Laatste Berichten. Benoemingen en 'besluiten. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Staten-generaal? Verhooging hoofdstuk V 1882. technische personeel en de commissie voor de onteigening, die den weg hadden helpen tot stand brengen. Te Eist kwam de commissaris des konings Mollerus op den trein, evenals de kamerleden De Beaufort en Dijckmeester. De feestelijkheden werden gesloten met een gezelligen disch en vuurwerk. (Ilbl.) Blijkens de officieele statistiek van handel en scheepvaart van en op Nederland in 1881, hebben in dit jaar bedragen de Algemeene invoer 10.325.892.451 K.G. Invoer tot verbruik 919.670.775 Gld. Algemeene uitvoer 4.751.147.682 K.Cr. Uitvoer uit het vrije verkeer 690.385.339 Gld. Doorvoer met overlading 220.846.086 K.G. Doorvoer zonder overlading 1.450.066.246 K.G. Met de cjjters over 1880 vergeleken, ontwaart men dat de algemeene invoer is toegenomen met ruim 4.81 de invoer tot verbruik met ruim 9.52 de algemeene uitvoer met ruim 6.12 die uit het vrije verkeer met ruim 9.63 de doorvoer zonder overlading met bijna 16.17 alleen de doorvoer met overlading is verminderd, en wel met bijna 2.08 Om toch vooral te doen voelen hoe groot het gevaar is geweest, waaraan de Willem Barents gedurende de jongste stormen was blootgesteld, spreken sommige bladen van »het dappere vaar tuigje, minder dan een notedop op de onstuimige golven." Deze overdrijving doet denken aan de vraag punten, in letterkundige debating-clubs somtijds opgeworpen. Zooals, of het geoorloofd is te zeggen En de kille sueeuw is warme r, Dan die blik van 't zwijgend oog Sneeuw is evenmin warm, als de Barents »nog minder" dan een notedop is. Zegt men dat het een buitengewoon sterk, tegen de ijsbergen en stormvlagen van het Noorden gewapend schoe- nertje is, daji zegt men juist genoeg om te doen begrijpen welk een gevaar er getrotseerd en welk een koelbloedigheid en zeemanschap er aan den dag gelegd is moeten worden, gedurende den bangen tocht van het scheepje langs de Hol- landsche banken in de Noordzee. ridderorden. Benoemd tot grootkruis der orde van den Ned. Leeuw Z. K. EL prins Arisugawa, maarschalk van het Japansche leger. geneeskunde. Toegekend eene rijksbeurs van 800 's jaars aan mejuffrouw A. P. C. van Tussenbroek, studente in de geneeskunde aan de rijks-universiteit te Utrecht, voor het tijdvak van 1 November 1882 tot en met 31 Augustus 1883. burgemeesters. Eervol ontslag verleend, op verzoek, aan m1 H. R. van Marle, als burgemeester van Deventer. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Gennep c. a. M. P. Rasch, ontv. te Beilen c. a.tot ontv. te Mèdemblik c. a. N. J. M. Schelf hout, ontv. te Blokker c. a.tot ontv. te Sloten (NH.) W. B. de Bruijn, ontv. te Vries c. a. en tot ontv. te Veenendaal c. a. J. C. Bekker, ontv. te Ruinerwold c. a. pensioenen. Op pensioen gesteld, ten bedrage van 1474 's jaars, op zijne aanvrage, de ritmeester W. H. Nolthenius, van het le reg. huzaren. leger. Eervol ontslag verleend uit den mil. dienst aan den met verlof hier te lande aanwezigen le luit. dei inf. bjj het leger in Ned. Indië A. J. L. Le Maitre, wegens voortdurende ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den mil. dienst daar te lande, tengevolge van eene in den strijd bekomen verwonding, en aan den met verlof hier te lande aanwezigen kapitein der inf. van het leger in Ned. Indië J. W. van Vooren, wegens finale ongeschiktheid voor den activen militairen dienst, tengevolge van