DEEL. MIDDËLBIIRGSCHE COI ItWT. enz. Het in een Engelseli blad opgenomen gerucht als zou nabij straat Waaigat het wrak van een groot stoomschip gevonden zijn, dat men voor de Deensche stoomboot Dymplina aanzag, heeft bezorgdheid gewekt omtrent de Nederlandsche Noordpool-expeditie. Men weet dat deze zich bevond aan boord van het stoomschip Varnadat volgens de laatste berichten, met de Dymplina in de Karazee vastgevrozen zat. Het Handelsblad ontvangt nu van den heer P. Rust de volgende inlichtingen. Den 17en September lagen de Varna en de Noorweegsche stoomboot Louise naast elkander in los ijs, toen ze 's morgens aan den horizont een klein streepje rook zagen. Dit begreep men, dat een stoomboot, en wel die der Deensche expeditie was. De Dymplina kwam nader, tot ze op drie vierde Engelsche mijl van de Louise en Varna bleef liggen, door het ijs gestuit. Den volgenden morgen, bij het aanbreken van den dag, poogden deze schepen door het ijs te breken, om het Deensche schip te naderen. Na een uur geramd te hebben, kreeg de Louise een groot stuk ijs tusschen de vinnen van de schroef, waardoor deze noch vooruit noch achter uit bewogen kon worden. Dit schip bleef dus achter, terwijl het de Varna gelukte, na vijf uren wringens, door het ijs bij de Dymplina te komen. Intusschen had de Louise nog een groote ijsschol onder den achtersteven ge kregen, waardoor het schip een voet werd opge licht. De Varna en Dymplina waren bij elkander en, vertrouwende op de snelle vaart van de Louise, stoomden ze op, denkende dat de Louise hen wel zou i&Laleu. Duii iöct* voncidWtirci uec ijs m beweging gebracht door een oostelijken storm, waardoor het ijs den 19en 's morgens meer ver deeld was. De Louise geraakte nu geheel vrij en stoomde door een smalle laan van open water langs de Varna en Dymplina, welke achter een groote ijsschol nog vastlagen. Toen kwam zwaar weêr en mist op, en 's avonds verloor de Louise hen uit het gezicht. Den 20en was het vliegend stormweer uit het oosten, doch den 22eu kreeg ze de schepen weer in 't gezicht. De heer Rust ging over het ijs bij de Varna aan boord. Hij vernam daar, dat de schepen vastgevroren waren en dat de Louise poogde nog door het ijs te rammen en een wak te openen, doch het ijs scheurde niet. Het vroor 7 graden Celsius, zware ijsvelden kwamen aandringen en de Louise maakte haast om uit de voeten te komen. Ze verliet de schepen op 60 Engelsche mijlen van Waaigat 64° OL. 70° NB. De Louise was zes dagen bezig om door het losse drijfijs de Jugor-straat te bereiken. Den 28cli was ze in open water. Wij deelen dit alles mede zegt het HU. Door B. Hl BUXTON. HOOFDSTUK IV. ,.en wanhopig- toesluit. NCkeüe God, red mij!" is het onuitgespro ken gebed dat op hare lippen komt. Door een toeval, dat, als het zoo juist van pas komt, oèn rechtstreeksch tusschenbeide komen der Voorzienigheid schijnt, wordt er op eens hard op de. deur geklopt. Clara voelt dat haar gebed ver hoord is en dankt God voor dat schijnbare wonder. Hoe dat kloppen Percy bevalt, kan men opma ken uit de verwenschingen, die hij in zijn woede niet onderdrukken kan. Verberg u, kindroept hij in 't atelier teLUg, terwijl hij reeds de voorkamer doorgaat naar de deur. Zj-j is even overtuigd als hij dat lady Annette op gezag van den heer Rust, die de expeditie had medegemaakt om tojpogen voor den handel werk zaam te zijn op de Jenisei. Het besluit, om de Varna en Dymplina te ver laten, werd genomen door den kapitein van ue Louise en een officieele mededeeling van de rede nen, die hem daartoe noopten, zou het Neder- landsche volk zeker gaarne vernemen. Het gezag op zee was geheel opgedragen aan de kommandanten van de Louise en de Varna. Luite nant Lamie, de Nederlandsche luitenant ter zee, die op de Barents twee keer kennis had opgedaan van