Laatste Berichten Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Staten-generaal. Binnenlandsche Zaken. Te 's Gravenhage is overleden de beer W. J. G. Scheurleer, lid van de provinciale staten van Zuid-Holland. rechterlijke macht. Benoemd tot subst.-off. van justitie bij de rechtbank te 'sGravenhage m' B. Hulshoff Gz., thans subst.-off. van justitie bij de rechtbank te Zwolle; onder bepaling, dat de door deze benoeming ontstane vacature te Zwolle voorloopig niet zal worden vervuldtot subst.-off. van justitie bij de rechtbank te Haar lem mr A. A. van der Mersch thans subst.-off. van justitie bij de rechtb. te Assen. Benoemd tot ambtenaar van het openb. min. bij de kantongerechten in het arr. Rotterdam t voor de kantons Schiedam, Brielle en Sommels- dijk, ter standplaats Schiedam, jhr mr L. H. L. J. van der Maesen de Sombreff, advocaat en pro cureur te Amsterdam, werkzaam bij het openb. min. bij de kantongerechten aldaar. betaalmeesters. Benoemd tot betaalmeester te Alkmaar, A. J. P. van Strijen, thans betaalmeester te Almelo. belastingen. Benoemd tot ontv. der invoerr. en acc. en van de haven en schutgelden op het kanaal van Walcheren, te Vlissingen, F. A. A. Beudt verif. voor den act. dienst te Amsterdam; tot ontv. te Beerta c. a. G. J. van Kerkwijk, ontv. te Etten en Leur c. a. tot ontv. te Knijpe c. a. A. Kluit WAz., verif. te Nijmegen (Zie laatste berichten van Zaterdag.) pensioenen. Pensioen verleend ad ƒ1400 'sjaars, met eene verhooging van 825, aan den luit. t. z. Ie kl. F. H. baron van Verschuer, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken. Bij de akte-examens te Amsterdam is voor tee kenen geslaagd de heer W. C. de Graaff, onder wijzer aan de rijksleerschool alhier. Dr J. H. Gunning jr., predikant bij de Ned- Herv. gemeente te 's Hage, heeft gisteren bij de godsdienstoefening medegedeeld, dat hij zijne be noeming tot kerkelijk hoogleeraar aan de gemeente universiteit te Amsterdam heeft aangenomen. Tot leerares aan de gemeente-kweekschool voor onderwijzeressen te Groningen is benoemd voor het rekenen, de vormleer -en de wiskunde mej. I. Kooistra, te Middelburg. Yerseke, 6 November. De heer Th. J. Pas, onderwijzer alhier, is op zijn verzoek eervol ont slagen met ingang van 1 December a. Hij zal op dien datum te Biggekerke in functie treden. Bergen op Kooin, 5 Nov. De gemeente raad alhier heeft de jaarwedden der hulponder wijzers gebracht op het minimum van 600, met jaarlijksche verhoogingen van 25, tot het maxi mum van ƒ800. Bij de verleden jaar te Leeuwarden gemaakte regeling van het openbaar lager onderwijs werd o. a. bepaald, dat het onderwijs in het handtee- kenen een jaar daarna op alle scholen (11) zou worden ingevoerd. Met 1 November heeft de invoering plaats kunnen hebben. Het onderwijs wordt gegeven aan de leerlingen van de twee hoogste klassen, iedere week twee uren, gedurende den gewonen schooltijd. Door den kerkeraad der Waalsch herv. gemeen te alhier werd gisteren aan den heer J. F. Tevel, ter gelegenheid van zijn 25 jarigen dienst als orga nist bij die gemeente, een fraai geschenk aange boden. Het bestaat uit eenige muziekstukken, in een sierlijken band vereenigd. Axel, 5 November. De heer J. A. Goedbloed, predikant bij de Chr. Geref. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar die gemeente te Zierikzee (afdeeling St. Domusstraat), bedankt. Yerseke, 6 Nov. D". J. F. De Later, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te St. Annaland, heeft voor het beroep naar hier bedankt. Bergen op Zoom, 5 Nov. De le luit. Van Löben Seis, van het 3e reg. veld-art.te Bergen op Zoom, zal dezen winter bij den rijcursus der in- fanterie-officieren aldaar als instructeur optreden. De luit. t. z. 2e kl. J. Kuyp, de off. van ge- zondh. le kl. bij de zeemacht J. J. Borst en scheeps klerk F. A. Ebbiuge Wubben, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerdzijn op non-activiteit gesteld. Blijkens ontvangen telegram heeft Z' M" schroef- stoomschip Bonaire, onder bevel van den luit. t. z. le kl. jhr H. M. van der Wijck, den 4en dezer, de reede van Port-Said verlaten, koers stellende naar Malta, ter opvolging zijner bestemming naar Nederland. De rechtbank te Gent heeft zekeren Domini caner monnik De T. (broeder Antonius) wegens herhaaldelijk gepleegde onzedelijke handelingen tegenover minderjarige kinderen, bij verstek ver oordeeld tot eene gevangenisstraf van1°. 100 maal 6 maanden, 2°. 10 maal 6 maanden, 3°. 30 maal 2 jaren en 4°. 1 maal 2 jaren, tezamen 117 jaren gevangenisstraf. De veroordeelde bevindt zich te Hulst. Zijne uitlevering kan door de Bel gische regeering niet worden gevraagd, daar hij zijne aanslagen niet met het plegen van geweld deed vergezeld gaan. (N. R. Cl.) Bergen op Zoom, 5 Nov. De stafmuzi kant P. J. H., te Bergen op Zoom, ging deze week op reis zonder verlof. Voor zijn vertrek werden door hem eenige instrumenten van het muziekkorps beleend in de stads-beleenbank. Hij werd weldra gevat te 's Hage, vanwaar hij naar zijne garnizoensplaats terug gebracht werd. Z. M. de koning heeft den heer Tutein Nolthe- nius benoemd tot rentmeester van het paleis 'tLoo. Voor de betrekking van gemeente-ontvanger te 's Gravenhage zijn zes mededingers: jhr mr C. H. Beelaerts van Blokland, J. M. Stobberingh, M. Henriquez Pimentel, mr H. graaf Van Hogendorp, A. bar. Calkoen en mr W. Hoyer. Door den heer Ant. Daverveldt te Wouw is concessie aangevraagd voor een stoomtram naar Antwerpen. Voor de betrekking van hoofdopzichter in al- gemeenen dienst bij den provincialen waterstaat in Overijsel (jaarwedde van 1800, pensioen, vrij reis- en verblijfkosten) hebben zich ruim 100 sollicitanten aangemeld. Onder dezen zijn veel civiele ingenieurs, technische ambtenaars bij spoorweg-bureaux en verscheidene opzichters le klasse bij 's rijks waterstaat. Te 's Gravenhage is, op het voorbeeld eener te Haarlem bestaande vereeniging van dien aard, opgericht eene coöperatieve bouwvereeniging onder de zinspreuk Vooruit. Zij is bestemd voor en wordt bestuurd door werklieden. Tegen betaling van minstens 2.60 huur wor den de bewoners na verloop van een bepaalden tijd eigenaars hunner woning. In de gevallen van overlijden, verandering van woonplaats of wel van uitzetting wordt in de statuten voorzien, terwijl verder door de leden aan een reservekas wordt bijgedragen, waaruit bij ziekte de weekhuur kan worden voldaan. Personen, die bekend staan als dronkaards, kunnen geen huurders zijnevenmin mogen er in de woningen tapperijen worden gehouden. Reeds spoedig zullen een 36 tal woningen, thans in aanbouw, betrokken kunnen worden. Deleden, die op de levering eener woning wachten moeten, betalen inmiddels een premie van 25 cent per week, die hun bij het betrekken eener woning wordt terugbetaald of in mindering gebracht. Eene Engelse he maatschappij heeft zich in betrekking gesteld met het gemeentebestuur van Brugge om tot uitvoering te geraken van het oude plan van den heer De