verminking, in en door den dienst ontstaan. Beiden onder toekenning van pensioen. ïersebe, 1 Nov. Beroepen bij de Ned. zegt Clara, want ik voelde mij zeer verontwaar digd en zou niet voor de gevolgen hebben kunnen instaan, indien de omstandigheden mij niet ge vangen hadden gehouden." „En u gedwongen hadden om nolens volens een luistervink te worden, niet waar Necessitas non habet legem (nood breekt wet) antwoordt zij gevat. Die oude meester van haar had haar eenige Latijnsche zinsneden geleerd en haar aangeboren gezond verstand stelde haar in staat die steeds goed te pas te brengen. Zij is nu haar verlegenheid schijnbaar geheel te boven en spreekt zoo opgewekt als Percy slechts verlangen kan. »Er was een oogenblik, dat moet ik beken nen", herneemt zij, waarop ik meer vervuld was van hetgeen die dame omtrent juffrouw Olly zei, dan van mijn eigen gekrenktheid. Het verbaast mij waarlijk dat gij mij nooit van die prachtige voordracht van Maud Muller verteld hebt, daar die u toch op het denkbeeld heeft gebracht van de schilderij, welke wij zoo vaak samen besproken hebben." Zij is, zij moet jaioersch zijn denkt Percy met verrukking. Zijn bleek gelaat wordt met een blos overtogen bij de gedachte aan deze mogelijk heid want als zij jaioersch is, houdt zij van hem. Eindelijk heeft hij het hart van deze ijsrjonkvrouw getroffen en zal hij de belooning erlangen voor den dwang, dien hij zich al die maanden heeft opgelegd, door zoo stijf en deftig te zijn als hare ongenaakbare hoogheid slechts kon begeeren. Herv. gemeente alhier, d" J. F. de Later, predi kant te St. Annaland. Naar wij vernemen heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Hage zich voorzien in cassatie van het arrest, door het hof den 26en October gewezen in de zaak tegen Wolfert Stoel, vlasboer te Duivendijke, waarbij deze van de hem te laste gelegde poging tot omkooping van den gevangenbewaarder in het huis van arrest te Zie- rikzee is vrijgesproken, op grond dat deze niet bevoegd zou zijn tot het opmaken van een ambtseedig proces-verbaal. Te Zevenaar is de vrouw van een arbeider ge arresteerd, omdat zij een voorkind van haar man, vier jaren oud, vergiftigd heeft. Zij had lucifer kopjes met meel vermengd en daarvan een panne koekje gebakken, dat zij het kind heeft laten opeten en waaraan het gestorven is. Zij was pas een jaar gehuwd en jaioersch op het kind, waar van haar man veel hield. Zij heeft haar misdaad reeds bekend. Axel, 81 Oct. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 7 paarden, 24 stuks hoornvee, 1 schaap, 13 varkens en 1 geit. Premien zijn uitgereiktaan A. Haak, land bouwer te Axel, voor het grootst getal paardën f 5, en voor het schoonste ruin- of merriepaard van 3 tot 6 jaren oud f 5. Aan L. de Moor, slachter te Zuiddorpe, voor het grootste getal hoornvee 5. Aan W, Dieleman, landbouwer te Axel, voor de schoonste baatgevende of kalfdra- gende koe 5. Aan L. van Damme, koopman te Overslag, voor het grootste getal varkens ƒ1. De handel was zeer levendig. *Mansweert, 31 Oct. Zondag avond zag de kapitein der van Vlissingen alhier binnengekomen 3,m schooner Citia, bestemd naar Dordrecht, zich verplicht de hulp der politie in te roepen, door dien 2 man zijner equipage de bevelen van den kapitein weerstreefden en den stuurman op een pak slagen onthaalden. De wêerspannigen zijn door de zorg der politie van boord verwijderd en tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. - Volgens Veritas zijn in September