ijstoestanden, werd, naar we meenen, enkel als passagier beschouwd en behandeld, en daarom te meer zou het van gewicht zijn te vernemen, hoe de kapitein van de Louise zijn besluit om de vastzittende schepen te verlaten, wettigt, wat hij van hun toestand denkt en wat hij gelooft, dat raadzaam is om tegen het voorjaar te doen. De heer Volck uit Utrecht meldt ons nog het volgende »Eenige dagen geleden werd prof. Buys Ballot in kennis gesteld niet een schrijven aan onze regeering van den consul der Nederlanden te Hammerfest, den heer Robertson. Dat schrijven hield in, dat er volgens oordeel van bevoegde poolvaarders, volstrekt geen gevaar bestond voor de bemanning, zoo de schepen Varna en Dymplina) onmogelijk uit het ijs zouden kunnen komen, doch bevatte tevens den raad een onderzoek te doen plaats grijpen door Samojeeden omtrent het punt waar de expedities gezeteld zijn. Na gehouden conferentie stelde prof. Buys Ballot aan onze regee ring voor, in vereeniging met de Deensche, de noodige stappen te doen bij het Russische gouvernement, ten einde het bovenbedoeld onder zoek in het werk te stellen. Tevens schreef ik onmiddellijk aan den heer Gamèl, te Kopenhagen, om dezelfde voorstellen aan zijn regeering te doen. Gisteren avond ontving ik een schrijven van genoemden heer, waarin hij mij meldde, dat hij ons de noodige samenwerking beioorae. Pnv ÈïfêBS zijn meening was het telegram uit Archangel niet onvoorwaardelijk te vertrouwen, reden waarom hij mij niet per telegraaf waarschuwde, ook zou het wrak heel gemakkelijk iets anders kunnen zijn of niets te maken kunnen hebben met onze schepen. Zoowel door hem als door ons is aanzoek gedaan bij de autoriteiten in Archangel, om ons elk nieuw bericht onmiddellijk per draad op te zenden. Met het oog hierop beveel ik een ieder aan, zich niet te laten verontrusten door losse geruchten, doch de officieele mededeelingen af te wachten van het kon. Ned. met. instituut, dat natuurlijk niets publiceeren zal zonder goede grondenhierdoor wordt ontijdige sensatie voorkomen." Wij hopen zegt het Hbl., dat de gunstige op vatting van den heer Volck.bevestigd worde, maar achten het in allen gevalle plicht tijdig maatre gelen te nemen om, zoo noodig, hulp te verleenen. Wij vestigen de aandacht op de paardenmarkt, die Donderdag 9 dezer te Zierikzee zal worden gehouden, en waarhij een premie van 50 is buiten staat en zij weten beide dat alle weerstand vruchteloos is, als die dame zich voorgenomen heeft binnen te komen. Doch ditmaal is lady Annette niet alleen. De vastberadene Clara grijpt in der haast haar hoed en mantel en terwijl de bezoeksters den nauwen gang intreden, die naar het atelier leidt, komt Clara eruit. De drie vrouwen zien elkaar een oogenblik aan een minuut die met een uur gelijk staat. In die minuut hebben zij elkaar opgenomen, zooals vrouwen dat doen, wanneer er een man in het spel is. »Zij is mooi," zegt Olympia edelmoedig. »Dus hebben wij den vijand verjaagd en rukken binnen met vliegende vaandels1', denkt lady Annette en werpt »den vijand" en passant een trotschen blik toe. »Kom Olly, ik ben blij dat wij van daag geen luistervinken zullen hebben," zegt zij, het atelier binnen gaande en ziende, dat Percy te vergeefs poogt het model te verhinderen om heen te gaan, voegt zij er bij, luisteraars hooren nooit veel goeds van zichzelf." De luchtige toon en de heldere lach waarmede dit vergezeld gaat, klinken Clara nog in de ooren terwijl zij den gang naast clen winkel van vrouw Spruce doorgaat. Olympia bekijkt de schilderijLady Annette zegt dat het model zelf een leelijken brutalen blik heeft en zij blij is dat Percy dien niet overgeno men heeft. „Wij zijn slechts de voorboden van Madame uitgeloofd voor hem die het grootste aantal paar den koopt en vervoert. Vlissingen, 7 Nov. Het Nederlandsche