N° 262. 125e Jaargang. 1882. Maandag 6 November. Middelburg 4 November. Ter Afwering? Benoemingen en "besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. N. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 ^Cent: Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daïbe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. ilIIDDELBURGSCHE COURANT. De onderhandeling over het sluiten van een nieuw handelstractaat met Spanje is afgestuit op den eisch, dat de Nederlandsche regeering zich verbinden zou de Spaansche wijnen bij den invoer niet boven een zeker bedrag te belasten. Onze regeering wilde hare handen ten opzichte van den wijn, als belastings object, niet binden. Ook kon zij Spanje niet toestaan wat zij daarna aan Frankrijk niet bad kunnen weigeren, indien de onderhandelingen over een tractaat met deze mogendheid hervat mochten worden. Sedert den 24en October il. wordt dus onze invoer in Spanje belast volgens het hoogere „algemeene tarief," zonder dat Neder land in staat is de Spaansche artikelen weder- keerig bij invoer hooger te treffen. Het vrij gevige Nederlandsche tarief van lage, of vrijstelling van invoerrechten, is een beletsel tegen zoodanige weerwraak. Daar hebt ge nu de gevolgen uwer vrij zinnigheid roepen die belijders der conser vatieve handelspolitiek, welke, naar het heet, den eisch van bescherming oprechtelijk hebben laten varen, maar verlangen dat van het be ginsel van vrijen invoer worde afgeweken, zoo dikwijls dit dienen kan om hen, die ons be- nadeelen, met gelijke munt te betalen. „Hiel den wij niet blindelings vast aan eene theorie, maar wijzigden wij die naar de omstandighe den bezaten wij een tarif général als Frankrijk of Spanje, of waren wij ook maar practisch als het vrijhandelsgezinde Zwitserland, wij zouden de Spanjaarden tot rede kunnen brengen, of althans ons niet als weerlooze schapen door hen laten scheren." Zoo ongeveer klinkt de zwanezang der op sterven liggende Amsterdamsche Couranten van haar plant de echo zich voort in de hier en ginds, als onafgeloste posten eener ingetrokken hoofdwacht, een kwijnend bestaan voortslee- pende conservatieve blaadjes. Er wordt toegegeven dat een laag tarief, of vrije invoer, voor Nederland in 't algemeen gelden moetmaar een hoog tarief, als dwang middel, achterbaks gehouden moet worden. Toevallig zijn wij in de gelegenheid de waarde van dit dwangmiddel te beoordeelen naar hetgeen met Duitschland, in zijne onder handeling met hetzelfde Spanje, plaats vindt. De Duitsche invoer naar Spanje is zeer be langrijk. Hij bestaat in machinerieën, spiritu aliën, was, aardappelmeel, stijfsel, salpeter, papier, ijzerwaren, geweven stoffen, koloniale goederen, verfwaren enz., samen tot eene hoe veelheid van 60 millioen kilo's. Om dezen aanzienlijken handel vrij te stellen van de toe passing van het „algemeene" Spaansche tarief, wordt door Spanje verlangd dat het Duitsche rijk het recht van 10 mark op de 100 kilo gesneden kurken, d. i. 30 a 40 pet der waarde, dat ter bescherming van de Duitsche kurk- industrie bij invoer geheven wordt, late varen. De organen van den Duitschen handel dringen ernstig aan op inwilliging dezer voorwaarde. De enkele duizend marken, zeggen,zij, die het kurkenrecht aan de schat kist opbrengt, beteekenen niets tegenover de millioenen van den uitvoer naar Spanje. Het algemeen belang der natie wordt be ter gediend door de vastheid en de voor deden, welke een tarief zal geven, dan door de eenzijdige bescherming der Duitsche kurk-industrie. Geeft prins Bismarck aan dit betoog gehoor, dan legt hij, tengevolge van de algemeene tractaten-clausule van behandeling op den voet der meest begunstigde natie, het wapen van zijn hoog tarief, voor zooveel het artikel kur ken betreft, uit zijne handen. Hetgeen echter heden aan Spanje wordt toegestaan, zal