veronge lukt 90 zeil- en 8 stoomschepen, waaronder twee Nederl. stoomschepen en een zeilschip. Naar het Vad. verneemt heeft Z. M. de koning den sergeant Musquetier, bekend door het deel dat hij gehad heeft in de ontdekking van den moordenaar De Jongh, tot zijn parti culieren tweeden secretaris benoemd. Gisteren avond bracht het Leidsehe studen tenkorps aan prof. Rosenstein de serenade, die hem verleden week reeds, nadat het besluit van den hoogleeraar om voor de benoeming bij de Amster- damsche universiteit te bedanken bekend was geworden, was toegedacht. Huiselijke omstandig heden bij den hoogleeraar deden toen de serenade uitstellen. De bewoners van de Breedstraat te Leiden legden door het uitsteken van vlaggen hun instemming aan den dag met deze hulde. Voor een geschenk aan den hoogleeraar is reeds 800 bijeengebracht. Had de visschersvloot uit Urk in langen tijd geen verlies van personen of vaartuigen gehad, verleden Dinsdag zijn de verliezen van personen zoo talrijk en zoo treurig geweest, dat de ontsteltenis en droefheid algemeen zijn. Eene schuit, schipper Hessel Kobus Bakker, sedert eeni- gen tijd zich te Nieuwediep gevestigd hebbende, is met man en muis vergaan, eene weduwe met kinderen geheel onverzorgd nalatende; een zoontje had hij bij zich aan boord en twee knechts. Schipper Evert Hoefnagel met zijn broeder en zijn knecht zjjn ook vergaande schipper laat eene zwangere vrouw en twee kinderen na. De 19jarige broeder, bij een anderen schipper varende, stapte in het Nieuwediep bij zjjnen broeder aan boord en kwam zoo om. De knecht laat eene vrouw met eene dochter na. Voorts is schipper Albert Kramer, ongeveer 23 jaar oud, welke zijn vader van 60 jaar ook bij zieh aan boord had. en een knecht van 20 jaar, mede vergaan. Twee andere schippers hebben hunne vaartuigen verlorenmaar werden met hunne bemanning als door een wonder gered. Op nieuw kwamen te Scheveningen verontrus tende berichtenzeer waarschijnlijk is eene tweede bemanning, behoorende aan eene Scheveningsche schuitin den laatsten storm omgekomen. Schipper A. Blok, die Zondag te Scheveningen aankwam, rapporteert, dat hjj in volle zee nabij Cocksdorp een vaartuig nog drij veilde aan zijne Maar nu heeft hjj haar getroffen en als hij die openbaring aan het bezoek van lady Annette te danken heeft, dan zal hij die veeleisehende be schermvrouw duizendmaal zegenen. Dergelijke gedachten vliegen Percy wild door het hoofd. Hij heeft zich zelf nooit den omvang van den hartstocht, dien Clara hem inboezemt, durven bekennen. Hij is te hang voor zich zelf en voor haar geweest om die overweldigende waarheid onder de oogen te durven zien. Maar nu er van haar kant een teeken gegeven wordtal is dat nog zoo flauw, slaat hij alle verdere bedenkingen in den wind. Waarom zou ik u ooit iets van Olympia of van haar lezing verteld hebben roept hij met roode wangen en schitterende oogen uit. »Wat konden mij alle vrouwen ter wereld schelen, in boeken of daarbuiten, sedert ik u gevonden had Gij waart Maudgij waart mijn ideaal, mijn schoonheid, mijn schat; uw tegenwoordigheid, uw stem, uw glimlach, uw lieftalligheid bezielden mij. Gij hebt mij doen werken zooals ik nooit te voren gewerkt had en gij hebt mij doen beminnen, zooals ik nooit te voren bemind had. Maud, aan biddelijke Maud, zeg dat gij mij niet verafschuwt zeg mij beken dat gij mij een weinig lief hebt." Hij is op zijne kniën gezonken, tracht haar hand te vatten en ziet haar onverschrokken