Gemengde Berichten. Rechtszaken. langer of iets korter, dat een voornaam advocaat in de hofstad een briefje ontving, ongeveer van dezen inhoud: •De procureur-generaal bij het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland verlangt den advocaat te spreken en verzoekt dien heer daarom morgen te elf uren op het parket te komen." De advocaat antwoordde onmiddellijk het navolgende •De advocaat verlangt met den heer proc.-gene raai bij het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland niet in gesprek te treden en zal zich dus niet aan het parket vervoegen. •Zoo ZE. Gr. Achtb. hem noodzakelijk mocht willen spreken, is deze bereid hem morgen ten zijnent te ont vangen, straat, no Zijn deze dingen nu ook te Amsterdam gebeurd Hetgeen wij uit het Paleis van Justitie over namen doet ons het tegendeel vermoeden. Weekbl. v. h. Regt.) Al de beschikbare ruimte voor de Nederlandsche afdeeling der internationale tentoonstelling te Amsterdam is op 't oogenblik reeds door ongeveer zeshonderd aanvragers ingenomen. Het Handels blad bericht verder omtrent deze nationale zaak het volgende. Het is een gelukkig verschijnsel, dat het denk beeld om samen te werken, door gemeenschappe lijk in te zenden, zooveel ingang heeft gevonden. De Vereeniging van gas fabrikanten heeft daarin het goede voorbeeld gegeven. In overleg met het uitvoerend comité besloot zij een speciale ten toonstelling in het leven te roepen, waarop alle artikelen betreffende de toepassing van het gas als licht- en warmtebron een plaats zullen vinden. De heer D. van der Horst te Leiden is voorzitter dezer bijzondere tentoonstelling en de heer C. F. Salomons te Rotterdam, secretaris. De wolfabrikanten in Tilburg hebben een der gelijk plan opgevat. Een dertigtal hunner stelt zich voor een gemeenschappelijke inzending van hunne lakens, baaien en flanellen stoffen te doen. Ook de vertegenwoordigers der industrie vae de Langstraat zullen op de tentoonstelling niet te vergeefs gezocht worden. Het is misschien min der bekend, dat daar een 600tal leerlooiers en een lOOOtal grootere of kleinere schoenmakers ge vestigd zjjn. Men klaagt in de Langstraat over den slechten tijd, over de mededinging van En geland, Duitschland en Oostenrijk, die tegen zeer lage prijzen hun fabrikaat aanbieden. „Doch onze hoop is gevestigd op de aanstaande tentoonstelling," zeide onlangs een fabrikant uit Besoyen. «Wij zullen daar toonen, dat, mogen onze prijzen ook hooger zijn dan die van het bui- tenlandsch fabrikaat, zij volkomen gerechtvaar digd worden door het meer deugdzame van ons werk. Zal de jury, zooals wij verwachten, uit deskundige mannen bestaan, dan vreezen wij niet met het buitenland in het strijdperk te treden." Dat is flink gesproken. De industrieelen van de Langstraat toonen een juist inzicht in de zaken te hebben en als bewijs dat- ook de gemeentebe sturen aldaar begrijpen van hoeveel belang de ten toonstelling voor den verderen bloei der Lang straat zal kunnen zijn, moge dienen dat zij gelden verstrekt hebben om een waardige uitstalling te bevorderen. Ook de ijzerfabrikanten hebben in denzelfden geest stappen gedaan, die met goed gevolg be kroond schijnen te zijn. Een lötal hebben ten minste reeds een oppervlakte van 1000 meters aangevraagd; terwijl men zich voorstelt, de dooi de Nederlandsche jjzerindustrie in te nemen plaats ruimte tot 2000 meters te zullen uitbreiden. Ten slotte is 't waarschijnlijk, dat ook een 25tal der Anisterdamsche juweliers een collectieve in zending zullen doen, waarbij dan tevens de be werking, die de edelsteenen ondergaan, aanschou welijk zal worden voorgesteld. De collectieve inzendingen bieden groote voor- deelen aan en maken een optreden mogelijk van industrieelen, die anders zeker voor een groot deel gemist zouden worden. Het uitvoerend co mité ziet dan ook niets liever dan een dergelijke samenwerking en betreurt het alleen dat er nog zoovelen achterblijven. Waarom zouden