stoom schip P. Caland, gezagvoerder Bonjer, van New- ïork hier binnengekomen, is met hoog water op den Oosthavendam omhoog gevaren. Onmiddel lijke hulp van sleepbooten mocht niet baten, zoo dat men bezig is de lading te lossen. Met de Caland zijn aangebracht de heeren J. Hark, N. Schneider en C. F. Popp als 2e klasse passagiers, benevens 42 personen in de 3e kl. lissing-en, 7 Nov. Alhier is aangekomen een te Parijs vervaardigden stoom-misthoorn met daarbij hehoorende machine, bestemd om ten dienste der scheepvaart op den dijk bij de Nieuwe Sluis (Wielingen) geplaatst te worden. Biervliet, 6 Nov. In de jongste vergade ring van den gemeenteraad is de begrooting voor 1883 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op ƒ87.588.50. De kosten voor het onderwijs, met inbegrip van die voor het bouwen van twee geheel nieuwe schoollokalen, zijn daarbij geraamd op ruim 47000. De hoofdelijke omslag is voor het zelfde bedrag als voor 1882 uitgetrokken. De volgende vragen zijn in het afdeelingsver- slag aan den minister van justitie gedaan betref fende het van hem uitgegaan verbod tot het houden van een schietwedstrijd op duiven. a. Is het waar, dat het schietterrein overal door slooten of andere afsluitingen omgeven, en slechts aan een zijde, die van den Hollandsehen spoorweg, zichtbaar was b. Is het waar, dat de politie tegen den zin en het protest van den eigenaar of zijne gemachtig den, diens terrein betreden heeft en dat zij door het verbreken van een hek en het overbrugo-en van op welke wijze heeft zij zich dan den toegang verschaft c. Hoe is de minister op het denkbeeld ge komen, dat de openbare orde gevaar liep en de handhaving daarvan niet anders kon geschieden dan door de gewichtige preventieve maatregelen, hierboven vermeld d. Op welke rechtsgronden kan de minister zich beroepen voor het verbod? Omtrent den arbeid der zelfstandige commissie van rapporteurs over de wetsontwerpen betreffende de militie en de schutterij, verneemt men dat het zeer uitvoerig gedeelte van het verslag, dat de algemeene beschouwingen bevat, gereed is. De commissie is dus nu bezig aan de opmerkingen over de artikelen. Op het adres der Maatschappij tot bevordering der Oester cultuur aan gedep. staten van Noord- Brabant, tot verwerping der overeenkomst betref fende de kanalisatie van de Zoom, is afwijzend beschikt. votre mére" vervolgt zij lachend. „Mevrouw Hete- ringham komt over een half uur met uw oom, Percy. Zij brengen een mandvol ontbijt mee en Olly en ik gaan de tafel dekken voor een partie carree' op het ateliermaar stil. wij zijn met ons vijven; Hebt gij zooveel messen en vorken? Percy voelt dat hij gevangen is. Er is geen mogelijkheid om te ontkomen. Hij moet zich onderwerpen en zijn gasten laten be gaan. Het is niet de eerste maal dat hij op zijn atelier ontbijt- of theevisite heeft gehad. Zoodra zij weg zijn zal hij naar juffrouw An- dries loopen, de zaak aan Maud uitleggen en haar weer terug halen. Maar als het ontbijt, de koffie, de cigaretten en de thee van vijf uren gebruikt zijn, is de korte lentedag voorbij. Het is zes uren en pikdonker als hij eindelijk alleen is en in staat zijn alles overweldigende begeerte om Clara weer te zien en hunne plannen voor de toekomst te regelen, te voldoen. Hij verliest geen oogenblik en staat weldra vol ongeduld en spanning bjj juffrouw Andries op den stoep. Door den gemeenteraad van Bergen op Zoom is gunstig beschikt op de aanvraag van den keer Daverveldt c. s. voor den aanleg van een stoom tram op Antwerpen. De heer Heldt heeft blijkbaar in zijne, gisteren door ons medegedeelde verklaring in den Werk mansbode meer gezegd dan hij verantwoorden kan. De hoogleeraren Van Boneval Faure, Buijs en Van der Hoeven voegen hem in de N. lï. Ct van heden het volgende toe „Gij durft zeggen