Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken, Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Zierikzee. die aldaar surveilleerde, wegens overtreding der jachtwet hem bekeurd had, na eerst opzettelijk, doch vruchteloos, met den afgeschroefden ijzeren loop van zijn jachtgeweer naar 't hoofd van dien beambte te hebben geslagen, moedwillig en geweld dadig met dien loop hem achterover in een greppel hebben gestooten, met zijn beide kniën op hem zijn gaan zitten en vervolgens, onder den uitroep »nu zal ik je Gkapot makentot bloedens toe hem in 't aangezicht gebeten hebben, en een hevigen vuistslag op 't hoofd hem hebben toegebracht. Voorts den met 4 scherpe patronen geladen revolver, dien L. in de rechterhand hield, met zooveel geweld hem ontwrongen en ontrukt hebben, dat de beambte aan die hand ernstige kneuzingen en bloedende verwondingen bekwam; den revolver, met het voornemen om L. te dooden, hebben gericht op diens borst en daarna afgevuurd, welke poging alleen mislukte en haar uitwerking miste door toevallige, van des beklaagden wil geheel onafhankelijke omstandigheden. Dat echter de kogel in het rechterbeen van den rijksveldwach ter ingedrongen is en daar een hevige bloedende wond veroorzaakt heeft en dus, hoewel getroffen hebbende, niet zoodanig trof, dat de dood daarvan het gevolg was. Ten slotte wordt bekl. nog te laste gelegd dat hij, onmiddellijk na het voorgaande, den nog met 3 scherpe patronen geladen revolver op L. 's borst zou hebben gericht en gedreigd hebben hem te zullen doodschieten als hij zich niet ver bond, wat L. dan ook deed, over al het voorge vallene immer te zullen zwijgen. list, bevindt zich te Thonon aan den Franschen oever van het meer van Genève en ondersteunt vandaar, naar men zegt, de beweging der Fran- sche anarchisten met raad en geld. Zoodra de Fransche politie het hem lastig maakt, kan hij het meer oversteken naar Zwitserland. Evenals tijdens den algemeenen schrik voor de socialisten, nu bijna vier jaren geleden, spreekt men ervan dat gezamenlijke stappen door verschillende regee ringen zouden worden gedaan om Zwitserland te overreden die lieden over de grenzen te zetten. Naar de maatregelen die de overheid te Lyon heeft genomen, vermoedt men, dat zij bevreesd was voor een algemeenen opstand, doch de ambte naren zijn zeer gesloten. Een der berichtgevers van de Londensche bladen deed eene vraag aan een commissaris van politie, doch ontving ten antwoord dat de ondervraagde strenge orders had om geene enkele inlichting te geven. De spoorweg stations en alle punten van belang in de stad zijn door troepen bezet, en de forten om de stad zijn gereed om haar met artillerie in bedwang te houden. De staat van beleg is echter nog niet afgekondigd. Een aantal personen hebben dreigende brieven ontvangen. Men zegt dat de politie beslag heeft gelegd op 40 kilogram dynamiet. het constateeren: 1° van de overtreding der politie- bepalingen in de conventie opgenomen, en 2° van alle gewone delicten m verband staande met de visscherij, als daar zijn diefstal van vischtuig, moedwillige vernielingen, verwondingen, enz. Tot de uitoefening dezer politie is het recht om aan boord van het visschersvaartuig te komen, on misbaar. De regeling van dit droit de recherche et de visite was een der moeielijkste zaken. Het resultaat van de gevoerde discussie is ge weest de bepaling, dat de bevelvoerder van een vreemden kruiser wel gerechtigd is het nationali- teitsbewijs te vragen, maar niet het recht heeft aan boord van een vreemd visschersvaartuig te komen, tenzij dit noodig is om de bewijzen van een misdrijf of overtreding betrekkelijk de vis- scherij-politie te verzamelen. De vervolging der gebleken overtredingen ge schiedt op grond van een proces-verbaal, waarin de verklaringen van de overtreders en de getuigen moeten worden opgenomen. Dit proces-verbaal wordt gesteld in de taal van den bevelhebber van den kruiser en in den in zijn land gebruikelijken vorm; doch de beklaagden en getuigen hebben het recht er verklaringen in hun eigen taal bij te voegen en aan te hechten. Aan deze processen- verbaal wordt door de ambtenaren van het open baar ministerie