bijv. de meubelfabrikanten, de elke haven een liefje had, en Jaap zou mij al lang vergeten zijn. Hij zei dat alleen maar om dat hjj mij zelf zoo graag wilde hebben." Een glans van genoegen overdekte het gelaat van juffrouw Andries bij die woorden. »Het is waar, een knap meisje dat zindelijk is en hare handen weet te gebruiken, behoeft nooit om vrijers ver legen te zijn. Ik had een beetje geld ook, dat mijn vader mij nagelaten had, en dat vindt een man ook niet te versmaden. Waarschijnlijk had die hoedenmaker dit alles overwogen. Ik noem nooit uw naam juffrouw zonder aan hem te denken; want hij heette ook Smith. Ik geloof dat hij mijn hoofd wel een beetje op hol had ge bracht met zijn mooie praatjes en vele beloften Hij had een groot huis en hield een bediende en somtijds dacht ik dat het niet meer hielp of ik al over Jaap tobde, die al zoo lang weg was en mij misschien vergeten had, en als ik met mijnheer Smith trouwde was ik er toch een boel beter aan toe, dan dat ik een oude vrijster werd en tweede meid bij mijnheer Bacchelier bleef. De menschen zeggenhoogmoed komt voor den val. Dat heb ik ook ondervonden; want op zekeren dag zei mijnheer Smith dat hij het wel aardig vond om mij zoo nu en dan te ontmoeten en met mij te praten maar dat hij toch liever een andere schikking wilde maken. Hij vroeg of ik bjj hem in huis wilde komen om het toezicht op zijn kind en op het huishouden te houden. Hij was weduw naar en ik zou geheel vrouw des huizes zjjn en fabrikanten van goud- en zilverwerken, de boek drukkers, de photographen en nog zoovele anderen ook niet hetzelfde kunnen doen Het individueel karakter behoeft daarbij volstrekt niet verloren te gaan. Het is te betreuren, dat een onzer eigenaar digste fabrieksstreken zoo weinig van zich doet hooren. In Twente schijnt men van meening te zijn, dat haar tegenwoordigheid op de tentoon stelling onnoodig is. Gelukkig, dat ten minste de firma gebr. Salomonson te Nijverdal er anders over denkt en den alouden roem der Twentsche weverijen op de tentoonstelling wil handhaven. De Nederlandsche kunstenaars beginnen vele blijken van belangstelling te geven. De kunst- vereenigingen Arti et Amicitiae te Amsterdam en Pulchri Studio te 's Gravenhage, schjjnen bereid te zijn hare medewerking te verleenen. Het comité verlangt niets liever dan voor deze afdee ling de zorg en de bemoeiingen, maar dan ook later de eer en de voldoening aan de mannen van het vak over te dragen. De N. R. Ct handhaaft andermaal haar aan vankelijk tegengesproken bericht, dat de minister van koloniën reeds in 't begin van October jl. de akte tot verlenging van het consignatie-contract, voor een tijdvak van tien jaren, met de Ned. Handelmaatschappij heeft onderteekend. De re geering, voegt zij er echter bij, schijnt nu nog het recht te willen bedingen om ook binnen de tien jaren het contract op te kunnen zeggen. Te Rotterdam wordt thans afgenomen het examen voor surnumerair en voor aspirant-verificateur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen. De commissie is samengesteld uit de heerenF. Hoyer, provinc. inspect, der dir. bel. invoerr. en acc.J. B. Story van Blokland, control, der in voerr. en acc. te Amsterdam; P. H. W. Ligtenberg, contr. der dir. bel. te AmsterdamG. J. J. Grei- danus, control, der dir. bel. invoerr. en acc. te Groenloodr A. J. van Aken, schoolopziener te 's Gravenhage, en W. J. van Gorkom, schoolop ziener te Goes. De heer J. L. Hoorweg geeft in het Utr. Dag blad eene berekening van de kosten, die het vor deren zou om de lokalen en den tuin van Tivoli, te Utrecht, met electrische gloeilampen te ver lichten. Hij berekent voor de gewone dagelijksche verlichting en voor de uitvoeringen te zamen noodig te hebben: gedurende 30 dagen in de maand 60, en daarenboven nog op ongeveer 10 dagen in de maand 200 gloeilampen daags. De berekening der kosten is als volgt Kosten van aanleg 1 gebouwtje3000 (geschat) 1 stoommachine 25 paardk. 