Maere-Limnander om van Brugge eene zeehaven te maken. De burgemee ster der stad heeft aan het hoofd eener deputatie een bezoek gebracht aan den minister van bin- nenlandsche zaken, aan wien de heer De Maere toen mededeelde dat een der voornaamste ban kiershuizen te Londen bereid was het kapitaal te leveren, op voorwaarde dat de Belgische staat eene rente van 3§ percent zou waarborgen van een maximum van 30 millioen franken. De maat schappij belast zich met het geheele onderhoud der werken en de garantie van den staat gaat niet verder dan de kosten van aanleg. Zij erlangt daarvoor de exploitatie van de haven gedurende 99 jaren, na welken termijn de werken in eigen dom overgaan aan den staat. Een bekend voor stander van het plan, de hoofdingenieur Symon, is door den minister belast om het technisch advies uit te brengen, terwijl de financieele quaestie een der vele zaken is die aan het ministerie van finan ciën worden onderzocht, waar men sedert lang naar een verloren schaap zoektnaar het even wicht in de staats-financiën. De tarweoogst in Amerika zal dit jaar groo- ter zijn dan ooit te voren, deels wijl veel nieuwe grond in bebouwing is gebracht, deels door den vooruitgang der landen in het zuiden, aan welker verbetering in den laatsten tijd veel zorg werd besteed. De oogst bedroeg in het vorige jaar 138 millioen en wordt voor dit jaar berekend op 183 millioen mud. De maïsoogst wordt geschat op 654 millioen mud, een buitengewoon gunstig cijfer, zoodat de boeren een goed jaar hebben. Over vloed van maïs beteekent voor den Amerikaan- schen landbouwer goedkoop veevoeder en goed- koope mest. Nadat van overheidswege de voorstelling verboden was, welke de burgeres Louise Michel in het Bardo te Antwerpen zou geven, werden op de muren in een aantal straten bloedroode biljetten aangeplakt, waarop de Cercle anarchiste Anversoise sicaankondigt dat Louise eene redevoering zal houden in een ander lokaal, het Palais des Fleurs op het St. Jansplein. Komt Louise daarvoor over, dan zal zij eene vergeefsche reis maken, want Antwerpen's burgemeester zal ook daar het spek takel weten te beletten. Wederom zijn te Odessa een aantal menschen in hechtenis genomen, omdat ze, onder bestuur van den student Malakhoff, eene drukkerij dreven waar politieke geschriften werden gedrukt. Minder waarschijnlijk komt het ons voor, wat het tele gram zegt, dat zij allen zouden hekend hebben, wijl de politie-ambtenaren hun eene algemeeue amnestie bij de kroning van den czaar hebben beloofd. Een treurig naspel van den brand in het Ringtheater. Op Allerheiligen en Allerzielendag- werd het algemeene graf waarin de onherkenbare lijken van zoovele slachtoffers werden begraven, door nagenoeg een half millioen menschen bezocht. Onder hen was mevrouw Petter uit Gotha, wier zoon bij den brand is omgekomen en wier eenig overgeblevene, eene dochter, later stierf. Na haar bezoek aan het graf in het hotel gekomen, schoot mevrouw Petter zich dood, en ze werd'begraven op hetzelfde kerkhof. Wederom heeft te Presburg Jodenmishandeling plaats gehad. Het gepeupel dat er zich aan schul dig maakte, plunderde eenige huizen en schoot de vrouw van een Joodschen koopman dood. Tien belhamels zijn in hechtenis genomen. Te Oldham, waar groote katoenfabrieken zijn, heeft een fabrikant weder katoen uit Arnerik ontvangen, waarbij zand was gedaan om de balen zwaarder te doen wegen. Uit éen baal haalde men 30 pond zand. Pas is het Parktheater te New-York afge brand, juist