zeker te weten, dat het boekje, waarop wij ons oordeel grondden, valsch is. „Welnu, wij verklaren dat gij u niet ontziet deze uwe wetenschap uit te spreken, zonder dat gij het boekje hebt gezien. Dat boekje is sedert ons onderzoek altijd onder ons blijven berusten. Het heeft, gelijk wij in ons laatste schrijven te kennen gaven, steeds ter beschikking van belang stellenden gelegen en ligt daar nog. Niemand, ook niet de heer Heldt, heeft ons de inzage van dat boekje gevraagd. „Mocht de heer Heldt zijne bewering van valsch- heid volhouden, dan is hij als een goed burger verplicht de justitie daarmede in kennis te stellen." HOOFDSTUK V. (iekrenkii »Zij scheen veel verdriet te hebben. Zij is weg voorgoedzij heeft alles afbetaald en dezen brief achtergelaten." Aan de internationale tentoonstelling te Am sterdam zal verbonden worden eene doorloopende tentoonstelling van planten. Voorts zullen er worden gehouden zes tijdelijke tentoonstellingen, in elke maand éen, te beginnen omstreeks half Mei. De eerste vijf (Mei, Juni, Juli, Augustus en September) zijn voornamelijk exposities van planten, bloemen en vruchten van 't seizoen, de zesde (October) zal eene vruchten tentoonstelling op groote schaal wezen. De ten toonstellingen zullen, evenals de algemeeneinter nationaal zijn. Het programma voor de doorloopende tentoon stelling, betrekking hebbende alleen op boomen, Vjoncrf ovo on noaLx. nlnnl-,o.*» y .3 mogelijk uitgegeven worden. De programma s der tijdelijke tentoonstellingen zullen mede intijds verschijnen. Het laatste nommer van Die Gegenwart behelst een opstel van Theodor Wenzeltrarger over me vrouw Bosboom-Toussaint. Met de meeste sym pathie wordt de hulde beschreven, onlangs aan onze romanschrijfster gebracht. Zoomogelijk met nog meer sympathie haar leven en haar w»rken. Van Gideon Florenszoon heet het»ik zou uit de nieuwere letterkunde van andere volken bijkans geen enkel werk kunnen noemen, dat, als histo rische roman naar de strengste eischen beoordeeld, met deze schepping van Toussaint op een lijn kan worden gesteld." Majoor Frans ontlokt den schrijver de verzekering: »Toussaints kunst van karakter- teekenen komt hier zóo volkomen, zóo onover- treffelijk uit, dat men zijn leedwezen bijkans niet kan onderdrukken dat de dichteres zich niet reeds vroeger aan den maatschappeljjken roman heeft gewijd, even als aan den historisohen." Hetheringham herhaalt op verbaasden toon die onsamenhangende woorden en stamelt »Ik begrijp u niet, juffrouw Andries, wat beduidt dit alles?" En toch is het uitvoerig relaas van de thuis-1 komst van juffrouw Smith en haar vertrek dui delijk genoeg. Percy neemt werktuigelijk den stoel aan, dien de oude juffrouw hem aanbiedt, in dezelfde zij kamer waar hij nu vier maanden geleden Clara gebracht had. Weg! Zij had een briefje om te bedanken en het verschuldigde geld voor juffrouw Andries op haaf slaapkamer achtergelaten, benevens een week huuï in plaats van de opzegging een week te voren. Juffrouw Andries doet haar verhaal voor de tweede maal en nu begint Percy het te begrjjpen- »Zij was altijd zoo fatsoenlijk en geïegeld in haar levenswijs", zei de hospita droevig, verre van mij dat ik mij beklaag; maar dat zij nuzoö het huis uitgeslopen is, terwijl ik juist bezig was een lekker kopje thee voor haar te zetten Dat is hard. Weg te gaan zonder mij een hand te geven en wij waren altijd zulke goede vrienden, niet om oneerbiedig van de dame te spreken, want een dame was zijen altijd zoo zacht en lief gestemd en zoo opgewekt tot vóór veertien dagen. Toen kwam zij op een middag thuis om te eten en zag er zoo slecht, zoo slecht uit, en zij scheen gejaagd en wilde geen hapje eten. Zjj vertelde mij dat zij regelrecht van het atelier r.Jës - -

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1