7000 1 6 paardk. 2400 2 lichtmachines4500 460 gloeilampen1380 aanleg draden en verandering der kronen1000 (geschat) te zamen 19280 Maandelijksche uitgaven Amortisatie van kapitaal a 10 pet. 's jaars 160 Verbruik steenkolen groote machine 10 keeren 4 uur a 1,5 KG15 Verbruik steenkolen kleine machine 30 dagen ongeveer 6 uur a 2 KG 22 Loon bediende75 10 nieuwe lampen30 totaal 302 De kosten der verlichting, daarin begrepen die voor de aflossing van het kapitaal, zjjn dus per maand 302, terwijl de maandelijksche gas-reke- ning van Tivoli volgens officieele opgaven van 250 tot f 300 bedraagt. In de memorie van beantwoording op het af- deelingsverslag der tweede kamer over de Indische begrooting geeft de minister van koloniën eenige inlichting omtrent de verhouding tusschen de civiele en de militaire autoriteiten in Atjeh. De mijn eigen zin kunnen doenmaar hij sprak geen woord van trouwen, of van een trouwring. En dat was het einde van onze vriendschap. Hij schreef mij brief op brief en wachtte mij op straat op, om nog eens met mij te praten, maar ik zeg, woorden hebben niets te beduiden, als de daden ze logen straffen. Ik vergat echter mijnheer Smith heel spoedigwant met Kerstmis kwam mijn Jaap heelhuids terug en op Paaschmaandag was mijn heer Bacchelier zelf getuige bij ons huwelijk. »Dat was een gelukkige dag, zooals gij begrijpen kunt; maar het leven is kort en de goede dagen ook. Mijn arme Jaap zou zijn eerste reis doen doch hij keerde niet terug, daar een kwaadaardige koorts, zooals zij die in die vreemde landen hebben, hem aantastte en nu ligt hij op een plaats, die zij Montevideo noemen, begraven." Zij neemt haar zware hoornen bril af en pinkt een traan weg. „Geloof mij, het is een hard leven dat de zeelui Hemel! wat laat die brievenbesteller mij daar Schrikken!" Een tik op de voordeur heeft haar allebei doen opspringen. »Ik zal hem wel opendoen", zegt Clara en vliegt naar de voordeur. Zij wordt voor haar vlugheid beloond door het ontvangen van een brief, waarop de brenger ant woord moet hebben. Hij is van Hetheringham en luidt als volgt minister zegt voorts omtrent het in de kamer aangegeven denkbeeld van inkrimping onzer ves tiging het volgende Het denkbeeld om onze vestiging in Groot-Atjeh meer te concentreeren, zou thans moeilijk meer zijn te verwezenlijken, wanneer namelijk daarmede eene verkleining van het door ons bezette terrein bedoeld wordt. De uitbreiding van onze vestiging was het gevolg van de maatregelen, die in de laatste jaren, vóór de aanstelling van den civie- len gouverneur, genomen waren. Nu wij eenmaal een gedeelte van Groot-Atjeh bezet hebben, zou den het prestige van het gouvernement en de be langen van de goedgezinden onder de bevolking in gevaar worden gebracht wanneer wij ons te rugtrokken. Alleen dan zou daartoe moeten wor den overgegaan, wanneer het uit een militair oog punt onvermijdellijk mocht blijken. Eene andere vraag is het, of zonder verkleining van het door ons bezette terrein, de troepen in een kleiner aantal pos ten behooren geconcentreerd te worden, met verla ting van die kleine posten, waarvan het behoud onze krachten te zeer versnippert. Deze vraag is reeds sedert geruimen tijd bij de betrokken auto riteiten in overweging, en zal vermoedelijk spoe dig tot eene beslissing komen, Ook de minister heeft niet zonder leedwezen kennis genomen van de gevallen van desertie, die bij de troepen in Atjeh zijn voorgekomen. Vol gens den thans vervangen militairen kommandant, die bij eene in April of Mei jl. gehouden inspectie in de XXII Moekims overal den geest der troepen uitmuntend gevonden had, moeten die deserties als op zichzelf staande feiten beschouwd worden. Jannetje Struik, de millioenen-juffrouw, te Rotterdam in hechtenis, is bij vonnis van de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot betaling van ƒ1400 aan de firma WamsteekerVan der Gant voor een gekochten, doch niet betaalden juweelen armband ?an dien prijs. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gis teren F. v. d. V., uit Axel, ter zake van diefstal in een bewoond huis met behulp van een valschen sleutel, tot 4 maanden eenzame opsluiting ver oordeeld. Hierna stond terecht J. D. v. d. M., oud 18 jaren, laatst notaris-klerk te Vlissingen. Besch. was van 8 Mei tot 12 Juli jl. in dienst van den notaris v. U. P. Hij vervaardigde, zonder daartoe bevoegd te zijn, nota's ten name van personen, die bij eene verkooping kooppenningen waren schuldig geworden, en ontving twee dezer reke ningen tot een bedrag van 23.65, nadat hij ze per order den notaris voor voldaan had ondertee kend. Deze gelden werden door besch. verteerd. Besch. legde eene volledige bekentenis af, en adv.-gen. mr Bijleveld zag in zijne handelingen valschheden in onderhandsch geschrift door namaking van handteekening. De eisch strekte tot 1 jaar celstraf en 4 boeten van 50. De verdediger, jhr mr Van den Bergh, was van mee ning dat in deze aan geen valschheid kon worden gedacht. Zijne conclusie strekte tot vrijspraak, maar subsidiair wees hij het hof op verzachtende omstandigheden Daarna stond terecht J. T., 29 jaren, straatma ker, laatst te St. Maartensdijk verblijf houdende. Hij vervoegde zich in gezelschap van zekeren S., in den avond van 3 Jan. 1878, in een schoen winkel te Middelburg, overhandigde aan de win kelierster een met potlood geschreven briefje en bekwam twee paar laarzen, waarvan hij éen paar behield, terwijl S. zich het andere toeëigende. Het briefje was niet onderteekend en bevatte slechts een verzoek van zekeren heer D. tot af gifte der laarzen. Voor deze valschheid was S. reeds veroordeeld, maar de tegenwoordige besch. wist zich tot 4 Oct. jl. in het buitenland schuil te houden. Op genoemden dag begaf hij zich vrijwillig te 's Hage in arrest. De adv.-gen. mr Bijleveld requireerde 4 maanden celstraf en 2 boeten van 50. Mr Vaillant, als verdediger optredende, geloofde met een beroep op een arrest van den hoogen raad, dat geen valschheid was gepleegd. Naar zijn gevoelen kon zijn cliënt slechts wegens oplichting gestraft worden. Waarde juffrouw Maud. »Mijn gedrag zal in het vervolg mijn onbeschei denheid van heden morgen uitwisschen. Wilt gij mij weder vertrouwen en gelooven, dat het mij bitter spijt u een onaangenaam oogenblik bezorgd te hebben Ik hoop dat gij het doen zult en smeek u nog eenige malen voor mij te posee ren. Gij zult u niet meer over mij te beklagen hebben, dat beloof ik u. Willig mijn verzoek in, terwille onzer schilderij. Het lot van Maud Muller is in uwe hand. In dien gij weigert morgen terug te komen zet ik de schilderij in den hoek, sluit mijn atelier en verlaat Engeland terstond. »Dat is mijn vast besluit. Gij hebt het in uw macht om mijn vertrek te verhaasten of te ver tragen. Ik wacht uw antwoord." »P. H." Welk antwoord moet zij geven Toen Clara het atelier verliet, toornig en vol verontwaardiging tegen Percy en opnieuw vu rig verlangende naar Harold, had zij zich voor genomen zich door niets te laten bewegen om ooit weer voor Maud Muller te poseerenmaar dat was een ondoordacht besluit geweest. Welk ge vaar kan er bestaan in het terugkeeren tot hare aangename plichten, nu hjj overtuigd is van zijne onbescheidenheid en er berouw van heeft? Waarom zou zij hem nog niet eenmaal ver trouwen? In deze zaken is de uitspraak bepaald op aanut Donderdag. Vlissing-en, 3 Nov. Den hier in het gast huis verpleegd wordenden werkman van de fabriek De Schelde, die op den 12ea der vorige maand door het omvallen van een bok aan een zjjner beenen verwond werd, is gisteren het been afge zet. De lijder is vrij wel. Eene merkwaardige eigenschap van de echo is niet algemeen bekend. De echo geeft het ge luid weder, jmaar in een spiegel geeft zij ook zich zelve terug. Yan het woord in kapitale drukletters, geeft het spiegelbeeld eveneens „echo" te lezen. De stoomtram van Amsterdam naar Wor- merveer zal