voor mevrouw Langtry er zou optreden, of men meldt ook uit Barcelona, dat er een schouw burg is afgebrand. Deze laatste brand kostte geene slachtoffers. Te New-York kwam éen man om het leven en werden velen gekwetst. De reactionaire bladen te Parijs gaan voort met uitvoerige verhalen te geven van de faits et gestes der anarchisten. Zijn deze wellicht over dreven, ook de rooskleurige berichten der regee- ringsbladen boezemen slechts matig vertrouwen in. De Gaulois plaatst zeer romantisch de samen zweerders in een boschje nabij St. Cloud, tijdens hunne besprekingen tegen verraad beschermd door twee tot de tanden gewapende schildwachten, aan wie een eerzaam wandelaar onlangs slechts te nauwernood ontkwam. Andere groepen vergade ren te Asnière, Meudon en Sèvres. In deze laat ste plaats staat zekere Makrovitsch aan het hoofd, een Hercules die uit Siberië ontsnapte en daarna te voet de gansche Midden-Aziatische woestijn doorkruiste. Een nieuw plakbiljet, waarvan 200 exemplaren in handen der Parijsche politie vielen, beweegt zich op hetzelfde thema van vroegere manifesten; doch het blijft de moeite waard die stukken te lezen om in den gedachtengang der sociale revo lutie door te dringen. Het stuk, gericht tot „alle burgers, kapitalisten en regeerders", luidt „Gij vermoeddet dat, door de gevangenneming- van eenigen onzer vrienden, gij onze gelederen in verwarring zondt brengen en aldus onze rechtma tige eischen zoudt smoren. Gij hebt de uitwer king slecht berekend. Uwe laatste handelingen hebben onzen haat slechts aangevuurd en ons nogmaals het bewijs geleverd dat er niets is te wachten van de bandieten die ons regeeren. Wee u, buorgeois van iederen rang. Onze haat zal ver schrikkelijk zijn, onverzoenlijk en enkel verdwij nen als uw ras is verdwenen van de aarde. Gij die eeuwen lang den rijkdom der maatschappij in handen hebt gehouden, en die door uwe schaamteloosheid telkens de hoop van het prole tariaat hebt in duigen geslagen, gij zijt veroor deeld. Het uur der wrake is nabij. Nabij is de boete voor al uwe misdaden en schande. Het proletariaat verklaart u den oorlog op leven en dood. Niet meer met het geweei' in de hand zullen wij uwen stand aanvallen, want gij hebt tot uwe beschikking honderdduizenden mannen, gewapend tot de tanden. Neen, wij zullen enkel de midde len gebruiken, ons door de scheikunde geopenbaard. Alle middelen zijn geoorloofd om u te vernietigen, van dolk en dynamiet tot vergif en petroleum. Alle socialistische theorieën zijn op wetenschap gegrond, en met de hulp der wetenschap zullen wij onze exploiteurs uitroeien". Van 29 October tot 5 November. Middelburg. Ondertrouwd: F. J. Damman, jm 24 j. met D. Sinke, jd. 28 j. J. J. Dhont, wed' 32 j. met E. C. Sprink, jd. 21 j. BevallenJ. C. den Boer, geb. Rommael, z, A. Voerman, geb. Verhage, z. A. J. G. Romijn. geb. Roose, d. J. Gideonse, geb. Maas, z. A. A. F Bastiaanse, geb. Papegaaij, z. A. Emond, geb. Zuidhof, z. N. F. van der Horst, geb. Wunnink, d. A. Boom, geb. Koning, d. E. J. Keersemaker, geb. van der Wiere, z. W. Ingelse, geb. Danielse, d. J. Geijp, geb. van Hemert, z. C. M.Matzinger, geb. Krijger, d. (levenl.) Overleden: A. B. Holster, man van P. J. Vroone, 45 j. Van 28 October tot 4 November. Vlissingen. Gehuwd J. M. Quasters, wed' 38 j. met M. R. Loesberg, wede 32 j. BevallenD. Dronkers, geb. Kik, z. F. C. Huibregtse, geb. de Kok, d. E. van