in de verschillende staten gevolg gegeven; voor Engeland, waar zoodanige ambte naren niet bestaan, is eene afzonderlijke verkla ring in het tractaat opgenomen, behelzende dat de vervolging geschieden zal „van wege den staat." Het aanhouden en opbrengen naar de naastbij gelegen haven, van eenig visschersvaartuig, is den bevelhebber van een kruiser slechts in enkele, hijzonder ernstige gevallen, op zijne persoonlijke verantwoording, geoorloofd. Tot het beslechten van kleine geschillen, bij minnelijke schikking tusschen partpen, is de be velhebber van een kruiser, ook zonder proces verbaal, bevoegd. Men leest in het Wbl. van het Regt: Het Paleis van Justitie bevat een ingezonden stuk van mr. L. Stevens, waarin de schrijver zegt uit goede bron te vernemen »dat de officier van justitie te Amsterdam verschillende advocaten aan zijn parket heeft ontboden, hun heeft gevraagd, of de notaris De Haan of zijn vrouw bij hen om advies zijn geweest, waarover dat advies liep, en dat de officier hun zijn ontevredenheid heeft te kennen gegeven, omdat zij hem niet dadelijk van het voorgevallene kennis hadden gegeven." Vele dagbladen hebben dat bericht met een kleine commentaar overgenomen; men zal ons veroorloven eenige voorzichtigheid te betrachten. Indien advocaten handelingen plegen, die tot ontevredenheid aanleiding geven, dan behoort het niet aan de officieren van justitie, maar aan de raden van orde en discipline om daarover hunne ontevredenheid aan den dag te leggen. Officieren van justitie, die aan advocaten hunne ontevredenheid te kennen geven zouden evenzeer hunne bevoegdheid te buiten gaan als advocaten die officieren van justitie berispen, maar het is ons nog niet recht duidelijk hoe de rechten dei- balie kunnen gekrenkt worden als in geval van vermoeden van misdrijf officieren van justitie in lichtingen inwinnen bij wien dan ook en het eerst bij hen die inlichtingen kunnen geven. Art. 29 Wetb. van Strafvord. geeft hen daartoe zelfs de volkomene bevoegdheid. Maar als officieren van justitie een recht hebben van vragen, advocaten hebben een recht van weigeren van al datgene wat hun onder het zegel des geheims is toever trouwd. telegraphie. Benoemd tot onder-directeur van den rijkstelegraaf H. J. Massink Wz., thans directeur van een der rijkstelegraafkantoren. pensioenen. Pensioen verleend, ten bedrage van 959 'sjaars, aan J. A. Hoogendoorn, eervol ont slagen adj.-komm. in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden. leger. In rang en ouderdom van rang over geplaatst bij het leger in N. I., de bij dat leger gedet. 2e luits. C. J. van Dort en J. A. Houbolt, van het wapen der inf. hier te lande en de sedert tot le luit. kwartm. bevorderde 2e luit. kwartm. A. W. van der Meer. spoorwegen. Tijdelijk opgedragen het dag. toezicht van den te openen spoorweg van Geldermalsen naar Eist en zijne verbinding met Ressem, aan den rijks-opziener op de spoorwegdiensten B. E. Stöver, te Nijmegen. Benoemd tot leeraar in de scheikunde en de natuurlijke historie aan de H. B. S. te Breda, d' J. Bosscha Jzn. te leiden. De gemeenteraad van Deventer heeft op verzoek aan dr E. D. Pijzei eervol ontslag ver leend als leeraar in de wiskunde en cosmographie aan de inrichtingen voor middelbaar onderwjjs. De luit. t/z. 2C kl. F. J. Stam, uit O. I. in Ne derland teruggekeerd, is op nonactiviteit gesteld. Z. M. stoomschip Tromp dat zooals wij gisteren gemeld hebben, den 28en dezer te St. Vincent is aangekomen, zal van daar de reis naar Batavia rechtstreeks voortzetten. Door de rechtbank te Zierikzee is verwezen naar den proc.