mor gen, naar gelang de tractaten expireeren, door- iedere mogendheid, voor het artikel dat voor haar 't belangrijkst is, gevraagd worden. Het harnas van invoerrechten, waarmede de Duit sche industrie naar alle kanten gepantserd is, zal dan bij stukken afgebroken worden totdat zij eindelijk onbeschermd, als de Engelsche of de Nederlandsche, daar zal staan. Reeds nu wordt dan ook, onder den indruk van dit ge val met Spanje, in Duitschland gevraagd wat er op die manier wordt van de zooveel voor- d eeliger handelstractaten, die men, als een ge volg van de beschermings-politiek, aan de natie voorgespiegeld heeft. Of wel, en dit is veel waarschijnlijker, de rijksregeering zal van hare bescher- mingspolitiek in de eerste jaren niet te be- keeren zijn. Zij zal bij iederen eisch tot ver laging becijferen wat voor haar, -ook voor hare onderdanen voordeeliger istoege ven, of haar tarief handhaven en zich aan de représaille-rechten der andere partij onder werpen, Met andere woorden het Duitsche tarief, dat zoo beschermend is als geen Nederlandseh voorstander van den fair trade zou durven verlangen, zal ongewijzigd blijven, omdat de algemeene belangen der Duitsche natie, zooals haar regeering die inziet, dat vorderen. Het zal slechts verlaagd wor den voor zoover diezelfde algemeene belangen, ten aanzien van eenig onderdeel, eene verla ging wenschelijk mochten doen voorkomen. Maken wij nu de toepassing op Nederland. Men geeft toe, dat het algemeen belang van ons meer handeldrijvend dan industrieel land een vrijgevig tarief vordert. De uitvoer nit Nederland naar Spanje bedroeg in 1880 (het laatste jaar, waarvan de Statistiek van den in- uit- en doorvoeruitgegeven door het depar tement van financien, voor ons ligt) eene hoe veelheid van 20.952 tonnen (van 1000 KG.) Het totaal van onzen geheelen uitvoer was in dat jaar 4.477.120 tonnen. Zal men volhouden dat, ter wille van dit nog geen tweehonderdste deel, moet afgeweken worden van het beginsel, waarvan de wenschelijkheid voor het geheel, ook door hen die afwijkingen slechts als dwangmiddelen verlangen, wordt toegegeven Maar wij moeten den eisch van Nederland sche représaille-reehten tegenover Spanje nog wat van naderbij beschouwen. De waarde van den „invoer tot verbruik", uit Spanje naar Nederland, heeft, blijkens dezelfde Statistiek in 1880 bedragen eene som van f 12.760.881. Daaronder kwamen voor IJzer-erts f 1.793.523 Koper-erts. 9.663.692 Bruinsteen. 348.920 te zamen f 11.806.135 Niemand zal willen dat wij, om ons het genoegen der représaille rechten te gunnen, deze grondstoffen onzer nijverheid met invoerrech ten zullen gaan bezwaren. Onze reeds zoo over den druk der tijden klagende fabrikanten zouden vragen of het de Nederlandsche regee ring in de hersenen geslagen was. Blijft over een bedrag van f 954.746. Daar onder vindt men weder Rogge (een artikel van eerste levensbehoefte, dat zelfs een fair- trader niet belasten wil)123.693. En eindelijk wijn, waarvoor onze regeering zich juist vrijheid van belasting heeft willen voorbehouden 491.408. f 615.101. Zoodat er van den geheelen Spaanschen in voer 339.645, nog geen dertigste deel van het geheel, overblijft om onze dorst naar De heer Plate heeft dezer dagen in de N. li. Ct. aan getoond hoe weinig waarde de geldelijke berekening dei- handelsbeweging in de Statislielc van den in- uit- en doorvoer bezit, tengevolge van de werktuigelijke, »man- netje-aan-mannetjes" manier, waarop de becijfering ge schiedt. In ons betoog doen deze cijfers echter slechts als verhoudings-getallen dienst en is hun mogelijke on nauwkeurigheid zonder gewicht. weerwraak, te koelen Onder dat dertigste deel omen voor: amandelen, citroen- en oranjeschil- Isa, drogerijen, rum en arak, knik in bladen, ruw lood, matten, rozijnen, onbereide verfwaren, vijgen en andere