Rosevelt, geb. Verbergt, z. L. C. Marchand, geb. Muller, d. M. J. Aspeslagh,geb. Siegrest, d. M. F. Peeters, geb. Désau- nois, d. E. Harinck, geb. Valk, z. N. Vleeschhouwer, geb. Klaasse, d. F. Christiaans, geb. Jonkman, z. Overleden: A. van der Welle, wed' van J. P. Ver bruggen, 56 j. Goes. GehuwdP. C. Visser, jm. 22 j. met J. C. Legerstee, jd. 22 j. P. Geluk, jm. 30 j. met J. Geene, jd. 19 j. BevallenM. Hootsmans, geb. Rijk, d. C. C. de Koning, geb. Addies, d. Zierikzee. GehuwdH. Kloote, jm. 24- j. met N. D. Phernambucq, jd. 24 j. Bevallen J. van den Ende, geb. Timmerman, d. P. de Rijke, geb. van den Berge, z. C. Opper man, geb. Lochmans, d. Overleden M. Snaphaan, wed' 74 j. Ph. Prie- mus, man van L. van Burgh, 45 j. J. Sies, z. 2m. H. Kwist, jm. 19 j. E. F. Holtus, z. 6 m. Caïro. Verscheidene Duitsche officieren zullen aan de expeditie naar Soedan deelnemen. Voor de betaling van den December-coupon der Egyptische schuld zijn schikkingen getroffen. (Voorloopig Verslag). Ten aanzien van het beleid des ministers meen den sommigen zijne reeds nu gebleken zelfstandig heid en streven naar beperking van uitgaven te moeten prijzen, hetgeen anderen op grond van het hooge eindcijfer vooralsnog betwijfelden. Den voorstanders van het vrije onderwijs kwam het voor, dat de min. vooreerts niets zal uitrichten om hun thans ook door hem als leus aangenomen ideaal te bereiken, terwijl de voorstanders van beperking der staatsbemoeiing vreesden, dat hij niet meer dan Thorbecke dit zijn beginsel in toe passing zou kunnen brengen. In de eerste plaats drong men aan op herzie ning van prov. en gemeentewet, beiden ook ter beperking van de autonomie, welke toelaat gelden voor kerkelijke doeleinden toe te staan. Ook daar voor achtte men het bedenkelijk dat aan Oldebroek was toegestaan, een subsidie te verleenen aan de Noordpool-expeditie. Voorts wenschte men te vernemen of de min. principieel bezwaar heeft tegen grensverandering ten aanzien van kleine gemeente rondom groote. Welk gevoelen deelt de min. ten aanzien van den eed Regeling bij de wet werd vrij alge - meen noodig geacht. Zoo inderdaad vertraging plaats had in het overleg over de militie- en schutterijwetten, moet dit dan geweten worden aan de voornemens tot grondwetsherziening De voorstanders der lijkverbranding, die in den lande een vrij sterRe beweging naar vrijheid ten deze waarnamenvraagden daaromtrent het ge voelen des ministers, in verband met het oordeel der kon. academie van wetenschappen. Bedenkelijke verschijnselen op het gebied dei- kwakzalverij deden vragen, of het geneesk. staats toezicht met den gewenschten ijver werkzaam is, dan wel verscherping van de wettelijke bepalingen is noodig te achten. Voorts vraagde men naai de uitkomsten van het onderzoek van het drinkwater. Vele leden vernamen niet zonder verwondering, dat nog 125.000 noodig zou zijn voor het krankzinnigengesticht te Medemblik boven de 111.600 door den vorigen min. voldoende ge noemd, alsook dat de min. de zaak staakte, of schoon het gesticht ook in het oude stelsel passen zou, evenzeer als in het nieuwe, waarop trouwens niet veel uitzicht scheen te bestaan. Intusschen vraagde men, waardoor de buitensporige verhoo ging is te rechtvaardigen. Een met de localiteit bekend lid ontkende echter die buitensporigheid en verklaarde dat de gebouwen hoogst eenvoudig zijn ingericht, zonder een spoor van de elders ge bruikelijke weelde. Voor het geval het wetsont werp betreffende het krankzinnigenwezen werd verworpen, beval men aan, het gesticht te bezigen voor hen die voor