-gen. bij het gerechtshof te 's Hage, K. B., 24 jaar oud, dijkwerker, geboren en wonende te Oud-Vossemeer, thans gedetineerd in het huis van arrest en bewaring aldaar. Hij is beklaagd, als zoude hij, op den avond van 10 Juni 11. te half 9 ure ongeveer, in een stuk bouwland onder de gemeente Oud-Vossemeer, onmiddellijk nadat de 0nbezoldigde rijksveldwachter en jagtopziener C. L., -Te Wolfaartsdijk bestaat het voornemen om op het graf van wijlen den heer dr J. P. Snoep, wiens gemis als kundig en zorgvol geneesheer voor die gemeente zeer groot is, een zerk met opschrift te plaatsen. Op den stoomtramweg nabij Harlingen is eergisteren een waggon gederailleerd, omgeslagen en in een sloot terecht gekomen. Negen personen werden daarbij meer of minder ernstig gekwetst. De winkelgalerijen in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam naderen thans hare voltooiing. Ze hebben eene lengte van 250 meters en ruimte voor ongeveer 50 winkels, groot aan de oost- en westzijde 5.70 bij 4.25 en aan de zuidzijde 5.90 bij 6.50 M. De galerij zelve is 5.) M. breed, heeft een ingelegden marmeren vloer, sierlijke ijzeren kolommen en een nette zoldering. Aan de oostzijde zal eene brug gebouwd worden, die naar den Am- steldijk en naar het aldaar gevormd wordende nieuwe stadskwartier toegang geven zal. In verband met 's konings plan om van tijd tot tijd het slot Soestdijk te gaan bewonen, wordt met 1 November het geheele dienstpersoneel van dat landgoed vervangen. Prinses Hendrik verlaat dezer dagen voor goed het verblijf van haar over leden gemaal, waar ook onze koning een groot gedeelte zijner jeugd heeft doorgebracht. Schipper A. Duindam, van de bomschuit De Jonge Cornelia, welke Zondag te Noordwijk is aangekomen, rapporteert gezien te hebben op twee en een halve mijl dwars van Terschelling, een ondersteboven drijvende kotter, van onder rood geschilderd, vermoedelijk de verongelukte loods- kotter n° 3. De Kurdische cheik Oheidullah, die zoo slim uit Konstantinopel is ontvlucht, heeft een troep Turken verslagen. Men zegt dat de Perzische regeering met dezen lastigen buurman aan het onderhandelen is. Louise Michel heeft, na hare Brusselsche reis, eene voordracht gehouden te Rijssel, waar een groot tumult ontstond, dat eindigde in eene hevige vechtpartij tusschen de voorstanders der »vierge rougeen hen die haar uitjouwden. Een aantal menschen zijn gewond. De hertog van Bronswijk is hard ziek. Zooals men weet, zou zijn dood een Europeesche gebeur tenis van gewicht zijn wegens de moeilijkheden aan de troonsopvolging verbonden, Prins Napoleon zal, naar de Gaulois meent te weten, een manifest aan het Fransche volk richten, handelende over de sociale quaestie en de thans voorkomende onlusten der anarchisten. Hij kon zich die moeite sparen de tijd dat zijne woorden invloed hadden in Frankrijk is voorbij en schijnt niet meer te zullen wederkeeren. Zondag nacht is in den trein, die van het Londensche station St. Pancras naar Glasgow loopt, een Pullman's slaapwagen in brand gevlogen. Die wagen werd verwarmd door een kachel, aan een der wanden vastgemaakt. Tegen twee uren, ter wijl de trein 80 a 90 kilometer in het uur liep, bespeurde de oppasser dat er rook in den wagen stond. Bij de kachel was brand ontstaan, en de oppasser riep zijne vier passagiers, die rustig lagen te slapen. Hij trachtte daarop, door te trekken aan het koord dat langs alle wagens loopt, de aandacht van den machinist te trekken, doch slaagde daarin niet. Het vuur werd door den tocht aangewakkerd en verspreidde zich snel in den wagen. Drie passagiers en de oppasser be spraken de mogelijkheid reeds om van den trein te springen, toen eindelijk de machinist bespeurde dat er wat haperde en met den doorloopenden rem den trein tot stilstand bracht bij het laatste station vóór Leeds. Toen brandde de wagen bijna geheel. De oppasser en de drie passagiers sprongen eraf, en de wagen werd van het overig deel van den trein gescheiden. Men trachtte te blusschen met emmers water, maar tegen zulke geringe middelen waren de vlammen te sterk. Opeens kwam bij den oppasser de gedachte opwaar is de vierde passagier? De man was blijven slapen; men had niet om hem gedacht en toen eindelijk met be hulp der brandspuit van eene naburige fabriek de brand was gebluscht, vond men de verkoolde overblijfselen van den ongelukkige in den wagen. Het was dT Arthur, een 33jarig geneeskundige, die na eene praktijk van 10 jaren op Ceylon terugkeerde naar Schotland, zijn vaderland. Prins Krapotkin, de bekende schatrijke nihj. Amsterdam. Heden werd andermaal eene buitengewone vergadering van aandeelhouders der Java-Rameh-cultuur Maatschappij gehouden. Lang durig werd van gedachten gewisseld of de zaak geliquideerd dan wel voortgezet