aan, ofschoon zijn stem van aandoening trilt. Zij tracht haar hoofd af te wenden, want zij vreest zijne oogen te ontmoetende blijde glim lach is van haar bleek gelaat verdwenen; hare vleet en zonder bemanning gezien heeft. De schuit had een witten rand, op een der brails stond de letter W. {H. Ct). Bij den gemeenteraad van Maastricht zijn twee aanvragen ingekomen om vergunning tot den aanleg van een stoomtram naar Valkenburg. De eene aanvraag is gedaan door de heeren Rijperman en Zelis, ingenieurs te Gennep, en de andere door een ingenieur te 's Hage. Te midden van de groote omwenteling in de Amsterdamsche dagbladpers, valt plotseling een nieuw blad uit de lucht. Het heet Nieuw Vliegend Blad van Amsterdam. Dit is thans het goed koopste volksblad. Het verschijnt bij de firma Kruisman C° voorloopig tweemaal 's weeks, in het formaat van het Nieuws v. d. Dag, voor 2 cent het nommer of 40 cent bij driemaandelijksch abonnement. Te Amsterdam is druk sprake van een drij vend hotel, dat door een consortium van onder nemers, met het oog op den grooten stroom van tentoonstellingsbezoekers in 1883, in overeenstem ming met de commissie voor de koloniale ten toonstelling gebouwd zal worden. Als plaats waar dit hotel komt te liggen, noemt men den Schinkel op Overtoom. Aan het strand bij Petten is aangespoeld de groote scheepsboot van het in de Noordgronden gestrande stoomschip Gulf of Panamawaarin zich een man bevond, dien men verdronken waande. Hoewel zwaar gekneusd en uitgeput van ver moeienis, was hij toch nog in leven. In de boot lag ook het lijk van een der opvarenden, die bij het omslaan was verdronken. Hedenochtend schrijft de Java Bode, onder dagteekening van 26 September verdrong zich in den Bataviaschen Dierentuin eene groote me nigte, om de opening bij te wonen van de ten toonstelling van bloemen, planten, honden, pluim gedierte, paarden enz. Daar tentoonstellingen hier in Indië nog niet zoo gewoon zijn als in het van deze feestelijkheden reeds bijna verzadigd Europa, maakt eene plechtigheid als die van dezen morgen bijna den indruk van een gewichtig feit. Z. E. de gouverneur-generaal opende de tentoonstelling met eene korte rede, waarin hij wees op het nut, dat dergelijke uitstallingen kunnen hebben voor de beschaving en de ontwikkeling, op den voor uitgang in bekendheid met Indie's flora en fauna en op het wenschelijke, dat meer levendigheid in deze dingen zichtbaar zou worden. De voortvluchtige Amsterdamsche graankoo- per Engels is, naar men beweert, niet naar de Yereenigde Staten, maar over Hamburg naar Buenos Ayres vertrokken. In dat geval zou zijne uitle vering niet te verkrijgen zijn. Als een der gevolgen van de electriciteits- tentoonstelling meldt men uit Münohen dat eerst daags de groote schouwburg aldaar door electrische lampen zal verlicht worden. Stortregens en stormen hebben in de laatste dagen in het zuiden van Frankrijk groote verwoes tingen aangericht. Cannes, Digue, Toulon en eenige andere plaatsen van minder belang stonden onder water. Tusschen Marseille en Nizza zijn bijna alle rivieren buiten hare oevers getreden en wer den bruggen weggeslagen. De spoorwegverbinding tusschen Parijs en Marseille was eenigen tijd ge stoord. Te Digue had eene dijkbreuk plaats waarbij een aantal mensohen omkwamen. Te Toulon werd de overstrooming der stad door eene wolk breuk veroorzaakt. Daken vlogen van de huizen, en dikke boomen werden afgeknakt, terwijl bij St. Raphael zeven schepen op