den 15en dezer geopend worden. Dat het bewerken van den grond grooten invloed heeft op den oogst, is te Veenhuizen overtuigend bewezen. Op aansporing van een der wijkmeesters zijn eenige akkers ongeveer 7 decimeter omgespit en na, op dezelfde wijze gemest te zijn als de andere akkers met haver bezaaid. De diepgespitte akkers leverden ongeveer 45 HL. per heet., de andere 30 HL. Meer dan 200 landbouwers uit onderscheiden streken in de provincie Friesland hebben zich, bljjkens bekendmaking in de Leeuw. Ct, schrifte lijk verhonden, na 1 November geen granen te zullen verkoopen dan onder uitdrukkelijk beding, dat de betaling geschiede uiterlijk op den markt dag der plaats van den verkoop, volgende op de week in welke het verkochte is geleverd. De verbintenis geldt voor alle plaatsen, waar de verkoop is geschied. Toen Louise Michel Woensdag avond te Gent optrad om eene voordracht te houden, werd zij met een vervaarlijk geschreeuw en gefluit ontvangen. Er ontstond groote verwarring in de zaal; hier en daar volgden vechtpartijen en in het gedrang kreeg Louise een slag met een poot van een ta fel op het hoofd, waarna zij den strijd opgaf, zonder hare redevoering te houden. Te Poltawa in Rusland heeft de politie een inval gedaan in eene vergadering van een geheim genootschap en de grootste helft der 200 aan wezigen in hechtenis genomen. De cholera heeft zich weder vertoond te Mekka. Djeddah is nog vrij, maar de treurige toestand der gezondheidszorg aldaar geeft niet veel hoop dat men er de ziekte zal blijven weren. Het bestuur van het Londensche kerspel Newington heeft aan den Board of Trade de noo- dige coneessie aangevraagd om in dat kerspel electrisch licht te leveren voor verlichting van straten en particuliere woningen. Het is de eerste maal sedert de aanneming der Engelsche wet op de electrische verlichting, dat door een gemeente bestuur (want daarmeê kan men de Vestry in dit opzicht ongeveer gelijkstellen) verlof wordt ge vraagd om van gemeentewege het electrisch licht te exploiteeren. Engelsche schrijvers zijn met recht verstoord wijl de onderhandelingen tusschen Engeland en de Yereenigde Staten over wederzijdsche bescherming van het copierecht zijn afgebroken. De heer Clark Russell, een schrijver van romans en verhalen, verhaalt in het Athenaeum, dat een beambte van de welbekende Amerikaansche uitgeversfirma Harper in het openbaar heeft gezegd dat de oude school van de romanschrijvers plaats maakt voor de nieuwe; Dickens en Thackeray worden niet meer verkocht, en Cooper moet onderdoen voor Russell. Zijne zeeverhalen gaan weg als warme koek." Nog meer van die aanhalingen zijn in Russell's brief te vinden, en hij laat erop volgen „Ik heb nooit, ik zweer het, een enkelen duit uit Amerika ontvangen, zelfs geen bedankje." De Amerikanen drukken doodbedaard over en begaan, in zede lijken zin, want wettelijk is het veroorloofd, een diefstal aan de schrijvers. Yan Beaconsfield's Ëndymion kocht men een exemplaar in New-York voor /0.37J, toen het boek in Engeland nog 18.90 kostte. Het schijnt echter, dat de En gelsche auteurs het zelf in hunne macht hebben verbetering aan te brengen. Zij hebben, indien Wat heeft hij eigenlijk gedaan Haar gezegd dat hij haar beminde. Is dat op zichzelf een misdaad? Bij deze ommekeer van gedachten komt zijn ver klaring hem eerder ten goede. Hij sprak omdat hij niet langer zwijgen kon. Te weten dat hij haar be wondert en aanbidt, is welbeschouwd zeer aan genaam. Zij is stellig hard, overijld, onedelmoedig geweest en afgezien van alle persoonlijke beschouwingen is zij overtuigd dat hij haar voor die schilderij noodig heeft, waaraan zij tot nogtoe als het ware samen gewerkt hebben. Mag zij hem daarmede in den steek laten, nu het werk bijna voltooid is „Ik zal als naar gewoonte morgen komen" is het antwoord dat zij haastig met potlood op zjjn enveloppe krabbelt. En morgen gaat zij. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2