behoort te worden. Aan de eene zijde werd beweerd dat het op Java verkregen terrein voor deze teelt ongeschikt is, terwijl de directeur Spanjaard daarentegen de ver kregen uitkomsten gunstig noemde. Het einde was dat opnieuw eene commissie van onderzoek benoemd werd, bestaande uit de heeren Van Zanten, Huet en Van Goor. In Indie moeten, hangende dit onderzoek, de uitgaven tot 850 per maand be perkt worden. honden. De Times zegt dat lord Dufferin naar Caïro is gezonden om den khedive en het Egyptisch ministerie in toom te houden. De Engelsche regeering is ontevreden over Baker's plan tot hervorming van het Egyptische leger. Door burg. en weth. van Zuidzande is Zaterdag in het openbaar aanbesteed: Het verbouwen en uitbreiden van het schoolge bouw te Zuidzande, met geheele vernieuwing der schoolmeubelen. Ingeschreven werd door: Iz. Co- lijn, Groede, 13800 K. v. Ameele, Oostburg, 12500P. Monjé, Breskens, 11996, A. Ris- seeuw, Groede, 11741Iz. van Baale, Oostburg, 11450; A. W. de Smit, Groede, 11300; J. J. Cuvilje, Oostburg, 10821A. van Male, Schoon- dijke, 9990 A. Luteyn, Nieuwvliet, 9980 en H. Hubregtse, Zuidzande, 9720.10. Het werk is aan den laagsten inschrijver ge gund. 31 October des morgens te 8 uren. NAMEN Ba- Wind- Toe Tem DEK rom. stand pera plaatsen. stand. richt. kracht. lucht. tuur. Cels. Delfzijl 756.7 WNW 2 z. bew. Groningen 756 9 W 1 1. bew. s Den Helder 757.7 WNW 4 z. bew. 10 Vlissingen 761.8 W S bew. 11 Maastricht 762.4 wzw 2 1. bew. -1- 9 Eene depressie bevindt zich ver en N. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 750 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich. ver en ZO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 4.3 G. heden morgen 8 M. 4.7 H. VerwachtW. wind en goed weder. Thermometerstand te Middelburg. 30 Oct. 's avonds 11 uren 49 gr. 31 's morgens 8 uren 47 gr. 's middags 1 unr 53 gr. 's avonds 5 uren 50 gr. F. Zitting van Maandag 30 October. De oudste wethouder, de heer Mulock Houwer, fungeert als voorzitter. Afwezig de burgemeester en de heeren Moolen- burgh en Schneiders van Greiffenswerth. Voor kennisgeving wordt aangenomen de mede- deeling dat jhr mr W. A. de Jonge de benoeming tot lid der plaats, schoolcommissie en J. C. Nardten, die tot onderwijzer aan de tusschenschool aanneemt. Daarna komt in behandeling de gemeente-be- grooting voor 1883. De heer Ochtman, lid der- commissie tot onderzoek dier begrooting, leest een gedeelte van het verslag voor, waaruit blijkt dat de commissie geene aanleiding heeft gevonden om hetzij tegen die begrooting in het algemeen, hetzij tegen afzonderlijke posten, gewichtige bedenkingen in te brengen of aanmerkingen te maken op het door het dagelijkseh bestuur in dezen gevoerd be leid. De aanmerkingen op enkele posten wenscht de commissie, dat beschouwd worden als de strek king te hebben om het dagelijkseh bestuur de noodig op een en ander opmerkzaam te maken en om het gemeen overleg tusschen dat college en den raad zooveel doenlijk te bevorderen. Zij laat eene opmerking van algemeenen aard voorafgaan, n. 1. deze dat de begrooting den indruk geeft, dat de financieele toestand der gemeente hij moge niet bepaald ongunstig zijn toch ver van gunstig is te noemen. De opmerkingen van meer specialen aard zullen bij de respectieve artikelen worden medegedeeld. ^hj hoofdstuk HI afd. II art 2. Onderhoud van haven- en kanaalwerken, wijst de commissie op den onvoldoenden toestand der buitenhaven en hoopt dat tijdig maatregelen zullen worden beraamd om daaraan tegemoet te komen wijl zij meent, dat hoe langer daarmede wordt gewacht, des te grooter de uitgaven zullen zijn. De voorzitter geeft namens burg. en weth. hierop te kennen, dat de opmerking gegrond is, dat de toestand der haven niet vooruit gaat en dat zoo veel mogeljjk daarin wordt voorzien, doch dat, als dit naar behooren zou moeten geschieden, dit een ton gouds zou kosten. Hij deelt verder mede, welke sommen in de laatste jaren daaraan zijn besteed en doet eenige mededeel ingen betreffende hetgeen door burg: en weth. en de commissie van fabricage wordt over wogen. Na discussie wordt het artikel onveranderd aangenomen. Art. 