de kust werden geworpen. Ook in het westen hadden overstroo mingen plaatsBordeaux stond gedeeltelijk onder water, en door het doorbreken yan den Gironde- djjk is het dal van Medoc overstroomd. Op het eiland Ré begaf de zeedijk zich en werden groote hoeveelheden zout uit de droogputten weggespoeld. De bezorgdheid in Lyon begint te wijken. De „ware republikeinen" aldaar hebben een mani fest uitgevaardigd, waarin zij de dynamiet-aan- slagen sterk afkeuren en verklaren dat de daden der anarchisten de algemeene verontwaardiging wekken. Het protest doet zeker den onderteeke naars eer aan, maar het beteekent toch niet veel. Een groot deel der lagere klassen in Frankrijk is ervan overtuigd dat de thans regeerende repu blikeinen onder elkander dezelfde verdeeling van staats-brooden en- visschen houden als zij vroeger verweten aan de ambtenaren van het keizerrijk. De geest die hier en daar onder de werklieden heerscht, blijkt ook uit een strooibiljet dat dezer dagen in den Parijschen faubourg St. Antoine werd verspreid. Onder meer fraais leest men daarin: „In den oorlog is alles geoorloofd wat den vijand kan verzwakken. In den strijd van het proletariaat tegen de bourgeoisie is dit even waar als in eiken anderen strijd, en wij achten ons verplicht den strijders mede te deelen dat zij hunnen plicht zouden verzuimen indien zij eenig wenkbrauwen zijn angstig saamgetrokken. Hij houdt nu hare beide handen vast en bedekt die met hartstochtelijke kussen. »Ik bemin u, ik aanbid u, Maudfluistert hij ademloos en laat er snikkend op volgen Antwoord mij lieveling, Maud, kus mij." Zij rukt zich met buitengewone inspanning los en zegt op bevenden, smeekenden toon »Wat ik u bidden mag, laat mij terstond gaan." Zij is een paar stappen achteruit gegaan en begeeft zich naar de deur. »Wilt gij mij nu laten gaan, mijnheer He- theringham zegt zij op den toon van iemand die een gunst verzoekt. Haar verschrikte blik, waarin geen vonkje liefde schittert, haar terugtrekken hebben zijn koorts achtige opgewondenheid bedaard. De vlam, zoo spoedig aangewakkerd, is even spoedig weer uit gedoofd. „Heb ik u beleedigd, Maud?" vraagt hij moedeloos. „Laat mij als 't u blieft heengaan, gij kunt niet van mij vergen dat ik nu met u praat of voor u poseer." Hij had haar vaak op zijn fantastische manier de ijs-jonkvrouw genoemd, nu ziet hij haar als zoodanig. Wilt gij mij vergeven en morgen terugko men ter wille van onze schilderij smeekt hij, de deur voor haar openende. middel ongebruikt lieten om hun vjjand te doo- den of te verzwakken. Eene vorige keer raadden wij den werklieden aan om eene werkstaking aan te vangen met het ophangen van alle weigerach tige patroons, om den bourgeois schrik in te boe zemen. Nu voegen wij er hij dat het verbranden van hunne pakhuizen, de vernietiging van hun nen rijkdom een schoon en weldadig schouwspel biedt." Daarop volgt eene nauwkeurige opgave hoe men dynamiet, lithofracteur, pikraat, nitro glycerine en ammoniak-poeder moet vervaardigen. Te Lyon echter zijn de straten weder levendig geworden, en het publiek stroomt weder naar de schouwburgen. De paniek vermindert, en som migen willen zelfs beweren dat er geene paniek geweest is; maar daarmede is wel eenigszin3 in tegenspraak het feit dat de levensverzekerings maatschappij Soleil verleden week meer aanvragen kreeg om polissen te sluiten dan ooit vroeger in éene week. Ook Marseille wordt door de anarchie niet ver geten. De maire ontving Zondag een