rekening van het openbaar gezag worden verpleegd, tot ontlasting van de andere gestichten. Men meende dat de district-veeartsen zich te vaak laten vervangen. Eenige leden wilden openlijke bekendmaking van de ziekte-gevallen in het spoe lingdistrict en men drong erop aan, ten behoeve van den veehandel, ook daar het afmakingstelsel toe te passen. De opdrijving der kosten van het hooger onderwijs werd door velen betreurd, dit jaar weder 160,000, in strijd met de becijfering van 1879. Een groot aantal leden keurde het bestaan van 4 universi teiten afsommigen wilden 2 rijksuniversiteiten opheffen en de Amsterdamsche overnemen anderen wilden éen rijksuniv. opheffen. Met leedwezen zou men intusschen zien dat verdienstelijke hoog leeraren van het rijk naar Amsterdam overgingen. In alle afd. kwam men intusschen op tegen het voortdurend uitbreiden van het getal hoogleeraren en splitsen van vakken de specialiseerende methode achtte men nadeelig ook voor het onderwijs en doodend voor de ware studiemen hield zich trouwens overtuigd, dat de hoogleeraren bereid zouden worden bevonden, zich met meer vakken te belasten. Buitensporig achtte men o. a. de aanstelling van een (16en litterarischen) hoog leeraar te Leiden voor archaeologie enz. men wees erop dat 26 colleges niet gegeven worden bij gebrek aan toehoorders en enkele hoogleeraren slechts 3 of 4 uren 's weeks college geven. Het denkbeeld werd in overweging gegeven, gymnasia en H. B. scholen in verband te brengen, ook tot het gemeenschappelijk gebruik van onder wijzers, in den geest der vroegere Latijnsche scholen. Welke plannen heeft de regeering voor het Leidsch academie-gebouw? De uitgaven voor het pathol.-anatomisch laboratorium en de kweekkas in den Hortus achtte men ongerechtvaardigd. Ernstig bestreed men de aanstelling van een 5en theol. hoogleeraar te Utrechtin elk geval behoort den te benoemen te worden aangezegd, dat hij binnen kort de kerkgeschiedenis mede zal hebben over te nemen. Of Groningen de rechte plaats is voor den leerstoel in de moderne talen, werd betwijfeldook vreesde men weder splitsing. Men drong aan op eenheid in het leerplan voor de gymnasia, klaagde over de ongelijkmatige ver deeling van de subsidiën, en vraagde welke nieuwe men wil verleenen. Algemeen vernam men met genoegen de toe zegging van herziening der M. O. wetmullum werd boven multa aanbevolen, alsook vereenvou diging in de eindexamens, alsmede bezuiniging te Winterswijk bv. kost nu elk der 17 leerlingen 890 's jaars. Ook het zeevaartkundig onderwijs werd weder ter regeling aanbevolen. Men vraagde een H. B. school voor Ter Neuzen. Inlichting werd gevraagd in zake de attesten van het proefstation te Wageningen, gebezigd als middel van reclame, in verband met het adres te dezer zake van d' Louis Mulder. Vele leden verklaarden zich tegen uitbreiding van het getal leeraren aan de Rijks Landbouwschoolveel meer dan aan boschbouw- bestaat er behoefte aan tuinbouw- onderwijs. Een aantal leden achtten het lager onderwijs bij het adres van antwoord voldoende besproken; slechts in éen afd. kwam men er op terug en drong men weder op wetswijziging aan, die wet van 1878 ook een kanker voor onze financiën noemende. Wat de hooge kosten van den school - bouw aangaat, meenden vele leden dat deze dalen zullen, nu het departement de plannen niet meer heeft goed te keuren. Men wees ook op den onderwijzersnood de artt. 34 en 38 dreigen du

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2