3. Onderhoud van bruggen. Volgens de bijlagen is onder dien post geraamd een bedrag van 525 voor het aanbrengen van 2 nieuwe windtoestellen aan de brug buiten de Zuidhaven poort, om het ophalen en neerlaten dier brug gemakkelijker te maken. De commissie, erkennende dat dit verbetering zou aanbrengen, merkt echter op dat het getal brugwachters dientengevolge noodwendig met 1 zou moeten vermeerderen, wiens jaarwedde een blijvende post van uitgaaf wordt. Zij geeft daar om in overweging, alvorens tot het doen aanbrengen dier nieuwe toestellen te besluiten, aan het dage lijkseh bestuur op te dragen een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid om de in werking zijnde toestellen zoo te veranderen, dat de aan schaffing voor het tweede dubbeltal kunne achter wege blijven, tenzij de kosten dier verandering de andere mochten overtreffen. Na toelichting van den voorzitter en eenige dis cussie wordt die post onveranderd aangenomen. Art. 4 onderhoud van riolen enz. De commissie acht eene overdekking van het riool aan het einde der Koekinderstraat tegenover de 's Godskamers, dat des zomers een ondragelij- ken en vermoedelijk ook zeer ongezonden stank verspreidt, wenschelijk en beveelt die zaak ter ernstige overweging aan. Ook maakt zij de opmerking, dat de zooge naamde zwemhaven des zomers meermalen stank verspreidt en dat het wenschelijk schijnt om zoo veel doenlijk door spoeling langs de daarvoor be stemde leidingen, de stoffen, die dien stank ver oorzaken, te verwijderen. Na toelichting door den voorzitter en eenige discussie wordt dit artikel goedgekeurd. Bij art. 5, afd. 3, H. III (bijdrage voor herstel ling van den grooten toren), vraagt de heer Yan Manen wanneer met de herstelling van den toren begonnen wordt. De voorzitter antwoordt dat daaromtrent niets officieel bekend is. Na eenige discussie wordt dit artikel goedgekeurd. Art. I van afd. 2, hoofdst. V, kosten der schut terij. Hierbij verzoekt de comm. eenige inlichting omtrent de begrooting der schutterij en daar zij niet twijfelt of deze zal in voldoende mate worden gegeven, heeft zij geen bezwaar te adviseeren tot goedkeuring dier begrooting, zoomede van de be grootingen der brandweer en voor het burgerlijk armbestuur, welke laatste een belangrijk lager sub sidie van de gemeente vraagt dan het vorige jaar. De voorzitter deelt mede, dat bij brief van den schuttersraad, ingevolge die opmerking, de be grooting is gerectificeerd, zoodat dit artikel wordt goedgekeurd en de begrooting der schutterij voor- loopig vastgesteld. Bij art. 2, afd. 3, H. Y, kosten der brandweer, wordt de begrooting der brandweer goedgekeurd. Bij art. 1, afd. 4, H. V, wordt de prijs van het gas voor 1883 bepaald op 10 cent per M\ Bij art. 1, afd. 2, H. YI, subsidie van het bur gerlijk armbestuur, wordt de begrooting van het burgerlijk armbestuur, overeenkomstig het advies der commissie, goedgekeurd en het besluit tot het verleenen eener subsidie van 7800 genomen. Bij art. 2, afd. 2, H. VI, verplegingskosten van krankzinnigen, vraagt de heer Van Manen of het niet wenschelijk zou zijn om verhooging van toelage in die kosten te vragen. De voor zitter en de heer Boeije zien daarin geen heil. De heer Yan Manen zal niet aandringen op het vragen van hoogere toelage van het rijk, doch als het volgend jaar de kosten veel hooger zjjn, zon hij in overweging geven om verhooging te verzoeken. Het artikel wordt goedgekeurd. Bij art. 2, afd. 2, H. VH, komt in behandeling het adres van den bediende der hoogere burger school, Van der Jagt, om verhooging van belooning. Burg. en weth. steHen voor hem eene persoon lijke toelage van 100 te geven. Na discussie wordt aldus besloten. Op het verzoekschrift van de vrouw van Mees ters, om verhooging van belooning, wordt, over eenkomstig het advies van burg. en weth., afwij zend beschikt. Daarna komen in behandeling de requaesten der commissie voor de ambachtsschool om eene toelage voor die school en van den heer E. W. Mus, ook om eene toelage voor zijne ambachtsschool. Burgemeester en weth. stellen voor aan de commissie eene toelage van 200 te verstrekken,

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2