briet dat heden, op Allerheiligen-dag, het stadhuis in de lucht zou springen, waarop de gemeenteraad het heldhaftig besluit nam om dezen dag op het stad huis door te brengen. Aanstaanden Zondag, om twaalf uren des middags, zal Louise Michel in het Bardo te Ant werpen eene voordracht houden over de „omwen teling in de maatschappij." Stonstantinopel. Lord Dufferin's ver trek naar Egypte baart groot opzien, en na het bekend worden der tijding ontbood de sultan zijne ministers. Lord Dufferin had een kort onderhoud met den premier en zeide dat eene ziekte van sir Edw. Malet de voornaamste reden van zijn vertrek was. 1 November des morgens te 8 uren. NAME» DER PLAATSEN. Ba- rora. stand. Wind I richt. Tem pera- kracht.) lucht. Toe stand Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 761 4 ZZW 1 betr. 1 8 761.6 Z 1 z. bew. 760.3 ZZO 1 z. bew. 760.2 ZZO 2 z. bew. 9 763.1 z 1 1. bew. 7 Eene depressie bevindt zich vrij nabij en W. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is ongeveer 740 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en ZO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 2.7 V. heden morgen 8 M. 2.3 G. Het af wij kings verschil werd grooter. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 759.2 m. m. Verwacht: kraohtigen Z. wind, buiig weder, regen. Tliermometerstaad te Middelburg. 31 Oct. 's avonds 11 ureu 49 gr. 1 Nov, 's morgens 8 ureD 47 gr. 's middags 1 unr 55 gr. 's avonds 5 uren 57 gr. Memorie van antwoord. Het art. voor de rijkskweekschool voor vroed vrouwen, te Rotterdam, vereischt aanvulling, o. a. omdat de ramp van het Ring-theater meer afdoende maatregelen tegen brandgevaar, gebiedend noodig deed blijken. Onderwijs-subsidie. Op 20 Oct. was volgens art. 44 der schoolwet door de gemeenten 12.8 mill, uitgegeven, waartoe het rijk had bij te dra gen 3837965, d. i. reeds 338000 boven de begrooting. Daar de wet dit als »voorschot" aan de gemeenten wil zien uitkeeren, mocht dit niet worden uitgesteld tot, na geruimen tijd, alle aan vragen zullen zijn ingekomen. Buitengewone subsidiën. De min. ontkent dat de bedoeling was, deze in te krimpen; z. i. heeft een gemeente er aanspraak op als blij kt dat zij door de uitgaven voor behoorlijke inrich ting van haar L. O. te zwaar zou worden belast. De meest mogelijke zuinigheid wordt echter be tracht. In 1882 werden dan ook, overeenkomstig de adviezen van gedeputeerden, 10 aanvragen af gewezen, benevens 13 in strijd met die adviezen. In 1882 werd reeds toegestaan voor gewone kos- sten 46000, buitengewone 104.000, voorloopig toegezegd 10.000 en 283.500 te zamen 443.713. Rijksmuseum. Alle verzamelingen zullen daar, brandvrij, worden geconcentreerd, die tot dusver min of meer tijdeljjk in minder geschikte gebou wen werden bewaard (Trippenhuis, Amst. gemeente museum, museum Van der Hoop, de moderne kunst uit het paviljoen te Haarlem, museum van Ned. geschiedenis te 's Hage, prentenkabinet te Leiden, verzameling van het Kon. Oudheidkundig Zijn toon is thans zeer onderdanig en zjj weet dat zij nu niets te vreezen heeft. Hij sluit de deur achter haar en zweert dat zij goddelijk is, maar ijskoud zij heeft geen hartzij is geen vrouw bijna geen mensch. Geen hart? Harold, lieveling wat moet ik doen Wach ten wachten op u, mijn eerste, mijn laatste, mijn eenige liefde voor immer!" Zij drukt den ring aan haar vinger diep in het vleesch en loopt haastig voort. Geen hart (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2