boomvruchten, was en diver sen. Het is de moeite niet waard na te gaan hoeveel er zich daaronder nog weder bevindt dat, als grondstof voor de nijverheid of als reeds hoog genoeg belast, buiten de rekening, zou vallen, Niemand zal in ernst beweren dat het armzalige restant bij machte kan zijn om de Spanjaarden „tot rede te brengen", wanneer zij voor artikelen die voor hun land niet met betrekking tot Nederland alleen, maar in verhouding tot hun geheelen uitvoer, van overwegend belang zijn, reductien meenen te moeten verlangen. Ook in onze koloniën kunnen wij den Spaan schen uitvoer niet „raken". Derwaarts voert dit industrieel weinig ontwikkelde, aan land- bouw-voortbrengselen en delfstoffen vooral rijke land zeker nog veel minder uit, al* staat de statistiek daarvan ons op dit oogenblik niet ten dienste. Zoo blijkt ook uit dit voorbeeld weder, dat een „afwerend handelstelsei," op de eischen der practijk gegrond zoo het heet,in de meeste gevallen, wanneer men het op den keper beschouwtin het rijk der nevelen zich oplost. In beginsel verkeerd, omdat het aan de fout van alle belemmerende stelsels lijdt en de reeks der ruilingen beperkt, die het er op aankomt, voor een handeldrijvend volk, zoo groot mogelijk te maken, komt het in de uit voering gemeenlijk daarop neer, dat het mach teloos is om het doel te bereiken dat men zich voorstelt en aan ons eigen algemeen belang veel meer schade toebrengt dan voordeel aan de schatkist, of afbreuk aan onze tegenpartij. Een tarief van „eventueele" invoerrechten zal öf ernstig gemeend en dan in tegenspraak zijn met het door niemand o p e n 1 ij k be streden beginsel onzer handelswetgeving. Of wel het zal een vogelverschrikker wezen, waar niemand gewicht aan hechten zal die weet wat er achter steekt. De St.Ct bevat een Oordeel" omtrent den oogst in de provincie Zeeland over 1882. Daarbij worden de volgende opmerkingen ge maakt Wind tijdens het bloeien en de vele regen in Juni en Juli, waren voor de graangewassen na- deelig. Het meeste nadeel werd echter geleden tijdens het oogsten, toen de regen het binnenhalen zeer bemoeilijkte en dien ten gevolge veel graan in aar of pluim ontkiemde. Het loof der aardappelen stierf te vroeg af, wat deels aan het natte weder, deels aan ziekte wordt toegeschreven. Ook de peulvruchten leden veel door het ongunstige weder. Appelen en peren werden, tijdens het bloeien, door nachtvorst geteisterd, terwijl de kersen, ge durende den pluktijd, door den regen bedierven, soms zelfs hingen zij aan de boomen te rotten. Het hooi werd algemeen matig geoogst, zoodat de kwaliteit soms vrij wat te wenschen overlaat. Gras en klavers groeiden het geheele jaar door welig, behalve op die plaatsen, waar een te hooge waterstand nadeelig voor den groei was. Het houtgewas leed veel door den vooijaarsstorm. De bladeren waren bijna alle doodgewaaid, zoodat eerst het St Janslot een frisch en krachtig groen voortbragt. Vlissingen, 4 Nov. De kiesvereeniging Plicht en Rechtheeft in hare vergadering van gisteren, tot candidaat voor het lidmaatschap van den ge meenteraad gekozen den heer A. Smit, burge meester. De St. Ct. bevat een kon. besluit bepalende de plaatsing in het Staatsblad van de tusschen Neder land en Portugal op 1 Dec. 1880 te Lissabon ge sloten overeenkomst tot vaststelling van de rech ten, voorrechten en vrijdommen van de wederzijd- sche consuls. Blijkens telegraphiseh bericht van den agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexandrië, is den 24-eB October jl. te Mekka de cholera uitge broken, en zal dien ten gevolge, te rekenen van 1 dezer, op de in Egyptische havens aankomende sehepen, het cholera-reglement worden toegepast. De Economist over SeptemberOctober bevat bijdragen overhet bestuur der openbare werken in Nederland, door A. Pockde landverhuizers naar N. Amerika, door d1 Gramberg de zeil- en stoomvaart van Duitschland, door Arn. Jansen de boerderijen op de Veluwe; lord Derby en het vrijhandelstelselde Engelsche posterijen en post spaarbank over 188182; het eerste jaar der Ned. postspaarbankde millioenen-rede van den min. van financienopgave van wetten en kon. besluiten; berichten enz. De Globe geeft over NovemberEuropa en de IslamHet leven in het oude YenetieMonaco in den zomerDe dood van Darwin. De November-aflevering van den Indische Gids brengtEen wetenschap in staat van wording, door m' M. M. W. Pennink. (Hiermede wordt be doeld de Indo-nationale sociologie," voor hetgeen de schrijver aanduidt als »het samenstel der rechts betrekkingen tusschen het rijk en zijne koloniën.") Verder het vervolg op de beschrijving van den Battam-archipel, door J. G. Schot; eenige aan merkingen op het beheer der N. I. Spoorwegmaat schappij in zake tarieven-regeling, door A. Resink eene studie over het Minangkabausch (de volks taal der binnenlanden van Sumatra), door J. L. van der Toorn, eindelijk een uittreksel uit het Koloniaal Verslag, overzichten, varia enz. 1 I Vervolg Binnenland zie het Bijvoegsel. Mevrouw A. L. G. Bosboom-Toüssaint heeft allen die tot het op haar 70en geboortedag geschonken album hebben bijgedragen, verrast met eene eigen handig geschreven dankbetuiging, door middel der autographische pers vermenigvuldigd. Zij biedt hun de betuiging van haar oprechten dank »en de verzekering dat de herinnering aan dit eenig feest onuitwischbaar voor haar zal blijven gedu rende haar verdere levensdagen." pensioenen. Pensioen verleend aan dr. P. L. Rijke, hoogleeraar aan de rijks-universiteit te Leiden, ad 4000 'sjaars. onderscheidingen. Als blijk van Zr M" goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift toegekend, wegens het met levensgevaar redden van drenkelingen aan: L. C. W. Defize, 2e luit. bij het 3e reg. inf. te Vlissingen; den milic.-plverv. H. Hoogendorp, inge deeld hij de 2e compagnie van het korps ponton niers, te Dordrecht; den jongen P. M. Dame, aan boord aan de Anna-Paulowna, wëgens de moedig volbrachte redding Van zijn makker J. B. Rogier, die uit de rust over boord was gevallen; Y. Ja cobs, te Maassluis I van Kleef, te Amsterdam, en H. Dessart, te Maastricht. geneesk.. dienst. Benoemd tot off. van gezondh. 2e kl. bij het pers. van den geneesk. dienst der landm. de student voor den geneesk. dienst der landm. (arts) M. Stroub. Eervol ontslag verleend uit Z. M. mil. dienst, wegens lichaamsgebreken, aan den met verlof in Europa aanw. officier van gezondh. 2e kl. bij het leger in N. I. dr C. J. L. Daubler. Bij de akte-examens voor het middelbaar on derwijs te 's Gravenhage, is o. a. toegelaten voor geschiedenis, de heer J. G. Tuytel, te Zierikzee. Kaamslag, 3 Nov. Naar men verneemt zal het vergelijkend examen der sollicitanten, zijnde de heeren Onnekes, te Bruinisse, Schouten, te Hontenisse, en Severijn, te Amsterdam, die zich hebben aangemeld voor de betrekking van hoofd der openbare lagere school in den Grooten Huis- senspolder, onder deze gemeente, plaats hebben op Zaterdag den 25,m dezer maand. Mocht slechts éen der heeren niet opkomen, dan zou volgens de wet eene nadere oproeping moeten geschieden en in dat geval van het openen der school op 1 Januari a. niets kunnen komen. Tot hoofdonderwijzer aan de school te Hans- weert is door den gemeenteraad van Kruiningen benoemd de heer J. Verhage Mz., te Vlissingen. De off. van gezondh. le kl. bij de zeemacht W. Schoondermark, dienende aan boord van Zr M* opleidingschip Admiraal van Wassenaar, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid le kl. dr W, Schutte, arts. Door de politie alhier is gearresteerd zekere vrouw V. V., die na in dienstbaarheid goederen^

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1